Jump to content

Αναγνωστικοί στόχοι 2012


melkiades
 Share

Recommended Posts

να διαβάσω επιτέλους Ρόμπιν Χομπ

 

Όποιος βάζει ταπεινούς και καταφρονεμένους στόχους, τους επιτυγχάνει πανηγυρικώς.

Link to comment
Share on other sites

1. 60 βιβλία συνολικά. (Εντάξει, μπορεί να μην έπιασα τα 60 αλλά έχω διαβάσει ήδη 49 και ελπίζω να τελειώσω ακόμα ένα μέχρι το τέλος της χρονιάς (ή να κοντεύω να το τελειώσω οπότε μου βάζω 50 που δεν έχω διαβάσει ποτέ μέχρι τώρα).

 

2. 6 βιβλία του Neil Gaiman (όλα αυτά που έχω μισοαρχίσει και βρίσκονται στη βιβλιοθήκη μου). (Μόλις 1)

 

3. 10 βιβλία του Terry Prachet (από την αρχή-αρχή. Ναι ξέρω είμαι απαράδεκτη αλλά δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω κανένα μέχρι τώρα). (τίποτις)

 

4. 6 βιβλία της Robin Hobb (για να τελειώσω με τις σειρές της που έχουν ήδη μεταφραστεί). (Διάβασα τα μισά, τα υπόλοιπα μετά το παζάρι βιβλίου μέσα στο χειμώνα.)

 

5. Gardens Of The Moon, Steven Erikson (Το έχω διαβάσει στα ελληνικά αλλά πλέον πρέπει να ξεκινήσω όλη τη σειρά στα αγγλικά. Μεγαλεπήβολος στόχος Α’). (ούτε που το άρχισα)

 

6. Χόρχε Λουίς Μπόρχες - Άπαντα Πεζά, Jorge Luis Borges (Μεγαλεπήβολος στόχος Β’).(τίποτις)

 

7. Δον Κιχώτης (Τόμος 1& 2) - Miguel de Cervantes. (τίποτις)

 

8. 10 σκανδιναβικά αστυνομικά από σειρές που έχω ήδη αρχίσει ή θα αρχίσω φέτος. (Διάβασα μόλις 5 από αυτά)

 

9. Τουλάχιστον 5 βιβλία sffόπαιδων (Ευθυμία, Γιώργο, Μιχάλη, Αντώνη και Παναγιώτη, θα αρχίσω με εσάς) που ήδη έχω ή θα αγοράσω σύντομα. Ελπίζω βέβαια να έχουμε και άλλες εκδόσεις μέσα στη χρονιά και αυτό να αλλάξει. Είναι και κάτι σειρές που πρέπει να ολοκληρωθούν. Για κάποιους που έμαθα πως θα στρωθούν φέτος να ξέρετε πως θα μπείτε στους στόχους του 2013. (Εδώ κάτι έγινε μιας και διάβασα το "Σάρκινο φρούτο" του Μ. Μανωλιού, το "Ανάμεσα" του Π. Ζερβού, το “Μέσα από το γυαλί” της Ε. Δεσποτάκη και το “Camera Obscura” του Σ. Λαδικού ενώ πρόλαβα τις τελευταίες μέρες του ΄11 και το "Τραγούδι του Χρόνου)

 

10. Όσο περισσότερο τρόμο και fantasy μπορέσω, με αυτή τη σειρά. (Τουλάχιστον 5 τρόμου και 9 fantasy και 3-4 ακόμα που δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία να τα βάλω)

 

11. Να διαβάσω πολλά διηγήματα, κάτι που δεν συνηθίζω. Πήρα από το παζάρι 5 ανθολογίες φέτος και 2 νομίζω συλλογές, έχω και από προηγούμενα παζάρια 4-5 μικρές συλλογές του Αιγόκερου και κάτι άλλα ψιλά, οπότε λέω να προσπαθήσω να διαβάσω όσα περισσότερα μπορέσω φέτος. (Μάλλον ο μόνος στόχος που έπιασα. Διάβασα 11 φέτος σε σχέση με 1-2 τις προηγούμενες χρονιές)

 

Γενικό συμπέρασμα: Η καλύτερη αναγνωστική μου χρονιά μέχρι τώρα με αρκετά μεγαλούτσικα βιβλία. Παραμένω αισιόδοξη και θα βάλω και άλλους άπιαστους στόχους για το ΄13 στο σχετικό τόπικ που θα ανοίξει σε λίγες μέρες. Άντε και καλή χρονιά να έχουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η Sonya, πρώτος στόχος είναι τα αδιάβαστα που σκονίζονται εδώ και καιρό! Ανάμεσά τους Tad Williams, Eddings, Lord of Silence κτλ. Α, και να μην ξεχνώ, τα βιβλία των εορτών: Κουτί σε σχήμα καρδιάς, Τρομερή ομορφιά και περιμένω και καμιά 3-4 δώρο από τον αδελφό μου. Τω΄ρα, από εκεί και πέρα, θέλω σίγουρα να διαβάσω Abercrombie, Under Heaven (δεν αντέχω άλλο), Carpe Jugulum του θείου Τέρυ. Άλλους στόχους δεν βάζω, γιατί δύσκολα θα τα καταφέρω. Για αριθμό βιβλίων, πάνω από 30 θα είμαι OK.

 

Τελικός απολογισμός του 2012:

 

Διάβασα αρκετά από τα αδιάβαστα του 2011, δυστυχώς όχι όλα. (Αυτός ο καημένος ο Eddings ακόμα με περιμένει)

Δυστυχώς δεν διάβασα το Under Heaven, ντρέπομαι ναι, ούτε καν το αγόρασα.

Δεν διάβασα ούτε Ambercrombie ούτε το Carpe Jugulum, αλλά τουλάχιστον τα αγόρασα!

Για τον αριθμό των βιβλίων είμαι στα 25, υπολογίζω να έχω τελείωσει σε 2 μέρες και το 26ο, κοντά στο 30 που ήταν ο στόχος.

 

Και του χρόνου με υγεία!!

Link to comment
Share on other sites

Απαντώντας στο περσινό μυο ποστ:

 

Πέρσυ έθεσα ως στόχο τα 30 βιβλία και με βλέπω να τελειώνω το 2011 στα 26. Όχι και τόσο άσχημα. Για το 2012 και πάλι 30 θα ήταν μια χαρά.

31 τελικά. Μια χαρά.

 

Ανάμεσα σ' αυτά που μαζεύουν σκόνη στη στοίβα των αδιάβαστων είναι:

 

Ken Grimwood - Replay

Greg Egan - Permutation City

Edward Lee - Τραμ 1852

Gardner Dozois - Morning Child

Richard Dawkins -The Ancestor's Tale

Διαβάσα το Τραμ και το Morning Child. (Κι απ' αυτό μόνο τα δύο τρίτα.)

 

Επίσης, φημολογείται (ο khar επιμένει δηλαδή) ότι μέσα στο σπίτι μου κυκλοφορεί ένα βιβλίο που μου είχε κάνει δώρο για τον διαγωνισμό με το... Ελάττωμα(!) και λέγεται "Πικ-νικ στην άκρη του δρόμου" ή κάπως έτσι, του Δεν θυμάμαι. Προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχω δει τέτοιο βιβλίο (και πάντα είχα την εντύπωση ότι για κείνο τον διαγωνισμό μου είχε χαρίσει το "Μη μ' αφήσεις ποτέ" του Ισιγκούρο :dazzled:) αλλά η πείρα λέει ότι ο khar μάλλον έχει δίκιο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει συγγραφέα και εμφάνιση βιβλίου (μέγεθος, χρώμα, εξώφυλλο) για ν' αρχίσουν οι ανασκαφές; :tease:

Τελικά το διάβασα (και μάλιστα πρόσφατα) και μου άρεσε κιόλας, αλλά τα προβλήματα παραμένουν: Δεν θυμάμαι αν το αγόρασα ή το δανείστηκα. Μάλλον το πρώτο, αλλά τότε πού είναι; Πάλι δεν το βρίσκω... :dazzled:

 

Και ωραία όλ' αυτά, αλλά το 2012 γράφω, οπότε υπάρχει πάντα η πιθανότητα οι παραπάνω μεγαλεπίβολοι στόχοι να πάνε έναν μεγάλο περίπατο μέχρι το 2013 (...2014).

Τελικά το ένα δεν εμπόδισε το άλλο. Από πλευράς ποσότητας ήταν πολύ καλή χρονιά και για τα δυο.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Τελική αναφορά:

 

Είχα πει:

 

[...] βάζω φέτος χαμηλότερα τον πήχη, με 25 βιβλία ε.φ., τα περισσότερα από τη λίστα των 100 must, και φυσικά με περιθώρια για καμιά δεκαριά άλλα που θα προκύψουν σίγουρα καθ' οδόν: δώρα, βιβλία γνωστών, κάποια πολύ καλή πρόταση για φάντασυ κλπ.

 

Τελικά διάβασα 30 βιβλία ε.φ. και δυο Ωρόρες, τις Ιστορίες Διαστημικού Τρόμου και τις Ιστορίες Μελλοντικού Ερωτισμού.

 

Πάντως ανάμεσα στα κλασικά ονόματα της ε.φ. που περιμένουν διαβαστούν βρίσκονται βιβλία των:

Stephen Baxter, Orson Scott Card, Philip Hose Farmer, Harlan Ellison, Bob Shaw, Robert Sheckley, Robert Silverberg και Roger Zelazny.

 

Διάβασα ένα έργο από καθέναν από τους παραπάνω, πλην του Stephen Baxter που μεταφέρεται στην επόμενη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Επίσης, φημολογείται (ο khar επιμένει δηλαδή) ότι μέσα στο σπίτι μου κυκλοφορεί ένα βιβλίο που μου είχε κάνει δώρο για τον διαγωνισμό με το... Ελάττωμα(!) και λέγεται "Πικ-νικ στην άκρη του δρόμου" ή κάπως έτσι, του Δεν θυμάμαι. Προσωπικά, δεν θυμάμαι να έχω δει τέτοιο βιβλίο (και πάντα είχα την εντύπωση ότι για κείνο τον διαγωνισμό μου είχε χαρίσει το "Μη μ' αφήσεις ποτέ" του Ισιγκούρο :dazzled:) αλλά η πείρα λέει ότι ο khar μάλλον έχει δίκιο. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει συγγραφέα και εμφάνιση βιβλίου (μέγεθος, χρώμα, εξώφυλλο) για ν' αρχίσουν οι ανασκαφές; :tease:

Τελικά το διάβασα (και μάλιστα πρόσφατα) και μου άρεσε κιόλας, αλλά τα προβλήματα παραμένουν: Δεν θυμάμαι αν το αγόρασα ή το δανείστηκα. Μάλλον το πρώτο, αλλά τότε πού είναι; Πάλι δεν το βρίσκω... :dazzled:

 

 

Τώρα κατάλαβα γιατί κρατάς τόσο αναλυτικές σημειώσεις όταν θέλεις να γράψεις μυθιστόρημα. :tease: Ας θέσω κι εγώ έναν αναγνωστικό στόχο για το 2013, αν και μάλλον μου βάζω δύσκολα.Θέλω, λοιπόν,μέσα στον επόμενο χρόνο να ανακτήσω το βιβλίο μου "Πικ νικ στην άκρη του δρόμου" (Αυτό που σου δάνεισα, όχι το βραβείο του διαγωνισμού).

Υ.Γ. Το "Μη μ' αφήσεις ποτέ" στο είχα χαρίσει στα γενέθλιά σου. Αν το έχεις χάσει μπορώ πάντα να σου δανείσω το δικό μου αντίτυπο, μαζί με το ¨Μη με δανείσεις ποτέ", συλλογικό έργο πολλών φίλων σου. :tease:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπω καν στον κόπο να κάνω απολογισμό σε σύγκριση με τους στόχους που είχα θέσει στην αρχή της χρονιάς. Θα πω μόνο ότι ήθελα 40 βιβλία και διάβασα με το ζόρι 20.

 

Γενικά, πολύ κακή αναγνωστική χρονιά, ούτε διάβασα όσο ήθελα, ούτε μπόρεσα να το ευχαριστηθώ. Αν και δεν εξαρτάται αποκλειστικά από μένα, ο βασικός στόχος που θα βάλω για το 13 είναι περισσότερο διάβασμα. Καλύτερο βιβλίο πάντως, ασυζητιτί, το Μεγάλο Πουθενά του Ellroy. Τώρα πάω να κρυφτώ στη σπηλιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα γιατί κρατάς τόσο αναλυτικές σημειώσεις όταν θέλεις να γράψεις μυθιστόρημα. :tease: Ας θέσω κι εγώ έναν αναγνωστικό στόχο για το 2013, αν και μάλλον μου βάζω δύσκολα.Θέλω, λοιπόν,μέσα στον επόμενο χρόνο να ανακτήσω το βιβλίο μου "Πικ νικ στην άκρη του δρόμου" (Αυτό που σου δάνεισα, όχι το βραβείο του διαγωνισμού).

Υ.Γ. Το "Μη μ' αφήσεις ποτέ" στο είχα χαρίσει στα γενέθλιά σου. Αν το έχεις χάσει μπορώ πάντα να σου δανείσω το δικό μου αντίτυπο, μαζί με το ¨Μη με δανείσεις ποτέ", συλλογικό έργο πολλών φίλων σου. :tease:

Αγχώθηκα τώρα γιατί το βιβλίο είναι στοιχειωμένο! Μια πρώτη έρευνα (ούτε το διάβασμα του ποστ σου δεν ολοκλήρωσα) απέβη -μάντεψε- άκαρπη, αλλά δενχάνουμετιςελπίδεςμαςδενχανουμετιςελπίδεςμας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει στόχο να χαρώ το κάθε μου βιβλίο, και πάνω που παραλίγο να ξεστρατίσω (πιέζοντας τον εαυτό μου να διαβάσει κάτι που δεν πήγαινε), επανήλθα στον σωστό δρόμο. Και, ναι, τα κατάφερα! Το 2012 χάρηκα όλα τα βιβλία που διάβασα (και μερικά από αυτά θα τα θυμάμαι πολύ έντονα).

 

Δεν έκανα πλάκα, είναι σοβαρός στόχος για 'μένα.

 

Και του χρόνου με καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, οι δικοί μου αναγνωστικοί στόχοι είναι βασικά να διαβάσω τα αδιάβαστα της βιβλιοθήκης μου, αρχίζοντας από τα

-Υπερίων

-Αρχιτραγουδιστής

-Η Χρονιά της Πλημμύρας

-Ελευθερία(Φράνζεν)

-Γυρίστε το Γαλαξία με οτοστόπ

-Dune

-Χόμπιτ

-Ραντεβού με το Ράμα

-Ringworld

-The faber book of utopian literature(ανθολογία που την έχω αγοράσει καιρό τώρα και όλο την αναβάλλω)

-Λέκγουελ και οι ξεχασμένοι θεοί(αυτό τελευταία αγορασμένο)

-Μανδραγόρας(Έμιλυ Μπάρτον)

-Σμήνος

-4-5 του Πράτσετ που δεν ξέρω και σε ποια σειρά μπαίνουνε(Color of magic, Light Fantastic, Wyrd Sisters, Equal Rites)

-Terra! του Stefano Benni(στο πρωτότυπο με δυσκολεύει, αλλά στα ελληνικά έχει εξαντληθεί)

 

Και βέβαια, πρώτο πρώτο και το αρχίζω αμέσως:

-Νεκρό Δέρμα

 

Επίσης να κόψω, τουλάχιστον για λίγο, τον Stephen King, γιατί δεν τρελαίνομαι και τόσο για τα βιβλία του και τα διαβάζω κυρίως επειδή φεύγουν γρήγορα.

 

Σχετικά καλά τα πήγα, αν και δεν τα πρόλαβα όλα, όπως περίμενα. Μεταφέρονται στην επόμενη χρονιά, μαζί με μερικά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αγχώθηκα τώρα γιατί το βιβλίο είναι στοιχειωμένο! Μια πρώτη έρευνα (ούτε το διάβασμα του ποστ σου δεν ολοκλήρωσα) απέβη -μάντεψε- άκαρπη, αλλά δενχάνουμετιςελπίδεςμαςδενχανουμετιςελπίδεςμας.

 

Σωστά, πώς δεν το είχα καταλάβει; Το στοιχειωμένο βιβλίο φταίει. :glare:

Και για να είμαι στο θέμα θέλω μέσα στο 2013:

1. Να διαβάσω τρία βιβλία ΕΦ στα αγγλικά

2. Να διαβάσω άλλο ένα βιβλίο του Πίντσον

3. Να διαβάσω τον πρώτο τόμο του IQ84, τον οποίο θα δανειστώ από τον mman.

Link to comment
Share on other sites

Με κίνδυνο να καταντήσω μονομανής, θα ήθελα το 2012 να διαβάσω περισσότερο ελληνικό φανταστικό. Επίσης θα ήθελα να διαβάσω περισσότερη εφ, περισσότερο τρόμο και περισσότερο μέινστριμ. Από φάντασι, να τελειώσω τουλάχιστον μία πολυλογία, πχ, τον Έρικσον ή τον Μπάρκλεϊ ή τον Τζόρνταν και να διαβάσω λίγο ακόμη FR.

 

Α! θα ήθελα φέτος να διαβάσω και τις Παραδόσεις του Πολίτη και τα Ελληνικά Λαϊκά Παραμύθια του Καφαντάρη.

Εγώ, χμμμμ. Περισσότερο ελληνικό φανταστικό δεν θα πεις ότι έχω διαβάσει, αλλά ακόμη δε με έχει πιάσει η πρεμούρα μου. Ούτε και περισσότερη εφ, αλλά κι αυτό το αναμένω να συμβεί. Έχω διαβάσει περισσότερο τρόμο και περισσότερο μέινστριμ κι εξακολουθώ να διαβάζω μέινστριμ. FR θα διαβάσω στις διακοπές μου, όπως κάθε τελευταίο καλοκαίρι laugh.gif και από πολυλογίες... Δεν ξέρω πλέον πια θα μπορούσα να διαβάσω. Ίσως τον Τσαικόφσκι.

 

Τελικός απολογισμός:

 

+++

περισσότερο ελληνικό φανταστικό

περισσότερος τρόμος (και μάλιστα συγγραφείς που δεν είχα ξαναδιαβάσει, ας είναι καλά το Project 13)

περισσότερο μέινστριμ (όχι πολύ, αλλά περισσότερο από άλλες φορές)

Εντάξει και το ετήσιο καλοκαιρινό intake on Forgotten Reals

 

---

Καμιά φάνταζι πολυλογία (γουέλ, τελείωσα την τριλογία του Πεχόβ, με τον Σάντοου Χάρολντ, αλλά δε νομίζω ότι μετράει)

Ατύχησα στις Παραδόσεις του Πολίτη

Ατύχησα στα Παραμύθια του Καφαντάρη

 

Κι από χρόνου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

'Νταξει, Κώστα, βρέθηκε το Πικ Νικ! :heat: :sweatdrop: Θυμήθηκα ότι το είχα φέρει στην παρουσίαση του Μπράντμπερυ στην ΑΛΕΦ, αλλά δεν ήσουν και μετά το ξέχασα στο Μικρό Χάος. Με μεγάλη χαρά σού ανακοινώνω ότι εγώ το στοιχειωμένο δεν το ξαναπιάνω στα χέρια μου και υπεύθυνη πλέον είναι η Τέτη, από την οποία και θα το πάρεις.

 

Η χρονιά τελειώνει με τους καλύτερους οιωνούς. :-)

 

Ευχαρίστως για το 1Q84, αν μπορέσεις να αγνοήσεις (ακατάλληλο για melkiades)

το κόκκινο κρασί που του έχυσαν πάνω του

κάποιοι βάνδαλοι από τελείως άλλον χώρο... :-(

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

'Νταξει, Κώστα, βρέθηκε το Πικ Νικ! :heat: :sweatdrop: Θυμήθηκα ότι το είχα φέρει στην παρουσίαση του Μπράντμπερυ στην ΑΛΕΦ, αλλά δεν ήσουν και μετά το ξέχασα στο Μικρό Χάος. Με μεγάλη χαρά σού ανακοινώνω ότι εγώ το στοιχειωμένο δεν το ξαναπιάνω στα χέρια μου

 

Να υπογραμμιστεί και να σημειωθεί το υπέρτατο σύμπτωμα της νόσου του τρελού επιστήμονα: το είχε βρει, το είχε φέρει στο Έναστρον, το είχε ξεχάσει και μετά ξέχασε και ολόκληρο το περιεχόμενο αυτής της πρότασης... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..