Jump to content

6o Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

...και προσθέσαμε και την ομαδική έκθεση φωτογραφίας (είχαμε να κάνουμε από το πρώτο φεστιβάλ, το 2005) με το ίδιο θέμα: «Ο άνθρωπός μου είναι εξωγήινος».

 

Έχετε τώρα φωτογραφίες, βίντεο μικρού μήκους, διηγήματα, θεατρικά, κόμικς -ουκ ολίγα να αναδείξετε τα ταλέντα σας και παράλληλα να συνδράμετε στην επιτυχία του φεστιβάλ.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    45

  • DinoHajiyorgi

    22

  • mman

    13

  • wordsmith

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σήμερα ανακοινώσαμε μια ακόμα εκδήλωση του φεστιβάλ, ιδιαίτερη αυτή τη φορά: Αποφασίσαμε να αξιολογήσουμε διηγήματα επιστημονικής φαντασίας που δημοσιεύθηκαν το 2011 σε οποιοδήποτε Μέσο, να επιλέξουμε τα πέντε που μας άρεσαν περισσότερο και από αυτά, στην τελευταία εκδήλωση του φεστιβάλ (13 Μαΐου 2012), εκείνο που διακρίνεται όλων.

 

ΟΚ, μόλις σας έστειλα πέντε. Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώσαμε την 8η εκδήλωση του φεστιβάλ. Πρόκειται για το διαγωνισμό συγγραφής διηγήματος, που γίνεται κάθε χρόνο από το 2ο Φεστιβάλ και μετά, εντός των χρονικών ορίων του τριημέρου. Αυτή τη φορά το θέμα θα ανακοινωθεί το βράδυ της Παρασκευής, 11 Μαΐου στις 10, και οι συγγραφείς θα έχουν χρόνο 36 ώρες να παραδώσουν τη δουλειά τους, ως τις 10 το πρωί της Κυριακής. Μέρος μπορούν να πάρουν και άνθρωποι που δεν θα έρθουν στη Σύρο, για αυτό χωρίζουμε την εκδήλωση σε online και onsite. Τα διηγήματα φέτος θα είναι μικρά, γύρω στις 600 λέξεις, περισσότερες λεπτομέρειες εδώ. Η παράδοση των «απομακρυσμένων» θα γίνει με mail -κατόπιν θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ για να είναι προσβάσιμα από κάθε ενδιαφερόμενο ως το St Vincent and the Grenadines (λέμε τώρα).

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ακόμα πιο γεμάτο το φεστιβάλ φέτος... μπράβο κουράγιο! :friends:

 

 

Κάτι θα στείλω κι εγώ λογικά :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Το βασικό είναι βέβαια η αυτοπρόσωπη παρουσία. Αλλιώς δεν θα κάναμε φεστιβάλ, θα βγάζαμε... εφημερίδα (που την προηγούμενη φορά βγάλαμε ούτως ή άλλως, χεχε)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά έπεσε πάνω στα γεννέθλιά μου φέτος... αν δε θελήσω να κάνω κάτι με οικογένεια-φίλους, θα έρθω σίγουρα. :friends:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθώς είμαστε στην 11η Φεβρουαρίου και ο χρόνος τρέχει, σας υπενθυμίζω ότι το Φεστιβάλ είναι ανοιχτό σε προτάσεις διηγημάτων εφ που δημοσιεύθηκαν το 2011, στα ελληνικά, για αυτή την εκδήλωση. Η πενταμελής επιτροπή θα λάβει προτάσεις ως τις 29 Φεβρουαρίου (αναζητά, βρίσκει και διαβάζει διηγήματα και μόνη της, πάντως. Εννοώ ακόμα και αν δεν υποδειχθούν από κάποιον τρίτο). Πάντως με χαρά βλέπω ότι ως τώρα 5 άτομα (πέρα από τα μέλη της Επιτροπής) έχουν προτείνει 13 διαφορετικά διηγήματα (κάποια από αυτά μάλιστα προτάθηκαν δύο ή τρεις φορές) που έχουν δημοσιευθεί σε 4 διαφορετικά Μέσα (τα περισσότερα πάντως στο φόρουμ μας, και αυτό είναι επίσης ευχάριστο). Από τα 13 φαίνεται ότι εκ πρώτης όψης τους όρους πληρούν τα 10, συνεπώς έχουμε ήδη ένα αξιόλογο αριθμό διηγημάτων να μελετήσουμε -και συνεχίζουμε. Θυμίζω ότι οι προτάσεις πρέπει να στέλνονται στο festival@redworlds.gr. Ακόμα και αν φαντάζεστε ότι κάποιο διήγημα που σας άρεσε έχει προταθεί αλλά δεν είστε σίγουρος/η, καλύτερα υποδείξτε το, δεν χάνουμε τίποτα.

 

Επίσης να ενημερώσω ότι τα θεατρικά που έχουμε λάβει είναι πλέον δύο και αυτό επίσης με χαροποιεί, καθώς δεν γράφονται και εύκολα θεατρικά εφ, ε;

 

Να θυμίσω επίσης ότι είναι ανοιχτές όλες οι εκδηλώσεις του διαγωνισμού: Μικρές ταινίες, φωτογραφίες, διηγήματα για τα ρομπότ του Ασίμοφ, πολύ μικρά διηγήματα... Κινητικότητα υπάρχει στα μέλη του φόρουμ;

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

...ελήφθη και το ενδέκατο διήγημα. Ελπίζω ότι θα περάσουμε τα είκοσι ως το τέλος του Φεβρουαρίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με τη φωτογραφία, τα οποία συνήθως είναι αρκετά στάνταρ σε παρόμοιες εκθέσεις:

 

  1. Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι κατάλληλες και δια ανηλίκους; Μπορεί να είναι ακατάλληλες;; Μπορεί να είναι λίγο ακατάλληλες (εσώρουχα π.χ. - aka PG-13);;
  2. Πόση επεξεργασία μπορεί να έχουν οι φωτογραφίες; Μόνο ότι γίνεται σε σκοτεινό θάλαμο (φωτεινότητα, αντίθεση, κτλ) ή και προχωρημένο photoshop;; (μοντάζ / κολλάζ / εφέ φωτισμού κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια ερώτηση: έχω ανεβάσει αυτό το διήγημα εδώ το 2010. Αλλά το Γενάρη του '11 δημοσιεύτηκε στο ΕΦ-ΖΕΙΝ. Μπορεί να πάρει μέρος στις αξιολογήσεις των δημοσιευμένων; Γιατί η αλλαγές του δεν είναι σημαντικές από τη μορφή στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, δεν οδηγεί κάπου αυτό το λινκάκι. Μου λέει ότι δεν έχω δικαίωμα να δω τη σελίδα. Αν είναι λάθος, στείλε το σωστό λινκ και θα απαντήσω στο ερώτημά σου. Αν το λίνκ είναι σωστό και πρόκειται για τμήμα του φόρουμ που δεν έχουν όλοι πρόσβαση, δεν τίθεται θέμα, μετράει η δημοσίευση του Εφ Ζιν. Δεν μετράει δηλ. προγενέστερη δημοσίευση σε τμήμα του φόρουμ ή οποιασδήποτε ιστοσελίδας στην οποία η πρόσβαση είναι περιορισμένη για το ευρύ κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μόλις πριν από λίγη ώρα έσβησε το τόπικ ένας μοντ γιατί του το ζήτησα (φυσικά για άλλους λόγους), γι αυτό δεν το βλέπεις...bag.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ, σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς δεν μπορούμε να το συμπεριλάβουμε (μόνο αν είχαν προκύψει αξιόλογης έκτασης αλλαγές στη δεύτερη «εμφάνισή» του θα ήταν δυνατό). Λέω δυστυχώς, γιατί ξέρεις πόσο θα ήθελα να δούμε και μια δική σου συμμετοχή...

 

Με την ευκαιρία, ακόμα μια φορά, αν έχετε να υποδείξετε διηγήματα που σας άρεσαν, δικά σας ή άλλων, το κάνετε με ένα μέιλ στο festival παπάκι redworlds.gr

Link to comment
Share on other sites

οκ, σε αυτή την περίπτωση δυστυχώς δεν μπορούμε να το συμπεριλάβουμε (μόνο αν είχαν προκύψει αξιόλογης έκτασης αλλαγές στη δεύτερη «εμφάνισή» του θα ήταν δυνατό). Λέω δυστυχώς, γιατί ξέρεις πόσο θα ήθελα να δούμε και μια δική σου συμμετοχή...

 

Με την ευκαιρία, ακόμα μια φορά, αν έχετε να υποδείξετε διηγήματα που σας άρεσαν, δικά σας ή άλλων, το κάνετε με ένα μέιλ στο festival παπάκι redworlds.gr

 

Κάποια πληροφορία για τις φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με τη φωτογραφία, τα οποία συνήθως είναι αρκετά στάνταρ σε παρόμοιες εκθέσεις:

 

  1. Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι κατάλληλες και δια ανηλίκους; Μπορεί να είναι ακατάλληλες;; Μπορεί να είναι λίγο ακατάλληλες (εσώρουχα π.χ. - aka PG-13);;
  2. Πόση επεξεργασία μπορεί να έχουν οι φωτογραφίες; Μόνο ότι γίνεται σε σκοτεινό θάλαμο (φωτεινότητα, αντίθεση, κτλ) ή και προχωρημένο photoshop;; (μοντάζ / κολλάζ / εφέ φωτισμού κτλ).

 

ωπ, το ξέχασα.

1. Οτιδήποτε

2. Μόνο ότι γίνεται σε σκοτεινό θάλαμο (φωτεινότητα, αντίθεση, κτλ) και απλές ενέργειες διόρθωσης στο photo, όχι όμως κολάζ, μοντάζ, εφέ κλπ. κλπ.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακοινώνω μια ακόμα εκδήλωση του 6ου φεστιβάλ, ανοιχτή στη συμμετοχή όλων: Απαιτεί από τον καθένα μας να παρουσιάσει μέσα σε μισή ώρα το αγαπημένο του βιβλίο επιστημονικής φαντασίας και να μιλήσει για τον τρόπο και το λόγο που τον έχει επηρεάσει προσωπικά. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΟΚ, επειδή ο καιρός μπορεί να μην φτιάχνει, αλλά πλησιάζει γοργά προς το Φεστιβάλ, νομίζω ότι ένα πρώτο γκρουπ που έχει δηλώσει πρόθεση να είναι εκεί είναι το εξής:

 

Nienor

Celestial

Robin-Hood (?)

aScannerdarkly

melkiades

Sonya

trillian

wordsmith

Μάρβιν

khar

mman

(New Reality)

(adia)

 

Ελπίζω να μην κάνω λάθος για κανέναν από τους από πάνω και να υπάρχουν και άλλοι που ετοιμάζονται. Σωστά;:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην κάνω λάθος για κανέναν από τους από πάνω και να υπάρχουν και άλλοι που ετοιμάζονται. Σωστά;:drinks:

Πληροφορήθηκα από Nienor ότι ο Celestial δεν θα τα καταφέρει.

 

Πιθανό να έρθω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν είμαι στη λίστα; οέο;

Προσθέστε και τον hombre.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο κάτω κάτω γιατί είναι σε παρένθεση; Μην μου πείτε ότι δεν θα εμφανιστεί ο Adia με την κάμερά του, γιατί θα πάθω σοκ! Θα πρέπει να πληρώσω ένα κάρο λεφτά αλλού, για την οπτική τεκμηρίωση του φεστιβάλ...

 

ΥΓ. Συμμετοχή έχει δηλώσει αρκετός κόσμος ακόμα, με μέιλ και μηνύματα...

Link to comment
Share on other sites

1) Πληροφορήθηκα από Nienor ότι ο Celestial δεν θα τα καταφέρει.

 

2) Πιθανό να έρθω κι εγώ.

1) Φτου! Θα πρέπει να πιω τις μπύρες που του αναλογούν (και είναι πολλές!) με τη Nienor. Ευτυχώς που είναι ισχυρή παίχτρια.

 

2) :good:

 

Εγώ γιατί δεν είμαι στη λίστα; οέο;

 

Γιατί ήμουν σίγουρος ότι είχα ξεχάσει ένα κάρο κόσμο. Το ποστ μου είχε σκοπό να τους "ανακαλύψει". Καλή αρχή!

 

Προσθέστε και τον hombre.

:drinks:

 

1) Οι δύο κάτω κάτω γιατί είναι σε παρένθεση; Μην μου πείτε ότι δεν θα εμφανιστεί ο Adia με την κάμερά του, γιατί θα πάθω σοκ! Θα πρέπει να πληρώσω ένα κάρο λεφτά αλλού, για την οπτική τεκμηρίωση του φεστιβάλ...

 

2) ΥΓ. Συμμετοχή έχει δηλώσει αρκετός κόσμος ακόμα, με μέιλ και μηνύματα...

1) Όχι, είναι σε παρένθεση απλώς επειδή δεν μπαίνουν συχνά στο φόρουμ. Ηρέμησε, δεν μπορώ να φανταστώ τον adia να μην έρχεται.

 

2) Ε, πες κανά όνομα να ζεσταινόμαστε! Απόρρητα είναι;

Link to comment
Share on other sites

χεχε καλά πλάκα έκανα με την «οπτική τεκμηρίωση»...

 

Έχω συμμετοχές με κείμενα κλπ. από άτομα που σίγουρα θα τα παρουσιάσουν (όπως είναι ο κανόνας) αυτοπροσώπως. Κάποιοι δεν είναι (μάλλον) μέλη του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

 

(New Reality)

 

O NewReality, θα έρθει -έστω και εντός παρενθέσεως :lol:- για να εκπροσωπήσει την οικογένεια που διαβάζει εντατικά για Πανελλήνιες. :death:

:asad:

Link to comment
Share on other sites

Ο Νιου Ριάλιτι σώζει την παρτίδα. Η οικογένεια θα μπορέσει να... με κοιτάξει ξανά στα μάτια.

 

Και με επιτυχίες ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..