Jump to content

6o Φεστιβάλ Επιστημονικής Φαντασίας Ερμούπολης


Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος τι αφορά η συζήτηση για το πρόγραμμα αλλά να δηλώσω ότι θα είμαστε στη Σύρο από την Παρασκευή το πρωί έως τη Δευτέρα το πρωί επομένως τις υπόλοιπες ώρες εκτός ΦΕΦΕ (και εφόσον δεν πιάσει τον Rhayader καμιά όρεξη να γυρίσουμε τα αξιοθέατα) είμαστε ανοικτοί για προ- και μετα-φεστιβαλικές... εκδηλώσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nikosal

    45

  • DinoHajiyorgi

    22

  • mman

    13

  • wordsmith

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

θεατρικές και εικαστικές εκδηλώσεις έχουν ανακοινωθεί εδώ. Το πρώτο από τα δύο θεατρικά μας (έχω την εκτίμηση ότι θα ετοιμαστεί ένα ακόμα) και έκθεση ζωγραφικής και χαρακτικής με θέμα «ο σύντροφός μου είναι alien».

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν μου δώσουν άδεια την Παρασκευή θα είμαι εκεί από Πέμπτη βράδυ. Αν όχι, από Παρασκευή βράδυ. Και δε θα ξέρω σε ποια στέκια να ψάξω για εκδηλώσεις. Ελπίζω να βρω στην πορεία κανέναν παλιό να μου δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Από το βραδάκι σήμερα, ή το αργότερο από αύριο το πρωί, θα υπάρχει στο redworlds πάνω πάνω ένα αρθράκι για το πρόγραμμα που διαρκώς θα ενημερώνεται και θα εμπλουτίζεται. Αλλά όπως ξέρουν οι παλιοί, γενικώς πάμε όλοι μαζί από τη μια εκδήλωση στην επόμενη, δύσκολο να χαθεί κανείς.

 

Το μόνο στενάχωρο είναι ότι με την απουσία του ταχύπλοου, πρώτη φορά από το 2005, κάποιος κόσμος που δεν μπορεί να πάρει άδεια Παρασκευή θα φτάσει εδώ χάνοντας την πρώτη μέρα. Και η πρώτη μέρα έχει μερικά από τα καλύτερα πράγματα, όπως τα πολύ μικρά διηγήματα και το πρώτο θεατρικό. Βάλτε τα δυνατά σας παρακαλώ, για άφιξη με το πρωινό της Παρασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι όσοι δεν κατορθώσουν να έρθουν στο φεστιβάλ, μπορούν -όπως κάθε χρόνο- να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό συγγραφής διηγήματος (ως 1,500 λέξεις φέτος) με θέμα που θα ανακοινωθεί το βράδυ της Παρασκευής ώρα 10 και χρόνο στη διάθεσή τους 24 ώρες. Παράδοση δηλ. με μέιλ στο shortstory παπάκι redworlds.gr ως τις 10 το βράδυ του Σαββάτου. Το νικητήριο διήγημα θα ανακηρυχθεί (και αναγνωστεί) την Κυριακή το μεσημέρι.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-11588700-1336566980_thumb.jpg

 

Ποιοί θα βρίσκονται στο κατάστρωμα του Blue Star Ιθάκη, Παρασκευή 11 Μαΐου το πρωί, 07:35 π.μ. ; Δηλωστε ένα παρόν εδώ παρακαλώ.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα πάρω το απογευματινό των 7, γιατί δε μου έδωσαν τελικά την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν σου έδιναν; Άδεια; Εσύ δεν δήλωσες:

 

Θα πάω από το απόγευμα της Πέμπτης, που φεύγει πιο λογική ώρα. Σιγά μην ταλαιπωρηθώ να σηκώνομαι από τα άγρια χαράματα, και κάνω ρυτίδες στα μάγουλα, για να υποστώ και 5ωρη παρέα στον σκυλοπνίχτη με τον μπατίρη σύζυγο. Μπλιαχ δηλαδή!

 

Οπότε τι χαραμίζεις ποστ σε ερώτηση που δεν σε αφορούσε; :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε Ντίνο, πόσες μέρες φύλαγες την απάντηση; Θα τα διαβάζει και κανείς που δεν σας ξέρει και θα νομίζει ότι τσακώνεστε.

 

Λοιπόν, να θυμίσω ότι οι συμμετέχοντες με πολύ μικρό διήγημα, να το έχουν ωραίο και καθαρά τυπωμένο μαζί τους για ανάγνωση, από τους ίδιους. Διαφορετικά, αν δηλ. έχουν δυσκολία στην ανάγνωση, να το πουν έγκαιρα... ε;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να θυμίσω ότι οι συμμετέχοντες με πολύ μικρό διήγημα, να το έχουν ωραίο και καθαρά τυπωμένο μαζί τους για ανάγνωση, από τους ίδιους. Διαφορετικά, αν δηλ. έχουν δυσκολία στην ανάγνωση, να το πουν έγκαιρα... ε;

Θα ζητήσω από τον Δημήτρη (Σπυρίδωνος) να διαβάσει το δικό μου. Αν τον δω στο πλοίο θα του το δώσω να το διαβάσει και να το προβάρει.

Link to comment
Share on other sites

Robin Hood

Adia

marielurie

hombre

mman (+ Deadend?)

 

Θα έχουμε και κόσμο από την ΑΛΕΦ φαντάζομαι κι ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Robin Hood

Adia

marielurie

hombre

mman (+ Deadend?)

 

Θα έχουμε και κόσμο από την ΑΛΕΦ φαντάζομαι κι ελπίζω.

 

+NewReality επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν σου έδιναν; Άδεια; Εσύ δεν δήλωσες:

 

Θα πάω από το απόγευμα της Πέμπτης, που φεύγει πιο λογική ώρα. Σιγά μην ταλαιπωρηθώ να σηκώνομαι από τα άγρια χαράματα, και κάνω ρυτίδες στα μάγουλα, για να υποστώ και 5ωρη παρέα στον σκυλοπνίχτη με τον μπατίρη σύζυγο. Μπλιαχ δηλαδή!

 

Οπότε τι χαραμίζεις ποστ σε ερώτηση που δεν σε αφορούσε; :atongue:

 

Ωωωω! Έγινα και ηρωίδα διηγήματος των 40 λέξεων του κου Χατζηγιώργη! Οποία τιμή! :ahappy:

 

(και έλεγα να σου πάρω και δωράκι αυτό το κόμιξ, για το οποίο δήλωσες ότι σου τρέξανε τα σάλια, αλλά τώρα θα μείνεις με την αγωνία αν άλλαξα γνώμη ή όχι:atongue:)

 

 

Κε nikosal, τι ισχύει τελικά; 5 ώρες κάνει το πλοίο ή 4; Υπερασπίστε την τιμή του πλοίου που σας εξυπηρετεί, διότι σκοτεινές δυνάμεις το διασύρουν και το αποκαλούν αργό και σκυλοπνίχτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσω από τον Δημήτρη (Σπυρίδωνος) να διαβάσει το δικό μου. Αν τον δω στο πλοίο θα του το δώσω να το διαβάσει και να το προβάρει.

 

Δεν θα ζητήσεις τίποτα. Το διήγημά σου το διαβάζει άλλος, ήδη προετοιμασμένος.

 

Word: Το πλοίο κάνει 4 ώρες και δεν είναι σκυλοπνίχτης. Είναι το πολύ καλό κατά τα άλλα blue star ithaki, το οποίο τους τελευταίους μήνες, λόγω κρίσης και μείωσης αριθμού μετακινούμενων επιβατών, πάει αργά για οικονομία στα καύσιμα. Αντί για 3:40 ώρες που έκανε πάντα, κάνει ανάλογα με την περίπτωση από 4:00 ως 4:10 και αυτό είναι όλο. Μην ακούτε τις υπερβολές, καλή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Ο καιρός πως είναι, πρωί, μεσημέρι και βράδυ; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαιρινός, αν και ψιλοφυσάει που και που. Ένα φουτεράκι πάρτο μαζί, αλλά κατά τα άλλα κοντομάνικα.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσω ότι όσοι δεν κατορθώσουν να έρθουν στο φεστιβάλ, μπορούν -όπως κάθε χρόνο- να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό συγγραφής διηγήματος (ως 1,500 λέξεις φέτος) με θέμα που θα ανακοινωθεί το βράδυ της Παρασκευής ώρα 10 και χρόνο στη διάθεσή τους 24 ώρες. Παράδοση δηλ. με μέιλ στο shortstory παπάκι redworlds.gr ως τις 10 το βράδυ του Σαββάτου. Το νικητήριο διήγημα θα ανακηρυχθεί (και αναγνωστεί) την Κυριακή το μεσημέρι.

 

Το θέμα θα ανακοινωθεί στο site του φεστιβάλ μόνο ή και εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα ανακοινωθεί στο site του φεστιβάλ μόνο ή και εδώ;

 

Κι εγώ απάντηση θέλω σε αυτό!

 

Επίσης τα sites των διαφόρων ταξιδιωτικών γραφείων περίεργα μας τα λένε. Άλλα λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στα πλοία επιστροφής, κι άλλα λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα θα ανακοινωθεί στο site του φεστιβάλ μόνο ή και εδώ;

 

Κι εγώ απάντηση θέλω σε αυτό!

 

Επίσης τα sites των διαφόρων ταξιδιωτικών γραφείων περίεργα μας τα λένε. Άλλα λένε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στα πλοία επιστροφής, κι άλλα λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα...

Δεν θα έρθεις Σύρο; :o

 

Κυριακή βράδυ πρέπει να είμαι Χαλκίδα. Άρα πρέπει να φύγω οποσδήποτε με το Ιθάκι των 16:00... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω! Βρήκα ένα site με διαθέσιμα εισιτήρια! (με την Ιθάκη επιστροφή :lol:)

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το "Ιθάκη" θα πάω και θα έρθω. Παρασκευή - Κυριακή. Οπότε θα συναντηθούμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..