Jump to content

Έκδοση εκ του μηδενός (αυτοέκδοση) ~Greek Version~


Rincewind
 Share

Recommended Posts

On 6/26/2020 at 11:02 AM, WILLIAM said:

Αν είσαι ήδη επαγγελματίας είναι απλά μια επέκταση δραστηριότητας, δεν είναι πρόβλημα. Ακόμα και αν δεν την κάνεις αλλά κόψεις τα απαραίτητα παραστατικά πάλι είσαι εντάξει αλλά για να μην έχεις και κανένα τυπικό θέμα βάζεις και μια δευτερεύουσα δραστηριότητα και είσαι εντάξει.

Τα δικαιώματα δεν απαιτούν παρά δήλωση στην ετήσια φορολογική.

Με το bookoo δεν έχω ασχοληθεί αλλά βλέπω τα ξέρει ο Άλεξ.

Εγώ που έχω έσοδα 5-10 ευρώ το εξάμηνο στην αμαζον κ δεν το έχω δηλώσει, να ανησυχώ; Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πληρώσει για να εκδοθεί. Αν δε σε δεχτεί κανένας εκδοτικός δωρεάν κ επιμένεις να βγάλεις το βιβλίο σου στον κόσμο, το κάνεις e book, του βάζεις κ μια ελκυστική τιμή κ έτσι δε θα σε βρίζουν κ οι φίλοι/ συγγενείς που θα θελήσουν να σε στηρίξουν.

Πχ όταν έμαθα ότι έβγαλε το βιβλίο του ο William, ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία, αλλά σκέφτηκα θα κάνει κάνα 15 ευρω, θα πληρώσω κ έξοδα αποστολής. Όταν έμαθα ότι είναι ebook, σκέφτηκα "α, ωραία. Φθηνό κ εύκολο να το αποκτήσεις" κ έτσι το αγόρασα. Ίσως να σκέφτονται κ άλλοι σαν εμένα. (Σόρρυ Γουίλιαμ που σε έκανα παράδειγμα). 

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά θα πρέπει να το δηλώνεις σαν εισόδημα αλλά είναι τόσο μικρό ποσό που δεν νομίζω να εμφανιστεί ποτέ σε κάποια διασταύρωση στοιχείων, 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά αν δεν έχεις κάνει τη φετινή σου δήλωση μπορείς να τα δηλώσεις δεν είναι τίποτα.

Κάνεις και πόθεν έσχες; Το φετινό το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται μήνυμα από το pothen να κάνω δήλωση. Φέτος δε μου ήρθε κ δεν έκανα. Λάθος;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, WILLIAM said:

Ε καλά αν δεν έχεις κάνει τη φετινή σου δήλωση μπορείς να τα δηλώσεις δεν είναι τίποτα.

Κάνεις και πόθεν έσχες; Το φετινό το έκανες;

Δεν έχω κάνει ακόμα δήλωση, για να κάνω πόθεν. Για μια στιγμή με αγχωσες. Νόμιζα πως έχασα καμία προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2020 at 2:31 PM, Roubiliana said:

Εγώ που έχω έσοδα 5-10 ευρώ το εξάμηνο στην αμαζον κ δεν το έχω δηλώσει, να ανησυχώ; Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πληρώσει για να εκδοθεί. Αν δε σε δεχτεί κανένας εκδοτικός δωρεάν κ επιμένεις να βγάλεις το βιβλίο σου στον κόσμο, το κάνεις e book, του βάζεις κ μια ελκυστική τιμή κ έτσι δε θα σε βρίζουν κ οι φίλοι/ συγγενείς που θα θελήσουν να σε στηρίξουν.

Πχ όταν έμαθα ότι έβγαλε το βιβλίο του ο William, ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία, αλλά σκέφτηκα θα κάνει κάνα 15 ευρω, θα πληρώσω κ έξοδα αποστολής. Όταν έμαθα ότι είναι ebook, σκέφτηκα "α, ωραία. Φθηνό κ εύκολο να το αποκτήσεις" κ έτσι το αγόρασα. Ίσως να σκέφτονται κ άλλοι σαν εμένα. (Σόρρυ Γουίλιαμ που σε έκανα παράδειγμα). 

έχεις εκδόσει βιβλίο στην αμαζον στα ελληνικά; για το kdp.amazon μιλάμε πάντα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, castle said:

έχεις εκδόσει βιβλίο στην αμαζον στα ελληνικά; για το kdp.amazon μιλάμε πάντα έτσι;

οχι, στα γαλλικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες πλατφόρμες για ελληνικά, όπως το smashwords. To λέω αυτό με τη λογική ότι δεν πληρώνεις τίποτα κ μπορείς να κρατήσεις χαμηλές τιμές για τα βιβλία. Εγώ πχ δεν ήθελα να πληρώσω για την έκδοση, ήθελα να μπορούν να το αποκτήσουν κ άτομα που ζούσαν σε άλλη χώρα και να μην αγχωθώ ότι θα πέσω έξω οικονομικά αν δεν πουλήσει. 

Edited by Roubiliana
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

έχω φίλους που έβγαλαν βιβλία σε μικρούς εκδοτικούς, ήθελα να πάρω το βιβλίο για να τους στηρίξω κι ένιωσα σα συλλέκτης, τόσο δύσκολο ήταν να το βρω. πχ.ένα βιβλίο ήταν στους κατολόγους της πολιτείας αλλά μετά μου είπαν ότι δεν το βρήκαν και ότι δεν πήραν απάντηση από τον εκδότη και τελικά το ζήτησα από τον συγγραφέα τον ίδιο. Δεν έχουμε όμως όλοι προσωπική σχέση με τους συγγραφείς. πχ κάποιους τους ξέρω από το σφφ, μου φαίνονται καλοί και θα ήθελα να αποκτήσω κάποιο βιβλίο τους αλλά δεν τους ξέρω προσωπικά ή μένουν σε άλλη πόλη. Μιλάω τώρα ως αναγνώστρια, δεν ξέρω αν τα σχόλια μου βοηθάνε κάποιους να πάρουν αποφάσεις. 

Edited by Roubiliana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που έβγαλα στην άμαζον ήταν ακαδημαικό πόνημα.Μου λέει ένας φίλος : ¨"είναι καλό για το βιογραφικό σου να το εκδόσεις. Οι εκδοτικοί οίκοι παίρνουν 1500 περίπου". Το είπε σαν κάτι φυσιολογικό, που όλοι το κάνουν. Και του απαντάω : Μου κάνεις πλάκα, έτσι; Προτιμάω να πάω διακοπές με αυτά τα λεφτά (πήγα διακοπές εξωτερικό τελικά).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/30/2020 at 7:04 PM, Roubiliana said:

οχι, στα γαλλικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες πλατφόρμες για ελληνικά, όπως το smashwords. To λέω αυτό με τη λογική ότι δεν πληρώνεις τίποτα κ μπορείς να κρατήσεις χαμηλές τιμές για τα βιβλία. Εγώ πχ δεν ήθελα να πληρώσω για την έκδοση, ήθελα να μπορούν να το αποκτήσουν κ άτομα που ζούσαν σε άλλη χώρα και να μην αγχωθώ ότι θα πέσω έξω οικονομικά αν δεν πουλήσει. 

μιλάμε για print on demand ή μονο e-book στο smashwords?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που θέλει αυτοέκδοση σε Amazon, θα πρέπει να πληρώσει μετάφραση στα Αγγλικά. Ο Έλληνας -δυστυχώς- δεν διαβάζει ακόμη ebooks.

Και το λέω εγώ που διαβάζω σχεδόν μόνο ebooks.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, WILLIAM said:

Και η μετάφραση είναι ένα ακριβό σπορ!

 

Εννοείται!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Η μετάφραση, εάν ξέρεις αρκετά καλά Αγγλικά για να την κάνεις μόνος σου, είναι ο τέλειος τρόπος να εντοπίσεις τυπογραφικά λάθη. Διότι όσες φορές και να διαβάσεις το βιβλίο σου, σίγουρα κάποια θα σου ξεφύγουν. Ενώ μεταφράζοντας το, επειδή το πας λέξη-λέξη, πιάνεις τα πάντα.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει ιδιοέκδοση και όχι αυτοέκδοση; Δηλαδή να μην έχει μεσολαβήσει καθόλου εκδοτικός οίκος. Θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιες εμπειρίες για να συγκρίνω με την δική μου.

Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τα βασικά για το πώς μπορούν να εκδόσουν μόνοι το βιβλίο τους (χωρίς εκδοτικό οίκο) μπορούν να δουν αυτό το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

*** Παρακαλώ κάποιον Mod, να συνδέσει αυτή την ανάρτηση με το post της πρώτης σελίδας.  Θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο όσοι διαβάζουν το αρχικό κείμενο, να μεταφέρονται εδώ.

 

 

Γειά σας!

Μετά από αρκετά χρόνια έφτασε η στιγμή ανανέωσης!

Πριν γράψω οτιδήποτε, να διευκρινίσω ότι :

  1. Παλιοί εκδοτικοί της λίστας απουσιάζουν είναι γιατί : α.) απέσυραν τις υπηρεσίες τους , β.) δεν υπάρχουν πια (δυστυχώς αρκετοί).
  2. Τυχόν σχόλια δεν έχουν σκοπό να θίξουν τους εκδοτικούς. Κρίνονται οι προσφερόμενες υπηρεσίες τους στο ειδικό κομμάτι της αυτοέκδοσης αποκλειστικά.
  3. Όπως κάθε φορά,  οι λίστες αφορούν τη συγκεκριμένη περίοδο που γίνεται το post (24/04/2024).
  4. Η λίστα ΔΕΝ αφορά εταιρείες που περιορίζονται στην έκδοση e-book.

 

Ξεκινάμε!

===================================

 

Οι εκδοτικοί που συνεχίζουν ακόμη (χωρίς σειρά προηγούμενης αναφοράς ή προτίμησης)

 

1. Bookstars

Απ'το 2016 που αναφέρθηκαν για πρώτη φορά, δεν έχει αλλάξει το πακέτο τους ούτε σε τιμές ούτε σε χαρακτηριστικά. Πρέπει να σημειωθεί όμως πως μετά από τόσα χρόνια παραμένουν ακόμη οι πιο άμεσοι ως προς τη διαδικασία τους.

Quote

To 20% της λιανικής που εσείς καθορίζετε
ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε κάθε τίτλο θα προτείνουμε μια ελάχιστη τιμή λιανικής (ενδεικτικά για ένα βιβλίο ασπρόμαυρο, 200 σελίδων, διάστασης Α5(14,8Χ21,0εκ) η ελάχιστη τιμή λιανικής θα είναι ~ €14).

Διαβάστε το FAQ τους για περισσότερα.

 

2. Mediterra Books

Συνεχίζει να τους απασχολεί η ψηφιακή διανομή των βιβλίων τους κυρίως προς τα πιο "διεθνή" ιστολόγια. Μπορείτε να δείτε τις προσφερόμενες υπηρεσίες εδώ. Ο ενδεικτικός υπολογισμός κόστους μπορεί να γίνει μέσα απ'το σαιτ τους.

Quote

Εκτυπωτικές υπηρεσίες (Ενδεικτικό κόστος)

Βιβλίο με ασπρόμαυρο εσωτερικό, σε 100 τεμ.:
100 σελίδες: 1,70 €/τεμ., 200 σελίδες: 2,40 €/τεμ., 300 σελίδες: 3.10 €/τεμ. (Στις τιμές δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6%)

 

3. Ownbook

Η ενότητα αυτοέκδοσης βρίσκεται υπό ανακαίνιση. Την τελευταία φορά τους είχα κρίνει ως ακριβούς.

 

4. Συμπαντικές Διαδρομές

Απ'τους παλιούς του χώρου που δυστυχώς δεν παρέχουν σχεδόν καμία πληροφορία στο σαιτ τους. Δείτε τι γράφουν στην ενότητα των αυτοεκδόσεων.

 

5. Akakia Pubications

Ελληνικός εκδοτικός με έδρα το Λονδίνο. Εκδίδει σε όλες τις μορφές και προωθεί σε αγγλόφωνα σαιτς (Amazon κτλ) και φυσικά το online κατάστημά τους. Για ορισμένες ερωτοαπαντήσεις μπορείτε να διαβάσετε το FAQ τους.

Δυστυχώς, πλέον δεν αναφέρουν τιμές. Υπόψιν, χρησιμοποιείται η στερλίνα.

 

6. Fylatos Publishing

Ήταν απ'τους βελτιωμένους στη λίστα του 2019. Πλέον, έχει αποσύρει τις ενδεικτικές τιμές... αντί αυτού έχει ένα μεγαλύτερο FAQ

 

7. Ocelotos Εκδόσεις

Άνηκε στην κατηγορία των ακριβών . Απ'τα πλεονεκτήματά του ήταν ο μηχανισμός που είχε σε ξεχωριστή ενότητα του σαιτ και μπορούσες να υπολογίσεις το ενδεικτικό κόστος. Το απέσυραν!

Μπορείτε να διαβάσετε το FAQ τους.

 

8. iWrite

Παλιοί στο χώρο, παρέχουν αρκετές θεωρητικές πληροφορίες για την αυτοέκδοση, την προωθούν αλλά καμία αναφορά σε τιμή. Θέλουν να επικοινωνήσεις.

 

9. Εκδόσεις Ηδύφωνο

Η ενότητα με τις τιμές οδηγεί σε σφάλμα συνδέσμου. 

 

10. Mystis Publishing

Όπως ήταν το 2019 . Χωρίς καμία ουσιαστική πληροφορία.

 

11. Εκδόσεις Ιτάνος

Υπάρχει ακόμη η ενότητα αυτοέκδοσης αλλά συνεχίζουν να μην αναφέρονται σημαντικές λεπτομέρειες.

 

12. Εκδόσεις Υδροπλάνο

Παρά το γεγονός ότι δε διαφημίζεται πουθενά στο σαιτ η αυτοέκδοση, εν τούτοις , στο σύνδεσμο για τις υπηρεσίες τους δίδεται η εντύπωση πως παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες. Απουσιάζουν σημαντικές πληροφορίες. Όπως ήταν το 2019.

 

13. ENNOIA εκδόσεις

Οι ίδιοι αναφέρουν στην ενότητα της αυτοέκδοσης "τιμές έκπληξη"...

 

 

Νέες προσθήκες στην κατηγορία της αυτοέκδοση (χωρίς σειρά προτίμησης)

 

1. Αυτοεκδόσεις ΚόΚΚΟΡΑΣ

Δεν αναφέρεται καμία ουσιαστική πληροφορία.

 

2. Εκδόσεις Αθ. Σταμούλης

Δε διαφημίζεται στο σαιτ τους, έχουν όμως μία ειδική ενότητα για τις αυτοεκδόσεις που όμως δεν παρέχει κάποια αξιοσημείωτη πληροφορία.

 

3. Carpe Librum

Σύμφνωνα με το σαιτ ,  υπάρχουν στο χώρο της αυτοέκδοσης απ'το 2009. Προς τιμήν τους αναφέρουν ενδεικτικά κόστη που δεν κρίνονται και τόσο άσχημα.

Quote

Κόστος Εκτύπωσης (Ενδεικτικά)

Βιβλίο με ασπρόμαυρο εσωτερικό, σε 100 αντίτυπα, σε διαστάσεις 14Χ21 εκ.:

  • 100 σελίδες: 1,70 €/αντίτυπο (Στην τιμή δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6%)
  • 200 σελίδες: 2,40 €/αντίτυπο (Στην τιμή δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6%)
  • 300 σελίδες: 3,10 €/αντίτυπο (Στην τιμή δεν περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6%)

Απαραίτητη προϋπόθεση για να σας προσφέρουμε τις παραπάνω τιμές εκτύπωσης είναι να μας έχουν ανατεθεί οι προ-εκτυπωτικές υπηρεσίες  1, 2, και 3, από τη φόρμα κοστολόγησης αυτοέκδοσης βιβλίου που ακολουθεί.

 

4 .Diania Publications

Τα πακέτα τους χωρίζονται σε 3 κατηγορίες -> Private , Silver & Gold. Δεν είναι απόλυτα ξεκάθαροι στις πληροφορίες τους ,ωστοσο αναφέρουν ενδεικτικές τιμές στα πιο ακριβά πακέτα τους .

Quote

Silver 

  • Ενδεικτικό κόστος: Βιβλίο έως 100 σελ., ασπρόμαυρο, διαστάσεων Α5 ή 17Χ24, δέσιμο κολλητό, έγχρωμο εξώφυλλο με πλαστικοποίηση και "αυτιά". Από 750€

 

Quote
  • Ενδεικτικό κόστος: Βιβλίο έως 100 σελ., ασπρόμαυρο, διαστάσεων Α5 ή 17Χ24, δέσιμο κολλητό, έγχρωμο εξώφυλλο με πλαστικοποίηση και "αυτιά". Από 1.500€

 

Περισσότερα στην ενότητα τους για την αυτοέκδοση.

 

5. Εκδόσεις ΦΙΛΙΑ

Έχουν ειδική ενότητα αυτοέκδοσης αλλά όχι σημαντικές πληροφορίες.

 

6. Εκδόσεις Γραφή

Αναφέρονται στην αυτοέκδοση μόνο σαν υπηρεσία που την παρέχουν.

 

7 . Εκδόσεις Λευκό Μελάνι

Δεν αναφέρονται σε κάποια ενδεικτική τιμή. Ωστόσο, γράφουν για τη διανομή και προώθησή του. Ανάμεσα στα πλεονεκτήματα που αναφέρουν :

Quote

 Μεγάλο Ποσοστό Κέρδους
Το ποσοστό επί των κερδών που θα λαμβάνουν οι συγγραφείς των Εκδόσεων Λευκό Μελάνι, εφόσον καλλύπτουν τα κόστη για την έκδοση του βιβλίου τους Ερωτηματικό, φτάνει μέχρι και το 70%!! 

⊕ 100% Κατοχή σου των Πνευματικών Δικαιωμάτων
Οι Εκδόσεις Λευκό Μελάνι δεν επιθυμούν την ιδιοκτησία –ή μέρους της– ούτε τη συνιδιοκτησία των έργων των συγγραφέων.

 

8. Special Books

Αναφέρουν πως αναλαμβάνουν όλα τα διαδικαστικά της αυτοέκδοσης.Για τα υπόλοιπα θέλουν να επικοινωνήσεις μαζί τους.

 

9. Εκδόσεις Παρέμβαση

Δεν παρέχουν ουσιαστικές πληροφορίες.

 

10. Εκδόσεις Κουάρκ

Λίγο..θολή η κατάσταση με τις αυτοεκδόσεις τους. Ειδικά το αόριστο " Ο συγγραφέας έχει αμοιβή επί της λιανικής τιμής πώλησης του βιβλίου. " (???) .

 

11. BookGuru

Σύμφωνα με το σύνδεσμο της έκδοσης, αναλαμβάνουν την αυτοέκδοση χωρίς όμως να μπαίνουν σε ιδιαίτερες αναλύσεις.

 

12. LeeBee Publications

Αναφέρεται η διαδικασία υποβολής έργου και τίποτα παραπάνω που μπορεί να αξιοποιηθεί απ'το ενδιαφερόμενο πρόσωπο.

 

13. Εκδόσεις Κέφαλος

Προς τιμήν του έχει αναλυτικούς πίνακες με ενδεικτικές τιμές. Αυτό που δεν είδα ή μου ξέφυγε είναι αν παρέχει υπηρεσίες διόρθωσης, σελιδοποίησης κτλ

Τα δικαιώματα είναι 30%, παρέχει print on demand και οι τιμές ξεκινούν από 245 ευρώ.

 

14 .Εκδόσεις Κύκνος

Οι υπηρεσίες αυτοέκδοσης χωρίζονται σε 2 κατηγορίες : Οικονομική & Premium και οι τιμές ξεκινούν από 170 ευρώ και 240 αντίστοιχα. Οι αναφορές παραπέμπουν σε Print on Demand.  Όφειλαν βέβαια να αναφέρουν τι δικαιώματα έχει ο συγγραφέας επί του έργου του.

 

 

Τυπογραφεία/ Εργαστήρια / Επιχειρήσεις που αναλαμβάνουν εκτυπώσεις βιβλίων

  1. Copy Corner
  2. Grafo
  3. Grafima
  4. Printing Studios Natasha
  5. Planet Copy
  6. Αυτοέκδοση Δαναός (αναφερεται η τιμή από 380 ευρώ)
  7. b2b Printing Solutions
  8. βιβλιοεκτυπωτική
  9. SYNTHESI
  10. Publishing Experts (αναφέρουν τιμή 490 ευρώ)

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ / ΚΡΙΤΙΚΗ

Αρχικά, πρέπει να σημειωθεί πως ο κατάλογος δεν είναι απόλυτος ~ως προς την καταγραφή των επιχειρήσεων. Ωστόσο ,είναι ενδεικτικός για το τι υπάρχει στην αγορά και προσφέρεται για μερικά συμπεράσματα (έστω κι επιφανειακά).

Με μία στατιστική προσέγγιση, παρατηρούμε ότι :

  • 10 από τις 29 επιχειρήσεις της λίστας του 2019 δεν υπάρχουν πλέον ή δεν προσφέρουν υπηρεσίες αυτοέκδοσης. Δηλαδή, ένα ποσοστό της τάξεως του ~ 34,5 % σταμάτησε.
  • Στη νέα λίστα εμφανίζονται περισσότερες επιχειρήσεις (+8) οπότε η νέα λίστα είναι μεγαλύτερη κατά ~ 27,5 % .
  • Στη λίστα του 2019 των 29 καταχωρήσεων, το 44% των επιχειρήσεων έδινε κάποιες ενδεικτικές τιμές.
  • Στη λίστα του 2024 των 37 καταχωρήσεων, το 21,6% των επιχειρήσεων το έκανε.

Σαν πρώτη εικόνα, το συμπέρασμα είναι πως οι εκδοτικοί (ιδιαίτερα οι καινούργιοι) δυσκολεύονται. Κι όταν η βιωσιμότητα των εκδοτικών κινδυνεύει, φυσικό επακόλουθο είναι να επηρεαστεί και η αυτοέκδοση ,η οποία ναι μεν δείχνει να έχει καθιερωθεί ως μία εναλλακτική μέθοδος έκδοσης (σε αρκετές εταιρείες), χωρίς στερεές βάσεις δε...  Η "ωρίμανση" που φαινόταν να έρχεται το 2016, τελικά δεν έφτασε. Για την ακρίβεια, βρισκόμαστε ακόμη σημαντικά πίσω από τα δεδομένα του εξωτερικού.

Αυτό που μου έκανε για μία ακόμη φορά αρνητική εντύπωση είναι η πολιτική των διαφημίσεων που εφαρμόζουν οι (περισσότερες) εταιρείες σχετικά με την υπηρεσία. Δεν υπάρχει διαύγεια! Θα περίμενε κανείς πως μετά από τόσα χρόνια, όλα τα σημαντικά ζητήματα της αυτοέκδοσης (κόστη, δικαιώματα, διανομή κτλ) θα ήταν εμφανή, ξεκάθαρα , αναρτημένα σε κάθε site. Αντί αυτού, υπάρχει μία τάση - σαν εμμονή - για ασάφειες και θεωρητικές προσεγγίσεις (ολόκληρα ποστς για αυτοέκδοση έχουν ορισμένοι) χωρίς όμως να ενημερώνουν άμεσα για τα ουσιώδη.

Σε μία τοποθέτηση-απάντηση του τύπου "τα κόστη δεν είναι σταθερά" , η απάντηση είναι εφόσον κάποιοι μπορούν και δίδουν ενδεικτικές τιμές, μπορούν και οι υπόλοιποι. Έστω και κατά προσέγγιση. Κάθε πληροφορία που συνοδεύεται με ασάφειες - παραπομπές σε τηλέφωνα ή emails, δημιουργεί καχυποψίες/αρνητική πρώτη εντύπωση. 

Ολοκληρώνοντας, η λίστα έχει 2 ηχηρές απουσίες σε σχέση με το 2019, τα : bookoo και  ivisko. Δυστυχώς και οι 2 σταμάτησαν τις υπηρεσίες τους για αυτοεκδόσεις. Δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

Το bookstars για το οποίο έχω αναφερθεί με θετικά λόγιασυνεχίζω να το θεωρώ πιο "εύκολο" από όλα, ωστόσο η στασιμότητα του στα ίδια δεδομένα με το 2016, το κάνουν να φαίνεται απογοητευτικό.

 

Αυτή τη φορά δε θα ξεχωρίσω τους 3 καλύτερους. Το αφήνω στην κρίση του αναγνώστη.

 

Αυτά!

 

Ελπίζω την επόμενη φορά να είναι αρκετά καλύτερα.

Edited by Rincewind
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..