Jump to content

Έκδοση εκ του μηδενός (αυτοέκδοση) ~Greek Version~


Rincewind
 Share

Recommended Posts

On 6/26/2020 at 11:02 AM, WILLIAM said:

Αν είσαι ήδη επαγγελματίας είναι απλά μια επέκταση δραστηριότητας, δεν είναι πρόβλημα. Ακόμα και αν δεν την κάνεις αλλά κόψεις τα απαραίτητα παραστατικά πάλι είσαι εντάξει αλλά για να μην έχεις και κανένα τυπικό θέμα βάζεις και μια δευτερεύουσα δραστηριότητα και είσαι εντάξει.

Τα δικαιώματα δεν απαιτούν παρά δήλωση στην ετήσια φορολογική.

Με το bookoo δεν έχω ασχοληθεί αλλά βλέπω τα ξέρει ο Άλεξ.

Εγώ που έχω έσοδα 5-10 ευρώ το εξάμηνο στην αμαζον κ δεν το έχω δηλώσει, να ανησυχώ; Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πληρώσει για να εκδοθεί. Αν δε σε δεχτεί κανένας εκδοτικός δωρεάν κ επιμένεις να βγάλεις το βιβλίο σου στον κόσμο, το κάνεις e book, του βάζεις κ μια ελκυστική τιμή κ έτσι δε θα σε βρίζουν κ οι φίλοι/ συγγενείς που θα θελήσουν να σε στηρίξουν.

Πχ όταν έμαθα ότι έβγαλε το βιβλίο του ο William, ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία, αλλά σκέφτηκα θα κάνει κάνα 15 ευρω, θα πληρώσω κ έξοδα αποστολής. Όταν έμαθα ότι είναι ebook, σκέφτηκα "α, ωραία. Φθηνό κ εύκολο να το αποκτήσεις" κ έτσι το αγόρασα. Ίσως να σκέφτονται κ άλλοι σαν εμένα. (Σόρρυ Γουίλιαμ που σε έκανα παράδειγμα). 

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά θα πρέπει να το δηλώνεις σαν εισόδημα αλλά είναι τόσο μικρό ποσό που δεν νομίζω να εμφανιστεί ποτέ σε κάποια διασταύρωση στοιχείων, 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά αν δεν έχεις κάνει τη φετινή σου δήλωση μπορείς να τα δηλώσεις δεν είναι τίποτα.

Κάνεις και πόθεν έσχες; Το φετινό το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Μου έρχεται μήνυμα από το pothen να κάνω δήλωση. Φέτος δε μου ήρθε κ δεν έκανα. Λάθος;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, WILLIAM said:

Ε καλά αν δεν έχεις κάνει τη φετινή σου δήλωση μπορείς να τα δηλώσεις δεν είναι τίποτα.

Κάνεις και πόθεν έσχες; Το φετινό το έκανες;

Δεν έχω κάνει ακόμα δήλωση, για να κάνω πόθεν. Για μια στιγμή με αγχωσες. Νόμιζα πως έχασα καμία προθεσμία.

Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2020 at 2:31 PM, Roubiliana said:

Εγώ που έχω έσοδα 5-10 ευρώ το εξάμηνο στην αμαζον κ δεν το έχω δηλώσει, να ανησυχώ; Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πληρώσει για να εκδοθεί. Αν δε σε δεχτεί κανένας εκδοτικός δωρεάν κ επιμένεις να βγάλεις το βιβλίο σου στον κόσμο, το κάνεις e book, του βάζεις κ μια ελκυστική τιμή κ έτσι δε θα σε βρίζουν κ οι φίλοι/ συγγενείς που θα θελήσουν να σε στηρίξουν.

Πχ όταν έμαθα ότι έβγαλε το βιβλίο του ο William, ήθελα να του δώσω μια ευκαιρία, αλλά σκέφτηκα θα κάνει κάνα 15 ευρω, θα πληρώσω κ έξοδα αποστολής. Όταν έμαθα ότι είναι ebook, σκέφτηκα "α, ωραία. Φθηνό κ εύκολο να το αποκτήσεις" κ έτσι το αγόρασα. Ίσως να σκέφτονται κ άλλοι σαν εμένα. (Σόρρυ Γουίλιαμ που σε έκανα παράδειγμα). 

έχεις εκδόσει βιβλίο στην αμαζον στα ελληνικά; για το kdp.amazon μιλάμε πάντα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, castle said:

έχεις εκδόσει βιβλίο στην αμαζον στα ελληνικά; για το kdp.amazon μιλάμε πάντα έτσι;

οχι, στα γαλλικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες πλατφόρμες για ελληνικά, όπως το smashwords. To λέω αυτό με τη λογική ότι δεν πληρώνεις τίποτα κ μπορείς να κρατήσεις χαμηλές τιμές για τα βιβλία. Εγώ πχ δεν ήθελα να πληρώσω για την έκδοση, ήθελα να μπορούν να το αποκτήσουν κ άτομα που ζούσαν σε άλλη χώρα και να μην αγχωθώ ότι θα πέσω έξω οικονομικά αν δεν πουλήσει. 

Edited by Roubiliana
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

έχω φίλους που έβγαλαν βιβλία σε μικρούς εκδοτικούς, ήθελα να πάρω το βιβλίο για να τους στηρίξω κι ένιωσα σα συλλέκτης, τόσο δύσκολο ήταν να το βρω. πχ.ένα βιβλίο ήταν στους κατολόγους της πολιτείας αλλά μετά μου είπαν ότι δεν το βρήκαν και ότι δεν πήραν απάντηση από τον εκδότη και τελικά το ζήτησα από τον συγγραφέα τον ίδιο. Δεν έχουμε όμως όλοι προσωπική σχέση με τους συγγραφείς. πχ κάποιους τους ξέρω από το σφφ, μου φαίνονται καλοί και θα ήθελα να αποκτήσω κάποιο βιβλίο τους αλλά δεν τους ξέρω προσωπικά ή μένουν σε άλλη πόλη. Μιλάω τώρα ως αναγνώστρια, δεν ξέρω αν τα σχόλια μου βοηθάνε κάποιους να πάρουν αποφάσεις. 

Edited by Roubiliana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που έβγαλα στην άμαζον ήταν ακαδημαικό πόνημα.Μου λέει ένας φίλος : ¨"είναι καλό για το βιογραφικό σου να το εκδόσεις. Οι εκδοτικοί οίκοι παίρνουν 1500 περίπου". Το είπε σαν κάτι φυσιολογικό, που όλοι το κάνουν. Και του απαντάω : Μου κάνεις πλάκα, έτσι; Προτιμάω να πάω διακοπές με αυτά τα λεφτά (πήγα διακοπές εξωτερικό τελικά).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/30/2020 at 7:04 PM, Roubiliana said:

οχι, στα γαλλικά, αλλά υπάρχουν κι άλλες πλατφόρμες για ελληνικά, όπως το smashwords. To λέω αυτό με τη λογική ότι δεν πληρώνεις τίποτα κ μπορείς να κρατήσεις χαμηλές τιμές για τα βιβλία. Εγώ πχ δεν ήθελα να πληρώσω για την έκδοση, ήθελα να μπορούν να το αποκτήσουν κ άτομα που ζούσαν σε άλλη χώρα και να μην αγχωθώ ότι θα πέσω έξω οικονομικά αν δεν πουλήσει. 

μιλάμε για print on demand ή μονο e-book στο smashwords?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που θέλει αυτοέκδοση σε Amazon, θα πρέπει να πληρώσει μετάφραση στα Αγγλικά. Ο Έλληνας -δυστυχώς- δεν διαβάζει ακόμη ebooks.

Και το λέω εγώ που διαβάζω σχεδόν μόνο ebooks.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, WILLIAM said:

Και η μετάφραση είναι ένα ακριβό σπορ!

 

Εννοείται!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Η μετάφραση, εάν ξέρεις αρκετά καλά Αγγλικά για να την κάνεις μόνος σου, είναι ο τέλειος τρόπος να εντοπίσεις τυπογραφικά λάθη. Διότι όσες φορές και να διαβάσεις το βιβλίο σου, σίγουρα κάποια θα σου ξεφύγουν. Ενώ μεταφράζοντας το, επειδή το πας λέξη-λέξη, πιάνεις τα πάντα.

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει ιδιοέκδοση και όχι αυτοέκδοση; Δηλαδή να μην έχει μεσολαβήσει καθόλου εκδοτικός οίκος. Θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιες εμπειρίες για να συγκρίνω με την δική μου.

Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν τα βασικά για το πώς μπορούν να εκδόσουν μόνοι το βιβλίο τους (χωρίς εκδοτικό οίκο) μπορούν να δουν αυτό το βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..