Jump to content

Η Επταλογία Του Ποιητή (παιχνίδι)


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

Παίζουμε με καινούργιες λέξεις;

 

μπάνιο, έλεγχος, κουβάρι, μήνας, σπίτι, παπούτσια, χαλίκι

 

Υπενθυμίζω πώς πάει το παιχνίδι:

 

 

* Οι λέξεις θα είναι επτά (το είπα, αλλά ας το βάλω και στη σούμα).

* Θα πρέπει να τις χρησιμοποιήσουμε όλες.

* Το ποίημα να βγάζει νόημα (όχι ακρότητες του στυλ Νταντά, Σουρεαλισμός κλπ).

* Θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις λέξεις ελεύθερα, σε όποιον αριθμό, γένος, πτώση, χρόνο κλπ. θέλουμε, και με όποια σειρά.

* Ο χρόνος συγγραφής είναι ανοιχτός, προς το παρόν, αλλά στο μέλλον θα δούμε πότε θα βάζει ο επόμενος καινούργιες λέξεις.

* Και επίσης σημαντικό: εδώ ας μην μπαίνουν τα ποιήματα, ας μπαίνουν στη βιβλιοθήκη με ένα λινκ σε αυτό το τόπικ, ώστε να μην γίνει μπάχαλο, (και για να μείνουν ανοιχτά για αναγνώσεις και σχόλια στο μέλλον).

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παπούτσια και το χαλίκι οκ είναι σχετικά, αλλά το μπάνιο με το κουβάρι είναι άστα να πάνε :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω! Άντε να μας δω τώρα τι θα κάνουμε...

 

Χου χουουου!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άρχισα να σκαρώνω, αλλά όσο κι αν το ζορίσω, με τίποτε δεν βγαίνει fantasy. Κι ενώ πίστευα πως με αυτές τις λέξεις θα γράψω κάτι που έχει πλάκα/ τελικά μες στην απαισιοδοξία είναι οι στίχοι.

Για να δω που θα με πάει...

Edited by John82
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μήνα :nerd: θα φέρουμε τον έλεγχο :rtfm: στο σπίτι,

τιμωρία που θα είναι σαν στο παπούτσι ένα χαλίκι :stars:

και θα γίνουμε μαλλιά κουβάρια και καυγάς :mf_swordfight: .

Θα κλειστώ στο μπάνιο :help: κλαίγοντας όταν ο μπαμπάς

απαγορεύσεις να μην πάω πενταήμερη στο φεγγάρι :afinger: .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εσείς είστε γρήγοροι!

( Η deadend είναι η μόνη που έγραψε sff προς το παρόν. :secret: )

 

Εγώ προσπάθησα μια βλακεία αλλά ήταν βλακεία κι έτσι την άφησα. Θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο. :glare:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εγώ δεν ήξερα καν ότι υπάρχει, και δείχνει πολύ διασκεδαστικό! Θα πει κανείς επτά λέξεις; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας βρούμε κάποιον να μας δώσει λεξούλες....άμα θέτε και δυσκολότερα, να πούμε ένα μυθικό πλαίσιο, π.χ.; Ξέρετε, γράφουμε για παράδειγμα από ελληνική ή σκανδιναβική μυθολογία. Γράφουμε και να έχει μέσα γάμο, ή θάνατο, ή φάντασμα, ή προδοσία, ή πόλεμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας έρθουμε από δω, όντως, να μη σπαμμάρουμε. Η μυθολογία, ενώ μου αρέσει (this is the time you call me Sherlock and tell me that there is no shit), πιστεύω ότι σε ποιητική φόρμα θα ήταν περιοριστική γιατί δεν θα υπήρχε ιδιαίτερη ποικιλία στα ποιήματα. Επίσης, νομίζω ότι αν γράψω έστω και ένα ακόμη πράγμα που να περιλαμβάνει μυθολογία, κάποιος θα βρεθεί στο φόρουμ που θα ξεσηκωθεί και θα με δείρει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται νομίζω να είναι κάτι από μυθολογία, τουλάχιστον όχι από τη δική μας. Εννοώ πως μυθολογία είναι και η "Κθούλου" ας πούμε, και οπωσδήποτε είναι από τα πλέον σκοτεινά θέματα. Μπορούμε να αντλήσουμε θέματα από οτιδήποτε, και στο τέλος τέλος δεν υπάρχει κάποιος λόγος να είναι από κάτι τέτοιο, μπορούμε απλά να βάλουμε ένα θέμα όπως στους διαγωνισμούς σύντομης ιστορίας, και να δούμε τι θα βγει από κει. Και αυτό το τελευταίο νομίζω ότι μου ακούγεται και το πιο πρόσφορο. Δεν ξέρω, ότι αποφασίσετε θα είμαι μέσα, το βλέπω σαν πολύ ωραία άσκηση και άσχετα από το αποτέλεσμα θα είναι ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική -για μένα τουλάχιστον- η διαδικασία του γραψίματος.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται, να το ξεκινήσουμε; Πώς κανονίζεται; Ας δούμε και πόσοι μαζευόμαστε. Τρεις οι σίγουροι; Αν σκεφτούμε και οι τρεις από ας πούμε, εφτά οκτώ λέξεις, και μετά ανταλλάξουμε πακέτα λέξεων; Έχει πλάκα και γίενται εφόσον είμαστε λίγοι, αλλά θα δουλέψουμε σε διαφορετικό υλικό. Να πιάσουμε κανένα μοδεράτορα;

 

 

Υ.Γ.: Παιδιά του write off Σάββατο θα είμαι εδώ. http://community.sff.gr/topic/16228-the-story-way-to-%CF%86antasticon-1842015/

 

 

Πολύ θα χαρώ να βρισκόμασταν!

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, αυτό είναι ένα πολύ απλό παιχνίδι, (χωρίς ψηφοφορίες και τέτοια), δεν χρειάζεστε ούτε διοργανωτή ούτε τίποτα. Κάποιος βάζει τις λέξεις και μετά όλα τα παιδάκια παίζετε μ' αυτές. :badgoalie:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, οπότε πρέπει να βρεθεί κάποιος να μας δώσει λέξεις; Άννα θα παίξεις κι εσύ μαζί μας; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σε τέτοια διάθεση, αλλά θα διαβάσω σίγουρα τα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Να παίξω δεν υπάρχει καμία περίπτωση (είμαι η φρίκη προσωποιημένη στο να προσπαθώ να βγάλω στιχάκια) αλλά να σας δώσω εφτά λεξούλες? :) Θέτε?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά Κιάρα, γιατί όχι, εγώ πάντως είμαι μέσα. Αν μη τι άλλο θα ξεκινήσει το τρένο και βλέπουμε που θα φτάσει και με πόσα βαγόνια...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..