Jump to content

Η Επταλογία Του Ποιητή (παιχνίδι)


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Διάβασα τα ποιηματάκια σας, μέχρι στιγμής. Αυτό για το οποίο σίγουρα έχω να τα επαινέσω είναι η χρήση των λέξεων. Περιμένω και τα επόμενα...

Αχ τι μου κάνετε, ζήλεψα κι εγώ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γράψε κι εσύ, καλέ! Μέρες έχουμε και είναι παιχνιδάκι, ούτε ψηφοφορίες παίζουν ούτε τίποτα! Κάνε μας παρέα :D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αφού με πιέζετε... :p

Βέβαια εγώ παίζω μόνο με ελεύθερο στίχο, χωρίς ρίμα και σπάνια καταλήγω σε ιστορία με πλοκή (περισσότερο "εσωτερικά/συμβολικά" θα τα χαρακτήριζα), αλλά επειδή έχω πολύ καιρό (χρόνια θα έλεγα, με βάση τα αρχεία μου) να γράψω κάτι, θα το προσπαθήσω. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε, άμα είναι να σε πιέσουμε και να γράψεις κάτι, τότε να πιέσω κι εγώ!

Κάνε μας παρέα Νικόλα, όπως είπε κι η Αταλάντη ένα παιχνίδι είναι για να περάσουμε όμορφα, και χρόνος υπάρχει μπόλικος ακόμα για να φτιάξεις κάτι... :)

 

Σκέφτομαι να "πειράξω" κάποιες από τις μικρότερες ιστορίες μου, όπως πχ την "Νυχτερινή βάρδια" που δεν συμμετείχα στο τελευταίο FFL, να δω πως θα ήταν σε μορφή ποιήματος. Πλάκα θα έχει, αν βγει κάτι καλό θα το ανεβάσω να το δείτε.

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το ανοσιούργημά μου. Ευχαριστώ την Κιάρα για τις λέξεις και τα παιδιά για την αφορμή.

 

Υποσημείωση: Έχω σκουριάσει όσον αφορά τα "ποιήματα", όπως επίσης δεν ξέρω πώς να διορθώσω ένα "ποίημα" (τα εισαγωγικά επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι πρόκειται περί ποιημάτων αυτά που γράφω), δηλαδή ό,τι περίπου προκύψει μονοκοπανιά. Οπότε, αν σας προσβάλει την αισθητική (ιδίως τους ειδήμονες), ελπίζω να μου συγχωρέσετε την απειρία - δείξτε κατανόηση :)

 

Περιμένω και τους υπόλοιπους (ή τα υπόλοιπα απ' όσους ήδη έχουν ανεβάσει)!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το διάβασα το ανοσιούργημα, που μόνο ανοσιούργημα δεν είναι και χαίρομαι πολύ που έπαιξες μαζί μας! :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μπράβο, πετάει η ομάδα! Έχουμε ήδη ανεβάσει 4 και με άπλετο χρόνο να γράψουμε κι ακόμη ένα! Κιάρα νομίζω μας έδωσες πολύ δημιουργικές λέξεις :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, βρε παιδιά, τι ανταπόκριση είναι αυτή; Ειρήνη εσύ πού είσαι; Γράφεις; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που γεμίζετε τη βιβλιοθήκη ποιηματάκια, χε :)

 

Και για όσους δεν έχουν παίξει ακόμα, και δεν προλάβουν να παίξουν μέχρι τις 28 ή τις 30, κανένα άγχος γιατί να ξέρετε πως δε θα κάνουμε κάτι μετά τη λήξη (του στυλ ψηφοφορία ή ό,τι), μόνο θα σας μαζέψω τα λινκ για να τα βρίσκεται πιο εύκολα. Νομίζω πως η Άννα ήθελε αυτό το παιχνίδι να μπορεί να παιχτεί όποτε θέλει ο καθένας, έτσι κι αλλιώς :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, βρε παιδιά, τι ανταπόκριση είναι αυτή; Ειρήνη εσύ πού είσαι; Γράφεις; 

Δεν είχα υπολογιστή για 3 ημέρες. Επιστρέφω και πιστεύω να παίξω κανα δυο ποιηματάκια και γω. :juggle: :juggle: :juggle: :juggle:

Πρώτα θα γράψω μάλλον και μετά θα σχολιάσω, γιατί οι συμμετοχές είναι τόοοοσες πολλές που δεν θα προλάβω τελικά! (Που λέει ο λόγος.) Πάντως χαίρομαι που έγινε τόσο πολύ (και διαισθάνομαι, καλή) δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικά πρόχειρα στατιστικά:

 

1. Από εκεί που ήταν να συμμετέχουμε μόνο τέσσερις, καταλήξαμε να παίξουμε εφτά. 

2. Ενώ ξεκινήσαμε με τρεις κυρίες κι έναν κύριο, καταλήξαμε με τέσσερις κυρίους και τρεις κυρίες. 

3. Οι περισσότεροι συμμετέχοντες δεν γράφουν, γενικά, ποίηση, παρόλα αυτά το προσπάθησαν και έπαιξαν μαζί μας.

4. Φήμες λένε ότι πιέσεις και απειλές ασκήθηκαν για να εξασφαλιστεί η συμμετοχή μέλους που μας το έπαιζε δύσκολος.

5. Γράψαμε συνολικά έντεκα ποιήματα (έντεκα! μπράβο μας!)

6. Από τα έντεκα, τέσσερα ήταν σε έμμετρο στίχο και επτά σε ελεύθερο. 

7. Είχαμε θεματολογίες από όλα τα sffάσματα: φαντασία, τρόμο, επιστημονική φαντασία.

8. Τρεις συμμετέχοντες έγραψαν πάνω από ένα ποίημα.

9. Στα περισσότερα ποιήματα χρησιμοποιήθηκε και η προαιρετική λέξη (μάλλον δεν είμαι η μόνη που αγαπά με πάθος τη λέξη μαρμαρυγή, τελικά)

10. Ένας από τους συμμετέχοντες έγραψε πρώτη φορά ποίηση χάρη στο παιχνίδι (αυτό κι αν είναι για μπράβο)

 

 

Συμπέρασμα: πρέπει να κρατήσουμε το παιχνιδάκι αυτό ζωντανό. Γέμισε τη βιβλιοθήκη όμορφο υλικό, περάσαμε ωραία παίζοντας όλοι μαζί και είναι και πολύ χαλαρό έτσι χωρίς ψηφοφορίες και deadlines. Μεγάλη επιτυχία και για τις λέξεις της Κιάρας όλα τα παραπάνω, βέβαια, ταίριαζαν μεταξύ τους, ήταν και δύσκολες (η ιτιά παρατήρησα ότι μας δυσκόλεψε αρκετά, όπως και ο σύντροφος) όμως. Ροκάρει η ομάδα, μπράβο, είμαι πολύ ενθουσιασμένη! 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και οι 28 του μήνα περάσανε :) Όσοι γράψατε ήδη μπορείτε να ξεχάσετε πια αυτές τις λέξεις (γουέλ, μπορείτε και όχι) κι αν κάποιος ζηλέψει που δεν πρόλαβε να παίξει, εδώ είναι το παιχνιδι, εδώ και η βιβλιοθήκη.

 

Θα σας τα μαζέψω κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις μας ήτανε:

Ιτιά, σύντροφος, θάνατος, λήθη, ίσκιος, νερό, πηγή.

Και προεραιτική: Μαρμαρυγή

 

Και θα τις βρείτε μέσα στα εξής 11 ποιήματα:

 

Από την Elgalla:

Μελανανθός

H νύχτα στα μάτια της

 

Από τον MadnJim:

Ο ναυαγός

Το παράξενο συμβάν του ανίκητου Στίλμαν

 

Από τον Morfea:

Στη σκιά του Ίσκιου

 

Από τον John82:

Σύντροφοι του σκοταδιού

 

Από την Deadend:

Η ιστορία της Ιτιάς

 

Από τον Rat:

Η λάμψη της ελπίδας

Η λάμψη της λεπίδας

Η πηγή της λάμψης

 

Από την Ιρμάντα:

Λύρα

 

 

 

Διαβάστε τα, ευχαριστηθείτε τα κι αν θέλετε σχολιάστε τα :)

Όλοι οι συμμετέχοντες θα χαρούν πολύ με τα σχόλιά σας.

Edited by Nienor
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι λέξεις μας ήτανε:

Ιτιά, σύντροφος, θάνατος, λήθη, ίσκιος, νερό, πηγή.

Και προεραιτική: Μαρμαρυγή

 

Και θα τις βρείτε μέσα στα εξής 11 ποιήματα:

 

Από την Elgalla:

Μελανανθός

H νύχτα στα μάτια της

 

Από τον MadnJim:

Ο ναυαγός

Το παράξενο συμβάν του ανίκητου Στίλμαν

 

Από τον Morfea:

Στη σκιά του Ίσκιου

 

Από τον John82:

Σύντροφοι του σκοταδιού

 

Από την Deadend:

Η ιστορία της Ιτιάς

 

Από τον Rat:

Η λάμψη της ελπίδας

Η λάμψη της λεπίδας

Η πηγή της λάμψης

 

Από την Ιρμάντα:

Λύρα

 

 

 

Διαβάστε τα, ευχαριστηθείτε τα κι αν θέλετε σχολιάστε τα :)

Όλοι οι συμμετέχοντες θα χαρούν πολύ με τα σχόλιά σας.

Ευχαριστούμε για τις λεξούλες Κιάρα και περιμένουμε και τα δικά σου σχόλια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι μόλις μπορέσω να βρω λίγο χρόνο θα τα έχετε :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..