Jump to content
Sign in to follow this  
Oberon

Η γριά Ρουμπαστή κι ο κυνηγός

Recommended Posts

Oberon

Για το: http://community.sff...οιητή-παιχνίδι/

H Γριά Ρουμπαστή Κι Ο Κυνηγός

Η γριά η Ρουμπαστή

ήταν μια μάγισσα τρανή

και προχωρούσε σαν σκιά

λυκόφωτο στο δάσος, σιγαλιά.

Με λίγες τόσες δρασκελιές

σαν από γάτα σιωπηλές

η Ρουμπαστή η ξακουστή

βότανα ήθελε να βρει.

Αλλά να που μια φωνή

μ’ανάσα ανήμπορη, πνιχτή

“Βοήθεια!” φώναζε παντού

“Σε φάκα πιάστηκα λαγού!”

Ήτανε ένας κυνηγός

αλλά μπορεί να ήταν και εχθρός!

Το σκέφτηκε η Ρουμπαστή

κι είπε να φύγει από κει!

“Βοήθα με, Καλή Κυρά”

ικέτεψ’ ο άντρας σοβαρά,

“το δέρμα μου έχει σκιστεί,

να, κοίτα εδώ πληγή!”

Τον έβγαλε απ’τη φάκα η γριά,

του κράτησε το πόδι τρυφερά

και τ’άλειψε με βόταν’ αρωματικά

γεμάτα μάγια θεραπευτικά.

Ο πόνος πέρασε, κι ο γερο-κυνηγός

την κοίταξε χαρούμενος, εκστατικός!

Τι είδε, τι δεν είδε ο κυνηγός

το ξέρει μόνο η Δημιουργός!

Αυτά σκεφτότανε η Ρουμπαστή

πίνοντας τσάι στην αυλή,

ακόμα τρέμοντας από θυμό

με τον ηλίθιο κυνηγό.

“Μα να με πει ‘κουκλάρα’ ο τρελός

και να χυμήξει ο παλαβός

για έρωτες στο χώμα να με μπήξει

και το πανέρι με τα βότανα να ρίξει;”

“Δικό μου λάθος, μα τη Θεά

την αλειφή θα έφτιαξα σε φεγγαριού σκιά

με άρωμα που ‘δινε πάλι νιάτα.

Ή ξέχασα την τρίχα από γάτα;”

“Καλά που βρέθηκε κλαρί

και του’σπασα το κεφάλι το βαρύ!

Αν και θα πάω πάλι το πρωί

για να του δέσω την πληγή.”

“Κι άμα μου βγει ξανά εχθρός

νταβραντισμένος σαν λαγός

να μη με λένε Ρουμπαστή

αν δεν του κόψω το πουλί!”

* * *

Edited by Oberon
  • Like 7

Oberon

Πρόσθεσα μια λεξούλα. Ελπίζω να μην πειράζει. Αντί για "κυνηγός" το έκανα "γερο-κυνηγός" για να δέσει καλύτερα με τους παρακάτω στίχους.

laas7

Η βιβλιοθηκη ποιησης ζει μεγαλες στιγμες... Διονυσης is back! :D

Edited by laas7

Oberon

Η βιβλιοθηκη ποιησης ζει μεγαλες στιγμες... Διονυσης is back! :D

:lol: Υπερβάλλεις, αλλά ευχαριστώ! Ένα χιουμοριστικό ποιηματάκι είναι, αν και η μάγισσα Ρουμπαστή είναι παλιός χαρακτήρας μου σε ιστορίες που δεν έχω ανεβάσει πουθενά.

Edited by Oberon

laas7

Υπερβαλλω αλλα ειναι ωραια!

Η μαγισσα Ρουμπαστη μου αρεσε παρα πολυ και θα ηθελα να διαβασω καποια ιστορια σου.

Α και μια λεπτομερεια τωρα που το ξαναειδα εκει που λες κλαρι θα προτιμουσα κλαδι.

Edited by laas7

Oberon

Υπερβαλλω αλλα ειναι ωραια!

Η μαγισσα Ρουμπαστη μου αρεσε παρα πολυ και θα ηθελα να διαβασω καποια ιστορια σου.

Α και μια λεπτομερεια τωρα που το ξαναειδα εκει που λες κλαρι θα προτιμουσα κλαδι.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Και γω τώρα που το σκέφτομαι προτιμώ το κλαδί. Είναι κι άλλες αλλαγές που θέλω να κάνω στο ποίημα για να είναι πιο στρωτό, αλλά αργότερα αυτά.

Οι ιστορίες με τη Ρουμπαστή (όχι όμως και το ποίημα που το έγραψα τις τελευταίες δυο μέρες) και τις άλλες μάγισσες του "coven" της είναι μέρος ενός μεγάλου παραμυθιού (και ατελείωτου. Τι έκπληξη) που έγραφα κάποτε. Είναι είτε χειρόγραφες είτε σε γραφομηχανή αφού γράφτηκαν γύρω στο '91. Πάντως, κάποιες στέκουν και από μόνες τους οπότε... θα δούμε. :)

Edited by Oberon

Cassandra Gotha

Ωραία η Ρουμπαστή! Το φαντάστηκα:

σε κουκλοθέατρο, αλλά όχι με κλασσικές μαριονέτες. Να έχουν κλαδιά αντί για χέρια και πόδια, και η Ρουμπαστή να φοράει τσεμπέρι. Τα δέντρα του δάσους να είναι από χαρτόνια, με κινητά κλαδιά, ώστε να υπάρχει μια απειλητική ζωντάνια στο δάσος, όπως όταν φυσάει. Και ο κυνηγός να έχει μαζί του ένα τόξο πιο μεγάλο από αυτόν. Και όλα αυτά σε ένα πράσινο ημίφως. Η Ρουμπαστή μετά να κάθεται έξω απ' την καλύβα της, σε ένα κούτσουρο, και μέσα από το σπίτι να φαίνεται ένα κίτρινο φωτάκι.

• Like 3

Oberon

Ωραία η Ρουμπαστή! Το φαντάστηκα:

σε κουκλοθέατρο, αλλά όχι με κλασσικές μαριονέτες. Να έχουν κλαδιά αντί για χέρια και πόδια, και η Ρουμπαστή να φοράει τσεμπέρι. Τα δέντρα του δάσους να είναι από χαρτόνια, με κινητά κλαδιά, ώστε να υπάρχει μια απειλητική ζωντάνια στο δάσος, όπως όταν φυσάει. Και ο κυνηγός να έχει μαζί του ένα τόξο πιο μεγάλο από αυτόν. Και όλα αυτά σε ένα πράσινο ημίφως. Η Ρουμπαστή μετά να κάθεται έξω απ' την καλύβα της, σε ένα κούτσουρο, και μέσα από το σπίτι να φαίνεται ένα κίτρινο φωτάκι.

Xεχεχ. Ολόκληρη παράσταση δηλαδή, και μ'αρέσει πολύ η ιδέα. Πάντως η Ρουμπαστή πράγματι φοράει τσεμπέρι, και υπάρχει βέβαια πράσινο ημίφως και τα έπιπλα της αυλής της είναι ξύλινα (αν και δεν την είχα σκεφτεί να κάθεται σε κούτσουρο).

Cassandra Gotha

Όχι, αφού έπινε τσάι η γυναίκα, ας της βάλεις ένα τραπεζάκι και μια-δυο καρέκλες. :)

Oberon

Όχι, αφού έπινε τσάι η γυναίκα, ας της βάλεις ένα τραπεζάκι και μια-δυο καρέκλες. :)

Όταν ξαναγράψω το ποίημα, με διορθώσεις και ίσως επεκτάσεις, θα φροντίσω να αναφέρω πού πίνει το τσάι της. Στις ιστορίες μου δεν θιυμάμαι καν αν πίνει τσάι ή όχι. :p

laas7

H ιδεα με το κουκλοθεατρο της Κασσανδρας μου αρεσε παρα πολυ! Καταπληκτικο σαν στησιμο!

• Like 1

alkinem

Από πλευράς ποιητικής τεχνικής δεν θα το κρίνω, δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος για αυτό.

Ήταν όμως ανάλαφρο και διασκεδαστικό, ενώ η Ρουμπαστή φαίνεται να είναι ένας πολύ ξεχωριστός χαρακτήρας. Να προσθέσω πως μετά την ανάγνωση μου έμεινε μια ελαφρά, παραδοσιακή, καρναβαλική αίσθηση.

• Like 1

wordsmith

Ναι, τώρα που το λες, η υπόθεσή του θυμίζει παραδοσιακό τραγούδι αποκριάτικο, "πονηρό".

• Like 1

Eugenia Rose

Εμένα μου θύμισε ένα κινούμενο σχέδιο με τον Μπαγκς-Μπάνι που τον κηνυγάει μια κακιά και άσχημη μάγισσα να τον φάει. Αυτός όμως ο πονηρός παίρνει κάτι μπουκαλάκια που είχε αυτή εκεί και της τα ρίχνει, μετά αυτή γίνεται και πολύ "μωρό" και ο μαγικός καθρεύτης της (ναι ξέχασα να το πω υπάρχει και τέτοιος), βγαίνει σαν άντρας από το τζάμι και αρχίζει να την κηνυγάει σε ουρανό και γή. Και έτσι το λαγουδάκι γλυτώνει. :devil2: Πολύ ωραίο το ποιήμα σου. Έχει το απαρίτητο χιούμορ όμως είναι και μια όμορφη ιστοριούλα με μάγισσες από αυτές που μου αρέσουν. Τον ρυθμό και την ομοικαταληξία τα βρήκα πολύ καλα επίσης. :yessir:

• Like 1

Oberon

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, και κυρίως γιατί σας διασκέδασε το ποίημα με τη Ρουμπαστή. Ομολογώ πως δεν περίμενα τόση ανταπόκριση, μια που ξεκίνησα να γράψω απλά ένα χιουμοριστικό ποίημα με αυτό το χαρακτήρα. Δεν είχα σκεφτεί καν ούτε πως θα έβγαινε "καρναβαλικό", ούτε πως θα θύμιζε παράσταση κουκλοθέατρου. Και τα δύο αυτά τα βρίσκω πολύ θετικά! :)

@Eugenia: Δεν το θυμάμαι το συγκεκριμένο καρτούν. Περίεργο, γιατί τα έχω διαλύσει όλα! :p

Eugenia Rose

Η μάγισσα λέγεται Witch Hazel

και είναι και γαμάτη και πολυχρησιμοποιημένη σταρ και ορίστε και το videακι το αντιστοιχο.

http://www.youtube.com/watch?v=NTJNTQdjouM

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1

Nienor

Χιχιχι, είμαι σίγουρη πως το ξέρεις ήδη, αλλά πολύ μου αρέσει η γριά Ρουμπαστή :)

• Like 1

Oberon

Χιχιχι, είμαι σίγουρη πως το ξέρεις ήδη, αλλά πολύ μου αρέσει η γριά Ρουμπαστή :)

:lol: Ναι, για κάποιο λόγο φανταζόμουν πως η Ρουμπαστή θα σου άρεσε! :D

Lady Nina

Λατρεύω Ρουμπαστή και θέλω κι άλλη ιστορία της!

Μπορεί σε κάποια σημεία να αλλάζει λίγο ροή ο ρυθμός, μπορεί η επιλογή κάποιων λέξεων να είναι κάπως αδόκιμη, αλλά η ιστορία είναι αυτή που μένει τελικά και που σε κερδίζει. Ειδικά η έκπληξη της στροφής "“Μα να με πει ‘κουκλάρα’ ο τρελός... και το πανέρι με τα βότανα να ρίξει;”" όπως και η αποφασιστικότητα της τελευταίας, ήταν ξεκαρδιστικότατες!

Θέλω κι άλλη Ρουμπαστή! Θέλω κι άλλη Ρουμπαστή! :D

• Like 1

Oberon

Eυχαριστώ για το σχόλιο Έλενα. Το ποίημα θα ξαναγραφτεί κάποια στιγμή να διορθώσω διάφορα κακώς κείμενα που βλέπω και γω εκ των υστέρων. Σχετικά με τη Ρουμπαστή, μάλλον θα πρέπει να μεταφέρω αυτές τις παλιές ιστορίες από τα κιτρινισμένα χειρόγραφα στον υπολογιστή αφού άρεσε τόσο η γριά μάγισσα. :)

Lady Nina

Σχετικά με τη Ρουμπαστή, μάλλον θα πρέπει να μεταφέρω αυτές τις παλιές ιστορίες από τα κιτρινισμένα χειρόγραφα στον υπολογιστή αφού άρεσε τόσο η γριά μάγισσα. :)

Όπως και δήποτε! :D

• Like 1

mpousoulas

το ευχαριστήθηκα.

-λατινοαμερικάνα (ρουμπαστή άρα ρούμπα άρα λατινοαμερικάνικος χορός άρα λατινοαμερικάνα)

-στον αμαζόνιο

- σεμνότυφη που φαντασιώνεται τρέλλες στα γεράματα της.

Oberon

Χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες. Ωστόσο: Το όνομα δεν είνα λατινοαμερικάνικο καθόλου. Είναι παρόμοιο με αυτά που χρησιμοποιούσαν οι παραμυθάδες της ελληνικής υπαίθρου παλιά. Κάπως εξωτικό, σίγουρα όχι χριστιανικό. Οπότε δεν είναι και στον Αμαζόνιο. ;)