Jump to content

Παζάρι Βιβλίου και στη Θεσσαλονίκη!


trillian
 Share

Recommended Posts

Απογοητευση εμαθα. Λιγα και μπερδεμενα. Μα καλα δεν ειχε Παρα Πεντε μου ειπαν;

Link to comment
Share on other sites

Από τις δέκα παρά ήμουν εκεί. Στις δέκα που άνοιξαν, περιμέναμε απ' έξω μόνο πέντε άτομα. Και μέσα που έμεινα μία ώρα μπορούσα να κινηθώ άνετα, δεν είχε πολύ κόσμο. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι πολλοί δεν γνώριζαν ότι υπάρχει παζάρι, μιας και είναι η πρώτη φορά που γίνεται εδώ. Τα συναισθήματα ανάμικτα θα έλεγα. Απογοητεύτηκα που δεν υπήρχε τίποτα από Γκοβοστή γιατί θέλω μερικά βιβλία από τις εκδόσεις αυτές, τα οποία είναι πανάκριβα. Θα γλίτωνα αρκετές δεκάδες ευρώ αν τα έβρισκα. Προς μεγάλη μου έκπληξη και ικανοποίηση όμως, είδα τις ανθολογίες Θρύλοι της Anubis. Το λέω αυτό γιατί δεν θυμάμαι να υπήρχαν στην Αθήνα τον Ιανουάριο. Πήρα αυτά που ήθελα, εκτός από τα φοβερά και τρομερά hardcovers των εκδόσεων Καρακώτσογλου. Αν κερδίσω ποτέ μου στο Λόττο, θα τα χτυπήσω και αυτά :D Από Robin Hobb υπήρχαν όλα τα καράβια και ο Χρυσαφένιος Άνθρωπος εκτός από το 3Β'. Εγώ τουλάχιστον δεν το είδα. Από Vance μονάχα Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου, όχι και Η Οδύσσεια του Κουζέλ. Είχε και Παρά Πέντε αλλά πολύ λίγα βιβλία, πιο πολύ comics.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυχναρι, Μεδουσα, Γραμματα ειδες; Το Ηλεκτρικο Προβατο το ειχε απο Παρα Πεντε;

Link to comment
Share on other sites

Λυχνάρι ναι, είχε έξι- εφτά κομμάτια. Μέδουσα όχι γιατί καθυστέρησαν να στείλουν τα βιβλία τους, και τα έβαζαν στους πάγκους ενώ ήταν ο κόσμος μέσα. Οι τύποι με τα καρότσια αν πρόσεξες. Νευρίασα γιατί θέλω έναν Douglas Adams από εκεί, και τώρα πρέπει να ξανατραβηχτώ μόνο και μόνο για ένα βιβλίο. Τα Ελληνικά Γράμματα αν εννοείς αυτά, δεν υπήρχαν καθόλου γιατί έχουν κλείσει. Μου το είπε μία υπεύθυνη που ρώτησα. Και από Παρά Πέντε δεν είμαι σίγουρος, αλλά δεν νομίζω να είχε το Ηλεκτρικό Πρόβατο.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβηκα εγω, αλλα ελπιζω να παω το αλλο Σαββατο και μεχρι τοτε να εχουν στρωσει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Μερσί. Πάει ο Τζακ Βανς... Μα αφού πέρσι είχαν κάμποσα αντίτυπα, νομίζω. Καλά, θα δούμε και στην Αθήνα τι θα γίνει. Τους Θρύλους να τους πάρετε όσοι δεν τους έχετε, αξίζουν. Πάντως το στοκ ανανεώνεται και κατά τη διάρκεια της έκθεσης, δεν είναι ανοργανωσιά, το κάνουν κι εδώ. Και τα βιβλία που υπάρχουν στην αρχή και μετά εξαντλούνται, μπορεί στο τέλος να τα ξαναβρείτε - εγώ θυμάμαι στοίβες να μικραίνουν και να ξαναμεγαλώνουν.

Τα Γράμματα δεν είναι το ίδιο με τα Ελληνικά Γράμματα: τα Ε.Γ. έχουν κλείσει και δεν είναι πολύ εύκολο να βρεις δικά τους βιβλία πλέον. Τα σκέτα Γράμματα είναι αυτά που βγάζει η Πρωτοπορία, τα μικρά μακρουλά με κάτι κλασικούς συγγραφείς όπως Ε. Α. Πόε, Μπορίς Βιαν, Όσκαρ Γουάιλντ και Μπουκόφσκι, ( πχ http://www.biblionet.gr/book/170154/Bukowski,_Charles,_1920-1994/%CE%A4%CE%BF%CF%83%CF%84_%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BD) και επίσης τα άλμπουμ του Αρκά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι τα βιβλία ανανεώνονται, γι' αυτό θα πάω ακόμη μία φορά. Και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τα βιβλία δεν είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά της Αθήνας. Νομίζω ότι τον Ιανουάριο δεν είχε Θρύλους και Χρυσαφένιο Άνθρωπο. Μπορεί και να κάνω λάθος, είχε όμως τα δύο του Κουζέλ και σίγουρα περισσότερα από τις εκδόσεις Παρά Πέντε. Υπάρχουν διαφορές λοιπόν.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Aπό Robin Hobb υπήρχaν όλa τa κaράbιa κaι ο Χρυσaφένιος Άνθρωπος εκτός aπό το 3B'. Εγώ τουλάχιστον δεν το είδa. Aπό Vance μονάχa Τa Μάτιa του Aνώτερου Κόσμου, όχι κaι Η Οδύσσειa του Κουζέλ. Είχε κaι Πaρά Πέντε aλλά πολύ λίγa bιbλίa, πιο πολύ comics.

στa μικρa πaζaριa της aθηνaς (avenue-riverwest) δεν υπηρχε τιποτa aπο ολa aυτa. ελπιζουμε στην κλaυθμωνος

Link to comment
Share on other sites

Aπό Robin Hobb υπήρχaν όλa τa κaράbιa κaι ο Χρυσaφένιος Άνθρωπος εκτός aπό το 3B'. Εγώ τουλάχιστον δεν το είδa. Aπό Vance μονάχa Τa Μάτιa του Aνώτερου Κόσμου, όχι κaι Η Οδύσσειa του Κουζέλ. Είχε κaι Πaρά Πέντε aλλά πολύ λίγa bιbλίa, πιο πολύ comics.

στa μικρa πaζaριa της aθηνaς (avenue-riverwest) δεν υπηρχε τιποτa aπο ολa aυτa. ελπιζουμε στην κλaυθμωνος

 

Στην Κλαυθμώνος alanon όλο και κάτι θα βρεις που να σ' ενδιαφέρει. Έχε το νου σου, αν όχι τον Νοέμβριο, τότε κάποια στιγμή μέσα στον Δεκέμβριο θα βγει σίγουρα ανακοίνωση για το πότε θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Aπό Robin Hobb υπήρχaν όλa τa κaράbιa κaι ο Χρυσaφένιος Άνθρωπος εκτός aπό το 3B'. Εγώ τουλάχιστον δεν το είδa. Aπό Vance μονάχa Τa Μάτιa του Aνώτερου Κόσμου, όχι κaι Η Οδύσσειa του Κουζέλ. Είχε κaι Πaρά Πέντε aλλά πολύ λίγa bιbλίa, πιο πολύ comics.

στa μικρa πaζaριa της aθηνaς (avenue-riverwest) δεν υπηρχε τιποτa aπο ολa aυτa. ελπιζουμε στην κλaυθμωνος

 

Στην Κλαυθμώνος alanon όλο και κάτι θα βρεις που να σ' ενδιαφέρει. Έχε το νου σου, αν όχι τον Νοέμβριο, τότε κάποια στιγμή μέσα στον Δεκέμβριο θα βγει σίγουρα ανακοίνωση για το πότε θα γίνει.

αν εχω σωστη πληροφορηση θα γινει περιπου στις 20/1/2013. απλα πηγα σε ολα τα μικρα μηπως και βρω τα καραβια της χομπ αλλα τιποτα. ολο κατι σαναρα ειχε ο anubis. ολα της anubis ειναι πολυ ακριβα οποτε τα παζαρια ειναι μια χαερα για προμηθεια υλικου.

το 3β δεν υπηρχε γιατι εχει βγει το 2008 οποτε δεν μπορουσαν να το βαλουν. πρεπει να εχει περασει 5 ετια για να μπει σε παζαρι το βιβλιο. θα το εχουν λογικα στην κλαυθμωνος

Edited by alanon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και πηγαίνεις στα διάφορα παζάρια, πριν γίνει αυτό της Κλαυθμώνος. Και εγώ αν έμενα Αθήνα, το ίδιο θα έκανα. Μόνο παιδιά όταν γίνει το παζάρι, όσοι μπορείτε να πάτε από την πρώτη μέρα. Είναι αμαρτία να χάσετε κάτι που θέλετε, και μετά να χρειαστεί να περιμένετε έναν ολόκληρο χρόνο για να το πάρετε. Ώστε έτσι για το 3Β', γι' αυτό δεν υπήρχε λοιπόν. Το 3Α' ήταν τέρμα μέσα στην γωνία, σε πολύ άβολο σημείο για να κοιτάξω. Νόμιζα δηλαδή ότι το 3Β' ήταν από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι εγώ την ευκαιρία να εμπλουτίσω τη βιβλιοθήκη μου :clover:

Το λοιπόν, αποψινές αγορές από το παζάρι:

 

1) Η Αγαπημένη μου Ιστορία Τρόμου, Anubis

2) Τρέμω στο Άγγιγμά σου, τόμος Α, Anubis

3) Τρέμω στο Άγγιγμά σου, τόμος Β, Anubis

4) Οι Στάχτες της Ψυχής μας, Οξύ

5) Άλλοι, J.Herbert, Οξύ (μετάφραση Count Roussos ;-) )

6) Σκοτεινό Ημερολόγιο, Graham Joyce, Oξύ

7) Hellraiser, Clive Barker, Οξύ

8) Η Σκοτεινή Πλευρά του Χόλυγουντ, Στ. Κινγκ, Anubis

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λόγω χαμηλού μπάτζετ:

 

1. Οι έμποροι του διαστήματος (The Space Merchants), Frederick Pohl, Μέδουσα, 2€

2. Η πλημύρα (The Drowned World), J.G. Ballard, Αίολος, 5€

3. Αυτοί που ποτε δεν κοιμούνται (The Sleepless), Graham Masterton, Οξύ, 4€

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κι εγώ την ευκαιρία να εμπλουτίσω τη βιβλιοθήκη μου :clover:

Το λοιπόν, αποψινές αγορές από το παζάρι:

 

1) Η Αγαπημένη μου Ιστορία Τρόμου, Anubis

2) Τρέμω στο Άγγιγμά σου, τόμος Α, Anubis

3) Τρέμω στο Άγγιγμά σου, τόμος Β, Anubis

4) Οι Στάχτες της Ψυχής μας, Οξύ

5) Άλλοι, J.Herbert, Οξύ (μετάφραση Count Roussos ;-) )

6) Σκοτεινό Ημερολόγιο, Graham Joyce, Oξύ

7) Hellraiser, Clive Barker, Οξύ

8) Η Σκοτεινή Πλευρά του Χόλυγουντ, Στ. Κινγκ, Anubis

 

Τρομερές αγορές. Τα "τρέμω στο άγγιγμά σου" πρέπει να έχουν Λιγκότι, Κινγκ, Μπάρκερ και τα άλλα τρομερά παιδιά.

Οι στάχτες της ψυχής μας, εκτός από 3-4 ιστορίες δεν πολυκατάλαβα την συλλογή. Δε θα τις χαρακτήριζα κλασικές ιστορίες τρόμου, αλλά σίγουρα είχε τις στιγμές της. Πόσο έδωσες γι' αυτά;; Έχει κι άλλα βιβλία από Οξύ;; θα στείλω έναν φίλο μου με λίστα να ψάξει.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω το "Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου", που πέρσι στην Κλαυθμώνος δεν το πρόλαβα πριν εξαντληθεί. Λέτε τώρα να το ξαναβάλουν; Να ελπίζω και για Τζακ Βανς άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 35 ευρώ συνολικά για τα 8 βιβλία. Δεν πήγα αυτοπροσώπως, άκουγα τίτλους απο το τηλέφωνο κι έλεγα "αυτό, αυτό..." κλπ. Απ'όσο κατάλαβα, έχει υλικό. Και είναι και σε σένια κατάσταση.

Πάντως τις 4 συλλογές επάνω, τις ήθελα χρόνια τώρα. Και όταν καθεμία έκανε 18 ευρώ αρχικά... Jackpot.

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμωτο.Εχει Οξυ ρε γαμωτο;Τωρα πρεπει να βρω φιλο-γνωστο να τον αγγαρεψω δηλαδη; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Εκδόσεις Bell έχει;

Ρωτάω επειδή ετοιμάζω λίστα, να ξέρω αν θα τους βάλω μέσα...

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να είδα Bell στο παζάρι. Αλλά πάντως αν κάνεις τον κόπο να τραβηχτείς μέχρι την Θεσσαλονίκη, υπάρχει ένα περίπτερο στην Βενιζέλου που πρέπει να επισκεφτείς. Δεν είναι και πολύ μακρυά από το παζάρι, και όλα και κάτι θα βρεις που θέλεις σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να είδα Bell στο παζάρι. Αλλά πάντως αν κάνεις τον κόπο να τραβηχτείς μέχρι την Θεσσαλονίκη, υπάρχει ένα περίπτερο στην Βενιζέλου που πρέπει να επισκεφτείς. Δεν είναι και πολύ μακρυά από το παζάρι, και όλα και κάτι θα βρεις που θέλεις σε καλή τιμή.

 

Περιπτερο; :rofl2:

Δεν καιγομαι για bell μιας και ειναι φθηνα ετσι κι αλλιως, απλά ρωτησα μπας και υπάρχουν στο πααζάρι για να πάρω μαζικα κατι τιτλους που θέλω.

 

Jemma Press παίζει; Ars Noctura;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο βιβλία έχει αυτό το περίπτερο όμως, τίποτα άλλο. Και τα περισσότερα είναι Bell. Έχει δηλαδή αρκετό υλικό. Και το ανέφερα πιο πολύ σε περίπτωση που θέλεις κάτι σπάνιο, όχι τόσο από άποψη χαμηλών τιμών, δεν το διευκρίνισα σωστά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα μιλούσες δηλαδή; Εγω όπως το εγραψες, θεωρησα οτι κάνεις πλάκα!Χαχαχα

 

Σε ποιο υψος στη Βενιζέλου; Ψαχνω κάτι εξαντλημένα του Connolly...

Link to comment
Share on other sites

Είναι χαμηλά στην Βενιζέλου, κοντά στην θάλασσα. Νομίζω πάνω από την Τσιμισκή, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Στο αριστερό σου χέρι όπως την ανεβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε Jemma, ούτε Ars Nocturna, γενικά να πω την αλήθεια μου περίμενα περισσότερες εκδόσεις πχ. Stephen King από Κλειδί, Φανταστικός Κόσμος κτλ. Νομίζω από τα περισσότερα είχε ο Anubis, με καλά βιβλία κιόλας. Πέρα από την μικρή μου απογοήτευση, ελπίζω το παζάρι να γίνει θεσμός και να γίνεται κάθε χρόνο στην πόλη μας. Το αξίζει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..