Jump to content

Παζάρι Βιβλίου και στη Θεσσαλονίκη!


trillian
 Share

Recommended Posts

ελπίζω το παζάρι να γίνει θεσμός και να γίνεται κάθε χρόνο στην πόλη μας. Το αξίζει!

 

Αυτό ξαναπέστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ τη βόλτα μου. Ωραία ατμόσφαιρα, χαμογελαστός κόσμος και Elvis από τα μεγάφωνα... :guitar:

Ικανοποιημένος γενικά αν και περίμενα πιο πολλούς τίτλους. Πάντως οι τιμές είναι πολύ καλές.

Επειδή είμαι fan του διηγήματος, πήρα 3 συλλογές με διάφορους και 3 νουβελέτες από εκδόσεις Σύμπαν. Επίσης μερικά συλλεκτικά τεύχη του περιοδικού Απαγορευμένος Πλανήτης, ένα αφιέρωμα στο Ιαπωνικό Χαικού και μερικά κόμικς από Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα.

Παίζει να ξαναπάω σε κάποια φάση, θα εξαρτηθεί από τα οικονιμικά μου τα οποία είναι σε άθλια κατάσταση...

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο βιβλία ( Η καθημερινή ζωή στην αρχαία Πομπηία, Η πορνεία στην αρχαία Ελλάδα και Ρώμη) και όλα (7) τα τεύχη του απαγορευμένου πλανήτη που βρήκα.

 

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει: Τα τεύχη που βρήκα ήταν του '97-98. Θυμάμαι πριν φύγω για την Ιταλία (1991) είχα βρει δύο τεύχη ενός περιοδικού με το ίδιο όνομα, περίπου του 1987, ίσως λίγο αργότερα. (Ένα από αυτά είχε και το διήγημα του Gibson Jonnhy Mnemonic.)

 

Ξέρει κάποιος πόσες φορές ξεκίνησε ο απαγορευμένος πλανήτης;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω ο απαγορευμενος πλανητης ξεκινησε τρεις φορες

-1987 3 τευχη απο ars longa

-1988 ( νεα σειρα) 7 τευχη απο ars longa

-1996 (αλλη εποχη) 9 τευχη απο παραπεντε-vita brevis

 

πηγη greekcomics.gr

 

το διορθωσα,καλα μου τα ειπες....(δεν εβαλα και τόνους) :80:

Edited by nquees
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω ο απαγορευμενος πλανητης ξεκινησε τρεις φορες

-1987 3 τευχοι απο ars longa

-1988 ( νεα σειρα) 7 τευχοι απο ars longa

-1996 (αλλη εποχη) 9 τευχοι απο παραπεντε-vita brevis

 

πηγη greekcomics.gr

 

Ο τεύχος - οι τεύχοι; Όπως λέμε "εξωγήινη ή ζόμποι"; (τι να σας κάνω που το διορθώσανε και χάσατε κορυφαίες στιγμές ορθογραφικού μεγαλείου του φόρουμ οι καινούριοι... :shout: ).

 

 

On topic: Αυτά με την καθημερινή ζωή σε κάποια άλλη εποχή είναι τα μόνα που τα είχα βρει ακριβότερα στο παζάρι της Κλαυθμώνος (7 ευρώ) από ό,τι σε ένα βιβλιοπωλείο παραδίπλα στην αρχή της Ιπποκράτους(3 ευρώ) =προσοχή, παίζουν και τέτοια σε καιρούς κρίσης, ψεύτικες εκπτώσεις κλπ. Εσύ πόσο τα πήρες, Νώντα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ χθες και έφυγα με αυτά τα 6 βιβλία

 

1.Το τούρκικο Κόλπο-Boris Akunin(το ψάχνα ένα χρόνο :D)

2.Πειρατικα-Tanith Lee

3. Τσακισμένη Ακτή-Peter Temple

4.Νεμεσις-Steven Saylor

5.Φόνος στο πανεπιστήμιο-Batya Gur

6.Ένα νομικό ζήτημα- John Maddox Roberts

 

Όλα μαζί 29.5, δηλ o μέσος όρος ήταν περίπου 4.91 ευρώ

 

Άσχετο, αλλά είδε κανείς εάν υπήρχε Αγρα; Εγώ έψαξα, μέχρι που βαρέθηκα :p

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχε και Τσακισμένη Ακτή; Ωραία, άρα θα έχει και το δικό μας παζάρι. Και το ήθελα πολύ το βιβλίο αυτό, αλλά όχι να δώσω και καμιά 15αριά ευρώ! Τι άλλα βιβλία είχε από εκδόσεις Τόπος; Μήπως το Ο θάνατος του Μπάνι Μανρό του Κέιβ; Χλωμό, ε;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα ξαναπάω, θα δω, αλλά δεν το θυμάμαι το συγκεκριμένο.

Κατά τα άλλα, από τόπο θυμάμαι πως είχε

ένα-δυο του Νεοκλή Γαλανόπουλου

ένα ΣΕΞ ΙΙ(σιγά που θα το ξεχνούσα με τέτοιον τίτλο :p)-Berg, Sibylle

Κινέζικο Δωμάτιο-Κατερίνα Χρυσανθοπούλου

τον ασώματο άνθρωπο του John Dickson Carr

και ένα με ένα δέντρο μπροστά

edit: + τυχαία είσοδος-Βασίλης Δρόλιας

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Α, ξέρω, αυτά ανήκουν στην σειρά Cult Stories και τα βρίσκεις σε προσφορά στην Πρωτοπορία. Στο παζάρι θα είναι φτηνότερα υποθέτω. Έχω κάποια από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το δέντρο μπροστά, αν είναι αυτό που νομίζω, "ο βοσκός της αντίπερα όχθης" ή κάπως έτσι, μην το πάρετε, είναι ασυναρτησία.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα προχθες μια βόλτα.

 

Τσίμπησα : The minority report (9+1 νουβέλες) ,Philip K. Dick

& Fahrenait 451 , Ray Bradbury

4.5 euro το καθένα.

 

 

Υ.Γ. : Ήδη διαβασα το minority report, καταπληκτικό, μείναν τα άλλα 9...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ σήμερα. Λίγα πράγματα για τα δικά μας γουστα γενικότερα, και ακόμη πιο λίγα για τα "δικά μας" τρομογουστα ειδικότερα.

 

Τα περίμενα πιο τακτοποιημένα και να είναι ξεχωρισμένοι οι εκδοτικοί. Γινόταν ένας ψιλοχαμός, χωρίς να υπάρχει κάποια κατηγοριοποίηση συγκεκριμένη.

Μπαίνοντας είχε εκδόσεις Anubis μαζεμένα. Ε.Φ, Φαντασυ και οι 3 γνωστες συλλογές τρόμου. Τις τσιμπησα, πήρα και του Κινγκ τα κινηματογραφικά, τσιμπησα και δυο συλλογές Nebula 2002-2003 (για να εξερευνησω και λίγο ΕΦ) και προχώρησα. Πήρα τα ηλεκτρικά πρόβατα στην πορεία μιας και πρόκειται για κλασσικο και αντε να το ξαναβρεις, και φυσικά το Fahrenait 451 σαν κλασσικο και αυτο. Στο βάθος κήπος και πέφτω στις εκδόσεις ΟΞυ. Εκει ειχε καμια 15 τιτλους στα δικα μας ενδιαφέροντα, και πήρα αρκετα κομμάτια. Κάποια τα είχα ήδη τσεκαρισμένα απο την λιστα του Ντινου και κάποια απλά τα τσιμπούσα διαβάζοντας οπισθόφυλλα. Κατα τα αλλα δεν ειχε και κάτι ενδιαφέρον. Κατι ψιλά απο διάφορες εκδόσεις σε Πόε (που τα ειχα όλα) και κάποια Λαβκραφτ που επισης τα ειχα σε διαφορετικές συλλογές αλλά στο συνολο τα ίδια διηγήματα. Τσίμπησα όμως απο τον Αίολο και τον Μέγα Θεό Παν!

 

Γενικά ήταν προσοδοφόρα η μέρα, αφου μέτρησα κάπου 18 τιτλους εγώ και άλλους 8 η σύζυγος σε βιβλία μέχρι 5 ευρώ (και καναδυο λίγο πιο ακριβά . Μέχρι το καλοκαίρι του 2013 έχω κλεισει απο αγορες βιβλίων!

 

Σαν παζάρι θα πω οτι είμαι και ευχαριστημένοςκαι δυσαρεστημένος. Ευχαριστημένος προφανώς γιατι έγινε, και πήραμε επιτέλους φθηνά βιβλια και εμείς εδω πάνω. Επίσης επειδή οι τιτλοι ανανεώνονταν συνεχώς.

Δυσαρεστημένος επειδη έλειπαν αρκετοί εκδοτικοι και είχε και αρκετή σαβούρα απο βιβλία που ήταν πριν το 1975 (μάλλον) και με αθλια εξωτερική κατασταση. Μάλιστα ήταν έτσι τοποθετημένα που πήγαινες απο μαγειρική σε βιβλια Ε.Φ, μετά κατηχητικου, μετά ιστορικά, ερωτικά κομικ.... γενικώς οτι να' ναι! Δεν ξέρω πως ειναι στην Αθηνα, αλλα εδω πάνω θέλουμε οργάνωση.

Και κάτι ακομη που με δυσαρεστησε ήταν οι τέντες. Πρέπει να αλλοιώθηκαν πολλά βιβλία σημερα! Εβρεχε και έμπαζε απο παντου. Εσταζε απο τις ραφές και χτυπούσε πάνω στα εξώφυλλα, έρχοταν και ο κοσμος με τα βρεγμένα μπουφάν και εσταζαν και αυτοί πάνω στα βιβλία, ήταν μια ασχημη εικόνα. Στο δάπεδο δεν μπορούσα να ακουμπήσω το καλάθι μου που ηταν πολύ βαρυ απο τα βιβλία επειδή...ήταν βρεγμένο και αυτο, και φοβομουν μην βραχουν τα βιβλία που έβγαλα στεγνά το καθένα απο τα κατω κάτω που δεν είχαν βραχει απο την τρυπια τέντα! Τραγικές καταστάσεις σας λέω! Ας γνωρίζουν οι διοργανωτές οτι εδώ πάνω τον Νοέμβρη ή βρεχει ή χιονίζει, για να κάνουν τα κουμάντα τους για του χρόνου!

 

Εν κατακλειδι θα έλεγα πάντως οτι το ευχαριστήθηκα. Τα οποια αρνητικά τα δικαιολογώ στο 100% σαν πρώτη φορά και κρατάω μονο τα θετικά. Δηλαδή οτι έγινε παζάρι βιβλίου!

 

Αντε και του χρόνου καλύτερα!

 

Υ.Γ Ειχα μια ενδόμυχη υποψία ελπίδας οτι μπορεί να βρω και Λιγκότι, αλλά δεν ευοδώθηκε! :nonono:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και στην Αθήνα είναι λίγο όπως να'ναι, βιβλία μαγειρικής δίπλα σε παιδικά κλπ κλπ, αλλά είπαμε, χωρίζονται με βάση τον εκδότη και όχι σαν είδος. Αλλά οι τέντες είναι καλές. Θυμάμαι έβρεχε και μέσα ήταν μια χαρά και ζεστά... δεν θυμάμαι βρεγμένα βιβλία. Και δεν έσταζε από πουθενά.

 

Και αυτό με τα παλιά βιβλία πια... Είχα βρει θυμάμαι ένα βιβλίο του Σολζενίτσιν, που το ήθελα πολύ, αλλά ήταν τόσο άθλια τα αντίτυπα και η τιμή κάπου στα 8 ευρώ (!) που αναρωτιόμουνα: Καλά δεν βλέπουν τι πουλάνε; Αν έκανε 2-3 ευρώ το συζήταγα. Τελικά βρήκα το ίδιο βιβλίο στο Μοναστηράκι, σε σκληρόδετη έκδοση, μόνο 7 ευρώ...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

-Το ηλεκτρικό πρόβατο έχω την εντύπωση ότι κυκλοφορεί από πάνω από έναν εκδοτικό και μη βιάζεσαι να το πάρεις πριν προσέξεις τη μετάφραση κλπ. Το ίδιο και το Φαρενάιτ 451 και άλλα κλασικά. Και γενικά να προσέχετε τις ψεύτικες εκπτώσεις - την έχω πατήσει κι εγώ και το παζάρι δεν εξαιρείται.

-Γενικά όποιος πηγαίνει για βιβλιομάζωξη και σκοπεύει να πάρει πολλά, καλύτερα βολεύει το σακίδιο πλάτης, όχι το καλάθι. Αλλά στα παζάρια έτσι γίνεται συνήθως, πας χωρίς να έχεις σκοπό να πάρεις και πολλά και φεύγεις φορτωμένος.

-Εδώ έχουν λύσει το πρόβλημα τέντες - φτιάχνουν κάθε φορά μια σήραγγα από αυτό το τσουβαλοπλαστικό που είναι φτιαγμένες κι εκείνες οι μεγάλες σακούλες των σουπερμάρκετ που τις αγοράζεις 0,70 λεπτά για να τις έχεις για πολλές φορές. Και νομίζω ότι είχα δει και κάποιες από εκείνες τις σόμπες που έχουν και οι καφετέριες και είναι σαν κολώνες. Οπότε μην ανησυχείτε, θα φτάσει και σε εσάς η τεχνολογική πρόοδος, κάποια άλλη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Το Ηλεκτρικό Πρόβατο έχει κυκλοφορήσει από δυο εκδοτικούς οίκους (Ars Longa και Παρά Πέντε), αλλά η μετάφραση είναι ίδια, αυτή του Δημήτρη Αρβανίτη. Και είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες εκεί ήμουνα και προμηθευτικα πολλά ωραία βιβλία, σε πολύ καλή τιμή. Ευχομαι να γίνει θεσμός κάθε χρόνο εδώ στη Θεσσαλονίκη, διότι δυστυχώς τα "μεγάλα" βιβλιοπωλεία της πόλης με έχουν απογοητεύσει εντελώς.

 

Πήρα τα εξής:

 

- Τραύμα (Μάστερτον)

- Το σκοτεινό ημερολόγιο (Τζόις)

- Κόμης μηδέν (Γκίμπσον)

- Ελληνικά διηγήματα επιστημονικής φαντασίας (Αίολος)

- Ετήσια ανθολογία επιστημονικής φαντασίας Νο2 (Anubis)

- Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου (Anubis)

- Οι στάχτες της ψυχής μας (Οξυ)

- Αλλοι (Herbert)

 

Μακάρι να επαναληφθεί και του χρόνου...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες εκεί ήμουνα και προμηθευτικα πολλά ωραία βιβλία, σε πολύ καλή τιμή. Ευχομαι να γίνει θεσμός κάθε χρόνο εδώ στη Θεσσαλονίκη, διότι δυστυχώς τα "μεγάλα" βιβλιοπωλεία της πόλης με έχουν απογοητεύσει εντελώς.

 

Πήρα τα εξής:

 

 

- Το σκοτεινό ημερολόγιο (Μαστερτον)

 

 

 

Να υποθεσουμε οτι εννοεις του Γκραχαμ Τζοϋς και οχι του Μαστερτον,ε;!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες εκεί ήμουνα και προμηθευτικα πολλά ωραία βιβλία, σε πολύ καλή τιμή. Ευχομαι να γίνει θεσμός κάθε χρόνο εδώ στη Θεσσαλονίκη, διότι δυστυχώς τα "μεγάλα" βιβλιοπωλεία της πόλης με έχουν απογοητεύσει εντελώς.

 

Πήρα τα εξής:

 

 

- Το σκοτεινό ημερολόγιο (Μαστερτον)

 

 

 

Να υποθεσουμε οτι εννοεις του Γκραχαμ Τζοϋς και οχι του Μαστερτον,ε;!

Ναι, γράψε λάθος...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι βλεπω ο απαγορευμενος πλανητης ξεκινησε τρεις φορες

-1987 3 τευχοι απο ars longa

-1988 ( νεα σειρα) 7 τευχοι απο ars longa

-1996 (αλλη εποχη) 9 τευχοι απο παραπεντε-vita brevis

 

πηγη greekcomics.gr

 

Ο τεύχος - οι τεύχοι; Όπως λέμε "εξωγήινη ή ζόμποι"; (τι να σας κάνω που το διορθώσανε και χάσατε κορυφαίες στιγμές ορθογραφικού μεγαλείου του φόρουμ οι καινούριοι... :shout: ).

 

 

On topic: Αυτά με την καθημερινή ζωή σε κάποια άλλη εποχή είναι τα μόνα που τα είχα βρει ακριβότερα στο παζάρι της Κλαυθμώνος (7 ευρώ) από ό,τι σε ένα βιβλιοπωλείο παραδίπλα στην αρχή της Ιπποκράτους(3 ευρώ) =προσοχή, παίζουν και τέτοια σε καιρούς κρίσης, ψεύτικες εκπτώσεις κλπ. Εσύ πόσο τα πήρες, Νώντα;

 

1,5 Ευρώ το ένα. Τα είχαν όλα από το πρώτο μέχρι και το έβδομο.

 

Vita brevis, νομίζω μεταφράζεται σύντομη ζωή. Τίτλος για επιχείρηση...

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω πάντως οτι με κάποιες παραλλαγές πήραμε πάνω κάτω τα ίδια βιβλία πολλοί.

Κυμανθήκαμε απο τις 3 τρομοσυλλογές της Anubis και άλλες τρεις Ε.Φ συλλογές μέχρι κάποια κλασικά του Dick και Bradbury και κάποια συγκεκριμένα απο Μάστερτον, Carol, Barker απο ΟΞΥ.

 

Σε μια τεράστια έκταση, και συνυπολογίζοντας και τους τιτλους φαντασίας μαζί θα έλεγα οτι σε σύνολο υπήρχαν κάπου 100 τίτλοι που ενδιέφεραν κάποιους απο εμας. Οχι οι ίδιοι 100 τιτλοι, για τους ίδιους κάποιους. Σε σύνολο φανταστικού εννοώ. Αυτό κάτι λέει. Ότι οι επιλογές ήταν πολύ περιορισμένες.

 

Θεωρώ οτι είναι πολύ λιγοι οι τιτλοι αυτοι. 100 τιτλοι περίπου απο 5-6 μόλις εκδοτικους οικους που ασχολουνται με το αντικειμενο (Βρηκα: ΟΞΥ,Αρχετυπο,Anubis, Αιολος,Παρα Πεντε ...αντε να είχε 1-2 ακομη που δεν γνωρίζω) είναι ελάχιστοι. Έλειπαν πολλοί εκδοτικοί. Ήθελα τα παλιά Κινγκ του Κεδρου, Ιδανικά ήθελα τις σειρές της Bell, και ας μην ήταν σε τόσο μεγάλη έκπτωση, αλλά να υπήρχαν σπάνιοι εξαντλημένοι τίτλοι ήθελα Ars Noctura , ήθελα Jemma Press, ήθελα από τους εκδοτικούς που ήταν τελικά εκεί να είχαν παραπάνω τίτλους.

 

Τα λέω μπας και τα δει κανείς από τους υπεύθυνους για την επόμενη φορά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κατά νου αυτό που έλεγα και πριν, ότι το παζάρι οργανώθηκε αρκετά τελευταία στιγμή, και οι εκδοτικοί είχαν ελάχιστες μέρες για να στείλουν τα βιβλία τους. Θέλω να ελπίζω ότι θα καθιερωθεί, και του χρόνου θα μπορούν να οργανωθούν όλα όπως πρέπει, ώστε να έχει και περισσότερους εκδοτικούς και περισσότερους τίτλους...

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς off-topic: Αλεξάνδρα, ξέρεις να μας πεις αν το επόμενο της Αθήνας θα έχει την "Αγαπημένη μου ιστορία τρόμου";

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω πάντως οτι με κάποιες παραλλαγές πήραμε πάνω κάτω τα ίδια βιβλία πολλοί.

Κυμανθήκαμε απο τις 3 τρομοσυλλογές της Anubis και άλλες τρεις Ε.Φ συλλογές μέχρι κάποια κλασικά του Dick και Bradbury και κάποια συγκεκριμένα απο Μάστερτον, Carol, Barker απο ΟΞΥ.

 

Σε μια τεράστια έκταση, και συνυπολογίζοντας και τους τιτλους φαντασίας μαζί θα έλεγα οτι σε σύνολο υπήρχαν κάπου 100 τίτλοι που ενδιέφεραν κάποιους απο εμας. Οχι οι ίδιοι 100 τιτλοι, για τους ίδιους κάποιους. Σε σύνολο φανταστικού εννοώ. Αυτό κάτι λέει. Ότι οι επιλογές ήταν πολύ περιορισμένες.

 

Θεωρώ οτι είναι πολύ λιγοι οι τιτλοι αυτοι. 100 τιτλοι περίπου απο 5-6 μόλις εκδοτικους οικους που ασχολουνται με το αντικειμενο (Βρηκα: ΟΞΥ,Αρχετυπο,Anubis, Αιολος,Παρα Πεντε ...αντε να είχε 1-2 ακομη που δεν γνωρίζω) είναι ελάχιστοι. Έλειπαν πολλοί εκδοτικοί. Ήθελα τα παλιά Κινγκ του Κεδρου, Ιδανικά ήθελα τις σειρές της Bell, και ας μην ήταν σε τόσο μεγάλη έκπτωση, αλλά να υπήρχαν σπάνιοι εξαντλημένοι τίτλοι ήθελα Ars Noctura , ήθελα Jemma Press, ήθελα από τους εκδοτικούς που ήταν τελικά εκεί να είχαν παραπάνω τίτλους.

 

Τα λέω μπας και τα δει κανείς από τους υπεύθυνους για την επόμενη φορά.

Έχετε κατά νου αυτό που έλεγα και πριν, ότι το παζάρι οργανώθηκε αρκετά τελευταία στιγμή, και οι εκδοτικοί είχαν ελάχιστες μέρες για να στείλουν τα βιβλία τους. Θέλω να ελπίζω ότι θα καθιερωθεί, και του χρόνου θα μπορούν να οργανωθούν όλα όπως πρέπει, ώστε να έχει και περισσότερους εκδοτικούς και περισσότερους τίτλους...

 

Από το στόμα σας και στου Θεού το αυτί! Ή, τέλος πάντων, των υπεύθυνων και των εκδοτικών οίκων!

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς off-topic: Αλεξάνδρα, ξέρεις να μας πεις αν το επόμενο της Αθήνας θα έχει την "Αγαπημένη μου ιστορία τρόμου";

 

Λογικά ναι, εφόσον ήταν και πέρσι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εδώ έχουμε και το φεστιβάλ βιβλίου που έχει ολες τις εκδοτικές, απλώς εκεί πλερώνουμε κανονικά. Γενικά νομίζω ότι καλύτερα να εκδίδεται περισσότερη λογοτεχνία του φανταστικού στην χώρα μας και ας μην έχει το παζάρι τα πάντα...

 

Απόψε μιας και πέρασα από εκεί ξανά, είπα να πάρω και κάποια που την πρώτη φορά μου ξέφυγαν.

 

-Τρέμω στο άγγιγμά σου 1 και 2 (Anubis). Αυτά αποκλείεται να τα αγόραζα από βιβλιοπωλείο, όμως με μικρή τιμη, μου έκαναν κλικ

- Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα (Γκίμπσον)

- Η φωνή της σκιάς μας (Κάρρολ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..