Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

18. Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό Βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, σελ. 184

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

8. Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι, Νιέτοτσκα Νιεσβάνοβα. (σελ. 267)

 

Αυτό το μυθιστόρημα χωρίζεται - από άποψη ποιότητας - ξεκάθαρα σε δύο μέρη: το πρώτο μισό (και λίγο παραπάνω) είναι τεχνικά άρτιο, σε κάνει να θαυμάζεις τη σκιαγράφηση των χαρακτήρων. Το δεύτερο μισό όμως είναι άτσαλο, βιαστικό, τόσο μα τόσο απρόσεκτο, που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν ο Ντοστογιέφσκι είχε γραμματέα και του έλεγε πώς να τελειώσει ένα βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Exegesis. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Μάρτιος

 

39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)

40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)

41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)

42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)

43. Αμελί Νοτόμπ, "Φόβος και τρόμος", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2002, σελ. 157(8.5/10)

44. Ντάνιελ Γουάλας, "Big Fish", εκδόσεις Ωμέγα, 2004, σελ. 175(8.5/10)

45. Γιο Νέσμπο, "Κυνηγοί κεφαλών", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2012, σελ. 335(8.5/10)

46. Κουέντιν Ταραντίνο, "Inglourious Basterds", εκδόσεις Τόπος, 2009, σελ. 225(10/10)

47. Τζούλιαν Μπαρνς, "Ένα κάποιο τέλος", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2011, σελ. 210(8.5/10)

48. Άλτζερνον Μπλάκγουντ, "Οι Ιτιές", εκδόσεις Ψυχογιός, 1994, σελ. 104(8.5/10)

49. Χιου Λόφτινγκ, "Η ιστορία του γιατρού Τζον Ντουλίτλ", εκδόσεις Εστία, ?, σελ. 128(7/10)

50. Γουίλκι Κόλινς, "Ο ζωντανός νεκρός", εκδόσεις Το Ποντίκι, 2009, σελ. 95(6.5/10)

51. Ρ. Λ. Στίβενσον, "Η Λέσχη της Αυτοκτονίας", εκδόσεις Το Ποντίκι, 2009, σελ. 116(7/10) 

52. Λεονάρντο Σάσα, "Η μέρα της συμφοράς", εκδόσεις Εξάντας, 1982, σελ. 119(8.5/10)

53. Άστρο Τέλερ, "Exegesis", εκδόσεις Οξύ, 1999, σελ. 213(7/10)
Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς πόσες σελίδες είναι το κατώτατο όριο για να μετρήσει ένα βιβλίο στα 50 της χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς πόσες σελίδες είναι το κατώτατο όριο για να μετρήσει ένα βιβλίο στα 50 της χρονιάς;

Έχω την εντύπωση 50.

Link to comment
Share on other sites

01. Stephen King- Ρόουζ Μάντερ, σελ.663 (8/10)
02. Mary Shelley- Φρανκενστάιν, σελ.287 (7/10)
03. Charles R. Maturin- Μέλμοθ ο περιπλανώμενος, σελ.944 (4/10)
04. Joe Hill- Φαντάσματα του 20ού αιώνα, σελ.381 (8/10)
05. Richard Matheson- Ζωντανός θρύλος, σελ.179 (9/10)
06. Jonathan Kellerman- 
The conspiracy club, σελ. 405 (6/10)
Ήταν απλά ένα ευχάριστο ανάγνωσμα. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Θυμάται κανείς πόσες σελίδες είναι το κατώτατο όριο για να μετρήσει ένα βιβλίο στα 50 της χρονιάς;

Έχω την εντύπωση 50.

Ναι, 50

 

Οπότε:

14) Ο Έκτορας το 2065 - Παναγιώτης Ξηρουχάκης (74)

Ουσιαστικά αυτοέκδοση του συγγραφέα, σε έντυπο με θερμοκολλημένο εξώφυλλο και 3 ιστορίες. Η ομώνυμη είναι ένα ενδιαφέρον μείγμα SF-Fantasy και Horror με μπόλικη και καυστική μαύρη ειρωνία. Η δεύτερη, Ο Μανιακός Δον Κιχώτης ισορροπεί μεταξύ μαύρης κωμωδίας και ψυχολογικού θρίλερ, ενώ το Εγώ έναντίον του κόσμου είναι κλασσικό weird tale.

Συνολικά, καλό επίπεδο στις ιδέες, αλλά επίπεδη γραφή που δεν τις βοηθάει. Αν ξαναπετύχω εκδόσεις του συγγραφέα σε βιβλιοπωλεία των Εξαρχείων (Solaris και Fleur de mal) θα τις τιμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, πάλι έμεινα πίσω... :(

 

1. Σάρκα και Αίμα - Graham Masterton
2. Τραύμα - Graham Masterton

3. Crows and Other Sories - Dino Hajiyorgi

4. Talking with Serial Killers: The Most Evil People in the World Tell Their Own Stories - Christopher Berry-Dee

Edited by Deus Misereatur
Link to comment
Share on other sites

Μάρτιος

10. O Τελευταίος παλαιολόγος - Γιώργος Λεονάρδος εκδόσεις Λιβάνη 2008 σελ.541 

11. Ποιήματα - Έντγκαρ Άλλαν Πόε εκδόσεις Κορόντζη 2009 σελ. 79

12. Η τριανταφυλλιά - ποικιλίες - καλλιέργεια - προϊόντα - Gigliola Margini εκδόσεις Ψυχάλου 1986 σελ. 62

Link to comment
Share on other sites

4. Talking with Serial Killers: The Most Evil People in the World Tell Their Own Stories - Christopher Berry-Dee

 

Πως σου φάνηκε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

 

4. Talking with Serial Killers: The Most Evil People in the World Tell Their Own Stories - Christopher Berry-Dee

 

Πως σου φάνηκε αυτό;

Είχε κάτι πολύ καλές ιστορίες μέσα! Με ενθουσίασε κυρίως γιατί το έπιασα ακριβώς τον καιρό που έγραφα μία ιστορία για έναν serial killer και μου έδωσε πολύ καλές ιδέες!

Link to comment
Share on other sites

 

 

4. Talking with Serial Killers: The Most Evil People in the World Tell Their Own Stories - Christopher Berry-Dee

 

Πως σου φάνηκε αυτό;

Είχε κάτι πολύ καλές ιστορίες μέσα! Με ενθουσίασε κυρίως γιατί το έπιασα ακριβώς τον καιρό που έγραφα μία ιστορία για έναν serial killer και μου έδωσε πολύ καλές ιδέες!

 

Χεχε πρέπει όντως να ήταν έμπνευση πρώτης τάξεως ;-) Σε ρώτησα γιατί μ' ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη θεματολογία και έχω σταμπαρει και μερικά βιβλία για μελλοντική αγορά. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε πρέπει όντως να ήταν έμπνευση πρώτης τάξεως ;-) Σε ρώτησα γιατί μ' ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη θεματολογία και έχω σταμπαρει και μερικά βιβλία για μελλοντική αγορά. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις και αυτό.

 

Και μένα με ενδιαφέρει αυτή η θεματολογία και μάλλον θα το τιμήσω το συγκεκριμένο βιβλίο! Ξέρω επίσης ότι πολύ καλό είναι και το Στο μυαλό των σίριαλ-κίλερς (Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit), εκδόσεις Μελάνι, του John E. Douglas, πρώην πράκτορα του FBI και ειδικό στους σίριαλ κίλερς. Ποια βιβλία έχεις σταμπάρει, να τα σταμπάρω και γω;

Link to comment
Share on other sites

 

Χεχε πρέπει όντως να ήταν έμπνευση πρώτης τάξεως ;-) Σε ρώτησα γιατί μ' ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη θεματολογία και έχω σταμπαρει και μερικά βιβλία για μελλοντική αγορά. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις και αυτό.

 

Και μένα με ενδιαφέρει αυτή η θεματολογία και μάλλον θα το τιμήσω το συγκεκριμένο βιβλίο! Ξέρω επίσης ότι πολύ καλό είναι και το Στο μυαλό των σίριαλ-κίλερς (Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit), εκδόσεις Μελάνι, του John E. Douglas, πρώην πράκτορα του FBI και ειδικό στους σίριαλ κίλερς. Ποια βιβλία έχεις σταμπάρει, να τα σταμπάρω και γω;

 

Ξέρω σίγουρα το ''Επάγγελμα: Κατά Συρροήν Δολοφόνος'' του Κρίστοφερ Μπέρι- Ντι που κυκλοφορεί στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Lector. Δεν ξέρω αν είναι αυτό που έχει διαβάσει ο Deus Misereatur. Και πρέπει να υπάρχει και ένα ακόμη. Θα ψάξω σε μία λίστα με βιβλία που έχω κάνει, και θα το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Χεχε πρέπει όντως να ήταν έμπνευση πρώτης τάξεως ;-) Σε ρώτησα γιατί μ' ενδιαφέρει πολύ η συγκεκριμένη θεματολογία και έχω σταμπαρει και μερικά βιβλία για μελλοντική αγορά. Δεν ξέρω αν γνωρίζεις και αυτό.

 

Και μένα με ενδιαφέρει αυτή η θεματολογία και μάλλον θα το τιμήσω το συγκεκριμένο βιβλίο! Ξέρω επίσης ότι πολύ καλό είναι και το Στο μυαλό των σίριαλ-κίλερς (Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit), εκδόσεις Μελάνι, του John E. Douglas, πρώην πράκτορα του FBI και ειδικό στους σίριαλ κίλερς. Ποια βιβλία έχεις σταμπάρει, να τα σταμπάρω και γω;

 

Ξέρω σίγουρα το ''Επάγγελμα: Κατά Συρροήν Δολοφόνος'' του Κρίστοφερ Μπέρι- Ντι που κυκλοφορεί στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Lector. Δεν ξέρω αν είναι αυτό που έχει διαβάσει ο Deus Misereatur. Και πρέπει να υπάρχει και ένα ακόμη. Θα ψάξω σε μία λίστα με βιβλία που έχω κάνει, και θα το αναφέρω.

 

Το ίδιο βιβλίο είναι. Στ'αγγλικά είναι πολλά τα ενδιαφέροντα βιβλία, αλλά στα ελληνικά λίγα έχουν μεταφραστεί δυστυχώς... Άλλο ένα ενδιαφέρον είναι το Στον τόπο του εγκλήματος, του Paul Roland, εκδόσεις Lector. Δεν είναι με σίριαλ κίλερς αλλά με σκηνές εγκλημάτων, τρόποι εξιχνίασης κλπ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εφάμιλλο θέμα έχει ''Το Προφίλ του Εγκληματικού Νου'' του Brian Innes που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κοχλίας. Και θυμάμαι πολύ καλά ότι η Amandel πρόσφατα είχε διαβάσει ένα βιβλίο για δολοφόνους που είχε απ' έξω τον Χάνιμπαλ Λέκτερ. Αυτό τώρα τελευταία πρέπει να έχει βγει.

Link to comment
Share on other sites

Εφάμιλλο θέμα έχει ''Το Προφίλ του Εγκληματικού Νου'' του Brian Innes που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κοχλίας. Και θυμάμαι πολύ καλά ότι η Amandel πρόσφατα είχε διαβάσει ένα βιβλίο για δολοφόνους που είχε απ' έξω τον Χάνιμπαλ Λέκτερ. Αυτό τώρα τελευταία πρέπει να έχει βγει.

 

Α, μάλλον το Φάε τον γείτονά σου λες, των Daniel Diehl και Mark P. Donnelly, εκδόσεις Άγκυρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εφάμιλλο θέμα έχει ''Το Προφίλ του Εγκληματικού Νου'' του Brian Innes που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κοχλίας. Και θυμάμαι πολύ καλά ότι η Amandel πρόσφατα είχε διαβάσει ένα βιβλίο για δολοφόνους που είχε απ' έξω τον Χάνιμπαλ Λέκτερ. Αυτό τώρα τελευταία πρέπει να έχει βγει.

 

Α, μάλλον το Φάε τον γείτονά σου λες, των Daniel Diehl και Mark P. Donnelly, εκδόσεις Άγκυρα.

 

Ναι αυτό είναι. Βρήκα τελικά και το άλλο από την λίστα μου. Ανδρέας Ράπτης: Serial Killers: Οι πιο Στυγεροί Δολοφόνοι του 20ου Αιώνα. Από τις εκδόσεις Mondo in Fermo.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εφάμιλλο θέμα έχει ''Το Προφίλ του Εγκληματικού Νου'' του Brian Innes που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κοχλίας. Και θυμάμαι πολύ καλά ότι η Amandel πρόσφατα είχε διαβάσει ένα βιβλίο για δολοφόνους που είχε απ' έξω τον Χάνιμπαλ Λέκτερ. Αυτό τώρα τελευταία πρέπει να έχει βγει.

 

Α, μάλλον το Φάε τον γείτονά σου λες, των Daniel Diehl και Mark P. Donnelly, εκδόσεις Άγκυρα.

 

Ναι αυτό είναι. Βρήκα τελικά και το άλλο από την λίστα μου. Ανδρέας Ράπτης: Serial Killers: Οι πιο Στυγεροί Δολοφόνοι του 20ου Αιώνα. Από τις εκδόσεις Mondo in Fermo.

 

Ενδιαφέρον φαίνεται και αυτό, αλλά πρέπει να είναι δυσεύρετο.

Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του μπουκαλιού. Μικρή συλλογή που αποτελείται από τρεις ιστορίες. Η πρώτη ιστορία, το Πνεύμα του μπουκαλιού, έχει να κάνει μ'ένα πνεύμα σ'ένα μπουκάλι, το οποίο προσφέρει ό,τι ευχηθεί ο κάτοχος του (πλην αιώνιας ζωής φυσικά), αλλά με κάποιο τίμημα για τον κάτοχο. Πρέπει να πωληθεί φτηνότερα απ'ότι αγοράστηκε, γιατί όσο είναι στην κατοχή του τόσο πιο μελαγχολικός και κατσουφιασμένος γίνεται. Και δεύτερον, σε περίπτωση που πεθάνει έχοντας ακόμα στην κατοχή του το μπουκάλι, θα καίγεται στην αιώνια κόλαση! Τι γίνεται όταν η τιμή του έχει φτάσει τα δυο σεντς; ... Ενδιαφέρουσα ιστορία φαντασίας, γραμμένη σαν ινδικό παραμύθι, σίγουρα η καλύτερη της συλλογής. Η δεύτερη ιστορία, με τον τίτλο Μάρκχαϊμ, έχει να κάνει με έναν ληστή που σκοτώνει κάποιον και εμφανίζεται ένας ξένος στην σκηνή, με τον οποίο έχει μια παράξενη συζήτηση που θα τον αλλάξει για πάντα. Ενδιαφέρουσα και αυτή, αλλά σε σημεία λίγο βαρετή. Σίγουρα καλογραμμένη. Η τρίτη και τελευταία ιστορία της συλλογής, ο Τυμβωρύχος, έχει να κάνει με φοιτητές της ιατρικής οι οποίοι εξασκούν τις γνώσεις τους πάνω σε πτώματα τα οποία παραλαμβάνουν από κάτι περίεργους τύπους. Τα παλιά τα χρόνια ήταν γνωστό ότι πήγαιναν στα νεκροταφεία για να προμηθευτούν πτώματα ώστε να κάνουν νεκροτομίες, αλλά θα έπρεπε πρώτα να μπουν στο νεκροταφείο, να διαλέξουν κάποιον φρέσκο "κάτοικο" και ν'ανοίξουν τον τάφο. Πολλή δουλειά. Είναι πιο εύκολο, όμως, για έναν εγκληματία να σκοτώσει κάποιον στην τύχη και να τον παραδώσει... Αρκετά creepy ιστορία, με σκοτεινή ατμόσφαιρα και ένα περίεργο τέλος. Πολύ καλογραμμένη. Έχει γίνει και ταινία, το 1946, με τον Μπόρις Κάρλοφ. Γενικά ωραία και ευκολοδιάβαστη συλλογή, από έναν αγαπημένο συγγραφέα. 

 
-Μάρτιος
 
39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)
40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)
41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)
42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)
43. Αμελί Νοτόμπ, "Φόβος και τρόμος", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2002, σελ. 157(8.5/10)
44. Ντάνιελ Γουάλας, "Big Fish", εκδόσεις Ωμέγα, 2004, σελ. 175(8.5/10)
45. Γιο Νέσμπο, "Κυνηγοί κεφαλών", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2012, σελ. 335(8.5/10)
46. Κουέντιν Ταραντίνο, "Inglourious Basterds", εκδόσεις Τόπος, 2009, σελ. 225(10/10)
47. Τζούλιαν Μπαρνς, "Ένα κάποιο τέλος", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2011, σελ. 210(8.5/10)
48. Άλτζερνον Μπλάκγουντ, "Οι Ιτιές", εκδόσεις Ψυχογιός, 1994, σελ. 104(8.5/10)
49. Χιου Λόφτινγκ, "Η ιστορία του γιατρού Τζον Ντουλίτλ", εκδόσεις Εστία, ?, σελ. 128(7/10)
50. Γουίλκι Κόλινς, "Ο ζωντανός νεκρός", εκδόσεις Το Ποντίκι, 2009, σελ. 95(6.5/10)
51. Ρ. Λ. Στίβενσον, "Η Λέσχη της Αυτοκτονίας", εκδόσεις Το Ποντίκι, 2009, σελ. 116(7/10) 
52. Λεονάρντο Σάσα, "Η μέρα της συμφοράς", εκδόσεις Εξάντας, 1982, σελ. 119(8.5/10)
53. Άστρο Τέλερ, "Exegesis", εκδόσεις Οξύ, 1999, σελ. 213(7/10)
54. Ρ. Λ. Στίβενσον, "Το πνεύμα του μπουκαλιού", εκδόσεις Γράμματα, 1982, σελ. 126(7.5/10)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19. Σύγκρουση Βασιλέων, Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, Βιβλίο Πρώτο, τόμος Α ', G. R. R. Martin, σελ. 482

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουλαμός θανάτου. Death Squad στ'αγγλικά. Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς Ο Εκτελεστής, με ήρωα τον βετεράνο του Βιετνάμ Μακ Μπόλαν. Στο πρώτο βιβλίο, ο Μακ Μπόλαν πολέμησε μόνος του απέναντι στην τρομερή μαφία, μετά τα τραγικά γεγονότα που έπληξαν την οικογένειά του, στο δεύτερο βιβλίο όμως αποφάσισε να πολεμήσει την μαφία με την βοήθεια παλιών του συμπολεμιστών και φίλων. Η ομάδα που θα συγκροτήσει θα είναι ολιγομελής, αλλά άρτια εκπαιδευμένη σε πολεμικές συρράξεις και εχθροί της θα είναι οι αδίστακτοι μαφιόζοι του Λος Άντζελες. Οι μάχες που θ'ακολουθήσουν θα είναι σκληρές, τα πτώματα μαφιόζων και γκάνγκστερ πολλά, οι καταστροφές μεγάλες. Το βιβλίο μου φάνηκε κατώτερο σε σχέση με το πρώτο, ήταν κάπως καρτουνίστικο σε σημεία και η πλοκή όχι τόσο πειστική όσο του πρώτου βιβλίου. Επίσης το τέλος ήταν κάπως απότομο, σαν να βιαζόταν ο συγγραφέας να τελειώσει το βιβλίο. Η γραφή κλασικά καλή αλλά παλπ, με ωραίες περιγραφές και διαλόγους που συναντά κανείς σε b-movie περιπέτειες. Η ατμόσφαιρα μου άρεσε πολύ, μου θύμισε περιπετειώδεις ταινίες της δεκαετίας του '70 και του '80. Βλέπω ότι στο επόμενο βιβλίο ο Μπόλαν θα είναι πάλι μόνος του, κάτι που το προτιμώ. Τα βιβλία της σειράς αυτής, όπως και άλλων παρόμοιων σειρών, απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο στο αντρικό κοινό.

 
-Μάρτιος
 
39. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Κρυστάλλινος Κόσμος", εκδόσεις Εξάντας, 1978, σελ. 178(8.5/10)
40. Στίβεν Κινγκ, "Το καλοκαίρι της διαφθοράς", εκδόσεις Επιλογή, 2007, σελ. 249(8.5/10)
41. Χαρούκι Μουρακάμι, "Μετά το σεισμό", εκδόσεις Ωκεανίδα, 2009, σελ. 234(7/10)
42. Ρότζερ Ζελάζνυ, "Ο κυρίαρχος των ονείρων", εκδόσεις Ars Longa, 1990, σελ. 195(7/10)
43. Αμελί Νοτόμπ, "Φόβος και τρόμος", εκδόσεις Αλεξάνδρεια, 2002, σελ. 157(8.5/10)
44. Ντάνιελ Γουάλας, "Big Fish", εκδόσεις Ωμέγα, 2004, σελ. 175(8.5/10)
45. Γιο Νέσμπο, "Κυνηγοί κεφαλών", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2012, σελ. 335(8.5/10)
46. Κουέντιν Ταραντίνο, "Inglourious Basterds", εκδόσεις Τόπος, 2009, σελ. 225(10/10)
47. Τζούλιαν Μπαρνς, "Ένα κάποιο τέλος", εκδόσεις Μεταίχμιο, 2011, σελ. 210(8.5/10)
48. Άλτζερνον Μπλάκγουντ, "Οι Ιτιές", εκδόσεις Ψυχογιός, 1994, σελ. 104(8.5/10)
49. Χιου Λόφτινγκ, "Η ιστορία του γιατρού Τζον Ντουλίτλ", εκδόσεις Εστία, ?, σελ. 128(7/10)
50. Γουίλκι Κόλινς, "Ο ζωντανός νεκρός", εκδόσεις Το Ποντίκι, 2009, σελ. 95(6.5/10)
51. Ρ. Λ. Στίβενσον, "Η Λέσχη της Αυτοκτονίας", εκδόσεις Το Ποντίκι, 2009, σελ. 116(7/10) 
52. Λεονάρντο Σάσα, "Η μέρα της συμφοράς", εκδόσεις Εξάντας, 1982, σελ. 119(8.5/10)
53. Άστρο Τέλερ, "Exegesis", εκδόσεις Οξύ, 1999, σελ. 213(7/10)
54. Ρ. Λ. Στίβενσον, "Το πνεύμα του μπουκαλιού", εκδόσεις Γράμματα, 1982, σελ. 126(7.5/10)
55. Ντον Πέντλετον, "Ουλαμός θανάτου", εκδόσεις Άγκυρα, 1972, σελ. 184(7/10)
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice - Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard - Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell - Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα - Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson - Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock - Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

Link to comment
Share on other sites

9.  Μίλοραντ Πάβιτς, Καπέλο από δέρμα ψαριού. (σελ. 80)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..