Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Η κυρά του σκοταδιού. Έχω όλα τα βιβλία του Λάιμπερ που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά (δεν είναι και πολλά, δυστυχώς, μόλις έξι συν σκόρπιες ιστορίες εδώ και κει), αλλά αυτό είναι μόλις το πρώτο που διαβάζω. Συνδυάζει στοιχεία urban fantasy και τρόμου και αυτός ο συνδυασμός μου άρεσε πολύ. Σίγουρα το βιβλίο δεν είναι για όλα τα γούστα, υπάρχει αρκετό μπλα μπλα και οι χαρακτηριστικές σκηνές όπου υπάρχει δράση δεν είναι ιδιαίτερα πολλές, αλλά σίγουρα η όλη ατμόσφαιρα είναι σκοτεινή και υπάρχουν σκηνές (ειδικά στο τέλος) που τρομάζουν. Η όλη ιστορία διαδραματίζεται στο Σαν Φρανσίσκο κατά τα τέλη της δεκαετίας του '60 και πρωταγωνιστής είναι ο Φραντς Γουέστεν, πρώην αλκοολικός και νυν παλπ συγγραφέας βιβλίων τρόμου και φαντασίας. Ο Φραντς διαβάζει πολλά και διάφορα μυστηριώδη βιβλία που ασχολούνται με το υπερφυσικό. Δυο από αυτά είναι ένα βιβλίο του μυστηριώδη Τιμπό Ντε Καστρί που εφηύρε τον όρο Megapolisomancy και ένα ημερολόγιο που πιθανότατα ανήκει στον μεγάλο συγγραφέα του φανταστικού Κλαρκ Άστον Σμιθ. Δεν μπορώ να πω σε λίγες γραμμές τι γίνεται στην ιστορία, απλά βασικό θέμα του είναι η ενέργεια που υπάρχει στις μεγαλουπόλεις, όπου διάφορες δυνάμεις τρέφονται από τους ουρανοξύστες, τα υπόγεια τούνελ και γενικά ό,τι αποτελείται από ατσάλι και γυαλί. Αυτές οι δυνάμεις είναι σαν φαντάσματα και μπορούν να πάρουν διάφορες μορφές. Το βιβλίο βρίθει αναφορών γύρω από συγγραφείς (π.χ. Λάβκραφτ, Μάχεν, Κ. Α. Σμιθ, Λόντον, Χάμετ, Κρόουλι κλπ) και διάφορα μυστηριώδη και μη βιβλία, αλλά φυσικά και γύρω από μεταφυσικά και υπερφυσικά στοιχεία. Η γραφή του Λάιμπερ μου φάνηκε πολύ καλή και βοήθησε πολύ ώστε να μην χάσω την μπάλα με τόσες λογοτεχνικές και μη αναφορές, οι περιγραφές όπου χρειαζόταν να φτιάξει ατμόσφαιρα ήταν καλές, αλλά οι χαρακτήρες δεν είχαν και τόσο βάθος, όχι ότι ήταν αδιάφοροι βέβαια, αλλά οι περισσότεροι απλώς υπήρχαν εκεί δίχως μεγάλη και σημαντική συμμετοχή. Επειδή στο βιβλίο υπήρχαν κάμποσες αναφορές σε κτίρια και περιοχές του Σαν Φρανσίσκο, ένας χάρτης της πόλης θα με βοηθούσε να προσανατολιστώ κάπως, αλλά αυτό είναι παράπονο για την ελληνική έκδοση (το μοναδικό, μιας και η μετάφραση μου φάνηκε εξαιρετική). Το βιβλίο έθιξε ενδιαφέροντα και ιντριγκαδόρικα θέματα και μ'έκανε να θέλω να ψάξω περισσότερα για την όλη μεταφυσική θεωρία megapolisomancy. Σίγουρα μια διαφορετική και ξεχωριστή λογοτεχνική εμπειρία.

 
-Απρίλιος
 
56. Πίτερ Μπέντσλεϊ, "Τα σαγόνια του καρχαρία", εκδόσεις Λυχνάρι, 1975, σελ. 281(8/10)
57. Τάσος Ρούσσος, "Ο τελευταίος της συντεχνίας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1991, σελ. 100(7/10)
58. Κλάιβ Μπάρκερ, "Το ημερολόγιο ενός δαίμονα", εκδόσεις Οξύ, 2009, σελ. 217(7/10)
59. Ρόμπερτ Χάουαρντ, "Σκιές στο φεγγαρόφωτο κ.α.", εκδόσεις Αίολος, 2003, σελ. 174(8.5/10)
60. Μάρτιν Έιμις, "Νυχτερινό τρένο", εκδόσεις Πατάκη, 1998, σελ. 166(7/10)
61. Φριτς Λάιμπερ, "Η κυρά του σκοταδιού", εκδόσεις Αρχέτυπο, 2003, σελ. 266(8.5/10)
Edited by BladeRunner
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)
02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)
03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)
04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)
05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)
06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)
07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)
08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)

09. Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)

10. Patrick Rothfuss " Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" Τόμος Α, Εκδόσεις Anubis, σελ 726 (9,5/10)

11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)

Καλό αλλά λίγο αργο...ισως φταιει και η πεσμενη μου διαθεση για διαβασμα...συνεχιζω με το 2ο βιβλιο

Link to comment
Share on other sites

 

11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)

Καλό αλλά λίγο αργο...ισως φταιει και η πεσμενη μου διαθεση για διαβασμα...συνεχιζω με το 2ο βιβλιο

 

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά το δεύτερο βιβλίο του Σαραντινού Ψηφιδωτού ήταν το ένα από τα δύο βιβλία που έχω παρατήσει στη ζωή μου. "Παρατήσει" με την έννοια ότι δεν σχεδιάζω να το ξαναπιάσω κάποια στιγμή στο μέλλον για να διαβάσω ως το τέλος του. Το άλλο ήταν μια θεολογική αλληγορία επιστημονικής φαντασίας του Λιούις (εκείνου με τη Νάρνια), γραμμένη στις αρχές του αιώνα. Από 'κει να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)

Καλό αλλά λίγο αργο...ισως φταιει και η πεσμενη μου διαθεση για διαβασμα...συνεχιζω με το 2ο βιβλιο

 

Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά το δεύτερο βιβλίο του Σαραντινού Ψηφιδωτού ήταν το ένα από τα δύο βιβλία που έχω παρατήσει στη ζωή μου. "Παρατήσει" με την έννοια ότι δεν σχεδιάζω να το ξαναπιάσω κάποια στιγμή στο μέλλον για να διαβάσω ως το τέλος του. Το άλλο ήταν μια θεολογική αλληγορία επιστημονικής φαντασίας του Λιούις (εκείνου με τη Νάρνια), γραμμένη στις αρχές του αιώνα. Από 'κει να καταλάβεις.

 

η αληθεια ειναι οτι εφαγα 1 μηνα για το σαραντιο και ζοριστηκα αρκετα...θα προσπαθησω το 2ο αν δεν βγει δεν θα ζοριστω κιολας

Link to comment
Share on other sites

16) οι Αλλοι - James Herbert

17) Τρεμω στο Αγγιγμα σου

18) Διηγηματα τρομου

19) Το καλοκαιρι του φοβου - Γ. Μαρης

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice - Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard - Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell - Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα - Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson - Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock - Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock - Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock - Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock - Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

Link to comment
Share on other sites

Ο αντίστροφος κόσμος. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγηση μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

 
-Απρίλιος
 
56. Πίτερ Μπέντσλεϊ, "Τα σαγόνια του καρχαρία", εκδόσεις Λυχνάρι, 1975, σελ. 281(8/10)
57. Τάσος Ρούσσος, "Ο τελευταίος της συντεχνίας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1991, σελ. 100(7/10)
58. Κλάιβ Μπάρκερ, "Το ημερολόγιο ενός δαίμονα", εκδόσεις Οξύ, 2009, σελ. 217(7/10)
59. Ρόμπερτ Χάουαρντ, "Σκιές στο φεγγαρόφωτο κ.α.", εκδόσεις Αίολος, 2003, σελ. 174(8.5/10)
60. Μάρτιν Έιμις, "Νυχτερινό τρένο", εκδόσεις Πατάκη, 1998, σελ. 166(7/10)
61. Φριτς Λάιμπερ, "Η κυρά του σκοταδιού", εκδόσεις Αρχέτυπο, 2003, σελ. 266(8.5/10)
62. Φίλιπ Ντικ, "Ο αντίστροφος κόσμος", εκδόσεις Μέδουσα, 1992, σελ. 195(8/10)

 

Link to comment
Share on other sites

13. Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι, Έγκλημα και Τιμωρία (σελ. 478)

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

1) La Bas - J. K. Huysmans
2) The New Lovecraft Circle - συλλογή διηγημάτων
3) Necromancies and Νetherworlds - Darrell Schweitzer & Jason van Hollander
4) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 1ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος
5) Oriental Ghost Stories - Lafcadio Hearn
6) Noctuary - Thomas Ligotti

7) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 2ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος: ολοκλήρωση του φιλόδοξου έργου του Καργάκου. Δεν περιορίζεται στην απλή παράθεση ιστορικών γεγονότων αλλά και εκφράζει και ενδιαφέρουσες σκέψεις για την κοινωνία της αρχαίας Σπάρτης. Πολύ καλό και ενδιαφέρον ως σύνολο.

8) Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος - Α. Huxley: κλασικό έργο που όντως αξίζει την φήμη που έχει αποκτήσει.

9) Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν - Μ. Καραγάτσης: βίος και πολιτεία ενός εξόριστου Ρώσου αριστοκράτη που εγκαθίσταται στην Θεσσαλία μετά την επανάσταση των μπολσεβίκων. Πρώτο έργο του Καραγάτση που διαβάζω και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Ιδιαίτερα σκοτεινό το τέλος του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Το Μανιτού. Σχόλιο εδώ: Project 13: 13 συγγραφείς τρόμου μέχρι το τέλος του 2013

 

 
-Απρίλιος
 
56. Πίτερ Μπέντσλεϊ, "Τα σαγόνια του καρχαρία", εκδόσεις Λυχνάρι, 1975, σελ. 281(8/10)
57. Τάσος Ρούσσος, "Ο τελευταίος της συντεχνίας", εκδόσεις Καστανιώτη, 1991, σελ. 100(7/10)
58. Κλάιβ Μπάρκερ, "Το ημερολόγιο ενός δαίμονα", εκδόσεις Οξύ, 2009, σελ. 217(7/10)
59. Ρόμπερτ Χάουαρντ, "Σκιές στο φεγγαρόφωτο κ.α.", εκδόσεις Αίολος, 2003, σελ. 174(8.5/10)
60. Μάρτιν Έιμις, "Νυχτερινό τρένο", εκδόσεις Πατάκη, 1998, σελ. 166(7/10)
61. Φριτς Λάιμπερ, "Η κυρά του σκοταδιού", εκδόσεις Αρχέτυπο, 2003, σελ. 266(8.5/10)
62. Φίλιπ Ντικ, "Ο αντίστροφος κόσμος", εκδόσεις Μέδουσα, 1992, σελ. 195(8/10)
63. Γκράχαμ Μάστερτον, "Το Μανιτού", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 250(8/10)

 

Link to comment
Share on other sites

1. Ο Ανθρωπος Συν - Φρεντερικ Πολ (334)
2. Η Πλημμυρα - Τζεϊμς Μπαλαρντ (216)
3. Ο Πολεμος των Θεων - Νηλ Γκεϊμαν (536)
4. Ο Καλός και ο Κακός - Φιλιπ Πουλμαν (221)

5. Μετρο 2033 - Ντμιτρυ Γκλουχοφσκι (542)

6. Η Πολη και η Πολη - China Mieville (393)

 

7. Κραυγη απο την Κολαση - Ραμσεϊ Καμπελ (268)

Link to comment
Share on other sites

1) Οι γυναίκες με τα μαύρα - Edward Lee / Jemma Press / σελ.315 (8.5/10)
2) Εξουσιαστική μανία - Christa Faust / Ars Nocturna / σελ. 334 (5/10)
3) Πιέρ και Ζάν - Guy de Maupassant / Ροές / σελ. 222 (9/10)
4) Έγκλημα στον πύργο - Kate Sedley / intro books / σελ. 404 (9/10)
5) Το τέλος - Anna Seghers / Άγρα / σελ. 88 (7/10)

6) Ξενοδοχείο Ίρις - Yoko Ogawa / Άγρα / σελ.271 (4/10)

7) Όσα ξέρει η νύχτα - Dean Koontz / Bell / σελ. 427 (8/10)

8) Camera Obscura - Σταμάτης Λαδικός / Momentum / σελ.180  (6/10)  Καλό βιβλίο, αλλά αδικείται....συνέχεια στο δικό του τόπικ*

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice - Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard - Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell - Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα - Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson - Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock - Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock - Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock - Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock - Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

16) Michael Moorcock - Καταιγίδα (σελ 289)

Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

6. Riverwatch - Joseph Nassise (355)

7. Fluke - James Herbert (206)

8. The Resurrectionist - Wrath James White (324)

9. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια - Tom Baker, μετάφραση Μαρία Πέτρου, εκδόσεις Ars Nocturna (131)

10. The Great Degeneration - Niall Ferguson (190) non-fiction

Link to comment
Share on other sites

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)
  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)
  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10)
  4. Τορτούγα, Valerio Evangelisti, εκδ. Κέδρος, σελ. 398 (4,5/10)
  5. Carpe Jugulum, Terry Prachett, σελ. 432 (9/10)
  6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)
  7. The Blade Itself, Joe Abercrombie, σελ. 531 (9/10)
  8. Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Jack Vance, εκδ. Αίολος, σελ. 214 (8,5/10)

 

Ωραίος ο Βανς, μου θύμισε πολύ την Ούρσουλα Λε Γκεν. Σκεπτόμενη φαντασία θα το χαρακτήριζα. Ωραίες ιδέες, ωραίες περιγραφές, καλές ιστορίες. Νομίζω πως οι δύο τελευταίες είναι και οι καλύτερες. Μάλλον θα διαβάσω και το επόμενο που ξέρω πως είναι κανονικό μυθιστόρημα και όχι συλλογή διηγημάτων να δω πως θα είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Κόκο - Peter Straub, Εκδόσεις Οξύ, Σελ.615 ( 8/10)
  2. Η Μεταμόρφωση - Φραντς Κάφκα, Εκδόσεις Δαμιανός, Σελ.137 (9,5/10)
  3. Ματοβαμμενος Μεσημβρινος - Κορμακ Μακ Καρθι, Εκδοσεις Ζαχαροπουλος, Σελ.467 (6/10).
  4. Τα Ανθη του Κακου - Μπραϊαν Στεημπλφορντ, Εκδοσεις Τριτων, Σελ.114 (6/10).
  5. Κυνηγωντας τους Σλαν - Α.Ε.Βαν Βογκτ, Εκδοσεις Συμπαν, Σελ.155 (8,5/10).
  6. Τhe Minority Report - P.K.Dick, Εκδοσεις Μεδουσα, Σελ.311 (9/10).
  7. Παραξενο - Συλλογικο, Εκδοσεις Terra Nova, Σελ.374 (9/10).
  8. Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαιμπερ, Εκδοσεις Αρχετυπο, Σελ.266 (9,5/10).
  9. Dune - Frank Herbert, Εκδοσεις Anubis, Σελ.638 ( 10/10 και λιγα λεω ).
  10. Χομπιτ - J.R.R.Tolkien, Εκδοσεις Κεδρος, Σελ.378 (10/10).
  11. Καρμιλλα - Λε Φανου, Εκδοσεις Γραμματα, Σελ.144 (9/10).
  12. Τορσο - Εντουαρντ Λη, Εκδοσεις Jemma Press, Σελ.82 (6,5/10).
  13. Τραυμα - Γκραχαμ Μαστερτον, Εκδοσεις Οξυ, Σελ.176 (6,5/10).
  14. Το Τραγουδι της Θεας Καλι - Dan Simmons. Εκδοσεις Επιλογη, Σελ.268 (8,5/10).

 

15. Εργοστασιο Εφιαλτων - Thomas Ligotti. ΟΞΥ, Σελ.311 (-/10)

 

Το εργο του Λιγγοτι δεν νομιζω πως βαθμολογειται ετσι απλα. Ειναι καθαρα θεμα αισθητικης. Μου αρεσει/δεν μου αρεσει. Εμενα μου αρεσει και θα μου λειψει ο συγγραφεας, μιας και απ'οτι φαινεται εχει εγκαταλειψει τη συγγραφη. Δεν υπαρχει αλλος που να πλησιαζει τον τροπο γραφης του και αυτο και μονο ειναι λογος για να τον εκτιμησουν ολοι. Ασυμβιβαστος καλλιτεχνης, ξεροκεφαλος και σε οποιον αρεσει.

Κριμα που η ελληνικη εκδοση δεν εχει ολες τις ιστοριες που εχει η αυθεντικη. Must.

 

16. Zωντανος Θρυλος - Richard Matheson. ΟΞΥ. Σελ.179 (9,5/10). Αριστουργηματικο δημιουργημα του ειδωλου του Κινγκ. Τρομος και ΕΦ, αλλα οχι ετσι απλα. Στην ουσια προκειται για ενα ψυχολογικο δραμα αφου συντομα το βαρος του βιβλιου θα φυγει απο του δρομους που γεμισαν με βρυκολακες και θα επικεντρωθει στο μυαλο του μοναδικου ζωντανου αντρα που εμεινε στη Γη. Ποσο καταπληκτικο ειναι το τελος οπου καταλαβαινεις γιατι ο Μαθεσον ονομασε την ιστορια I Am Legend.

 

17. Ο Δαιδαλος του Διαβολου (The Devil's Maze) - Gerald Suster. ΟΞΥ. Σελ.132 (7,5/10). Απο μια γρηγορη αναζητηση μεσα στο φορουμ, καταλαβαινει κανεις ποσο παρεξηγημενο ειναι αυτο το βιβλιο. Ειναι μια ιστορια η οποια γραφτηκε το 1979 με σκοπο ο Σουστερ να αποτισει φορο τιμης στον Αρθουρ Μαχεν και ιδιαιτερα στο The Three Impostors του τελευταιου.  Γραφτηκε με απολυτως συγκεκριμενο τροπο ο οποιος μιμειται τη γλωσσα του 19ου αιωνα και τον τροπο γραφης (διηγηση μεσα σε διηγηση) του Μαχεν. Απο τεχνικης πλευρας ο Σουστερ καταφερνει να αντιγραψει αψογα το πομπωδες υφος της εποχης και μαλιστα να ενσωματωσει αρκετο χιουμορ και κυνισμο. Αυτη ειναι η μεγαλυτερη ιδιαιτεροτητα της ιστοριας. Η αλλη ειναι πως ο συγγραφεας ειναι αποκρυφιστης και για αυτο το βιβλιο εχει γερη δοση σατανιλας, οχι με την αυστηρη χριστιανικη εννοια. Δικαιολογημενα παραπονα γινονται για το γεγονος πως καθε φορα που παει η ιστορια να τσουλησει, αποτομα σταματαει λογω καποιων "χειρογραφων" που διαβαζονται απο τους πρωταγωνιστες. Το ζουμι σε ολο το βιβλιο ομως ειναι αυτα τα χειρογραφα. Προκειται ουσιαστικα για μικρα διηγηματα που θα μπορουσαν να σταθουν και μονα τους, εξω απο τον κορμο του βιβλιου και τα οποια φτιαχνουν ολη την occult ατμοσφαιρα. Ειδικα μερικα ειναι ιδιαιτερα εντονα. Συμπερασμα: Σου αρεσει ο Μαχεν, ψαχνεις να διαβασεις επιτελους αποκρυφιστικο τρομο (κατι πιο γνησιο απο τον εμπορικο Μαστερτον), τοτε το βιβλιο θα σου αρεσει. Εμενα μου αρεσε.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21) King Solomon's mines - H Rider Haggard (298)

Πολύ κλασσική παλπ περιπέτεια, απλά γραμμένη για την εποχή της (τέλη 19ου αιώνα) με την υπέροχη αφέλεια της εποχής. Σίγουρα πλέον κλισαρισμένο βιβλίο (αλλά αυτό έφτιαξε πολλά από τα κλισέ) μας περιγράφει μία αποστολή τριών Βρετανών για να βρουν τον χαμένο αδερφό του ενός, που έψαχνε τα μυθικά ορυχεία του Σολομόντα στα βάθη της Αφρικής.

Link to comment
Share on other sites

  1. Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Jack Vance, εκδ. Αίολος, σελ. 214 (8,5/10)

 

Ωραίος ο Βανς, μου θύμισε πολύ την Ούρσουλα Λε Γκεν. Σκεπτόμενη φαντασία θα το χαρακτήριζα. Ωραίες ιδέες, ωραίες περιγραφές, καλές ιστορίες. Νομίζω πως οι δύο τελευταίες είναι και οι καλύτερες. Μάλλον θα διαβάσω και το επόμενο που ξέρω πως είναι κανονικό μυθιστόρημα και όχι συλλογή διηγημάτων να δω πως θα είναι.

 

 

Να διαβάσεις όχι μόνο το επόμενο της σειράς, αλλά και το μεθεπόμενο. Είναι υπέροχα βιβλία και είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν πολύ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

14. Αλεξάντρ Κουπρίν, Ο Βάλτος  (σελ. 164)

Ένα βιβλίο με διηγήματα μεγάλων Ρώσων συγγραφέων.

Link to comment
Share on other sites

Απρίλιος

15. 1Q84 (βιβλίο 1ο), Haruki Murakami (p. 470)

16. Σχέδιο Φράκταλ, Κώστας Χαρίτος (p.252)

17. 1Q84 (βιβλίο 2ο), Haruki Murakami (p. 410)

 

και περιμένω να κυκλοφορήσει, μέσα στη βδομάδα, ο τρίτος τόμος. :)

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

1) La Bas - J. K. Huysmans
2) The New Lovecraft Circle - συλλογή διηγημάτων
3) Necromancies and Νetherworlds - Darrell Schweitzer & Jason van Hollander
4) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 1ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος
5) Oriental Ghost Stories - Lafcadio Hearn
6) Noctuary - Thomas Ligotti

7) Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης, 2ος Τόμος - Σαράντος Καργάκος

8) Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος - Α. Huxley

9) Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν - Μ. Καραγάτσης

10) Νυχτερινή Βάρδια - S. King: ωραία συλλογή διηγημάτων με μερικές πάρα πολύ καλές στιγμές. Περισσότερα στο θέμα για τους 13 συγγραφείς τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

12. Τρομολόγιο, Βασίλης Μπαμπούρης, Τζέμμα Πρες

13. Γένεσις 1¨26, Lucas Marmaluke, εκδ Λογείον, μτφ Ιωάννης Πλεξίδας

Link to comment
Share on other sites

12. Τρομολόγιο, Βασίλης Μπαμπούρης, Τζέμμα Πρες

13. Γένεσις 1¨26, Lucas Marmaluke, εκδ Λογείον, μτφ Ιωάννης Πλεξίδας

 Πως ήταν αυτά τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά, αλλά και τελείως διαφορετικά βιβλία έχε υπ'όψιν. Το 2ο είναι μάλιστα και αρκετά ακραίο (για τα δικά μου μέτρα τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..