Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

 

27) Ζόμπυ στην Ισλανδία - Nanna Árnadóttir (210)

Απορία του μικρού χαζού: με ποια γραφή (φωνητική, παραδοσιακή, ετυμολογική) δικαιολογήθηκε ποτέ να γράφονται στα ελληνικά τα ζόμπι με ύψιλον;

 

 

Να απαντήσει ο μικρός και φαρμακερός ανορθόγραφος που μας την άναψε, εγώ δεν έχω άλλα να πω (αλήθεια, η Μαίρες υπήρχαν από καταβολής; Από αιώνες, δηλαδή, ας πούμε; ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)
  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)
  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10)
  4. Τορτούγα, Valerio Evangelisti, εκδ. Κέδρος, σελ. 398 (4,5/10)
  5. Carpe Jugulum, Terry Pratchett, σελ. 432 (9/10)
  6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)
  7. The Blade Itself, Joe Abercrombie, σελ. 531 (9/10)
  8. Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Jack Vance, εκδ. Αίολος, σελ. 214 (8,5/10)
  9. Before they are Hanged, Joe Abercrombie, σελ. 570 9,5(/10)
  10. Αχυράνθρωποι-Η Συνωμοσία του Αίματος, Michael Marshall, εκδ. Οξύ, σελ. 439 (7,5/10)
  11. Αντίθετο Ημισφαίριο 2, συλλογή διηγημάτων, εκδ. Gamecraft, σελ. 220
  12. The Dark Side of the Sun, Terry Pratchett, σελ. 235 (7/10)
  13. Η Σκοτεινή Αφοσίωση του Ντέξτερ, Jeff Lindsay, εκδ. Anubis ΒΙΠΕΡ, σελ 333 (8/10)
  14. Strata, Terry Pratchett, σελ. 285 (8/10)

 

13) Έχω την εντύπωση πως το πρώτο βιβλίο μου είχε αρέσει πολύ περισσότερο, ή ίσως να περίμενα κάτι το διαφορετικό τώρα, λόγω της ομώνυμης σειράς που παρακολουθώ. Όχι κακό, λιγάκι λίγο. Μερικοί εσωτερικοί μονόλογοι του Ντέξτερ ήταν υπερβολικοί, μακροσκελείς και ως εκ τούτου βαρετοί. Σε άλλα σημεία είχαμε πολύ έξυπνη γραφή και σπιρτόζικους (δείχνω την ηλικία μου, ε;) διαλόγους. Αν ποτέ μεταφραστούν και τα υπόλοιπα, θα τα τιμήσω. Αν όχι, μάλλον δύσκολα να τα προτιμήσω από κάτι άλλο που μπορώ να βρω στα αγγλικά.

 

14) Αρκετά καλό βιβλίο, πάλι μείγμα sci-fi με Pratcett. Εδώ συναντάμε τα πρώτα ψείγματα του Discworld. Καλό, όχι ξεκαρδιστικό, αλλά αστείο. Για συλλεκτικούς λόγους, διαβάστε το. Διαφορετικά, Discworld και πάλι Discworld!

 

 

Link to comment
Share on other sites

O.T.
Συγνώμη για το σπαμ, απλά ήθελα να διευκρινίσω ότι τα ζόμπι του βιβλίου είναι "ζόμπι" και δεν έχω πάρει κάποια συνειδητή απόφαση επί του θέματος, απλά έτσι το ξέρω έτσι το τρώω :p Δεν φαντάστηκα καν να το γράψω κάπως αλλιώς. Βέβαια, επειδή μιλάμε για ζόμπι, ή και ζόμπυ, είθισται από αυτά τα πράγματα ο Nihilios να ξέρει καλύτερα. Μην τον αμφισβητείτε, κόσμε! :p
Link to comment
Share on other sites

O.T.
Όπου ο Κόμης δαγκώνεται που προφανώς βιάστηκε να την πει σε ένα απλό ορθογραφικό, χωρίς να κάνει τη σχετική έρευνά του.
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Όπου ο Κόμης δαγκώνεται που προφανώς βιάστηκε να την πει σε ένα απλό ορθογραφικό, χωρίς να κάνει τη σχετική έρευνά του.

O.T.

Αρκεί να υποσχεθείς την επόμενη φορά που θα κάνεις κάτι παρόμοιο να βάλεις member title "ψείρας".
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King - Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch - Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων - Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne - Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice - Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard - Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell - Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα - Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson - Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon - The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock - Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock - Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock - Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock - Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

16) Michael Moorcock - Καταιγίδα (σελ 289)

17) James Graham Ballard - Νύχτες Κοκαίνης (σελ 406)

18) Ιπποκράτης Πορτοκαλίδης - Δομή του Σύμπαντος και Ζωή στο Διάστημα (σελ 383)

19) Ωρόρα - Ιστορίες με Βρικόλακες (σελ 231)

20) Cormac McCarthy - Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους (σελ 273)

21) Συλλογικό Έργο: Κίνα- Ιαπωνία: Εξωτικές Ιστορίες (σελ 276)

22) Συλλογικό Έργο: Η Παρέλαση των Ηλιθίων (σελ 205)

23) George Smith Patton: Ο Πόλεμος όπως τον Γνώρισα: Αναμνήσεις από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (σελ 507)

24) Simon Clark: Δίψα για Αίμα (σελ 389)

25) William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ (σελ 200)

26) Συλλογικό Έργο: Ψηφίδες από το Μέλλον (σελ 158)

27) Συλλογικό Έργο: Αστροπλανήσεις (σελ 218)

28) Ωρόρα - Ιστορίες Ελληνικής Φαντασίας 2 (σελ 224)

29) Συλλογικό Έργο: Σκοτεινά Πάθη (σελ 200)

Link to comment
Share on other sites

 

27) Ζόμπυ στην Ισλανδία - Nanna Árnadóttir (210)

Απορία του μικρού χαζού: με ποια γραφή (φωνητική, παραδοσιακή, ετυμολογική) δικαιολογήθηκε ποτέ να γράφονται στα ελληνικά τα ζόμπι με ύψιλον;

 

Γιατί κάπου το είχα δει έτσι και μου έχει μείνει. Μάλλον είναι κάποια παλιά ορθογραφία όταν ο κανόνας απλοποίησης των ξένων λέξεων δεν υπήρχε (βλ. πχ τραίνο και τρένο)

Link to comment
Share on other sites

Οι δρόμοι του δολοφόνου. Μόλις δεύτερο βιβλίο αυτού του πολυγραφότατου συγγραφέα που διαβάζω, μετά το συγκλονιστικό Λος Άντζελες Εμπιστευτικό που διάβασα τον Ιούνιο του 2010. Από την μια αυτό είναι καλό γιατί έχω να διαβάσω μπόλικο και ωραίο πράμα, από την άλλη νιώθω ότι τόσο καιρό έχανα κάτι από την αστυνομική λογοτεχνία. Καμία σχέση το Λος Άντζελες Εμπιστευτικό με το βιβλίο που μόλις τελείωσα. Εκείνο ήταν ένα γαμάτο νουάρ της δεκαετίας του '50, αυτό που μόλις διάβασα ήταν η ιστορία ενός ψυχοπαθή σίριαλ Κίλερ, του Μάρτιν Πλάνκετ, που σκότωσε πάνω από εξήντα άτομα, χωρίς ιδιαίτερο μοτίβο και χωρίς συγκεκριμένο όπλο. Πότε έπνιγε τα θύματά του, πότε τα κατακρεουργούσε με τσεκούρι, μαχαίρι, μπαλτά και πότε τα πυροβολούσε με πιστόλι ή καραμπίνα. Και οι φόνοι διεπράχθησαν σε πολλές διαφορετικές πολιτείες και μέσα σε περίπου δέκα χρόνια, κάτι που δυσκόλευε πάρα πολύ την τελική επίλυση των συγκεκριμένων φόνων. Σαν τον Ντέξτερ Μόργκαν και τον Σκοτεινό του Επιβάτη, έτσι και ο Μάρτιν Πλάνκετ έχει τον δικό του εσωτερικό τύπο που του έλεγε τι να κάνει, τον Σκοτεινό Σαΐνη, έναν ήρωα ενός σαδομαζοχιστικού κόμικ της δεκαετίας του '30, αλλά και ένα αυτοκίνητο, το Θανατοκίνητο, με το οποίο μετακινούνταν από πόλη σε πόλη και από πολιτεία σε πολιτεία. Το γιατί έκανε ό,τι έκανε και πως κατέληξε σ'αυτή την κατάσταση, θα το μάθετε διαβάζοντας την αιματηρή και νοσηρότατη ιστορία που δύσκολα θα ξεχάσω για κάμποσο καιρό. Η γραφή του Ελρόι είναι σκληρή, δεν χαρίζει κάστανα, περιγράφει τις καταστάσεις έτσι όπως είναι, χωρίς περικοπές και λογοκρισίες. Η αφήγηση είναι σε πρώτο πρόσωπο, αυτό του Μάρτιν Πλάνκετ, αλλά μερικά κομμάτια της ιστορίας δίνονται μέσω άρθρων εφημερίδων, προσωπικών ημερολογίων αστυνομικών και φυσικά μέσω επίσημων και ανεπίσημων αναφορών της αστυνομίας, κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ. Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία του συγγραφέα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, άλλα τα έσκασα χοντρά για να τα αποκτήσω (π.χ. την τριλογία Underworld και την τετραλογία του Λος Άντζελες) και άλλα τα βρήκα φτηνά σε προσφορές και σε παλαιοβιβλιοπωλεία (όπως αυτό). Όπως και να 'χει, τα βιβλία του είναι value for money, τα περισσότερα είναι ογκώδη και λεπτομερέστατα και η ώρα περνάει γρήγορα, αλλά δεν θα έλεγα ευχάριστα με αυτά που γίνονται.
 
-Μάιος
 
70. Μάικλ Κράιτον, "Στις θάλασσες των πειρατών", εκδόσεις Bell, 2011, σελ. 316(7/10)
71. Ε. Ρ. Μπάροουζ, "Ο Ταρζάν των πιθήκων", εκδόσεις Λυχνάρι, 1979, σελ. 189(8.5/10)
72. Τζ. Κ. Τσέστερτον, "Ο άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη", εκδόσεις Αστάρτη, 1989, σελ. 180(8.5/10)
73. Κλάιβ Μπάρκερ, "Ο κλέφτης του πάντοτε", εκδόσεις Οξύ, 1996, σελ. 174(8.5/10)
74. Φ. Σ. Φιτζέραλντ, "Ο υπέροχος Γκάτσμπυ", εκδόσεις Άγκυρα, 1974, σελ. 168(7/10) 
75. Κρίστοφερ Πάικ, "Δίψα 1: Έρωτας βαμπίρ", εκδόσεις Πατάκη, 2011, σελ. 193(6.5/10)
76. Ρος Μακντόναλντ, "Σκοτεινό παρελθόν", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1978, σελ. 192(8.5/10) 
77. Ντέιβιντ Γουέλινγκτον, "Πανσέληνος", εκδόσεις Λιβάνη, 2010, σελ. 268(7.5/10)
78. Ρολάν Τοπόρ, "Ο ένοικος", εκδόσεις Όπερα, 1994, σελ. 165(10/10)
79. Σεμπάστιαν Φίτσεκ, "Η θεραπεία", εκδόσεις Διήγηση, 2010, σελ. 220(8.5/10)
80. Ντέιβιντ Ίγκλμαν, "Sum: Σαράντα ιστορίες από την άλλη ζωή", εκδόσεις Οκτώ, 2011, σελ. 120(6.5/10) 
81. Σκοτ Σμιθ, "Τα ερείπια", εκδόσεις Λιβάνη, 2007, σελ. 509(7/10)
82. Γκιγιέρμο Μαρτίνες, "Η ακολουθία της Οξφόρδης", εκδόσεις Πατάκη, 2004, σελ. 235(6.5/10)
83. Κρίστοφερ Φόουλερ, "Σπάνκυ: Ο φύλακας δαίμονας", εκδόσεις Plus One, 1995, σελ. 329(8.5/10)
84. Γουίλιαμ Γιόρτσμπεργκ, "Δαιμονισμένος άγγελος", εκδόσεις Πλατύπους, 2013, σελ. 367(10/10)
85. Κρίστοφερ Πάικ, "Δίψα 2: Μαύρο αίμα", εκδόσεις Πατάκη, 2011, σελ. 200(7/10)
86. Τζέιμς Ελρόι, "Οι δρόμοι του δολοφόνου", εκδόσεις Καστανιώτη, 2002, σελ. 348(8.5/10)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάιος
15. Fooled by Randomness, Nassim Nicholas Taleb (σελ. 291)
16. Ο Θάνατος στην Κελτική Μυθολογία και παράδοση, Ευλαμπία Τσιρέλη (σελ. 92)
17. Γαλαξιακή Αυτοκρατορία #2, Ισαάκ Ασίμωφ (σελ. 284)
18. Γαλαξιακή Αυτοκρατορία #3, Ισαάκ Ασίμωφ (σελ. 282)
19. Το Δωμάτιο, Έμα Ντόναχιου (σελ. 422)
 

Link to comment
Share on other sites

20. Χοσέ Δονόσο, "Το Παπαδοπαίδι". (σελ. 213)

Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

6. Riverwatch - Joseph Nassise (355)

7. Fluke - James Herbert (206)

8. The Resurrectionist - Wrath James White (324)

9. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια - Tom Baker, μετάφραση Μαρία Πέτρου, εκδόσεις Ars Nocturna (131)

10. The Great Degeneration - Niall Ferguson (190) non-fiction

11. Shock waves - Thomas Tessier (220)

12. Το δικαίωμα στην τεμπελιά - Paul Lafargue, μετάφραση Χ. Βητας, εκδόσεις Κοροντζη (78) non-fiction

13. ΕΦΦάνταστες ιστορίες - ΑΛΕΦ (πλήθος σελίδων)

14. Γυναίκες του έρωτα - Γιώργος Χρηστέας, Εκδόσεις Απόπειρα (185)

 

Καταπληκτικό! Παρά το γκάου εξώφυλλο, αυτό το μαργαριτάρι που αλιεύθηκε στο παζάρι βιβλίου με αποζημίωσε πλήρως. Απίστευτη ατμόσφαιρα και γλώσσα, ακραίες ιστορίες, γερή δόση χιούμορ, σαπίλας και δυσαρέσκειας και ολίγο μεταφυσικό στο πρώτο διήγημα.

 

15. Circus of the Damned - Laurell K. Hamilton (329)

 

:( Τελικά, κάτι ήξερα και μετέφρασα μόνο το πρώτο της σειράς... Τουρλουμπούκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάιος
20. Οι άγριοι ντέτεκτιβ, Roberto Bolano (p.707)

21. Η Παρείσακτη, Joyce Carol Oates (p. 365)

22.Το μυστικό των Φαρσίερ (Ο Χρυσαφένιος Άνθρωπος - Βιβλίο 1), Robin Hobb (p.670)

23. Το Δαιμόνιο της Γραφής, Ειρήνη Μαντά (p. 291)

24. Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card (p.372)

 

25.Σπίτι από φύλλα, Mark Z. Danielewski (p.750)

 

:wub: :o Μα πόσο ωραίο ήταν!!! Κριτική ίσως όταν συνέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που το βρηκες ωρε Χρύσα;! Πόσο καιρό το ψάχνω το ρημάδι...

Link to comment
Share on other sites

28) Αίμα - Ντ. Μόρελλ (282)

Για τους σινεφίλ, ο Ράμπο είναι ο γνήσιος Αμερικάνος ήρωας που πολεμάει τους κακούς Ρώσσους παρέα με μερικούς φιλικούς Ταλιμπαν, αλλά στο βιβλίο που πρωτοεμφανίστηκε είναι ένας πολύ πιο σκοτεινός αντιήρωας. Ένας σερίφης με προσωπικά προβλήματα κολλάει σε έναν περιπλανόμενο αλήτη χωρίς να γνωρίζει ότι είναι βετεράνος του Βιετνάμ εν αποστρατεία - μετά από την τραυματική του αιχμαλωσία. Κανένας από τους δύο άντρες δε θα υποχωρήσει μέχρι που θα χυθεί το πρώτο αίμα του τίτλου - και μετά ακολουθεί μία απερίγραπτη αιματοχυσία, καθώς η αστυνομία έχει να τα βάλει με μία ανθρώπινη μηχανή θανάτου.

Ενδιαφέρον αστυνομικό θρίλερ, καμία σχέση με τα σκουπίδια που έβγαζε συνήθως η "βιβλιοθήκη του τρόμου", λίγο απαρχαιωμένο πλέον σαν θέμα αλλά ευχάριστο ανάγνωσμα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

25.Σπίτι από φύλλα, Mark Z. Danielewski (p.750)

 

:wub: :o Μα πόσο ωραίο ήταν!!! Κριτική ίσως όταν συνέλθω.

 

Να πάρει η ευχή, να πάρει, ούτε αστικός μύθος να ήταν η ελληνική έκδοση του βιβλίου. Πόσα χρόνια το ψάχνω, μα πόσα χρόνια; Όπως και το Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας του Χάντερ Τόμσον από Πατάκη. Έλεος δηλαδή! Και είναι έξι χρόνων βιβλίο, ε; Και δύσκολο, και τούβλο, και ακριβό τότε που κυκλοφόρησε. Πως, λοιπόν, εξαντλήθηκε, ενώ βρίσκεις ακόμα, άνετα, βιβλία του Πίντσον; Τι να πω... Δεν χάνω τις ελπίδες μου, θα το πετύχω κάποια στιγμή, που θα μου πάει. 

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Που το βρηκες ωρε Χρύσα;! Πόσο καιρό το ψάχνω το ρημάδι...

Το δανείστηκα Σταμάτη. Δυστυχώς δεν το βρήκα πουθενά να το αγοράσω. Σου δίνω το αγγλικό αν θέλεις να δοκιμάσεις αλλά εγώ δεν το κατάφερα.

Πάντως...χάνεις :evil:

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζω το στοκ του "Σπίτι από φύλλα" έγινε χαρτοπολτός, ή απλά εξαντλήθηκε και ποτέ δεν βγήκε δεύτερη έκδοση. Πάντως υπάρχει, ξέρω και ένα αντίτυπο που βόσκει σε βιβλιοθήκη συγγενικού μου προσώπου, αλλά δε το δίνει φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζω το στοκ του "Σπίτι από φύλλα" έγινε χαρτοπολτός, ή απλά εξαντλήθηκε και ποτέ δεν βγήκε δεύτερη έκδοση. Πάντως υπάρχει, ξέρω και ένα αντίτυπο που βόσκει σε βιβλιοθήκη συγγενικού μου προσώπου, αλλά δε το δίνει φτηνά.

 

Χαρτοπολτός το Σπίτι από φύλλα; Τα χάπια μου!!!! Πάντως ρώτησα τις εκδόσεις Πόλις αν έχουν σκοπό να το επανεκδόσουν και μου είπαν ότι δεν έχουν πλέον τα δικαιώματα. Πόσο το δίνει; :p Το πέτυχα κάποια στιγμή σε ένα μπλογκ ενός που πουλάει βιβλία και το χρέωνε κάπου 50-55 ευρώ!! Πουλήθηκε άμεσα βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.
3)The man in the maze, Robert Silverberg.
4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.
5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.
6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές.
7)Το μανιασμένο καράβι τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.
8)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.
9)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.
10)O κοκκινολαίμης, Jo Nesbo, εκδ. Ορφέας.
11)House:ο επίσημος οδηγός της σειράς, Ian Jackman, εκδ. Μέλινο.

12)Ιστορίες της ετοιμοθάνατης γης, Τζακ Βανς, Αίολος.

13)City, Clifford Simak.

14)Τρεις ματιές τ' αλλάζουν όλα, Φανταστικός Κόσμος.

15)Ριάλτο ο θαυμαστός, Τζακ Βανς, Αίολος.

16)The plantation, Stella Samiotou Fitzsimons.

17)Το καλοκαίρι του κυρίου Ζόμερ, Πάτρικ Ζίσκιντ, Ψυχογιός.

18)The Running Man, Stephen King.

19)Οι ευτυχισμένες μέρες του μέλλοντος, Robert Silverberg, Παρά Πέντε (The World Inside). Καλό έως πολύ καλό και πιο ευκολοδιάβαστο δε γίνεται. Μια κοινωνία σούπερ ντούπερ υπερπληθυσμού που όμως δεν τους νοιάζει, γιατί ζουν σε 1000όροφους ουρανοξύστες και δεν πιάνουν χώρο. Μια κοινωνία κοινογαμίας όπου πάει όποιος θέλει με όποιον να 'ναι, σε στυλ "δανείζομαι ένα τηγάνι από το γείτονα". Πολλοί χαρακτήρες που ο συγγραφέας τον ένα πιάνει, τον άλλο αφήνει, και δεν ξέρεις από πού θα σου 'ρθει ένας θάνατος (χμμμ, τι μου θυμίζει αυτό; :hmm:) . Μια δόση cyberpunk τεχνικούρας που το κάνει αρκετά '70ς και ελαφρά βαρετό και ακαταλαβίστικο σε μερικά σημεία. Δε μπορώ να πω ότι έχει ακριβώς υπόθεση, πιο πολύ περιγραφή της κοινωνίας αυτής είναι. Μοιάζει βέβαια με την κοινωνία του "Brave New World", αλλά δεν φτάνει σε τέτοια βάθη ανάλυσης ούτε μια στιγμή. Προφανώς ο συγγραφέας δεν το είχε διαβάσει και είναι κρίμα, γιατί έχει γραφτεί ακριβώς 40 χρόνια νωρίτερα και θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε την Silverberg και '70ς εκδοχή μιας τέτοιας κοινωνίας. Γιατί, κε RS; ΕΕΕΕΕ; Πάντως σίγουρα καλός συγγραφέας και του γούστου μου=επικεντρώνεται στις συνέπειες των τεχνολογικών κλπ αλλαγών στον τρόπο ζωής και στους καθημερινούς ανθρώπους, αντί να πιάνει μόνο μυστικά πειράματα σε πολυεθνικές και μεγαλοπολιτικούς που νομοθετούν, όπως κάνουν υπερβολικά πολλά κείμενα εφ (πχ το κατά τα άλλα αγαπημένο "Τείχος του Πάγου" του Cesar Mallorqui, τεύχη 110-114 του "9", και, αν θυμάμαι καλά, η "Δικαιοσύνη" του Σταμάτη, αλλά έχω καιρό να το διαβάσω).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)
3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)
4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)
5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)
6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)
7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)
8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)
9. Operation Luna, Poul Anderson (416)
10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)
11. God Game Black, G Hanrahan (126)
12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)
13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)
14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)
15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)
16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)
17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

18. The Profession, Steven Pressfield (336)

19. Επιχειρηση Κόφινου, Σ Παπαγεωργίου (162)

20. The Desert of Stars, John Lumpkin (352)

21. Warriors, George R.R. Martin & Gardner Dozois (736)

22. Beginnings, David Weber (400)

23. Mutineer's Moon, David Weber (320)

24. The Armageddon Inheritance, David Weber (352)

25. Heirs of Empire, David Weber (544)

26. Shadows of Falling Night, S.M.Stirling (385)

27. World War Z, Max Brooks (342)

28. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, (244)

29. 1821 Η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε, Α, Κακούρη (375)

Edited by Mors Planch
Link to comment
Share on other sites

Μάιος
20. Οι άγριοι ντέτεκτιβ, Roberto Bolano (p.707)
21. Η Παρείσακτη, Joyce Carol Oates (p. 365)

22.Το μυστικό των Φαρσίερ (Ο Χρυσαφένιος Άνθρωπος - Βιβλίο 1), Robin Hobb (p.670)

23. Το Δαιμόνιο της Γραφής, Ειρήνη Μαντά (p. 291)

24. Ο Αρχιτραγουδιστής, Orson Scott Card (p.372)

25.Σπίτι από φύλλα, Mark Z. Danielewski (p.750)

26. 10 Ιστορίες του Φανταστικού, Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Αρχέτυπου (p.252)

Link to comment
Share on other sites

1) Οι γυναίκες με τα μαύρα - Edward Lee / Jemma Press / σελ.315 (8.5/10)
2) Εξουσιαστική μανία - Christa Faust / Ars Nocturna / σελ. 334 (5/10)
3) Πιέρ και Ζάν - Guy de Maupassant / Ροές / σελ. 222 (9/10)
4) Έγκλημα στον πύργο - Kate Sedley / intro books / σελ. 404 (9/10)
5) Το τέλος - Anna Seghers / Άγρα / σελ. 88 (7/10)

6) Ξενοδοχείο Ίρις - Yoko Ogawa / Άγρα / σελ.271 (4/10)

7) Όσα ξέρει η νύχτα - Dean Koontz / Bell / σελ. 427 (8/10)

8) Camera Obscura - Σταμάτης Λαδικός / Momentum / σελ.184  (6/10)

9) Πέδρο Πάραμο - Juan Rulfo / Πατάκης / σελ.260 (5/10)

10) Ο οδοιπόρος - Fernando Pessoa / Νεφέλη / σελ.82 (7/10)

11) Εναλλακτική πραγματικότητα - David Ambrose / Ανατολικός / σελ.254  (9/10)

12) Το στοίχειωμα - Richard Matheson / Οξύ / σελ.276  (8/10)

13) Κοπέλα που σε λένε Φίνι - Δημήτρης Μαμαλούκας / Λιβάνη / σελ.206  (9/10)

14) Τα σκοτεινά όνειρα του Ντέξτερ - Jeff Lindsay / Anubis / σελ.294  (8.5/10)

 

15) Ο αργός θάνατος της Λουσιάνα Μπ. - Guillermo Martinez / Πατάκης / σελ.273  (9/10)

 

Ο αργός θάνατος της Λουσιάνα Μπ. : Άλλο ένα εξαιρετικό βιβλίο και πρέπει να είμαι τυχερός που τα τελευταία βιβλία μου τα διαλέγω με τέτοια σειρά. Επίσης πρώτη μου επαφή με Μαρτίνες. Πρόκειται για ένα θριλεράκι με ύφος "Χένρι Τζέιμς" και επειδή δεν το ξαναείδα να αναφέρεται εδώ μέσα, θα πω πως είναι ένα άγνωστο διαμαντάκι που θα αρέσει στους βιβλιόφιλους, κυρίως για την υπόθεση. Λίγα λόγια για την υπόθεση. Μπορεί η συγγραφή ενός βιβλίου να είναι προάγγελος των ίδιων των φόνων έτσι όπως είναι γραμμένοι μέσα σε αυτό; Υπάρχουν άραγε τέτοιες δυνάμεις που να υποκινούν κάτι τέτοιο; Η απλώς είναι παιχνίδι της μοίρας; Διαβάζοντας ο αναγνώστης το βιβλίο, θα χαθεί ανάμεσα στην πραγματικότητα και τη μυθοπλασία, των οποίων συνδετικός κρίκος είναι η πολύ καλή γραφή του συγγραφέα. Σίγουρα ατμοσφαιρικό και με δόσεις ανατριχίλας. Όχι τόσο δυνατό και σφιχτοδεμένο όσο το "στριψιμο της βίδας" του Τζέιμς (6/10)  -το οποίο για πολλούς είναι κορυφή, εγώ το βρήκα απλά καλό-  αλλά σίγουρα με καλύτερη υπόθεση και μεγαλύτερο ενδιαφέρον! Σίγουρα θα ακολουθήσει και άλλο του συγγραφέα. Ίσως όχι "η ακολουθία της Οξφόρδης" (διαβάζοντας και την κριτική του Blade, αν δεν κάνω λάθος) αλλά μάλλον σαν λάτρης του σκακιού θα πάρω το "σχετικά με τον Ροδερέρ".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

15) Ο αργός θάνατος της Λουσιάνα Μπ. - Guillermo Martinez / Πατάκης / σελ.273  (9/10)

 

Ο αργός θάνατος της Λουσιάνα Μπ. : Άλλο ένα εξαιρετικό βιβλίο και πρέπει να είμαι τυχερός που τα τελευταία βιβλία μου τα διαλέγω με τέτοια σειρά. Επίσης πρώτη μου επαφή με Μαρτίνες. Πρόκειται για ένα θριλεράκι με ύφος "Χένρι Τζέιμς" και επειδή δεν το ξαναείδα να αναφέρεται εδώ μέσα, θα πω πως είναι ένα άγνωστο διαμαντάκι που θα αρέσει στους βιβλιόφιλους, κυρίως για την υπόθεση. Λίγα λόγια για την υπόθεση. Μπορεί η συγγραφή ενός βιβλίου να είναι προάγγελος των ίδιων των φόνων έτσι όπως είναι γραμμένοι μέσα σε αυτό; Υπάρχουν άραγε τέτοιες δυνάμεις που να υποκινούν κάτι τέτοιο; Η απλώς είναι παιχνίδι της μοίρας; Διαβάζοντας ο αναγνώστης το βιβλίο, θα χαθεί ανάμεσα στην πραγματικότητα και τη μυθοπλασία, των οποίων συνδετικός κρίκος είναι η πολύ καλή γραφή του συγγραφέα. Σίγουρα ατμοσφαιρικό και με δόσεις ανατριχίλας. Όχι τόσο δυνατό και σφιχτοδεμένο όσο το "στριψιμο της βίδας" του Τζέιμς (6/10)  -το οποίο για πολλούς είναι κορυφή, εγώ το βρήκα απλά καλό-  αλλά σίγουρα με καλύτερη υπόθεση και μεγαλύτερο ενδιαφέρον! Σίγουρα θα ακολουθήσει και άλλο του συγγραφέα. Ίσως όχι "η ακολουθία της Οξφόρδης" (διαβάζοντας και την κριτική του Blade, αν δεν κάνω λάθος) αλλά μάλλον σαν λάτρης του σκακιού θα πάρω το "σχετικά με τον Ροδερέρ".

 

Η Ακολουθία της Οξφόρδης δεν είναι κακό βιβλίο, απλά κάποια πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα. Είχε τις καλές του στιγμές και η γραφή σίγουρα ήταν καλή, αλλά σαν μυστήριο δεν θα έλεγα ότι παίρνει και πολύ καλό βαθμό και κάποια σημεία του βιβλίου με κούρασαν. Αν το βρεις πουθενά με 3-4 ευρώ όπως το βρήκα και γω, παρ'το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θρύλος. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ

 

-Ιούνιος

 

87. Μαρί Λου, "Θρύλος", εκδόσεις Πατάκη, 2013, σελ. 356(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)
02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)
03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)
04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)
05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)
06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)
07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)
08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)
09. Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)
10. Patrick Rothfuss " Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" Τόμος Α, Εκδόσεις Anubis, σελ 726 (9,5/10)
11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)
12. Phillip Vandenberg " Το Πέμπτο Ευαγγέλιο" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ.344 (8,5/10)

13. Antonine Artaud "ο καλογερος του  λιουις" Εκδόσεις Αιγόκερως, σελ. 356 (9/10)

14. Asensi Matilde " ο τελευταιος κατωνας" Εκδόσεις Λιβανης, σελ. 592 (7,5/10) καλό βιβλίο, χωρις καμια πρωτοτυπια. παταει στα χναρια του κωδικα νταβιντσι σε λογικη. ειναι αρκετα γρηγορα και σε βαζει πολυ κοντα στους πρωταγωνιστες. οι πολλες παραπομπες στη θεια κωμωδια του δαντη ειναι το μονο κουραστικο κομματι. για παραλια ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..