Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

 

Παράξενοι κόσμοι. Το βιβλίο το είχα πετύχει μόλις δυο φορές στα τόσα μου βιβλιοσαφάρι στα παλαιοβιβλιοπωλεία, μια στο Μοναστηράκι με δώδεκα ευρώ και μια κάπου στην Ιπποκράτους με δεκαπέντε ευρώ, αναστέναξα βαθιά και κούνησα το κεφάλι απογοητευμένος με το που άκουσα τις τιμές και άφησα τα δυο αυτά αντίτυπα να πιάνουν σκόνη. Τελικά, στην τρίτη μου (και φαρμακερή!) προσπάθεια, το πέτυχα σε ένα βιβλιοπωλείο εδώ στην Χαλκίδα που είμαι, στην τιμή που αναγράφεται στο οπισθόφυλλο, με μια μικρή έκπτωση. Το βιβλίο αποτελείται από ένα μυθιστόρημα, με τον αγγλικό τίτλο Strange Eons και εφτά πολύ μικρά διηγήματα, άσχετα με την κύρια ιστορία. Θ'αρχίσω με τα διηγήματα: Αν και μου φάνηκαν καλογραμμένα και ενδιαφέροντα, απορώ που τα έβαλαν μαζί με μια σκληρή ιστορία της μυθολογίας κθούλου. Καμία σχέση με κθούλου και καμία σχέση με τρόμο γενικά. Ήταν όντως παράξενες ιστορίες, αλλά νομίζω ότι ο Μπλοχ έχει γράψει και αρκετά διηγήματα με αυτά τα ωραία και συμπαθητικά κθουλικά πλασματάκια, που σίγουρα θα ταίριαζαν περισσότερο με την βασική ιστορία. Όσον αφορά το μυθιστόρημα Παράξενες Εποχές, που είναι και το ζουμί της υπόθεσης: Απ'όσο θυμάμαι, ζήτημα να έχω διαβάσει μια δυο ιστορίες του Λάβκραφτ μέχρι στιγμής (ενώ έχω σχεδόν όλα του τα μεταφρασμένα βιβλία!) και ζήτημα να έχω διαβάσει γενικά πάνω από πέντε ιστορίες κθούλου, παρόλα αυτά κατάλαβα πόσο καλό μυθιστόρημα ήταν αυτό που διάβασα και πόσο, πιστεύω, θα ενθουσίασε τους λάτρεις της μυθολογίας κθούλου και ειδικότερα του Λάβκραφτ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με αυτά που διάβασα, με ιντρίγκαρε το όλο κόνσεπτ και λίαν συντόμως θα διαβάσω μπόλικες ιστορίες του Λάβκραφτ και άλλων συγγραφέων του είδους. Δεν θέλω να πω και πολλά για την υπόθεση της ιστορίας, για να μην χαλάσω τις όποιες εκπλήξεις σ'αυτούς που δεν το έχουν διαβάσει ακόμα, αλλά τι θα γινόταν αν όλα αυτά που έγραφε ο Λάβκραφτ δεν ήταν φαντασία αλλά αλήθεια ή, έστω, κοντά στην αλήθεια; Πραγματικά πολύ δυνατό και καλογραμμένο μυθιστόρημα, με πολλά ωραία πραγματάκια: Εξαιρετική, κάπως σκοτεινή ατμόσφαιρα, πολλές και δυνατές εικόνες φρίκης και τρόμου, σοβαρή πλοκή με κάποιες ωραίες εκπληξούλες και ένα πολύ δυνατό τέλος. Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο του συγγραφέα αυτού που διαβάζω, μετά το κλασικό Ψυχώ, και δείχνει ότι ο Μπλοχ "το 'χει" με τα διάφορα είδη τρόμου. Μακάρι να μεταφράζονταν και άλλα βιβλία του, έχει γράψει κάποια πολύ ενδιαφέροντα μυθιστορήματα, που βέβαια ούτε καν στο εξωτερικό δεν είναι και τόσο γνωστά...

 

-Αύγουστος
 

Υπάρχει μία εξαιρετική "τριλογία" στις Ωρόρες επί Μπαλάνου που έχει γραφτεί από Μπλοχ και Λάβκραφτ και στην οποία ο ένας σκοτώνει τον άλλον (Η ιστορία του Λαβκραφτ είναι ο Ναός του Τρόμου, δε θυμάμαι όμως τις δύο του Μπλοχ πώς λέγονταν) 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

 

 

 

 

Υπάρχει μία εξαιρετική "τριλογία" στις Ωρόρες επί Μπαλάνου που έχει γραφτεί από Μπλοχ και Λάβκραφτ και στην οποία ο ένας σκοτώνει τον άλλον (Η ιστορία του Λαβκραφτ είναι ο Ναός του Τρόμου, δε θυμάμαι όμως τις δύο του Μπλοχ πώς λέγονταν) 

 

 

Είμαι σίγουρος ότι έχω Ωρόρες με ιστορίες του Μπλοχ μέσα, οπότε θα τους ρίξω μια ματιά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Παράξενοι κόσμοι. Το βιβλίο το είχα πετύχει μόλις δυο φορές στα τόσα μου βιβλιοσαφάρι στα παλαιοβιβλιοπωλεία, μια στο Μοναστηράκι με δώδεκα ευρώ και μια κάπου στην Ιπποκράτους με δεκαπέντε ευρώ, αναστέναξα βαθιά και κούνησα το κεφάλι απογοητευμένος με το που άκουσα τις τιμές και άφησα τα δυο αυτά αντίτυπα να πιάνουν σκόνη. Τελικά, στην τρίτη μου (και φαρμακερή!) προσπάθεια, το πέτυχα σε ένα βιβλιοπωλείο εδώ στην Χαλκίδα που είμαι, στην τιμή που αναγράφεται στο οπισθόφυλλο, με μια μικρή έκπτωση. Το βιβλίο αποτελείται από ένα μυθιστόρημα, με τον αγγλικό τίτλο Strange Eons και εφτά πολύ μικρά διηγήματα, άσχετα με την κύρια ιστορία. Θ'αρχίσω με τα διηγήματα: Αν και μου φάνηκαν καλογραμμένα και ενδιαφέροντα, απορώ που τα έβαλαν μαζί με μια σκληρή ιστορία της μυθολογίας κθούλου. Καμία σχέση με κθούλου και καμία σχέση με τρόμο γενικά. Ήταν όντως παράξενες ιστορίες, αλλά νομίζω ότι ο Μπλοχ έχει γράψει και αρκετά διηγήματα με αυτά τα ωραία και συμπαθητικά κθουλικά πλασματάκια, που σίγουρα θα ταίριαζαν περισσότερο με την βασική ιστορία. Όσον αφορά το μυθιστόρημα Παράξενες Εποχές, που είναι και το ζουμί της υπόθεσης: Απ'όσο θυμάμαι, ζήτημα να έχω διαβάσει μια δυο ιστορίες του Λάβκραφτ μέχρι στιγμής (ενώ έχω σχεδόν όλα του τα μεταφρασμένα βιβλία!) και ζήτημα να έχω διαβάσει γενικά πάνω από πέντε ιστορίες κθούλου, παρόλα αυτά κατάλαβα πόσο καλό μυθιστόρημα ήταν αυτό που διάβασα και πόσο, πιστεύω, θα ενθουσίασε τους λάτρεις της μυθολογίας κθούλου και ειδικότερα του Λάβκραφτ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με αυτά που διάβασα, με ιντρίγκαρε το όλο κόνσεπτ και λίαν συντόμως θα διαβάσω μπόλικες ιστορίες του Λάβκραφτ και άλλων συγγραφέων του είδους. Δεν θέλω να πω και πολλά για την υπόθεση της ιστορίας, για να μην χαλάσω τις όποιες εκπλήξεις σ'αυτούς που δεν το έχουν διαβάσει ακόμα, αλλά τι θα γινόταν αν όλα αυτά που έγραφε ο Λάβκραφτ δεν ήταν φαντασία αλλά αλήθεια ή, έστω, κοντά στην αλήθεια; Πραγματικά πολύ δυνατό και καλογραμμένο μυθιστόρημα, με πολλά ωραία πραγματάκια: Εξαιρετική, κάπως σκοτεινή ατμόσφαιρα, πολλές και δυνατές εικόνες φρίκης και τρόμου, σοβαρή πλοκή με κάποιες ωραίες εκπληξούλες και ένα πολύ δυνατό τέλος. Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο του συγγραφέα αυτού που διαβάζω, μετά το κλασικό Ψυχώ, και δείχνει ότι ο Μπλοχ "το 'χει" με τα διάφορα είδη τρόμου. Μακάρι να μεταφράζονταν και άλλα βιβλία του, έχει γράψει κάποια πολύ ενδιαφέροντα μυθιστορήματα, που βέβαια ούτε καν στο εξωτερικό δεν είναι και τόσο γνωστά...

 

-Αύγουστος
 

Υπάρχει μία εξαιρετική "τριλογία" στις Ωρόρες επί Μπαλάνου που έχει γραφτεί από Μπλοχ και Λάβκραφτ και στην οποία ο ένας σκοτώνει τον άλλον (Η ιστορία του Λαβκραφτ είναι ο Ναός του Τρόμου, δε θυμάμαι όμως τις δύο του Μπλοχ πώς λέγονταν) 

 

 

Με μία πρώτη σκέψη, δύο μόνο από τις ιστορίες υπάρχουν στις Ωρόρες. Με την σειρά που πρέπει να διαβαστούν είναι στα νούμερα 10 και 7. Πιο αναλυτικά:

 

- Ιστορίες από Εφιαλτικούς Κόσμους ν. 10: Ρόμπερτ Μπλοχ: ''Ο Επισκέπτης από τα Άστρα''

- Ο Ναός του Τρόμου: Χ. Φ. Λάβκραφτ: ''Ο Στοιχειωτής του Σκοταδιού'' (Αυτό υπάρχει στις εκδόσεις Αίολος)

- Ιστορίες Μαγείας και Τρόμου ν. 7: Ρόμπερτ Μπλοχ: ''Η Σκιά στο Κωδονοστάσι''

 

Όπως έχω πει και άλλες φορές ο Μπλοχ είναι ένας καταπληκτικός συγγραφέας κατά πολύ ανώτερος της φήμης του. Ότι δικό του έχω διαβάσει έστω και από αυτά τα ελάχιστα, μου έχει αρέσει. Μακάρι λοιπόν το βιβλίο που διάβασες να γίνει η αφορμή για να τον γνωρίσεις καλύτερα. Και αυτόν, και την Μυθολογία Κθούλου γενικά.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ ξέχασα να αναφέρω ότι διάβασα τα:

51) To σπίτι του Σατανά - Τζ. Μπερκ (282)

Όπως και τα άλλα δύο της σειράς, Occult thriller... της σειράς.

 

52) Shada - G. Roberts (416)

Novelisation σεναρίου του Douglas Addams για τη σειρά Doctor Who που το γύρισμά του έμεινε στα μισά εξαιτίας απεργίας των... ηλεκτρολόγων του BBC. Πολύ διασκεδαστικό.

Link to comment
Share on other sites

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)
02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)
03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)
04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)
05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)
06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)
07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)
08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)
09. Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)
10. Patrick Rothfuss " Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" Τόμος Α, Εκδόσεις Anubis, σελ 726 (9,5/10)
11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)
12. Phillip Vandenberg " Το Πέμπτο Ευαγγέλιο" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ.344 (8,5/10)

13. Antonine Artaud "ο καλογερος του  λιουις" Εκδόσεις Αιγόκερως, σελ. 356 (9/10)

14. Asensi Matilde " ο τελευταιος κατωνας" Εκδόσεις Λιβανης, σελ. 592 (7,5/10)

15. Vance Jack " ιστοριες της ετοιμοθανατης γης" Εκδοσεις Αίολος, Σελ. 220 (9/10)

16. Vance Jack "τα μάτια τοιυ ανωτερου κοσμου" Εκδόσεις Αίολος, σελ. 264 (10/10)

17. Herbert Frank "Dune", Εκδόσεις Αnubis, σελ. 640 (9/10)

18. Thomas Scarlett "Το τέλος του Μιστερ Υ" εκδόσεις Ψυχογίος, σελ. 530 (7,5/10)

19. Pehov Alexey " Κυνηγός Σκιών" Εκδόσεις Λιβάνης,  σελ. 432 (8/10)

20.Clarke Arthur "2001 οδυσσεια του διαστηματος" Εκδόσεις Anubis, σελ 304 (9/10)

21. Leoni Guilio " Ο γριφός του ψηφιδωτου" Εκδόσεις Ψυχογιος , σελ. 400 (7,5/10)

22. Simonni Marcelo " η Χαμένη βιβλιοθήκη του Αλχημιστη" Εκδόσεις Αιώρα ,σελ. 432 (9,5/10)

23. Jean Auel "Τα πέτρινα καταφύγια", Εκδόσεις Bell, Σελ 832 (7/10)

24. Terry Brooks "Οι μαγικές πέτρες των Σαναρα", Εκδόσεις Anubis, σελ. 584 (8/10). Παρόλο που όντως το σπαθί ηταν ενα βιβλίο που δεν έλεγε τίποτα, το 2ο βιβλιο της τριλογίας ήταν πολύ καλό. κι εδω έχουμε τις σημαντικες επιρροές από τον άρχοντα των δαχτυλιδιών αλλά όχι σε τόσο εκνευριστικό βαθμό. διαβάζετε άνετα είναι ευχάριστο, διασκεδαστικό και καθόλου κουραστικό. ίσως θα πρέπει ννα δώσετε μια ακόμα ευκαιρια στον κ. Brooks

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King: Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch: Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων: Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne: Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice: Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard: Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell: Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα: Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson: Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon: The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock: Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock: Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock: Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock: Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

16) Michael Moorcock: Καταιγίδα (σελ 289)

17) James Graham Ballard: Νύχτες Κοκαίνης (σελ 406)

18) Ιπποκράτης Πορτοκαλίδης: Δομή του Σύμπαντος και Ζωή στο Διάστημα (σελ 383)

19) Ωρόρα: Ιστορίες με Βρικόλακες (σελ 231)

20) Cormac McCarthy: Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους (σελ 273)

21) Συλλογικό Έργο: Κίνα- Ιαπωνία: Εξωτικές Ιστορίες (σελ 276)

22) Συλλογικό Έργο: Η Παρέλαση των Ηλιθίων (σελ 205)

23) George Smith Patton: Ο Πόλεμος όπως τον Γνώρισα: Αναμνήσεις από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (σελ 507)

24) Simon Clark: Δίψα για Αίμα (σελ 389)

25) William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ (σελ 200)

26) Συλλογικό Έργο: Ψηφίδες από το Μέλλον (σελ 158)

27) Συλλογικό Έργο: Αστροπλανήσεις (σελ 218)

28) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής Φαντασίας 2 (σελ 224)

29) Συλλογικό Έργο: Σκοτεινά Πάθη (σελ 200)

30) Robert Heinlein: Ξένος σε Ξένη Χώρα (σελ 542)

31) Eric Frank Russell: Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος (σελ 240)

32) Novalyne Price Ellis: One Who Walked Alone (σελ 317)

33) Συλλογικό Έργο: Θρύλοι Α' (σελ 461)

34) Tom Robbins: Ακόμα και οι Καουμπόισσες Μελαγχολούν (σελ 424)

35) Ωρόρα: Ιστορίες σε Παράξενες Θάλασσες (σελ 239)

36) Ernest Hemingway: Για ποιον Χτυπά η Καμπάνα (σελ 558)

37) Susan Isaacs: Μαγική Ώρα (σελ 414)

38) Συλλογικό Έργο: Βαμπίρ- Οι Σκοτεινές Διηγήσεις (σελ 384)

39) Συλλογικό Έργο: Ιστορίες από την Κούφια Γη (σελ 442)

40) Ωρόρα: Ιστορίες με Τρελούς Επιστήμονες (σελ 232)

41) Stephen King: Περί Συγγραφής (σελ 299)

42) Robert Howard: Τα Πετράδια του Γκβαχλούρ (σελ 190)

43) Ray Bradbury: Τα Χρονικά του Άρη (σελ 355)

44) Γιώργος Μπαλάνος: Όντα από το Διάστημα (σελ 272)

45) Peter Longerich: Η Άγραφη Διαταγή- Ο Ρόλος του Χίτλερ στην Τελική Απόφαση (σελ 297)

46) Michael Crichton: Αποκαλύψεις (σελ 476)

47) Peter Straub: Κόκο (σελ 615)

48) Ωρόρα: Ιστορίες με Λυκάνθρωπους (σελ 236)

49) A. E. van Vogt: Το Κτήνος (σελ 223)

Link to comment
Share on other sites

  1. Η Πτώση, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 443 (8/10)
  2. Brothers Majere, Dragonlance Preludes vol. 3, Kevin Stain, σελ. 352 (7/10)
  3. Η Αιώνια Νύχτα, Guillermo del Toro/ Chuck Hogan, εκδ. Λιβάνη, σελ. 447 (7/10)
  4. Τορτούγα, Valerio Evangelisti, εκδ. Κέδρος, σελ. 398 (4,5/10)
  5. Carpe Jugulum, Terry Pratchett, σελ. 432 (9/10)
  6. Θνητοί Θεοί, Richard Morgan, εκδ. Anubis, σελ. 532 (9,5/10)
  7. The Blade Itself, Joe Abercrombie, σελ. 531 (9/10)
  8. Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, Jack Vance, εκδ. Αίολος, σελ. 214 (8,5/10)
  9. Before they are Hanged, Joe Abercrombie, σελ. 570 9,5(/10)
  10. Αχυράνθρωποι-Η Συνωμοσία του Αίματος, Michael Marshall, εκδ. Οξύ, σελ. 439 (7,5/10)
  11. Αντίθετο Ημισφαίριο 2, συλλογή διηγημάτων, εκδ. Gamecraft, σελ. 220
  12. The Dark Side of the Sun, Terry Pratchett, σελ. 235 (7/10)
  13. Η Σκοτεινή Αφοσίωση του Ντέξτερ, Jeff Lindsay, εκδ. Anubis ΒΙΠΕΡ, σελ 333 (8/10)
  14. Strata, Terry Pratchett, σελ. 285 (8/10)
  15. Η Μέρα της Συγχώρεσης, Ursula Le Guin, εκδ. Παρά Πέντε, σελ. 169 (9/10)
  16. Η Απελευθέρωση Μιας Γυναίκας, Ursula Le Guin, εκδ. Παρά Πέντε, σελ. 179 (8,5/10)
  17. Το Μυστικό του Αττίλα, Clive Cussler/ Thomas Perry, εκδ. Anubis, σελ. 445 (7/10)
  18. Tower of Doom, Mark Anthony, σελ. 315 (8/10)
  19. Last Argument of Kings, Joe Abercrombie, σελ. 636 (9,5/10)
  20. Χρήσιμα Αντικείμενα, Stephen King, εκδ. Bell, σελ. 740 (8,5/10)
  21. Elantris, Brandon Sanderson, σελ. 615 (9/10)
  22. Η Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας, Κωνσταντίνος Μίσσιος, εκδ. Διόπτρα, σελ. 266 (8/10)
  23. Παγιδευμένοι, Graham Masterton, εκδ. Οξύ, σελ. 346 (7/10)

 

Σίγουρα όχι από τα καλύτερά του. Αν και η ιστορία είναι καλή και αρκετά πρωτότυπη,

ναι, ναι, δεν έχει δαίμονες!

, εντούτοις κάτι με χάλασε. Νομίζω οι διάλογοι που μέχρι και λίγο πριν το τέλος είναι κάπως εκτός τόπου και χρόνου. Και το τέλος ήταν αρκετά καλό για Μάστερτον.

Πάντως, δεν κατάλαβα κάτι.

Σε κάποια φάση σκάει μύτη ένα τριγωνικό αντικείμενο και καλά για τη θυσία όπως την έκαναν οι Δρυίδες, για να σκοτώσουν οριστικά τον Κουίντους. Τελικά, τον σκοτώνουν με ένα χτύπημα της αξίνας.

Έχασα κάτι; Κλείνοντας, συνειδητοποίησα για ακόμα μια φορά, πως μου αρέσει ο Μάστερτον ακόμα και όταν δεν γράφει καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

33. Ματαίως Ζουν οι Σαρωτές, Κορντγουέινερ Σμιθ, σελ. 123

34. Χιούστον! Χιούστον! Με λαμβάνεις; Τζέημς Τιπτρι Τζούνιορ, σελ. 98

35. Αρμενίζοντας για το Βυζάντιο, Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ, σελ. 103

36. Το Κρυστάλλινο Σκήπτρο, Icewind Dale Trilogy Book 1, Ρόμπερτ Σαλβατόρε, σελ. 423

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες με Πλάσματα της Νύχτας (σελ 234)
2) Stephen King: Αδύνατος (σελ 365)
3) Robert Bloch: Ψυχώ (σελ 141)
4) Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων: Βίκτωρ Ουγκώ (σελ 700)
5) Jules Verne: Τα Τέρατα των Θαλασσών (σελ 238)
6) Anne Rice: Συνέντευξη με το Βαμπίρ (σελ 379)
7) Robert Howard: Οι Μαύροι Προφήτες (σελ 204)
8) James Clavell: Σογκούν (σελ 1231)
9) Ωρόρα: Ιστορίες από το Κοντινό Μέλλον (σελ 233)
10) Robert Louis Stevenson: Το Νησί των Θησαυρών (σελ 152)
11) Richard Laymon: The Woods are Dark (σελ 180)

12) Michael Moorcock: Έλρικ του Μελνιμπονέ (σελ 206)

13) Michael Moorcock: Το Κάστρο του Μαργαριταριού (σελ 269)

14) Michael Moorcock: Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας (σελ 234)

15) Michael Moorcock: Η Κατάρα του Μαύρου Σπαθιού (σελ 343)

16) Michael Moorcock: Καταιγίδα (σελ 289)

17) James Graham Ballard: Νύχτες Κοκαίνης (σελ 406)

18) Ιπποκράτης Πορτοκαλίδης: Δομή του Σύμπαντος και Ζωή στο Διάστημα (σελ 383)

19) Ωρόρα: Ιστορίες με Βρικόλακες (σελ 231)

20) Cormac McCarthy: Καμία Πατρίδα για τους Μελλοθάνατους (σελ 273)

21) Συλλογικό Έργο: Κίνα- Ιαπωνία: Εξωτικές Ιστορίες (σελ 276)

22) Συλλογικό Έργο: Η Παρέλαση των Ηλιθίων (σελ 205)

23) George Smith Patton: Ο Πόλεμος όπως τον Γνώρισα: Αναμνήσεις από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο (σελ 507)

24) Simon Clark: Δίψα για Αίμα (σελ 389)

25) William Hope Hodgson: Οι Βάρκες του Γκλεν Κάριγκ (σελ 200)

26) Συλλογικό Έργο: Ψηφίδες από το Μέλλον (σελ 158)

27) Συλλογικό Έργο: Αστροπλανήσεις (σελ 218)

28) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής Φαντασίας 2 (σελ 224)

29) Συλλογικό Έργο: Σκοτεινά Πάθη (σελ 200)

30) Robert Heinlein: Ξένος σε Ξένη Χώρα (σελ 542)

31) Eric Frank Russell: Τα Ζωντόβολα του Διαστήματος (σελ 240)

32) Novalyne Price Ellis: One Who Walked Alone (σελ 317)

33) Συλλογικό Έργο: Θρύλοι Α' (σελ 461)

34) Tom Robbins: Ακόμα και οι Καουμπόισσες Μελαγχολούν (σελ 424)

35) Ωρόρα: Ιστορίες σε Παράξενες Θάλασσες (σελ 239)

36) Ernest Hemingway: Για ποιον Χτυπά η Καμπάνα (σελ 558)

37) Susan Isaacs: Μαγική Ώρα (σελ 414)

38) Συλλογικό Έργο: Βαμπίρ- Οι Σκοτεινές Διηγήσεις (σελ 384)

39) Συλλογικό Έργο: Ιστορίες από την Κούφια Γη (σελ 442)

40) Ωρόρα: Ιστορίες με Τρελούς Επιστήμονες (σελ 232)

41) Stephen King: Περί Συγγραφής (σελ 299)

42) Robert Howard: Τα Πετράδια του Γκβαχλούρ (σελ 190)

43) Ray Bradbury: Τα Χρονικά του Άρη (σελ 355)

44) Γιώργος Μπαλάνος: Όντα από το Διάστημα (σελ 272)

45) Peter Longerich: Η Άγραφη Διαταγή- Ο Ρόλος του Χίτλερ στην Τελική Απόφαση (σελ 297)

46) Michael Crichton: Αποκαλύψεις (σελ 476)

47) Peter Straub: Κόκο (σελ 615)

48) Ωρόρα: Ιστορίες με Λυκάνθρωπους (σελ 236)

49) A. E. van Vogt: Το Κτήνος (σελ 223)

50) Fritz Leiber: Το Πλοίο των Σκοταδιών (σελ 66)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

"Το πλοίο των σκοταδιών" σου άρεσε?

Γενικά ο Leiber μου αρεσει,αλλά όποτε πήγαινα να  ξεκινήσω το συγκεκριμένο βιβλίο κάτι μου έφταιγε..Αξίζει ,κατα την γνώμη σου,να ξαναπροσπαθήσω?

Link to comment
Share on other sites

Βάαλ. Ο άρχοντας των Δαιμόνων. Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο που έγραψε ο Ρόμπερτ Ρ. ΜακΚάμον το μακρινό 1979 και από τότε μέχρι το 1992 έγραψε κάποια πολύ ενδιαφέροντα και πολυδιαβασμένα βιβλία τρόμου όπως τα Swan Song, Boy's Life, The Wolf's Hour, Mine, They Thirst, Stinger, Gone South, Mystery Walk, Usher's Passing, The Night Boat και Bethany's Sin, ξαφνικά όμως σταμάτησε να εκδίδει οτιδήποτε για δέκα χρόνια και ξανάρχισε με κάποια ιστορικά μυθιστορήματα, μέχρι που το 2011 φαίνεται ότι ξαναέπιασε τον τρόμο. Το Βάαλ δυστυχώς είναι το μοναδικό βιβλίο του συγγραφέα που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Για πρώτη προσπάθεια μια χαρά μου φάνηκε, αλλά γενικά δεν θα έλεγα ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Μια εργαζόμενη γυναίκα πέφτει θύμα άγριου βιασμού στους δρόμους της Νέας Υόρκης και μετά από λίγο καιρό μαθαίνει ότι μένει έγκυος, παρόλο που έπαιρνε χάπια πριν από κάθε επαφή με το αγόρι της. Το παιδί που γεννιέται είναι άσχημο, αλλόκοτο και με ευφυΐα ενηλίκου. Μετά από ένα τραγικό γεγονός για τους δυο γονείς του, το παιδί θα μεγαλώσει σ'ένα χριστιανικό ορφανοτροφείο, όπου τρομάζει τ'άλλα παιδιά και τις καλόγριες, επιμένοντας παράλληλα ότι ονομάζεται Βάαλ. Μην τα πολυλογώ, πρόκειται για τον δαίμονα Βάαλ που ενσαρκώθηκε και θέλει να φέρει την καταστροφή και το χάος στην Γη. Αρχικά εμφανίζεται σαν ένας Μεσσίας στην Καλιφόρνια και μετά πάει στο Κουβέιτ, όπου θα "υπνωτίσει" χιλιάδες ανθρώπους, οι οποίοι θ'αρχίσουν να καίνε, να διαλύουν, να ρημάζουν, να βιάζουν και να σκοτώνουν. Και ύστερα, στην Ανταρκτική και μετά σ'όλο τον κόσμο. Οι μόνοι που ξέρουν τι παίζεται και μπορεί να κάνουν κάτι για να τον σταματήσουν, είναι ο Βίργκα, ένας καθηγητής πανεπιστημίου και θεολόγος, ο Μιχαήλ, ένας μυστηριώδης άντρας που φαίνεται ότι γνωρίζει το παρελθόν του Βάαλ, και ένας μισός Εσκιμώος, ο Ζαρκ, που ζει απομονωμένος στους πάγους και ξέρει τα πάντα γι'αυτούς. Λοιπόν, μου φάνηκε πολύ καλογραμμένο, με σκοτεινή ατμόσφαιρα και μπόλικες άγριες σκηνές, αλλά η πλοκή δεν έλεγε και πολλά, βάθος πολύ δεν είχε και δεν συνάντησα ανατροπές και εκπλήξεις και οι χαρακτήρες μου φάνηκαν κάπως μονοδιάστατοι, αν και ο κακός ήταν πραγματικά... κακός. Δεν είναι ούτε το καλύτερο ούτε το τρομακτικότερο βιβλίο τρόμου εκεί έξω, αλλά σίγουρα είναι ένα καλό βιβλίο. Ο ΜακΚάμον είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση συγγραφέα και θα ήθελα να τον γνωρίσω καλύτερα, αλλά δεν βλέπω να μεταφράζεται κάτι άλλο δικό του, οπότε θα πρέπει να εξασκήσω περισσότερο τ'αγγλικά μου. 

 

-Σεπτέμβριος

 

143. Ρόμπερτ Ρ. ΜακΚάμον, "Βάαλ", εκδόσεις Σίμωσι, 1981, σελ. 276(7/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Το πλοίο των σκοταδιών" σου άρεσε?

Γενικά ο Leiber μου αρεσει,αλλά όποτε πήγαινα να  ξεκινήσω το συγκεκριμένο βιβλίο κάτι μου έφταιγε..Αξίζει ,κατα την γνώμη σου,να ξαναπροσπαθήσω?

 

Δεν μου άρεσε αλλά δεν βαριέσαι; Ούτε 70 σελίδες δεν είναι οπότε χτύπα το. Δεν θα σου πάρει ούτε μία ώρα να το τελειώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σεπτέμβριος

46. Κυλήστε, δάκρυά μου, είπε ο αστυνομικός,  Philip K. Dick (p.326)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι το νούμερο τέσσερα. Ένα σχόλιο και η βαθμολόγησή μου, εδώ: 

Aξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ
 

 

-Σεπτέμβριος

 

143. Ρόμπερτ Ρ. ΜακΚάμον, "Βάαλ", εκδόσεις Σίμωσι, 1981, σελ. 276(7/10)

144. Πίττακους Λόρι, "Είμαι το νούμερο τέσσερα", εκδόσεις Πατάκη, 2011, σελ. 412(5/10)

Link to comment
Share on other sites

1)Χρήσιμα Αντικείμενα - Stephen King σελ. 740 (8,5/10)
2)Η Έπαυλη - Δημήτρης Δραγούνης σελ. 112 (9/10)
3)Ο Άρχοντας Του Ψεύδους - Graham Masterton σελ. 287 (10/10)
4)O Μαυρος Πύργος:Ο Άνεμος Μέσα Από Την Κλειδαρότρυπα - Stephen King σελ. 329 (10/10)
5)O Εξορκιστής - William Peter Blatty σελ.422 (10/10)
6)Ο Κερασφόρος - Joe Hill σελ.476 (9/10)
7)Το Ασήμι που Ουρλιάζει - Αβραάμ Καούα σελ.284 (10/10)

8)Παιχνίδι του Στεμματος - George R.R. martin σελ.931 (10/10)

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)
02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)
03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)
04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)
05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)
06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)
07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)
08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)
09. Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)
10. Patrick Rothfuss " Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" Τόμος Α, Εκδόσεις Anubis, σελ 726 (9,5/10)
11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)
12. Phillip Vandenberg " Το Πέμπτο Ευαγγέλιο" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ.344 (8,5/10)

13. Antonine Artaud "ο καλογερος του  λιουις" Εκδόσεις Αιγόκερως, σελ. 356 (9/10)

14. Asensi Matilde " ο τελευταιος κατωνας" Εκδόσεις Λιβανης, σελ. 592 (7,5/10)

15. Vance Jack " ιστοριες της ετοιμοθανατης γης" Εκδοσεις Αίολος, Σελ. 220 (9/10)

16. Vance Jack "τα μάτια τοιυ ανωτερου κοσμου" Εκδόσεις Αίολος, σελ. 264 (10/10)

17. Herbert Frank "Dune", Εκδόσεις Αnubis, σελ. 640 (9/10)

18. Thomas Scarlett "Το τέλος του Μιστερ Υ" εκδόσεις Ψυχογίος, σελ. 530 (7,5/10)

19. Pehov Alexey " Κυνηγός Σκιών" Εκδόσεις Λιβάνης,  σελ. 432 (8/10)

20.Clarke Arthur "2001 οδυσσεια του διαστηματος" Εκδόσεις Anubis, σελ 304 (9/10)

21. Leoni Guilio " Ο γριφός του ψηφιδωτου" Εκδόσεις Ψυχογιος , σελ. 400 (7,5/10)

22. Simonni Marcelo " η Χαμένη βιβλιοθήκη του Αλχημιστη" Εκδόσεις Αιώρα ,σελ. 432 (9,5/10)

23. Jean Auel "Τα πέτρινα καταφύγια", Εκδόσεις Bell, Σελ 832 (7/10)

24. Terry Brooks "Οι μαγικές πέτρες των Σαναρα", Εκδόσεις Anubis, σελ. 584 (8/10)

25. William golding "ο αρχοντας των μυγών" Εκδόσεις Καστανιώτη, σελ. 230 (9/10) δίκαιο το νόμπελ.πολυ ωραιο και διδακτικο.προτεινεται

Link to comment
Share on other sites

37. Η Παγίδα των Τριών, Κωνσταντίνος Παπαχρήστου, Γιάννης Πλιώτας, Σάββας Γρηγοριάδης, σελ. 221

Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

6. Riverwatch - Joseph Nassise (355)

7. Fluke - James Herbert (206)

8. The Resurrectionist - Wrath James White (324)

9. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια - Tom Baker, μετάφραση Μαρία Πέτρου, εκδόσεις Ars Nocturna (131)

10. The Great Degeneration - Niall Ferguson (190) non-fiction

11. Shock waves - Thomas Tessier (220)

12. Το δικαίωμα στην τεμπελιά - Paul Lafargue, μετάφραση Χ. Βητας, εκδόσεις Κοροντζη (78) non-fiction

13. ΕΦΦάνταστες ιστορίες - ΑΛΕΦ (πλήθος σελίδων)

14. Γυναίκες του έρωτα - Γιώργος Χρηστέας, Εκδόσεις Απόπειρα (185

15. Circus of the Damned - Laurell K. Hamilton (329)

16. The Deceiver - Melanie Tem (342

17. Όλα τα χρώματα των ήλιων - Γιώργος Μπαλάνος, εκδόσεις Πατάκη (248)

18. Selected Stories - Fritz Leiber (359)

19. Η μεγάλη άμμος - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, εκδόσεις Κέδρος (421)

20. The end of eternity - Isaac Asimov (194)

21. Strangewood - Christopher Golden (304)

22. Η θεραπεία του Σοπενάουερ - Irvin Yalom, μετάφραση Ευαγγελία Ανδριτσανου-Γιάννης Ζέρβας, Εκδόσεις Άγρα (493)

23. Ο πίθηκος Ξουθ ή τα ήθη του αιώνος - Ιάκωβος Γ. Πιτζιπιός (145)

24. Η θυρίδα - Anders Roslund, Borge Hellstrom, μετάφραση Ξενοφών Παγκαλιάς, Εκδόσεις Οξύ (440)

25. The demolished man - Alfred Bester (189)

26. Μενεξεδένια πολιτεία - Άγγελος Τερζάκης (295)

27. The Straw Men - Michael Marshall (389)

28. The Book of Vampires - Dudley Wright (217)

 

Από τα πολύ καλά πράγματα που έχω διαβάσει τώρα τελευταία. Γραμμένο το 1924 (η έκδοση που έχω είναι ανατύπωση του 1987 και δεν αναφέρει αρχική ημερομηνία, την οποία ψάρεψα στο διαδίκτυο) μεταφέρει πλήθος αναφορές για περιστατικά βαμπιρισμού, δοξασίες, πρακτικές και ούτω καθεξής. Η έκπληξη: οι σχεδόν 30 σελίδες που αφιερώνονται σε περιστατικά βρικολακιάσματος στον ευρύτερο ελληνικό χώρο. Το γέλιο: η πρώτη παράγραφος του κεφαλαίου 7, με τίτλο "Vampirism in Literature". Μεταφράζω προχείρως: "Το θέμα του βαμπιρισμού δεν φαίνεται να έχει προσελκύσει αρκετά τους λογοτέχνες [...] Δεν έχουν [...] υπάρξει πολλά έργα μυθοπλασίας με βάση το αντικείμενο αυτό ούτε πολλά ποιήματα όπου να παρουσιάζεται αυτό το θέμα".

 

(Κατά τα άλλα, είναι σαφές ότι ο αναγνωστικός ρυθμός μου έχει πέσει πάλι στα γνωστά - άντε, να δούμε αν θα καταφέρω έστω την κλασσική πια 35άδα)

Edited by Count Baltar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Γκύντερ Γκρας - Το τενεκεδένιο ταμπούρλο, σελ. 794

2. Περικλής Μποζινάκης - Απόκρημνος χρόνος, σελ. 198
3. Mark Charan Newton - Nights of Villjamur, σελ. 451
4. Κιάρα

5. Γιώργος Χειμωνάς - Ο Πεισίστρατος, σελ. 106

6. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, σελ. 244

7. Β. Ναμπόκοφ - Μίλησε, Μνήμη, σελ. 393

8. Τζ. Φλιν - Αιχμηρά Αντικείμενα

9. Νόρμαν Μέιλερ - Το Κάστρο στο Δάσος σελ. 524

10. Τρέμω στο Άγγιγμά σου 1, σελ. 427

11. Cormac McCarthy - Blood Meridian: or, The Evening Redness in the West, σελ. 368

12. Γ. Βιζυηνός - Διηγήματα Β΄, σελ. 254
13. S. Zweig - Σκακιστική Νουβέλα, σελ. 117

14. Αντώνης Πάσχος - Πέρα από τη Γη των Θεών, σελ. 518

15. Graham Masterton - Σκοτεινό Φάσμα, σελ. 196
16. P. K. Dick - The Minority Report, σελ. 315

17. M. Spillane - Εγώ, οι Ένορκοι, σελ. 262

18. Ian McDoland - The Dervish House, σελ. 472

19. P. Bacigalupi - Το Κουρδιστό Κορίτσι, σελ. 476

20. Αβραάμ Κάουα - Νεκρό Δέρμα, σελ. 253

21. W. R. Burnett - Το Τέλος της Διαδρομής, σελ. 317

 

22. Α. & Μπ. Στρουγκάτσκι - Πικνίκ Δίπλα στον Δρόμο, σελ. 233

Από τα βιβλία που αρχίζεις να τα καταλαβαίνεις πραγματικά αφού τα κλείσεις. Ίσως έχω κάποιες ενστάσεις για τη δομή του, αλλά παραμένει μία από τις πιο εντυπωσιακές ιδέες ΕΦ που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21.  O Άνθρωπος του Χαλογουιν, Νταγκλας Κλεγκ, εκδ Οξύ

 

Περίεργο ανάγνωσμα αυτό, μου άφησε ανάμικτη γεύση. Περισσότερα το απογευματάκι.

Link to comment
Share on other sites

 Το γέλιο: η πρώτη παράγραφος του κεφαλαίου 7, με τίτλο "Vampirism in Literature". Μεταφράζω προχείρως: "Το θέμα του βαμπιρισμού δεν φαίνεται να έχει προσελκύσει αρκετά τους λογοτέχνες [...] Δεν έχουν [...] υπάρξει πολλά έργα μυθοπλασίας με βάση το αντικείμενο αυτό ούτε πολλά ποιήματα όπου να παρουσιάζεται αυτό το θέμα".

 

 

Αυτό μου θυμίζει μια γραμματική ιταλικών (από Έλληνες συγγραφείς) που, στο κεφάλαιο της προστακτικής, έλεγε "οι παρελθοντικοί χρόνοι δεν έχουν προστακτική, διότι, όπως είναι λογικό, δε μπορεί κανείς να προστάζει στο παρελθόν". Εεεε... στα ιταλικά όντως δεν έχουν προστακτική οι παρελθοντικοί χρόνοι, αλλά υπάρχουν άλλες γλώσσες που συμβαίνει αυτό, όπως στα αρχαία ελληνικά. Αλλά δε μπορούσαν οι συγγραφείς να μη βάλουν και μια γενίκευση της δικής τους πέρα-βρέχει άποψης, θα έκλεινε πολύ ξερά το κεφάλαιο :atongue:  

Link to comment
Share on other sites

 

 Το γέλιο: η πρώτη παράγραφος του κεφαλαίου 7, με τίτλο "Vampirism in Literature". Μεταφράζω προχείρως: "Το θέμα του βαμπιρισμού δεν φαίνεται να έχει προσελκύσει αρκετά τους λογοτέχνες [...] Δεν έχουν [...] υπάρξει πολλά έργα μυθοπλασίας με βάση το αντικείμενο αυτό ούτε πολλά ποιήματα όπου να παρουσιάζεται αυτό το θέμα".

 

 

Αυτό μου θυμίζει μια γραμματική ιταλικών (από Έλληνες συγγραφείς) που, στο κεφάλαιο της προστακτικής, έλεγε "οι παρελθοντικοί χρόνοι δεν έχουν προστακτική, διότι, όπως είναι λογικό, δε μπορεί κανείς να προστάζει στο παρελθόν". Εεεε... στα ιταλικά όντως δεν έχουν προστακτική οι παρελθοντικοί χρόνοι, αλλά υπάρχουν άλλες γλώσσες που συμβαίνει αυτό, όπως στα αρχαία ελληνικά. Αλλά δε μπορούσαν οι συγγραφείς να μη βάλουν και μια γενίκευση της δικής τους πέρα-βρέχει άποψης, θα έκλεινε πολύ ξερά το κεφάλαιο :atongue:  

 

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν έγινε καθόλου, μα καθόλου κατανοητό το πνεύμα μου. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 Το γέλιο: η πρώτη παράγραφος του κεφαλαίου 7, με τίτλο "Vampirism in Literature". Μεταφράζω προχείρως: "Το θέμα του βαμπιρισμού δεν φαίνεται να έχει προσελκύσει αρκετά τους λογοτέχνες [...] Δεν έχουν [...] υπάρξει πολλά έργα μυθοπλασίας με βάση το αντικείμενο αυτό ούτε πολλά ποιήματα όπου να παρουσιάζεται αυτό το θέμα".

 

 

Αυτό μου θυμίζει μια γραμματική ιταλικών (από Έλληνες συγγραφείς) που, στο κεφάλαιο της προστακτικής, έλεγε "οι παρελθοντικοί χρόνοι δεν έχουν προστακτική, διότι, όπως είναι λογικό, δε μπορεί κανείς να προστάζει στο παρελθόν". Εεεε... στα ιταλικά όντως δεν έχουν προστακτική οι παρελθοντικοί χρόνοι, αλλά υπάρχουν άλλες γλώσσες που συμβαίνει αυτό, όπως στα αρχαία ελληνικά. Αλλά δε μπορούσαν οι συγγραφείς να μη βάλουν και μια γενίκευση της δικής τους πέρα-βρέχει άποψης, θα έκλεινε πολύ ξερά το κεφάλαιο :atongue:  

 

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν έγινε καθόλου, μα καθόλου κατανοητό το πνεύμα μου. 

 

 

Κι εγώ έχω αυτή την εντύπωση, αλλά όντως αυτό μου θύμισε :friends:  .

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση. Πρόκειται για το δεύτερο βιβλίο της βαμπιρικής τριλογίας των Ντελ Τόρο και Χόγκαν και μπορώ να πω ότι το βρήκα εξίσου καλό και χορταστικό με το πρώτο. Στο πρώτο βιβλίο μόλις που άρχισε η εξάπλωση του βαμπιρικού ιού στην Νέα Υόρκη, ενώ τώρα ο ιός χτύπησε για τα καλά το Μανχάταν, το Μπρούκλιν, το Χάρλεμ και τις υπόλοιπες περιοχές της τεράστιας αυτής πόλης και σιγά-σιγά αρχίζει να εξαπλώνεται σε άλλες πόλεις και χώρες. Ο αριθμός των άσχημων και σιχαμερών βρικολάκων άρχισε να μεγαλώνει επικίνδυνα και η ανθρωπότητα είναι κοντά στην καταστροφή και το απόλυτο χάος. Ο Αφέντης, ένα απίστευτης δύναμης βαμπίρ, που τα "έσπασε" με τους υπόλοιπους έξι Αφέντες, στο πρώτο βιβλίο έφτασε στην Νέα Υόρκη με την βοήθεια του δισεκατομμυριούχου Έλντριτς Πάλμερ, επειδή μόνο ο Αφέντης θα μπορούσε να του χαρίσει την αθανασία, μέσω της μεταμόρφωσής του σε ανώτερο βρικόλακα. Στην ιστορία μας ο Αφέντης έχει ένα διαβολικό σχέδιο για να θέσει υπό την κυριαρχία του τη Γη και όσους ανθρώπους επιζήσουν από τον Αρμαγεδδών. Οι μόνοι που δείχνουν να μπορούν να κάνουν κάτι, είναι ο επιδημιολόγος Εφραίμ Γκουντγουέδερ, που παραιτήθηκε από την κυβερνητική οργάνωση που εργαζόταν και λοιδορήθηκε αγρίως από τα ΜΜΕ, η βοηθός του Νόρα, ο Εβραίος επιζήσας του Ολοκαυτώματος Αβραάμ Σετρακιάν, που έχει ένα σκοτεινό παρελθόν με τον διαβολικό έβδομο Αφέντη και ο ειδικός για τις εξοντώσεις αρουραίων Βασίλι Φετ. Δεν πρόκειται να πω άλλα, για να μην προδώσω πράγματα από την πλοκή τόσο του πρώτου όσο και του δεύτερου βιβλίου, απλά αρκετοί πρωταγωνιστές θα τα βρουν σκούρα και θα μάθουμε κάποια παραπάνω πράγματα γι'αυτούς. Δόξα το Θεό που κάποιος έδωσε την ιδέα στον Ντελ Τόρο να κάτσει να γράψει με τον Χόγκαν αυτή την τριλογία, είμαι σίγουρος ότι οι φαν των περιπετειών με βρικόλακες, καταστροφές και σκληρές εικόνες θα μείνουν απόλυτα ικανοποιημένοι. Οι σκηνές βίας είναι πολλές και χορταστικές, η δράση μπόλικη και η πλοκή σίγουρα ενδιαφέρουσα, με λίγες εκπληξούλες εδώ και κει. Η γραφή το ίδιο καλή και ευκολοδιάβαστη με το πρώτο. Σίγουρα σε λίγες μέρες θ'αρχίσω το τρίτο βιβλίο που ολοκληρώνει την σειρά και η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψουν οι χαρακτήρες και η τρομερή ατμόσφαιρα.

 

-Σεπτέμβριος

 

143. Ρόμπερτ Ρ. ΜακΚάμον, "Βάαλ", εκδόσεις Σίμωσι, 1981, σελ. 276(7/10)

144. Πίττακους Λόρι, "Είμαι το νούμερο τέσσερα", εκδόσεις Πατάκη, 2011, σελ. 412(5/10)

145. Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο/Τσακ Χόγκαν, "Η πτώση", εκδόσεις Λιβάνη, 2010, σελ. 442(8.5/10)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

...έφτασε στην Νέα Υόρκη με την βοήθεια του δισεκατομμυριούχου Έλντριτς Πάλμερ...

 

 

Ώστε Πάλμερ Έντριτς, ε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..