Jump to content

50 Βιβλία για το 2013


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

10. Κινούμενος Στόχος-Ross MacDonald(σελ 349~)

Αυτή εδώ είναι η πρώτη περιπέτεια του αγαπημένου μας Λιου Άρτσερ, ο οποίος καλείται να βρει που στο καλό έχει  εξαφανιστεί ο Ραλφ Σαμσον, ένας εκατομμυριούχος. Πολύ σύντομα όμως θα αντιληφθεί  τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, καθώς ο Σάμσον έχει πέσει θύμα απαγωγής...

  Είναι ένα καλό βιβλιαράκι που διαβάζεται εύκολα, κυρίως γιατί ο MacDonald ξέρει να γράφει αρκετά καλα και όμορφα και τον Άρτσερ τον συμπαθείς με την πρώτη του κουβέντα.Σαφώς το ότι  περιέγχει και μπόλικο χιούμορ δεν μας πειράζει καθόλου μα καθόλου! Σε σύγκριση όμως με τα άλλα δύο βιβλιά του MacDonald που έχω διαβάσει, η πλοκή εδώ πέρα μάλλον ήταν κάπως απλοική και προβλέψιμη. Βέβαια  αυτό είναι και  κάπως αναμενομενο δεδομένου ότι  είναι το πρώτο της σειράς και πρέπει εκτός των άλλων να μας συστήσει και τον Άρτσερ, ο οποίος εδώ πέρα, παρεμπιπτόντως, μου φάνηκε κάπως πιο τσαμπουκαλής απ'ό,τι τον θυμόμουν.

 

Βαθμολογία: 7.5//10

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    80

  • Δημήτρης

    101

  • BladeRunner

    251

  • wordsmith

    79

Ο Μαύρος Πύργος ΙΙΙ: Οι ρημαγμένοι τόποι. Σχόλιο εδώ: The Dark Tower

 

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

Link to comment
Share on other sites

Η φωνή της σκιάς μας. Πρώτη μου επαφή με τον Τζόναθαν Κάρολ και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος. Βέβαια ήμουν προετοιμασμένος για ένα βιβλίο που δεν είναι τρόμου, παρόλα όσα λέγονται, αλλά slipstream, δηλαδή δεν μπορείς ακριβώς να πεις τι είναι, αν και έχει φυσικά στοιχεία μαγικού ρεαλισμού, οπότε το βάζω στο ράφι της φαντασίας για να μην μείνει ξεκρέμαστο. Στο πρώτο μέρος βλέπουμε τα παιδικά χρόνια του Τζόζεφ Λένοξ, πρωταγωνιστή και αφηγητή της ιστορίας, και τον τραγικό θάνατο του τυραννικού μεγάλου αδερφού του, για τον οποίο νιώθει τύψεις. Στο δεύτερο μέρος βλέπουμε τον Λένοξ στην Βιέννη, όπου ήδη έχει γίνει λίγο γνωστός σε λογοτεχνικούς και θεατρικούς κύκλους για κάποια διηγήματά του και εκεί γνωρίζεται με ένα ζευγάρι, τον Πολ και την Ίντια Τέιτ, με τους οποίους θα γίνει κολλητός φίλος. Η σχέση μεταξύ του Λένοξ και της Ίντια κάποια στιγμή θα προχωρήσει λίγο παραπέρα και κάπου εκεί είναι που ο Πολ θα πεθάνει ξαφνικά. Μετά όλα αλλάζουν... Η γραφή εξαιρετική, απίστευτα ευκολοδιάβαστη, με ωραίες περιγραφές και πειστικούς διαλόγους. Οι χαρακτήρες αρκετά ενδιαφέροντες και συμπαθητικοί και με ένα κάποιο βάθος. Όμως η ιστορία δεν μου κίνησε και τόσο το ενδιαφέρον, μεγάλο μέρος της ιστορίας ήταν τα σούρτα φέρτα των χαρακτήρων στις καφετέριες, τα εστιατόρια και τα διάφορα μέρη της Βιέννης, που δεν λέω, μου έδωσαν μια εικόνα της πόλης, αλλά ήθελα και λίγη ανατριχίλα στην ιστορία. Τα στοιχεία μεταφυσικού ήταν λίγα και έγιναν ξεκάθαρα αρκετά αργά και το τέλος δυστυχώς δεν με άφησε άναυδο, γιατί δεν είχα και τόσες ενδείξεις που να δικαιολογούν τέτοιο τέλος (πως να το εξηγήσω αλλιώς, μου φάνηκε λίγο ξεκρέμαστο). Μου αρέσουν οι ιστορίες που παίζουν λίγο με το μυαλό του αναγνώστη, που στο τέλος σε αφήνουν άλαλο με την τρομερή αποκάλυψη, που ενώ ίσως την περίμενες, δεν την περίμενες έτσι ακριβώς, αλλά σ'αυτή την περίπτωση μάλλον απογοητεύτηκα. Τέλος πάντων, δεν έχασα και τον χρόνο μου, καλά πέρασα. Ο Κάρολ φαίνεται μια αρκετά ξεχωριστή περίπτωση συγγραφέα και έχει γράψει κάποια πολύ, πολύ ενδιαφέρονται μυθιστορήματα (π.χ. The Land Of Laughs, Bones Of The Moon, The Wooden Sea, White Apples, Sleeping In Flame κ.α.) και βλέπω ότι αυτό που διάβασα δεν είναι καν στα δέκα πιο πολυδιαβασμένα του. Στα ελληνικά δυστυχώς έχει μεταφραστεί μόλις άλλο ένα βιβλίο του, το Ένα παιδί στον ουρανό, το οποίο ευτυχώς έχω (να είναι καλά ο Nihilio) και από την περίληψη μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον από την Φωνή της σκιάς μας.

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54) the bonehunters - Steven Erikson (1204)

Εκτο της σειρας, δενει ολες τις υποπλοκες των προηγουμενων 5 και ταυτοχρονα ανοιγει αρκετες νεες. Εχουμε μπει πια στην κυριως πλοκη και, το κυριοτερο, δεν περιμενουμε 900 σελιδες για την καραεπικουρα, σκαει πολυ νωρις

Link to comment
Share on other sites

 

 

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

 2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.

5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές.

7)Το μανιασμένο καράβι τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

8)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

9)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

10)O κοκκινολαίμης, Jo Nesbo, εκδ. Ορφέας.

11)House:ο επίσημος οδηγός της σειράς, Ian Jackman, εκδ. Μέλινο.

12)Ιστορίες της ετοιμοθάνατης γης, Τζακ Βανς, Αίολος.

13)City, Clifford Simak.

14)Τρεις ματιές τ' αλλάζουν όλα, Φανταστικός Κόσμος.

15)Ριάλτο ο θαυμαστός, Τζακ Βανς, Αίολος.

16)The plantation, Stella Samiotou Fitzsimons.

17)Το καλοκαίρι του κυρίου Ζόμερ, Πάτρικ Ζίσκιντ, Ψυχογιός.

18)The Running Man, Stephen King.

19)Οι ευτυχισμένες μέρες του μέλλοντος, Robert Silverberg, Παρά Πέντε (The World Inside).

20) Σαλτατέμπο, Stefano Benni, Τραυλός.

21)Επιδημία, Scott Sigler, Πλατύπους.

22)Μέλαινα χολή, Χρυσοξένη Προκοπάκη, Άπαρσις.

23)Η οδύσσεια του Κουζέλ, Τζακ Βανς, Αίολος.

24)Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιού Λόρι, Opera.

25)Το χρώμα της μαγείας, Τέρι Πράτσετ, Παρά Πέντε.

26)Η μπαλάντα του πανδοχέα, Peter S. Beagle, Anubis.

27)Η απελευθέρωση της γης, Συλλογή διηγημάτων εφ, Παρά Πέντε.

28)Make Room! Make Room!, Harry Harrison.

29)Το κουρδιστό κορίτσι, Paolo Bacigalupi, Σελήνη. 

30)Εκείνο το τρένο για την κόλαση, συλλογή διηγημάτων εφ, Παρά Πέντε.

31)Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου, συλλογή διηγημάτων, Anubis.

32)Αναποφάσιστος, Μπέντζαμιν Κάνκελ, Ελληνικά Γράμματα.

33)"Μικρός που είναι ο κόσμος!" (Small world), David Lodge, εκδ. Πόλις.

34)Νέα από τον Παράδεισο (Paradise news), David Lodge, Bell.

35)Ο καλός και ο κακός, Philip Pullman, Λιβάνης. Μεγάλος συγγραφέας διαλέγει θέμα που μου είναι εντελώς αδιάφορο: τη ζωή του Χριστού, ή μάλλον μια εναλλακτική της εκδοχή. Από τη φασαρία που ξεσηκώθηκε γι' αυτό στην Αμερική περίμενα να είναι πιο ενδιαφέρον, αλλά μάλλον οι Αμερικάνοι όταν πρόκειται για θρησκευτικά θέματα γίνονται πολύ ξενέρωτοι.

Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)
3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)
4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)
5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)
6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)
7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)
8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)
9. Operation Luna, Poul Anderson (416)
10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)
11. God Game Black, G Hanrahan (126)
12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)
13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)
14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)
15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)
16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)
17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

18. The Profession, Steven Pressfield (336)

19. Επιχειρηση Κόφινου, Σ Παπαγεωργίου (162)

20. The Desert of Stars, John Lumpkin (352)

21. Warriors, George R.R. Martin & Gardner Dozois (736)

22. Beginnings, David Weber (400)

23. Mutineer's Moon, David Weber (320)

24. The Armageddon Inheritance, David Weber (352)

25. Heirs of Empire, David Weber (544)

26. Shadows of Falling Night, S.M.Stirling (385)

27. World War Z, Max Brooks (342)

28. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, (244)

29. 1821 Η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε, Α, Κακούρη (375)

30. Χωριάτικα Βρωμόλογα, Φίλιππος Βλάχος (52)

31. Βέβηλη Πτήση, Βασίλης Γκουρογιάννης (214)

32. Ο Διορθωτής, Αλέξης Παρνής (220)

33. Existence, David Brin (659)

34. Όταν ήταν ευτυχισμένος, Πολυχρόνης Κουτσάκης (326)

35. Κωνσταντίνος και Βενιζέλος, Γεώργιος Μελάς (407)

36. King David's Spaceship, Jerry Pournelle (332)

37. Το άδειο νυφικό, Α. Ντινοπουλος (381)

38. Η Βόρεια Ήπειρος, Δημήτρης Ευαγγελίδης (142)

39. Στα Όπλα η Ελλάς, Νεόκοσμος Γρηγοριάδης (178)

40. Ο Δρόμος προς την Καταστροφή, Γεώργιος Κονδύλης (261)

41. The Given Sacrifice, S.M. Stirling (384)

42. Εκ Πειραιώς, Δ. Χαριτόπουλος (416)

43. Inversions, Iain M. Banks (405)

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή αδερφή. Αυτό είναι το έβδομο μυθιστόρημα του Ρέιμοντ Τσάντλερ που διαβάζω με ήρωα τον αγαπημένο μου ιδιωτικό ντετέκτιβ Φίλιπ Μάρλοου και, αν και σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει το εξαιρετικό επίπεδο των βιβλίων Ο μεγάλος ύπνος, Αντίο γλυκιά μου και Ο μεγάλος αποχαιρετισμός, που είναι τα πλέον αγαπημένα μου, σίγουρα θ'αφήσει ικανοποιημένους τόσο τους φαν του Φίλιπ Μάρλοου όσο και τους φαν του συγκεκριμένου είδους αστυνομικού μυθιστορήματος. Μια μικροκαμωμένη και σεμνότυφη κοπέλα από το Κάνσας απευθύνεται στον Μάρλοου για να βρει τον μεγάλο της αδερφό, που έχει μήνες να επικοινωνήσει μαζί της. Ο Μάρλοου θα ξεκινήσει από την κακόφημη πανσιόν όπου κατοικούσε ο νεαρός μέχρι την εξαφάνισή του και εκεί θα συναντήσει το πρώτο πτώμα, έναν άντρα με έναν παγοκόφτη χωμένο στον λαιμό του. Μετά δεν θ'αργήσει να βρει και έναν δεύτερο άντρα νεκρό, πάλι μ'έναν παγοκόφτη να έχει κάνει την δουλειά. Τελικά η υπόθεση πάει αρκετά μακριά και ο Μάρλοου θα μπλέξει με μοιραίες γυναίκες που κρύβουν μυστικά, κάποιους κακοποιούς που κάνουν δουλειές με μαριχουάνα και τον βρώμικο κόσμο του κινηματογραφικού Χόλιγουντ. Οι ατάκες και οι περιγραφές ανθρώπων και τοπίων του Μάρλοου πραγματικά σπάνε κόκαλα, δεν ήταν λίγες οι φορές που γέλασα δυνατά, πραγματικά μιλάμε για έναν χωρατατζή με όλη τη σημασία της λέξης. Το μυστήριο είναι καλό και σε κρατάει, σε σημεία σε μπερδεύει και λίγο, αλλά στο τέλος όλα μπαίνουν στην σωστή σειρά. Η γραφή του Τσάντλερ είναι φυσικά εξαιρετική, με ωραίες περιγραφές, πειστικούς διαλόγους γεμάτους ατάκες και καλό χιούμορ. Το βιβλίο είναι εξαντλημένο εδώ και καιρό, ευτυχώς εγώ το βρήκα φέτος τον Απρίλιο στην εξευτελιστική τιμή των 3 ευρώ. Αν το βρείτε αγοράστε το, όπως και όλα τα άλλα βιβλία του Τσάντλερ. Αλλά μην αρχίσετε με αυτό. Δυστυχώς τώρα μου έμεινε μόνο το τελειωμένο από τον Ρόμπερτ Μπ. Πάρκερ Πουντλ Σπρινγκς και μετά πάπαλα, θα βολευτώ με τα διηγήματα, όσο καιρό κρατήσουν αυτά... Εντάξει, υπάρχει μπόλικος Τζέιμς Ελρόι στα αδιάβαστα, Ρος Μακντόναλντ, Μίκι Σπιλέιν κλπ, αλλά σαν τον Τσάντλερ και τον Μάρλοου δεν θα βρω...

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

159. Ρέιμοντ Τσάντλερ, "Η μικρή αδερφή", εκδόσεις Κέδρος, 2002, σελ. 361(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31. Ταξίδι στην άκρη της νύχτας – Σελίν (σελ. 625)

Ένα από τα δυο τρία καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει τα τελευταία 5 χρόνια. (Μαζί με το Μαγικό βουνο και το Catch 22). Άψογο από κάθε πλευρά και παραδόξως από τα πιο αισιόδοξα βιβλία που έχω διαβάσει.

32. Δρ. Άντερ – K.W. Jeter (σελ.228)

Κάτω του μετρίου.Ένας αχταρμάς.Λίγο από όλα και στο τέλος τίποτα το σπουδαίο...

33. Αν μια νύχτα του Χειμώνα ένας ταξιδιώτης – Ιτάλο Καλβίνο (σελ. 267 )

Υπέροχο βιβλίο, αν και είναι γνωστό...

34. Red – Τζακ Κέτσαμ (σελ. 255)

Διαβάζεται εύκολα, αλλά πάσχει σε πολλά σημεία.Καλές προθέσεις αλλά απλοϊκή ανάπτυξη χαρακτήρων και προβλέψιμη πλοκή.

35. Αμερικάνικη ψύχωση-Μπρετ Ήστον Έλις (σελ. 415)

Πολύ πολύ καλό. Απολαυστικό μυθιστόρημα και η βία που εμπεριέχει δε γίνεται ενοχλητική, αλλά απαραίτητη για να καταξιωθεί στα καλύτερα μυθιστορήματα της εποχής του.

Link to comment
Share on other sites

41. Μάικλ Μούρκοκ, Η κόρη της Ονειροκλέφτρας. (σελ. 410)

 

Ανούσιο βιβλίο, αν και όχι τελείως, έχει κάτι καλά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

01.Lewis Perdue, "Η Διαθήκη", εκδόσεις Λιβάνη, σελ. 408(6,5/10)

02. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Α΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 520 (9/10)

03. Robert Jordan "Ο Οφθαλμός του Κόσμου" Β΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 484 (9/10)

04.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" A΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 448 (9/10)

05.Robert Jordan "Tο Μεγάλο Κυνήγι" B΄Τόμος , εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος, σελ. 432 (9/10)

06. Cormac Mccarthy "Ματωβαμμένος Μεσημβρινός", Εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 480 (6/10)

07. Bernard Cornwell "Φλεγόμενη Γη" , Εκδόσεις Ψυχογιος σελ. 456(10/10)

08. Michael Moorcock "Ερλικ του Μενλιμπονέ" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 210(9/10)

09. Michael Moorcock "Το Κάστρο του Μαργαριταριού" , Εκδόσεις Αίολος σελ. 272(8/10)

10. Patrick Rothfuss " Όσα Φοβούνται οι Σοφοί" Τόμος Α, Εκδόσεις Anubis, σελ 726 (9,5/10)

11. Gavliel Guy Kay "Προς το Σαράντιον" Εκδόσεις Anubis, σελ 576 (8/10)

12. Phillip Vandenberg " Το Πέμπτο Ευαγγέλιο" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ.344 (8,5/10)

13. Antonine Artaud "ο καλογερος του λιουις" Εκδόσεις Αιγόκερως, σελ. 356 (9/10)

14. Asensi Matilde " ο τελευταιος κατωνας" Εκδόσεις Λιβανης, σελ. 592 (7,5/10)

15. Vance Jack " ιστοριες της ετοιμοθανατης γης" Εκδοσεις Αίολος, Σελ. 220 (9/10)

16. Vance Jack "τα μάτια τοιυ ανωτερου κοσμου" Εκδόσεις Αίολος, σελ. 264 (9,5/10)

17. Herbert Frank "Dune", Εκδόσεις Αnubis, σελ. 640 (9/10)

18. Thomas Scarlett "Το τέλος του Μιστερ Υ" εκδόσεις Ψυχογίος, σελ. 530 (7,5/10)

19. Pehov Alexey " Κυνηγός Σκιών" Εκδόσεις Λιβάνης, σελ. 432 (8/10)

20.Clarke Arthur "2001 οδυσσεια του διαστηματος" Εκδόσεις Anubis, σελ 304 (9/10)

21. Leoni Guilio " Ο γριφός του ψηφιδωτου" Εκδόσεις Ψυχογιος , σελ. 400 (7,5/10)

22. Simonni Marcelo " η Χαμένη βιβλιοθήκη του Αλχημιστη" Εκδόσεις Αιώρα ,σελ. 432 (9,5/10)

23. Jean Auel "Τα πέτρινα καταφύγια", Εκδόσεις Bell, Σελ 832 (7/10)

24. Terry Brooks "Οι μαγικές πέτρες των Σαναρα", Εκδόσεις Anubis, σελ. 584 (8/10)

25. William golding "ο αρχοντας των μυγών" Εκδόσεις Καστανιώτη, σελ. 230 (9/10)

26. Xavier Sierra " Ο μυστικός δειπνος" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 430 (8,5/10)

27. Jack Vance "Η Οδύσσεια του Κουζελ" Εκδόσεις Αίολος σελ.410 (9,5/10)

28. Michael Alexander Eisner " Ο σταυροφορος" Εκδόσεις Ενάλιος σελ. 446 (8,5/10)

29. Ursula le guen "O Μάγος του αρχιπελάγους" Εκδόσεις τριτων, σελ. 210 (8,5/10)

30. Peter Tremayne " η καταδιωξη των μικρων διαδοχων", Εκδόσεις Θεμέλιο, σελ. 430 (9/10) δευτερο παρα πολυ καλο βιβλιο που διαβαζω του κυριου...καλο μυστηριο φοβερη εξελιξη, πολυ ενδιαφερον. ολα του τα βιβλια συχναζουν στα παζαρια και σας τα προτεινω.μεσαιωνικο μυστήριο μμε πολυ καλη πλοκη, φοβερα ιστορικα στοιχεία για την ιρλανδια και με τέλος μπαντα ανατρεπτικο

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Η πεταλούδα. Τρίτο βιβλίο του Τζέιμς Κέιν που διαβάζω και με διαφορά είναι το πιο αδύναμο. Το κλασικό Ο ταχυδρόμος χτυπά πάντα δυο φορές δεν με ξετρέλανε αλλά σίγουρα μου άρεσε και αξίζει να μνημονεύεται και το επίσης κλασικό Διπλό άλλοθι μου φάνηκε τρομερό, από τα καλύτερα νουάρ μυθιστορήματα που έχω διαβάσει. Η Πεταλούδα όμως μου φάνηκε αρκετά μέτρια, πιο παλπ και από παλπ. Η υπόθεση είναι κάπως μπερδεμένη και πρέπει να γράψω μπόλικες σειρές για να την συνοψίσω σωστά, απλά έχει να κάνει με έναν πατέρα που ζει μόνος του για πολλά χρόνια σε μια φάρμα κοντά σε μια Καρβουνόπολη και μια μέρα δέχεται την επίσκεψη μια νεαρής και ξετσίπωτης, καταπώς φαίνεται, κοπέλας, η οποία είναι η μικρή του κόρη που έχει να την δει για πάνω από δέκα χρόνια. Η κόρη έμοιασε στην μάνα της, έκανε άσωτη ζωή, έμεινε έγκυος και φέρεται σαν τσούλα. Ο πατέρας σίγουρα θα επηρεαστεί. Και τα πράγματα θα μπερδευτούν πολύ, όταν μάθουμε και για το παρελθόν της οικογένειας... Οι χαρακτήρες είναι εντελώς κατεστραμμένοι, ο Τζες Τάιλερ, ο αφηγητής της ιστορίας, είναι αρκετά βίαιος και αντιπαθής, όπως και η κόρη του. Μιλάμε για μια κατεστραμμένη οικογένεια. Πολλοί από τους διαλόγους μου φάνηκαν επιεικώς τραβηγμένοι και χαζοί, η πλοκή προχωρούσε γοργά και δεν μου κίνησε (σχεδόν) σε κανένα σημείο το ενδιαφέρον και αν η γραφή σε μερικά σημεία δεν ήταν καλή και ο συγγραφέας ήταν διαφορετικός, μάλλον θα του έβαζα λιγότερο. Ο Κέιν είναι πιο γνωστός για τον Ταχυδρόμο, το Διπλό άλλοθι και την Μίλντρεντ Πιρς, που είναι και τα καλύτερά του έργα, ενώ όλα τα υπόλοιπα αστυνομικά που έχει γράψει δεν είναι τόσο πολυδιαβασμένα και ούτε τόσο καλά.

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

159. Ρέιμοντ Τσάντλερ, "Η μικρή αδερφή", εκδόσεις Κέδρος, 2002, σελ. 361(8.5/10)

160. Τζέιμς Κέιν, "Η πεταλούδα", εκδόσεις Παρατηρητής, 1992, σελ. 145(6/10)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55) Μαρτύρια της Σάρκας/Γιασεμί + Σκόρδο - Monica O Rourke (176)

Ακραίος ερωτικός τρόμος από εκδόσεις Λογείον. Στο πρώτο (νουβέλα 160 σελίδων) παχύσαρκη γυναίκα απάγεται από αγνώστους και υποβάλεται σε μία πρωτοποριακή δίαιτα που αποτελείται από σαδομαζοχιστικούς βιασμούς. Είναι περίπου τόσο λάθος όσο και η περιγραφή, με τη μηδενική ανάπτυξη των χαρακτήρων να αφαιρεί από το αποτέλεσμα. Έχει όμως κάποιες δυνατές σκηνές βίας (δεδομένου του είδους πάντα - οι ευαίσθητοι θα πέσουν στη μία φρίκη μετά την άλλη) και έρχεται κάπου στη μέση ένα σημείο που σπάει τη μονοτονία που φαίνεται να δημιουργείται και οδηγεί σε κορύφωση.

Συνολικά μέτρια νουβέλα, αυτό που της δίνει ενδιαφέρον είναι ότι έχει γραφτεί από γυναίκα.

 

Το Γιασεμί + Σκόρδο από την άλλη είναι μία σύντομη ιστορία 16 σελίδων που κλέβει την παράσταση. Στα ίδια μοτίβα περιγράφει μία νυχτερινή επίσκεψη σε΄ενα γυναικολόγο. Εδώ όμως έχουμε χαρακτήρες, κίνητρο, σωστό buildup και δυνατή κατάληξη. Αξίζει να διαβαστεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Πόθοι και πάθη στην Παλιά Αθήνα 1834-1938, Θ. Σιταράς (378)

2. An American soldier under the Greek flag at Bezanie, T.S. Hutchison (261)
3. Through Struggle, The Stars, John Lumpkin (422)
4. Macedonian Armies after Alexander 323–168 BC, N. Secunda (48)
5. Ο Παππούς μου και το κακό, Γ. Γιατρομανωλάκης (437)
6. Εγκλημα στην ταξιαρχια, Σ. Λιγκας (449)
7. The War that came early, Coup d'etat, Harry Turtledove (432)
8. Operation Chaos, Poul Anderson (256)
9. Operation Luna, Poul Anderson (416)
10. The Heretic, Tony Daniel & David Drake (352)
11. God Game Black, G Hanrahan (126)
12. Δέκα εβδομάδες με ένα ιντερμένζο, Γ. Σπανδώνης (318)
13. Οι εννέα καισαρες, Β. Παπαθεοδώρου (256)
14. Ο Περατικός, Μ.Β. Χατζόπουλος (330)
15. Νόστου Πάθη, Μ.Β. Χατζόπουλος (333)
16. Το ύψος των περιστάσεων, Χ.Α. Χωμενίδης (325)
17. ΝΙΚΗ στη Νεκρή Ζώνη, Γ. Φασούλας & Γ. Σκάλκος (285)

18. The Profession, Steven Pressfield (336)

19. Επιχειρηση Κόφινου, Σ Παπαγεωργίου (162)

20. The Desert of Stars, John Lumpkin (352)

21. Warriors, George R.R. Martin & Gardner Dozois (736)

22. Beginnings, David Weber (400)

23. Mutineer's Moon, David Weber (320)

24. The Armageddon Inheritance, David Weber (352)

25. Heirs of Empire, David Weber (544)

26. Shadows of Falling Night, S.M.Stirling (385)

27. World War Z, Max Brooks (342)

28. ΕΦΦάνταστες Ιστορίες, (244)

29. 1821 Η αρχή που δεν ολοκληρώθηκε, Α, Κακούρη (375)

30. Χωριάτικα Βρωμόλογα, Φίλιππος Βλάχος (52)

31. Βέβηλη Πτήση, Βασίλης Γκουρογιάννης (214)

32. Ο Διορθωτής, Αλέξης Παρνής (220)

33. Existence, David Brin (659)

34. Όταν ήταν ευτυχισμένος, Πολυχρόνης Κουτσάκης (326)

35. Κωνσταντίνος και Βενιζέλος, Γεώργιος Μελάς (407)

36. King David's Spaceship, Jerry Pournelle (332)

37. Το άδειο νυφικό, Α. Ντινοπουλος (381)

38. Η Βόρεια Ήπειρος, Δημήτρης Ευαγγελίδης (142)

39. Στα Όπλα η Ελλάς, Νεόκοσμος Γρηγοριάδης (178)

40. Ο Δρόμος προς την Καταστροφή, Γεώργιος Κονδύλης (261)

41. The Given Sacrifice, S.M. Stirling (384)

42. Εκ Πειραιώς, Δ. Χαριτόπουλος (416)

43. Inversions, Iain M. Banks (405)

44. Συμβολή εις την μελετην του θέματος των Βαλλαάδων, Μ Καλινδερης (52)

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτεία των ληστών. Νομίζω ότι οι περισσότεροι στο φόρουμ γνωρίζετε τον Μπένιοφ, αν όχι για το βιβλίο και την ταινία Η 25η ώρα, για τις ταινίες X-Men και Τροία που ήταν σεναριογράφος ή για το βιβλίο που μόλις διάβασα, τότε σίγουρα για την σειρά Game Of Thrones, της οποίας είναι σεναριογράφος και παραγωγός (έχει σκηνοθετήσει και δυο επεισόδια). Λοιπόν, η Πολιτεία των ληστών, είναι σίγουρα από τα καλύτερα βιβλία που διάβασα φέτος. Το βιβλίο βασίζεται σε αληθινά γεγονότα, έτσι όπως τα έζησε ο παππούς του συγγραφέα, Λεβ Μπένιοφ. Είμαστε στο Λένινγκραντ του 1941 και ο Λεβ Μπένιοφ είναι ένας δεκαεφτάχρονος μικροκαμωμένος και πανέξυπνος νεαρός που δουλεύει εθελοντικά ως πυροσβέστης στην τεράστια πολυκατοικία του και προσπαθεί να επιζήσει της πείνας και του κρύου. Ένα βράδυ λοιπόν, εν ώρα απαγόρευσης κυκλοφορίας, συλλαμβάνεται να κλέβει ένα μαχαίρι από το πτώμα ενός Γερμανού αλεξιπτωτιστή και οδηγείται άμεσα στη φυλακή, όπου γνωρίζεται με τον απίθανο Κόλια, λιποτάκτη του Κόκκινου Στρατού. Όμως φαίνεται ότι οι δυο τους είναι τυχεροί, αφού γλιτώνουν την εκτέλεση, μόνο που πρέπει να κάνουν κάτι επικίνδυνο: Να βρουν μια ντουζίνα αυγά, που θα χρησιμοποιηθούν για την γαμήλια τούρτα της κόρης του συνταγματάρχη της μυστικής αστυνομίας. Που να βρεις όμως φρέσκα αυγά στο Λένινγκραντ ή στις γύρω περιοχές, ενώ δεν υπάρχει ούτε ψωμί; Η περιπέτεια που θα ζήσουν οι δυο πρωταγωνιστές είναι συναρπαστική και γεμάτη ανατροπές, στον δρόμο τους για τα πολυπόθητα αυγά θα συναντήσουν επικίνδυνους ναζί, ατρόμητους παρτιζάνους και... κανίβαλους. Η γραφή του Μπένιοφ είναι απίθανη, αρκετά ευχάριστη, που σε κάνει να ξεχνιέσαι από την μαυρίλα της ιστορίας και αυτών που πέρασαν τότε εκατομμύρια άνθρωποι στα παγωμένα εδάφη της Ρωσίας. Οι δυο κεντρικοί χαρακτήρες είναι εξαιρετικά σκιαγραφημένοι και νοιάζεσαι γι'αυτά που τραβάνε. Και αυτός ο Κόλια... πραγματικά απίθανος τύπος. Αν θέλετε να διαβάσετε ένα εξαιρετικό μυθιστόρημα για εκείνη την μαύρη εποχή, με βάθος στην πλοκή και τους χαρακτήρες και με μια απίθανη ιστορία, τότε δύσκολα θα βρείτε καλύτερο βιβλίο. Είναι από τα βιβλία που διαβάζονται μονορούφι. Κόστος; Ούτε δέκα ευρώ!

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

159. Ρέιμοντ Τσάντλερ, "Η μικρή αδερφή", εκδόσεις Κέδρος, 2002, σελ. 361(8.5/10)

160. Τζέιμς Κέιν, "Η πεταλούδα", εκδόσεις Παρατηρητής, 1992, σελ. 145(6/10)

161. Ντέιβιντ Μπένιοφ, "Η πολιτεία των ληστών", εκδόσεις Ψυχογιός, 2009, σελ. 345(10/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες τόσο φτηνά; Γιατί η βιβλιονέτ το αναφέρει με τιμή 18 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πού το βρήκες τόσο φτηνά; Γιατί η βιβλιονέτ το αναφέρει με τιμή 18 ευρώ.

 

Σε παλαιοβιβλιοπωλείο. Στην Πολιτεία είναι άμεσα διαθέσιμο με 30% έκπτωση και στην Πρωτοπορία πρέπει να το παραγγείλεις γιατί δεν το έχουν και είναι με 40% έκπτωση. Και το έχω πετύχει μια δυο φορές στο Μοναστηράκι τις τελευταίες φορές που πήγα, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ακόμα εκεί... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Ο Ανθρωπος Συν - Φρεντερικ Πολ (334)
2. Η Πλημμυρα - Τζεϊμς Μπαλαρντ (216)
3. Ο Πολεμος των Θεων - Νηλ Γκεϊμαν (536)
4. Ο Καλός και ο Κακός - Φιλιπ Πουλμαν (221)

5. Μετρο 2033 - Ντμιτρυ Γκλουχοφσκι (542)

6. Η Πολη και η Πολη - China Mieville (393)

7. Κραυγη απο την Κολαση - Ραμσεϊ Καμπελ (268)

8. Μαγκι Κασιντι - Τζακ Κερουακ (228)

9. Ο Ελληνικος Λαβυρινθος - Μ.Β. Μονταλμπαν (~170)

10. Οι Νυχτεριτες - Στιβεν Κινγκ (772)

11. Camera Obscura - Σταματης Λαδικος (180)

12. Παιχνιδι του Στεμματος - Τζορτζ Ρ. Ρ. Μαρτιν (936)

13. Οσο Κακος Θελω - Ντενις Ροντμαν/Τιμ Κιουον (266)

14. Το Παιχνιδι του Ριπλεϋ - Πατρισια Χαϊσμιθ (353)

15. Ο Υπεροχος Γκατσμπυ - Φ. Σ. Φιτζεραλντ (270)

16. Οιδιπους Σεντερ Μπακ - Κωνσταντινος Καμαρας (484)

17. Βρομικος Κοσμος - Τσαρλς Μπουκοφσκι (278)

18. Τα Ματια του Ανωτερου Κοσμου - Τζακ Βανς (255)

19. Το Ροτβαϊλερ - Ρουθ Ρεντελ (490)

20. Φαρεναϊτ 451 - Ρεϋ Μπραντμπερυ (175)

 

21. Συγκρουση Βασιλεων - Τζορτζ Ρ. Ρ. Μαρτιν (986)

Link to comment
Share on other sites

 

1)Γράμμα στη Μαργαρίτα, Πόλυ Μηλιώρη.

 2)Το Καράβι της μαγείας, τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

3)The man in the maze, Robert Silverberg.

4)Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο, Δημήτρης Βανέλλης, Μέδουσα.

5)Το μανιασμένο καράβι τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

6)Λουάνες - Κ. Καλουντζή, Συμπαντικές Διαδρομές.

7)Το μανιασμένο καράβι τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

8)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 1, Robin Hobb, Anubis.

9)Το καράβι του πεπρωμένου τόμος 2, Robin Hobb, Anubis.

10)O κοκκινολαίμης, Jo Nesbo, εκδ. Ορφέας.

11)House:ο επίσημος οδηγός της σειράς, Ian Jackman, εκδ. Μέλινο.

12)Ιστορίες της ετοιμοθάνατης γης, Τζακ Βανς, Αίολος.

13)City, Clifford Simak.

14)Τρεις ματιές τ' αλλάζουν όλα, Φανταστικός Κόσμος.

15)Ριάλτο ο θαυμαστός, Τζακ Βανς, Αίολος.

16)The plantation, Stella Samiotou Fitzsimons.

17)Το καλοκαίρι του κυρίου Ζόμερ, Πάτρικ Ζίσκιντ, Ψυχογιός.

18)The Running Man, Stephen King.

19)Οι ευτυχισμένες μέρες του μέλλοντος, Robert Silverberg, Παρά Πέντε (The World Inside).

20) Σαλτατέμπο, Stefano Benni, Τραυλός.

21)Επιδημία, Scott Sigler, Πλατύπους.

22)Μέλαινα χολή, Χρυσοξένη Προκοπάκη, Άπαρσις.

23)Η οδύσσεια του Κουζέλ, Τζακ Βανς, Αίολος.

24)Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα, Χιού Λόρι, Opera.

25)Το χρώμα της μαγείας, Τέρι Πράτσετ, Παρά Πέντε.

26)Η μπαλάντα του πανδοχέα, Peter S. Beagle, Anubis.

27)Η απελευθέρωση της γης, Συλλογή διηγημάτων εφ, Παρά Πέντε.

28)Make Room! Make Room!, Harry Harrison.

29)Το κουρδιστό κορίτσι, Paolo Bacigalupi, Σελήνη. 

30)Εκείνο το τρένο για την κόλαση, συλλογή διηγημάτων εφ, Παρά Πέντε.

31)Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου, συλλογή διηγημάτων, Anubis.

32)Αναποφάσιστος, Μπέντζαμιν Κάνκελ, Ελληνικά Γράμματα.

33)"Μικρός που είναι ο κόσμος!" (Small world), David Lodge, εκδ. Πόλις.

34)Νέα από τον Παράδεισο (Paradise news), David Lodge, Bell.
35)Ο καλός και ο κακός, Philip Pullman, Λιβάνης.

36)Τα θεμελιακά πράγματα και άλλες ιστορίες, συλλογή διηγημάτων εφ, Τρίτων. Από καλά έως πολύ καλά.

-Χάουαρντ Γουώλντροπ, Ροκ εντ Ρολ και Ιπτάμενοι Δίσκοι: μοιάζει πολύ με τη "Συμμορία των Ουρανίων" του Stefano Benni. Συμμορίες πιτσιρικάδων κάνουν διαγωνισμό τραγουδιού και σε κάποιο σημείο εμφανίζονται εξωγήινοι. Χιουμοριστικό ύφος και τρέλα στα όρια της σαχλαμάρας, αλλά καλό.

-Πατ Κάντιγκαν, Φύλακας του αδερφού μου: Στον κόσμο των καμένων από τα ναρκωτικά μυαλών, πάρα πολύ καλογραμμένο, και στο τέλος εξωγήινοι ή κάτι παρόμοιο που αφήνεται να εννοηθεί. Αυτό μοιάζει με διήγημα του aScannerDarkly.

-Λούσιους Σέπαρντ, Τα θεμελιακά πράγματα: η εφαρμογή μιας σούπερ ντούπερ τρελής ιδέας σε έναν κόσμο όπως τον ξέρουμε: άνθρωποι ερωτεύονται αντικείμενα. Πολύ τρελό αλλά καθόλου χαζό.

-Μάικλ Σουώνγουικ, Η μετουσίωση του Φίλιπ Κ.: Πραγματικότητες μέσα σε πραγματικότητες και εξωγήινοι με μορφή εντόμων. Όχι και ό,τι πιο ενδιαφέρον, αλλά οκ.

-Ουίλιαμ Γκίμπσον, Ενδοχώρα: Εεε... όχι, αυτό δε διαβάζεται. Πολύ πρωτότυπες "μεταμοντέρνες" παρομοιώσεις, αλλά είναι τόσο τίγκα σε έννοιες που τις έχει επινοήσει ο συγγραφέας που δεν κατάλαβα τίποτα. Λύστε μια εξίσωση x=y και τα ξαναλέμε.

-Γκρεγκ Μπήαρ, Η μουσική του αίματος: Φοβερή ιδέα (κύτταρα με σούπερ νοημοσύνη καταλαμβάνουν το σώμα ενός ανθρώπου και μετά ποιος ξέρει τι άλλο), αλλά όχι και τόσο φοβερή εκτέλεση. Σίγουρα στο είδος αυτό προτιμώ το (γραμμένο 10 χρόνια αργότερα) "Τείχος του Πάγου" του Cesar Mallorqui.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Με τα τεθωρακισμένα του Κόκκινου Στρατού - Evgeni Bessonov, μετάφραση Δ.Π. Κωστελένος/Μάριον Χωρεάνθη, εκδόσεις Ιωλκός (350) non-fiction

2. Η πιο κρυφή πληγή - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Εκδόσεις Ίκαρος (458)

3. City Infernal - Edward Lee (366)

4. Η σιωπή των νεκρών - Jean Paul Noziere, μετάφραση Δημήτρης Σιδηρόπουλος, εκδόσεις Πόλις (316)

5. Shadow Dreams - Elisabeth Massie (227)

6. Riverwatch - Joseph Nassise (355)

7. Fluke - James Herbert (206)

8. The Resurrectionist - Wrath James White (324)

9. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια - Tom Baker, μετάφραση Μαρία Πέτρου, εκδόσεις Ars Nocturna (131)

10. The Great Degeneration - Niall Ferguson (190) non-fiction

11. Shock waves - Thomas Tessier (220)

12. Το δικαίωμα στην τεμπελιά - Paul Lafargue, μετάφραση Χ. Βητας, εκδόσεις Κοροντζη (78) non-fiction

13. ΕΦΦάνταστες ιστορίες - ΑΛΕΦ (πλήθος σελίδων)

14. Γυναίκες του έρωτα - Γιώργος Χρηστέας, Εκδόσεις Απόπειρα (185

15. Circus of the Damned - Laurell K. Hamilton (329)

16. The Deceiver - Melanie Tem (342

17. Όλα τα χρώματα των ήλιων - Γιώργος Μπαλάνος, εκδόσεις Πατάκη (248)

18. Selected Stories - Fritz Leiber (359)

19. Η μεγάλη άμμος - Βαγγέλης Ραπτόπουλος, εκδόσεις Κέδρος (421)

20. The end of eternity - Isaac Asimov (194)

21. Strangewood - Christopher Golden (304)

22. Η θεραπεία του Σοπενάουερ - Irvin Yalom, μετάφραση Ευαγγελία Ανδριτσανου-Γιάννης Ζέρβας, Εκδόσεις Άγρα (493)

23. Ο πίθηκος Ξουθ ή τα ήθη του αιώνος - Ιάκωβος Γ. Πιτζιπιός (145)

24. Η θυρίδα - Anders Roslund, Borge Hellstrom, μετάφραση Ξενοφών Παγκαλιάς, Εκδόσεις Οξύ (440)

25. The demolished man - Alfred Bester (189)

26. Μενεξεδένια πολιτεία - Άγγελος Τερζάκης (295)

27. The Straw Men - Michael Marshall (389)

28. The Book of Vampires - Dudley Wright (217)

29. Ήλιος με δόντια - Γιάννης Μακριδάκης, Εκδόσεις βιβλιοπωλείον της Εστίας (246)

30. Bloodline - James Rollins (447)

31. Η δεξιά τσέπη του ράσου - Γιάννης Μακριδάκης, Εκδόσεις βιβλιοπωλείον της Εστίας (143)

32. Η άνοδος και η πτώση του Homo Economicus - Γιάννης Παπαδογιάννης, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (381) non-fiction

33. The falcon and the snowman - Robert Lindsey (455) non-fiction

 

Το είχα διαβάσει και στην εποχή του, αλλά το είχα ξεχάσει εντελώς. Πραγματική ιστορία κατασκοπίας σε μια εποχή χωρίς κινητά και λάπτοπ. Αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινος Απρίλης. Αστυνομικό μυθιστόρημα με σίριαλ κίλερ, διαφορετικό από τα συνηθισμένα, που παράλληλα θίγει την αιματοκυλισμένη ιστορία του σύγχρονου Περού. Τα γεγονότα του βιβλίου τοποθετούνται ανάμεσα στις 9 Μαρτίου του 2000 και τις 3 Μαΐου του ίδιου έτους. Πρωταγωνιστής είναι ο εισαγγελέας Τσακαλτάνα που παίρνει μετάθεση από την Λίμα στην επαρχία Ουαμάνγκα και συγκεκριμένα στην πόλη Αγιακούτσο, όπου και μεγάλωσε. Και εκεί είναι που θα ασχοληθεί με την υπόθεση ενός καμένου πτώματος, που βρέθηκε σε μια αποθήκη με άχυρα. Πρόκειται για μια δολοφονία ενός διεστραμμένου δολοφόνου (από το πτώμα έλειπε και ένα χέρι) ή της κομμουνιστικής τρομοκρατικής οργάνωσης Φωτεινό Μονοπάτι, που συνεχίζει την δράση της; Οι αστυνομικές και στρατιωτικές αρχές δεν δέχονται τους ισχυρισμούς του εισαγγελέα περί τρομοκρατίας, αφού η Λίμα λέει ότι δεν υπάρχει πια τρομοκρατία, και άλλωστε έρχονται και εκλογές, δεν συμφέρουν κανέναν αυτές οι άσχημες ειδήσεις. Ο Τσακαλτάνα στέλνεται κακήν κακώς να επιβλέψει τις εκλογικές διαδικασίες σε μια μακρινή περιοχή, επιστρέφει όμως άμεσα και οι βίαιοι φόνοι με κομμένα ανθρώπινα μέλη θα συνεχιστούν. Κάπου θα βρει βοήθεια και από τις επίσημες αρχές, αλλά όχι όση θα περίμενε κανείς. Οι δολοφονίες παραπέμπουν σ'έναν σίριαλ κίλερ που εν μέσω της Μεγάλης Εβδομάδας κάνει αποτρόπαιους φόνους. Και ο Τσακαλτάνα έχει σχέση με τα θύματα, γιατί είχε μιλήσει μαζί τους λίγες μέρες ή και ώρες πριν! Πολύ καλό και ξεχωριστό αστυνομικό μυθιστόρημα, μ'έναν πρωταγωνιστή που είναι ένας καθημερινός άνθρωπος με τις φοβίες του και τα μυστικά του, που προσπαθεί με την θέση του δημοσίου υπαλλήλου που κατέχει, να κάνει σωστά και σύμφωνα με τους κανονισμούς την δουλειά του, παρ'όλη την γραφειοκρατία και την αναλγησία δικαστικών, αστυνομικών και στρατιωτικών υπηρεσιών. Ο Ρονκαλιόλο θίγει την σύγχρονη ιστορία του Περού, παρουσιάζοντάς μας τόσο την βία των εξτρεμιστικών, "επαναστατικών" ομάδων, όσο φυσικά και την βία του κρατικού/στρατιωτικού μηχανισμού. Η γραφή δεν είναι σούπερ, οπωσδήποτε όμως είναι καλή και με λίγο μαύρο, κυνικό ίσως, χιούμορ. Γενικά, πρόκειται για ένα καλό μυθιστόρημα που διαβάζεται γρήγορα και εύκολα, με ενδιαφέρουσα πλοκή, δίνοντας μας παράλληλα πληροφορίες για το Περού της περασμένης δεκαετίας. Όσον αφορά την ελληνική έκδοση: Πολύ ωραία μετάφραση και επιμέλεια, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την τιμή του βιβλίου. Γύρω στα δεκαεννιά ευρώ αρχική τιμή, με καλή έκπτωση το λιγότερο δεκαπέντε, για βιβλίο τριακοσίων κάτι σελίδων... Ευτυχώς το βρήκα σε άριστη κατάσταση στο Μοναστηράκι με τέσσερα ευρώ, αλλιώς δεν θα το αγόραζα, ήταν από τα βιβλία που ήθελα, αλλά όχι σε τέτοια υπέρ-τσιμπημένη τιμή...

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

159. Ρέιμοντ Τσάντλερ, "Η μικρή αδερφή", εκδόσεις Κέδρος, 2002, σελ. 361(8.5/10)

160. Τζέιμς Κέιν, "Η πεταλούδα", εκδόσεις Παρατηρητής, 1992, σελ. 145(6/10)

161. Ντέιβιντ Μπένιοφ, "Η πολιτεία των ληστών", εκδόσεις Ψυχογιός, 2009, σελ. 345(10/10)

162. Σαντιάγο Ρονκαλιόλο, "Κόκκινος Απρίλης", εκδόσεις Καστανιώτη, 2007, σελ. 316(8/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζητείται ελπίς. Δεύτερη επαφή με το έργο του Αντώνη Σαμαράκη, η πρώτη μου γνωριμία με τον κύριο ήταν πριν δυο χρόνια με την καλογραμμένη και ενδιαφέρουσα νουβέλα με τον τίτλο Σήμα κινδύνου, που μ'άφησε θετικές εντυπώσεις. Το Ζητείται ελπίς είναι μια μικρή συλλογή πολύ μικρών διηγημάτων, δώδεκα στον αριθμό, που ενώ είναι γραμμένα λιτά και περιεκτικά, έχουν βαθύτερα νοήματα που θίγουν σημαντικά ζητήματα και ταιριάζουν ακόμα και στην δική μας εποχή με όλα αυτά τα θλιβερά που συμβαίνουν καθημερινά. Η γραφή του Σαμαράκη είναι πολύ ωραία, με λίγο χιούμορ εδώ και κει και με μια γενικότερη μελαγχολική διάθεση. Όσο σκέφτομαι μάλιστα ότι για τα τέσσερα πιο πολυδιαβασμένα βιβλία του (τα δυο που διάβασα συν το κλασικό Λάθος και το Αρνούμαι) έδωσα όλα κι όλα έντεκα ευρώ, τόσο πιο πολύ κερδισμένος αισθάνομαι, πέραν της αναγνωστικής ευχαρίστησης. Αγαπημένο μου διήγημα της συλλογής, με άνεση μάλιστα, μπορώ να πω ότι ήταν το "Ποτάμι". Λίαν συντόμως, ελπίζω, θα διαβάσω και το Λάθος, που πρέπει να είναι εξαιρετικό μ'αυτά που έχω ακούσει.

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

159. Ρέιμοντ Τσάντλερ, "Η μικρή αδερφή", εκδόσεις Κέδρος, 2002, σελ. 361(8.5/10)

160. Τζέιμς Κέιν, "Η πεταλούδα", εκδόσεις Παρατηρητής, 1992, σελ. 145(6/10)

161. Ντέιβιντ Μπένιοφ, "Η πολιτεία των ληστών", εκδόσεις Ψυχογιός, 2009, σελ. 345(10/10)

162. Σαντιάγο Ρονκαλιόλο, "Κόκκινος Απρίλης", εκδόσεις Καστανιώτη, 2007, σελ. 316(8/10)

163. Αντώνης Σαμαράκης, "Ζητείται ελπίς", εκδόσεις Ελευθερουδάκη, 1979, σελ. 71(7.5/10)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν λευκώ. Πρόκειται για το πρώτο μέρος της τριλογίας του Φασισμού, με πρωταγωνιστή τον επιθεωρητή της αστυνομίας Ντε Λούκα. Δεν θα το έλεγα μυθιστόρημα, πιο πολύ σε νουβέλα μου έκανε, γιατί ήταν πολύ σύντομο. Μου θύμισε, ας πούμε, περισσότερο ένα αυτοτελές επεισόδιο μιας αστυνομικής σειράς στην τηλεόραση παρά ταινία. Ο Ντε Λούκα καλείται να ερευνήσει την δολοφονία ενός νεαρού και όμορφου άντρα, του Βιτόριο Ρέιναρντ, μέλος του Φασιστικού Κόμματος. Ο νεαρός αυτός ήταν αναμεμειγμένος σε διάφορες βρόμικες υποθέσεις και είχε σχέσεις με αρκετές κοπέλες οικογενειών της υψηλής κοινωνίας των φασιστών. Ο Ντε Λούκα θα μπλεχτεί σε μια ιστορία, πίσω από την οποία μπορεί να κρύβονται σημαντικά πρόσωπα του Φασιστικού Κόμματος, άρα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συναντήσει διάφορα σημαντικά και επικίνδυνα εμπόδια, όσο και αν "εν λευκώ" τον αφήνουν οι αρχές να επιλύσει την υπόθεση. Ο Ντε Λούκα, πρώην μέλος και διοικητής της Ταξιαρχίας Μούτι, θα έλεγα ότι είναι ένας άνθρωπος που θέλει πάση θυσία να βρει την αλήθεια και να συλλάβει τον ένοχο μιας δολοφονίας, όποιος και αν είναι αυτός, όσα εμπόδια από ανώτερα πολιτικά και αστυνομικά κλιμάκια συναντήσει. Το βιβλίο μας μεταφέρει το τεταμένο κλίμα εκείνης της εποχής στην Ιταλία, αλλά όχι στο βάθος που θα ήθελα. Για πλάκα θα μπορούσε ο συγγραφέας να γράψει ένα κανονικό μυθιστόρημα, τουλάχιστον διπλάσιο σε μέγεθος, γεμάτο αναφορές στις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες της Ιταλίας του '45, με μια αστυνομική πλοκή πιο σφιχτοδεμένη και λεπτομερή και με καλύτερα σκιαγραφημένους χαρακτήρες. Πάντως, όπως και να'χει, πέρασα καλά διαβάζοντας το μικρό αυτό βιβλιαράκι, ο Λουκαρέλι σίγουρα ξέρει να γράφει και να φτιάχνει μια νουάρ ατμόσφαιρα, λίαν συντόμως θα διαβάσω και τα άλλα δυο βιβλία της τριλογίας, που είναι του ίδιου μεγέθους περίπου. Τα τρία βιβλία τα είχα αγοράσει σε πακετάκι από την Πρωτοπορία με λιγότερα από τέσσερα ευρώ το ένα, οπότε και από οικονομικής απόψεως κερδισμένος βγήκα. Το βιβλίο έχει και ένα επίμετρο τριάντα περίπου σελίδων με μια ιστορική αναφορά στην άνοδο και την πτώση του φασισμού στην Ιταλία και με μια συνέντευξη του Λουκαρέλι. 

 

-Οκτώβριος

 

157. Στίβεν Κινγκ, "Οι ρημαγμένοι τόποι", εκδόσεις Bell, 2007, σελ. 609(9.5/10)

158. Τζόναθαν Κάρολ, "Η φωνή της σκιάς μας", εκδόσεις Οξύ, 2001, σελ. 181(7/10)

159. Ρέιμοντ Τσάντλερ, "Η μικρή αδερφή", εκδόσεις Κέδρος, 2002, σελ. 361(8.5/10)

160. Τζέιμς Κέιν, "Η πεταλούδα", εκδόσεις Παρατηρητής, 1992, σελ. 145(6/10)

161. Ντέιβιντ Μπένιοφ, "Η πολιτεία των ληστών", εκδόσεις Ψυχογιός, 2009, σελ. 345(10/10)

162. Σαντιάγο Ρονκαλιόλο, "Κόκκινος Απρίλης", εκδόσεις Καστανιώτη, 2007, σελ. 316(8/10)

163. Αντώνης Σαμαράκης, "Ζητείται ελπίς", εκδόσεις Ελευθερουδάκη, 1979, σελ. 71(7.5/10)

164. Κάρλο Λουκαρέλι, "Εν λευκώ", εκδόσεις Κέδρος, 2003, σελ. 163/199(7/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..