Jump to content

Συγγραφείς που δε διαβάζουν


Adicto
 Share

Recommended Posts

Ας πουμε εγώ που διαβάζω έναν σκασμό βιβλία το χρόνο, αισθάνομαι πολλές φορές μέσα μου μια σύγκρουση του "αναγνώστη" με τον "συγγραφέα". Ειδικά σε ότι αφορά "πιασάρικες", μοδάτες τεχνικές τις οποίες απορρίπτω λόγω πεποιθήσεων ως συγγραφέας και οι οποίες ως αναγνώστη με ψυχαγωγούν, αλλά ως συγγραφέα με κάνουν ζημιά (όπως προείπα).

 

Επομένως δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να αντιληφθώ τη βιβλιοφαγία ως προπόνηση, τη στιγμή που ενώ την εξασκώ με βάζει συχνά-πυκνά σε πνευματικές και δημιουργικές περιπέτειες.

Αυτό μου ακούγεται ενδιαφέρον, θα ήθελες να μας το αναλύσεις λίγο παραπάνω;

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση. Αν κάποιος επιθυμεί να γράψει αυτό που θεωρεί ότι του λείπει ή οτι τον ενδιαφέρει περισσότερο ως αναγνώστης, τότε μοιραία θα απορρίψει τα στοιχεία που τον κουράζουν ή που δεν του πάνε όταν διαβάζει. Οταν επιπλέον αυτά τα στοιχεία θεωρούνται "πολιτικώς ορθά", πιασάρικα και καλοπιάνουν απλώς τους εφήμερους κανόνες της εκάστοτε διανόησης (που ανά μια εικοσαετία αφορίζει ως passe αυτό που πριν εκθείαζε) τότε μοιραία δημιουργείται μέσα του το δίλλημα αν θέλει να γράψει αυτό που γουστάρει πραγματικά, ή αυτό που "πρέπει" με βάση τα δεδομένα της εποχής.

 

Με το να έρχεται όμως διαρκώς αντιμέτωπος ως αναγνώστης με κάτι αλλο απο αυτό που θέλει να κάνει, στην ουσία υπηρετεί την ανάγκη του για ανάγνωση και μόνο. Είναι υπερβολή νομίζω να λέμε ότι προπονείται με αυτό τον τρόπο στη γραφή, διότι στη γραφή θα γράψει αυτό που θα ήθελε να διαβάσει και όχι αυτό που διαβάζει διαρκώς.

 

Έχεις φίλτρο. Το θεωρώ πολύ δύσκολο να διαβάσεις κάτι -όσο κακό και να είναι- και να σε κάνει χειρότερο συγγραφέα.

 

Συμφωνώ, επαυξάνω όμως αυτό που λες ως εξής:

 

1ον: Το τι είναι "καλύτερο" και τι "χειρότερο" σε κάθε εποχή είναι έννοιες σχετικά ρευστές. Ασφαλώς και ενέχουν έναν ανθεκτικό πυρήνα που παραμένει αναλοίωτος στον χρόνο, όμως δεν διατηρούνται και εντελώς αυτούσιες.

 

2ον: Το θέμα αυτό αφορά τους συγγραφείς που δεν διαβάζουν. Εγώ όμως θεωρώ τυχερούς και ευλογημένους τους αναγνώστες που δεν γράφουν. Διότι το μονο που κάνουν είναι να τέρπονται αυτο που διαβάζουν, να περνάνε καλά και να έχουν το δικαίωμα να το κρίνουν όπως θέλουν. Δεν ανησυχούν ούτε στιγμή αν αυτό που διαβάζουν θα τους επιρρεάσει έτσι ή γιουβέτσι, διότι πολύ απλά ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ. Εγώ ας πούμε περνάω απίστευτα καλά ως αναγνώστης, όμως όταν κάτσω να γράψω θα πειθαρχήσω αυστηρά σε αυτό που θέλω να κάνω. Ή τουλάχιστον θα προσπαθήσω. Γι αυτό και δεν μπορώ να θεωρήσω ότι η βιβλιοφαγία στην οποία επιδίδομαι έχει αρετές προπόνησης και μόνο. Είναι κυρίως ψυχαγωγία και διασκέδαση. Αν την αντιμετωπίσω ως προπόνηση θα πάω να φουντάρω....

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε εγώ που διαβάζω έναν σκασμό βιβλία το χρόνο, αισθάνομαι πολλές φορές μέσα μου μια σύγκρουση του "αναγνώστη" με τον "συγγραφέα". Ειδικά σε ότι αφορά "πιασάρικες", μοδάτες τεχνικές τις οποίες απορρίπτω λόγω πεποιθήσεων ως συγγραφέας και οι οποίες ως αναγνώστη με ψυχαγωγούν, αλλά ως συγγραφέα με κάνουν ζημιά (όπως προείπα).

 

Επομένως δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να αντιληφθώ τη βιβλιοφαγία ως προπόνηση, τη στιγμή που ενώ την εξασκώ με βάζει συχνά-πυκνά σε πνευματικές και δημιουργικές περιπέτειες.

Αυτό μου ακούγεται ενδιαφέρον, θα ήθελες να μας το αναλύσεις λίγο παραπάνω;

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση. Αν κάποιος επιθυμεί να γράψει αυτό που θεωρεί ότι του λείπει ή οτι τον ενδιαφέρει περισσότερο ως αναγνώστης, τότε μοιραία θα απορρίψει τα στοιχεία που τον κουράζουν ή που δεν του πάνε όταν διαβάζει. Οταν επιπλέον αυτά τα στοιχεία θεωρούνται "πολιτικώς ορθά", πιασάρικα και καλοπιάνουν απλώς τους εφήμερους κανόνες της εκάστοτε διανόησης (που ανά μια εικοσαετία αφορίζει ως passe αυτό που πριν εκθείαζε) τότε μοιραία δημιουργείται μέσα του το δίλλημα αν θέλει να γράψει αυτό που γουστάρει πραγματικά, ή αυτό που "πρέπει" με βάση τα δεδομένα της εποχής.

 

Με το να έρχεται όμως διαρκώς αντιμέτωπος ως αναγνώστης με κάτι αλλο απο αυτό που θέλει να κάνει, στην ουσία υπηρετεί την ανάγκη του για ανάγνωση και μόνο. Είναι υπερβολή νομίζω να λέμε ότι προπονείται με αυτό τον τρόπο στη γραφή, διότι στη γραφή θα γράψει αυτό που θα ήθελε να διαβάσει και όχι αυτό που διαβάζει διαρκώς.

Αν κατάλαβα καλά εσύ θες να γράφεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο και χαλιέσαι όταν διαβάζεις κάτι διαφορετικό; Αντι πχ να βλέπεις αν αυτό το καινούριο που διαβάζεις θα μπορούσε να πάει λίγο πιο μπροστά το ύφος σου, πχ να κάνεις πιο σύγχρονους και ζωντανούς τους διαλόγους, κρατώντας όμως όσα κάνουν τους παλιότερους καλύτερους συγγραφείς για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση... το διευκρίνησα ένα ποστ πιο πριν. Δεν χαλιέμαι όταν διαβάζω κατι. Ισα-ισα που το απολαμβάνω. Το τι επιλέγω να γράψω όμως, είναι ενα εντελώς διαφορετικό ζήτημα

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου απορία είναι γιατί κάποιος που δεν του αρέσει να διαβάζει (αν του άρεσε, θα διάβαζε), θέλει να γίνει συγγραφέας; Κάτι μου διαφεύγει εδώ.

Το επιχείρημα της 'αγνότητας' μόνο με ένα τρόπο μπορώ να το καταλάβω: εγκυμοσύνη όχι μέσω του σεξ, αλλά διά της αμώμου συλλήψεως... Καλή τύχη σε όποιον το πιστεύει.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως, αν το στατιστικό που αποτελεί το έναυσμα γι' αυτή τη συζήτηση αληθεύει αυτό σημαίνει ότι κάποιοι έχουν την απαίτηση να διαβάζονται ενώ οι ίδιοι βαριουνται να διαβασουν.

 

Γι αυτό νομίζω ότι το ζήτημα είναι καθαρά θέμα φιλότιμου και μόνο. Σχετικά με την "αφηγηματολογία" (καλά το έγραψα;) έχω να πω ότι δεν είχα ιδέα για το τι είναι ως τώρα (όσο ζει κανείς μαθαίνει), αλλά ως άτομο θετικής κατεύθυνσης, γενικότερα αυτά τα "περί επιστημοσύνης της γραφής" τα ακούω βερεσέ. Ως πρώτη αντίδραση τουλάχιστον. Αλλιώς θα οπισθοδρομήσω στην λανθασμένη αντίληψη που είχα ως παιδι και που έλεγε ότι "ιστορίες γράφουν μόνο οι φιλόλογοι"

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς την παραμικρή πρόθεση να προσβάλω κανέναν –και προκαταβολικά συγνώμη αν τελικά δεν τα καταφέρω σ’ αυτό.

Επίσης, ξεκαθαρίζω απ’ την αρχή ότι, αντίθετα με ότι κάνω συνήθως, δεν θα φέρω ούτε το παραμικρό επιχείρημα, για να στηρίξω την άποψή μου –η οποία είναι γνωστή σε όσους από εσάς με ξέρουν λίγο καλύτερα.

Το θέμα αυτού του τόπικ δεν είναι ούτε η βιβλιοφαγία ούτε η αφηγηματολογία.

Το θέμα του είναι αν το διάβασμα αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει κανείς καλός συγγραφέας.

 

Δηλαδή, δείτε λίγο τη συνολική εικόνα. Αυτή που βλέπει σήμερα το νεότερο μέλος του φόρουμ που μόλις γράφτηκε εδώ, ή ένας απλός επισκέπτης:

 

Έχουμε ένα φόρουμ που ασχολείται με τις τέχνες του Φανταστικού.

Μεγάλο μέρος του αφορά τη λογοτεχνία.

Πολλά μέλη του, και σίγουρα η πλειονότητα των ενεργών μελών του, ασχολείται με τη συγγραφή. Κάποιων μάλιστα τα βιβλία βρίσκονται στα ράφια των βιβλιοπωλείων.

Και, μέσα σ’ αυτό το φόρουμ, υπάρχει ένα τόπικ στο οποίο συζητιέται το ερώτημα –το ξαναγράφω γιατί σχεδόν δεν το πιστεύω– αν το διάβασμα αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνει κανείς καλός συγγραφέας.

 

Συγνώμη, ρε παιδιά, αλλά πείτε μου, είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι ένα τέτοιο τόπικ δυσφημίζει το φόρουμ;

 

Αυτά, και πάλι συγνώμη. Όπως υποσχέθηκα, χωρίς κανένα επιχείρημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το θέμα είναι άλλο. Οτι πολλοί είναι οι Έλληνες που γράφουν, αλλά λίγοι που διαβάζουν. Στην περίπτωση που αυτό ισχύει πραγματικά, δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια στην πραγματικότητα. Ετσι κι αλλιως η λογοκρισία δεν έχει θέση στη δημοκρατία, ε;

 

Ετσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία συμφωνεί ότι δεν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας τον Cyrano, στο γιατί κανείς να θελήσει να γράψει αν δε διαβάζει (ειλικρινά δεν καταλαβαίνω), θα πω: για να σου μπει η ιδέα να γράψεις, πάει να πει ότι αγαπάς το βιβλίο. Επίσης, για να μπορείς μετά να σταθείς απέναντι σε ό,τι δημιούργησες και να κρίνεις αν αξίζει καθόλου τον κόπο, πρέπει να έχεις ένα τόσο δα κριτήριο. Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό που κάνεις, εκτός που δε γίνεται, κατά τη γνώμη μου να το κάνεις σωστά, δεν μπορείς να καταλάβεις στο τέλος τι είναι αυτό που έκανες.

 

Να θέλεις να μπεις σε έναν κόσμο που δεν αγαπάς; Και να έχεις και απαιτήσεις από αυτόν, να σου ανταποδώσει; Ε, δεν καταλαβαίνω.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη, ρε παιδιά, αλλά πείτε μου, είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι ένα τέτοιο τόπικ δυσφημίζει το φόρουμ;

 

 

Ένα θέμα όπως αυτό, όσο αυτονοήτο και αν φαίνεται, στην πραγματικότητα δεν είναι. Διάβασα αρκετές ενδιαφέρουσες απόψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Χέμινγουεη μια χαρά διάβαζε κι έγραφε...well πολύ καλύτερα από "μιά χαρά". Συγκεκριμένα έχει γράψει για το πως διάβαζε και συζητούσε για τα βιβλία και τους συγγραφείς. Μάλιστα σε κάποια φάση ένας είπε ότι έχει γράψει κάτι, όχι σπουδαίο, που θα ήθελε να το διαβάσει κάποιος άλλος. Ο Χέμινγουεη δεν αντέδρασε. Αυτό ήταν σε ένα κομμάτι του ψιλοαυτοβιογραφικού Οι πράσινοι λόφοι της Αφρικής.

Πάρτε και quote από εκεί μια που το ξεφύλλισα (θα προσπαθήσω να είναι σχετικά με το θέμα)

  • Ο Πόε είναι ένας ταλαντούχος συγγραφέας, θαυμάσια καταρτισμένος, μα έχει πεθάνει.
  • Καμιά φορά αυτές οι γνώσεις υπάρχουν μόνες τους, χωρίς να είναι στην πουτίγκα και είναι καλές. Αυτός είναι ο Μέλβιλ. Όμως ο κόσμος τον επιδοκιμάζει για τη ρητορική που δεν έχει καμιά αξία.
  • Οι καλοί συγγραφείς είναι ο Χένρυ Τζέημς, ο Στέφεν Κραίην κι ο Μαρκ Τουέην.
  • Όλη η μοντέρνα αμερικάνικη λογοτεχνία αρχίζει από ένα βιβλίο του Μαρκ Τουέην που λέγεται Χάκλμπέρι Φιν. Αν το διαβάσεις πρέπει να σταματήσεις εκεί που τα παιδιά αρπάζουν το Νέγρο Τζιμ. Αυτό είναι το πραγματικό τέλος. Το υπόλοιπο είναι κάλπικο. Αλλά αυτό είναι το καλύτερο βιβλίο που είχαμε. Όλοι οι Αμερικάνοι που έγραψαν ξεκίνησαν από αυτό.
  • Eίχα ακόμη τη Σεβαστούπολη του Τολστόι και στο ίδιο βιβλίο διάβαζα τώρα ένα διήγημα, "Οι Κοζάκοι", που ήταν πολύ καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ ονομάστηκε: Συγγραφείς που δε διαβάζουν

 

Ξέρετε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ ονομάστηκε: Συγγραφείς που δε διαβάζουν

 

Ξέρετε κανέναν;

 

Εχω ακούσει ένα περιστατικό, όμως επειδή δεν θυμάμαι καλά λεπτομέρειες, δεν θα αναφέρω το όνομα του συγγραφέα για να μην τον κάψω τον άνθρωπο.

 

Λοιπόν, αυτός (πολύ καλός στο είδος του) διάβαζε και πολύ μαλιστα, όμως όταν ρωτήθηκε για έναν εξίσου καλό συνάδελφο του είχε πει ότι δεν τον διαβάζει για να μην επιρρεαστεί η γραφή του. Και ότι γενικότερα προτιμα να διαβάζει λογοτεχνία σε άλλο genre απο αυτό που γράφει ο ίδιος.

 

Αλλά όχι. Δεν υπάρχουν συγγραφείς (ειδικά οι σπουδαίοι) που δεν διαβάζουν τιποτα ή που διαβάζουν πολύ λίγα. Αυτό κάτι σημαίνει....

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ρε παιδιά, αλλά πείτε μου, είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι ένα τέτοιο τόπικ δυσφημίζει το φόρουμ;

 

 

Ένα θέμα όπως αυτό, όσο αυτονοήτο και αν φαίνεται, στην πραγματικότητα δεν είναι. Διάβασα αρκετές ενδιαφέρουσες απόψεις.

 

Το άτοπο του θέματος, προφανώς, δεν συμπαρασύρει και (κάποιες από) τις απόψεις που γράφονται σ' αυτό.

Αυτό όμως δουλεύει και αντίστροφα: Κάποιες αξιόλογες σκέψεις σε ένα τέτοιο τόπικ δεν αρκούν (για μένα τουλάχιστον) για να δικαιώσουν την ύπαρξή του σε ένα τέτοιο φόρουμ.

 

Όταν κάποιος που θέλει να γνωρίσει τον χωρό, μπαίνει και βλέπει αυτό, ε, μετά μη γκρινιάζουμε για την γκετοποίηση του Φανταστικού στην Ελλάδα, τις "παραλογοτεχνίες" και τα ρέστα.

 

Όπως αναφέρθηκε με αντίστοιχα παραδείγματα, από τον Νόρθο νομίζω, προσπαθείστε να φανταστείτε ποδοσφαιρικό φόρουμ, με επαγγελματίες ή ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές μέλη του, και τόπικ:

"Είναι απαραίτητη η παρακολούθηση αγώνων ποδοσφαίρου για να γίνει κανείς καλός ποδοσφαιριστής;"

Και μέσα να το συζητάνε επί 60 και πλεόν ποστ! Ε, συγνώμη ρε παιδιά, εγώ θα έκοβα λάσπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δουλεύει και αντίστροφα: Κάποιες αξιόλογες σκέψεις σε ένα τέτοιο τόπικ δεν αρκούν (για μένα τουλάχιστον) για να δικαιώσουν την ύπαρξή του σε ένα τέτοιο φόρουμ.

boy-that-escalated-quickly.jpg

 

Σε αθλητικές συζητήσεις έχω δει παρόμοια και ακόμη πιο τραβηγμένα θέματα/απόψεις. Επειδή είναι προφανώς λάθος κάτι δε σημαίνει ότι απαγορεύεται κάποιος να το θέσει ως θέμα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το έκανα, ούτε θέλω, ούτε δικαιούμαι, ούτε μπορώ να απαγορεύσω τίποτα. Μίλησα για δυσφήμιση του φόρουμ -και σ' αυτό επιμένω, σεβόμενος προφανώς όλες τις αντίθετες απόψεις.

Το τόπικ εννοείται ότι συνεχίζει, χωρίς την άδειά μου, οπότε σταματώ να διακόπτω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ίσα που έχω χωνέψει ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν διαβάζουν, το να υπάρχουν και συγγραφείς που δεν διαβάζουν μου κάθεται κάπως...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι λίγο άκυρη η σύγκριση...

 

"Είναι απαραίτητη η παρακολούθηση αγώνων ποδοσφαίρου για να γίνει κανείς καλός ποδοσφαιριστής;"

 

 

 

Όχι δεν είναι. Φτάνει να προπονείται και να παίζει αγώνες ο ίδιος.

Edited by abuno
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή, ταπεινή μου γνώμη.

 

Πρώτον και αδιαπραγμάτευτον, τίποτε δεν είναι αυτονόητο.

 

Δεύτερον, όχι, Μιχάλη, δεν τον θεωρώ δυσφήμιση, διότι το 50% των συγγραφέων που έχω γνωρίσει για πρώτη φορά στις παρουσιάσεις των βιβλίων τους, δηλώνουν δημοσίως και το θεωρούν και καμάρι τους ότι δε διαβάζουν. Θεωρώ ότι κάπου σ' αυτό το ρημαδο-δίκτυο πρέπει να υπάρχει μια σελίδα που να φαίνεται πόσο διαφορετικές απόψεις υπάρχουν πάνω στο θέμα. Ανάμεσα σε αυτές που τους βολεύουν, αυτοί οι κύριοι ή κυρίες θα αναγκαστούν να διαβάσουν και την άλλη άποψη.

 

Τρίτον, θα πρέπει να διακρίνουμε δύο ειδών συγγραφείς εδώ για να μπορούμε να μιλάμε χωρίς να μας ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι: τους συγγραφείς που γράφουν γιατί έλα μωρέ, όλοι μπορούμε να γράψουμε ένα βιβλίο και τους συγγραφείς που γράφουν γιατί δε μπορούν να κάνουν αλλιώς.

 

Για τους πρώτους, τους έλα μωρέ, οιαδήποτε συζήτηση πάει στο βρόντο. Ούτως ή άλλως, ο εγωκεντρικός τους μικρόκοσμος δε χωράει απόψεις πάνω στη συγγραφή, άλλων προσώπων όπως ο Όμηρος, ο Ντάντε Αλλιγκιέρι ή ο Ταχάρ Μπεν Τζελούν.

 

Για τους δεύτερους, η καταγραφή αυτού που σε τρώει λίγα έχει να κάνει με την λογοτεχνική σου εκπαίδευση. Οι βοσκοί, ο Μακρυγιάννης κι εγώ έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα: πρέπει να βγάλουμε από μέσα μας αυτό το χτικιό που λέγεται κείμενο, να το δέσουμε στο χαρτί, να πάψει να μας τυραννάει.

 

Τέταρτον και φτάνουμε επιτέλους στην προσωπική μου άποψη. Η συγγραφή είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ένα μάθημα που δεν έχει μόνο θεωρία αλλά και εργαστήριο. Το ίδιο το γράψιμο είναι το εργαστήριο, αλλά θα πρέπει να διαβάσει και θεωρία για να μπορέσεις τελικά να δεις αυτό που κάνεις κι αγαπάς από όλες τις πλευρές.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1)Τι έγινε, ρε παιδιά;; :dazzled: Όλα αυτά με αφορμή αυτό που έγραψα εγώ; Το έγραψα επειδή

2)σε κάποιο άλλο τόπικ, νομίζω σε αυτό, κάποιος αναφέρει ότι γράφει χωρίς να διαβάζει (και περνάει και σχεδόν ντούκου).

3)Επειδή έχω διαβάσει πολλά βιβλία δημιουργικής γραφής και συμμετάσχει σε υπέρ το δέον σεμινάρια δγ, η γνώμη μου είναι ότι Δεν Είναι Απαραίτητα (αγαπητέ Nargathrod). Οκ, λίγη θεωρία μπορεί να σου γλιτώσει κόπο και χρόνο, να σου φέρει στο πιάτο συμπεράσματα στα οποία θα έφτανες και μόνος σου μετά από αρκετή ταλαιπωρία, αλλά πολύ πιο σημαντικό από αυτήν είναι το παράδειγμα: να ξέρεις πώς είναι ένα καλό κείμενο, να έχεις δει καλά κείμενα στη ζωή σου, πριν αρχίσεις να προσπαθείς να γράψεις κι εσύ ένα. Το ότι αυτό δεν είναι αυτονόητο σε ένα φόρουμ (κατά μεγάλο μέρος) συγγραφέων, μου προκαλεί κατά βάθος ένα αίσθημα πανικού, αλλά

4)Τίποτα Και Ποτέ Δεν Είναι Αυτονόητο (αγαπητέ mman). Οι έννοιες "αυτονόητο" και "λογική" έχουν επινοηθεί από την ανθρωπότητα για ευκολότερη επικοινωνία και δεν υπάρχουν στη φύση, όπως και οι έννοιες "νεράιδα", "βρυκόλακας", "αθανασία" κλπ κλπ.

5)Ως προς το αν η ύπαρξη ενός τέτοιου τόπικ δυσφημίζει το φόρουμ, κάποιος που θεωρεί σκουπίδι πχ το Twilight ή τον Harry Potter θα έκοβε λάσπη βλέποντας να υπάρχει ένα τέτοιο τόπικ εδώ... μη σου πω κάποιος εχθρός του φανταστικού θα έμενε λίγα δευτερόλεπτα και θα έφευγε να μην κολλήσει.

 

Με πρόλαβε η Ευθυμία με την ίδια άποψη ( :air_kiss: ), αλλά το ποστάρω κι εγώ μια που το έγραψα και ως άλλη μια ψήφος πάνω στο συγκεκριμένο σκεπτικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιθανό κάποιος να λέει ότι δεν πολυδιαβάζει για να δείξει ότι και καλά δεν παίρνει πράγματα από άλλους. Ή ίσως να μην θέλουν να αποκαλύψουν από που εμπνεύστηκαν. Πχ δεν πέτυχα τη Δημουλίδου να λέει πόσο της άρεσε ο Χάξλεη και το Θαυμαστός Νέος Κόσμος από το οποίο προφανώς εχμ "εμπνεύστηκε". Βέβαια δεν ξέρουμε αν το διάβασε ή αν απλά κάπου πήρε το μάτι της κάποια περίληψη και είπε να γράψει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν μας αρέσει είναι δυσφήμηση;

 

Το λεξικό λέει ότι δυσφήμηση είναι οι διασπορά φημών... Και μόνο φήμες δεν είναι ότι πολλοί από τους συγγραφείς δεν διαβάζουν... Παρακολουθείστε παρουσιάσεις βιβλίων είναι πια ωμή αλήθεια....

 

 

Τέταρτον και φτάνουμε επιτέλους στην προσωπική μου άποψη. Η συγγραφή είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ένα μάθημα που δεν έχει μόνο θεωρία αλλά και εργαστήριο. Το ίδιο το γράψιμο είναι το εργαστήριο, αλλά θα πρέπει να διαβάσει και θεωρία για να μπορέσεις τελικά να δεις αυτό που κάνεις κι αγαπάς από όλες τις πλευρές.

 

Well said Ευθυμία!

Edited by Nargathrod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά, ας ρίξουμε λίγο τους τόνους και ας παραμείνουμε εντός θέματος, γιατί η κουβέντα έχει μάλλον εκτροχιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγνωση για τον αναγνώστη λειτουργεί συνήθως μονοδιάστατα. Είτε ως ψυχαγωγία είτε για να μάθει πληροφορίες.

 

Ο συγγραφέας όμως διαβάζει για να διασκεδάσει προφανώς αλλά και για να μάθει! Να μάθει τους τρόπους και τις τεχνικές, τις μεθόδους και τα τεχνάσματα του συγγραφέα του προς ανάγνωση βιβλίου. Να ανακαλύψει νέες ιδέες που θα βελτιώσουν την τέχνη του. Θεωρώ ότι όλοι όσοι γράφουμε και είμαστε και αναγνώστες, κάνουμε τα παραπάνω έστω και ασυναίσθητα. Πάντως, τα κάνουμε.

 

Υ.Γ.: Είχα γνωρίσει κάποτε έναν συγγραφέα που είχε γράψει δίτομο ή τρίτομο(!) βιβλίο επ.φαντασίας και ένιωσα πολύ άβολα, όταν στην ερώτηση μου ποιον συγγραφέα επ.φαντασίας έχει ως επιρροή μού είπε κανέναν διότι δεν είχε διαβάσει κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Με καλύπτει πλήρως ο αρχηγός:

 

Αν ισχυρίζεστε ότι δεν έχετε χρόνο για να διαβάσετε βιβλία, τότε δεν έχετε τον χρόνο ούτε και τα εργαλεία για να γράψετε! Τόσο απλά… (Stephen King, Περί συγγραφής)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γράφω και σβύνω κανά 20λεπτο τώρα... Τέσπα, ας πούμε πως συμφωνώ με τον Μμαν 100% (και με τον Συρανό). Η συζήτηση είναι εξ' ορισμού παράλογη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..