Jump to content

Project n: Τελειώστε μία φάνταζυ τρι+λογία μέχρι το 2014


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Έπειτα, πρώτα ο Ιλούβαταρ, θα συνεχίσω με το Dune..μου λείπουν βέβαια μερικά βιβλία ακόμη αλλά μέχρι το δεκατέσσερα θα το έχω τελειώσει...(είπαμε πρώτα ο Ιλούβαταρ, μετά ο άρχοντας της Υζόρντερεξ και μετά της Πέμπτης..) :)

To Dune είναι ΕΦ άρα εκτός. Όχι ότι θα μας πειράξει αν το μετρήσεις, δεν κάνουμε διαγωνισμό αλλά βάζουμε το στόχο για να διαβάσουμε παραπάνω βιβλία, απλά το αναφέρω προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μάγια μια Μπένε Τζέζεριτ ρε συ Nih.. :p Ωραία, τότε μουμπλέ μουμπλέ...τότε αν και υπάρχουν αρκετές επιλογές θα ξεκινήσω τον Μαύρο πύργο..(Ναι, μόνο το πρώτο έχω διαβάσει...) Μου φαίνεται ότι με ενθουσιάζει η ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

 

Είμεθα ανοιχτοί και σε προτάσεις/συστάσεις.

 

Έχεις σκεφτεί καθόλου να διαβάσεις Κόναν;

 

:shock:  Στη Σό- στη Σόνυα...  :lol:  το είπες αυτό...  Μα δεν έχει party το Κόναν. :p

post-1837-0-67306100-1374156223.jpg

 

Sonya, σου συστήνω επίσης τον Έλρικ του Μούρκοκ. :rofl2:

 

Εγώ έλεγα να μην παίξω, αλλά μετά θυμήθηκα ότι έχω τα δυο τελευταία βιβλία του Riftwar saga του Feist να τελειώσω ( τον Μάγο τον διάβασα μέσα στο 2013 έτσι κι αλλιώς, άρα θα είναι εξ ολοκλήρου φετινή ανάγνωση η σειρά).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που θυμάσαι τα μίση και τα πάθη μου. :p

 

Μα φυσικά, Έλρικ, πώς τον ξέχασα; Πώς θα μπορέσω ν' αντισταθώ σ' αυτήν την ατέρμονη κλάψα; :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα μόλις τώρα αλλά ελπίζω να προλάβω:

 

Επέλεξα ελληνικά και συγκεκριμένα την τριλογία των Λαξευτών της Βάσως Χρήστου:

 

1. Οι Λαξευτές της Παλίρροιας, 2. Λαξευμένο Δίχτυ και 3. Λαξευτής των Στοιχείων.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1. Kingkiller Chronicle του Patrick Rothfuss. Έχω διαβάσει τα δυο πρώτα και περιμένω να βγει το τρίτο, αλλά ο Πάτρικ έχει πει ότι θα είναι έτοιμο τέλη του 13, οπότε θαρρώ πως θα έχει βγει για kindle μέσα στο 14.

2. The First Law του Joe Abercrombie. Ξεκίνησα την Παρασκευή (damn it, έχασα τον πόντο μου για τρεις μέρες :Ρ) κι ήδη έχω τελειώσει το πρώτο βιβλίο.

 

Είμεθα ανοιχτοί και σε προτάσεις/συστάσεις.

 

Εγώ που τελείωσα την τριλογία (First Law) πριν από κάνα μήνα τι να πω δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις σήμερα τελείωσα το First Law. Δεν θυμάμαι πώς πάει με τους πόντους, αλλά έχω τουλάχιστον έναν. :p

Link to comment
Share on other sites

1 για τωρα, αλλον εναν οταν με το καλο πιασω τη σειρα (ειτε αν το κανει καποιος αλλος) και με μια καλη παρουσιαση παιρνεις και εναν τριτο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το διάβασα στο kindle και δεν ξέρω, μπορεί να πει κανείς αν ήταν πάνω από 600 σελίδες έκαστο; Μην μας φεύγουν πόντοι, θα ξηλωθεί το καλσόν. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ σουξέ ο Αβερκρόβις. Μόλις τον τελείωσα κι εγώ (το πρώτο βιβλίο, εντάξει, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας). Η μετάφραση στα ελληνικά είναι 670 σελίδες.

 

Ερώτηση: διαβάζω Tales of the Dying Earth. Έχω διαβάσει ήδη τις δύο καταστροφές που είναι ο Κουζέλ και τον Ριάλτο. Πιάνει ως τέλος τετραλογίας;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σουξέ ο Αβερκρόβις. Μόλις τον τελείωσα κι εγώ (το πρώτο βιβλίο, εντάξει, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας). Η μετάφραση στα ελληνικά είναι 670 σελίδες.

 

Ερώτηση: διαβάζω Tales of the Dying Earth. Έχω διαβάσει ήδη τις δύο καταστροφές που είναι ο Κουζέλ και τον Ριάλτο. Πιάνει ως τέλος τετραλογίας;

Από ότι είδα, τα Αγγλικά paperback είναι στις λίγες δεκάδες πρι τα 600 (με εξαίρεση το τρίτο, που είναι στα 680). Οπότε ας το βάλουμε σε ψηφοφορία, μετράμε Ελληνική μετάφραση ή το πρωτότυπο, όπου υπάρχουν και τα δύο;

 

Ναι, για τον απλούστατο λόγο ότι έχω διαβάσει τον Κουζέλ και δε με παίρνει να πω όχι.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ σουξέ ο Αβερκρόβις. Μόλις τον τελείωσα κι εγώ (το πρώτο βιβλίο, εντάξει, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας). Η μετάφραση στα ελληνικά είναι 670 σελίδες.

 

Ερώτηση: διαβάζω Tales of the Dying Earth. Έχω διαβάσει ήδη τις δύο καταστροφές που είναι ο Κουζέλ και τον Ριάλτο. Πιάνει ως τέλος τετραλογίας;

1) Από ότι είδα, τα Αγγλικά paperback είναι στις λίγες δεκάδες πρι τα 600 (με εξαίρεση το τρίτο, που είναι στα 680). Οπότε ας το βάλουμε σε ψηφοφορία, μετράμε Ελληνική μετάφραση ή το πρωτότυπο, όπου υπάρχουν και τα δύο;

 

2) Ναι, για τον απλούστατο λόγο ότι έχω διαβάσει τον Κουζέλ και δε με παίρνει να πω όχι.

 

 

 

1)  Ψηφίζω να ισχύει κάθε φορά το μεγαλύτερο. Το πλήθος των λέξεων δεν αλλάζει, μόνο οι γραμματοσειρές.

 

2) Θενκς. Τον τέλεψα σήμερα, οπότε έχω 1 πόντο για μία τετραλογία τελειωμένη, +1 για το τέταρτο βιβλίο, +1 για την αναλυτική κριτική στο δικό της τόπικ, ίσον 3 πόντους. Ναι;

Link to comment
Share on other sites

Χα, άρα έχω κι εγώ έναν πόντο παραπάνω απ' τον Αβερκρόμβιο.

 

(πρέπει να κάνω και την ρημάδα την κριτική...)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Σκιες και Σκόνη, Απόηχοι της Αιωνιότητας Βιβλίο Δεύτερο, της Ανθίππης Φιαμού. Υποτίθεται ότι εντός του 2014 θα βγει και το τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το 5ο της jean auel, απο τη σειρα τα παιδια της γης...τι παιρνει?

Τίποτα, εκτός κι αν έχεις διαβάσει ήδη τα άλλα 5. Αν ναι, τότε παίρνεις 1 για την εξαλογία + 3 γιατί είναι 6 τα βιβλία. Δυστυχώς κάποια είναι κάτω από τις 600 σελίδες άρα δεν έχει επιπλέον πόντο..

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε λίγο τα leaderboards :p

  1. Narualis: 3 πόντοι (Tales of the Dying Earth + παρουσιάσεις στο τόπικ)
  2. Sonya: 2 πόντοι (The first law)
Link to comment
Share on other sites

 

Το 5ο της jean auel, απο τη σειρα τα παιδια της γης...τι παιρνει?

 

Τίποτα, εκτός κι αν έχεις διαβάσει ήδη τα άλλα 5. Αν ναι, τότε παίρνεις 1 για την εξαλογία + 3 γιατί είναι 6 τα βιβλία. Δυστυχώς κάποια είναι κάτω από τις 600 σελίδες άρα δεν έχει επιπλέον πόντο..
φυσικα και εχω διαβασει τα αλλα 4 και επεται αμεσα το 6ο. Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, παίρνω μέρος κι εγώ αυτές τις μέρες αφού συνεχίζω με το 2ο μέρος (Shadows Linger) του Chronicles of the Black Company του Glen Cook. To πρώτο το διάβασα πριν κάνα χρόνο οπότε μέχρι το χειμώνα αν τελιώσω την τριλογία παίρνω και το μπόνους. Δεν είναι μεγάλα βέβαια και λογικά τον Οκτώβρη θα τελειώσω την 1η τριλογία.

 

Τώρα, αν πάρω επιτέλους το A Darkness At Sethanon και με 1 μόλις βιβλίο κλείσω κι άλλη σειρά (ενότητα σειράς έστω) that would be great.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να τιμήσω το πρότζεκτ, τελικά, με την εφταλογία Μαύρος Πύργος του Στίβεν Κινγκ.

 

Η εφταλογία Μαύρος Πύργος αποτελείται από τα εξής βιβλία: 

 

1. Ο τελευταίος πιστολέρο 
2. Το κάλεσμα των τριών
3. Οι ρημαγμένοι τόποι
4. Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα
5. Οι λύκοι της Κάλα
6. Το τραγούδι της Σουζάνας
7. Ο Μαύρος Πύργος

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να τιμήσω το πρότζεκτ, τελικά, με την εφταλογία Μαύρος Πύργος του Στίβεν Κινγκ.

 

Η εφταλογία Μαύρος Πύργος αποτελείται από τα εξής βιβλία: 

 

1. Ο τελευταίος πιστολέρο 

2. Το κάλεσμα των τριών

3. Οι ρημαγμένοι τόποι

4. Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα

5. Οι λύκοι της Κάλα

6. Το τραγούδι της Σουζάνας

7. Ο Μαύρος Πύργος

Ξεχασες τον ανεμο μεσα απο την κλειδαροτρυπα.παντως περιμενω τα σχολια σου αλλα και τον χρόνο που θα κάνεις να τελειώσεις
Link to comment
Share on other sites

 

Αποφάσισα να τιμήσω το πρότζεκτ, τελικά, με την εφταλογία Μαύρος Πύργος του Στίβεν Κινγκ.

 

Η εφταλογία Μαύρος Πύργος αποτελείται από τα εξής βιβλία: 

 

1. Ο τελευταίος πιστολέρο 

2. Το κάλεσμα των τριών

3. Οι ρημαγμένοι τόποι

4. Ο μάγος και η γυάλινη σφαίρα

5. Οι λύκοι της Κάλα

6. Το τραγούδι της Σουζάνας

7. Ο Μαύρος Πύργος

Ξεχασες τον ανεμο μεσα απο την κλειδαροτρυπα.παντως περιμενω τα σχολια σου αλλα και τον χρόνο που θα κάνεις να τελειώσεις

 

 

Δεν το ξέχασα, αλλά η βασική σειρά είναι τα εφτά βιβλία, αυτό είναι ανάμεσα στο τέσσερα και το πέντε, και όχι το όγδοο ας πούμε. Θα το διαβάσω κάποια στιγμή αλλά δεν νομίζω ότι θα μετράει στο πρότζεκτ, γιατί μπορεί στο μέλλον να γράψει και ένα βιβλίο ανάμεσα στο έξι και το εφτά π.χ. ενώ αποκλείεται να γράψει όγδοο. Λογικά θα το πάω ένα βιβλίο ανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαβάζω το The Bonehunters του Steven Ericson, μιας και η κύρια πρόκληση είναι να τελειώσω τη δεκαλογία του Malazan Book of the Fallen. Οτιδήποτε άλλο θα είναι συμπληρωματικό για να μαζέψω ποντάκια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..