Jump to content

Project n: Τελειώστε μία φάνταζυ τρι+λογία μέχρι το 2014


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Είχα τελειώσει την Ετοιμοθάνατη Γη από τον Οκτώβρη και είχα ξεχάσει να το γράψω εδώ... Τεσπά, κριτική έκανα εδώ και νομίζω μετράω άλλο ένα τρίποντο.

 

Και πρέπει να μαζέψω σε ένα ποστ τα σκορ ολονών μας...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν να δούμε τι έχουμε μαζέψει ως τώρα (όπου δεν έχω μετρήσει κάτι διορθώστε με)

 

  1. Nihilio, Malazan Book of the fallen (10 βιβλία - 8 πόντοι, όλα πάνω από 600 σελίδες +1, κριτικές +1) και Ετοιμοθάνατη Γη (4λογία 2 πόντοι +1 για κριτικές). Σύνολο 13
  2. Alanon, Μαύρος Πύργος (8 βιβλία - 6 πόντοι) και η πρώτη τριλογία των Σανάρα (3 βιβλία 1 πόντος και πάνω από 600 σελίδες 1 πόντος και κριτικές 1 πόντος) και Ετοιμοθάνατη Γη (4 βιβλία 2 πόντοι και +1 από κριτικές) σύνολο 12 πόντοι
  3. Narualis, Ετοιμοθάνατη Γη, Icewind Dale και The Tower and the Knife. 3 πόντους έκαστο, σύνολο 9
  4. Blade Runner, Μαύρος Πύργος (7 βιβλία, όλα φέτος, κριτικές), σύνολο 7 πόντοι
  5. Δημήτρης, Χάρυ Πόττερ. 7 βιβλία, όλα φέτος, κριτικές) σύνολο 7 πόντοι
  6. Kelaino, The First Law + τη συνέχεια (4 βιβλία, 600 σελίδες, κριτικές) 4 πόντοι
  7. Myst, Ετοιμοθάνατη γη, τετραλογία και κριτικές = 3 πόντοι
  8. Sonya, The first law (3 βιβλία, 600 σελίδες) 2 πόντοι
  9. Cassandra Gotha, Riftwar Saga (3 βιβλία, κριτική) 2 πόντοι
  10. Heiron, The Black Company, Riftwar Saga, 2 πόντοι εκτός κι αν υπάρχουν και κριτικές

Διορθώστε ότι λάθος έχω κάνει στο μέτρημα ή, όσοι δεν έχουν δηλώσει βιβλία κάντε το τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Avatar Series και το σχολίασα κατά πώς του πρέπει.

 

 

Η Κοιλάδα των Σκιών, Book 1, Richard Awlinson, σελ. 373 

Τάντρας, Book 2, Richard Awlinson, σελ. 399

Βαθιά Νερά, Book 3, Richard Awlinson, σελ. 399

Ο Πρίγκηπας του Ψεύδους,  Book 4, James Lowder, σελ. 413

Η Δίκη του Σάιρικ, Book 5, Troy Denning, σελ. 469

 

Το ξεκίνησα φέτος, +1 πόντος

Το τελείωσα, +1 πόντος

Πέντε βιβλία, +2 πόντοι

Και το προαναφερόμενο σχόλιο, +1 πόντος

 

Σύνολο: (5 πόντοι) + (9 που είχα ήδη) = 14 πόντοι.

 

 

Νομίζω ότι πήρα κεφάλι :p

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το Black Company μετράει; Θεωρείται ολοκληρωμένο;

Είχαμε καταχωρήσει την πρώτη τριλογία στο Χείρωνα, άρα φαντάζομαι ότι σπάει σε παραπάνω από μία σειρές;

Link to comment
Share on other sites

Από τη Wikipedia:

  The Books of the North
  1. The Black Company
  2. Shadows Linger
  3. The White Rose
The Books of the South
  1. Shadow Games
  2. Dreams of Steel
The Books of the Glittering Stone
  1. Bleak Seasons
  2. She Is the Darkness
  3. Water Sleeps
  4. Soldiers Live
Spin-offs
  1. The Silver Spike

 

To be released
  1. A Pitiless Rain
  2. Port of Shadows

 

Η ερώτηση είναι διπλή λοιπόν: 

 

α) Κάθε μέρος θεωρείται μια "τριλογία" ή θα μετρήσουν αθροιστικά, αν τα καταφέρω όλα μέχρι το τέλος;

 

β) Επειδή δύο βιβλία είναι pending (κι όπως υποψιάζομαι θα μείνουν έτσι για αρκετά χρόνια ακόμη), η σειρά θεωρείται ολοκληρωμένη ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τέλος και οι Μάχτ του Κίρνι. Τρία βιβλία, τα ξεκίνησα πριν το 18μηνο, 

Link to comment
Share on other sites

Από τη Wikipedia:

  The Books of the North
  1. The Black Company
  2. Shadows Linger
  3. The White Rose
The Books of the South
  1. Shadow Games
  2. Dreams of Steel
The Books of the Glittering Stone
  1. Bleak Seasons
  2. She Is the Darkness
  3. Water Sleeps
  4. Soldiers Live
Spin-offs
  1. The Silver Spike

 

To be released
  1. A Pitiless Rain
  2. Port of Shadows

 

Η ερώτηση είναι διπλή λοιπόν: 

 

α) Κάθε μέρος θεωρείται μια "τριλογία" ή θα μετρήσουν αθροιστικά, αν τα καταφέρω όλα μέχρι το τέλος;

 

β) Επειδή δύο βιβλία είναι pending (κι όπως υποψιάζομαι θα μείνουν έτσι για αρκετά χρόνια ακόμη), η σειρά θεωρείται ολοκληρωμένη ή όχι;

Είναι 3 ξεχωριστές σειρές με 3, 2 και 4 βιβλία αντίστοιχα (ναι, μετράνε και οι διλογίες)

Link to comment
Share on other sites

Και το Silver Spike; Τοποθετείται χρονικά μετά το White Rose και κλείνει κάποιες εκκρεμότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Και το Silver Spike; Τοποθετείται χρονικά μετά το White Rose και κλείνει κάποιες εκκρεμότητές του.

Άσε το εκτός σειράς ή πρόσθεσέ το στο τέλος της πρώτης τριλογίας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρίξω κι εγώ τον πενιχρό μου οβολό. Τελείωσα την τριλογία Broken Empire (Prince of Thorns, King of Thorns, Emperor of Thorns) του Mark Lawrence. Κάποια στιγμή θα γράψω και την κριτική μου στο αντίστοιχο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ursula Le Guin, Tales from Earthsea, Orion, 2003, 320 σελίδες


Βιβλίο 5 (από 6) της Γαιοθάλασσας


 


Ολοκληρώθηκε  :)


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μόλις πήρα τους πρώωτους 3 πόντους μου καθώς ολοκήρωσα την τριλογία Mistborn του Sanderson μέσα σε τρεις περίπου μήνες! Μιλάμε για βιβλιάρα! Πολύ δίκαια τα 5/5 στο goodreads.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολοκλήρωσα το 4ο από τα 7 βιβλία του Conan, Οι Μαύροι Προφήτες και Άλλα Διηγήματα.

 

Ξεκίνησα το 6ο και τελευταίο βιβλίο της Γαιοθάλασσας, Ο Άλλος Άνεμος.

 

Επίσης έχω ξεκινήσει τα Χρονικά της Άμπερ. Είμαι στο 2ο βιβλίο, Τα Όπλα του Άβαλον.

Τεχνική ερώτηση: τα βιβλία της Άμπερ είναι ενιαία σειρά ή θεωρούνται δύο πενταλογίες;  :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω ξεκινήσει τα Χρονικά της Άμπερ. Είμαι στο 2ο βιβλίο, Τα Όπλα του Άβαλον.

Τεχνική ερώτηση: τα βιβλία της Άμπερ είναι ενιαία σειρά ή θεωρούνται δύο πενταλογίες;  :)

 

Μάλλον δύο πενταλογίες γιατί έχουν και χρονική διαφορά μεταξύ τους και άλλες σημαντικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Περν μετριέται σαν φάντασυ έτσι; Και δεχόμαστε ως τριλογία τα τρία πρώτα(Dragonriders of Pern trilogy, που λένε και στο χωριό μου);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γαιοθαλασσα 6/6 ...σχολιο στο νημα της συγγραφεως...6 πόντοι....

Edited by alanon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει κι ο Αμπερκρόμπις. +3, και πρέπει να έχω φτάσει τους 22 πόντοι.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα και το 2ο του Περν οπότε σήμερα θα πιάσω το 3ο. Ίσως μετά να πιάσω να τελειώσω και το Viriconium(που κι αυτό είναι science fantasy βέβαια,χμ...στο goodreads περισσότεροι το χαρακτηρίζουν fantasy τουλάχιστον) μπας και πάρω κάνα πόντο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάει και η τετραλογία Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης, του Τζακ Βανς. Σχόλια και για τα τέσσερα βιβλία υπάρχουν στο τόπικ της σειράς...

 

Όσον αφορά τους πόντους:
 
+1 πόντο όταν ολοκληρώσουμε μία σειρά=1
+1 πόντο για κάθε βιβλίο της μετά το τρίτο=1
+1 πόντο αν την ανάγνωση ακολουθήσει μία αναλυτική παρουσίαση/κριτική σε δικό της τόπικ=1
 
πόντους τσίμπησα από την σειρά. Συν 7 πόντους από την σειρά Μαύρος Πύργος του Στίβεν Κινγκ, σύνολο 10. Καλά είναι, με τόσους προκρίνομαι στους 16 του Champions League :p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια της γης - Auel Jean

 

ακομα προσπαθω να καταλαβω πως και πηγα εκεινο το απογευμα στην πολιτεια και τα πηρα και τα 6. αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...το χειροτερο ειναι βεβαια οτι τα διαβασα κιολας.....ισως φταινε οι σπουδες μου ...γεωλογος...αλλα η παλαιοντολογια ηταν παντα το χειροτερο μου....ας δουμε λοιπον τι ηταν αυτο το επος οπως το περιγραφουν καποιοι....στοιχεια για την υποθεση δεν θα βαλω γιατι επειδη τα βιβλια συνδεονται αμεσα θα παιξει πολυ σποιλερ....σε περιπτωση λεω που καποιοι θελουν να το διαβασουν...λεω

 

1, ουρσους το πνευμα των σπηλαιων

το πρωτο και με διαφορα το καλυτερο. σφιχτό με καλη δομή ανατροπες πολυ συναισθημα και πολυ δυνατη αφηγηση σε ψηνει πολυ να στνεχισεις αμεσα με το 2ο. καλη ιστορια με πολυ ωραιες σκηνες και πολυ καλα ψαγμενη απο επιστημονικης αποψης....

2. η κοιλαδα των αλογων

μεταβατική φαση της ιστοριας που περιγραφει αρχικα ενα ταξιδια παραλληλα με μια ιστορια επιβιωσης και στο τελος ενα σμιξιμο....συνδετικος κρικος της ολης ιστοριας. ανακαλυψεις, μοναξια και παλι αρκετο συναισθημα σε ενα βιβλιο που δικαιολογημενα ειναι καπως νωθρο....

3. οι κυνηγοι των μαμουθ,

νεο ταξιδι για τους ηρωες σε νεο μερος ....γινονται μελη μια φυλης κυνηγων κι εκει ξεκινανε τα προβληματα...σεξ σεξ σεξ ....και σεξ σεξ με απιστευτους ηρωες με τεραστια εργαλεια....ακομα γελαω με τις περιγραφες.....αναμενομενη εξελιξη....

4. ο ποταμος της μεγαλης μητερας

ενα τεραστιο ταξιδι με τα ποδια απο την σημερινη ουκρανια μεχρι περιπου τις ριζες των πηρηναιων....με ενδιαμεσο τον παγετωνα των αλπεων....το τελευταιο καλο της σειρας με απιστευτο σεξ σεξ σεξ.....παντου....

5. τα πετρινα καταφυγια

τελος του ταξιδιου και η συγγραφεας μας αρχιζει τις επαναληψεις....συνεχως μας αναφερει παλαιοτερες σκηνες...υποθεση μηδεν....

6. η γη των ζωγραφισμενων σπηλαιων...

βαρετο...οι ηρωες μπαινοβγαινουν σε σπηλιες....και σεξ λιγοτερο αλλα με την πιο αστεια περιγραφη ολων των εποχων....μια τυπισα κανει στοματικο σε εναν εκει και γραφει η θεα συγγραφεας...." οταν ορωθηκε ο ανδρισμος του της τιναξε το κεφαλι πισω...." :shout:

 

αυτη ηταν μεσες ακρες η σειρα...καποτε καλη καποτε βαρετη ...με προικισμενους και παντα ετοιμους εραστες και λεπτομερεις περιγραφες της ερωτικης πραξης....

γενικα παει λιγο σε αρλεκιν με προιστορικο υποβαθρο οπου οι μαγοι κανουν βολτα στον κοσμο των πνευματων....στα θετικα σιγουρα το ψαγμενο επιστημονικο αλλα μεχρι εκει....η ηρωιδα συμπαθης αλλα τα κανει ολα βρε παιδι μου....ο θεος τζονταλαρ (γκομενος) ευεξαπτος αλλα αστειος....γενικα τιποτα το ιδιαιτερο η σειρα....(καποιος πρεπει να τις διαβαζει για να γλιτωσει τους αλλους τελικα)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..