Jump to content

Χειρότερο βιβλίο fantasy που δυστυχώς διαβάσατε


Alucard
 Share

Recommended Posts

Το Malazan Book of the Fallen έχει-όπως είπε κι ο Μήτσος- αντικειμενικά πολλά (πολύ) θετικά στοιχεία: τρομερές ιδέες, τρομερή κοσμοπλασία, πλήθος χαρακτήρων αρκετά διαφορετικών μεταξύ τους, πλούσια πλοκή κτλ*. Άλλο να μην την παλεύει κάποιος και να μην του αρέσει γιατί όντως γίνεται πανικός όπως τα πετάει όλα ο Έρικσον και χάνει το παιδί τη μάνα κι άλλο να λέει ότι είναι το χειρότερο βιβλίο φάντασυ.

Να ήταν το θέμα "βιβλία που σας κούρασαν" μπορεί να το έβαζα κι εγώ παρά το γεγονός ότι μου άρεσε πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο άνθρωπος ξέρει να χρησιμοποιεί την αγγλική γλώσσα, η γραφή του είναι υπέροχη. Σε αντίθεση με κάτι άλλους σύγχρονους *γκουχΜάρτινγκουχ*

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο άνθρωπος ξέρει να χρησιμοποιεί την αγγλική γλώσσα, η γραφή του είναι υπέροχη. Σε αντίθεση με κάτι άλλους σύγχρονους *γκουχΜάρτινγκουχ*

 Ο Μαρτιν μια χαρα γραφει και στην ουσια ο τροπος γραφης του ειναι απο τους πιο δυσκολους, καθε χαρακτηρας εχει δικο του λεξιλογιο και τον γραφει διαφορετικοτατα. 

Το Malazan Book of the Fallen έχει-όπως είπε κι ο Μήτσος- αντικειμενικά πολλά (πολύ) θετικά στοιχεία: τρομερές ιδέες, τρομερή κοσμοπλασία, πλήθος χαρακτήρων αρκετά διαφορετικών μεταξύ τους, πλούσια πλοκή κτλ*. Άλλο να μην την παλεύει κάποιος και να μην του αρέσει γιατί όντως γίνεται πανικός όπως τα πετάει όλα ο Έρικσον και χάνει το παιδί τη μάνα κι άλλο να λέει ότι είναι το χειρότερο βιβλίο φάντασυ.

Να ήταν το θέμα "βιβλία που σας κούρασαν" μπορεί να το έβαζα κι εγώ παρά το γεγονός ότι μου άρεσε πολύ.

Δεν ξερω εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε ουτε ο τροπος γραφης μου φανηκε υπερβολικα ηπιος.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, ο άνθρωπος ξέρει να χρησιμοποιεί την αγγλική γλώσσα, η γραφή του είναι υπέροχη. Σε αντίθεση με κάτι άλλους σύγχρονους *γκουχΜάρτινγκουχ*

 Ο Μαρτιν μια χαρα γραφει και στην ουσια ο τροπος γραφης του ειναι απο τους πιο δυσκολους, καθε χαρακτηρας εχει δικο του λεξιλογιο και τον γραφει διαφορετικοτατα. 

Το Malazan Book of the Fallen έχει-όπως είπε κι ο Μήτσος- αντικειμενικά πολλά (πολύ) θετικά στοιχεία: τρομερές ιδέες, τρομερή κοσμοπλασία, πλήθος χαρακτήρων αρκετά διαφορετικών μεταξύ τους, πλούσια πλοκή κτλ*. Άλλο να μην την παλεύει κάποιος και να μην του αρέσει γιατί όντως γίνεται πανικός όπως τα πετάει όλα ο Έρικσον και χάνει το παιδί τη μάνα κι άλλο να λέει ότι είναι το χειρότερο βιβλίο φάντασυ.

Να ήταν το θέμα "βιβλία που σας κούρασαν" μπορεί να το έβαζα κι εγώ παρά το γεγονός ότι μου άρεσε πολύ.

Δεν ξερω εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε ουτε ο τροπος γραφης μου φανηκε υπερβολικα ηπιος.

 

O Μάρτιν έχει πολλά καλά,ο τρόπος γραφής του δεν είναι ένας από αυτούς.Και αυτό είναι κάτι που δεν είναι υποκειμενικό γιατί μετριέται με καθολικά κριτήρια.

 

Τώρα που δεν σου άρεσε δεκτόν γιατί είναι γούστα αυτά,αλλά το "ήπιος" τι σημαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επίσης, ο άνθρωπος ξέρει να χρησιμοποιεί την αγγλική γλώσσα, η γραφή του είναι υπέροχη. Σε αντίθεση με κάτι άλλους σύγχρονους *γκουχΜάρτινγκουχ*

 Ο Μαρτιν μια χαρα γραφει και στην ουσια ο τροπος γραφης του ειναι απο τους πιο δυσκολους, καθε χαρακτηρας εχει δικο του λεξιλογιο και τον γραφει διαφορετικοτατα. 

Το Malazan Book of the Fallen έχει-όπως είπε κι ο Μήτσος- αντικειμενικά πολλά (πολύ) θετικά στοιχεία: τρομερές ιδέες, τρομερή κοσμοπλασία, πλήθος χαρακτήρων αρκετά διαφορετικών μεταξύ τους, πλούσια πλοκή κτλ*. Άλλο να μην την παλεύει κάποιος και να μην του αρέσει γιατί όντως γίνεται πανικός όπως τα πετάει όλα ο Έρικσον και χάνει το παιδί τη μάνα κι άλλο να λέει ότι είναι το χειρότερο βιβλίο φάντασυ.

Να ήταν το θέμα "βιβλία που σας κούρασαν" μπορεί να το έβαζα κι εγώ παρά το γεγονός ότι μου άρεσε πολύ.

Δεν ξερω εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε ουτε ο τροπος γραφης μου φανηκε υπερβολικα ηπιος.

 

O Μάρτιν έχει πολλά καλά,ο τρόπος γραφής του δεν είναι ένας από αυτούς.Και αυτό είναι κάτι που δεν είναι υποκειμενικό γιατί μετριέται με καθολικά κριτήρια.

 

Τώρα που δεν σου άρεσε δεκτόν γιατί είναι γούστα αυτά,αλλά το "ήπιος" τι σημαίν

 

Αν μπορεις για δειξε μου αυτα τα καθολικα κριτηρια που μου λες.

 

Δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε, αντικειμενικα ειναι αθλιος ο τροπος γραφης του Ερικσον, αυτο μιλαει απο μονο του οταν θες δυο τρια βιβλια για να καταλαβεις τι γινεται.

 

 Eπισης με το "ηπιος" θελω να πω πως ο τροπος που χτιζει το σασπενς δεν ειναι και απο τις καλυτερες.

Edited by The Unbeliever
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, το χειρότερο βιβλίο που διάβασα ήταν το "Η Λάουρα και το Μυστικό της Αβεντέρας", ήταν τέρμα αντιγραφή του Χάρι Πότερ, μόνο που αντί για τον Ρον, είχαμε μια ηλίθια φίλη, και η έξυπνη Ερμιόνη Γκρέηντζερ, μετατράπηκε σε αγόρι και αδερφό της πρωταγωνίστριας, το όλο σκηνικό έκανε μπαμ από την αρχή, ήξερες τι θα συμβεί γιατί απλά ήταν τόσο προφανές, και γενικά, ήταν τα 20 ευρώ που ακόμα κλαίω με μαύρο δάκρυ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με πειραζει ενα βιβλιο να μοιαζει με ενα αλλο. Αρκει να μοιαζει τυχαια. Δεν καθομαι να ψαχτω "α αυτο μοιαζει με τον αρχοντα, α αυτο μοιαζει με τον Μαρτιν". Ας παρει ο καθενας οτι θελει. Στο κατω κατω παρθενογενεση δεν υπαρχει. Και ο Τολκιν πηρε απο τις μυθολογιες, πηρε και απο το δαχτυλιδι των νιμπελουγκεν, ο δε Μαρτιν, αντεγραψε τον πολεμο των ροδων. Δεν με πειραζει ο αλλος να εχει παρει απο αλλους. Αυτα που με πειραζουν σε ενα βιβλιο ειναι τα εξης :

Στασιμη πλοκη

Ανουσιοι χαρακτηρες

Προβλεπομενη ιστορια

 

κακη γραφη (σε σημειο που δεν μπορεις να ακολουθησεις την πλοκη)

 

λογοκρισια στο κειμενο, να μην μας παθει τιποτα ο αναγνωστης.

Υπερβολικος επισμος σε βιβλιο επικης φαντασιας για να καλυψουμε τα σεναριακα κενα. (μπορει ο χαρακτηρας μου να ειναι τοσο ανουσιος και ρηχος, που ουτε στην λαμψη του φωσκολου δεν θα καταφερνε να παιξει, μπορει η πλοκη να σκιαζεται απο αυτην ενος τυπικου επεισοδιου των power rangers, αλλα να! Δες την επιθεση με τους χρυσαφενιους γρυπες Καθως παλευουν με τους μωβ δρακους στο χαραμα, πανω απο το καφετι μισογρεμισμενο καστρο του νεκρου βασιλια. Ουαου;)

Τα χειροτερα που εχω διαβασει :

Υφαντοκοσμος - Clive barker
Χρυσος ο Clive, θεος ο Clive, αλλα μεγαλυτερη μπουρδα δεν εχω διαβασει στη ζωη μου. Αδιαφοροι χαρακτηρες, αργη πλοκη, αδιαφορη ιστορια. Δεν αντεξα να το διαβασω ολο.

Τι θα γινει μετα - John Kazenbach.
Ωραιο set, καλη γραφη, λογοκρισια να μην τρομαξουμε τον αναγνωστη. Οποιος κρυβει απο τον αναγνωστη, μπορει να δεσει μια πετρα στο λαιμο του και να παει να πεσει απο εναν γκρεμο.

Ο τροχος του Χρονου - Robert Jordan
Οκ, μπορει να το αδικω το βιβλιο. Αλλα δεν μπορει να διαβαζω το βιβλιο που ξεκινα σε μια ταβερνα που περιμενουν μια παρασταση, να εχω φτασει στην 100 και σελιδα, και ακομα να ειμαστε στην ταβερνα που περιμενουμε την παρασταση. ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ αλερτ.

 

Edited by alucardos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι μιλάμε για "χειρότερο καλύτερο φάντασυ". 

 

Θέλω να πω, είναι άδικο να βάζεις στο ίδιο καζάνι τον πιτσιρικά που δεν έχει πιάσει βιβλίο στη ζωή του και με μοναδικές παραστάσεις βίντεογκέιμς να γράφει ένα βιβλιαράκι και να το αυτοεκδίδει, και από την άλλη, τον έμπειρο / καλό συγγραφέα που όμως βγάζει ένα κατά γενική ομολογία κακό βιβλίο. Το ατόπημα του δεύτερου, είναι σαφώς μεγαλύτερο από του πρώτου. 

 

Με αυτή και μόνο τη λογική, χειρότερο φάντασυ που έχω διαβάσει ποτέ (από υποτίθεται καλούς συγγραφείς) είναι η τριλογία Sovereign Stone (Well of Darkness, Guardians of the Lost, Journey Into the Void) από τους Weis & Hickman. Ορισμός της βαρεμάρας, των αδιάφορων χαρακτήρων και ιστορίας και δυστυχώς εδώ αποτυγχάνουν πλήρως να αποκρύψουν έστω στοιχειωδώς ότι (και αυτή τη φορά) κοπιάρουν ασύστολα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ σημαντικά τα ποστς σας. Μου φαίνεται θα δίνω μεγαλύτερη σημασία σε αυτό το θρεντ παρά στις αξιολογήσεις των καλύτερων... :clover:


Εννοώ εχοντας διαβάσει κάποια απο αυτά που αναφέρετε σκεφτόμουνα  τι κρίμα που οταν πήγα να αγορασω κάποια βιβλία  δε βρεθήκε ενας χριστιανος(-μουσουλμανος-ινδουίστης αθέος τελοσπαντων) και να μου πεί "αστο αυτό κατω κοπέλα μου...Για το καλό σου..."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακών βιβλίων συνέχεια με Laurel K. Hammilton και (όχι, δεν είναι κάποιο από τα διψήφια Anita Blake αλλά το) Death of a Darklord.

ΥΓ: Αν και χειρότερο όλης της σειράς θεωρώ το Tapestry of Dark souls της Elaine Cunningham, με τη βασική όμως σημείωση ότι, από το βιβλίο, δε θυμάμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Ουπς! Με γλίτωσες από το να την κάνω την πατάτα. Τα είχα αμφότερα στα υπόψη, λόγω Ravenloft.

 

(και επειδή το πρώτο -νομίζω- βιβλίο της σειράς, το I, Strahd μου ψιλοάρεσε)

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα, σε κακό φάντασυ έχω το τελευταίο βιβλίο της Dark Elf trilogy (Sojourn) που πλέον σερνόταν. 

 

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Κακών βιβλίων συνέχεια με Laurel K. Hammilton και (όχι, δεν είναι κάποιο από τα διψήφια Anita Blake αλλά το) Death of a Darklord.

ΥΓ: Αν και χειρότερο όλης της σειράς θεωρώ το Tapestry of Dark souls της Elaine Cunningham, με τη βασική όμως σημείωση ότι, από το βιβλίο, δε θυμάμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Ουπς! Με γλίτωσες από το να την κάνω την πατάτα. Τα είχα αμφότερα στα υπόψη, λόγω Ravenloft.

 

(και επειδή το πρώτο -νομίζω- βιβλίο της σειράς, το I, Strahd μου ψιλοάρεσε)

 

Vampire of the Mist - Carnival of Lost Souls - I, Strahd και ΦΥΣΙΚΑ το Heart of Midnight είναι τα must read.

Τα Scholar of Decay, To Sleep with Evil, Knight of the Black Rose και τα (αν θυμάμαι καλά) Mordenheim και The Enemy Within είναι καλά για φαν.

 

Από εκεί και κάτω τα βιβλία είναι για σφαλιάρες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vampire of the Mist - Carnival of Lost Souls - I, Strahd και ΦΥΣΙΚΑ το Heart of Midnight είναι τα must read.

 

Τα Scholar of Decay, To Sleep with Evil, Knight of the Black Rose και τα (αν θυμάμαι καλά) Mordenheim και The Enemy Within είναι καλά για φαν.

 

Ωωω, μερσί μποκού! Τα χτυπάω στο bookdepository.

 

(αν και παίζει να τα βρω κοψοχρονιά σε Κάισσα)

Edited by giorgos lagonas
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

 

Μα έλα τώρα, μια παρέα είμαστε και φιλειρηνικοί άνθρωποι κατά βάση.  :rolleyes:

 

(Πού είναι εκείνη η λεκάνη να νίψω τας χείλη μου;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

 

Μα έλα τώρα, μια παρέα είμαστε και φιλειρηνικοί άνθρωποι κατά βάση.  :rolleyes:

 

(Πού είναι εκείνη η λεκάνη να νίψω τας χείλη μου;)

 

Απαπα! Θα το αιματοκυλήσουμε το thread!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

 

Μα έλα τώρα, μια παρέα είμαστε και φιλειρηνικοί άνθρωποι κατά βάση.  :rolleyes:

 

(Πού είναι εκείνη η λεκάνη να νίψω τας χείλη μου;)

 

Απαπα! Θα το αιματοκυλήσουμε το thread!

 

Πέτα μας κανένα Σιλμαρίλιον να μας τελειώσεις

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Πάντως το τοπ μου χείριστο βιβλίο φάντασυ δεν τολμώ να το ομολογήσω. Θα με πάρετε με τις πέτρες...

 

Μα έλα τώρα, μια παρέα είμαστε και φιλειρηνικοί άνθρωποι κατά βάση.  :rolleyes:

 

(Πού είναι εκείνη η λεκάνη να νίψω τας χείλη μου;)

 

Απαπα! Θα το αιματοκυλήσουμε το thread!

 

Πέτα μας κανένα Σιλμαρίλιον να μας τελειώσεις

 

 

Αντέχουμε, πες.

Link to comment
Share on other sites

Πέτα μας κανένα Σιλμαρίλιον να μας τελειώσεις

 

ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! 

 

Αυτό. Δεν-σε-πιστεύω.

 

Ε, ναι λοιπόν, (αφού με ξεβράκωσε ο Nihilio) το ομολογώ. Δεν αντέχω με τίποτα το Σιλμαρίλιον. Το έχω διαβάσει δυο φορές, η δεύτερη καθαρά από πείσμα, μπας και καταλάβω τι είναι αυτό που βρίσκει τόσος κόσμος και δεν μπορώ να βρω εγώ. Κάθε φορά που διάβαζα ήταν χειρότερη από την προηγούμενη. Και τρίτη φορά δεν το διαβάζω. Προτιμώ να καταπιώ τον Προυστ ολόκληρο!

 

Για μένα είναι ίσως το πιο βαρετό βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ. Κατακλεμμένη κοσμογονία (mix θρησκειών) και ένας σκασμός αδιάφορων ιστοριών, που βρίθουν αδιάφορων και παντελώς αχρείαστων λεπτομερειών για χαρακτήρες που... δεν με νοιάζουν. 

 

ΥΓ 1: υπόψη, μου αρέσει ο Άρχοντας! Αλήθεια! Και ακόμα περισσότερο το Hobbit!

ΥΓ 2: άιντε, ας αρχίσει ο πετροπόλεμος...

Edited by giorgos lagonas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Πέτα μας κανένα Σιλμαρίλιον να μας τελειώσεις

 

ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ!!! 

 

Αυτό. Δεν-σε-πιστεύω.

Elementary, my dear Watson :mf_sherlock:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πολύ σημαντικά τα ποστς σας. Μου φαίνεται θα δίνω μεγαλύτερη σημασία σε αυτό το θρεντ παρά στις αξιολογήσεις των καλύτερων... :clover:

Εννοώ εχοντας διαβάσει κάποια απο αυτά που αναφέρετε σκεφτόμουνα  τι κρίμα που οταν πήγα να αγορασω κάποια βιβλία  δε βρεθήκε ενας χριστιανος(-μουσουλμανος-ινδουίστης αθέος τελοσπαντων) και να μου πεί "αστο αυτό κατω κοπέλα μου...Για το καλό σου..."

Εμ, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ο Υφαντόκοσμος, ας πούμε, είναι από τα πιο ωραία βιβλία που έχω διαβάσει, αλλά όπως το πάρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει αρκετούς που δεν το αντέχουντο Σιλμαρίλλιον.  :p

 

Πρόκειται για ένα βιβλιο που δεν ακολουθεί συνηθισμένα μονοπάτια, οπότε ξενίζει εύκολα αρκετούς από τους αναγνώστες του. Εγώ το αγαπώ πάρα πολύ και είναι ακριβώς στοιχεία όπως όλη αυτή η κοσμοπλασία με τα αμέτρητα γεγονότα που σκιαγραφούνται, αν και δεν περιγράφονται ποτέ αρκετά που θυμίζει έντονα μυθολογία που με τραβά. Σίγουρα όμως δεν είναι μία νουβέλα για όλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει αρκετούς που δεν το αντέχουντο Σιλμαρίλλιον.  :p

 

Πρόκειται για ένα βιβλιο που δεν ακολουθεί συνηθισμένα μονοπάτια, οπότε ξενίζει εύκολα αρκετούς από τους αναγνώστες του. Εγώ το αγαπώ πάρα πολύ και είναι ακριβώς στοιχεία όπως όλη αυτή η κοσμοπλασία με τα αμέτρητα γεγονότα που σκιαγραφούνται, αν και δεν περιγράφονται ποτέ αρκετά που θυμίζει έντονα μυθολογία που με τραβά. Σίγουρα όμως δεν είναι μία νουβέλα για όλους.

 

Να 'στε καλά ρε παιδιά, και τόσο καιρό νόμιζα ότι εγώ ήμουν ο... εξωγήινος! Όπου αλλού το έχω πει με έχουν αντιμετωπίσει με ένα μείγμα δολοφονικής μανίας και αηδίας!

 

Εντάξει, ποτέ δεν είπα ότι είναι κακό βιβλίο. Εγώ δεν το αντέχω. Και αν δεν είχε το όνομα του Τόλκιν απέξω, είμαι σίγουρος ότι δεν θα μιλούσε κόσμος για αυτό. Αλλά αυτό είναι η δική μου γνώμη και μόνο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ένα παλικάρι που με έμπασε στο είδος βασικά που μου είχε πει να μην αρχίσω με το Σιλμαρίλλιον, ό,τι είναι κουραστικό ειδικά για όσους δεν είναι μεγάλοι φαν του κόσμου του Τόλκιν. Εγώ δυστυχώς/ευτυχώς τότε δεν βρήκα τη Συντροφιά του δακυτλιδιού, το Χόμπιτ μου φάνηκε κάπως παιδικό κι έτσι τελικά ξεκίνησα με το Σιλμαρίλλιον. Προσωπικά μου άρεσε πολύ αλλά καταλαβαίνω ότι είχε δίκιο κι ότι δεν είναι για όλους. Το γεγονός ότι έχει ένα μέρος που είναι σα non fiction μυθολογία κι έτσι, μερικές ανάκατες ιστορίες με χαρακτήρες με τους οποίους δεν ταυτίζεται ο αναγνώστης (ίσως γιατί περιγράφονται σαν από απόσταση, από τα μάτια ενός ιστορικού) είναι λογικό να χαλάει αρκετό κόσμο. Για μένα βέβαια το δίκαιο είναι να μην μπαίνει καν σε σύγκριση με φάντασυ μυθιστορήματα γιατί δεν είναι ακριβώς μυθιστόρημα.

Link to comment
Share on other sites

 

πολύ σημαντικά τα ποστς σας. Μου φαίνεται θα δίνω μεγαλύτερη σημασία σε αυτό το θρεντ παρά στις αξιολογήσεις των καλύτερων... :clover:

Εννοώ εχοντας διαβάσει κάποια απο αυτά που αναφέρετε σκεφτόμουνα  τι κρίμα που οταν πήγα να αγορασω κάποια βιβλία  δε βρεθήκε ενας χριστιανος(-μουσουλμανος-ινδουίστης αθέος τελοσπαντων) και να μου πεί "αστο αυτό κατω κοπέλα μου...Για το καλό σου..."

Εμ, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ο Υφαντόκοσμος, ας πούμε, είναι από τα πιο ωραία βιβλία που έχω διαβάσει, αλλά όπως το πάρει κανείς.

 

κοιτα ειδικά για τον Υφαντοκοσμο δε θά τον έβαζα στη λιστα με τη χειροτερα βιβλία. Αλλά δε θα πω οτι ειναι απο τα πιο ωραια που έχω διαβασει. Ολα θέμα γούστου ειναι αλλά βλεπεις οτι πχ σε κάποια συμφωνουν παρα πολλοι για να ειναι συμπτωση  :8):

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε ότι το Σιλμαρίλλιον είναι προσχέδιο και όχι τελειωμένο βιβλίο.Δεν ήθελε ο συγγραφέας να το κυκλοφορήσει σε τέτοια μορφή,όπως επίσης τα ίδια και χειρότερα είναι οι Ατελείωτες Ιστορίες που εκεί και εάν είναι τελείως draft.

Έτσι το Σιλμαρίλλιον είναι πιστεύω βιβλίο για τους φαν που απλά θέλουν να μάθουν την "προϊστορία" του Μύθου του Τόλκιν και όχι για απλούς αναγνώστες που ψάχνουν ένα ακόμη φάνταζι.

Κουράζει και αφήνει πολλά έξω γιατί δεν έχει ουσιαστικά ποτέ ολοκληρωθεί.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..