Jump to content

Δημιουργοί comic


Eldikinquel
 Share

Recommended Posts

Υπάρχει εδώ κανένας που να ασχολείται με σχεδιασμό comic; Εγώ κάτι προσπαθώ να κάνω (κυρίως την ώρα του μαθήματος... :rolleyes: ) αλλά θέλει πολλή δουλεια... Τα καταφέρνω πολύ καλά στις αντιγραφές σκίτσων αλλά δεν τα πάω καλά με την σχεδίαση από μυαλού... Έχω πολλά προβλήματα με τα πρόσωπα και τα χέρια των ανθρώπων...

 

Ξέρει κάποιος τεχνικές σχεδιασμού; Κάποιο σχετικό site ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Μικρός έκανα κόμικς... και ήταν άθλια. Μάλλον, δε με θέλει το άθλημα της ζωγραφικής, φαίνεται. :(

 

 

Πάντως, ρίξε μια ματιά εδώ. Τα παιδιά φαίνεται να έχουν κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μικρός ζωγράφιζα comics είχα σκεφτεί και ένα ολόκληρο δικό μου σύμπαν με σούπερ ήρωες με καταγωγή από την Ατλαντίδα! Το όνομα αυτών; A-Forces. Atlantian Forces δηλαδή :ph34r: . Τα περισσότερα που ήθελα δεν τα έκανα τελικά, γιατί α)το σχέδιό μου ήταν άθλιο β)δεν τα ήθελε κανείς :D

Link to comment
Share on other sites

Τα καταφέρνω πολύ καλά στις αντιγραφές σκίτσων αλλά δεν τα πάω καλά με την σχεδίαση από μυαλού...

 

 

Και εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.... Μαλλον ο Ων δεν μας εδωσε και πολλη (αληθεια πως γραφεται πολλη ή πολυ.... :unsure: ) φαια ουσια.... :( Παντως ποτε δεν επιχειρησα να κανω Comics

Edited by Alestor
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω μία κλίση στην ζωγραφική αλλά ποτέ δεν κατάφερα να κάνω ένα σοβαρό έργο οπότε συνεχώς μοχθώ ακι δεν καταφέρνω τίποτα το αξιόλογο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χα θυμίθηκα όταν ήμουν αρκετά μικρός έφτιαχνα σε 50φυλλα τετράδια κόμιξς. Το καλύτερο 80άφυλο με ghostbasters/spiderrman/bat(δικοί μου χαρακτήρες) το πούλησα στον πατέρα μου για 300 δρχ. Από τότε εκτός απο μια σειρά ποκετ-σάιζ δεν ασχολήθηκα. Αλλά ακόμη μου αρέσει σαν ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Ρε πούμα τι μου θύμισες.... Μικρός έκανα άπειρα κόμιξ και τα πουλούσα στο μικρό μου αδερφό που πορωνότανε. Δεν ασχολήθηκα όμως ποτέ σοβαρά...

:artist: :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως (σχεδόν) όλοι όσοι τώρα συγγράφουμε, παλιά, κάναμε κόμιξ. Ήταν κι αυτός ένας τρόπος για να εξωτερικεύσεις την πλεονάζουσα ενέργεια, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τη δημιουργικότητα, έτσι; Κι εγώ αυτό πιστευώ. Μερικοί έχουν ένα είδος πείσματος που τους ωθεί να δημιουργούν κάτι δικό τους. Γι'αυτό κάποιος που αρέκσεται στο να δημιουργεί, το κάνει σε πολλούς τομείς συνήθως.

 

Τα καταφέρνω πολύ καλά στις αντιγραφές σκίτσων αλλά δεν τα πάω καλά με την σχεδίαση από μυαλού... Έχω πολλά προβλήματα με τα πρόσωπα και τα χέρια των ανθρώπων...

 

Ξέρει κάποιος τεχνικές σχεδιασμού; Κάποιο σχετικό site ίσως;

 

Eldikinquel, αν θες την άποψή μου, οι τεχνικές δε χρειάζονται ιδιαίτερα παρά μόνο αφού βελτιωθείς αρκετά, ως επιπρόσθετες. Για αρχή η αντιγραφή και λίγο μεράκι αρκούν. Πριν πολλά χρόνια ήμουν ακριβώς στην κατάστασή σου: Είχα δυσκολίες (ιδιαίτερα στα χέρια) και κυρίως αντέγραφα (Asterix περισσότερο). Μετά άρχισα σιγά σιγά να διαμορφώνω ένα δικό μου στύλ και να απεξαρτούμαι απο την αντιγραφή... Πάντως απ'αυτήν έμαθα, είναι σίγουρο.

 

Κανένα site δε ξέρω, αλλά επειδή με δυσκολεύει η κίνηση, εφαρμόζω μια τεχνική που έμαθα από τη γιαγιά μου ( :worshippy: ) που ζωγράφιζε αγιογραφίες: Κάνω ένα προσχέδιο του σώματος, χρησιμοποιώντας κύκλους και ελλήψεις για κάθε κομάτι που μένει ακίνητο (θώρακας, μπράτσο, χέρι, όμοι, κεφάλι κτλ). Οι ελλήψεις αυτές ενώνονται στις κλειδώσεις(αγκώνες, γόνατα και τέτοια). Μετά αφού σχηματίσω έτσι την κίνηση, έχω το προσχέδιο ως οδηγό για να ολοκληρώσω το υπόλοιπο, προσθέτοντας τις λεπτομέρειες.

 

Δε ξέρω αν με κατάλαβες, αλλά τουλάχιστον προσπάθησα :huh:

 

Edit: Άργησα λίγο στην απάντηση ε;

Edited by Μελδόκιος
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι εννοείς και θα το δοκιμάσω! Πάντως στην αντιγραφή τα καταφέρνω μια χαρά (γενικότερα). Αχχχχ, η παλιότερη γενιά (βλέπε γιαγιά) μας εμπνέει...

:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Sumfwnw.... i eksaskisi mas kanei teloious...

Uparxoun pleon polla biblia styl "How to draw a..." !!!

Kserei kaneis omws tin diadikasia na ftiaxeis ena kalo comic, dld pou na to sxediaseis prwta pws na baleis xrwma kai ta loipa ????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ιδέες για κείμενα/ιστορίες κόμιξ, αλλά το σχέδιο μου είναι ακόμα απαράδεκτο και μάλλον θα αργήσει να καταλήξει ανεκτό για να τα κάνω μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω comics αλλά κάνω πολλών ειδών σχέδιο. Για την ανατομία μια είναι η συμβουλή... μάθε ανατομία και πάρε ξύλινο κουκλάκι με κινητές αρθρώσεις. :) Κάνει δουλειά για οτιδήποτε. Από ρεαλισμό ως comics. Επίσης πάρε το poser φτιάχνε μοντέλα και βλέπε από εκεί την ανατομία.

Link to comment
Share on other sites

Aσχολούμαι κάπως με το σχεδιασμό κόμικς αν και περισσότερο με σχεδιασμό κοστουμιών και χαρακτήρων. Παλιά είχα κάνει μερικές ιστορίες.

Πάντως λινκια σχετικά με το σχεδιασμό κόμικς κλπ είχα βάλει σε κάποια τόπικς του φόρουμ. Συγκεκριμένα εδώ:

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=476

 

και για μερικά κλασσικά βιβλία για σκίτσο που μπορεί κάποιος να κατεβάσει δωρεάν και νόμιμα, εδώ:

 

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=598

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..