Jump to content

50 Βιβλία για το 2014


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

 

 

 

Το Ήδη Νεκρός πώς ήταν; Γιατί παίζει πλέον και σε παζάρια...

 

 

Το έχω διαβάσει και γω, σχόλιο εδώ. Προσωπικά μου άρεσε πολύ, αλλά δεν είναι για όλα τα γούστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

10. Ο τρίτος αστυφύλακας - Flann OBrien (298)

11. Τις μικρές ώρες - Haruki Murakami (229)

12. Η μεταμόρφωση - Franz Kafka (127)

13. Η Θεωρία της Σχετικότητας - Albert Einstein (146)

14. Software - Rudy Rucker (245)

15. Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα - David Ambrose (371)

16. Λαβύρινθος θανάτου - Philip K. Dick (198)

17. Indigo - Graham Joyce (247)

Link to comment
Share on other sites

1.M. Weis & T. Hickman "Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό" Εκδόσεις Anubis,  σελ. 560 (7,5/10)
2. Collette Davenat " Ιερά Οργή", Εκδόσεις Ενάλιος, σελ. 380 (8/10)
3. Ursula Leguin " Η Πιο Μακρινή Ακτή", Εκδόσεις Τρίτων, σελ. 230 (6,5/10)
4. John Maddox Roberts "Ένα νομικό ζήτημα" εκδόσεις introbooks, σελ. 450 (7/10)
5. Philip dick " Ο Αντίστροφος Κόσμος" εκδόσεις Μέδουσα, σελ. 200 (8/10)
6. David Camus " Οι Στρατιώτες του Χριστού, Εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 550 (6,5/10)
7. JRR Tolkien " Ο αγρότης ο τζάιλς απ το χωριό", Εκδόσεις Αίολος, σελ. 216 (7,5/10)8
8. Arturo Perez Reverte " Η καθαρότητα του αίματος" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 296 (8,5/10)
9. Jack vance , ριαλτο ο θαυμαστος, εκδοσεις Αίολος, σελ 260, (6, 5/10)

10. Bernard Cornwell "Ο θάνατος των Βασιλέων", εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 440 (10/10)

11. Philipp Vandenberg " Φάκελος Γολγοθάς" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ. 490 (6/10)

12. Νίκος Καζαντζάκης " Ασκητική" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 110 (8/10)

13. Cretien de Troyes "Πάρσιφαλ η το έπος του Γκράαλ" Εκδόσεις Ωκεανίδα, σελ. 410 (5/10)

14. Ursula Leguin " Η απελευθέρωση μιας γυναίκας" Εκδόσεις Παρα Πέντε, σελ. 180 (8/10)

15. Gill Anton " Η πόλη του Ορίζοντα" Εκδόσεις Alien ,Σελ 240 (8/10) ωραίο βιβλιο μυστηριου με φοντο την αρχαια αιγυπτο. γενικά καλη ιστορια με πολυ αγωνια και αρκετες ανατροπες. διαβαζεται γρηγορα και ευχαριστα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Βορειοδυτικές Εκδόσεις, 2011 (4/5)

2. Margaret Atwood, The Handmaid's Tale, Εστία, 1990 (5/5)

3. Θωμάς Μαστακούρης, Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Ars Nocturna, 2012 (3/5)

4. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Το Ρολόι του Κόσμου, 2013 (4/5)

5. Bram Stoker, Dracula (5/5)

6. Ursula Le Guin, Tehanu, που περιλαμβάνεται στη συλλογή The Earthsea Quartet, Penguin, 2012 (5/5)

7. Συλλογή, Το Ελληνικό Φανταστικό Διήγημα (Τόμος Β',) Αίολος, 1993 (3/5)

8. Ray Bradbury, Φαρενάιτ 451, Άγρα, 2012 (5/5)

9. Italo Calvino, Αόρατες Πόλεις, Εκδόσεις Καστανιώτη, 2004 (5/5)

10. Κωνσταντίνος Κέλλης, Το Φως Μέσα Μου, Momentum, 2013 (4/5)

11. Ursula Le Guin, Συγχώρεση & Προδοσίες, Παρά Πέντε, 2007 (5/5)

12. Jack Vance, Ριάλτο ο Θαυμαστός, Αίολος, 2008 (5/5)

13. Isaac Asimov, Θεμέλιο, Anubis, 2012 (5/5)

14. Terry Pratchett, Θανατηφόρος Βοηθός, Παρά Πέντε, 1996 (5/5)

15. Roger Zelazny, Ο Κύριος του Φωτός, Αίολος, 1993 (5/5)

16. Ιωάννα Μπουραζοπούλου, Τι Είδε η Γυναίκα του Λωτ;, Εκδόσεις Καστανιώτη (3/5, σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/15519-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B5-%CE%B7-%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BB%CF%89%CF%84-%CE%B9%CF%89%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85/?do=findComment&comment=261413 )

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εμένα προσωπικα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Είχε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά πολύ υπερβολικός ο villain και κυρίως δεν μου άρεσε καθόλου η γραφή. Σε κάποια σημεία κάτι με χάλαγε επίσης -πέρα από την πρόζα του συγγραφέα- αλλά έχω την αίσθηση πως ήταν θέμα του πρωτότυπου κειμένου ή ίσως της επιμέλειας και όχι τόσο της μετάφρασης. Αν σε κάποιον αρέσει αυτό το στυλ γραφής πάντως μάλλον θα το απολαύσει το βιβλίο.

 

Και όταν διάβασα το βιβλίο και όταν το μετέφρασα δεν διαπίστωσα πουθενά να "κολλάει" ηθελημένα ή αθέλητα η γλώσσα του συγγραφέα.Τη θεώρησα στρωτή, ρέουσα και, γενικώς, πολύ καλή και αυτό προσπάθησα να αναπαράγω. Επίσης, απ' όσο θυμάμαι δεν νομίζω να υπήρξαν σε αυτό το βιβλίο παρεμβάσεις της επιμέλειας με τις οποίες να διαφώνησα ριζικά [τώρα που τα λέμε, κάτι θυμάμαι, αλλά δεν νομίζω να επηρέασαν πολύ το τελικό αποτέλεσμα]. Άρα ή έκανα εγώ κάπου πατάτα ή διαφωνούμε στο γούστο μας για τη γλώσσα. Ή και τα δύο.

 

Ν. Ρούσσος

Edited by Count Baltar
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νύχτα χωρίς τέλος. Σχόλιο εδώ: 

Alistair Maclean
 

 

-Μάρτιος

 

33. Ρος Μακντόναλντ, "Μελαγχολική πόλη", εκδόσεις Παρατηρητής, 1995, σελ. 261(8.5/10)

34. Νταν Τζ. Μάρλοου, "Πολύ νωρίς για να πεθάνω", εκδόσεις Άγκυρα, 1971, σελ. 179(8.5/10)

35. Ντιν Κουντζ, "Φαντάσματα", εκδόσεις Bell, 1999, σελ. 509(8.5/10)

36. Τζον Κόνολι, "Κάθε νεκρό πράγμα", εκδόσεις Bell, 2001, σελ. 535(9.5/10)

37. Ρότζερ Χομπς, "Ο άνθρωπος φάντασμα", εκδόσεις Κλειδάριθμος, 2014, σελ. 440(9/10)

38. Ντέιμον Νάιτ, "Η Βίβλος του διαστήματος", εκδόσεις Alien, 1995, σελ. 124(6.5/10)

39. Τζακ Βανς, "Το τελευταίο κάστρο", εκδόσεις Alien, 1995, σελ. 117(7/10)

40. Χένινγκ Μάνκελ, "Εκτελεστές δίχως πρόσωπο", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 358(7/10)

41. Άλεξ Γκάρλαντ, "Μαύρος σκύλος", εκδόσεις Οδυσσέας, 1999, σελ. 285(7/10)

42. Αντρζέι Σαπκόφσκι, "Η  τελευταία ευχή", εκδόσεις Seλίνι, 2013, σελ. 375(9.5/10)

43. Ρόμπερτ Γ. Τσέιμπερς, "Ο Βασιλιάς με τα Κίτρινα", εκδόσεις Αίολος, 2000, σελ. 279(7.5/10)

44. Γκράχαμ Μάστερτον, "Τρομερή ομορφιά", εκδόσεις Οξύ, 2011, σελ. 397(8.5/10)

45. Πίτερ Στράουμπ, "Χαμένο αγόρι χαμένο κορίτσι", εκδόσεις Bell, 2005, σελ. 374(8/10)

46. Τζακ Κέτσαμ, "Οι ξεγραμμένοι", εκδόσεις Jemma Press, 2011, σελ. 311(8.5/10)

47. Νταν Τζ. Μάρλοου, "Ο εκδικητής", εκδόσεις Άγκυρα, 1977, σελ. 144(7.5/10)

48. Στίβεν Κινγκ, "Ο Μαύρος Πύργος", εκδόσεις Bell, 2006, σελ. 872(9.5/10)

49. Ματ Χέιγκ, "Οι Γήινοι", εκδόσεις Κλειδάριθμος, 2014, σελ. 359(9.5/10)

50. Άλιστερ Μακλίν, "Νύχτα χωρίς τέλος", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1978, σελ. 191(8/10)

Link to comment
Share on other sites

 

Κοίτα εμένα προσωπικα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Είχε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά πολύ υπερβολικός ο villain και κυρίως δεν μου άρεσε καθόλου η γραφή. Σε κάποια σημεία κάτι με χάλαγε επίσης -πέρα από την πρόζα του συγγραφέα- αλλά έχω την αίσθηση πως ήταν θέμα του πρωτότυπου κειμένου ή ίσως της επιμέλειας και όχι τόσο της μετάφρασης. Αν σε κάποιον αρέσει αυτό το στυλ γραφής πάντως μάλλον θα το απολαύσει το βιβλίο.

 

Και όταν διάβασα το βιβλίο και όταν το μετέφρασα δεν διαπίστωσα πουθενά να "κολλάει" ηθελημένα ή αθέλητα η γλώσσα του συγγραφέα.Τη θεώρησα στρωτή, ρέουσα και, γενικώς, πολύ καλή και αυτό προσπάθησα να αναπαράγω. Επίσης, απ' όσο θυμάμαι δεν νομίζω να υπήρξαν σε αυτό το βιβλίο παρεμβάσεις της επιμέλειας με τις οποίες να διαφώνησα ριζικά [τώρα που τα λέμε, κάτι θυμάμαι, αλλά δεν νομίζω να επηρέασαν πολύ το τελικό αποτέλεσμα]. Άρα ή έκανα εγώ κάπου πατάτα ή διαφωνούμε στο γούστο μας για τη γλώσσα. Ή και τα δύο.

 

Ν. Ρούσσος

 

 

Η γραφή δεν μου άρεσε, αυτό είναι δεδομένο, το είπα άλλωστε εξαρχής. Το πρόβλημά μου δεν μπορώ να το εντοπίσω ακριβώς, απλά σε κάποιες φάσεις το κείμενο με πέταγε εκτός τόπου και χρόνου.  Ίσως το γεγονός ότι μέσα σε όλη την αργκό -την οποία μάλλον το πρωτότυπο διαθέτει σε βαθμό υπερβολής- πετιούνται ξαφνικά λέξεις οι οποίες για τον συγκεκριμένο πρωταγωνιστή μοιάζουν εξεζητημένες; Δεν είμαι βέβαιη και χωρίς να έχω διαβάσει το πρωτότυπο δύσκολα μπορώ να πω με σιγουριά. Αλλά επειδή όλες οι μεταφράσεις σας που έχω διαβάσει ήταν πολύ αξιόλογες, ποντάρω πως ούτε και το πρωτότυπο κείμενο θα μου άρεσε ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κοίτα εμένα προσωπικα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Είχε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία αλλά πολύ υπερβολικός ο villain και κυρίως δεν μου άρεσε καθόλου η γραφή. Σε κάποια σημεία κάτι με χάλαγε επίσης -πέρα από την πρόζα του συγγραφέα- αλλά έχω την αίσθηση πως ήταν θέμα του πρωτότυπου κειμένου ή ίσως της επιμέλειας και όχι τόσο της μετάφρασης. Αν σε κάποιον αρέσει αυτό το στυλ γραφής πάντως μάλλον θα το απολαύσει το βιβλίο.

 

Και όταν διάβασα το βιβλίο και όταν το μετέφρασα δεν διαπίστωσα πουθενά να "κολλάει" ηθελημένα ή αθέλητα η γλώσσα του συγγραφέα.Τη θεώρησα στρωτή, ρέουσα και, γενικώς, πολύ καλή και αυτό προσπάθησα να αναπαράγω. Επίσης, απ' όσο θυμάμαι δεν νομίζω να υπήρξαν σε αυτό το βιβλίο παρεμβάσεις της επιμέλειας με τις οποίες να διαφώνησα ριζικά [τώρα που τα λέμε, κάτι θυμάμαι, αλλά δεν νομίζω να επηρέασαν πολύ το τελικό αποτέλεσμα]. Άρα ή έκανα εγώ κάπου πατάτα ή διαφωνούμε στο γούστο μας για τη γλώσσα. Ή και τα δύο.

 

Ν. Ρούσσος

 

 

Η γραφή δεν μου άρεσε, αυτό είναι δεδομένο, το είπα άλλωστε εξαρχής. Το πρόβλημά μου δεν μπορώ να το εντοπίσω ακριβώς, απλά σε κάποιες φάσεις το κείμενο με πέταγε εκτός τόπου και χρόνου.  Ίσως το γεγονός ότι μέσα σε όλη την αργκό -την οποία μάλλον το πρωτότυπο διαθέτει σε βαθμό υπερβολής- πετιούνται ξαφνικά λέξεις οι οποίες για τον συγκεκριμένο πρωταγωνιστή μοιάζουν εξεζητημένες; Δεν είμαι βέβαιη και χωρίς να έχω διαβάσει το πρωτότυπο δύσκολα μπορώ να πω με σιγουριά. Αλλά επειδή όλες οι μεταφράσεις σας που έχω διαβάσει ήταν πολύ αξιόλογες, ποντάρω πως ούτε και το πρωτότυπο κείμενο θα μου άρεσε ιδιαίτερα. 

 

Γβρμ... Με βλέπω να ανεβαίνω στο πατάρι να ανακαλύψω τις φωτοτυπίες του πρωτοτύπου...  :coffee-reading: 

Link to comment
Share on other sites

 

Μάρτιος

8. Ship Breaker, Paolo Bacigalupi (p. 323)

9. Το κορίτσι που εξαφανίστηκε, Gillian Flynn (p. 568)

10. Τι είδε η γυναίκα του Λωτ;, Iωάννα Μπουραζοπούλου (p. 482)

11. Από τη σκόνη, Τέτη Θεοδώρου (p. 140)

 

Link to comment
Share on other sites

Κόναν ο Καταστροφέας. Σχόλιο εδώ: Robert E. Howard

 

-Απρίλιος

 

51. Ρόμπερτ Τζόρνταν, "Κόναν ο Καταστροφέας", εκδόσεις Space, 1987, σελ. 216(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

17) Resume with monsters - William Browning Spencer (465)\

Εταιρικός κθουλοτρόμος. Με πολλή από σάτιρα. Συμπαθητικό.

Link to comment
Share on other sites

16.Valerio Massimo Manfredi - Χίμαιρα (288) Ψυχογιος
17.Ransom Riggs - Μις Περεγκριν Στεγη για ασυνηθιστα παιδιά (482) Platypus
18.Dan Brown - Inferno (664) Ψυχογιος
19.Edmund Crispin - Το κινητο παιχνιδαδικο (327) Αγρα
20.Clive Barker - Το καταραμένο παιχνίδι (446) Οξύ-Κόλαση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το Φως μέσα μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum.

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές.

4.Από τη Σκόνη, Τέτη Θεοδώρου, Ars Nocturna.

5.Γη!, Stefano Benni, εκδ. Παρατηρητής.

6. Σκέψου σαν δεινόσαυρος, ανθολογία εφ διηγημάτων, Παρά Πέντε.

7.Η αστυνομία της βιβλιοθήκης, Stephen King, Επιλογή.

8. Θα φωνάξω την αστυνομία, Ίρβινγκ Γιάλομ, Άγρα. 

9.Πριν την αγχόνη, Joe Abercrombie, Anubis.

10)Ούτε γάτα ούτε ζημιά, David Lodge, Bell.

11) I've got your number, Sophie Kinsella.

12)Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Max Brooks, Anubis.

13)Η Νεράιδα των δοντιών, Graham Joyce, Οξύ.

14)Κι εσύ ζεις μόνη;, Αν Ντε Μπαρτιγιά, εκδ. Αλεξάνδρεια.

 

15)Ο τελευταίος μονόκερως, Peter S. Beagle, Anubis. Μα τι ωραία γραμμένοοοοο! Εξαιρετικές παρομοιώσεις και εκφράσεις, όσοι δεν έχετε διαβάσει αυτόν το συγγραφέα, χάνετε! Τι να πρωτοϋπογραμμίσω; "Μαραμένα και κατσιασμένα δέντρα ξεπέταγαν τώρα πρώιμα ανθάκια σαν στρατός που στέλνει τους ανιχνευτές του πριν το κυρίως σώμα" ή "...εντελώς ακίνητη, χωρίς να κλαίει, ούτε να γελάει, γιατί η χαρά της ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να την αντιληφθεί το σώμα της". Πιο όμορφα γραμμένο φάντασυ δε γίνεται. Το μειονέκτημα, για το δικό μου γούστο, είναι ότι παραέχει πολλή μαγεία και φανταστικά πλάσματα, η υπόθεση είναι πολύ αόριστη και όλα κινούνται και εξελίσσονται σύμφωνα με κανόνες μαγείας που δεν τους ξέρουμε από την αρχή, οπότε μοιάζει λίγο με εξίσωση x=y: δε μπορείς να ταυτιστείς με τίποτα ούτε να προβλέψεις ή να νιώσεις αγωνία για κάποια εξέλιξη, γιατί δεν καταλαβαίνεις από πού σου ΄ρχονται όλα αυτά τα μαγικά γεγονότα. Ακόμα και η "Μπαλάντα του Πανδοχέα" δεν το είχε τόσο έντονα αυτό. Διαβάστε κάποιο άλλο του ίδιου συγγραφέα. Εγώ έχω και τα "Γιγάντια Οστά".

Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα από την αρχή ότι φέτος θα είναι μια πολύ κακή αναγνωστική χρονιά, αλλά δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο κακή. :(

 

Εν συντομία, μέσα σε τρεις μήνες, διάβασα μόνο τρία βιβλία:

 

Ιανουάριος-Φεβρουάριος-Μάρτιος

1. Axiomatic, Greg Egan (σελ. 342)
2. Ανέκδοτο έργο μη μέλους (σελ. 183)
3. Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; (σελ. 482)
 

Εκείνο το Blue Mars, που το παλεύω από τον Ιανουάριο, με έχει γονατίσει. Ξέρω ότι οι περισσότεροι έχουν πολύ καλή γνώμη για την Τριλογία του Άρη, αλλά εμένα δυστυχώς με δυσκολεύει πάρα πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

 

1. Το Φάντασμα της Όπερας, Gaston Leroux, Εκδοτικός Οίκος Λιβάνη (457 σελίδες)

2. Ο ερωτευμένος Πολωνός, Μάρω Βαμβουνάκη, Ψυχογιός (218 σελίδες)

 

Φεβρουάριος

 

3. Ο Θεός των Μικρών Πραγμάτων, Αρουντάτι Ρόι, Ψυχογιός (427 σελίδες)

4. Από την Αξό Καππαδοκίας πρόσφυγες στα Κύργια Δράμας, Παρασκευάς Α. Παντζαρτζής (31 σελίδες)

5. Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας, Ανθολογία του Φανταστικού, Επιλογή διηγημάτων: Margaret Weis, Εκδόσεις Anubis (333 σελίδες)

6. Το κινέζικο δωμάτιο, Κατερίνα Χρυσανθοπούλου, cult stories (265 σελίδες)

 

Μάρτιος

 

7. Ροβεράντομ, Τζ. Ρ. Ρ. Τόλκιν, Αίολος (169 σελίδες)

8. Μαρτυρία ενός μετανάστη στη Γερμανία (Εργάτης – Σπουδαστής – Κοινωνικός Λειτουργός), Παρασκευάς Παντζαρτζής (94 σελίδες)

9. Ύζαμπελ, Guy Gavriel Kay, Εκδόσεις Anubis (413 σελίδες)

10. Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου, Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, Ψυχογιός (92 σελίδες)

 

Όσοι έχετε διαβάσει τον Χάρι Πότερ κι έχετε μαγευτεί από την κοσμοπλασία του, δε χρειάζεστε συστάσεις.

 

Απρίλιος

 

11. Μέσα απ’ το γυαλί, Ευθυμία Ε. Δεσποτάκη, Συμπαντικές Διαδρομές (85 σελίδες)

 

Ό,τι και να πω θα είναι λίγο γι' αυτό το βιβλίο... Με μάγεψε! Ευθυμία, σ' ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 Μα τι ωραία γραμμένοοοοο! Εξαιρετικές παρομοιώσεις και εκφράσεις, όσοι δεν έχετε διαβάσει αυτόν το συγγραφέα, χάνετε! Τι να πρωτοϋπογραμμίσω; "Μαραμένα και κατσιασμένα δέντρα ξεπέταγαν τώρα πρώιμα ανθάκια σαν στρατός που στέλνει τους ανιχνευτές του πριν το κυρίως σώμα" ή "...εντελώς ακίνητη, χωρίς να κλαίει, ούτε να γελάει, γιατί η χαρά της ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να την αντιληφθεί το σώμα της". Πιο όμορφα γραμμένο φάντασυ δε γίνεται. 

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 Μα τι ωραία γραμμένοοοοο! Εξαιρετικές παρομοιώσεις και εκφράσεις, όσοι δεν έχετε διαβάσει αυτόν το συγγραφέα, χάνετε! Τι να πρωτοϋπογραμμίσω; "Μαραμένα και κατσιασμένα δέντρα ξεπέταγαν τώρα πρώιμα ανθάκια σαν στρατός που στέλνει τους ανιχνευτές του πριν το κυρίως σώμα" ή "...εντελώς ακίνητη, χωρίς να κλαίει, ούτε να γελάει, γιατί η χαρά της ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να την αντιληφθεί το σώμα της". Πιο όμορφα γραμμένο φάντασυ δε γίνεται. 

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζ...

 

Πφφφ, είναι που δεν είσαι φαντασάς.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 Μα τι ωραία γραμμένοοοοο! Εξαιρετικές παρομοιώσεις και εκφράσεις, όσοι δεν έχετε διαβάσει αυτόν το συγγραφέα, χάνετε! Τι να πρωτοϋπογραμμίσω; "Μαραμένα και κατσιασμένα δέντρα ξεπέταγαν τώρα πρώιμα ανθάκια σαν στρατός που στέλνει τους ανιχνευτές του πριν το κυρίως σώμα" ή "...εντελώς ακίνητη, χωρίς να κλαίει, ούτε να γελάει, γιατί η χαρά της ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να την αντιληφθεί το σώμα της". Πιο όμορφα γραμμένο φάντασυ δε γίνεται. 

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζ...

 

Πφφφ, είναι που δεν είσαι φαντασάς.

 

Το πρώτο κομμάτι, λίγο γλυκανάλατο, αλλά είσαι γυναίκα. Το δεύτερο, ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 Μα τι ωραία γραμμένοοοοο! Εξαιρετικές παρομοιώσεις και εκφράσεις, όσοι δεν έχετε διαβάσει αυτόν το συγγραφέα, χάνετε! Τι να πρωτοϋπογραμμίσω; "Μαραμένα και κατσιασμένα δέντρα ξεπέταγαν τώρα πρώιμα ανθάκια σαν στρατός που στέλνει τους ανιχνευτές του πριν το κυρίως σώμα" ή "...εντελώς ακίνητη, χωρίς να κλαίει, ούτε να γελάει, γιατί η χαρά της ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να την αντιληφθεί το σώμα της". Πιο όμορφα γραμμένο φάντασυ δε γίνεται. 

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζ...

 

Πφφφ, είναι που δεν είσαι φαντασάς.

 

Το πρώτο κομμάτι, λίγο γλυκανάλατο, αλλά είσαι γυναίκα. Το δεύτερο, ωραίο!

 

 Καλά, δε λέω ότι είναι τα καλύτερα του βιβλίου - είναι τα πρώτα που έπεσε το μάτι μου. Αλλά έχει πάρα πολλά και μου φαίνονται όλα τουλάχιστον πρωτότυπα, αν μη τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

11. Μέσα απ’ το γυαλί, Ευθυμία Ε. Δεσποτάκη, Συμπαντικές Διαδρομές (85 σελίδες)

 

Ό,τι και να πω θα είναι λίγο γι' αυτό το βιβλίο... Με μάγεψε! Ευθυμία, σ' ευχαριστώ πολύ!

 

 

:blush:  :blush:  :blush:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

10. Ο τρίτος αστυφύλακας - Flann OBrien (298)

11. Τις μικρές ώρες - Haruki Murakami (229)

12. Η μεταμόρφωση - Franz Kafka (127)

13. Η Θεωρία της Σχετικότητας - Albert Einstein (146)

14. Software - Rudy Rucker (245)

15. Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα - David Ambrose (371)

16. Λαβύρινθος θανάτου - Philip K. Dick (198)

17. Indigo - Graham Joyce (247)

 

18. Δον Κιχώτης - Miguel De Cervantes (106)

 

Καμιά φορά, όταν δεν έχεις πιάσει το βιβλίο στα χέρια σου και ψωνίζεις βιαστικά από το ίντερνετ, τυχαίνουν διάφορα. Έτσι, βρέθηκα να κρατάω μια διασκευή του Δον Κιχώτη για παιδιά. Ακόμη κι έτσι, όμως, απόλαυσα τις περιπέτειες του φαντασμένου αυτού ιππότη, και σίγουρα του οφείλω μια κανονική ανάγνωση.

 

19. Αληθινή Ιστορία – Λουκιανός (106)

 

Οι αρχαίοι μάς έχουν συνηθίσει σε πολλούς, διαφορετικούς και περίεργους μύθους. Αυτό εδώ, όμως, είναι κάτι το διαφορετικό, τουλάχιστον από όσα ξέρω για αρχαία κείμενα. Εντελώς σουρεαλιστικό και αναπάντεχο, στολισμένο με μια αρχαία δόση ΕΦ. Βέβαια, το μεγαλύτερο κομμάτι έχει να κάνει περισσότερο με φαντασία, αλλά και πάλι, τα όσα βλέπεις είναι πολύ εντυπωσιακά. Ενδεικτικά, μια χαράδρα καταμεσής του ωκεανού, εκατό μίλια βαθιά, με μια υδάτινη γέφυρα να ενώνει τις δύο άκρες, και τεράστιες αράχνες να υφαίνουν ιστούς ανάμεσα στα άστρα, για να γίνουν πεδίο μάχης. Η μετάφραση είναι αρκετά πετυχημένη και πιστεύω ότι πιάνει πολύ καλά το σατιρικό ύφος του αρχικού κειμένου. Επίσης, γίνονται εμφανή τα ελεύθερα ήθη των αρχαίων Ελλήνων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Στου Χατζηφράγκου, Κοσμάς Πολίτης (477)

2. A Call to Duty, David Weber & Timothy Zahn (391)

3. Cauldron of Ghosts, David Weber & Eric Flint (448)

4. The long way home, Poul Anderson (188)

5. Η Κόκκινη Βία 1943-1946, Σ. Μουμτζής (362)

6. Babushka Universalis, Νίκος Παπαδοπουλος (132)

7. Οι κατάσκοποι των Βαλκανίων, Α. Φερστ (429)

Edited by Mors Planch
Link to comment
Share on other sites

 

 

 Μα τι ωραία γραμμένοοοοο! Εξαιρετικές παρομοιώσεις και εκφράσεις, όσοι δεν έχετε διαβάσει αυτόν το συγγραφέα, χάνετε! Τι να πρωτοϋπογραμμίσω; "Μαραμένα και κατσιασμένα δέντρα ξεπέταγαν τώρα πρώιμα ανθάκια σαν στρατός που στέλνει τους ανιχνευτές του πριν το κυρίως σώμα" ή "...εντελώς ακίνητη, χωρίς να κλαίει, ούτε να γελάει, γιατί η χαρά της ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσει να την αντιληφθεί το σώμα της". Πιο όμορφα γραμμένο φάντασυ δε γίνεται. 

 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα, πληζ...

 

Το διάβασα τον προηγούμενο μήνα κι εγώ.

Θα συμφωνήσω με τον Κόμη. Έχει αυτό το στυλ του φάντασυ που δεν μου αρέσει. Κάπως γλυκανάλατο. Αλλά καλό για το είδος του θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..