Jump to content

50 Βιβλία για το 2014


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

1. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Η Χώρα των Χαμένων Ευχών, Βορειοδυτικές Εκδόσεις, 2011 (4/5)

2. Margaret Atwood, The Handmaid's Tale, Εστία, 1990 (5/5)

3. Θωμάς Μαστακούρης, Η Γκρίζα Χώρα και Άλλες Ιστορίες από τον Μακρινό Βορρά, Ars Nocturna, 2012 (3/5)

4. Γιώργος Χατζηκυριάκος, Το Ρολόι του Κόσμου, 2013 (4/5)

5. Bram Stoker, Dracula (5/5)

6. Ursula Le Guin, Tehanu, που περιλαμβάνεται στη συλλογή The Earthsea Quartet, Penguin, 2012 (5/5)

7. Συλλογή, Το Ελληνικό Φανταστικό Διήγημα (Τόμος Β',) Αίολος, 1993 (3/5)

8. Ray Bradbury, Φαρενάιτ 451, Άγρα, 2012 (5/5)

9. Italo Calvino, Αόρατες Πόλεις, Εκδόσεις Καστανιώτη, 2004 (5/5)

10. Κωνσταντίνος Κέλλης, Το Φως Μέσα Μου, Momentum, 2013 (4/5)

11. Ursula Le Guin, Συγχώρεση & Προδοσίες, Παρά Πέντε, 2007 (5/5)

12. Jack Vance, Ριάλτο ο Θαυμαστός, Αίολος (5/5, σχόλιο: http://community.sff.gr/topic/8199-jack-vances-dying-earth/page-3?do=findComment&comment=260332 )

 

Χμμ... Έχω πιάσει να τελειώσω αγαπημένες πολυλογίες φέτος γι' αυτό βλέπετε πολλά πεντάρια. :whistling:

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

9. A feast for crows, ( "A song of ice and fire" book 4), George Martin. (σελ 800)

Από τη μέση και μετά καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου – Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

Link to comment
Share on other sites

1.M. Weis & T. Hickman "Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό" Εκδόσεις Anubis,  σελ. 560 (7,5/10)
2. Collette Davenat " Ιερά Οργή", Εκδόσεις Ενάλιος, σελ. 380 (8/10)
3. Ursula Leguin " Η Πιο Μακρινή Ακτή", Εκδόσεις Τρίτων, σελ. 230 (6,5/10)
4. John Maddox Roberts "Ένα νομικό ζήτημα" εκδόσεις introbooks, σελ. 450 (7/10)
5. Philip dick " Ο Αντίστροφος Κόσμος" εκδόσεις Μέδουσα, σελ. 200 (8/10)
6. David Camus " Οι Στρατιώτες του Χριστού, Εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 550 (6,5/10)
7. JRR Tolkien " Ο αγρότης ο τζάιλς απ το χωριό", Εκδόσεις Αίολος, σελ. 216 (7,5/10)8
8. Arturo Perez Reverte " Η καθαρότητα του αίματος" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 296 (8,5/10)
9. Jack vance , ριαλτο ο θαυμαστος, εκδοσεις Αίολος, σελ 260, (6, 5/10)

10. Bernard Cornwell "Ο θάνατος των Βασιλέων", εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 440 (10/10) σχολιο στο νημα του συγραφεα

Link to comment
Share on other sites

 

 

32. Ο ωκεανός στο τέλος του δρόμου- Γκάημαν (218) Σελήνη 4/5

 

 

Μια παρατήρηση, για να λυθεί, ελπίζω, οριστικά και δια παντός η παρεξήγηση: άκουσα, με τα ίδια μου τα αφτιά, το 2010 στο Μπράιτον τον ίδιο τον Γκέιμαν να ξεκαθαρίζει ότι το όνομά του προφέρεται έτσι: ΓκΕιμαν [και τον περασμένο Νοέμβρη, πάλι στο ίδιο μέρος, στο World Fantasy Convention, όλοι, πλέον, μετά προφανώς τις διευκρινίσεις, Γκέιμαν τον ανέβαζαν, Γκέιμαν τον κατέβαζαν - και φυσικά στα πάνελ όπου συμμετείχε αυτοσυστηνόταν ως Νιλ Γκέιμαν].

Edited by Count Baltar
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω αμήχανα να ξεκινήσω με τόσο μικρή λίστα Μάρτιο μήνα, αλλά θα κατηγορήσω την εξεταστική, ανερυθριάστα :D

 

1. Ο ωκεανός στο τέλος του δρόμου- Γκέιμαν (218) Σελήνη 4/5. Το πρώτο βιβλίο του που έχω διαβάσει. Μου άρεσε πολύ, μπορείτε να δείτε την κριτική μου αν θέλετε στο fantasy gate, εδώ http://fantasia-portal.blogspot.gr/2014/02/blog-post.html

2. Σπούτνικ αγαπημένη- Μουρακάμι  (292) Ωκεανίδα 4/5. Η τελειότερη πρώτη παράγραφος που έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου, έρωτας κεραυνοβόλος με τη γραφή του. Με απογοήτευσε το τέλος, μα παραμένει ένα πολύ δυνατό ανάγνωσμα.

3. Camera Obscura- Λαδικός (180) Momentum 5/5. Έχω κάνει σχόλιο στο αντίστοιχο topic, αλλά με σύντομία, το βρήκα ως μια πολύ δυνατή αρχή για μια συγγραφική πορεία που ελπίζω να κρατήσει πολύ, πολύ καιρό.

4. Books of blood, volume 2- Barker (150) Sphere 5/5. Συνεχίζει στα επίπεδα του πρώτου τόμου, ωραία διηγήματα με κορωνίδα το εναρκτήριο "Dread" που μου άφησε σημάδια και είναι καταπληκτικό. Τώρα είμαι στον 3ο τόμο αλλά όλο τον αφήνω για να πιάσω κάτι άλλο, τώρα ξεκίνησα το "Δαίμονες του Χιλχαουζ" και μου κλείνει το μάτι για τα καλά.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος φάντασμα. Σχόλιο εδώ: 

Roger Hobbs - Ο άνθρωπος φάντασμα
 

 

-Μάρτιος

 

33. Ρος Μακντόναλντ, "Μελαγχολική πόλη", εκδόσεις Παρατηρητής, 1995, σελ. 261(8.5/10)

34. Νταν Τζ. Μάρλοου, "Πολύ νωρίς για να πεθάνω", εκδόσεις Άγκυρα, 1971, σελ. 179(8.5/10)

35. Ντιν Κουντζ, "Φαντάσματα", εκδόσεις Bell, 1999, σελ. 509(8.5/10)

36. Τζον Κόνολι, "Κάθε νεκρό πράγμα", εκδόσεις Bell, 2001, σελ. 535(9.5/10)

37. Ρότζερ Χομπς, "Ο άνθρωπος φάντασμα", εκδόσεις Κλειδάριθμος, 2014, σελ. 440(9/10)

Link to comment
Share on other sites

Natasha, τώρα βουρ στο Κουρδιστο Πουλί και το Kafka on the Shore. Και το After Hours. Και και και... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Βίβλος του διαστήματος και Το τελευταίο κάστρο. Σχόλια και βαθμολόγηση των βιβλίων, εδώ:  Αξιολόγηση καλύτερων βιβλίων ΕΦ  
 
-Μάρτιος
 
33. Ρος Μακντόναλντ, "Μελαγχολική πόλη", εκδόσεις Παρατηρητής, 1995, σελ. 261(8.5/10)
34. Νταν Τζ. Μάρλοου, "Πολύ νωρίς για να πεθάνω", εκδόσεις Άγκυρα, 1971, σελ. 179(8.5/10)
35. Ντιν Κουντζ, "Φαντάσματα", εκδόσεις Bell, 1999, σελ. 509(8.5/10)
36. Τζον Κόνολι, "Κάθε νεκρό πράγμα", εκδόσεις Bell, 2001, σελ. 535(9.5/10)
37. Ρότζερ Χομπς, "Ο άνθρωπος φάντασμα", εκδόσεις Κλειδάριθμος, 2014, σελ. 440(9/10)
38. Ντέιμον Νάιτ, "Η Βίβλος του διαστήματος", εκδόσεις Alien, 1995, σελ. 124(6.5/10)
39. Τζακ Βανς, "Το τελευταίο κάστρο", εκδόσεις Alien, 1995, σελ. 117(7/10)

 
Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

5. Οι Δαίμονες του Χίλ Χάουζ- Jackson (236) Επιλογή 5/5. Εξαιρετική η γραφή της Shirley Jackson, πολύ γλυκιά και εκεί που πρέπει πολύ τρομαχτική. Συμπάθησα πολύ την πρωταγωνίστρια και μου άρεσε ιδιαίτερα το κλείσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Φεβρουάριος

5. Σπάνιες Γαίες, Σώτη Τριανταφύλλου (p.319)

6. Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη, Jeffrey Thomas (p.252)

7. Το τεστ, James Dashner (p. 539)

 

Μάρτιος

8. Ship Breaker, Paolo Bacigalupi (p. 323)

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

1. Από μια Μπιούικ 8- Stephen King (σελ. 477) 6/10
2. Έλος- Πέτρος Τσαλπατούρος (σελ. 94) 8,5/10
3. Γένεσις 1:26- Lucas Marmaduke (σελ. 124) 9/10
4. The Sandman- Οι κυνηγοί των ονείρων- Neil Gaiman(Πρώτη επαφή) (σελ. 132) 9/10
5. Coraline, Ένα σπίτι στην ομίχλη- Neil Gaiman (σελ. 180) 8/10
6. Ο Νυχτοβάτης- Thomas Tessier (σελ. 191) 7/10
7. Η φωνή της σκιάς μας- Jonathan Carroll (σελ. 181) 7/10
8. Το ηλεκτρικό πρόβατο- Philip Dick (σελ.203) 7,5/10

9. Μικρά ανατριχιαστικά νανουρίσματα- Madame M (σελ.126) 6/10
10. Μικρά φρικιαστικά νανουρίσματα- Madame M (σελ. 125) 6/10
11. Ο μελαγχολικός θάνατος του Στρειδάκη και άλλες ιστορίες- Tim Burton (σελ. 123) 6,5/10
12. Τα χρόνια της αρρώστιας- Norman Spinrad (σελ. 112) 9/10
13. Η φάρμα των ζώων- George Orwell (σελ. 125) 8,5/10
14. Εργοστάσιο σφηκών- Iain Banks (σελ 204) 5/10
15. Δικαίωμα στη ζωή- Jack Ketcum (σελ. 182) 8/10
16. Αντικλείδι και άλλες ιστορίες- R. Frederick Hamilton (σελ. 159) 7/10
17. Απόκρημνος Χρόνος- Περικλής Μποζινάκης (σελ. 198) 5/10
18. Το φως μέσα μου- Κωνσταντίνος Κέλλης (σελ. 325) 8,5/10

Συνεχίζω δυστυχώς σε αργούς ρυθμούς... Πρέπει να επανέλθω.... :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

1. Joe Abercrombie, Before They Are Hanged, 570

2. Astrid Rosenfeld, Adams Arv, 496

3. Joe Abercrombie, Last Argument of Kings 670

4. Storm och Myteri, 268

5. Νίκος Παπαδόπουλος, Η Αλογόμυγα, 128

6. Νίκος Παπαδόπουλος, Babushka Universalis, 132

7. Karin Alvtegen, Fjärilseffekten, 254

8. Τerry Pratchett, Strata, 284

9. Joe Abercrombie, Best Served Cold, 662

10. Das Kaiserreich Am Bosporus, 149

11. Gryning Över Kalahari, Lasse Berg, 346

12. Jason Goodwin, Eunuckens Gåta, 365

 

Έφτασα στη σελίδα 30 πριν συνειδητοποιήσω ότι το είχα ήδη διαβάσει στα αγγλικά με τίτλο The Janissary Tree, αλλά το είχα μαζί μου σε ταξίδι και δεν υπήρχε τίποτε άλλο, οπότε συνέχισα. Κωνστ/πολη στα 1830'ς, ευνούχος τρέχει πέρα-δώθε και προσπαθεί να λύσει μυστήργια. Συν για την ατμόσφαιρα και τα περιβάλλοντα, καθώς και το ιστορικό μπαγκράουντ με τους γενίτσαρους και τους καραγκιόζηδες, πλην για το πολύ πέρα-δώθε και το παθιασμένο και τέλειο ολονύχτιο σεξ του ευνούχου μας με την πανέμορφη σύζυγο του Ρώσου πρέσβη.

 

13. Håkan Nesser, Och Piccadilly Circus Ligger inte i Kumla, 335

 

Τέλη δεκαετίας του εξήντα σε μια μικρή σουηδική επαρχιακή πόλη. Εφηβία, έρως. Η αποκάλυψη του ποιός τελικά αποκεφάλισε τον γείτονα με έκανε να κραυγάσω δυνατά «όοοοχιεεεε».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάρτιος


 


 


29. Το βιβλίο της Κατερίνας-Κορτώ (253) Πατάκης 5/5


30. Έλος-Τσαλπατούρος (94) Αrs 4/5


31. Η γοργόνα-Λέκμπεργ (531) Μεταίχμιο  5/5


32. Ο ωκεανός στο τέλος του δρόμου- Γκέημαν (218) Σελήνη 4/5


33. Τι ωραίο πλιάτσικο-Κόου (510) Πόλις 4/5


Link to comment
Share on other sites

  1. Mini Festival of Horror and Grotesque, σελ. 111

  2. Ο Ωκεανός στην Άκρη του Δρόμου, Neil Gaiman, εκδ. Σελήνη, σελ. 221 (9,5/10)

Ravenor, Dan Abnett, σελ. 258 (8/10)

Άλλοι, James Herbert, εκδ. Οξύ, σελ. 448 (8,5/10)

Ravenor Returned, Dan Abnett, σελ. 276 (8,5/10)

Ravenor Rogue, Dan Abnett, σελ. 416 (8,5/10)

Η Τελευταία Ευχή, Andrzej Sapkowski, εκδ. Σελήνη, σελ. (7/10)

First Shift: Legacy, Hugh Howey (8/10)

Second Shift: Order, Hugh Howey (7,5/10)

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

 

Φεβρουάριος

5. Σπάνιες Γαίες, Σώτη Τριανταφύλλου (p.319)

6. Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη, Jeffrey Thomas (p.252)

7. Το τεστ, James Dashner (p. 539)

 

Μάρτιος

8. Ship Breaker, Paolo Bacigalupi (p. 323)

 

 

Πώς ήταν αυτό;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εκτελεστές δίχως πρόσωπο. Σχόλιο εδώ: 

Henning Mankell
 

 

-Μάρτιος

 

33. Ρος Μακντόναλντ, "Μελαγχολική πόλη", εκδόσεις Παρατηρητής, 1995, σελ. 261(8.5/10)

34. Νταν Τζ. Μάρλοου, "Πολύ νωρίς για να πεθάνω", εκδόσεις Άγκυρα, 1971, σελ. 179(8.5/10)

35. Ντιν Κουντζ, "Φαντάσματα", εκδόσεις Bell, 1999, σελ. 509(8.5/10)

36. Τζον Κόνολι, "Κάθε νεκρό πράγμα", εκδόσεις Bell, 2001, σελ. 535(9.5/10)

37. Ρότζερ Χομπς, "Ο άνθρωπος φάντασμα", εκδόσεις Κλειδάριθμος, 2014, σελ. 440(9/10)

38. Ντέιμον Νάιτ, "Η Βίβλος του διαστήματος", εκδόσεις Alien, 1995, σελ. 124(6.5/10)

39. Τζακ Βανς, "Το τελευταίο κάστρο", εκδόσεις Alien, 1995, σελ. 117(7/10)

40. Χένινγκ Μάνκελ, "Εκτελεστές δίχως πρόσωπο", εκδόσεις Ψυχογιός, 2013, σελ. 358(7/10)

Link to comment
Share on other sites

1. Siren promised, Jeremy Robert Johnson (173)

2. Succulent Prey - Wrath James White (307)

3. Babushka Universalis - Νίκος Παπαδόπουλος, Εκδόσεις Δίαυλος (132)

4. Ανέκδοτο μυθιστόρημα μέλους του φόρουμ (329)

5. The Seven Days of Cain - Ramsey Campbell (305)

6. Zombie Apocalypse - edited by Stephen Jones (480)

7. Ο αμαρτοβόρος - Elizabeth Massie, μετάφραση Μαριάννα Βήχου, Εκδόσεις Οξύ (342)

 

H Massie μου αρέσει πολύ. Αυτό δεν είναι το καλύτερό της, αλλά σίγουρα είναι πολύ καλό. Στα αρνητικά θεωρώ ότι άργησε πολύ να πάρει μπροστά. Οι αρχικές περιγραφές θα μπορούσαν να είναι μικρότερες. Ωστόσο, όταν πήρε τα πάνω του διαβάστηκε απνευστί. Η απόδοση στα ελληνικά μου φάνηκε ικανοποιητική - θα ήθελα να λείπανε κάτι γενικές θηλυκού [ιδίως σε παράταξη] και κάτι ανάλογες ψιλοάκαμπτες εκφράσεις, που μάλλον αποτέλεσαν προσπάθεια αναπαραγωγής του συντακτικού του πρωτοτύπου, χωρίς να υπάρχει πίστη στο πνεύμα του πρωτοτύπου - η Massie γράφει απλά, δεν είναι δυνατόν ο λόγος της να αποδίδεται με πομπώδεις εκφράσεις. Σε ό,τι αφορά την καθαυτό μετάφραση, δεν είμαι σε θέση να κρίνω, μιας και δεν έκανα αντιπαραβολή, ενώ δεν υπάρχουν εξόφθαλμα λάθη. Πλην, λοιπόν, δύο σημείων όπου δεν κατάλαβα τι γινόταν [και ίσως κρύβουν μεταφραστικό σφάλμα] γενικά η απόδοση στα ελληνικά κρίνεται καλή.

Edited by Count Baltar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Θνητοί Θεοί - Richard Morgan (532)

2. Σάρκινο φρούτο - Μιχάλης Μανωλιός (254)

3. Ιστορίες Μυστηρίου - Συλλογικό (157)

4. Η πτώση του Υπερίωνα - Dan Simmons (565)

5. Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα Δελημήτρου (351)

6. Γαιόφως - Arthur Clarke (182)

7. Έλος - Πέτρος Τσαλπατούρος (94)

8. Το φως μέσα μου - Κωνσταντίνος Κέλλης (325)

 

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

 

Είχαν περάσει περίπου 15 χρόνια από τότε που είχα διαβάσει το δεύτερο τόμο (επειδή τότε κυκλοφορούσε σε δυο τόμους) της συλλογής αυτής του Κινγκ, και τυχαία βρήκα τον πρώτο τόμο σε μια βόλτα στο Μοναστηράκι. Απ' ό,τι θυμάμαι αυτή ήταν και η πρώτη μου επαφή με τον Κινγκ, η οποία μ' έκανε να κολλήσω. Είχα αυτό το βιβλίο μαζί μου στη δουλειά για να έχω κάτι να διαβάζω στον ελεύθερο χρόνο μου και μπορώ να πω ότι αξιοποίησε αξιοπρεπώς τα διαλείμματά μου. 

 

10. Ο τρίτος αστυφύλακας – Flann OBrien (298)

 

Το βιβλίο αυτό είναι θεοπάλαβο. Έχει μια παράλογη λογική, που για κάποιο παράξενο λόγο βγάζει νόημα. Σ' έχει συνεχώς με ένα μόνιμο, ηλίθιο χαμόγελο στα χείλη και σε κάνει να αναρωτιέσαι: «Στ' αλήθεια το διάβασα αυτό;». Μέσα στο βιβλίο θα βρείτε ένα πλήθος από αλλόκοτες θεωρίες, όπως για παράδειγμα ότι η κίνηση και ο χρόνος είναι μια ψευδαίσθηση και ως εκ τούτου, η Γη έχει σχήμα λουκάνικου. Αλλά όταν διαβάζεις την «επιστήμη» πίσω απ' αυτές τις θεωρίες, λες: «Ναι, θα μπορούσε να είναι κι έτσι». Παρά το ότι το βιβλίο είναι γραμμένο λίγο πριν το 1940, τα χρόνια δεν του φαίνονται καθόλου. Διαβάζεται άνετα, ευχάριστα και είναι πραγματικά απολαυστικό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

1. Ουροβόρος Κρίνος - Ελίζα Πολιτσοπούλου

2. Hemlock Grove - Brian McGreevy

 

3. The October Country - Ray Bradbury

4. The Halloween Tree - Ray Bradbury

5. Falling Angel - William Hjortsberg

6. Psycho - Robert Bloch

7. The Reapers Are The Angels - Alden Bell

8. The Haunting of Hill House - Shirley Jackson

9. I Am Legend - Richard Matheson

 

10. Red Delicious - Caitlin R. Kiernan (ως Kathleen Tierney)

11. Silk - Caitlin R. Kiernan

Link to comment
Share on other sites

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

 

Είχαν περάσει περίπου 15 χρόνια από τότε που είχα διαβάσει το δεύτερο τόμο (επειδή τότε κυκλοφορούσε σε δυο τόμους) της συλλογής αυτής του Κινγκ, και τυχαία βρήκα τον πρώτο τόμο σε μια βόλτα στο Μοναστηράκι. Απ' ό,τι θυμάμαι αυτή ήταν και η πρώτη μου επαφή με τον Κινγκ, η οποία μ' έκανε να κολλήσω. Είχα αυτό το βιβλίο μαζί μου στη δουλειά για να έχω κάτι να διαβάζω στον ελεύθερο χρόνο μου και μπορώ να πω ότι αξιοποίησε αξιοπρεπώς τα διαλείμματά μου.

 

Από τα πρώτα και πολύ καλά βιβλία του Κινγκ που διάβασα. Οι περισσότερες ιστορίες απ' όσο θυμάμαι ήταν πολύ ωραίες, αλλά τρεις μου έχουν μείνει στο μυαλό ως διαμάντια: ''Η Κάντιλακ του Ντόλαν'' (αξέχαστη πραγματικά ιστορία εκδίκησης), ''Άφετε τα Παιδία'' και ''Ο Μπαμπούλης''. Η πρώτη από αυτές έχει γίνει και ταινία αλλά δεν την έχω δει και δεν ξέρω αν είναι καλή.

 

3. The October Country - Ray Bradbury

4. The Halloween Tree - Ray Bradbury

 

Πως σου φάνηκαν αυτά;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

9. Εφιάλτες και Ονειρότοποι (Α τόμος) - Stephen King (510)

 

Είχαν περάσει περίπου 15 χρόνια από τότε που είχα διαβάσει το δεύτερο τόμο (επειδή τότε κυκλοφορούσε σε δυο τόμους) της συλλογής αυτής του Κινγκ, και τυχαία βρήκα τον πρώτο τόμο σε μια βόλτα στο Μοναστηράκι. Απ' ό,τι θυμάμαι αυτή ήταν και η πρώτη μου επαφή με τον Κινγκ, η οποία μ' έκανε να κολλήσω. Είχα αυτό το βιβλίο μαζί μου στη δουλειά για να έχω κάτι να διαβάζω στον ελεύθερο χρόνο μου και μπορώ να πω ότι αξιοποίησε αξιοπρεπώς τα διαλείμματά μου.

 

Από τα πρώτα και πολύ καλά βιβλία του Κινγκ που διάβασα. Οι περισσότερες ιστορίες απ' όσο θυμάμαι ήταν πολύ ωραίες, αλλά τρεις μου έχουν μείνει στο μυαλό ως διαμάντια: ''Η Κάντιλακ του Ντόλαν'' (αξέχαστη πραγματικά ιστορία εκδίκησης), ''Άφετε τα Παιδία'' και ''Ο Μπαμπούλης''. Η πρώτη από αυτές έχει γίνει και ταινία αλλά δεν την έχω δει και δεν ξέρω αν είναι καλή.

 

3. The October Country - Ray Bradbury

4. The Halloween Tree - Ray Bradbury

 

Πως σου φάνηκαν αυτά;

 

Ο Bradbury είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, οπότε δεν είμαι και πολύ αντικειμενική. Το October Country το βρήκα εξαιρετικό, παρόλο που δεν με συγκίνησαν όλες οι ιστορίες εξίσου και είχα ήδη διαβάσει αρκετές (ή τις είχα δει στο RBT). Έχω γράψει εδώ ένα πιο αναλυτικό review γι'αυτό. Το Halloween Tree ήταν ωραίο και ατμοσφαιρικό, αλλά σε κάποια σημεία αισθάνθηκα ότι ξέφευγε και παρασερνόταν και κάπου χανόταν το νόημα της εκάστοτε σκηνής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μένα.Εχουμε και λέμε ως τωρα

 

1,Ursula Poznanski - Ερεβος (529)

2,Mika Waltari -Ποιος σκότωσε την κύρια Σκρουφ? (260)

3.Agatha Christie - The murder at the vicarage (380)

4.Stephen King - Joyland

5.Brandon Sanderson - Ομιχλογεννητοι Τομος Ά

6,Brandon Sanderson - Ομιχλογεννητοι Τομος΄Β

7,Νeil Gaiman - Ο ωκεανός στο τέλος του δρόμου (221)

8,Charlie Huston - Ηδη νεκρός (314)

9,George Martin - Βορα ορνίων (845)

10,Justin Cronin - Oι Δώδεκα

11,Kazinski A.J. - Ο τελευταίος καλός ανθρωπος (489)

12,Kent Messum - Δόλωμα (269)

13,Iain Banks - Εργοστάσιο Σφηκών (204)

14,Philippe Besson - Το παιδί του οκτώβρη (165)

Μου φαίνονται λιγα ειναι η αληθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3. The October Country - Ray Bradbury

4. The Halloween Tree - Ray Bradbury

 

Πως σου φάνηκαν αυτά;

 

Ο Bradbury είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, οπότε δεν είμαι και πολύ αντικειμενική. Το October Country το βρήκα εξαιρετικό, παρόλο που δεν με συγκίνησαν όλες οι ιστορίες εξίσου και είχα ήδη διαβάσει αρκετές (ή τις είχα δει στο RBT). Έχω γράψει εδώ ένα πιο αναλυτικό review γι'αυτό. Το Halloween Tree ήταν ωραίο και ατμοσφαιρικό, αλλά σε κάποια σημεία αισθάνθηκα ότι ξέφευγε και παρασερνόταν και κάπου χανόταν το νόημα της εκάστοτε σκηνής. 

 

 

Σε νιώθω γιατί ο Μπράντμπερι είναι και από τους δικούς μου αγαπημένους συγγραφείς οπότε επίσης δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Χαρακτηριστικά θα πω ότι διαβάζω μόνο έναν κάθε χρόνο για να μην μου τελειώσει γρήγορα ;-)  Μπράβο και για την πολύ ωραία κριτική :good: Δεν την διάβασα για να μην σποϊλεριαστώ μιας και δεν έχω πιάσει ακόμη το ''Εφιάλτες από το Διάστημα''. Αλλά θα την κρατήσω οπωσδήποτε για μελλοντική ανάγνωση, αμέσως μετά από αυτήν του βιβλίου.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..