Jump to content

50 Βιβλία για το 2014


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Η λύσσα. Σχόλιο εδώ: 

Αύγουστος Κορτώ
 

 

-Οκτώβριος

 

158. Γουόλτερ Τέβις, "Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη", εκδόσεις Πατάκη, 2000, σελ. 272(8.5/10)

159. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Crash: Σύγκρουση", εκδόσεις Απόπειρα, 1992, σελ. 258(7/10)

160. Κένεθ Γκόνταρντ, "Πανικός στο Λος Άντζελες", εκδόσεις Bell, 1984, σελ. 346(8.5/10)

161. Κόμπο Αμπέ, "Η γυναίκα της άμμου", εκδόσεις Άγρα, 2004, σελ. 272(8.5/10)

162. Κόρνελ Γούλριτς, "Φάντομ Λέιντυ", εκδόσεις Μέδουσα, 1988, σελ. 253(7.5/10)

163. Μπραμ Στόουκερ, "Ντράκουλα", εκδόσεις Λυχνάρι, 1993, σελ. 254(7.5/10)

164. Γουίλιαμ Μπάροουζ, "Γυμνό γεύμα", εκδόσεις Απόπειρα, 2004, σελ. 268/317(7/10)

165. Ε.Τ.Α. Χόφμαν, "Τα ελιξίρια του Διαβόλου", εκδόσεις Γλάρος, 1989, σελ. 306(7.5/10)

166. Μ. Καραγάτσης, "Το χαμένο νησί", εκδόσεις Εστία, 2010, σελ. 152(8.5/10)

167. Βαγγέλης Ραπτόπουλος, "Τα τζιτζίκια", εκδόσεις Bell, 1998, σελ. 193(7/10)

168. Πέτρος Αργυρίου, "Τα άγρια ζώα της πόλης", εκδόσεις Οξύ, 2008, σελ. 149(8/10)

169. Χάνα Κεντ, "Έθιμα ταφής", εκδόσεις Ίκαρος, 2014, σελ. 418(9/10)

170. Αύγουστος Κορτώ, "Η λύσσα", εκδόσεις Μίνωας, 2014, σελ. 136(7/10)

Link to comment
Share on other sites

 

 

1.Το Φως Μέσα Μου, Κωνσταντίνος Κέλλης, Momentum

2.Η Γκρίζα χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό βορρά, Θωμάς Μαστακούρης, Ars Nocturna.

3. Ιστορίες Επιστημονικής Φαντασίωσης, Δημήτρης Σπυρίδωνος, Συμπαντικές Διαδρομές.

4.Από τη Σκόνη, Τέτη Θεοδώρου, Ars Nocturna.

5.Γη!, Stefano Benni, εκδ. Παρατηρητής.

6. Σκέψου σαν δεινόσαυρος, ανθολογία εφ διηγημάτων, Παρά Πέντε.

7.Η αστυνομία της βιβλιοθήκης, Stephen King, Επιλογή.

8. Θα φωνάξω την αστυνομία, Ίρβινγκ Γιάλομ, Άγρα. 

9.Πριν την αγχόνη, Joe Abercrombie, Anubis.

10)Ούτε γάτα ούτε ζημιά, David Lodge, Bell.

11) I've got your number, Sophie Kinsella.

12)Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ, Max Brooks, Anubis.

13)Η Νεράιδα των δοντιών, Graham Joyce, Οξύ.

14)Κι εσύ ζεις μόνη;, Αν Ντε Μπαρτιγιά, εκδ. Αλεξάνδρεια.

15)Ο τελευταίος μονόκερως, Peter S. Beagle, Anubis.

16)Κάτω απ' τους ουρανοξύστες, Δημήτρης Ψαθάς, εκδ. Λιβάνη.

17)Lord John and the plague of zombies, Diana Gabaldon.

18)11.22.63, Stephen King.

19) Πλανήτης Πρέσπα, Σοφία Νικολαΐδου, Κέδρος.

20)Ο Άνθρωπος Μηχανή, Μαξ Μπάρυ, Καστανιώτης.

21)Η επιστροφή του ιππότη με τη σκουριασμένη πανοπλία, Ρόμπερτ Φίσερ, Opera.

22)Το Βρετανικό Μουσείο πέφτει, David Lodge, Bell.

23) Άγρια Ακρόπολη, Νίκος Α. Μάντης, Καστανιώτης.

24)Babuska Universalis, Νίκος Παπαδόπουλος, Δίαυλος.

25)Το πέταγμα του δράκοντα, Ανν ΜακΚάφρεϋ, Αίολος.

26)Είμαι το τυρί, Robert Cormier, Πατάκης.

27)Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει, Πάολο Κοέλο, Λιβάνης

28)Το όνομα του ανέμου, Patrick Rothfuss, Anubis.

29)Το πλήρωμα του χρόνου και ο Μήτσος, Ελένη Φουρνάρου, Εμπειρία Εκδοτική. 

30)Όσα φοβούνται οι σοφοί, Patrick Rothfuss, Anubis.

31)Πρόγονος, Scott Sigler, Πλατύπους.

32)Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων, John Connolly, Bell.

33)Wedding Night, Sophie Kinsella.

34)Οδυσσέας και Μπλουζ, Ευγενία Φακίνου, Καστανιώτης.

35)Το γονίδιο της αμφιβολίας, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Μεταίχμιο.

36)Ανάμεσα, Π. Μ. Ζερβός

37)Joyland, Stephen King, Bell.

38)Ο σπόρος, Φραν Ρέι, Κέδρος.

39)Το πρόσωπο της Σάρα, Μέλβιν Μπέρτζες, Πατάκης.

40)Νίκος Τσιφόρος, ο Όμηρος του υποκόσμου, Ευθυμία Παπασπύρου-Καραδημητρίου, εκδ. Δωδώνη.

41)Το Μυστικό Νερό, Ιωάννα Μπουραζοπούλου, Καστανιώτης.

42)Το Πράσινο Μίλι, Stephen King, Bell.

43)Μικρές, Πικρές Αλήθειες, David Lodge, Bell.

44)Τα λησμονημένα πλάσματα του Ελντ, Πατρίσια ΜακΚίλλιπ, Άγνωστη Καντάθ. Κι εγώ το βαρέθηκα όπως και η πλειοψηφία της ΛΑΦ.

45)Τέταρτος Κόσμος, Γιάννης Γρηγοράκης, Κέδρος. Αυτή είναι "λογοτεχνία της κρίσης" και εφ τύπου 'Έξι δις". Ο συγγραφέας, δικηγόρος το επάγγελμα, περιγράφει μια χώρα όπου η κυβέρνηση έχει καπελωθεί από τις πολυεθνικές σε σημείο που ακόμα και η δικαστική εξουσία έχει ανατεθεί σε μια εταιρεία, οι άνεργοι/άστεγοι υποχρεώνονται να φοράνε ένα κόκκινο αστέρι ραμμένο στα ρούχα τους και τους απαγορεύεται η κυκλοφορία σε ορισμένα μέρη, αλλά, από την άλλη, για λόγους λαϊκισμού, κάποιων πλουσίων τα σπίτια έχουν επιταχτεί από το νόμο και φιλοξενούν με το ζόρι άστεγους. Και άλλα τέτοια "ωραία" και ανατριχιαστικά σαν ακραίο σημείο στο οποίο πλησιάζουν ίσως κάποιες από τις σημερινές κοινωνίες. Στα συν το πολύ δουλεμένο ιδεολογικό υπόβαθρο που καταφέρνει όμως να μην είναι ακαταλαβίστικο. Στα πλην η πλήρης αδιαφορία του συγγραφέα για τη λογοτεχνική/καλλιτεχνική αξία του κειμένου του: η γλώσσα είναι σχεδόν επιστημονική, σαν άρθρο ή δικογραφία ή ψυχοκοινωνική ανάλυση, τα ονόματα των χαρακτήρων είναι άλλα γελοιωδώς καρικατουρίστικα, άλλα αγγλικά, άλλα ελληνικά, άλλα μίγμα αυτών, η χώρα λέγεται απλά "η Χώρα" με κεφαλαίο και η υπόθεση προχωράει σημειωτόν, φορτωμένη με (τρομερά βαθιές και αναλυτικές) περιγραφές από κάθε οπτική γωνία. Ο κος Γ. Γ. δεν κάνει καμία προσπάθεια να μας διασκεδάσει ή κάτι τέτοιο, αλλά θέλει να μας Αφυπνίσει και να μας Διδάξει την Αλήθεια. Δε μας περνάει για στενόμυαλους ή αμόρφωτους, ίσα ίσα, αλλά μας περνάει για αναγνώστες εφημερίδας και όχι λογοτεχνίας. Τι να πω, είναι αρκετά ενδιαφέρον, χόρτασα πολιτικοποιημένη πλην όμως κατανοητή εφ, αλλά δε μπορώ να μη σκεφτώ ότι κάτι τέτοια χρησιμεύουν απλώς για να αποτυπώνουν την εποχή τους και θα ξεπεραστούν μαζί με την κρίση. Συνιστώ στον κο Γ. Γ. να διαβάσει Stefano Benni και "Ηλίανθο", να δει πώς κάνει ο μέγας Ιταλός ακριβώς το ίδιο, γράφοντας όμως λογοτεχνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44. Philip K. Dick, Λαβύρινθος Θανάτου, Μέδουσα, 2003 (4/5)

45. Ursula Le Guin, Tales from Earhsea, Orion, 2003 (5/5)

46. Marcel Proust, Από τη Μεριά του Σουάν, Βιβλιοπωλείο της Εστίας, 2009 (5/5)

47. Patrick Rothfuss, Όσα Φοβούνται οι Σοφοί (Τόμος Α'), Anubis, 2013 (5/5)

48. Paolo Bacigalupi, Ship Breaker, Little, Brown, 2010 (4/5)

49. Lois Lowry, Ο Δωρητής, Κέδρος, 2010 (2/5)

50. Roger Zelazny, Nine Prince in Amber, Gollancz, 2001 (4/5)

51. Patricia McKillip, Τα Λησμονημένα Πλάσματα του Ελντ, Η Άγνωστη Καντάθ, 2005 (4/5)

52. Robert E. Howard, Οι Μαύροι Προφήτες και Άλλα Διηγήματα (3/5)

Edited by Myyst
Link to comment
Share on other sites

Να προσπαθήσω και εγώ να θυμηθώ τι έχω διαβάσει φέτος :

 

1) Umberto Eco - Το εκκρεμές του Φουκώ - Γνώση.  Μάλλον απομυθοποίησα ένα από τα πιο αγαπημένα μου μυθιστορήματα όλων των εποχών.  Γι'αυτό και αποφεύγω να ξαναδιαβάζω βιβλία που μου άρεσαν πολύ.  Το βρήκα μάλλον κάπως ρηχό και πιο 'φουσκωμένο' απ'όσο το θυμόμουν.  Μα και έτσι είναι αριστούργημα μπροστά σε κάτι τύπου Dan Brown. Να τολμήσω να ξαναδιαβάσω το Μπαουντολίνο;;;;; (7/10).

2) George P. Pelecanos.  - Ζήτημα τιμής - Οξύ.  Το γνωστό ύφος και θεματολογία του Pelecanos. Ανάμεσα στα άλλα 3-4 που έχω διαβάσει, ίσως το καλύτερο. Πολύ καλό και γρήγορο.  (8/10).

3) Eric Ambler - Εσωτερική Συνωμοσία - Opus Magnum. (8,5/10).

4) Eric Ambler - Επικίνδυνο Πέρασμα - Opus Magnum.  (8,5/10).

5) Eric Ambler - Ο Λεβαντίνος - Opus Magnum. (9/10).   Διάβασα και τα 3 το ένα πίσω από το άλλο.  Για όποιον αρέσκεται στην ευρωπαϊκή σχολή αστυνομικού μυθιστορήματος (πολιτικό, κατασκοπείας), θεωρείται δάσκαλος. Ίσως καλύτερος και του John Le Carre.   Έχω ακόμη ένα αδιάβαστο του και το κρατάω για τις κρύες νύχτες του χειμώνα.  Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

6) Κώστας Δ. Κυριαζής - Θεοφανώ, Η εστεμμένη φόνισσα - Εστία.  Η γραφή του Κυριαζή δείχνει δυστυχώς την ηλικία της και είναι κάπως υπέρ του δέοντος αναλυτική.  Παρόλα αυτά το υποκείμενο της αφήγησης από μόνο του αρκεί για να κάνει συναρπαστική την ανάγνωση.  Άρα σαν γνήσιος φαν μιας τόσο αγαπημένης μου ΄κακής΄ περσόνας δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. (9/10).

7) Νίκος Καζαντζάκης - Οι Αδερφοφάδες - Έθνος.  Ξεκίνησα να διαβάζω Καζαντζάκη με το πρώτο βιβλίο της σειράς που έδωσε το Έθνος.  Λογικά όχι από τα καλύτερα του,  αλλά συνολικά μάλλον καλό.  (7/10).

8) Νίκος Καζαντζάκης - Ταξιδεύοντας, Ρουσία - Έθνος.  Δημοσιογραφικό, Μουσειακό, Υποκειμενικό.  Έχει πάντως κάποιο ενδιαφέρον.  (6,5/10).

9) Stephen King/Peter Straub -  Το φυλαχτό - Bell. Καταπληκτική ατμόσφαιρα.  Μαστορικά φτιαγμένος ο κόσμος του.  Βέβαια τα settings μπορεί να είναι πιο δυνατά από τους χαρακτήρες.  Ξενοδοχείο Αλάμπρα, Όατλυ, ορφανοτροφείο, κλπ.  Σας πειράζει;  Εμένα πάλι όχι!  (8,5/10).

10) Lustgarten Abrahm - To μεγάλο τρένο. - Ωκεανίδα.  Δημοσιογραφικό βιβλίο για το Θιβέτ και την πολιτική αντιμετώπιση του ως επαρχία της Κίνας.  Πολύ καλό αν σας ενδιαφέρει το θέμα.  (9/10).

11) Carlos Ruiz Zafon - Μαρίνα - Ψυχογιός.  Μάλλον υπερτιμημένος κατ' εμέ ο κύριος Zafon.  Καλούτσικη γοτθική ατμόσφαιρα αλλά ως εκεί.  Μου θύμισε αμυδρά το Περί Ηρώων και Τάφων του Sabato,  αλλά εκείνο ήταν Έπος. (6,5/10).

12) Judith Herrin - Τι είναι το Βυζάντιο - Ωκεανίδα.  Πάρα πολύ καλό ιστορικό starter για το Βυζάντιο.  Δεν έχει την κλασσική χρονολογική σειρά αναφοράς ιστορικών στιγμών.  Ακολουθεί χρονολογική σειρά εμβαθύνοντας στην ουσία του Βυζαντίου ως οντότητα.  Αφορμή για περαιτέρω αναγνώσματα. (9,5/10).

13) Norman Davies - H Ευρώπη σε πόλεμο - Ιωλκός.  Αν σας ενδιαφέρει η ιστορία του WWII απαραίτητο και αυτό για μια σφαιρική γνώση του θέματος.  Εκπληκτική πηγή μικρών ατομικών ιστοριών απλών ανθρώπων που βίωσαν τον πόλεμο. (9,5/10).

14) Russel F.L. Edward - H μάστιγα του ναζισμού. - Ιωλκός. Θέλει γερό στομάχι.  Η πραγματικότητα είναι πιο splatter από όσο μπορούμε να φανταστούμε. (9/10).

15) Ηλίας Βενέζης - Γαλήνη - Εστία.  Βιβλικό έπος, μικρασιάτες πρόσφυγες προσπαθούν να εγκατασταθούν στο πιο άγονο μέρος του τόπου μας.  Σκληρό και δυνατό μυθιστόρημα.  (8/10).

16) Allende Isabel - Το δάσος των πυγμαίων. - Ωκεανίδα.  Ταξιδιωτική περιπέτεια στα όρια του φανταστικού.  Κάπως ρηχή η γραφή, δεν ξέρω αν το οφείλει εν μέρει στην μετάφραση, άλλωστε προτείνεται  και ως εφηβικό.  Πρέπει να συνεχίσω και  με τα δύο επόμενα της τριλογίας.  Για την ώρα...(6,5/10).

17) Dan Simmons - Το Τραγούδι της Θεάς Κάλι. - Επιλογή.  Ευχαριστώ το SFF για αυτό.  Χωρίς λόγια.  (10/10).

18) Christos Tsiolkas - Νεκρή Ευρώπη. - Printa.  O συγγραφέας είναι σίγουρα καλός.  Το θέμα όμως είναι λίγο στο blender. Φαντάσματα, Ομοφοβία, Σημιτισμός και Αντισημιτισμός, η Ευρώπη ως οντότητα και μπόλικο σεξ (ομοφυλοφιλικό).  Άντε και τα αντέξατε όλα, το τελευταίο όμως;  Η πλοκή πάντως είναι πολύ καλή και σε κρατάει αν και το τέλος γίνεται βαρετό.  (7/10).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9) Stephen King/Peter Straub -  Το φυλαχτό - Bell. Καταπληκτική ατμόσφαιρα.  Μαστορικά φτιαγμένος ο κόσμος του.  Βέβαια τα settings μπορεί να είναι πιο δυνατά από τους χαρακτήρες.  Ξενοδοχείο Αλάμπρα, Όατλυ, ορφανοτροφείο, κλπ.  Σας πειράζει;  Εμένα πάλι όχι!  (8,5/10).

 

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι κυκλοφορεί και η συνέχεια του από τις ίδιες εκδόσεις με τίτλο ''Το Μαύρο Σπίτι''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

9) Stephen King/Peter Straub -  Το φυλαχτό - Bell. Καταπληκτική ατμόσφαιρα.  Μαστορικά φτιαγμένος ο κόσμος του.  Βέβαια τα settings μπορεί να είναι πιο δυνατά από τους χαρακτήρες.  Ξενοδοχείο Αλάμπρα, Όατλυ, ορφανοτροφείο, κλπ.  Σας πειράζει;  Εμένα πάλι όχι!  (8,5/10).

 

Δεν ξέρω αν γνωρίζεις ότι κυκλοφορεί και η συνέχεια του από τις ίδιες εκδόσεις με τίτλο ''Το Μαύρο Σπίτι''.

 

:p Το ξέρω....η αλήθεια είναι ότι πρώτα αγόρασα το 'Μαύρο Σπίτι' και έπειτα κατάλαβα ότι πρέπει να διαβάσω πρώτα το 'φυλαχτό'.  Όποτε έρχεται και η σειρά του, αλλά ακόμη δεν νοιώθω να είμαι σε φάση για King.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.M. Weis & T. Hickman "Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό" Εκδόσεις Anubis,  σελ. 560 (7,5/10)
2. Collette Davenat " Ιερά Οργή", Εκδόσεις Ενάλιος, σελ. 380 (8/10)
3. Ursula Leguin " Η Πιο Μακρινή Ακτή", Εκδόσεις Τρίτων, σελ. 230 (6,5/10)
4. John Maddox Roberts "Ένα νομικό ζήτημα" εκδόσεις introbooks, σελ. 450 (7/10)
5. Philip dick " Ο Αντίστροφος Κόσμος" εκδόσεις Μέδουσα, σελ. 200 (8/10)
6. David Camus " Οι Στρατιώτες του Χριστού, Εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 550 (6,5/10)
7. JRR Tolkien " Ο αγρότης ο τζάιλς απ το χωριό", Εκδόσεις Αίολος, σελ. 216 (7,5/10)
8. Arturo Perez Reverte " Η καθαρότητα του αίματος" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 296 (8,5/10)
9. Jack vance , Ριαλτο ο θαυμαστος, εκδοσεις Αίολος, σελ 260, (6, 5/10)
10. Bernard Cornwell "Ο θάνατος των Βασιλέων", εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 440 (10/10)
11. Philipp Vandenberg " Φάκελος Γολγοθάς" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ. 490 (6/10)
12. Νίκος Καζαντζάκης " Ασκητική" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 110 (8/10)
13. Cretien de Troyes "Πάρσιφαλ η το έπος του Γκράαλ" Εκδόσεις Ωκεανίδα, σελ. 410 (5/10)
14. Ursula Leguin " Η απελευθέρωση μιας γυναίκας" Εκδόσεις Παρα Πέντε, σελ. 180 (8/10)
15. Gill Anton " Η πόλη του Ορίζοντα" Εκδόσεις Alien ,Σελ 240 (8/10)
16. Iain Pears " Ο Χαμένος Πίνακας του Ραφαήλ" Εκδόσεις Opusmagnum, σελ. 250 (7,5/10)
17. Victoria Grossack and Alice Underwood "Ιοκάστη" Εκδόσεις Κέδρος, σελ. 500 (9,5/10)
18. Lord Dunsany " Η κόρη του βασιλια της χώρας των ξωτικών" εκδόσεις αιολος, σελ. 270 (7/10)
19. Νίκος Καζαντζάκης " Ο Φτωχούλης του Θεού" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 420 (9/10)
20. LAGERKVIST PAR " ο Νάνος" Εκδόσεις ΚΑστανιώτης, σελ. 160 (8,5/10)
21. Graham Masterton " Ο παρίας" Εκδόσεις Οξύ , σελ. 340, (7/10)
22.Chantefable, Renaud " Ο Αδελφός Βάτραχος" Εκδόσεις Ωκεανός, σελ. 260 (6/10)
23. Marcello Simonni " Ο λαβύρινθος στην άκρη του κόσμου" Εκδόσεις Αιώρα, σελ 460 (8,5/10)
24. Nicollo Machiavelli " Ο Ηγεμόνας" Εκδόσεις εθνος, σελ. 130 (10/10)
25. Terry Brooks, " Οι απόγονοι των Σανάρα" Εκδόσεις Anubis, σελ. 465 (8/10)
26. Ann Radcliffe  " ο ιταλός" εκδόσεις στοχαστης, σελ. 630 (8/10)
27. Radiyard Kipling " Δαίμονες των κυματων" Εκδόσεις καστανιώτη, σελ.175 (8,5/10)
28. Stephen King " Ο άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα" Εκδόσεις Bell, σελ. 330 (9/10)
29. Phillip Dick " λαβύρινθος θανάτου" Εκδόσεις Μέδουσα Σελ. 208 (7,5/10)
30. Stefsn Zweig "Σκακιστική νουβέλα" Εκδόσεις γνώση, σελ, 130 (10/10)
31. Stephen King "  Η Ομίχλη" Εκδόσεις Επιλογή, Σελ. 230 (9/10)
32. Carlos Ruiz Zafon " Η Σκιά του ανέμου" Εκδόσεις Ψυχογιος, Σελ. 620 (10/10)
33.mark mills "ο κήπος των μυστηρίων " εκδόσεις Bell, σελ. 352, (8/10)
34.dean Koontz "ο παράξενος αδελφός " εκδόσεις Bell, σελ. 380 (4/10)

35. stephen King " ο θόλος" Εκδόσεις Bell, σελ. 1170 (9,5/10)

36. Νίκος Καζαντζάκης " Όφις και Κρίνο", Εκδοσεις Εθνος, Σελ. 155 (-/10_)

37.Arturo Perez Reverte " Ο Ήλιος της Μπρέντα" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 288 (7,5/10)

38.Τάκης Σταματόπουλος " Οι τουρκοπροσκυνημένοι και ο κολοκοτρώνης" εκδόσεις Κάλβος, Σελ. 98

39. Diana Gabaldon  " Σασεναχ η ξενη" Εκδόσεις Anubis, σελ. 580 (8/10)

40. Ursula leguin " τεχανου" Εκδόσεις τρίτων , σελ. 250(8/10)

41. Xavier Aspeitia " η αριάδνη στη Νάξο" εκδόσεις όπερα, σελ. 280 (8,5/10)

42. Ambrose Bierce " το μεδούλι της ζωής" εκδόσεις όπερα, σελ. 315 (9/10)

43. γιαννης Πλιώτας " το βασιλειο της Αράχνης Βιβλιο 1" Εκδόσεις Λιβάνη, Σελ. 240 (8/10)

44. γιαννης Πλιώτας " το βασιλειο της Αράχνης Βιβλιο 2" Εκδόσεις Λιβάνη, Σελ. 300 (7/10)

45. MAx Radin "Ο Δάσκαλος μου ο Επικουρος" Εκδόσεις Θύραθεν"  Σελ. 190 (7/10) χωρις ιδιαιτερο ενδιαφερον. σε καποια σημεια ειναι καλο. πολυ καλη γραφη γιαυτο και το 7

Link to comment
Share on other sites

Το μάντρωμα των ζώων. Μερικοί από τους λόγους που αγόρασα το βιβλίο, είναι πρώτον ότι το εκθειάζει ο μεγάλος Τόμας Πίντσον στο οπισθόφυλλο, κάτι που λέει πολλά, δεύτερον ότι στο Goodreads έχει καλές αξιολογήσεις και ανήκει σε γνωστές λίστες και τρίτον ότι στην Πολιτεία από όπου το αγόρασα έκανε λιγότερα από τέσσερα ευρώ. Λοιπόν, το βιβλίο δεν έχει κάποια συγκεκριμένη πλοκή και μπορεί σε μερικούς να φανεί μονότονο ή ανούσιο, αλλά πραγματικά εμένα με ξετρέλανε. Έχουμε τον Ταμ και Ρίτσι, δυο Σκωτσέζους εργάτες που φτιάχνουν φράχτες, καθώς και τον Άγγλο αφηγητή μας, που είναι ο επόπτης τους. Αυτοί οι τρεις δουλεύουν για μια εταιρεία ειδικευμένη στην κατασκευή φραχτών για χωράφια, αγροκτήματα κλπ. Οι δυο εργάτες ξέρουν την δουλειά τους, αλλά δεν τρελαίνονται γι'αυτήν, μιας και πάντα βρίσκουν ευκαιρία για να χαζολογήσουν και να καπνίσουν, και πάντα, κάθε βράδυ, πρέπει ντε και καλά να πάνε σε μια παμπ. Και κολλάνε αυτές τις συνήθειες στον επόπτη τους. Το αφεντικό των τριών είναι ένας τύπος που τους φορτώνει συνέχεια δουλειά, η οποία πρέπει να γίνεται ακριβώς σύμφωνα με το πρόγραμμα που ο ίδιος σχεδίασε. Και οι πελάτες έχουν τις δικές τους παραξενιές... Τέλος πάντων, δεν μπορώ να πω κάτι πιο συγκεκριμένο, κάτι που να βγάζει νόημα, ουσιαστικά πρόκειται για μια μαύρη κωμωδία που ναι μεν βγάζει λίγο γέλιο με τους χαρακτήρες και αυτά που τραβάνε, αλλά δεν σε κάνει να κατουρηθείς πάνω σου. Κάτι στην γραφή και τους διαλόγους, κάτι στους απίθανους εργάτες, κάτι στην ατμόσφαιρα πάντως μ'έκανε να αγαπήσω το βιβλίο. Δεν μπορώ βέβαια να του βάλω πέντε αστεράκια, αλλά πραγματικά δέθηκα με δαύτο καθ'όλη την διάρκεια της ανάγνωσής του, που δεν κράτησε και πολύ γιατί ήταν απίστευτα ευκολοδιάβαστο. Χαίρομαι πολύ που το διάβασα και μου άρεσε, γιατί ήταν από τις τυχαίες αγορές που κάνω που και που μπας και βρω κανένα διαμαντάκι. Το βιβλίο ήταν υποψήφιο για το βραβείο Booker, το 1998, την χρονιά που κέρδισε το Amsterdam του Ian McEwan.

 

-Οκτώβριος

 

158. Γουόλτερ Τέβις, "Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη", εκδόσεις Πατάκη, 2000, σελ. 272(8.5/10)

159. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Crash: Σύγκρουση", εκδόσεις Απόπειρα, 1992, σελ. 258(7/10)

160. Κένεθ Γκόνταρντ, "Πανικός στο Λος Άντζελες", εκδόσεις Bell, 1984, σελ. 346(8.5/10)

161. Κόμπο Αμπέ, "Η γυναίκα της άμμου", εκδόσεις Άγρα, 2004, σελ. 272(8.5/10)

162. Κόρνελ Γούλριτς, "Φάντομ Λέιντυ", εκδόσεις Μέδουσα, 1988, σελ. 253(7.5/10)

163. Μπραμ Στόουκερ, "Ντράκουλα", εκδόσεις Λυχνάρι, 1993, σελ. 254(7.5/10)

164. Γουίλιαμ Μπάροουζ, "Γυμνό γεύμα", εκδόσεις Απόπειρα, 2004, σελ. 268/317(7/10)

165. Ε.Τ.Α. Χόφμαν, "Τα ελιξίρια του Διαβόλου", εκδόσεις Γλάρος, 1989, σελ. 306(7.5/10)

166. Μ. Καραγάτσης, "Το χαμένο νησί", εκδόσεις Εστία, 2010, σελ. 152(8.5/10)

167. Βαγγέλης Ραπτόπουλος, "Τα τζιτζίκια", εκδόσεις Bell, 1998, σελ. 193(7/10)

168. Πέτρος Αργυρίου, "Τα άγρια ζώα της πόλης", εκδόσεις Οξύ, 2008, σελ. 149(8/10)

169. Χάνα Κεντ, "Έθιμα ταφής", εκδόσεις Ίκαρος, 2014, σελ. 418(9/10)

170. Αύγουστος Κορτώ, "Η λύσσα", εκδόσεις Μίνωας, 2014, σελ. 136(7/10)

171. Μάγκνους Μιλς, "Το μάντρωμα των ζώων", εκδόσεις Scripta, 1999, σελ. 221(8.5/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59) Το Ξύπνημα - Μάριος Καρακατσάνης (383)

Συμπαθητικό μυθιστόρημα τρόμου από ΕΣΠΔΔ (Ελληνα Συγγραφέα Που Δε Διαβάζει)

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το σπαμ...

 

 

Απλώς έχω περιέργεια για τέτοιους ενδιαφέροντες ορισμούς :p

59) Το Ξύπνημα - Μάριος Καρακατσάνης (383)

Συμπαθητικό μυθιστόρημα τρόμου από ΕΣΠΔΔ (Ελληνα Συγγραφέα Που Δε Διαβάζει)

Ο συγγραφέας είναι ΕΣΠΔΔΤ (Ελληνας Συγγραφέας Που Δε Διαβάζει Τρόμο) ή ΕΣΠΔΔΓ (Ελληνας Συγγραφέας Που Δε Διαβάζει Γενικώς);

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το σπαμ...

 

 

Απλώς έχω περιέργεια για τέτοιους ενδιαφέροντες ορισμούς :p

 

59) Το Ξύπνημα - Μάριος Καρακατσάνης (383)

Συμπαθητικό μυθιστόρημα τρόμου από ΕΣΠΔΔ (Ελληνα Συγγραφέα Που Δε Διαβάζει)

Ο συγγραφέας είναι ΕΣΠΔΔΤ (Ελληνας Συγγραφέας Που Δε Διαβάζει Τρόμο) ή ΕΣΠΔΔΓ (Ελληνας Συγγραφέας Που Δε Διαβάζει Γενικώς);

 

 

Γενικως, αν και εχει τουλαχιστον καλγ δικαιολογια σε σχεση με πολλους αλλους
Link to comment
Share on other sites

1. Ελίζα Πολιτσοπούλου - Σμαράγδια με Ασήμι (Ουροβόρος Κρίνος #1)

2. Brian McGreevy - Hemlock Grove

3. Ray Bradbury - The October Country

4. Ray Bradbury - The Halloween Tree

5. William Hjortsberg - Falling Angel

6. Alden Bell - The Reapers are the Angels

7. Shirley Jackson - The Haunting of Hill House

8. Richard Matheson - I am Legend

9. Caitlin R. Kiernan (as Kathleen Tierney) - Red Delicious

10. Caitlin R. Kiernan - Silk

11. Mercedes Lackey - The Black Swan

12. Linda Hilburn - The Vampire Shrink

13. Lili St. Crow - Wayfarer

14. L.E. Modesitt - Imager

15. Charlie Huston - Already Dead

16. Κιάρα Καλουντζή - Λουάνες

17. Katie McGarry - Crush into You

18. Jonathan L. Howard - Johannes Cabal, the Detective

19. Κωνσταντίνος Κέλλης - Το Φως Μέσα Μου

20. Αβραάμ Κάουα - Το Ασήμι που Ουρλιάζει

21. Πέτρος Μάρκαρης - Νυχτερινό Δελτίο

 

 

 

22. Barry Lyga - The Astonishing Adventures of Fanboy and Goth Girl

23. Barry Lyga - Goth Girl Rising

24. Lilith Saintcrow - The Ripper Affair

25. Nancy A. Collins - Vamps

26. Sophie Hannah - The Monogram Murders

27. Lewis Carroll - Symbolic Logic

28. Jim Morrison - Σημειώσεις Για Την Όραση

29. Σπύρος Καρυδάκης - Άσε Με Να Σε Δέρνω Κάπου Κάπου

30. Αριστοτέλης - Ποιητική

 

και τώρα διαβάζω το Mysticism and Logic and Other Essays του Bertrand Russell.

Link to comment
Share on other sites

1.M. Weis & T. Hickman "Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό" Εκδόσεις Anubis,  σελ. 560 (7,5/10)
2. Collette Davenat " Ιερά Οργή", Εκδόσεις Ενάλιος, σελ. 380 (8/10)
3. Ursula Leguin " Η Πιο Μακρινή Ακτή", Εκδόσεις Τρίτων, σελ. 230 (6,5/10)
4. John Maddox Roberts "Ένα νομικό ζήτημα" εκδόσεις introbooks, σελ. 450 (7/10)
5. Philip dick " Ο Αντίστροφος Κόσμος" εκδόσεις Μέδουσα, σελ. 200 (8/10)
6. David Camus " Οι Στρατιώτες του Χριστού, Εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 550 (6,5/10)
7. JRR Tolkien " Ο αγρότης ο τζάιλς απ το χωριό", Εκδόσεις Αίολος, σελ. 216 (7,5/10)
8. Arturo Perez Reverte " Η καθαρότητα του αίματος" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 296 (8,5/10)
9. Jack vance , Ριαλτο ο θαυμαστος, εκδοσεις Αίολος, σελ 260, (6, 5/10)
10. Bernard Cornwell "Ο θάνατος των Βασιλέων", εκδόσεις Ψυχογιός, σελ. 440 (10/10)
11. Philipp Vandenberg " Φάκελος Γολγοθάς" Εκδόσεις Κονιδάρη, σελ. 490 (6/10)
12. Νίκος Καζαντζάκης " Ασκητική" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 110 (8/10)
13. Cretien de Troyes "Πάρσιφαλ η το έπος του Γκράαλ" Εκδόσεις Ωκεανίδα, σελ. 410 (5/10)
14. Ursula Leguin " Η απελευθέρωση μιας γυναίκας" Εκδόσεις Παρα Πέντε, σελ. 180 (8/10)
15. Gill Anton " Η πόλη του Ορίζοντα" Εκδόσεις Alien ,Σελ 240 (8/10)
16. Iain Pears " Ο Χαμένος Πίνακας του Ραφαήλ" Εκδόσεις Opusmagnum, σελ. 250 (7,5/10)
17. Victoria Grossack and Alice Underwood "Ιοκάστη" Εκδόσεις Κέδρος, σελ. 500 (9,5/10)
18. Lord Dunsany " Η κόρη του βασιλια της χώρας των ξωτικών" εκδόσεις αιολος, σελ. 270 (7/10)
19. Νίκος Καζαντζάκης " Ο Φτωχούλης του Θεού" Εκδόσεις Έθνος, σελ. 420 (9/10)
20. LAGERKVIST PAR " ο Νάνος" Εκδόσεις ΚΑστανιώτης, σελ. 160 (8,5/10)
21. Graham Masterton " Ο παρίας" Εκδόσεις Οξύ , σελ. 340, (7/10)
22.Chantefable, Renaud " Ο Αδελφός Βάτραχος" Εκδόσεις Ωκεανός, σελ. 260 (6/10)
23. Marcello Simonni " Ο λαβύρινθος στην άκρη του κόσμου" Εκδόσεις Αιώρα, σελ 460 (8,5/10)
24. Nicollo Machiavelli " Ο Ηγεμόνας" Εκδόσεις εθνος, σελ. 130 (10/10)
25. Terry Brooks, " Οι απόγονοι των Σανάρα" Εκδόσεις Anubis, σελ. 465 (8/10)
26. Ann Radcliffe  " ο ιταλός" εκδόσεις στοχαστης, σελ. 630 (8/10)
27. Radiyard Kipling " Δαίμονες των κυματων" Εκδόσεις καστανιώτη, σελ.175 (8,5/10)
28. Stephen King " Ο άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα" Εκδόσεις Bell, σελ. 330 (9/10)
29. Phillip Dick " λαβύρινθος θανάτου" Εκδόσεις Μέδουσα Σελ. 208 (7,5/10)
30. Stefsn Zweig "Σκακιστική νουβέλα" Εκδόσεις γνώση, σελ, 130 (10/10)
31. Stephen King "  Η Ομίχλη" Εκδόσεις Επιλογή, Σελ. 230 (9/10)
32. Carlos Ruiz Zafon " Η Σκιά του ανέμου" Εκδόσεις Ψυχογιος, Σελ. 620 (10/10)
33.mark mills "ο κήπος των μυστηρίων " εκδόσεις Bell, σελ. 352, (8/10)
34.dean Koontz "ο παράξενος αδελφός " εκδόσεις Bell, σελ. 380 (4/10)

35. stephen King " ο θόλος" Εκδόσεις Bell, σελ. 1170 (9,5/10)

36. Νίκος Καζαντζάκης " Όφις και Κρίνο", Εκδοσεις Εθνος, Σελ. 155 (-/10_)

37.Arturo Perez Reverte " Ο Ήλιος της Μπρέντα" Εκδόσεις Πατάκη, σελ. 288 (7,5/10)

38.Τάκης Σταματόπουλος " Οι τουρκοπροσκυνημένοι και ο κολοκοτρώνης" εκδόσεις Κάλβος, Σελ. 98

39. Diana Gabaldon  " Σασεναχ η ξενη" Εκδόσεις Anubis, σελ. 580 (8/10)

40. Ursula leguin " τεχανου" Εκδόσεις τρίτων , σελ. 250(8/10)

41. Xavier Aspeitia " η αριάδνη στη Νάξο" εκδόσεις όπερα, σελ. 280 (8,5/10)

42. Ambrose Bierce " το μεδούλι της ζωής" εκδόσεις όπερα, σελ. 315 (9/10)

43. γιαννης Πλιώτας " το βασιλειο της Αράχνης Βιβλιο 1" Εκδόσεις Λιβάνη, Σελ. 240 (8/10)

44. γιαννης Πλιώτας " το βασιλειο της Αράχνης Βιβλιο 2" Εκδόσεις Λιβάνη, Σελ. 300 (7/10)

45. MAx Radin "Ο Δάσκαλος μου ο Επικουρος" Εκδόσεις Θύραθεν"  Σελ. 190 (7/10)

46. Robert howard " Οι μαύροι προφητες και αλλα διηγηματα" εκδόσεις Αιολος, σελ. 210 (7,5/10) απλοικο αλλα ευχαριστο...ιδιο μοτιβο σε ολες τις ιστοριες αλλα ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

25. Tigana, Guy Gavriel Kay. Πρώτος τόμος. (σελ. 442)

Πολύ ωραία ιστορία, αλλά υπερβολικά συναισθηματική γραφή (σε σημείο που σπαέι νεύρα). Δηλαδή, δεν μπορεί να κόβει συνέχεια τη δράση (το κάνει συνέχεια! ) για να μας περιγράψει την ψυχολογική κατάσταση του ήρωα. Το παρακάνει σ' αυτό (ενώ γράφει πολύ ωραία), δεν ξέρει τι θα πει μέτρο.

Οι χαρακτήρες επίσης είναι ίδιοι. Δεν ξεχώρισα κανέναν. Όλοι μιλάνε με τον ίδιο τρόπο (εκτός από έναν), είναι πολύ συναισθηματικοί και έχουν την ίδια ευκολία να το εκφράζουν. Ό,τι και να κάνουν, μα ό,τι, πρέπει μετά να νιώθουν κάπως γι' αυτό και να το σκέφτονται. Μπιαχ.

Το πρώτο κομμάτι όμως με ενθουσίασε, χωρίς να με κουράσουν ακόμα αυτά. Και μετά ήρθε η Διανώρα... Εκεί παράτησα το βιβλίο για πολύ καιρό, απλά δεν πήγαινε. Αυτή η βαρετή, ανυπόφορη Διανώρα, είναι βασικό μειονέκτημα του πρώτου βιβλίου. Δεν κάνει τίποτα, μόνο υπάρχει για να μας σπάει τα νεύρα (εντάξει, κάνει κάτι μεγάλο σε κάποια φάση, αλλά επί δεκάδες σελίδες απλά σέρνει τα πασουμάκια της και θυμάται. Αν θες να παρατήσω βιλίο, δώσε μου γυναίκα να σέρνει τα πασουμάκια της και να κάθεται στα μαξιλαράκια της - Νταινέρυς; δεν σε είδα). Ξεκίνησα το δεύτερο βιβλίο χθες, και με ανακούφιση είδα ότι έχει μία σκηνή στην αρχή κιόλας, όπου κάτι κάνει. Και είναι και πολύ ωραία σκηνή. Για να δούμε.

Το τελευταίο μέρος του βιβλίου είναι πάλι νορμάλ, γίνονται πράγματα και κλείνει καλά.

 

Παρά τα προβλήματα που ανέφερα (που για άλλους είναι πλεονεκτήματα), το συστήνω ως ένα πλύ καλό fantasy, από αυτά που ξεχωρίζουν απ' το πλήθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)    Mini Festival of Horror and Grotesque, σελ. 111
2)    Ο Ωκεανός στην Άκρη του Δρόμου, Neil Gaiman, εκδ. Σελήνη, σελ. 221 (9,5/10)
3)    Ravenor, Dan Abnett, σελ. 258 (8/10)
4)    Άλλοι, James Herbert, εκδ. Οξύ, σελ. 448 (8,5/10)
5)    Ravenor Returned, Dan Abnett, σελ. 276 (8,5/10)
6)    Ravenor Rogue, Dan Abnett, σελ. 416 (8,5/10)
7)    Η Τελευταία Ευχή, Andrzej Sapkowski, εκδ. Σελήνη, σελ. (7/10)
8)    First Shift: Legacy, Hugh Howey, σελ. 169 (8/10)
9)    Second Shift: Order, Hugh Howey, σελ. 171 (7,5/10)
10)  Third Shift: Pact, Hugh Howey, σελ. 202 (9/10)
11)   Νεκροσκόπος V: Πιο Νεκρός και από τους Νεκρούς, Brian Lumley, εκδ. Οξύ, σελ. 492 (5,5/10)
12)   Dust, Hugh Howey, σελ 404 (9,5/10)
13)   Άσε το Διάβολο Ήσυχο, John Verdon, εκδ. Διόπτρα, σελ 556 (8/10)
14)   Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams, σελ. 143 (9/10)
15)   Θρύλοι του Σύμπαντος ΙΙΙ, εκδ. Συμπαντικές Διαδρομές, σελ 245

16)   Σκοτεινός Τόπος, Gillian Flynn, εκδ. Μεταίχμιο (πόκετ), σελ 536 (9,5/10)

17)   Τα Άγρια Ζώα της Πόλης, Πέτρος Αργυρίου, εκδ. Οξύ, σελ 149 (9/10)

18)  The Restaraunt at the End of the Universe, σελ 256 (8/10)

19)  Έλος, Πέτρος Τσαλπατούρος, εκδ. Ars Nocturna, σελ 94 (8/10)

20)  Η Πόλη, Blake Crouch, εκδ. Διόπτρα, σελ 381 (8,5/10)

21)  Mistborn: The Final Empire, Brandon Sanderson, σελ. 672 (9/10)

22) The Well of Ascension, Brandon Sanderson, σελ. 796 (9,5/10)

23) The Hero of Ages, Brandon Sanderson, σελ. 710 (10/10)

24) Ο Αντίστροφος Κόσμος, Philip K. Dick, εκδ. Μέδουσα σελ. 195 (6,5/10)

25) Life, the Universe and Everything, Douglas Adams, σελ. 224 (8/10)

Link to comment
Share on other sites

44. Philip K. Dick, Λαβύρινθος Θανάτου, Μέδουσα, 2003 (4/5)

45. Ursula Le Guin, Tales from Earhsea, Orion, 2003 (5/5)

46. Marcel Proust, Από τη Μεριά του Σουάν, Βιβλιοπωλείο της Εστίας, 2009 (5/5)

47. Patrick Rothfuss, Όσα Φοβούνται οι Σοφοί (Τόμος Α'), Anubis, 2013 (5/5)

48. Paolo Bacigalupi, Ship Breaker, Little, Brown, 2010 (4/5)

49. Lois Lowry, Ο Δωρητής, Κέδρος, 2010 (2/5)

50. Roger Zelazny, Nine Prince in Amber, Gollancz, 2001 (4/5)

51. Patricia McKillip, Τα Λησμονημένα Πλάσματα του Ελντ, Η Άγνωστη Καντάθ, 2005 (4/5)

52. Robert E. Howard, Οι Μαύροι Προφήτες και Άλλα Διηγήματα (3/5)

53. Εφαρμοσμένη Μυθμηχανική, sff/press, 2014 (4/5)

 

Σαν νεράκι διαβάστηκε. Υπέροχο. Ευχαριστώ.  :hi:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25. Tigana, Guy Gavriel Kay. Πρώτος τόμος. (σελ. 442)

Πολύ ωραία ιστορία, αλλά υπερβολικά συναισθηματική γραφή (σε σημείο που σπαέι νεύρα). Δηλαδή, δεν μπορεί να κόβει συνέχεια τη δράση (το κάνει συνέχεια! ) για να μας περιγράψει την ψυχολογική κατάσταση του ήρωα. Το παρακάνει σ' αυτό (ενώ γράφει πολύ ωραία), δεν ξέρει τι θα πει μέτρο.

Οι χαρακτήρες επίσης είναι ίδιοι. Δεν ξεχώρισα κανέναν. Όλοι μιλάνε με τον ίδιο τρόπο (εκτός από έναν), είναι πολύ συναισθηματικοί και έχουν την ίδια ευκολία να το εκφράζουν. Ό,τι και να κάνουν, μα ό,τι, πρέπει μετά να νιώθουν κάπως γι' αυτό και να το σκέφτονται. Μπιαχ.

Το πρώτο κομμάτι όμως με ενθουσίασε, χωρίς να με κουράσουν ακόμα αυτά. Και μετά ήρθε η Διανώρα... Εκεί παράτησα το βιβλίο για πολύ καιρό, απλά δεν πήγαινε. Αυτή η βαρετή, ανυπόφορη Διανώρα, είναι βασικό μειονέκτημα του πρώτου βιβλίου. Δεν κάνει τίποτα, μόνο υπάρχει για να μας σπάει τα νεύρα (εντάξει, κάνει κάτι μεγάλο σε κάποια φάση, αλλά επί δεκάδες σελίδες απλά σέρνει τα πασουμάκια της και θυμάται. Αν θες να παρατήσω βιλίο, δώσε μου γυναίκα να σέρνει τα πασουμάκια της και να κάθεται στα μαξιλαράκια της - Νταινέρυς; δεν σε είδα). Ξεκίνησα το δεύτερο βιβλίο χθες, και με ανακούφιση είδα ότι έχει μία σκηνή στην αρχή κιόλας, όπου κάτι κάνει. Και είναι και πολύ ωραία σκηνή. Για να δούμε.

Το τελευταίο μέρος του βιβλίου είναι πάλι νορμάλ, γίνονται πράγματα και κλείνει καλά.

 

Παρά τα προβλήματα που ανέφερα (που για άλλους είναι πλεονεκτήματα), το συστήνω ως ένα πλύ καλό fantasy, από αυτά που ξεχωρίζουν απ' το πλήθος.

Ααααα, και έλεγα "μόνο εμένα δεν ενθουσίασε;". Διότι μερικοί εδώ μέσα πίνουν νερό στο όνομα της Τιγκάνα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

25. Tigana, Guy Gavriel Kay. Πρώτος τόμος. (σελ. 442)

Πολύ ωραία ιστορία, αλλά υπερβολικά συναισθηματική γραφή (σε σημείο που σπαέι νεύρα). Δηλαδή, δεν μπορεί να κόβει συνέχεια τη δράση (το κάνει συνέχεια! ) για να μας περιγράψει την ψυχολογική κατάσταση του ήρωα. Το παρακάνει σ' αυτό (ενώ γράφει πολύ ωραία), δεν ξέρει τι θα πει μέτρο.

Οι χαρακτήρες επίσης είναι ίδιοι. Δεν ξεχώρισα κανέναν. Όλοι μιλάνε με τον ίδιο τρόπο (εκτός από έναν), είναι πολύ συναισθηματικοί και έχουν την ίδια ευκολία να το εκφράζουν. Ό,τι και να κάνουν, μα ό,τι, πρέπει μετά να νιώθουν κάπως γι' αυτό και να το σκέφτονται. Μπιαχ.

Το πρώτο κομμάτι όμως με ενθουσίασε, χωρίς να με κουράσουν ακόμα αυτά. Και μετά ήρθε η Διανώρα... Εκεί παράτησα το βιβλίο για πολύ καιρό, απλά δεν πήγαινε. Αυτή η βαρετή, ανυπόφορη Διανώρα, είναι βασικό μειονέκτημα του πρώτου βιβλίου. Δεν κάνει τίποτα, μόνο υπάρχει για να μας σπάει τα νεύρα (εντάξει, κάνει κάτι μεγάλο σε κάποια φάση, αλλά επί δεκάδες σελίδες απλά σέρνει τα πασουμάκια της και θυμάται. Αν θες να παρατήσω βιλίο, δώσε μου γυναίκα να σέρνει τα πασουμάκια της και να κάθεται στα μαξιλαράκια της - Νταινέρυς; δεν σε είδα). Ξεκίνησα το δεύτερο βιβλίο χθες, και με ανακούφιση είδα ότι έχει μία σκηνή στην αρχή κιόλας, όπου κάτι κάνει. Και είναι και πολύ ωραία σκηνή. Για να δούμε.

Το τελευταίο μέρος του βιβλίου είναι πάλι νορμάλ, γίνονται πράγματα και κλείνει καλά.

 

Παρά τα προβλήματα που ανέφερα (που για άλλους είναι πλεονεκτήματα), το συστήνω ως ένα πλύ καλό fantasy, από αυτά που ξεχωρίζουν απ' το πλήθος.

Ααααα, και έλεγα "μόνο εμένα δεν ενθουσίασε;". Διότι μερικοί εδώ μέσα πίνουν νερό στο όνομα της Τιγκάνα.
Μερικοι ηξεραν τι βιβλιο ανοιγαν και τους εκανε πολυ καλη εντυπωση που δε διαβασαν κατι τοσο ερινυοφανταζυ οσο περιμεναν.
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Κυβερνοπάνκ (σελ 239)


2) Stephen King: Η Ομίχλη (σελ 201)


3) Philip Pullman: Το Αστέρι του Βορρά (σελ 438)


4) Philip Pullman: Ο Άρχοντας των Δύο Κόσμων (σελ 409)


5) Philip Pullman: Το Κεχριμπαρένιο Τηλεσκόπιο (σελ 550)


6) Ωρόρα: Ιστορίες με Δαιμόνιους Κλέφτες (σελ 237)


7) Thomas Tessier: Ο Νυχτοβάτης (σελ 191)


8) Συλλογικό Έργο: Κοινωνίες του Αύριο (σελ 223)


9) Συλλογικό Έργο: Όταν Ξυπνούν οι Εφιάλτες (σελ 240)


10) Henry Rider Haggard: She (σελ 320)


11) Eric Frank Russell: Και Μετά δεν Απέμεινε Κανείς (σελ 207)


12) Chuck Palahniuk: Fight Club (σελ 221)


13) James Ellroy: Λος Άντζελες Εμπιστευτικό (σελ 593)


14) Dan Brown: Illuminati- Οι Πεφωτισμένοι (σελ 655)


15) Max Brooks: Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος (σελ 445)


16) Henry James: Το Στρίψιμο της Βίδας (σελ 141)


17) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος (σελ 349)


18) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και η Κάμαρα με τα Μυστικά (σελ 358)


19) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και ο Αιχμάλωτος του Αζκαμπάν (σελ 459)


20) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και το Κύπελλο της Φωτιάς (σελ 654)


21) Jack London: Ο Θαλασσόλυκος (σελ 390)


22) Ray Bradbury: Πέθανε ο Σκύλος, κατά τ' άλλα Όλα Καλά (σελ 341)


23) Francis Marion Crawford: Γιατί το Αίμα είναι η Ζωή (σελ 201)


24) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και το Τάγμα του Φοίνικα (σελ 795)


25) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και ο Ημίαιμος Πρίγκιψ (σελ 659)


26) J. K. Rowling: Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου (σελ 662)


27) Gary Paulsen: Το Τσεκούρι (σελ 198)


28) Poul Anderson: Το Παιχνίδι του Κρόνου (σελ 79)


29) Herbert George Wells: Το Νησί του Δρος Μορώ (σελ 201)


30) Ramsey Campbell: Το Πρόσωπο που Πρέπει να Πεθάνει (σελ 173)


31) Graham Masterton: Αυτοί που Ποτέ δεν Κοιμούνται (σελ 398)


32) George MacDonald: Λίλιθ (σελ 350)


33) Graham Joyce: Το Σκοτεινό Ημερολόγιο (σελ 247)


34) Gharles de Lint: Η Καρδιά του Φεγγαριού (σελ 653)


35) Dean Koontz: Ψίθυροι στο Σκοτάδι (σελ 572)


36) Walter Tevis: Ο Άνθρωπος που Έπεσε στη Γη (σελ 272)


37) Joyce Carol Oates: Ζόμπι (σελ 153)


38) Algernon Blackwood: Ιστορίες στο Λυκόφως (σελ 374)


39) Cordwainer Smith: Ματαίως Ζουν οι Σαρωτές (σελ 127)


40) Suzanne Collins: Αγώνες Πείνας (σελ 407)


41) Bram Stoker: Ντράκουλα (σελ 254)


42) Ωρόρα: Ιστορίες με Γίγαντες (σελ 235)


43) John Grisham: Κωδικό Όνομα Πελεκάνος (σελ 416)


44) Ωρόρα: Ιστορίες με Ζωντανούς Νεκρούς (σελ 229)


45) Brian Lumley: The Whisperer and other Voices (σελ 333)


46) Howard Phillips Lovecraft: Το Ασημένιο Κλειδί (σελ 215)


Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

60.Γιαννης Μαρής - Τα χέρια της Αφροδίτης (281) Άγρα
61.Guy Gavriel Kay - Οι λέοντες του Αλ Ρασάν Ά Τόμος (284) Anubis
62.Guy Gavriel Kay - Οι λέοντες του Αλ Ρασάν Β Τόμος (342) Anubis
63.Antti Tuomainen - Ο Θεραπευτής (255) Λιβάνης
64.John Connoly - Το βιβλίο των χαμένων πραγματων (344) ΒΕLL
65.John Le Carre - Κι ο κλήρος έπεσε στον Σμαιλι (460) Καστανιώτης

66.Dean Koontz - Αθωότητα (363) BELL
67.V.A. - Σκοτεινά Οράματα-Συγχρονες Ιστορίες Τρομου (253) Επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Ο δάσκαλος της ξιφασκίας. Σχόλιο εδώ: 

Arturo Pérez - Reverte
 

 

-Οκτώβριος

 

158. Γουόλτερ Τέβις, "Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη", εκδόσεις Πατάκη, 2000, σελ. 272(8.5/10)

159. Τζ. Γκ. Μπάλαρντ, "Crash: Σύγκρουση", εκδόσεις Απόπειρα, 1992, σελ. 258(7/10)

160. Κένεθ Γκόνταρντ, "Πανικός στο Λος Άντζελες", εκδόσεις Bell, 1984, σελ. 346(8.5/10)

161. Κόμπο Αμπέ, "Η γυναίκα της άμμου", εκδόσεις Άγρα, 2004, σελ. 272(8.5/10)

162. Κόρνελ Γούλριτς, "Φάντομ Λέιντυ", εκδόσεις Μέδουσα, 1988, σελ. 253(7.5/10)

163. Μπραμ Στόουκερ, "Ντράκουλα", εκδόσεις Λυχνάρι, 1993, σελ. 254(7.5/10)

164. Γουίλιαμ Μπάροουζ, "Γυμνό γεύμα", εκδόσεις Απόπειρα, 2004, σελ. 268/317(7/10)

165. Ε.Τ.Α. Χόφμαν, "Τα ελιξίρια του Διαβόλου", εκδόσεις Γλάρος, 1989, σελ. 306(7.5/10)

166. Μ. Καραγάτσης, "Το χαμένο νησί", εκδόσεις Εστία, 2010, σελ. 152(8.5/10)

167. Βαγγέλης Ραπτόπουλος, "Τα τζιτζίκια", εκδόσεις Bell, 1998, σελ. 193(7/10)

168. Πέτρος Αργυρίου, "Τα άγρια ζώα της πόλης", εκδόσεις Οξύ, 2008, σελ. 149(8/10)

169. Χάνα Κεντ, "Έθιμα ταφής", εκδόσεις Ίκαρος, 2014, σελ. 418(9/10)

170. Αύγουστος Κορτώ, "Η λύσσα", εκδόσεις Μίνωας, 2014, σελ. 136(7/10)

171. Μάγκνους Μιλς, "Το μάντρωμα των ζώων", εκδόσεις Scripta, 1999, σελ. 221(8.5/10)

172. Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε, "Ο δάσκαλος της ξιφασκίας", εκδόσεις Πατάκη, 2001, σελ. 350(8.5/10)

Link to comment
Share on other sites

Οκτώβριος

 

32. Fortunately, the Milk..., Neil Gaiman (p. 142)

33. Τα Λησμονημένα Πλάσματα του Ελντ, Patricia McKillip (p.228)

34. O Άγγελος της Οργής, Joyce Carol Oates (p. 401)

Link to comment
Share on other sites

19) Boris Akunin - Αζαζέλ, Ο εβραϊκός δαίμονας - Σύγχρονοι Ορίζοντες.   Μια ιστορία μυστηρίου και συνωμοσιών με τις κλασσικές ανατροπές του είδους. (8/10).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..