Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Έφτασε και πάλι ο καιρός που θα αφήσουμε την επιστημονική μας φαντασία ελεύθερη, να σκαλίσει τις ανεξερεύνητες πτυχές του κόσμου, ή και άλλων παράλληλων.

 

Ο Διαγωνισμός ΕΦ ανοίγει σιγά-σιγά τις πόρτες του και σας περιμένει όλους να συμμετέχετε με ιστορίες, σχόλια και ψήφους.

 

Το θέμα θα δοθεί, λογικά, μέσα στο Σαββατοκύριακο. Μπορεί και μέχρι τότε να υπάρξει κάποια νύξη για το τι πρόκειται...

 

Ώσπου να ξεκινήσει ο διαγωνισμός, περάστε μια βόλτα από τους Κανονισμούς, για μια μικρή επανάληψη. Όσοι γνωρίζουν από τώρα ότι θέλουν να συμμετάσχουν, μπορούν να αρχίσουν να κάνουν τις τρεις απαραίτητες κριτικές που χρειάζονται για τη συμμετοχή, τις οποίες θα στείλουν σε μένα με pm όταν είναι να ανεβάσουν τις ιστορίες τους.

 

Για να δούμε, λοιπόν, πόσοι μαζευόμαστε.

 

post-2199-0-55252500-1417433038.jpg

 

 

Ήρθε η στιγμή να αφήσετε τους ήρωές σας να παρασυρθούν από παράξενες σκουληκότρυπες και να ταξιδέψουν με χαλασμένους τηλεμεταφορείς. Άλλοι μπορεί να την πατήσουν και να πάρουν λάθος στροφή μετά τον Βετελγέζη ή να βυθιστούν στον ωκεανό 20.000 λεύγες βαθύτερα απ' όσο υπολόγιζαν. Δεν θα 'ταν παράξενο, επίσης, να κλειδωθούν σε αλλόκοτα δωμάτια ή να χαθούν μέσα σε αδιαπέραστους λαβύρινθους.

 

Το θέμα σας είναι: Πού είμαι;

 

Ας αρχίσει η εξερεύνηση...

 

post-2199-0-39185300-1417979174.jpg

 

-Μέγεθος ιστοριών: 500 έως 3.500 λέξεις.

-Λήξη συγγραφής: 6/1/15, τα μεσάνυχτα. Αν κάποιοι χρειαστούν μια-δυο μέρες παράταση, θα το συζητήσουμε εκείνη την ώρα.

-Ανεβάζετε τις ιστορίες σας στη Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας, όπου και θα κλειδωθούν μέχρι τη λήξη της διορίας συγγραφής.

-Όταν ανεβάσετε την ιστορία σας (ή και νωρίτερα), στέλνετε σε μένα με pm τις κριτικές που πρέπει να έχετε κάνει.

-Για την ψηφοφορία θα ακολουθήσει άλλο ποστ, όταν έρθει ο καιρός της.

 

 

Για την ψηφοφορία:

 

-Διάρκεια: τρεις εβδομάδες; έως την Τρίτη 27/1/15.

-Οι συγγραφείς ψηφίζουν υποχρεωτικά.

-Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη με πάνω από 50 posts.

-Η ψήφος σας θα είναι μια λίστα με όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού με σειρά προτίμησης, ξεκινώντας από αυτό που σας άρεσε περισσότερο.

-Η βαθμολογία προκύπτει από τις λίστες. Το πρώτο διήγημα σε κάθε λίστα παίρνει 7 βαθμούς (όσα είναι και τα διηγήματα), το δεύτερο 6 κ.ο.κ.

-Στέλνετε τις ψήφους σας σε μένα, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στον aScannerDarkly.

 

Σχόλια:

-Ο σχολιασμός των διηγημάτων για τη συμμετοχή στην ψηφοφορία δεν είναι υποχρεωτικός.

-Παρόλ' αυτά, καλό θα ήταν, όσοι διαβάσουν τα διηγήματα, να αφήσουν από ένα σχόλιο. Όλα είναι χρήσιμα για τους συγγραφείς.

-Για λόγους ευγενούς άμιλλας, αλλά και για πιο ανεπηρέαστα σχόλια, συνηθίζεται οι συγγραφείς να απαντούν σε απορίες μετά το πέρας του διαγωνισμού.

 

 

Τα διηγήματα του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Ο δρόμος της επιστροφής - Disco_Volante

Non Serviam - elgalla

Αντιρρησίας Συνείδησης - Morfeas

Το κουτί - Ιρμάντα

Sur terre - Neschreimax

Ad Astra Per Aspera - Nirgal

Πώς έρχεται στον κόσμο ένα παιδί - Nienor

 

 

Εκτός διαγωνισμού, αλλά γράφτηκε γι' αυτόν και αξίζει τα σχόλιά μας:

Άγνωστος Πλανήτης - WILLIAM

Edited by Mesmer
Προσθήκη διηγημάτων
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Επιστημονική φαντασία αυτή τη φορά! Πολύ ενδιαφέρον! Ανυπομονώ να δω το θέμα..:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μέσα είμαι κι εγώ. Πολύ θα ήθελα να δω τι θέμα θα έχει.

 

Ας νικήσει ο σοφότερος.

Edited by Tanno
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα και εγώ. Θέλω να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου στην εφ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα συμμετάσχω, η επιστημονική φαντασία δεν είναι το φόρτε μου, αλλά θα δω το θέμα και ανάλογα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χμ, σωστό το σχόλιο της Elgalla περί θέματος. Έχω περιέργεια παρ' όλ' αυτά.

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Μέσα είμαι κι εγώ. Πολύ θα ήθελα να δω τι θέμα θα έχει.

 

Ας νικήσει ο σοφότερος.

...ή μάλλον ο sff-τερος :atongue2:

Εγώ έχω τουλάχιστον έξι ιδέες για διηγήματα αυτή τη στιγμή, εκτός από το αρχείο με ιδέες που περιέχει καμιά 40ριά. Αν κάποια από αυτές ταιριάζει, την αρπάζω και μπαίνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Μέσα είμαι κι εγώ. Πολύ θα ήθελα να δω τι θέμα θα έχει.

 

Ας νικήσει ο σοφότερος.

...ή μάλλον ο sff-τερος :atongue2:

Εγώ έχω τουλάχιστον έξι ιδέες για διηγήματα αυτή τη στιγμή, εκτός από το αρχείο με ιδέες που περιέχει καμιά 40ριά. Αν κάποια από αυτές ταιριάζει, την αρπάζω και μπαίνω.

 

Ας δούμε τι θέμα θα έχει, γιατί μπορεί να μην ταιριάξει αυτό με τα δικά σου. :atongue2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μαζευόμαστε σιγά-σιγά, ας κάνουμε μια μικρή υπενθύμιση των βασικών:

 

-Βασική προϋπόθεση συμμετοχής είναι να έχετε κάνει τρεις κριτικές σε ιστορίες των Βιβλιοθηκών (εξαιρούνται οι ιστορίες του προηγούμενου διαγωνισμού). Τις κριτικές αυτές θα τις στείλετε σε μένα όταν είναι να ανεβάσετε την ιστορία σας ή και νωρίτερα. Το πέρας διορίας συμμετοχών θα είναι γύρω στις 5-1-15, οπότε έχετε αρκετό καιρό μέχρι τότε.

 

-Οι ιστορίες θα είναι γραμμένες στα ελληνικά, θα πρέπει να ανήκουν στην κατηγορία της Επιστημονικής Φαντασίας και το μέγεθός τους θα είναι ανάμεσα στις 500 και 3.500 λέξεις (ναι, ανεβάζουμε λιγάκι το όριο των λέξεων γι' αυτόν το διαγωνισμό).

 

-Θα ανεβάσετε τις ιστορίες σας στη Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας και θα βάλετε ένα link της ιστορίας σε αυτό το topic. Μη βιαστείτε να ανεβάσετε τις ιστορίες, επειδή μετά δεν θα μπορείτε να κάνετε αλλαγές. Χρησιμοποιήστε το χρόνο που έχετε στη διάθεσή σας για να κάνετε ελέγχους και διορθώσεις.

 

-Δικαίωμα ψήφου έχουν όσα μέλη έχουν πάνω από 50 posts. Οι συγγραφείς ψηφίζουν υποχρεωτικά, ανεξάρτητα από το πόσα posts έχουν.

 

Ό,τι άλλο προκύψει κατά τη διάρκεια, θα το λύσουμε εδώ.

 

Όσον αφορά το θέμα τώρα. Είναι μια πολύ-πολύ μικρή πρόταση, αλλά είναι πολύ ανοιχτό κι ελπίζω αυτό να σας βοηθήσει. Περισσότερα στοιχεία ενδέχεται να ακολουθήσουν.

Edited by Mesmer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Α, μπαίνει δυναμικά ο Δεκέμβρης... :)

 

Εγώ δεν θα δηλώσω συμμετοχή (ακόμη), γιατί ο Δεκέμβρης αποδεικνύεται ζόρικος μήνας και δύσκολο να ασχοληθώ. Βέβαια, έπονται διακοπές, οπότε δεν το αποκλείω - πολύ διαφωτιστικό το σχόλιο μου :p

 

Όσον αφορά το θέμα τώρα. Είναι μια πολύ-πολύ μικρή πρόταση, αλλά είναι πολύ ανοιχτό κι ελπίζω αυτό να σας βοηθήσει. Περισσότερα στοιχεία ενδέχεται να ακολουθήσουν.

Μαντεψιές επιτρέπονται;

Η Διαδικτυακή Πυθία προβλέπει "Τα Πάντα Ρει" γι' αρχή, με ποσοστό επιτυχίας 12.3333%. Ξέρω, δεν είναι μεγάλο το ποσοστό, αλλά Πυθία είναι αυτή, για μεγαλύτερη σιγουριά θέλει και περισσότερα δεδομένα :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, δεν περίμενα να αρχίσετε τις προβλέψεις με το που θα πω ότι το θέμα είναι μια πρόταση. Γι' αυτό πάρτε το πρώτο στοιχείο. Να πω ότι τα στοιχεία δεν οδηγούν απευθείας στο θέμα, αλλά στη λύση τους υπάρχει η έννοια του θέματος.

 

 

 

post-2199-0-97149900-1417687956_thumb.png

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Γουστάρω. Θεματική τεσσάρων διαστάσεων, ίσως;


Η εικόνα μου θυμίζει μία παλιά ταινία. Τον «Κύβο.»

Αυτό πρέπει να είναι. Crrrrreeeeeepyyyyy!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εντάξει, την ταινία την βρήκατε. Αλλά στο θέμα πλησιάσατε καθόλου; Χμμμ...

 

Να, λοιπόν, και το δεύτερο στοιχείο. Και πιστεύω ότι δεν θα χρειαστείτε και τρίτο για να καταλάβετε πού το πάω.

 

 

 

post-2199-0-08843700-1417785481_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε, τώρα πραγματικά εγώ τα έχω καταλάβει όλα :p Μιλάμε, ξεκαθάρισες το τοπίο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάπως το κατάλαβα.

 

Αυτή η νέα εικόνα παραπέμπει σ' έναν κόσμο που θυμόμουν στα όνειρα μου. Έναν κόσμο φανταστικό. Στα υπάρχοντα θέματα μοιάζει πολύ με τον Τάτουιν του Star Wars. Αλλά για κάποιον περίεργο λόγο τα μανιταροειδή δέντρα στο βάθος μου θυμίζουν το Elder Scrolls IV: The Shimmering Island (την επέκταση του).

Edited by Tanno
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε, τώρα πραγματικά εγώ τα έχω καταλάβει όλα :p Μιλάμε, ξεκαθάρισες το τοπίο :p

:lol:

Ναι, κι εγώ δεν ξέρω ποια από τις λύσεις που μού 'ρχονται να διαλέξω. Ας πω την πιο λογική, σύμφωνα με τα στοιχεία: "Κι εσύ, τέκνο;"

(Στο τέλος θα γελάσει καλύτερα ο Άγγελος, βέβαια... ήδη μπορεί να γελάει "κχαρ κχαρ κχαρ" ).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Αμάν, βρε παιδιά. Με κάνετε και νιώθω άσχημα. :)

 

Εννοείται, βέβαια, ότι θα πρέπει να έχετε να διαβάσει και το βιβλίο για να σας έρθει η σύνδεση. Επειδή είμαστε σε διαγωνισμό Επιστημονικής Φαντασίας είπα να χρησιμοποιήσω κάτι από τα λημέρια της. Αν δεν το έχετε διαβάσει, να περιμένετε το τρίτο στοιχείο.  :p Εκεί πιστεύω ότι θα ξεκαθαρίσει ακόμη περισσότερο το τοπίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά το εξώφυλλο το αναγνώρισα με τη μία: Hyperion του Dan Simmons, right? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά το εξώφυλλο το αναγνώρισα με τη μία: Hyperion του Dan Simmons, right? 

 

Πολύ σωστά. Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, έχει σχέση με κάτι που θα βρείτε στο βιβλίο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

 

Βρε Άγγελε, τι να κάνουμε κι εμείς, όταν μας δίνεις τέτοια «στοιχεία;» :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.

 

Βρε Άγγελε, τι να κάνουμε κι εμείς, όταν μας δίνεις τέτοια «στοιχεία;» :p

 

Ε, κοίτα να δεις, ούτε για τον Κύβο είναι απόλυτο ότι τον έχουν δει όλοι. Επέλεξα στοιχεία από την ΕΦ που να είναι λίγο-πολύ γνωστά στους περισσότερους. Το τελευταίο στοιχείο πάντως, δεν έχει καμία σχέση με ΕΦ. Είναι από αρχαία Ελλάδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από Αρχαία Ελλάδα; Μπορεί να έχει σχέση με το δικό μου μυθιστόρημα που έχω ήδη γραμμένο. Ας δούμε κατά που είναι συγκεκριμένο το τελευταίο στοιχείο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναγνώρισα την ταινία αλλά δεν την έχω δει.

Αναγνώρισα το βιβλίο αλλά δεν το έχω διαβάσει.

Τι κερδίζω, γιατρέ μου;

Πάντως το βιβλίο σκόπευα να το διαβάσω τα Χριστούγεννα, αν και με τόσα καινούρια που προκύπτουν δεν ξέρω ακόμη. Προσοχή Μεσμέριε μόνο για σπόιλερ στα αποκαλυπτήρια, γιατί υπάρχουμε κι εμείς οι σπαστικοί που δεν θέλουμε να ξέρουμε και πολλά πολλά από πριν :p

 

Ενδιαφέρων ο γρίφος σου, γέροντα!

 

Για θέμα λέει η pythia.eu το εξής:

"Ο Χρόνος είναι σχήμα"

Λογοπαίγνιο προφανές. Μικρή φράση. Σχήμα από τον κύβο. Χρόνος από την αρχαία Ελλάδα :p και το μέλλον (κάποιος αναφέρθηκε και στα μανιταροειδή σχήματα των δέντρων (εγώ δεν τα κατάλαβα για δέντρα βέβαια)).

Το ποσοστό της για κάποιον λόγο έπεσε στο 6.66%

Αλλά πού θα μας πάει, λίγο ακόμη σπρώξιμο θέλει...

 

Υ.Γ: Πέρα από την πλάκα, το συγκεκριμένο κόνσεπτ θα μπορούσε να είναι πολύ ενδιαφερον (αν δεν έχει υπάρξει ήδη)!

Link to comment
Share on other sites

Μορφέα, για τα μανιταροειδή δένδρα, αν έπαιζες την επέκταση του παιχνιδιού Elder Scrolls IV: Oblivion που λέγεται The Shimmering Island, θα καταλάβαινες τι εννοούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..