Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

... για μερικούς πιο hardcore συγγραφείς. γι' αυτούς που τους χτύπησε η έμπνευση την πόρτα την τελευταία στιγμή, μπορούν ακόμα και τώρα να ξεκινήσουν να γράφουν την ιστορία τους.

 

 

Κάπως έτσι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι τόνοι δεν είναι πρόβλημα, άμα μας λείπει και κανένας δε θα πέσουνε και κεφάλια, οι δύο παράγραφοι (περίπου) που δε λένε να γραφτούνε μόνες τους και και είναι σε σημαντικό σημείο από την άλλη είναι :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να αναφέρω ότι αυτή είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε διαγωνισμό του forum.

 

Έμαθα για το διαγωνισμό πριν λίγες μέρες όταν έφτανε η καταληκτική ημερομηνία. Στην αρχή αποφάσισα να μη λάβω μέρος αλλά κάτι μέσα μου με έτρωγε! Έτσι χθες κιόλας άρχισα να τη γράφω και σήμερα το πρωί ήταν έτοιμη. Η ιστορία μου ξεκινάει με το αδόκιμο ερώτημα “Πότε είμαι;” περίπου στο μέσον της εμφανίζεται το ερώτημα “Ποιός είμαι;” και τέλος κλείνει με το θέμα του διαγωνισμού “Πού είμαι;” εις διπλούν. Ξέρω ότι δεν ασχολήθηκα μεγάλο χρονικό διάστημα για αυτήν την ιστορία και σίγουρα δεν έχω και μεγάλες βλέψεις. Κάποια θετικά σχόλια και παρατηρήσεις μου αρκούν. Στο μέλλον θα παρακολουθώ τα νέα των διαγωνισμών με μεγαλύτερη συνέπεια έτσι ώστε να έχω περισσότερο χρόνο.

 

Παρακάτω παραθέτω το link της ιστορίας μου στο αντίστοιχο τμήμα της βιβλιοθήκη:

 

http://community.sff.gr/topic/16083-%CE%BF-%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που άργησα ν' απαντήσω. Έχω πρόβλημα μετά το φορμάτ που έκανα στον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αξιόπιστο Word να έχει Ελληνικά και spell check, και να είναι κρασαρισμένο μετά το Word 2007. Έμπαινα κάπου-κάπου από το λάπτοπ μου (15" Mac) μέχρις ν' αποκατασταθεί ο υπολογιστής. Δυστυχώς, θ' αναγκαστώ ν' αποχωρήσω από αυτόν τον διαγωνισμό, γιατί ένα φιλαράκι μου που είναι τεχνικός Η/Υ γύρισε αργά από τις διακοπές του με την κοπέλα του και το είδε το θέμα. Και τώρα παλεύω να βρω ένα Microsoft Word να πλήρει τις προδιαθέσεις που είχε το Microsoft Word 2007. Αλλάξαμε και σκληρό δίσκο από HDD σε SSD, οπότε καταλαβαίνετε τι τραβάω εδώ και λίγες ημέρες.

 

Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση. Συνεχίστε δίχως εμένα.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι τόνοι δεν είναι πρόβλημα, άμα μας λείπει και κανένας δε θα πέσουνε και κεφάλια, οι δύο παράγραφοι (περίπου) που δε λένε να γραφτούνε μόνες τους και και είναι σε σημαντικό σημείο από την άλλη είναι :p

 

Δεν μασάμε απ' αυτά. Τι είναι τώρα δυο παράγραφοι; Εδώ άλλοι έγραψαν ολόκληρο διήγημα στο ίδιο διάστημα! :)

 

Αρχικά να αναφέρω ότι αυτή είναι η πρώτη μου συμμετοχή σε διαγωνισμό του forum.

 

Έμαθα για το διαγωνισμό πριν λίγες μέρες όταν έφτανε η καταληκτική ημερομηνία. Στην αρχή αποφάσισα να μη λάβω μέρος αλλά κάτι μέσα μου με έτρωγε! Έτσι χθες κιόλας άρχισα να τη γράφω και σήμερα το πρωί ήταν έτοιμη. Η ιστορία μου ξεκινάει με το αδόκιμο ερώτημα “Πότε είμαι;” περίπου στο μέσον της εμφανίζεται το ερώτημα “Ποιός είμαι;” και τέλος κλείνει με το θέμα του διαγωνισμού “Πού είμαι;” εις διπλούν. Ξέρω ότι δεν ασχολήθηκα μεγάλο χρονικό διάστημα για αυτήν την ιστορία και σίγουρα δεν έχω και μεγάλες βλέψεις. Κάποια θετικά σχόλια και παρατηρήσεις μου αρκούν. Στο μέλλον θα παρακολουθώ τα νέα των διαγωνισμών με μεγαλύτερη συνέπεια έτσι ώστε να έχω περισσότερο χρόνο.

 

Παρακάτω παραθέτω το link της ιστορίας μου στο αντίστοιχο τμήμα της βιβλιοθήκη:

 

http://community.sff.gr/topic/16083-%CE%BF-%CE%B4%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82/

 

Κι από εδώ, καλωσόρισες στους διαγωνισμούς!

 

Συγγνώμη που άργησα ν' απαντήσω. Έχω πρόβλημα μετά το φορμάτ που έκανα στον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει αξιόπιστο Word να έχει Ελληνικά και spell check, και να είναι κρασαρισμένο μετά το Word 2007. Έμπαινα κάπου-κάπου από το λάπτοπ μου (15" Mac) μέχρις ν' αποκατασταθεί ο υπολογιστής. Δυστυχώς, θ' αναγκαστώ ν' αποχωρήσω από αυτόν τον διαγωνισμό, γιατί ένα φιλαράκι μου που είναι τεχνικός Η/Υ γύρισε αργά από τις διακοπές του με την κοπέλα του και το είδε το θέμα. Και τώρα παλεύω να βρω ένα Microsoft Word να πλήρει τις προδιαθέσεις που είχε το Microsoft Word 2007. Αλλάξαμε και σκληρό δίσκο από HDD σε SSD, οπότε καταλαβαίνετε τι τραβάω εδώ και λίγες ημέρες.

 

Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση. Συνεχίστε δίχως εμένα.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Αν έχεις έτοιμο το διήγημα, μην το βάζεις κάτω ακόμα! Έχεις αύριο όλη τη μέρα για να δεις μήπως μπορέσεις να κάνεις κάτι. Εκτός κι αν είναι τόσο χάλια τα πράγματα... Όπως και να 'χει, περιμένουμε να δούμε την ιστορία σου ολοκληρωμένη, όποτε καταφέρεις να την τελειώσεις.

 

 

 

Χαίρομαι που βλέπω τόση πολλή δραστηριότητα! Ήδη έχουμε ένα διήγημα ανεβασμένο και σε αρκετά ακόμη μπαίνουν οι τελευταίες πινελιές. Σε λιγότερο από μια μέρα, πλέον, κλείνει η αυλαία της συγγραφής και ανοίγει αυτή της ανάγνωσης, των σχολίων και της ψηφοφορίας.

 

post-2199-0-83237600-1420502286.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι εντελώς χάλια, οπότε δεν θα προλάβω να κάνω κάτι. Το είχα στη μέση το διήγημα, οπότε δεν μπορώ να τα προλάβω. Είχα και υποχρεώσεις. Άρα, καλύτερα να συνεχίσετε και χωρίς εμένα. Δεν με πειράζει. Θα το κρατήσω γι' αργότερα, όταν διορθώσω κάποια θέματα στον υπολογιστή μου εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, το φόρουμ το ίδιο υποστηρίζει ελληνικό λεξικό οπότε μπορείς να το διορθώσεις εδώ, εγώ συνήθως αυτό κάνω μιας και το Office 2010 όντως δεν διορθώνει ελληνικά. 

Link to comment
Share on other sites

O.T.
Το word το 10, παιδιά, έχει έναν ωραιότατο spell checker ο οποίος μάλιστα γνωρίζει και πάρα πολλές λέξεις που το office δεν γνώριζε προηγουμένως, διορθώνει τονισμένα μονοσύλλαβα και δεν σου αντικαθιστά την τρίτη με την Τρίτη (τουλάχιστον όχι πάντα), αμέ.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σχεδόν τελειώσει, κάνω τις διορθώσεις μου και το ψήνω - εεε το κάνω pdf ήθελα να πω και το ανεβάζω.

 

Σχετικά με το office εγώ έχω το πιο πρόσφατο, ( του 2013 νομίζω ) και είναι αρκετά βελτιωμένο όπως και του 2010, ενώ το πιο παλιό είχε πολλά κενά.

Ένα πράγμα δεν έμαθε ακόμη μόνο τα αρχικά ΔΟΥ να μην μου τα αλλάζει σε δύο!

Link to comment
Share on other sites

Ήδη κάποιοι έχουν ανεβάσει. Να δούμε στους πόσους θα κλείσουμε...

O.T.
Χρόνια σου πολλά, Elgalla! Να είναι πάντα δημιουργικά, με την ίδια έμπνευση και συμμετοχή σε παιχνίδια και διαγωνισμούς!

 

Ορίστε η συμμετοχή μου:

Αντιρρησίας Συνείδησης

 

Ίσα που χώρεσε πάλι στις λέξεις του. Ελπίζω όσα παραλείπονται να είναι ευκόλως εννοούμενα ή αχρείαστα…

 

Σχόλιο για το θέμα:

 

 

Μου άρεσε πάρα πολύ κι όσο περνά ο καιρός μου φαίνεται όλο και πιο ανοιχτό. Μέχρι κι ένα όνειρο που είδα προχθές θα ταίριαζε - βέβαια εκείνο δεν ήταν επιστημονική φαντασία :)

Η δική μου ιστορία π.χ. νομίζω ότι το προσεγγίζει με 2 τρόπους, με έναν τελείως αφανή αλλά ουσιαστικότερο (που μάλλον δεν πρόκειται να τον καταλάβει και κανείς :p ) και με έναν άλλον που δεν είναι κεντρικό θέμα, αλλά είναι βασικό κομμάτι της πλοκής (που όμως δεν δίνει μεγάλη βαρύτητα στο ερωτηματικό του θέματος). Νομίζω, βέβαια, ότι κανένα από τα 2 δεν ήταν η αναμενόμενη ανάγνωση…

Κι όσο για τον εμπνευστή, στο FFL είχαμε Αμνησία, σ’ αυτό εδώ έχουμε Πού είμαι;

Χμμ…

Does anyone else see a pattern here?

 

 

 

Καλό διαγωνισμό να έχουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κι όσο για τον εμπνευστή, στο FFL είχαμε Αμνησία, σ’ αυτό εδώ έχουμε Πού είμαι;

Χμμ…

Does anyone else see a pattern here?

 

 

 

Στον επόμενο διαγωνισμό που θα διοργανώσω θα έχουμε την Θεραπεία, έτσι για να κλείσει η τριλογία.  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα πρέπει να έχουμε Πότε είμαι; ( Μετά το ποιος και το που είμαι, δεν είναι αναμενόμενο;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήδη κάποιοι έχουν ανεβάσει. Να δούμε στους πόσους θα κλείσουμε...

O.T.

Χρόνια σου πολλά, Elgalla! Να είναι πάντα δημιουργικά, με την ίδια έμπνευση και συμμετοχή σε παιχνίδια και διαγωνισμούς!

 

Ευχαριστώ!

Κι εμένα μου άρεσε το θέμα πολύ και τη Θεραπεία την ψήνω ιδιαιτέρως, να τη βάλεις όντως κάποια στιγμή Mesmer!

Καλή επιτυχία σε όλους και όλες, δεν πρόλαβα να το γράψω πριν γιατί έπρεπε να μαγειρέψω για ένα λόγο ένεκα γενεθλίων! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφεντικό είναι 3640 πειράζει;

 

Πειράζει!

 

Έχεις 5 λεπτά για να κόψεις 140;  :p

Άμα χρειαστείς και λίγο ακόμα, κάτι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειράζει τότε θα την δημοσιεύσω εκτός διαγωνισμού.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειράζει τότε θα την δημοσιεύσω εκτός διαγωνισμού.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους.

 

Προσωπικά θα έλεγα να συμμετέχει. Για 140 λέξεις δεν χάλασε κι ο κόσμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ

 

Όχι μόνο στο παραένα αλλά και χωρίς κριτικές (έχω ξεχάσει να παίρνω μέρος σε διαγωνισμό...)

Θα το κάνω τώρα, κι άμα μου το μετρήσουμε το μετράμε. Άμα δεν μετρήσουμε δεν το μετράμε και την κρατάμε εκτός συναγωνισμού.

 

edit: κι εγώ μέσα για τις 140 λέξεις παραπάνω

Edited by Nienor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν πειράζει τότε θα την δημοσιεύσω εκτός διαγωνισμού.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους.

 

Τα όρια είναι πιο αυστηρά στους διαγωνισμούς, επειδή πρέπει να ισχύουν για όλους τα ίδια. Οπότε, αν αλλάξει κάτι για ένα διήγημα την τελευταία στιγμή, θα είναι άδικο για τους υπόλοιπους.

 

Πάντως, αν χρειάζεσαι μια-δυο ώρες για να ξαναδείς το διήγημα, δεν υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει δεν τίθεται θέμα θα την ανεβάσω εκτός συναγωνισμού απλά θα εκτιμούσα τυχόν σχόλια μιας και σκέφτομαι να την αναπτύξω σε πιο μεγάλη μορφή.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα, ρε συ, μάζευτες λίγο! Προλαβαίνεις σε δυο ωρίτσες, αλήθεια στο λέω και εγγυημένα, εγώ τις δύο τελευταίες ώρες έσφαξα κάπου 750, στις 140 θα κολλήσεις; :friends:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αλήθεια θα ήμουν κι εγώ μέσα για τις 140 λέξεις, αλλά θα πρέπει να τηρήσουμε τους κανονισμούς των διαγωνισμών. Γι' αυτό είναι διαγωνισμοί κι όχι παιχνίδια. Είναι πιο αυστηροί. Η παράταση προβλέπεται, γι' αυτό και δεν έχω πρόβλημα να δοθεί όση χρειάζεται.

 

Και μιας και λέμε για παρατάσεις, Nienor, περιμένω τις κριτικές οσονούπω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πρέπει να τηρούνται οι κανονισμοί, γι' αυτό και ρώτησα κιόλας.

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση Nienor αλλά είναι και περασμένη η ώρα. Οπότε θα την αφήσω έτσι. 

Σε έναν άλλο διαγωνισμό ίσως τα καταφέρω καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..