Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Τα διηγήματα έχουν ξεκλειδωθεί και είναι έτοιμα να δεχτούν σχόλια.

 

Για τη διαδικασία της ψηφοφορίας θα γίνει ενημερωτικό ποστ αύριο, οπότε μη βιαστείτε με τις ψήφους.

 

Καλή επιτυχία στους συγγραφείς και καλή ανάγνωση σε όλους μας!

 

Edit: Όπως πάντα, τα links για τα διηγήματα του διαγωνισμού μπορείτε να τα βρείτε στο κάτω μέρος του αρχικού ποστ, για δική σας διευκόλυνση.

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, όλοι τελευταίο τέταρτο βρήκατε να τις ανεβάσετε;! :p

 

Τι πάθατε όλοι οι μισοί με τα λατινικά στον τίτλο (ή ό,τι είναι αυτά τέλος πάντων);... Χμμ... :mf_sherlock:

 

Γιατί κάτι μου λέει ότι αυτός θα είναι ένας πολύ ενδιαφέρων διαγωνισμός;

 

Σαν πολλές απορίες δεν μαζεύτηκαν; Πού είμαι, ποιος είμαι και γιατί;

 

Καλό διαγωνισμό και πάλι, guys!

 

Υ.Γ.: Γουίλ κι από μένα δεν υπάρχει θέμα να πάρεις κάποια παράταση μέχρι και το πρωί (μπορείς να κάνεις θαύματα και να τη βελτιώσεις μη σου πω), αλλά θα διαβάσω την ιστορία σου, όπως και να 'χει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πράγματι πολλές συμμετοχές της τελευταίας στιγμής όπως ήταν και η δική μου - ανέβασα 5 λεπτά πριν τα μεσανυχτα.

 

Παρεπιπτόντως είναι η Sur terre (να κάνω κι εγώ το προμόσιον μου:))

 

Νικόλα έχεις δίκιο, πολλοί λατινοκάπως τίτλοι. Αν τους είχα δει δεν θα έδινα ακόμη έναν. Θα διάλεγα την ελληνική μετάφραση του τίτλου μου «Στη Γη». Tι να έκανα όμως που μου βγήκε γάλλος ο ήρωας..;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ψηφοφορία:

 

-Διάρκεια: τρεις εβδομάδες; έως την Τρίτη 27/1/15.

-Οι συγγραφείς ψηφίζουν υποχρεωτικά.

-Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη με πάνω από 50 posts.

-Η ψήφος σας θα είναι μια λίστα με όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού με σειρά προτίμησης, ξεκινώντας από αυτό που σας άρεσε περισσότερο.

-Η βαθμολογία προκύπτει από τις λίστες. Το πρώτο διήγημα σε κάθε λίστα παίρνει 7 βαθμούς (όσα είναι και τα διηγήματα), το δεύτερο 6 κ.ο.κ.

-Στέλνετε τις ψήφους σας σε μένα, με ταυτόχρονη κοινοποίηση στον aScannerDarkly.

 

Σχόλια:

-Ο σχολιασμός των διηγημάτων για τη συμμετοχή στην ψηφοφορία δεν είναι υποχρεωτικός.

-Παρόλ' αυτά, καλό θα ήταν, όσοι διαβάσουν τα διηγήματα, να αφήσουν από ένα σχόλιο. Όλα είναι χρήσιμα για τους συγγραφείς.

-Για λόγους ευγενούς άμιλλας, αλλά και για πιο ανεπηρέαστα σχόλια, συνηθίζεται οι συγγραφείς να απαντούν σε απορίες μετά το πέρας του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα και τις σχολίασα όλες. Μου άρεσε το γεγονός ότι όλοι προσπάθησαν να χειριστούν πρωτότυπα το θέμα, γιατί το συγκεκριμένο κάλλιστα θα μπορούσε να καταλήξει σε πολύ τετριμμένες ιστορίες και μπράβο σε όλα τα παιδιά που δεν ακολούθησαν την πεπατημένη. Αφήνω σε άλλους τα στατιστικά, που τα καταφέρνουν καλύτερα από μένα σ' αυτό. Η βαθμολογία πιστεύω ότι θα με δυσκολέψει τρομερά πολύ αυτή τη φορά. Συγχαρητήρια σε όλους για τις ιστορίες και στο διοργανωτή για το ωραίο και ανοιχτό θέμα! Καλή επιτυχία! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για την ψηφοφορία:

 

-Διάρκεια: τρεις εβδομάδες; έως την Τρίτη 27/1/15.

-Για λόγους ευγενούς άμιλλας, αλλά και για πιο ανεπηρέαστα σχόλια, συνηθίζεται οι συγγραφείς να απαντούν σε απορίες μετά το πέρας του διαγωνισμού.

 

Βρε παιδιά, διαβάστε ξανά την παράκληση του Mesmer. Αν απαντάμε σε κάθε σχόλιο που μας κάνουν από τώρα, στο τέλος θα έχει γεμίσει το topic της ιστορίας μας με δικά μας σχόλια. Κάντε λίγη υπομονή και σε λίγες ημέρες θα δώσουμε όσες εξηγήσεις θέλουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολοκλήρωσα την ανάγνωση.

Πολύ ωραία πράγματα βγήκαν από το διαγωνισμό αυτό και απόλαυσα την ανάγνωση. Τώρα έχω το πολύ δύσκολο έργο να δώσω μια κατάταξη!

Τιμή που συμμετείχα στο διαγωνισμό αυτό ( πρώτος μου πρέπει να πω στο φόρουμ )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η ανάγνωση και ο σχολιασμός των διηγημάτων ολοκληρώθηκε κι από εμένα. Ο χρόνος που διέθεσα πέρασε πολύ ευχάριστα διαβάζοντας και τις επτά ιστορίες (εντάξει, η μία είναι εκτός διαγωνισμού αλλά αυτό δεν πειράζει). Τώρα φυσικά έρχεται το δύσκολο μέρος της βαθμολόγησης. Θα προσπαθήσω μέχρι τις αρχές της επόμενες εβδομάδες να αποστείλω τη λίστα με την κατάταξη. Ξέρω ότι η διάρκεια είναι μέχρι της 27 του μηνός αλλά υπάρχουν και οι εκλογές. Ποιος μου λέει εμένα ότι το βράδυ των εκλογών ο ηττημένος δε θα βγάλει τα άρματα στους δρόμους;!!! Μάλλον ιδέα για νέα ιστορία είναι αυτό!  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα και τις σχολίασα όλες τις ιστορίες.

Το επίπεδο μου φάνηκε πάρα πολύ υψηλό (εντάξει, νομίζω ότι εξάντλησα την αυστηρότητά μου στα σχόλια, να 'ναι καλά το εργαστήριο της ΑΛΕΦ :p).

Και σίγουρα θα δυσκολευτώ πάρα πολύ με τη βαθμολογία - δεν θυμάμαι άλλον διαγωνισμό που να μην έχω ιδέα για καμία θέση (πέραν της τελευταίας :secret:). Όχι μόνο παραπάνω από τις μισές ιστορίες θα μπορούσαν να μπουν πρώτες (για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά), αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ιστορία που να αξίζει την προτελευταία θέση...

Μπράβο σας, παιδιά! :clapping:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν πρωτοείδα το θέμα, το μυαλό μου πήγε σε hardcore διαστημικές ιστορίες με χαμένα διαστημόπλοια. Τελικά, μόνο αυτό δεν συνέβη. Ακόμα και η μια ιστορία που είχε ένα διαστημόπολοιο που αναζητούσε το δρόμο για τη Γη, δεν ήταν ακριβώς χαμένο.

Μου άρεσε πολύ που όλοι οι συμετέχοντες βρήκαν διαφορετικούς τρόπους να χρησιμοποιήσουν το ζητούμενο και έδωσαν έτσι τόσες διαφορετικές σκοπιές και απαντήσεις στην ερώτηση.

Αυτά είναι τα καλά νέα. :)

 

Τα κακά νέα είναι ότ δεν ξέρω πώς να ψηφίσω.

Υπάρχουν δυο ιστορίες που μου αρέσουν πάρα πολύ και δυο ιστορίες που θεωρώ ότι εκμεταλλεύονται καλύτερα το θέμα. Το όλον τέσσερις συνωθούνται για την πρώτη θέση.

Πάω να ξαναδιαβάσω   άλλη μια :mf_bookread:και επανέρχομαι από αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, εγώ ας τα λέμε ότι τα κατάφερα να φτιάξω μια κατάταξη. Και πού δηλαδή να ήτανε και περισσότερες :p

 

Ευχαριστούμε πολύ, κύριε διοργανωτή μας, για το ωραίο θέμα και ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ιστορίες που διάβασα, πέρασα πολύ όμορφα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες δεν έληγαν οι ψηφοφορίες;

 

Μη μας κοψοχολιάζεις! Έχουμε μία εβδομάδα ακόμα!

 

Όσο για τη λίστα με τη σειρά προτεραιότητας, αν θυμάμαι καλά οι συγγραφείς τοποθετούμε το διήγημά μας στην τελευταία θέση, σωστά; Ή μήπως δεν το βάζουμε καθόλου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παί

 

 

Χτες δεν έληγαν οι ψηφοφορίες;

 

Μη μας κοψοχολιάζεις! Έχουμε μία εβδομάδα ακόμα!

 

Όσο για τη λίστα με τη σειρά προτεραιότητας, αν θυμάμαι καλά οι συγγραφείς τοποθετούμε το διήγημά μας στην τελευταία θέση, σωστά; Ή μήπως δεν το βάζουμε καθόλου;

 

Παίδες εντάξει, νόμιζα 17 και όχι 27 η ξανθιά :give_rose: sorry!

Στο δικό μας βάζουμε τον χαμηλότερο βαθμό. Το κατατάσσουμε δηλαδή στην τελευταία θέση.


Εδώ να πω ότι ήθελα να βάλω σε όλες τις ιστορίες τον ίδιο βαθμό. Στην καθεμία για διαφορετικό λόγο. Με βαριά καρδιά τις κατέταξα.

Edited by Ιρμάντα
Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, εγώ ας τα λέμε ότι τα κατάφερα να φτιάξω μια κατάταξη. Και πού δηλαδή να ήτανε και περισσότερες :p

 

Ευχαριστούμε πολύ, κύριε διοργανωτή μας, για το ωραίο θέμα και ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ιστορίες που διάβασα, πέρασα πολύ όμορφα :)

-That was good!

-Let's get another one! (Πίπιν και Μέρι μετά το "ατυχές" βεγγαλικό τους)

Συμφωνώ ότι πέρασα καλά και αναμένω τον επόμενο λογοτεχνικό διαγωνισμό! (Γίνεται εμείς να μην ψηφίζουμε; Δεν γίνεται, ε;)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ από χτες. Η κατάταξη ήταν δύσκολη και έπαιξαν πολλά πράγματα ρόλο σε αυτήν, κυρίως γιατί οι ιστορίες ήταν τόσο πολύ διαφορετικές μεταξύ τους σε όλα. Πλοκές, ύφος γραφής, χειρισμός του θέματος - δεν υπήρχε σε αυτόν το διαγωνισμό ιστορία που να μοιάζει έστω και λίγο με κάποια άλλη. Εκτίμησα πολύ το γεγονός ότι όλοι πάλεψαν με το θέμα, όλοι προσπάθησαν να δώσουν κάτι νέο και συναρπαστικό στις ιστορίες τους και, ως διαγωνισμός επιστημονικής φαντασίας, πιστεύω ότι πέτυχε απόλυτα σ' αυτόν τον τομέα. Οπότε και πάλι συγχαρητήρια σε όλους και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα κι εγώ σήμερα τη δική μου λίστα - με ζόρισε πολύ η βαθμολογία (κι ακόμη δεν είμαι σίγουρος για τις πρώτες θέσεις). Επίσης, μου φάνηκε πολύ υψηλό το επίπεδο και μπράβο σε όλους!

 

Ας πούμε λίγα "στατιστικά" (spoiler free νομίζω):

 

 

1. Είχαμε πλήθος επιστημών που εξερευνήθηκαν στα διηγήματα: Με επικρατέστερες την κοσμολογία και τη φυσική (αν και σε κάποιες περιπτώσεις με καθόλου αναμενόμενο τρόπο), ακολουθούμενες από την πληροφορική κι ένα ενδιαφέρον κοκτέιλ βιολογίας-θεολογίας!

2. Το ερώτημα του Πού είμαι; άλλοτε λειτουργεί ως κινητήρια δύναμη, άλλοτε ως υπενθύμιση του στόχου, άλλοτε ως εγγενής απορία κι άλλοτε ως ερώτηση που θα κρίνει το μέλλον.

3. Τις περισσότερες ιστορίες θα μπορούσα να τις φανταστώ από λίγο έως περισσότερο εκτεταμένες, ορισμένες εκ των οποίων θα ήθελα να τις δω και σε μυθιστόρημα. Κάποιες ιδέες μου φανηκαν πολύ καλές και ζουμερές.

4. Μου άρεσε που στις περισσότερες ιστορίες το Πού είμαι ήταν στενά συνυφασμένο με το ποιος είμαι (ακόμη κι εκεί που δεν είναι ξεκάθαρο).

 

 

Πολύ καλή πάντως η τελική εικόνα και περιμένω με ενδιαφέρον το αποτελέσματα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, διάβασα, σχολίασα, το 'ριξα. :-) Ευχαριστώ συμμετέχοντες και διοργάνωση. :-)

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά πάει εφ/τρόμος/φάντασυ; Εννοώ, των διαγωνισμών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα έχω διαβάσει όλα ακόμα, αλλά θα προλάβω.

 

Η σειρά πάει εφ/τρόμος/φάντασυ; Εννοώ, των διαγωνισμών.

 

Απ' ό,τι βλέπω εδώ, ναι, ο επόμενος μάλλον θα είναι τρόμου με διοργανωτή τον Μορφέα (και επίσης βλέπω ότι έχετε ξεχάσει οι moderators να ενημερώσετε το τόπικ για τον 37ο φάντασυ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά πάει εφ/τρόμος/φάντασυ; Εννοώ, των διαγωνισμών.

 

 

Ναι, όπως είπε και η Κέλλυ, ο επόμενος θα είναι Τρόμου. Ελπίζουμε ο Μορφέας να μας ετοιμάζει κάτι καλό. Να τον περιμένετε κατά τον Μάιο, περίπου.

 

 (και επίσης βλέπω ότι έχετε ξεχάσει οι moderators να ενημερώσετε το τόπικ για τον 37ο φάντασυ).

 

Ναι... σωστά... χμμ... πώς ξεχάστηκε έτσι αυτό... θα το φτιάξουμε άμεσα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ!

 

Δεν κατάφερα να αφήσω σχόλια σε όλες τις ιστορίες, και σε κάποιες δεν είναι κανονικά σχόλια αυτά που άφησα... Μερικές φορές μου είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..