Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Μπορεί αύριο να έχουμε εκλογές, αλλά και η δική μας ψηφοφορία εδώ, συνεχίζεται! Λίγες μέρες έχουν μείνει για το τέλος του διαγωνισμού και την ανάδειξη του νικητή, αλλά υπάρχει χρόνος ακόμη κι αν θέλετε να ξεκινήσετε τώρα την ανάγνωση των διηγημάτων.

 

Σχετικά με τα στατιστικά μέχρι στιγμής: 12 μέλη έχουν ψηφίσει. 2 συγγραφείς δεν έχουν ψηφίσει ακόμα. Μια ιστορία έχει πάρει κεφάλι.

 

Περιμένουμε τις ψήφους σας μέχρι τα μεσάνυχτα της 27ης Ιανουαρίου. Εντάξει, μην είναι κι ακριβώς μεσάνυχτα. Δώστε μας λίγο χρόνο να προετοιμαστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ (σήμερα που έτσι κι αλλιώς είναι ημέρα ψήφου) αλλά πραγματικά  έχω αδικήσει κάποιους. Αν εξαιρέσουμε την τελευταία θέση στη λίστα μου που ήταν σίγουρη εξ’ αρχής όλα τα υπόλοιπα διηγήματα μπορούσαν κάλλιστα να είναι στην πρώτη θέση. Το επίπεδο όλων των ιστοριών είναι πολύ υψηλό και αυτό συνεπώς δυσκολεύει στο μέγιστο την κατάταξή τους.

 

Όλο αυτό το διάστημα διάβασα τουλάχιστον από τρεις φορές την κάθε ιστορία και προσπάθησα να κατανοήσω τον τρόπο γραφής των συμμετεχόντων. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ξέρω, αν είναι δυνατόν φυσικά, ποιοι από τους συμμετέχοντες είναι επαγγελματίες συγγραφείς και ποιοι απλοί χομπίστες σαν εμένα. Νομίζω πως μια τέτοια διευκρίνηση είναι θεμιτή.  

 

Πριν μερικά χρόνια είχα παρακολουθήσει μια συνέντευξη του συγγραφέα Michael Chrichton (από τους αγαπημένους μου) σε ένα talk show. Εκεί ο παρουσιαστής τον ρώτησε το εξής: Ολοκληρώνοντας τη συγγραφή ενός βιβλίου μπορείς να ξέρεις αν είναι καλό ή όχι; Ο Chrichton απάντησε το εξής: αν μπορείς να φανταστείς το περιεχόμενο του βιβλίου να γίνεται ταινία τότε κατά πάσα πιθανότητα έχεις πετύχει. Αν όχι, τότε κάτι πήγε στραβά – μάλλον δεν υπάρχει αρκετή πλοκή και δράση για να συντηρήσει μια ταινία. Ο εν λόγω συγγραφέας βέβαια είχε κατηγορηθεί ότι ενδιαφέρεται κυρίως για την πλοκή και όχι τόσο για τους χαρακτήρες. Προσωπικά συμφωνώ μαζί του. Η απάντησή του αναφερόταν σε βιβλίο έκτασης μυθιστορήματος επομένως ίσως η επόμενη ερώτηση ίσως να μην έχει βάση. Όπως και να έχει θα την επιχειρήσω! Κατά τη γνώμη σας, πόσα από τα διηγήματα του διαγωνισμού μπορείτε να τα φανταστείτε ταινίες; Εγώ απαντώ τρία, ίσως τέσσερα το πολύ. Προσοχή: η ερώτησή μου δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των διηγημάτων. Απλώς ρωτάω αν η βασική ιδέα(ες) τους μπορεί να μεταφερθεί σε ταινία, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο!  Περιμένω πολλούς να αντιδράσουν αρνητικά σε αυτήν  την ερώτηση αλλά ο διάλογος με επιχειρήματα είναι πάντα εποικοδομητικός.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για τα διηγήματα του διαγωνισμού, πάντα, θα σου απαντούσα πως εξαρτάται. Η ερώτηση είναι αρκετά γενική και, με βάση αυτή, θα απαντήσω όλα. Πολύ διαφορετικού είδους ταινίες, ίσως, με προσθήκες ή αφαιρέσεις ανά περίπτωση, όμως όλες οι ιδέες πιστεύω ότι θα μεταφέρονταν σε ταινίες. Το κουτί της Ειρήνης το φαντάζομαι σαν μια πολύ καλλιτεχνική έκρηξη εικόνων στο ύφος του 2046, αλλά σκοτεινή και δυσοίωνη, α λα Dark City, το καλσόν της Κιάρας σαν ένα εφηβικό dramedy επιστημονικής φαντασίας, την πορεία προς τα άστρα του Nirgal σαν μια μίξη του Interstellar με το Martian Chronicles, τον αντιρρησία του Μορφέα σαν ένα Matrix σε συνδυασμό με Equilibrium (νομίζω το έγραψα κιόλας αυτό -  με τον Zero Cool για πρωταγωνιστή), το Sur Terre του Σπύρου σαν ένα Mission Impossible με Gravity, το δικό σου σαν κάτι ανάμεσα σε Stargate και Star Trek. Οπότε, ναι, νομίζω όλες τις ιστορίες που διάβασα μπορώ να τις οπτικοποιήσω στο μυαλό μου, απλά με πολύ διαφορετικό τρόπο. Αυτό για να απαντήσω στην ερώτησή σου. Παρόλα αυτά, διαφωνώ κάθετα με τον Crichton, αν όντως αυτό ήταν που είπε (και όχι, για παράδειγμα, κατά πόσο ξέρει όταν τελειώνει ένα βιβλίο αν αυτό θα είναι πετυχημένο - το οποίο είναι πολύ διαφορετικό βέβαια από το να είναι καλό). Δεν επεκτείνομαι, όμως, επ' αυτού γιατί δεν αφορά καθόλου το διαγωνισμό, θα έκανε όμως ενδιαφέρον τόπικ από μόνο του, ίσως. 

Link to comment
Share on other sites

Ο Κράιτον είδε και πολλά έργα του να μεταφέρονται στον κινηματογράφο, σε πολλά μετείχε στην παραγωγή, και ο ίδιος είχε σπουδάσει και σχετικά με τον κινηματογράφο οπότε δεν είναι τόσο παράδοξη η σύνδεση που έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ με τον Κράιτον ότι για να είναι καλό ένα βιβλίο πρέπει να μπορείς να το φανταστείς ταινία. Ίσα ίσα, μερικές ιδέες-ιστορίες είναι πιο κατάλληλες για να τις διηγηθείς με το μέσο του γραπτού λόγου, χωρίς εικόνα, που θα χαλούσε ίσως το σασπένς (για παράδειγμα μερικά από αυτά δε μπορείς να τα κάνεις ταινίες γιατί περιέχουν κάτι απερίγραπτο). Και στη νουβέλα που τελείωσα πριν δυο βδομάδες και έχει τίτλο "Κενό νόμου" πρωταγωνιστεί κάτι που καλύτερα να το φαντάζεται ο καθένας όπως θέλει, γιατί αν του βάλουμε εικόνα, σίγουρα θα απογοητεύσει. Υποθέτω κάτι τέτοια κενά μεταξύ μυθιστορήματος/διηγήματος είναι που πρέπει να γεφυρώσει ένας σεναριογράφος (εδώ να επέμβει ο κος Χατζηγιώργης ως ειδήμων επί των πίου-πίου).  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα οι ιστορίες στους διαγωνισμούς του sff προσφέρουν πολλή τροφή για σκέψη.

 

Ένα από τα πιο όμορφα στοιχεία αυτών των διαγωνισμών είναι οι διαφορετικές προσεγγίσεις των θεμάτων από τους συγγραφείς. Αυτή τη φορά νομίζω ότι ο κάθε ένας είδε το θέμα από εντελώς προσωπική σκοπιά.

 

Κάποιες εξαιρετικές, κάποιες με ζητήματα που απαιτούν την προσοχή μας, όλες παίρνουν επιπλέον βελτίωση, και κάποιες θα μπορούν να σταθούν άνετα σε συλλογές με λίγη επιμέλεια.

 

Συγχαρητήρια σε όλους, ευχαριστούμε όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν και να ψηφίσουν, καλή συγγραφική συνέχεια στους συγγραφείς.

 

Και σύντομα ο επόμενος...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω από μια ώρα έχει απομείνει για την αποκάλυψη των αποτελεσμάτων και την ανάδειξη του νικητή Επιστημονικής Φαντασίας.

 

Αν έχει απομείνει κανένας ξεχασμένος ψηφοφόρος, αυτή είναι μια καλή στιγμή για να αρχίσει να ετοιμάζει την ψήφο του. Να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή, ε;  :atongue2:

 

Έτσι, για το στατιστικό της υπόθεσης, να πω ότι έχει υπάρξει μια μικρή ανακατάταξη με τις τελευταίες ψήφους. Η τρίτη ιστορία έγινε δεύτερη και ταυτόχρονα πλησίασε σχετικά κοντά στην πρώτη ιστορία, που είχε φανεί ότι θα ξέφευγε. Με μερικές ψήφους, πολλά μπορούν να αλλάξουν...

 

Υπομονή μέχρι την ώρα των φαντασμάτων (προετοιμασία για τον επόμενο διαγωνισμό), για να μάθετε Πού είναι η κάθε ιστορία.

 

Edit: Δεν είχα γράψει ποια ιστορία έγινε δεύτερη... θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε... καταραμένη κβαντομηχανική.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα έχουν αρχίσει να μαγειρεύονται κι έχουν σκάσει ήδη οι πρώτες δωροδοκίες. Δεν το κρύβουμε ότι είμαστε πολύ άπληστοι. Ας κερδίσει ο πιο ανοιχτοχέρης.

 

 

 

:p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή και σε όλους τους συμμετέχοντες, τους διοργανωτές, τους ψηφοφόρους/σχολιαστές κτλ κτλ. Με το καλό και στον επόμενο :D

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο σε όλους, και συγχαρητήρια στον Nirgal για τη νίκη! Εύγε!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Σταμάτη, άξια ιστορία κι (όχι μόνο για αυτό, αλλά και για αυτά που πραγματεύεται) έπρεπε να πάρει την νικη :)

 

Ευχαριστούμε πολύ τους εξίσου άξιους διοργανωτές μας κι όλους όσους διαβασαν, σχολίασαν και ψήφισαν :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κι από μένα στον Nirgal για τη νίκη του, αλλά και σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν με τα διηγήματά τους.

 

Ήταν ένας απολαυστικός διαγωνισμός, με πολύ ενδιαφέρουσες και πολύ διαφορετικές ιστορίες. Ελπίζω να τον ευχαριστηθήκατε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα αποτελέσματα :coffee-reading: διαπιστώνω ότι είμαι στην πρώτη τριάδα και χαίρομαι :db:

Και μετά :o :shock: :lmao: :blink:

 

Παιδιά, ό,τι και να πω λίγο θα είναι. Σας ευχαριστώ όλους. Με τόσα που άκουσα για το διήγημα (με τα οποία συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό) δεν περίμενα κάτι τέτοιο. :blush:

 

Μπράβο στους συγγραφείς για τη συμμετοχή και για τις εμπνεύσεις, και στον διοργανωτή για το θέμα.

 

Καλή συγγραφική και αναγνωστική συνέχεια σε όλους.

 

 

ΥΓ. Στείλτε μου το βραβείο πριν ξανακάνετε καταμέτρηση ψήφων...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στον Nirgal και στο ατέρμονο ταξίδι του ήρωά του! :first:

Μπράβο σε όλα τα παιδιά με τις ιστορίες τους (για μένα ήταν πολύ καλός διαγωνισμός), στον αγνωστικιστή Mesmer με το μυστηριώδες θέμα του, τον καταμετρητή Scanner και, κυρίως, σε όσους διάβασαν, σχολίασαν και ψήφισαν στον διαγωνισμό :)

 

 

Μην επαναπαύεστε, όμως, γιατί δεν αργεί πολύ ο επόμενος.

Και κάποια φωνή από χαλασμένο τηλέφωνο μου είπε ότι θα έχουμε γιορτή με άφθονα λουτρά αίματος, εκεί λίγο πριν ανοίξει τελείως ο καιρός... :secret:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή και τους διοργανωτές! Κάποιοι που από τρόμο δεν σκαμπάζουμε περιμένουμε με αγωνια τον επόμενο ΕΦ. Αλήθεια, ξέρει κανείς πότε θα είναι αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε διαγωνιζόμενους, νικητή και διοργανωτές!

 

Με τόσα που άκουσα για το διήγημα (με τα οποία συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό) δεν περίμενα κάτι τέτοιο. :blush:

 

Σταμάτη, το ότι (κάποιοι) βαράμε ένα διήγημα -επειδή επίσης ξέρουμε τις δυνατότητες του συγγραφέα του- δεν σημαίνει ότι δεν το ψηφίζουμε. :-)

Edited by mman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι που από τρόμο δεν σκαμπάζουμε περιμένουμε με αγωνια τον επόμενο ΕΦ. Αλήθεια, ξέρει κανείς πότε θα είναι αυτός;

 

Ο επόμενος ΕΦ αργεί λιγάκι. Θα είναι του χρόνου πάλι, ίδια εποχή. Αν σ' ενδιαφέρει μόνο η ΕΦ μπορείς να δοκιμάσεις τα Παιχνίδια, για κάτι διαγωνιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, Σταμάτη.

Ναι, σε βαράμε όταν μας ξινίζει κάτι, αλλά ναι, σε ψηφίζουμε κιόλας για κείνο το χαμόγελο της αισιοδοξίας και της δύναμης που μας χρειάζεται. :rose:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο νικητή για μια άξια ιστορία και σε όλους τους συμμετέχοντες γιατί μου έκαναν ένα πολύ ωραίο αναγνωστικό βράδυ με τις ιστορίες τους ( και ένα δύσκολο κουίζ μετά με την κατάταξη ).

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μας! Εγώ περίμενα ότι θα είχα πάει πολύ πολύ χειρότερα (και είχα ετοιμάσει άλλο λόγο, τώρα το επιτελείο μου μπερδεύτηκε) Σας ευχαριστώ παιδιά!

Α πάντως μου άρεσε που δεν υπήρχε έβδομη θέση! Είχαμε βάλει τα καλά μας στο διαγωνισμό όπως είχα πει! Συγχαρητήρια στον Nirgal και σε όλους!

Πότε ξανακάνουμε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..