Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Εγώ πάντως, αν και έχω να γράψω εφ από εκείνον τον διαγωνισμό με θέμα "σεξ", έχω αρχίσει να ψήνομαι. Δεν ξέρω, μπορεί να το τολμήσω, ανεξαρτήτως θέματος (που δεν έχω ιδέα τι θα είναι, Άγγελε. :p ). Να θυμηθώ τις παλιές καλές εποχές, που έπαιρνα μέρος σε κάθε, σχεδόν, διαγωνισμό, δοκίμαζα τα πάντα και πέρναγα θαύμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διαδιαστατικές πύλες;

 

Πρέπει να έχουν εκατό λέξεις οι κριτικές; Γιατί εγώ σχολιάζω τις ιστορίες αλλά όχι με τόσο πολλά λόγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαδιαστατικές πύλες;

 

Πρέπει να έχουν εκατό λέξεις οι κριτικές; Γιατί εγώ σχολιάζω τις ιστορίες αλλά όχι με τόσο πολλά λόγια.

 

Αν είναι και 98 δεν θα σου πούμε τίποτα. Απλά θέλουμε οι κριτικές να είναι κάτι παραπάνω απ' το «Πολύ ωραία η ιστορία σου» ή «Δεν μου άρεσε και τόσο». Να βάλεις λίγο περισσότερο ζουμί στην κριτική.

 

Edit: 

 

Α, ναι, και όσον αφορά το θέμα του διαγωνισμού. Μάλλον έπεσα λίγο έξω στα στοιχεία. Ελπίζω πως το τελευταίο στοιχείο να ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο. 

Edited by Mesmer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρίτο και τελευταίο στοιχείο. Ελπίζω να είναι ευκολάκι αυτό.  :p

 

Αύριο το απόγευμα θα έχετε το θέμα σας.

 

 

 

post-2199-0-99418900-1417866892_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η Κνώσσος. Είναι η μόνη πόλη με τέτοιες κόκκινες κολώνες που έμειναν ακόμα στάσιμες από την Αρχαιότητα. Είχα πάει εκεί 2 φορές. Διαλύθηκε η Κνώσσος από τον σεισμό πριν αρκετά έτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σεισμός συνέπεια της εκρήξεως του ηφαιστείου της Σαντορίνης που ισοπέδωσε το Μινωικό πολιτισμό.

 

Χμμ έχουμε και λέμε, τον Κύβο και το πέρασμα από ένα μέρος σε άλλο, τον Υπερίωνα όπου η γη έχει καταστραφεί από μια μαύρη τρύπα και τώρα την Κνωσσό που είναι ένας κατεστραμμένος πολιτισμός. Χμμμ. Διαδιαστατικά ταξίδια σε κόσμους που χάνονται; Φυγή στο διάστημα από έναν κόσμο που χάνεται;

24 ώρες αγωνίας ακόμα ως που να αποκαλυφθεί το θέμα από τον αγαπητό Mesmer.

Μείνετε συντονισμένοι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

΄Διαβάζοντας τα στοιχεία, έχω μία υποψία ότι η πρώτη εικόνα αναφέρεται στον Κύβο που με άλλη ερμηνεία ίσως ήταν ο λαβύρινθος του Δαίδαλου, τα διαστατικά ταξίδια ν' αναφέρονται στον χωρόχρονο από την δεύτερη εικόνα, καθώς και το τρίτο στοιχείο αυτόν τον Δαίδαλο αναφέρει, αφού ήταν κάποτε αυτός που έχτισε μία ψεύτικη αγελάδα (Δούρειος Ίππος) για να μπει η θυγατέρα του Μίνωα μέσα και να νιώσει την οδηνή του ταύρου ως τιμωρία από τον Ποσειδώνα.

 

Μακάρι να βγω λάθος, αλλά και η Αρχαία Ελλάδα σχετίζεται με την ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

΄Διαβάζοντας τα στοιχεία, έχω μία υποψία ότι η πρώτη εικόνα αναφέρεται στον Κύβο που με άλλη ερμηνεία ίσως ήταν ο λαβύρινθος του Δαίδαλου, τα διαστατικά ταξίδια ν' αναφέρονται στον χωρόχρονο από την δεύτερη εικόνα, καθώς και το τρίτο στοιχείο αυτόν τον Δαίδαλο αναφέρει, αφού ήταν κάποτε αυτός που έχτισε μία ψεύτικη αγελάδα (Δούρειος Ίππος) για να μπει η θυγατέρα του Μίνωα μέσα και να νιώσει την οδηνή του ταύρου ως τιμωρία από τον Ποσειδώνα.

Αχέμ... λόνγκσοτ:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν η θυγατέρα, ήταν η γυναίκα του η Πασιφάη και μετά από τη χαρά του Ταύρου γέννησε το Μινώταυρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, μεγάλο, αλλά πιο λεπτομερές. Είναι απλώς ένα μικρό κομμάτι της υποψίας μου.

 

William (Wallace;), ευχαριστώ για την μικρή διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Ατλάντιος πολιτισμός, ίσως;;;; Περιμένω να δω πώς θα συνδεθούν τα τρία στοιχεία σου. Χάρτης θησαυρού πια!

Link to comment
Share on other sites

Ατλάντιος πολιτισμός, ίσως;;;; Περιμένω να δω πώς θα συνδεθούν τα τρία στοιχεία σου. Χάρτης θησαυρού πια!

Εκπλήσσομαι που γνωρίζεις για τον Ατλάντιο (Ποσειδώνιο) πολιτισμό, έναν χαμένο πολιτισμό πριν τον Κατακλυσμό.

 

Σε μία έρευνα που είχα ψάξει εδώ κι εκεί βρήκα ότι οι Ατλάντες (Ποσειδώνιοι) συνυπήρχαν με τους Λεμούριους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ατλάντιος πολιτισμός, ίσως;;;; Περιμένω να δω πώς θα συνδεθούν τα τρία στοιχεία σου. Χάρτης θησαυρού πια!

Εκπλήσσομαι που γνωρίζεις για τον Ατλάντιο (Ποσειδώνιο) πολιτισμό, έναν χαμένο πολιτισμό πριν τον Κατακλυσμό.

 

Σε μία έρευνα που είχα ψάξει εδώ κι εκεί βρήκα ότι οι Ατλάντες (Ποσειδώνιοι) συνυπήρχαν με τους Λεμούριους.

 

Γιατί καλέ να μην ξέρω; Όλος ο κόσμος ψάχνει την Ατλαντίδα! Κάποιοι την τοποθετούν στη Σαντορίνη....αλλά ότι απότομα ο πολιτισμός αυτός κατέρρρευσε με το ηφαίστειο...τέσπα πλεονάζουμε. Κυριακή κοντογιορτή. Αύριο θα ξέρουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ατλάντιος πολιτισμός, ίσως;;;; Περιμένω να δω πώς θα συνδεθούν τα τρία στοιχεία σου. Χάρτης θησαυρού πια!

Εκπλήσσομαι που γνωρίζεις για τον Ατλάντιο (Ποσειδώνιο) πολιτισμό, έναν χαμένο πολιτισμό πριν τον Κατακλυσμό.

 

Σε μία έρευνα που είχα ψάξει εδώ κι εκεί βρήκα ότι οι Ατλάντες (Ποσειδώνιοι) συνυπήρχαν με τους Λεμούριους.

 

Γιατί καλέ να μην ξέρω; Όλος ο κόσμος ψάχνει την Ατλαντίδα! Κάποιοι την τοποθετούν στη Σαντορίνη....αλλά ότι απότομα ο πολιτισμός αυτός κατέρρρευσε με το ηφαίστειο...τέσπα πλεονάζουμε. Κυριακή κοντογιορτή. Αύριο θα ξέρουμε.

 

Θα έλθει η ώρα που θα εμφανιστεί ξανά η Ποσειδώνια, γνωστή και ως Χαμένη Ατλαντίδα. :) Ας δούμε τι θέμα θα μας πει ο Άγγελος, γιατί πολύ μας κράτησε στην αναμονή. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Των οποίων την επεκτατική εξάπλωση σταμάτησαν οι Έλληνες, όπως διηγήθηκαν οι Αιγύπτιοι ιερείς στο Σόλωνα, προσθέτοντας ότι εσείς οι Έλληνες είστε παιδιά και δεν θυμάστε την ιστορία ( και που να μας έβλεπαν τώρα )

 

Λέμε λέμε εμείς εδώ πέρα, να δούμε, πιάσαμε κανά σημείο; Τι λέει η Πυθία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Των οποίων την επεκτατική εξάπλωση σταμάτησαν οι Έλληνες, όπως διηγήθηκαν οι Αιγύπτιοι ιερείς στο Σόλωνα, προσθέτοντας ότι εσείς οι Έλληνες είστε παιδιά και δεν θυμάστε την ιστορία ( και που να μας έβλεπαν τώρα )

 

Λέμε λέμε εμείς εδώ πέρα, να δούμε, πιάσαμε κανά σημείο; Τι λέει η Πυθία;

Εδώ αμφιβάλλω... Πολύ βγήκαμε εκτός θέματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Απ' ό,τι βλέπω τα πιάσατε τα στοιχεία και τα τεντώσατε για τα καλά :)

 

Έτσι για το σασπένς, κι επειδή πλησιάζουμε στην αποκάλυψη του θέματος, να πω ότι αυτό που είχα στο μυαλό μου έχει κάπου αναφερθεί μεταξύ των σχολίων. Βέβαια, δεν είναι το ίδιο το θέμα, αλλά ήθελα να το πάω μέσω Λαμίας, μιας και δεν μπορούσα να το δώσω απευθείας.  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο χρόνος (αυτό που είχες στο μυαλό σου και έχει αναφερθεί), είναι ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον, που δεν έχει μπει μέχρι τώρα και που... δεν ταιριάζει με κανένα από όσα σκεφτόμουν να γράψω :albert:.  Χμ, χμ.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι κάτι επί του τελευταίου σχολίου για το που πέσαμε μέσα.

Αναμένουμε το περιβόητο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ο χρόνος (αυτό που είχες στο μυαλό σου και έχει αναφερθεί), είναι ένα θέμα πολύ ενδιαφέρον, που δεν έχει μπει μέχρι τώρα και που... δεν ταιριάζει με κανένα από όσα σκεφτόμουν να γράψω :albert:.  Χμ, χμ.

 

Μπορείς να ελπίζεις ακόμα...  :rolleyes:

 

 

Λίγες ώρες απέχουν μόνο από την αποκάλυψη του θέματος. Γι' αυτό ας κάνουμε μια γρήγορη επανάληψη των διαδικαστικών:

 

-Μέγεθος ιστοριών: 500 έως 3.500 λέξεις.

-Λήξη συγγραφής: 4/1/15, τα μεσάνυχτα. Λόγω του ότι η συγγραφή συμπέφτει με τις γιορτές, έχω δώσει λίγες μέρες παραπάνω απ' ό,τι συνήθως, επειδή όλοι θα έχουμε τις υποχρεώσεις μας. Αν κάποιοι χρειαστούν μια-δυο μέρες παράταση, θα το συζητήσουμε εκείνη την ώρα.

-Ανεβάζετε τις ιστορίες σας στη Βιβλιοθήκη Επιστημονικής Φαντασίας, όπου και θα κλειδωθούν μέχρι τη λήξη της διορίας συγγραφής.

-Όταν ανεβάσετε την ιστορία σας (ή και νωρίτερα), στέλνετε σε μένα με pm τις κριτικές που πρέπει να έχετε κάνει.

-Για την ψηφοφορία θα ακολουθήσει άλλο ποστ, όταν έρθει ο καιρός της.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κοινό αναμένει και αδημονεί ευχόμενο ο χρόνος να περάσει ως το πλήρωμα του χρόνου για να αποκαλυφθεί το θέμα που ίσως έχει να κάνει με το χρόνο ή είναι θέμα χρόνου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κοινό αναμένει και αδημονεί ευχόμενο ο χρόνος να περάσει ως το πλήρωμα του χρόνου για να αποκαλυφθεί το θέμα που ίσως έχει να κάνει με το χρόνο ή είναι θέμα χρόνου.

 

Ο χρόνος θα δείξει.. :whistling:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..