Jump to content

Babylon 5: Ελάτε στον καναπέ μας!


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Μετά την επιτυχία του Τρεκικού καναπέ, και τη συντροφιά που μας κράτησε για σχεδόν τριάμισι χρόνια και περίπου είκοσι δύο σεζόν με συνολικά 2292 ποστ, λέμε να επαναλάβουμε το εγχείρημα της (σχεδόν) συγχρονισμένης τηλεθέασης με μια άλλη γνωστή και αγαπημένη για πολλούς σειράς, το Babylon 5.

Ναι, είναι λίγο παλιά, αλλά οι αναφορές σ' αυτήν μάλλον φανερώνουν ότι άντεξε στο χρόνο.

 

Από σήμερα λοιπόν, και μέχρι νεοτέρας, ο DinoHajiyorgi κι εγώ μαζί με τον NewReality καθόμαστε στον καναπέ μας και ταξιδεύουμε στον σταθμό Babylon 5, σε ταξίδια, περιπέτειες, διαστρικές δολοπλοκίες, διαστημικές μάχες και αόρατες απειλές.

Ευπρόσδεκτοι όλοι στον καναπέ, μόνιμα ή περιπτωσιακά, δεκτά σχόλια, κριτικές, απόψεις.

 

Πρώτος Σταθμός: Η ταινία: In the Beginning. (Οι ειδήμονες λένε ότι είναι μια καλή αρχή για να καταλαβαίνουμε τι συμβαίνει στην πρώτη σεζόν). Warning! Έχει λέει κι ένα spoiler.

 

Αμέσως μετά, Season 1, Episode 1.

 

Καθίστε, βολευτείτε, ξεκινάμε!

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά, Season 1, Episode 1.

 

Καθίστε, βολευτείτε, ξεκινάμε!

 

Μην ξεχνάτε το The Gathering, που προηγείται της σειράς (η οποία σειρά βέβαια πέρασε από reboot για να ξεκινήσει).

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι και εγώ, αν και δεν ξέρω αν προλαβαίνω να βλέπω μαζί σας.

 

Πάντως, αν υπάρχει έστω και ένα άτομο στον καναπέ που βλέπει για πρώτη φορά τη σειρά, καλύτερα να ξεκινήσουμε/ετε με την πρώτη σαιζόν. Η σειρά έχει γενικότερα φτιαχτεί με κάποιο σχέδιο και τα prequel το χαλάνε και νομίζω αφαιρούν από τη μαγεία της.

Link to comment
Share on other sites

1. Ψήνομαι και εγώ, αν και δεν ξέρω αν προλαβαίνω να βλέπω μαζί σας.

 

2. Πάντως, αν υπάρχει έστω και ένα άτομο στον καναπέ που βλέπει για πρώτη φορά τη σειρά, καλύτερα να ξεκινήσουμε/ετε με την πρώτη σαιζόν. Η σειρά έχει γενικότερα φτιαχτεί με κάποιο σχέδιο και τα prequel το χαλάνε και νομίζω αφαιρούν από τη μαγεία της.

 

1. Κοίτα, αν προλαβαίνεις να βλέπεις περίπου 2 με 3 επεισόδια την εβδομάδα, λογικά θα μπορείς να είσαι μαζί μας. Ούτε κι εγώ βλέπω περισσότερα.

 

2. Too late. Μόλις το είδαμε. Δεν πειράζει.

 

In the Beginning, λοιπόν.

Είδαμε φυλές, είδαμε διαφορετικά περιβάλλοντα, είδαμε λάθη, είδαμε έναν πόλεμο να ξεκινάει κατά λάθος και να εξελίσσεται από πείσμα -ενδιαφέροντα όλα αυτά.

Αρκετά καλή η ταινία, φαντάζομαι μας γνωρίζει με κάποιους από τους πρωταγωνιστές (αναδρομικά, βέβαια, αφού έχει γυριστεί ανάμεσα στις σειρές). Θα δούμε λοιπόν.

Δεν είναι κακά και τα εφέ για την εποχή τους. Προφανώς βέβαια, ό,τι και να βλέπουμε τώρα θα μοιάζει με διασταύρωση ανάμεσα σε Star trek και Star wars.

Χε χε! Τώρα κατάλαβα τι πρόβλημα είχαν οι θαμώνες του DS9. Μέχρι κι έναν Ντουκάτ περιλάμβανε η ιστορία! :)

 

Αν κατάλαβα καλά λοιπόν, ο σταθμός θα είναι κάτι σαν ουδέτερο έδαφος όπου όλοι μαζί θα προσπαθούν να τα βρουν.

Καλή αρχή!

 

Εμείς μπορούμε να δούμε το πρώτο επεισόδιο αύριο ή την Τετάρτη. Όποιος ακολουθεί, ας διαλέξει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εμείς μπορούμε να δούμε το πρώτο επεισόδιο αύριο ή την Τετάρτη. Όποιος ακολουθεί, ας διαλέξει.

 

 

Λόγω δουλειάς, καθημερινές μπορώ μετά τις 7 το απόγευμα σίγουρα. Οπότε εγώ βλέπω Δευτέρα αργά το απόγευμα. Και μιλάμε για Σεζόν 1, Επεισόδιο 1 έτσι; (Ο πιλότος μπορεί να θεαθεί ανεξάρτητα και παράλληλα, άλλη φορά.)

 

Ξέχασα να γράψω μερικά λόγια: Αν και έβλεπα τη σειρά στο Σταρ, δεν έχει μείνει και τίποτα στη μνήμη μου. Θυμάμαι βέβαια ότι μετά την Πρώτη σεζόν μου άρεσε πολύ αυτό που ακολούθησε, το οποίο ήταν σαν μια συνεχή ταινία. Δεν υπάρχουν μοναχικά, ανεξάρτητα επεισόδια που αποτελούν διαμάντια επιστημονικής φαντασίας, όπως π.χ. γίνεται με το Σταρ Τρεκ. Για κάποιο λόγο, οι ηθοποιοί που παίζουν τους εξωγήινους δείχνουν πιο ταλαντούχοι ως ερμηνευτές, σε αντίθεση με τους καθαρά γήινους που είναι πιο ξύλινοι, πιο κλισέ. Στο "In the Beginning" βλέπουμε τι συνέβη πριν από τον σταθμό σε φλάσμπακ. Νομίζω είμαστε ασφαλείς από σπόιλερ στα του παρόντος της ιστορίας, οι φωτιές έξω από το παλάτι, γιατί δεν νομίζω ότι η σειρά - που είδα εγώ τουλάχιστον, δεν καλύπτει τόσο βαθιά το μέλλον. Δηλαδή δεν έχουμε δει ποτέ τον Μολάρι τόσο ηλικιωμένο και με τον βαθμό του αυτοκράτορα. Και έτσι όμως, η σκηνή έχει μια δική της συγκίνηση, στο στήσιμο, τις ερμηνίες και τον μύθο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική πρωτοβουλία, αν και δεν πάνε ούτε 3-4 μήνες που ολοκλήρωσα τη θέαση των 4 πρώτων σεζόν μαζί με τα τέκνα μου τα οποία μύησα-πόρωσα, άρα δεν με βλέπω να παρακολουθώ τα επεισόδια. Θα προσπαθήσω, ωστόσο, να συμμετάσχω με ό,τι θυμάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είμαστε ασφαλείς από σπόιλερ στα του παρόντος της ιστορίας, οι φωτιές έξω από το παλάτι, γιατί δεν νομίζω ότι η σειρά - που είδα εγώ τουλάχιστον, δεν καλύπτει τόσο βαθιά το μέλλον. Δηλαδή δεν έχουμε δει ποτέ τον Μολάρι τόσο ηλικιωμένο και με τον βαθμό του αυτοκράτορα. Και έτσι όμως, η σκηνή έχει μια δική της συγκίνηση, στο στήσιμο, τις ερμηνίες και τον μύθο.

 

H 3η σαιζόν δείχνει όλο το σκηνικό με το Μολάρι γέρο. Και το Σταρ είχε σταματήσει την προβολή με το Ζα Χα Ντουμ, στην 3η σαιζόν, αν θυμάμαι καλά. Ναι, είναι σπόιλερ η όλη σκηνή. Θα επανέλθω μόλις (ξανα)δώ την ταινία.

 

Πω, φτιάχνομαι τρελά στην ιδέα ότι θα ξαναδώ κάποια στιγμή την επεισοδιάρα Intersections in Real Time από την 4η σαιζόν...

Link to comment
Share on other sites

 

[...]. Οπότε εγώ βλέπω Δευτέρα αργά το απόγευμα. Και μιλάμε για Σεζόν 1, Επεισόδιο 1 έτσι; (Ο πιλότος μπορεί να θεαθεί ανεξάρτητα και παράλληλα, άλλη φορά.)

 

 

 

Ωραία. Οπότε να δούμε το 1.1 απόψε.

Ποιο είναι ο πιλότος; Έχει κάποιο ιδιαίτερο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Midnight on the firing line

 

ΑΝ και πιλότος εθεωρείτο η ταινία.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

 

 

[...]. Οπότε εγώ βλέπω Δευτέρα αργά το απόγευμα. Και μιλάμε για Σεζόν 1, Επεισόδιο 1 έτσι; (Ο πιλότος μπορεί να θεαθεί ανεξάρτητα και παράλληλα, άλλη φορά.)

 

 

 

Ωραία. Οπότε να δούμε το 1.1 απόψε.

Ποιο είναι ο πιλότος; Έχει κάποιο ιδιαίτερο όνομα;

 

 

The Gathering είναι ο πιλότος.

Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο 1.1: Midnight on the firing line

 

Εμμμ, ναι. ΟΚ. Επιθετικά στην ίντριγκα με τη μία, έτσι; Βλέπω να έχει πολύ ψωμί η ιστορία. Ομολογώ δεν περίμενα τόσο απροκάλυπτη την εχθρότητα με το καλημέρα.

Αλλά, ρε παιδιά, γιατί κυκλοφορεί ο Κενταυριανός σαν ξεπεσμένος σωματοφύλακας; Μου φάνηκε πολύ γελοίος στις αρχικές σκηνές και δεν το δικαιολογεί η σοβαρότητα του ρόλου του. Ίσως να είναι μόνο η αρχή βέβαια, μέχρι να σταθούν στα πόδια τους, να βρουν τις ισορροπίες και να πάρει ο καθένας τη θέση του.  Θυμάμαι πόσο διαφορετικός ήταν και ο Σποκ στα πρώτα επεισόδια του TOS.

 

Τηλεπαθητική; wtf? Γήινοι, τηλεπαθητικοί, με νόμους, κανόνες, σώμα και μάλιστα προϋπάρχουν και αυτής της γενιάς;! Ώπα! Εδώ έχουν γίνει πράγματα που δεν τα ξέρουμε. Και βλέπω και δυο ωραίες γυναίκες να βρίσκονται αντιμέτωπες γι' αυτό το θέμα. Ενδιαφέρον. Πολύ ενδιαφέρον! Ωραία. Νομίζω θα τα πάμε καλά...

 

Επόμενο Τετάρτη;

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο Τετάρτη;

 

Σίγουρα είναι η αρχή και ίσως οι ηθοποιοί να ψάχνουν να στρώσουν τον χαρακτήρα τους. Νομίζω όμως ότι από πίσω υπάρχει και ένας δημιουργός, που νομίζω έχει ήδη σχεδιάσει έναν αριθμό κύκλων στο μυαλό του, και σε αντίθεση με τον Ρόντενμπερι δεν παλεύει ενάντια στο στούντιο. Έχει νομίζω τον έλεγχο. Προσπαθώντας να εστιάσω στο γιατί δεν ζεστάθηκα με τη μία το Babylon 5, βλέποντας αυτό, το πρώτο επεισόδιο, θα πρέπει να υποθέσω είναι γιατί "δεν με συμπεριλαμβάνει". Στο Σταρ Τρεκ, μας μιλάνε για το τώρα σε μελλοντικό ντύσιμο. Στο Babylon αυτά που είναι σημαντικά στους χαρακτήρες εμένα μου είναι ξένα και δεν μ'αγγίζουν. Αυτό θα αλλάξει όταν γνωρίσω καλύτερα τους ήρωες και αρχίσω να νοιάζομαι για εκείνους.

 

Την Τετάρτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Το The Beginning πρέπει να ειδοθεί μεταξύ προτελευταίου και τελευταίου επεισοδίου. Θεόχοντρα spoiler για τα πάντα, αφήστε που η μισή γοητεία είναι να γνωρίζεις τους χαρακτήρες από τα ανέκδοτά τους από τον πόλεμο, που αποκτά στη σειρά σχεδόν επικές διαστάσεις. Και βάλε και τις σκιές φάτσα-φόρα (σκάνε δεύτερη σαιζόν αν θυμάμαι καλά στη σειρά) και τα μυστικά των Ελφ ε των Μινμπάρι και είναι η χειρότερη πρώτη επιλογή.

 

Στα δικά μας, μετά από 8 χρόνια επιστρέφω σε γνώριμους χαρακτήρες και μου αρέσει, φρέσκαρα το background και μπορώ να καταλάβω καλύτερα τα αρκ που θα χτίζονται σε όλη τη σειρά. Ιδανική αρχή δηλαδή το The Beginning για όποιον ξαναβλέπει τη σειρά.

 

ΥΓ: Ο Londo είναι θεούλης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα θα πω: όταν παιζόταν το Β5 στο Σταρ τις Κυριακές, έσπασα το μικρό δάχτυλο του αριστερού μου ποδιού τρέχοντας να προλάβω το επεισόδιο και ΜΕΤΑ πήγα στο Ασκληπείο να μου το φτιάξουν. Σταρ Τρεκ δεν έβλεπα καν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα θα πω: όταν παιζόταν το Β5 στο Σταρ τις Κυριακές, έσπασα το μικρό δάχτυλο του αριστερού μου ποδιού τρέχοντας να προλάβω το επεισόδιο και ΜΕΤΑ πήγα στο Ασκληπείο να μου το φτιάξουν. Σταρ Τρεκ δεν έβλεπα καν.

 

Αυτό κι αν είναι θυσία!

Κι εγώ που νόμιζα ότι είχα κάνει μεγάλο βήμα όταν είπα το πρώτο μου ψέμα στη δασκάλα μου στο δημοτικό για να μ' αφήσει να κάνω τα μαθήματά μου σχολείο και να δω με την ησυχία μου το "Χαμένοι στο Διάστημα" που έπαιζε τότε Τετάρτες απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα θα πω: όταν παιζόταν το Β5 στο Σταρ τις Κυριακές, έσπασα το μικρό δάχτυλο του αριστερού μου ποδιού τρέχοντας να προλάβω το επεισόδιο και ΜΕΤΑ πήγα στο Ασκληπείο να μου το φτιάξουν. Σταρ Τρεκ δεν έβλεπα καν.

Εγώ, όταν το έδειχνε το Σταρ, ήμουν μικρός και το έβρισκα σαν ένα πιο βαρετό Σταρ Τρεκ. Πριν 8 χρόνια όμως που έκατσα και το είδα (σε 50 μέρες 5 σαιζόν, νομίζω την σαιζόν 3 και 4 σε ένα τριήμερο - αποδείξεις εδώ) είχα κατενθουσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

1x01 - Midnight in the firing lane

H αρχή είναι πάρα πολύ δυνατή, το concept ΟΗΕ στο διάστημα το πιάνει με τη μία, οι σχέσεις των χαρακτήρων χτίζονται με το καλημέρα (ο Lando και ο G'Kar έχουν την τιμητική τους), οι δύο υποπλοκές δένουν καταπληκτικά και. κυρίως, η πλούσια "βίβλος" της σειράς αρχίζει να αποκαλύπτεται με φυσικότητα. Ενώ ξεκινάμε in media res δεν έχουμε exposition αλλά οι πληροφορίες μας δίνονται με φυσικότητα.

 

Επίσης, αν και θεωρούσα πρωτοποριακό το ότι

βλέπουμε στο μέλλον την κατάληξη της έχθρας Londo G'Kar

στην τρίτη σαιζόν, με έκπληξη διαπίστωσα ότι μας είχε αποκαλυφθεί από το πρώτο τέταρτο του πρώτου επεισοδίου. Από την αρχή κιόλας βλέπουμε σε δράση το κύριο χαρακτηριστικό του Babylon 5, ότι πάρα πολλά γεγονότα προοικονομούνται από τις πολύ αρχές, χρόνια πριν έρθουν στο προσκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

Soul Hunter. Μου φάνηκε λίγο μικρό, με τους περισσότερους πρωταγωνιστές να απουσιάζουν, και με δύο εξωγήινους που πολύ περισσότερο ανήκαν σε ένα Space 1999. Σημαντικό κομμάτι για να μας δείξουν πόσο σοβαρά θρησκευόμενοι είναι οι Μινμπάρι (και να τονίσουν το μυστήριο σχετικά με το σπόιλερ που γνωρίζουμε.) Η σειρά όμως ξεκάθαρα ταυτοποιείται ως "πνευματικά ψαγμένη". Σε αντίθεση με το κυνικά άθεο Σταρ Τρεκ, αλλά και τους εδώ μάλλον κυνικά άθεους Γήινους. Ωραία η στιγμή της ρωσίδας Ιβάνοβα.

Link to comment
Share on other sites

Soul Hunter.

 

[...]Σε αντίθεση με το κυνικά άθεο Σταρ Τρεκ, αλλά και τους εδώ μάλλον κυνικά άθεους Γήινους. Ωραία η στιγμή της ρωσίδας Ιβάνοβα.

 

Χε χε. Και σε αντίθεση επίσης και μ' εμένα που καθόμουνα κι έβλεπα κι έλεγα: Ψυχές; Τι ψυχές δηλαδή; Μα και πώς δέχονται οι άλλοι ιστορίες για ψυχές; :eek:

Στην αρχή της ιστορίας, είχαμε πει κι εμείς ότι η κατάσταση θύμιζε πολύ παλιότερες σειρές και εποχές. Πάντως, δεν θα εκφράσουμε αντιρρήσεις. Αφού δεχτήκαμε τις οντότητες της σκουλικότρυπας στο DS9, θα δεχτούμε κι εδώ τα πνευματικά στοιχεία.

Μας έλειψαν και οι άλλοι εξωγήινοι καθώς και η τηλεπαθητική (που δε θυμάμαι πώς την είπαμε στο πρώτο επιεσόδιο). Νόμιζα ότι όλοι θα έβγαιναν έστω και για μισό λεπτό, όπως είχαμε συνηθίσει στα Σταρ Τρεκ.

 

Α, και να κι ένα spoilerάκι που μόλις κατάλαβα: Οι γήινοι δεν είχαν ιδέα ότι η Ντελέν ανήκε στο συμβούλιο που είδαμε στην ταινία. Και οι πρέσβεις είναι σημαντικά χαμηλότεροι στην ιεραρχία από τα μέλη του συμβουλίου των Μινμπάρι.

 

Τώρα δεν ξέρω πότε θα είμαστε εύκαιροι για να δούμε. Επειδή οι μέρες θα είναι λίγο φορτωμένες, ας πούμε κάποια στιγμή μέσα στο ΣΚ ότι θα δούμε το επόμενο.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Επεισόδιο 1.1: Midnight on the firing line

 

Κάθισα και το ξανάδα κι εγώ. Και ομολογώ ότι αν με ρωτούσε κανείς στο ξεκούδουνο σε ποιά σεζόν συνέβησαν τα περιστατικά που περιγράφει, θα έλεγα ότι συνέβησαν στο δεύτερο μισό της 2ης ή στην 3η, μιας και την πρώτη τη θυμάμαι κυρίως σαν μια αλληλουχία από λίγο-πολύ ανεξάρτητα επεισόδια, που πρέπει να προχωρήσεις αρκετά στη σειρά για να καταλάβεις ότι ακόμα και αυτά έκρυβαν λεπτομέρειες του γενικότερου arc.

Από τα καλύτερα και χορταστικότερα επεισόδια - ό,τι έπρεπε για ξεκίνημα.

 

Λατρεύω πολεμικά σκάφη των Ναρν.

Link to comment
Share on other sites

1x02 - The Soul Hunter

Τελείως διαφορετικός τόνος σε σχέση με το πρώτο επεισόδιο, σου πετάει κάπου στα μισά μία αποκάλυψη "βόμβα" και μετά σου δίνει κάτι εντελώς έξω από την παραδοσιακή ΕΦ και έναν ενδιαφέροντα κακό.

 

Βεβαίως μιλάμε για πρώτη σαιζόν, που ακόμα χτίζει τη βασική πλοκή με μικρές μπουκίτσες 

Link to comment
Share on other sites

Born to the Purple:  Το είδαμε χτες αλλά ξέχασα να γράψω.

Δεν ξέρω αν έχει καμιά σημασία για την εξέλιξη της σειράς το επεισόδιο. Περισσότερο character μού φάνηκε. Μας δείχνει επίσης και την εκτεταμένη χρήση του δόλου και όλων των υπόλοιπων μέσων (π.χ. της αποπλάνησης) για να βάλουν οι μεν στο χέρι μυστικά των δε. Βλέπουμε επίσης κι εδώ μια τακτική του ST όπου κινούνται δυο ιστορίες, μια στο προσκήνιο, την κύρια, και μια άλλη, λιγότερο σημαντική (της μυστικής επικοινωνίας της Ιβάνοβα για/με τον πατέρα της).

 

Περιμένω ακόμα να δω πώς εξελίχθηκαν οι τηλεπαθητικοί στη Γη.

Επίσης, είχαμε δει και στο DS9 τον σταθμό να λειτουργεί κατά κάποιον τρόπο και σαν λιμάνι, αλλά εδώ το βλέπω πιο έντονο για δεύτερη φορά κιόλας. Πολύς "υπόκοσμος" κυκλοφορεί ανεξέλεγκτος, σε κάποιες περιοχές. Αυτό οπωσδήποτε δίνει χρώμα και βοηθάει στις ιστορίες. Το πώς μένουν τόσο αφύλακτες αυτές οι περιοχές, δεν το εξετάζω αυτή τη στιγμή.

 

Θα δούμε το επόμενο επεισόδιο αύριο ή την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Born to the Purple

 

Θα δούμε το επόμενο επεισόδιο αύριο ή την Τετάρτη.

 

Είχε υπόθεση το επεισόδιο που γέμιζε βιβλίο και ταινία. Σαφώς και ήταν character piece, κυρίως αυτό βλέπουμε σε αυτά τα πρώτα επεισόδια. Και ενώ τα είχα βαρεθεί στην πρώτη θέαση, τώρα τα εκτιμώ σε νέα βάση. Αντιπαθούσα επίσης τον Λάντο και τώρα έχω αρχίσει να τον συμπαθώ. Εξακολουθώ να βρίσκω κάποιες κακές ερμηνείες, όπως αυτή του ηθοποιού που έπαιξε τον πατέρα της Ιβάνοβα και σκότωσε την όποια συγκίνηση για μένα. Ξύλινο και κλισέ βρίσκω μέχρι στιγμής και τον Γκαριμπάλντι, με τις εξυπνακίστικες ατάκες του. Εύχομαι να τον εμβαθύνουν λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει νέο επεισόδιο αλλά θα ήθελα να γράφω μετά τα σχόλια της Βάσως. Σε αυτή τη φάση δεν μου βγαίνουν και πολλά να πω, θετικά μάλλον. Εξακολουθούν να με ενοχλούν οι κακές ερμηνείες. Είχαμε ως guest τον David McCallum που δεν είναι όποιος κι όποιος. Έμοιαζε να βαριέται. Η γλώσσα του σώματος τελείως λάθος με τις ατάκες του. "Θα παίξει σε όλο το επεισόδιο με τα χέρια στις τσέπες;" σκεφτόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..