Jump to content

Babylon 5: Ελάτε στον καναπέ μας!


Tiessa
 Share

Recommended Posts

The Long Dark:

In the land of Mordor where the Shadows lie... :cold:

 

Στην αρχή φαινόταν σαν κι εκείνα τα συνηθισμένα επεισόδια που κάτι μπαίνει σε διαστημόπλοιο/σταθμό/εγκατάσταση (διαλέγετε και παίρνετε) κι αρχίζει να τρώει κόσμο. Και μέχρι το (σχεδόν) τέλος, έτσι πάει. Ώσπου μαθαίνουμε τον προορισμό του.

Και το κακό μαζεύεται στην άκρη του Γαλαξία.

Link to comment
Share on other sites

Spider in the Web

Ενδιαφέρον, ξαναφέρνει στο προσκήνιο τις ενδοπλανητικές ίντριγκες που τις είχαμε λίγο ξεχάσει με τις Σκιές στα προηγούμενα επεισόδια.

Εξακολουθώ να έχω απορίες για τους τηλεπαθητικούς, αλλά μου αρέσει που σιγά-σιγά μαθαίνουμε διάφορα σχετικά με την εκπαίδευση και τις σχέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Spider in the Web

Ενδιαφέρον, ξαναφέρνει στο προσκήνιο τις ενδοπλανητικές ίντριγκες που τις είχαμε λίγο ξεχάσει με τις Σκιές στα προηγούμενα επεισόδια.

Εξακολουθώ να έχω απορίες για τους τηλεπαθητικούς, αλλά μου αρέσει που σιγά-σιγά μαθαίνουμε διάφορα σχετικά με την εκπαίδευση και τις σχέσεις τους.

 

Παρακολουθώ κι εγώ τα επεισόδια, σαφώς το ενδιαφέρον ανεβαίνει, συγκρητικά με την πρώτη σεζόν, κάπου όμως τα επεισόδια δεν με γεμίζουν για να δώσω μια ικανοποιητική κριτική. Εύχομαι αυτό να αλλάξει κάποια στιγμή. Εξακολουθώ να έχω ένα πρόβλημα με τις old school τηλεοπτικές ερμηνείες των ηθοποιών, με χιούμορ, χαριτομενιές και αστεία σε ακατάλληλες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Soul Mates & A Race through Dark Places.

 

Και τα δυο είχαν πάρε-δώσε με τους τηλεπαθητικούς. Το πρώτο είχε και τα ενδιάμεσα αστειάκια με τις συζύγους του Λόντο και τα μαλλιά της Ντελέν και επίσης άφησε και κάτι τρύπες με εκείνο το αγαλματίδιο και πώς το είχε βρει το κατάλληλο άτομο.

Το δεύτερο ήταν σαφώς πολύ πιο ενδιαφέρον και με πολλές εξελίξεις στον χαρακτήρα της Τάλια συν την αποκάλυψη για το ρόλο του γιατρού.

Εξακολουθώ να διακατέχομαι μερικές φορές από το πνεύμα των πλαιών Τρεκ όπου τα επεισόδια ήταν αυτοτελή και δεν συντελούνταν τόσο μεγάλες αλλαγές/αποκαλύψεις για τους χαρακτήρες. Εδώ που είναι σειρά, τα φαινόμενα για τους πρωταγωνιστές απατούν. Κι ακόμα έχω κενά ως προς το Psi Corps.

 

Πολύ καλός αντιπαθητικός ο... Άλφρεντ Μπέστερ. Ποιος να το έλεγε ότι θα εξελισσόταν έτσι ο καημένος ο Τσέκωφ. :)

Link to comment
Share on other sites

The Coming of Shadows:

Ώπα, εδώ γίνανε πολλά. Πιο πολλά απ' όσα περιμένει κανείς από ένα μόνο επεισόδιο. Οι Κενταυριανοί πέσανε στα βαθιά...

Link to comment
Share on other sites

The Coming of Shadows:

Ώπα, εδώ γίνανε πολλά. Πιο πολλά απ' όσα περιμένει κανείς από ένα μόνο επεισόδιο. Οι Κενταυριανοί πέσανε στα βαθιά...

 

κι όμως ο Λάντο είναι καλός και διαθέτει συνείδηση. Αν θυμάμαι καλά, σε μελλοντικά επεισόδιο Λάντο και Τζικάρ θα ξεκολλήσουν επιτέλους από την εικόνα της καρικατούρας που έδειχναν ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε σιωπηλά και χωρίς πολλά σχόλια:

Gropos:

All Alone in the Night

Acts of Sacrifice

 

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι σε λίγο θα τελειώσει η δεύτερη σεζόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα σπόιλερ Βάσω και Ντίνο, παρόλα αυτά τα βάζω επειδή ξαναβλέπω τη σειρά και θέλω να κρατάω σημειώσεις και εγώ για τις εντυπώσεις μου

 

Δυνατό επεισόδιο, ελαφρώς monster of the week, αλλά μας δίνει το υπόβαθρο του τι γίνεται στη Γη και μας χτίζει μερικές πολύ ενδιαφέρουσες υποπλοκές (που αν θυμάμαι καλά

ποτέ δεν προχώρησαν πολύ στη σειρά

)

 

Και επειδή το Babylon 5 είναι show don't tell σειρά και η πρώτη σαιζόν δίνει μικρές μπουκιές για τα όσα θα γίνουν στις επόμενες σαιζόν, στο mindwar βλέπουμε για πρώτη φορά

Τις Σκιές

 

Έχω μείνει ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ πίσω στις κριτικές (από επεισόδια μόλις είδα το A Race Through dark places)

οπότε θα τις ρίξω μαζεμένες:

1x07 - The War Prayer

Ψιλοαδιάφορο επεισόδιο, για τα δεδομένα πάντα της σειράς, καλό για πρώτη σαιζόν και σίγουρα καλό για τα τότε τηλεοπτικά πράγματα

Από τη μία έχουμε συνωμοσία με ρατσιστές από την άλλη κλασικό λαβ στόρυ Ρωμαίου με Ιουλιέτα και με ελάχιστες επιδράσεις πάνω στην κεντρική πλοκή (ή, έστω, μας δίνει μία αμυδρή εικόνα του ότι η Γη είναι ένα άσχημο μέρος). Βέβαια, σε συνδιασμό με το τέλος της σαιζόν δένει ρολόι

 

1x08 - And the Sky Full of Stars

"Why are you doing this? Who are you? What do you want?"

Αυτά λέει ο Sinclair στους Minbari και εδώ προσκυνάω τον JMS και, αν γυρίσετε στην κριτική αυτή όσο βλέπετε την 4η σαιζόν θα κάνετε και εσείς το ίδιο.

Από τα πιο καλά επεισόδια της σαιζόν, βάζει στο τραπέζι πολλά στοιχεία της κεντρικής πλοκής (κι ας άλλαξαν λόγω ανωτέρας βίας στην πορεία)

 

1x09 - Deathwalker

Ενδιαφέρον "γέμισμα" με κλασικό σενάριο, όχι και τόσο κλασική σύγκρουση ανάμεσα στους χαρακτήρες και κλασικό τέλος που όμως φανερώνει πολλά για τον πιο αινιγματικό από τους παίχτες.

1x10 - Believers

Κι άλλο γέμισμα... Έχει ενδιαφέρον, πιάνει για άλλη μία φορά το θέμα της θρησκείας (βασικό για τη σειρά) και, εντάξει, μη τρεκικό φινάλε που είπατε λίγο πιο πάνω...

1x11 - Survivors

Το πρώτο επεισόδιο που είχα δει. Ενδιαφέρουσα η οπτική στον Garibaldi, εντυπωσιακά προβλέψιμη η πλοκή. Έχει όμως ενδιαφέρον το πώς σταδιακά χτίζεται ένα κλίμα παράνοιας για συνομωσίες.

1x12 - By Any Means Necessary

ΔΝΤ και μνημόνια στο διάστημα. Ενδιαφέρον παραγέμισμα και ενδιαφέρον φινάλε. Η υποπλοκή με τον Londo και τον G'Kar κουραστική, μιας και παραμένουν δύο comic reliefs.

 

Μέχρι το...

1x13 - Signs and Portents

Εδώ παίρνουμε μία γεύση του τι είναι το B5. Οι Σκιές κάνουν το άνοιγμά τους και το πρώτο θύμα πέφτει στην παγίδα τους. Μέχρι τώρα είχα την αίσθηση ότι

o G'Kar είναι ο κακός και ο Londo ο συμπαθής ηλίθιος του χωριού, και αυτό κάνει τις επιλογές τους πολύ πιο τραγικές

 

Με λίγα λόγια, τα όσα γίνονται σε αυτό το επεισόδιο είναι περισσότερα από όσα είδαμε στα 12 προηγούμενα για τη βασική πλοκή...

 

1x14 - TKO

Μετά από ένα καταπληκτικό επεισόδιο έρχεται και το πιο αδιάφορο. Εξωγηίνο Μουάι Τάι και... yawn... Εντάξει, το σώζουν τα προσωπικά της Ivanova

 

1x15 - Grail

Και άλλο επεισόδιο με θέμα τη θρησκεία, αυτή τη φορά με κάποιον που ψάχνει το Άγιο Δισκοπότηρο (γιατί προφανώς έπρεπε να τελειώσουμε με τη λίστα με τις βαρετές προβλέψιμες πλοκές πρωτού ξεκινήσει η κανονική σειρά), συμπαθητική η δεύτερη πλοκή με τους τοκογλύφους, τουλάχιστον ήταν καλύτερο από το προηγούμενο επεισόδιο... Το σημαντικό για τυην κεντρική πλοκή είναι ότι μαθαίνουμε τι έγινε με τους άλλους 4 σταθμούς

 

1x16 - Eyes

Εντάξει, λέμε ότι η πρώτη σαιζόν είναι βαρετή, αλλά είχε και καλά επεισόδια. Αυτό είναι ένα από αυτά (αν εξαιρέσουμε την υποπλοκή με τη μοτοσυκλέτα) με μία ενδιαφέρουσα βασική πλοκή όπου μας δείχνει το κλίμα πίσω στη Γη, την πολιτική αστάθεια αλλά και τους "κακούς καρεκλοκένταυρους" που είναι τόσο δημοφιλείς κακοί στη σειρά.

1x17 - Legacies

Δεν είναι κακό επεισόδιο, αλλά κοιμήθηκα 2 φορές όσο το έβλεπα. Έχει μία υποτυπώδη ένταση μέχρι τη μέση, αλλά το τέλος το χαλάει λίγο. Η υποπλοκή με την τηλεπαθητικιά μέτρια

1x18-19 - A Voice in the Wilderness: Part 1&2

Κι άλλο καλό επεισόδιο, διπλό, με μπόλικη ένταση και συμπαθητική (αν και κάπως προβλέψιμη) λύση. Καλό για τη σαιζόν, συνολικά για τη σειρά απλά εντάξει.

1x20 - Babylon Squared

Δεν εντυπωσιάζει προς το παρόν, μάλλον μπερδεύει, αλλά δένει πολύ όμορφα με τη συνολική πλοκή. Ραντεβού σε λίγο καιρό...

 

1x21 - The Quality of Mercy

Επεισόδιο γέμισμα μεν, που όμως έχει μία υποπλοκή για όλους σχεδόν τους χαρακτήρες και που όλες τους δένουν ΤΕΛΕΙΑ στο τέλος. Από τα καλά επεισόδια της σαιζόν και όχι μόνο

1x22 - Chrysalis

Αν η πρώτη σαιζόν είναι μία κάμπια, εδώ μπαίνει στο κουκούλι της για να βγει στο επόμενο επεισόδιο ως πεταλούδα. Όλα βαίνουν καλώς παραμονές πρωτοχρονιάς, με τον Garibaldi να ερευνά μερικούς φόνους για να καταλήξει το επεισόδιο σε ένα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ φινάλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

attachicon.gifB5_sinclair.jpg

Michael O'Hare (May 6, 1952 – September 28, 2012) was an American actor, best known for playing Commander Jeffrey Sinclair in the science fiction television series Babylon 5. As Babylon 5 creator J. Michael Straczynski describes it, during the filming of the first season of Babylon 5, O'Hare began having paranoid delusions. Halfway through filming, his hallucinations worsened. It became increasingly difficult for O'Hare to continue work, his behavior was becoming increasingly erratic and he was often at odds with his colleagues. O'Hare sought treatment for his mental illness, but feared that, as the main character of Babylon 5, taking an extended medical leave of absence would destroy the show just as it was getting off the ground.

Straczynski offered to suspend the show for several months to accommodate O'Hare's treatment for his mental health; however O'Hare refused to put so many other people's jobs at risk. Straczynski agreed to keep his condition secret to protect O'Hare's career. O'Hare agreed to complete the first season but would be written out of the second season so that he could seek treatment. Straczynski promised that he would keep his condition secret to his grave. O'Hare told him to "keep the secret to my grave", pointing out that fans deserved to eventually learn the real reason for his departure and that his experience could raise awareness and understanding for people suffering from mental illness. On May 25, 2013, eight months after O'Hare's death, Straczynski fulfilled his promise and finally revealed the reasons behind O'Hare's departure from Babylon 5 at the Phoenix Comicon.

 

Ξαφνικά εξηγείται το γιατί ο Sinclair έπαιζε τις μισές σκηνές με αυτό το ψυχρό βλέμμα του ψυχοπαθή

Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε σιωπηλά και χωρίς πολλά σχόλια:

Gropos:

All Alone in the Night

Acts of Sacrifice

 

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι σε λίγο θα τελειώσει η δεύτερη σεζόν.

 

Για δες που το ίδιο σιωπηλά... συμβαδίζουμε 100%. Το Gropos μου άρεσε ιδιαίτερα, άσχετα κεντρικού μύθου. Επιτέλους δηλαδή και ένα επεισόδιο που είχε να πει κάτι, σχετικά με τον πόλεμο και την απώλεια. Προσέξατε κι εσείς τον Ντάφυ Ντακ; Στο Acts of Sacrifice ζεστάθηκα τους Ναρν και ψυχράθηκα τους Κενταύριους. Ο Τζικάρ κερδίζει πόντους, ο Λάντο τους χάνει. Και μία απορία: Αυτό το οστό που έχουν στο κεφάλι οι Μινμπάρι δεν βγαίνει έτσι; Πως το καταφέρνει λοιπόν το μαλλί η Ντελέν, μια έτσι, μια αλλιώς;

Link to comment
Share on other sites

Λάντο-Τζ'κάρ:

 

 

ή όπου αυτοί που νομίζεις ότι είναι οι comic relief χαρακτήρες μιας σειράς αποδεικνύονται υπεύθυνοι για (δισ)εκατομμύρια θανάτους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, σας έχω σχεδον φτάσει ( χθες ειδα ως και το all alone)

Τέλεια, σας έχω σχεδον φτάσει ( χθες ειδα ως και το all alone)

Τέλεια, σας έχω σχεδον φτάσει ( χθες ειδα ως και το all alone)

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε

Hunter, Prey: Δυσκολεύομαι λίγο κάθε φορά που σκέφτομαι ότι ο κυβερνήτης και το ανώτερο προσωπικό του σταθμού δεν είναι πιστά και υπάκουα όργανα της Γης. Όταν το θυμάμαι, γίνεται πάντα πολύ ενδιαφέρον.

There all the Honor lies: Σχετικά αδιάφορο. Σίγουρα έχουμε ξαναδεί πολλές φορές φάση να την έχουν στημένη σε κυβερνήτη. Ένα πράγμα που με κάνει να ξινίζω λίγο τη μούρη κάθε φορά που ανακαλύπτουμε κάτι περίεργο Downbelow είναι πώς στο καλό έχει διαμορφωθεί όλο αυτό το underground περιβάλλον σε τόσο λίγο χρόνο. Μερικά σημεία, όπως αυτό που οδήγησε ο Κος τον Σέρινταν είναι σαν να βρίσκονταν εκεί δεκαετίες. Τέλος πάντων. Προσθέτουν στην ατμόσφαιρα, ας τα παραδεχτούμε.

And now for a word: Αυτό είχε ενδιαφέρον στυλ. Μάλιστα νομίζω ότι άργησαν και πολύ να κάνουν ένα τέτοιο και να μας πουν μερικά πράγματα που δεν ξέρουμε. Μου άρεσε ιδιαίτερα η διαφήμιση με τους Psi Corps, κανονική προπαγάνδα με τα όλα της και πολύ καλά τοποθετημένη μέσα στο τηλεοπτικό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

In the Shadow of Z'ha'dum:

Καλέ, εδώ έγιναν πράματα και θάματα. Και ο Κος ένας από τους Μεγάλους Παλαιούς!

Πωωωω! Γι' αυτό μου λέγατε ότι το μυστικό δεν έχει αποκαλυφθεί ακόμα. :secret:

 

Z'ha'dum πώς λέμε Kazadoom?

 

Link to comment
Share on other sites

Η κανονική σειρά των επεισοδίων βέβαια είναι το Knives και μετά το In the Shadow of Z'ha'dum κι ας προβλήθηκαν αλλιώς επειδή το πρώτο δεν ήταν έτοιμο στην ώρα του.

 

2x01 - Points of Departure

Ο νέος καπετάνιος είναι πολύ πιο ζεστός και ανθρώπινος, στο δε επεισόδιο ξεκινάμε με την πιο σκοτεινή στιγμή του σταθμού και συνεχίζουμε μέχρι να φτάσουμε σε μία νέα ισορροπία. Η κεντρική πλοκή είναι δυνατή από τη μία, αλλά περισσότερο πρόφαση για όλα τα άλλα που στήνουν το βασικό αρκ παράλληλα.

 

2x02 - Revelations

Ένα επεισόδιο αφιερωμένο στην κεντρική πλοκή. Γίνονται επίσης πάρα πολλά και ανοίγει όλα σχεδόν τα βασικά αρκ της σειράς.

 

2x03 - The Geometry of Shadows

Ενδιαφέροντες οι Τεχνομάγοι, ωραίο το στόρυ με τον Λόντο, η πλοκή με τους Drazi ψιλοαδύναμη. Άνισο επεισόδιο, αλλά καλύτερο από σχεδόν όλη την πρώτη σαιζόν

 

2x04 - A Distant Star

Εδώ αρχίζει να έχει ψωμί. Οι Σκιές αρχίζουν να βγαίνουν στο φως. Απλά ανατριχιαστική η σκηνή που ο παλιός φίλος του Σέρινταν του λέει ότι υπάρχουν άγνωστα πράγματα εκεί έξω και δύο σκιές υψώνονται από πίσω από το κεφάλι του Σέρινταν. Πολύ δυνατό επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

In the Shadow of Z'ha'dum:

Καλέ, εδώ έγιναν πράματα και θάματα. Και ο Κος ένας από τους Μεγάλους Παλαιούς!

Πωωωω!

 

Όντως, εδώ σηκώθηκαν οι τρίχες κάγκελο και ο κεντρικός μύθος μας άρπαξε για τα καλά. Ξεκίνησε το Babylon που λατρεύουν όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Knives

 

Σημαντικό ως προς το κόστος στον χαρακτήρα του Λάντο, εξαιτίας όλων όσων συμβαίνουν με την κατεύθυνση που έχουν πάρει οι Κενταυριανοί. Η δεύτερη ιστορία με τον Σέρινταν μου κάθισε αδιάφορη.

 

Confessions and Lamentations

 

Σοβαρά τώρα, χρειαζόμασταν ένα διάλειμμα από τον κεντρικό μύθο; Πως τους ήρθε αυτό;

 

Divided Loyalties

 

Επιστρέφει η Λίτα Αλεξάντερ, κι αυτό γιατί τα βρήκε επιτέλους η ηθοποιός που την ενσαρκώνει (Πατρίσια Τάλμαν) με τον Στρατζίνσκι στα λεφτά που του ζητούσε. Θα πρέπει να την ήθελε πολύ για να γράψει αυτό το συγκεκριμένο επεισόδιο για την «μεταγραφή» στη σειρά. [Η Πατρίσια έπαιξε στον πιλότο “The Gathering” που δεν είδατε Βάσω, απ’όπου και τα flashback.]

 

The Long Twilight Struggle

 

Επεισοδιάρα, με έναν μισητό Λάντο και έναν τραγικά υπέροχο Τζικάρ. Πολλές νέες εξελίξεις.

 

Comes the Inquisitor

 

Όλα καλά πλην της ταυτότητας του Ανακριτή. Έλα μωρέ τώρα, ανατριχιάσαμε!

 

The Fall of Night

 

Δεν χρειάζεται η πλοκή cliffhanger, σε αυτό το σημείο όλη η σειρά είναι cliffhanger! ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΖΟΝ!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Divided Loyalties

 

Επιστρέφει η Λίτα Αλεξάντερ, κι αυτό γιατί τα βρήκε επιτέλους η ηθοποιός που την ενσαρκώνει (Πατρίσια Τάλμαν) με τον Στρατζίνσκι στα λεφτά που του ζητούσε. Θα πρέπει να την ήθελε πολύ για να γράψει αυτό το συγκεκριμένο επεισόδιο για την «μεταγραφή» στη σειρά. [Η Πατρίσια έπαιξε στον πιλότο “The Gathering” που δεν είδατε Βάσω, απ’όπου και τα flashback.]

 

 

Έχω την εντύπωση πως ο Στραζίνσκι έφτιαξε τον χαρακτήρα της Τάλια όταν η Ταλμαν δε μπόρεσε να παίξει στη σειρά 1 χρόνο μετά τον πιλότο. Όμως η ηθοποιός που έπαιζε την Ταλια ήθελε να φύγει και ο μάστορας έκανε πρόταση στην αρχική ηθοποιό και αντί να φτιάξει έναν νέο χαρακτήρα έφερε πίσω τον παλιό με βαρύ backstory.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Knives: Εξελίξεις και ήθη και έθιμα των Κενταυριανών. Το κομμάτι με την εξωγήινη οντότητα το έχουμε καναδεί πολλές φορές -μερικές και καλύτερα.

 

Confessions and lamentations: Πολύ θλιβερό στην αρχή και στις εξελίξεις του. Ακόμα πιο τραγικό στο τέλος του και στον επίλογο μέσα στο μπαρ. Οι προηγούμενες εμπειρίες με γιατρούς και αρρώστιες στο Τρεκικό σύμπαν δεν άφηναν τόσο πικρή γεύση. Nothing changes. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1. Divided Loyalties

 

Επιστρέφει η Λίτα Αλεξάντερ, κι αυτό γιατί τα βρήκε επιτέλους η ηθοποιός που την ενσαρκώνει (Πατρίσια Τάλμαν) με τον Στρατζίνσκι στα λεφτά που του ζητούσε. Θα πρέπει να την ήθελε πολύ για να γράψει αυτό το συγκεκριμένο επεισόδιο για την «μεταγραφή» στη σειρά. [Η Πατρίσια έπαιξε στον πιλότο “The Gathering” που δεν είδατε Βάσω, απ’όπου και τα flashback.]

 

2. The Long Twilight Struggle

 

Επεισοδιάρα, με έναν μισητό Λάντο και έναν τραγικά υπέροχο Τζικάρ. Πολλές νέες εξελίξεις.

 

3. Comes the Inquisitor

 

Όλα καλά πλην της ταυτότητας του Ανακριτή. Έλα μωρέ τώρα, ανατριχιάσαμε!

 

4. The Fall of Night

 

Δεν χρειάζεται η πλοκή cliffhanger, σε αυτό το σημείο όλη η σειρά είναι cliffhanger! ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΖΟΝ!!

 

1. Κι έλεγα κι εγώ ποια είναι η Λίτα Αλεξάντερ! Θα έπρεπε να τη θυμόμαστε και δεν... ΟΚ, τώρα κατάλαβα.

2. Συμφωνώ. Πολύ ωραίο επεισόδιο.

3. Αυτό δεν μου άρεσε και τόσο. Και όντως αυτή η εμμονή με τον συγκεκριμένο, παρατράβηξε.

4. Τι λέμε τώρα; Χαμός! Τώρα είδαν τις Σκιές. Ωχ, τώρα και οι Σκιές τους είδαν, ε;

 

 

Sorry που πάμε αργά. Πέρα από το κλίμα των ημερών, έχουμε και τρεχάματα εντός οικογένειας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας έχω φτάσει, χρωστάω βέβαια γνώμες για 18 επεισόδια, πάντως θα μπορέσω να ξαναδώ από ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει ίσως να οφείλεται μόνο στην ποιότητα του δίσκου ή του download, αλλά τα γραφικά, τα cgi, την τρίτη σεζόν είναι σαφώς αναβαθμισμένα. Η εικόνα είναι καθαρότερη και ο ίδιος ο σταθμός αρχίζει επιτέλους να δείχνει πιο ρεαλιστικός.

Matters of Honor

 

Σχεδόν τον είχα ξεχάσει τον Ρέιντζερ Μάρκους, που τον συμπαθείς με την πρώτη εμφάνιση, κάτι που δεν το πετυχαίνουν οι άλλοι τόσο εύκολα. Ο Λάντο πάει να καθαρίσει τα ίχνη της επαφής του με τις Σκιές, μια κατάσταση που μ’αρέσει γιατί ξέρω ότι δεν είναι εύκολο και ότι το ταξίδι του στη μετάνοια κοντεύει να ξεκινήσει.

 

Convictions

 

Ολίγον αδιάφορο, όσο και οι λόγοι του βομβιστή για την όλη «φασαρία».

 

A Day in the Strife

 

Πολύ καλό. Ο Τζικάρ ανεβαίνει πόντους στην εκτίμηση μας, ενώ ο Λάντο καταβαραθρώνεται. Πάντως η σκηνή που ο Λάντο βομβαρδίζει τον Ναρν με σκληρές ερωτήσεις για να του τσακίσει την υπερηφάνεια είναι δυνατή και σκληρή. Ξεφορτώνεται μάλιστα τον Βιρ για να απαλλαγεί από την φωνή της συνείδησης που αντιπροσωπεύει. Για να μην το ξεχάσω, νομίζω ότι ο Βιρ μας κέρδισε όλους στη σκηνή της προηγούμενης σεζόν, που «την λέει» στον εκπρόσωπο των Σκιών, κάτι που ούτε ο Λάντο δεν ήταν ικανός να κάνει. Έξυπνη ε.φ. ιστορία και το σκάφος με τις ερωτήσεις.

 

Passing through Gethsemane

 

Μου άρεσε. Από τα λίγα σενάρια εκτός κεντρικού μύθου που με άγγιξαν. Ενώ ο Μπραντ Ντούριφ παίζει έναν ρόλο που είναι ολόιδιος με τον χαρακτήρα του στο Star Trek Voyager, η εδώ ιστορία, η συμβολισμοί της, η αναφορά στη Γεσθημανή και το ζήτημα της θανατικής καταδίκης, ανεβάζουν μια Τρεκική νότα στο όλο καλογραμμένο σενάριο. Με απογοήτευσε το ότι στο φινάλε «παίζουν» με τις αντιδράσεις του Σέρινταν, ενώ αγνοούν τον Γκαριμπάλντι, ο οποίος νοσταλγεί τις μέρες της ηλεκτρικής καρέκλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρέπει ίσως να οφείλεται μόνο στην ποιότητα του δίσκου ή του download, αλλά τα γραφικά, τα cgi, την τρίτη σεζόν είναι σαφώς αναβαθμισμένα. Η εικόνα είναι καθαρότερη και ο ίδιος ο σταθμός αρχίζει επιτέλους να δείχνει πιο ρεαλιστικός.

Matters of Honor

 

Convictions

 

A Day in the Strife

 

Passing through Gethsemane

 

 

Μόλις είδαμε κι εμείς αυτά τα τέσσερα. Μας άρεσαν όλα εκτός από το Convictions που βρίκαμε υπερβολικό και από πλευράς ψυχολογίας και από πλευράς προσβασιμότητας που είχε ο τρελαμένος στον αντιδραστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Voices of Authority:

 

Ουπς! The plot thickens!

Δεν κατάλαβα ωστόσο πολύ καλά πώς αυτό που 'είδε' η Ιβάνοβα για τον πρόεδρο καταγράφτηκε κανονικά σε αποθηκευτικό μέσο.

Από την άλλη, αμάν! Τι σκύλα ήταν αυτή που εμφανίστηκε ως πολιτική σύμβουλος; Την άκουγα να μιλάει και μου σηκωνόταν τη τρίχα κάγκελο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..