Jump to content

Κορυφαίες ατάκες/διάλογοι


Drunk Elf
 Share

Recommended Posts

"Κάνε μια ευχή. Και διάλεξε σωστά."

("Make a wish. And choose wisely." νομίζω)

 

Πολυαγαπημένη ατάκα από την (μέτρια) ταινία "The Promise", που αντανακλάει μεγάλο μέρος από την "φιλοσοφία" μου, καθώς γενικά σαν ταινία, διδάσκει ότι πρέπει να προσέχουμε τί ευχόμαστε.

 

"Charls always wanted to build bridges..."

X-men 3

 

"Η μεγάλη δύναμη φέρνει και μεγάλη ευθήνη."

SpiderMan

(σιχαίνομαι την αμερικάνικη προπαγάνδα, αλλά είναι καλή ατάκα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaspK

    6

  • month

    5

  • Deodonus

    6

  • Spock

    5

Top Posters In This Topic

Λοιπον,επειδη εχω πορωθει αυτη την ωρα με το "300"...

 

"-You threaten my people with slavery and death?

-...this is madness!

-Madness?THIS IS SPARTA!"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλλον πέφτει λίγο off topic αλλά το θυμήθηκα και είμαι περίεργος να σας το δοκιμάσω. Είναι trivia σχετικά με μια ατάκα από ταινία.

 

Ένας πολύ καλός μου φίλος, ο Stephen Manley (ο τελευταίος νεαρός Σποκ πριν αναλάβει ο Νίμοη στο The Search For Spock), είχε πάθος με μια συγκεκριμένη ταινία και για ένα μεγάλο διάστημα με τυραννούσε συνέχεια με το “Truck? What truck?” Όποτε συναντιόμασταν, όποτε μου τηλεφωνούσε, το πρώτο πράγμα που μου πέταγε ήταν αυτό: “Truck? What truck?” «Τι είναι αυτό; Από πού είναι;» ούρλιαζα. Εκείνος γελούσε.

 

Τελικά μου το είπε. Ναι, ένιωσα ντροπή που δεν κατάλαβα από ποια ταινία είναι, αλλά πάλι, δεν είναι και σπουδαία ατάκα. Αλλά…

 

“Truck? What truck?”

 

Ξέρετε από πού είναι; (Αν το βρείτε θα αυτοφασκελωθώ.)

Link to comment
Share on other sites

Απο Ελληνική Ταινία, όπου ο Φωτόπουλος, πρώϊν μπάτσος, νυν μακαρίτης, γυρνάει στην Γη να δει την οικογένειά του. Το όνομά του είναι Περικλής.

Περ.-Φίλησέ την ρε!

(δεν την φιλάει τελικά)

Π- Ε αει στον δια...

ΘΕΟΣ- Περικλή!!!

Π- Το είπα; Δεν το είπα!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό πάλι? Η μουσική από τον Ιντιάνα Τζόουνς?

 

Ok, Pixie, κι εσύ Tauntaun13, αυτοφασκελώθηκα. Damn!

Link to comment
Share on other sites

Στην υπεργελοία κωμωδία Dodgeball ο Benn Stiller ως κακός με μουστάκι πετάει συνεχώς φοβερές ατάκες.

 

-Nobody makes me bleed my own blood

 

-You are as usefull as a cock flavour lolipop

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παλιός ελληνικός κινηματογράφος... κάποτε βγάζαμε και καμιά καλή ταινία, τώρα... μετριμένες!

Link to comment
Share on other sites

The Lord Of The Rings: The Two Towers (Extended)

Όταν εμφανίζεται ο Gandalf the White:

 

Legolas: "Forgive me. I mistook you for Saruman."

Gandalf: "I am Saruman. Or rather Saruman as he should have been."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο τύπος που μόλις άνοιξε το κουτί στο Hellraiser 4 και τρέχοντας να ξεφύγει από τα τερατάκια μπάνει σε εκκλησία και έντρομος βλέπει τον Καρφιτσοκέφαλο ως εσταυρωμένο πάνω από το ιερό: Jesus Christ!

 

Καρφιτσοκέφαλος (με πλήρη απάθεια): Not quite...

Link to comment
Share on other sites

-Θεέ μου! Τρως το καταπέτασμα!

-Λέγε με Μοντεχρίστο.

Link to comment
Share on other sites

μετά τη συνδρομή του nihilio (στο τόπικ "ήταν μια ταινία..."), ξέρω πλέον ποια κάνει την υπέρτατη δήλωση...

 

alien resurrection, είμαστε στο auriga, στο εκκλησάκι, η call και η ripley ξεκινάνε να συνδεθούν στο δίκτυο του διαστημοπλοίου. η call, ανοίγει τη ζακέτα της

και φαίνεται μέρος των κυκλωμάτων της, καλώδια, κλπ.

στο σημείο που την είχε πετύχει η σφαίρα. η ripley την κοιτάζει (ή προσπαθεί να βοηθήσει λίγο την κατάσταση).

 

call: you must find this pretty funny, huh?

ripley: i'm finding a lot of things funny these days, but i don't think they are...

 

θεϊκή ατάκα, αντάξια της ripley (8). παίζει να μην είναι ακριβώς έτσι ο διάλογος, αλλά έχει και 2 χρόνια σχεδόν από τότε που την είδα τελευταία φορά.

Link to comment
Share on other sites

Legolas: "Forgive me. I mistook you for Saruman."

Gandalf: "I am Saruman. Or rather Saruman as he should have been."

 

Ganfalf the White - LotR2 Extended

Edited by Deodonus
Link to comment
Share on other sites

Lost in Translation

Bill Murray (god) : The more you know yourself, the less things upset you.

 

Simpsons (σύντομα και στον cinema)

Τελειώνει η σειρά που βλεπουν τα μικρά με την γάτα και το ποντίκι που σκοτώνονται, κάπως Scratchy k κάτι άλλο λέγεται και κάνει η Lisa στον Bart "Είναι φοβερό πως παίζει η τηλεόραση τόσο καιρό την ίδια σειρά" και ο Bart της λέει να δουν τι έχουν και τα άλλα κανάλια και όταν αλλάξαν η τηλεόραση δεν έδειξε τίποτα, παρα μόνο το κλασικό χιόνι.

 

Simpsons = αττάκες all the time :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απο Black Adder

 

Existence without you, your majesty, is like a broken pencil; pointless.

 

 

Dear mr Chaplin-stop-found man less fummy than you-stop-please please please-stop-

Black Adder

 

 

-Baldrig, your mind is like the four headed monster of Yorkshire!

-Meaning my lord?

-It does not exist.

 

 

A man of moral integridy would stand fast and die protecting his king. Fortunately, I am no such man!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Black Adder:

 

Lord Flashheart: Treat your plane like a woman.

 

Llt. George: You mean take her home the weekend to meet your mother?

 

Lord Flashheart: No. I mean get inside it 5 times a day and take it to heaven and back!

Link to comment
Share on other sites

Chuck Norris:

 

απο το "Invasion USA": If you come back in here, I am gonna hit you with so many rights you are going to beg for a left

απο το "Delta Force 2":Colonel Scot McCoy: My turn to teach.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δύο ατάκες λιγόλογες από την ταινία "Τα καλύτερα μας χρόνια".

1. "See you Habml, see you Katie" την λένε για κάποια χρονια οι πρωταγωνιστές όταν κρυφά ερωτευμένοι συναντιούνται από διάφορες κοινωνικές τάξεις και ζωές σε διάφορα στιγμιότυπα.

2. " And then what" Ο Ρεντφορντ πλήρης επιφύλαξης μετά που η Στρέιζαντ έχει διαλυσει ένα παρτυ με το πάθος της και τα πολιτικά της. Τον παρακαλάει να μήν χωρίσουν να προσπαθήσουν ξανά και διάφορα τέτοια, κι αυτός της λέει αυτό.

 

Σταυρίδης στο Φωτόπουλο (δεν θυμάμαι τον τίτλο της ταινίας)

" Εμείς οι δυο θα φαμε τα μουστάκια μας. Κι επειδή εγώ δεν έχω, ότι φάμε θα το φάμε από το δικό σου"

 

Κωσταντάρας και αδερφή του στην ταινία που ο Κωσταντάρας είναι ναύαρχος και έχει τρείς γιούς να φροντίσει χωρίς γυναίκα. Μετά που έχει φύγει η κυρία Μαιρουλα του έχει έρθει η αδερφή του για παραδουλεύτρα και κλαίγεται. Του λέει διάφορα μεταξύ των οποίων και το φοβερό

 

" Κάποτε ήμουνα πουλί και μ'αγαπουσανε πολλοί"

 

και ύστερα

 

" Αλλά ας όψεται η κοινωνία. Αχ άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα ξένα χέρια"

ο Κωσταντάρας τα έχει πάρει με την πολλή τη γκρίνια και όταν εκείνη πάει επιτέλους να φτιάξει το ρημαδιασμένο για καφέ στη κουζίνα λέει μονολογώντας

"Τα ξένα χέρια, τα ξένα χερια είναι καλά. Πρόσεξε έτσι όπως το πάς όμως μήν καταλήξεις στα ξένα πόδια"

 

 

Παρακάτω ο Κωσταντάρας πάλι την καταπληκτικότερη ίσως ατάκα του σε όλες του τις ταινίες. Εχει γυρίσει η κυριά Μαίρη και θέλει να την πείσει να κάτσει

"Δεν μπορώ να κάτσω " λεει εκείνη επειδή έχει ντροπιαστεί "μήν επιμένετε"

"Α όχι κυρία Μαίρη μου, θα επιμείνω μετα βδελυρότητας, θα επιμείνω μέχρις αηδίας"

 

 

Pulp Fiction

Ο Μπρους Γουίλις μόλις έχει ξεφύγει από τους τρελλους στο μαγαζί και έχει γυρίσει αιμοφυρτος στο ξενοδοχείο οπου τον περιμένει η κοπέλλα του που είναι τελείως άβγαλτη και του λέει όλο παιδικά πράγματα (αποτι φαινετια όμως αυτός παροτι σκληρος και άγριος αυτο ακριβώς αγαπάει γιατί κάνει πάντα υπομονή σε κάθε της βλακεία και δεν της φέρνει ποτέ αντιρρηση. Εκεί ομως απ'ότι φαίνεται το θέμα είναι σοβαρό. Ο Γουίλις ειναι από κάτω με τη μηχανή του Ζέντ.

 

Where did you find the motorcycle?

It's not a motorcycle babe it's a choper. COme down we must leave now.

 

εκείνη κατεβαίνει και ανεβαίνει στη μηχανή

 

who' s is that motorcycle?

it's not a motorcycle it's a choper

who's is the choper

Zed's

who's zed?

Zed is dead babe

 

Τέλος φοβερή ατάκα που λέει ο Ντον Τζονσον σε μία σκληρή ταινία όπου βρίσκεται μπλεγμένος ανάμεσα σε μία πλουσια και μία ρομαντική μικρή, και ενα τύπο κάθαρμα σε μία επαρχιακή πόλη. Εχει πάει για να πλακώσει τον αλητη στο ξύλο, τον περιμένει στο σπίτι του μέσα φορώντας χαρακτηριστικά τα γάντια του όσο του μιλάει. Ο αλήτητς του λέει

 

You are a bad guy right?

You are the bad guy, του απαντάει ο Τζονσον, I am worse

 

(η ατάκα αυτή ήταν τόσο καλή που 10 χρόνια μετά την είδα ελαφρά παραλαγμένη να την λέει ο Σίγκαλ σε μία ταινία που παιχτηκε πρόσφατα στο Φιλμνετ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Welcome to the Real World"

Morpheus to Nio in Matrix..

 

 

"Scotty beam us up!"

Star Trek

 

 

"Seize the time!"

"Dead Poets Society"

Link to comment
Share on other sites

Endless Journey, είπες ατάκες από τις τρεις μεγάλες μου αγάπες στο χώρο του Κινηματογράφου & TV. Το Star Trek (ως γνωστόν σε όλους η μεγαλύτερή μου αγάπη), το Matrix, και από μη sf-f το Dead Poets Society (το Carpe Diem το έχω και στη signature μου) !! :D

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Μερικά μελοδραματικά;

 

"Love means never having to say you're sorry."

από το Love Story

 

 

και βέβαια, αυτό που έχει ξετρελάνει όλες τις απηυδησμένες συζύγους

"E.T. phone home!"

 

Wow, μου έρχονται άπειρες! Τι σου έρχεται στο μυαλό όταν ακούς Sherlock, Gollum, Swarzenegger, Bogart, Gable...

Link to comment
Share on other sites

"Numérobis! Prépare ton sarcophage!"

Astérix et Obélix : Mission Cléopâtre

 

Γενικά αυτή η ταινία είναι μία ατελείωτη συρροή από ατάκες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..