Jump to content

43ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Fantasy, Θέμα: Φυλαχτό


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

  • Replies 598
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • elgalla

    44

  • Ballerond

    51

  • WILLIAM

    97

  • Ιρμάντα

    87

Μου ερχονται διαφοροι συνειρμοι, εξω απο τα προφανη...

 

Κληρονομια

Καθηκον

Τυψεις

Αμαρτια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα και ποιο soundrack θα ακούω για να φτιάχνομαι (αν και, γενικά, δεν ακούω μουσική όταν γράφω, το έχω κάνει δυο-τρεις φορές και με πήγε κάπου). (Να με φτιάξει και το θέμα, να με φτιάξει και το θέμα, να με φτιάξει και το θέμα...)

 

https://www.youtube.com/watch?v=h8oBbRVkOEk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής εικασίες, με σειρά προτεραιότητας:

 

Τίμημα

Τιμωρία/Ανταμοιβή

Δικαιοσύνη

Ευχή

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πετύχατε ακόμη αλλά δώσατε εκπληκτικές ιδέες για μελλοντικά θέματα....

Link to comment
Share on other sites

Αα, μου ήρθαν κι άλλες ιδέες. Μήπως είναι

καταστροφή

τόλμη.

 

 

Θα μας βγάλεις το λάδι, Ιρμάντα!

 

O.T.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε που είναι το σπόιλερ; Γιατί άρχισα να σχολιάζω κάποιες ιστορίες και μου χρειάζεται. Ευχαριστώ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε που είναι το σπόιλερ; Γιατί άρχισα να σχολιάζω κάποιες ιστορίες και μου χρειάζεται. Ευχαριστώ

 

Ο εύκολος τρόπος: Πριν από το σχόλιο που θέλεις να βάλεις σε spoiler γράφεις [.spoiler] (χωρίς την τελεία και όλα κολλημένα) και μετά το σχόλιο [./spoiler] (επίσης, χωρίς την τελεία και όλα κολλημένα). Για παράδειγμα:

 

[.spoiler]

Τον Χάρι Πότερ τον σκοτώνει ο Σάουρον στο τέλος του Dune.

[./spoiler]

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα π.μ. με τη μαντεψιά μου, αλλά δεν είχα δει το δεύτερο στοιχείο! :mellow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκεί κατά το μεσημέρι....βγήκα για κυνήγι σήμερα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρίτο στοιχείο, as promised:

Πεσμένος στα στρωσίδια του πανδοχείου της Καλής Ακτής ο νέος είχε ονειρευτεί την Κυρά, το βράδυ μετά την ιστορία του κέρβερου. Πίστευε πως εκείνη ήταν υπεύθυνη για το όνειρό του. Ένα πλάσμα σαν την Κυρά, παντοδύναμο, απέθαντο, σίγουρα μπορούσε να νιώσει ποιος την κουβεντιάζει και ποιος τη σκέφτεται. Όλη η συζήτηση μπροστά στο τζάκι και το παράπονο του γέρου θαυμαστή της θα είχε ξυπνήσει τις ξωτικές της αισθήσεις, και τώρα η τρυφερή της προσοχή θα ήταν στραμμένη στο άθλιο αυτό μέρος.  Ο νεαρός ένιωσε ζεστασιά στο όνειρό του, ένα αίσθημα οικειότητας και γαλήνης εσωτερικής, σαν να ξανάβρισκε ένα αγαπημένο του παιδικό παιχνίδι. Η Κυρά παρουσιάστηκε μπρος του ντυμένη κόκκινο φόρεμα βασιλικό, και με το χαμόγελό της να ‘ναι πρόκληση, όσο και ευλογία. «Τι θα μου ζητούσες» σαν να τον ρωτούσε μέσα στο όνειρο. «Το ζήτημα είναι, τι θα μου ζητούσες εσύ;» Την αντιρώτησε ο νεαρός. «Δείξε μου το δράκο που πρέπει να σκοτώσω και το βουνό που πρέπει να ανεβώ». Η Κυρά έσκυψε τον χαριτωμένο της λαιμό να κοιτάξει τα γόνατά της, όπου κάτω από τα πλεγμένα της δάχτυλα αναπαυόταν ανοιχτό ένα παλιό βιβλίο. «Θα σε βρω» του είπε γλυκά. Ξεφύλλιζε και ξεφύλλιζε. Το όνειρο κυλούσε, οι σελίδες γυρνούσαν, ο χρόνος πέρναγε και στον εκτός ονείρου κόσμο είχε πάρει να ξημερώνει. Μόνο που ο νέος δεν ξυπνούσε, γιατί η Κυρά αργούσε να βρει το όνομα και τον άθλο που του ήταν γραφτός στο αρχαίο της βιβλίο. «Αν δεν είμαι γραμμένος εκεί;» τη ρώτησε, γεμάτος ελπίδα. Μπορεί να γινόταν άνευ όρων δική του, αν δεν ήταν γραμμένος στο βιβλίο της; Μήπως ήταν αυτό το δικό της γραμμένο; Μία αιωνιότητα αναμονής μέχρι κάποιος να βρεθεί που το όνομά του δεν θα μπορούσε να βρεθεί στο παμπάλαιο τεφτέρι. Κι έπειτα, μια ζωή θνητής στο πλευρό του ευλογημένου ανώνυμου. Ταπεινή, γλυκύτατη, ζηλευτή. Σαν άντρας με γυναίκα. «Αν δεν βρίσκομαι γραμμένος εκεί, τι θα συμβεί;» ξαναρώτησε, με την καρδιά του να τρέμει από λαχτάρα. Από τα αριστερά της Κυράς ήρθε η απάντηση, με φωνή γήινη, χωματένια, βαθιά: «Αποκλείεται να μην είναι. Όλοι εκεί είστε. Εγώ σας καταχώρησα». Σούρσιμο σαν από οπλές, δυο μάτια κεχριμπαρένια, φωτεινά, μα με κόρη παραλληλόγραμμη σαν του τραγιού άναψαν και έσβησαν στο σκοτάδι. Ο νέος έβαλε φωνή και ξύπνησε: βρισκόταν στο στενό στρώμα της Καλής Ακτής, από πάνω του τα σκοροφαγωμένο δοκάρια, απ’ έξω οι φωνές του λιμανιού και ο χειμωνιάτικος ήλιος να λάμπει…

 

fantasy,goat,goatman,goatman,goatman,hor

 

..και για να ευχαριστήσουμε και λίγο τα αγοράκια της παρέας, σήμερα το ost έχει αδρά ακούσματα:

  

(α βρε Μπρους Ντίκινσον...)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κομματάρααααααααα

 

Μαντεψιές:

Πεπρωμένο

Κληρονομιά

Δυναστεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο ξανά.

 

Κομματάρα συμφωνώ. Είπα, σήμερα μουσική για τα αγοράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ανάθεση;

Άθλος;

Εκλεκτός;

Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις μαντεψιές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάθεση;

Άθλος;

Εκλεκτός;

Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις μαντεψιές...

...ούτε και τώρα πήγε καλά.... :p :p :p

 

(Παίξε εσύ και δεν πειράζει!)

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ανάθεση;

Άθλος;

Εκλεκτός;

Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις μαντεψιές...

...ούτε και τώρα πήγε καλά.... :p :p :p

 

(Παίξε εσύ και δεν πειράζει!)

 

 

Δεν θα το έχανα για τίποτα, Ειρήνη! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που είχα στο μυαλό μου (τιμωρία, μοίρα, άθλος/κατόρθωμα) έπαιξαν όλα και έχασαν... Περιμένω για επόμενα στοιχεία, εκτός κι αν έρθει καμιά θεία φώτιση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε κάστρα, είδαμε και το τραγόμορφο ον που μπορεί να είναι ή να μην είναι η άλλη όψη της αιθέριας Κυράς, Χμ θα το πάω και ένα βήμα πιο πέρα.

Παραπλάνηση; Παγίδα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία (μάλλον) εικασία: Ανταλλαγή.

Δεν έχω κάτι άλλο για τώρα. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει πως μάλλον σκέφτομαι πολύ αλλόκοτα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει πως μάλλον σκέφτομαι πολύ αλλόκοτα....

 

Δεν θες να ξέρεις σε τι σημείο έφτασα ψάχνοντας για τη λύση. Μέχρι και αναγραμματισμούς και google translate επιστράτευσα. :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει πως μάλλον σκέφτομαι πολύ αλλόκοτα....

 

θα συμφωνήσω...θυμάσαι την εισαγωγή για το write-off που μας εκανεςςς; ήταν αλλόκοτη...:))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρια Πράματα.

 

#1: Πότε άλλαξε υπογραφή η  Ειρήνη; Την είχε πάντοτε ή μήπως την άλλακε τίποτα πρόσφατα; Το λέω γιατί κατά τα λεγόμενα της τα στοιχεία δίνονται με ανορθόδοξο τρόπο   και τι πιο ανορθόδοξο από ένα hint στην υπογραφή; :mf_sherlock:  :mf_sherlock:  :mf_sherlock:

 

#2: Θα έλεγα ότι υπάρχει εμονή  με τον χρόνο ( the old ways,  στην δεύτερη εικόνα απεικονίζεται κάτι σαν ρολόι, μια αιωνιότητα αναμονής) που με κάνουν να υποπτεύομαι ότι θ μπορούσε -αν και δύσκολα- να έχει  κάποια  σχέση...

 

#3: Πέρα από τα παραπάνω ο,τι να'ναι ίσως να επέλεγα  την λέξη προσδοκίες ή όποια άλλη λέξη ταιριάζει  περισσότερο στο Αγγλικό expectations

----

Το παρακάτω πάει στην Άννα. Τα Gothic I-II τα αγαπαώ όσο λίγα παιχνίδια, αλλά μέχρι να διαβάσω το ποστ σου δεν θυμόμουν ότι είχαν καν μουσική :p

-----

Άντε καληνύχτα παιδάκια :)

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφή της Ειρήνης υπάρχει εδώ και μήνες, Τζον, και είναι καταπληκτική, ιδίως αν λάβει κανείς υπόψη ποιος είναι αυτός που το λέει (διάσημος ανθρωπολόγος-μυθολόγος).

 

 

edit: «λάβεις - κανείς»

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..