Jump to content

44ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ε.φ, Θέμα: Ο κόσμος που γνωρίζαμε, άλλαξε για πάντα


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Mesmer ότι πρέπει να έχει σχέση με βιοτεχνολογία (το οποίο με ενδιαφέρει), αλλά ελπίζω να μην έχει σχέση με εξωγήινους (για τους οποίους όταν ακούω κάτι σχετικό, αλλάζω πεζοδρόμιο). Λαμβάνοντας υπόψη όμως επίσης το στοιχείο ότι η διοργανώτρια είναι φαν όχι μόνο του Σταρ Τρεκ αλλά και της ταινίας Arrival, τολμάω την πρόβλεψη ότι το θέμα θα είναι "Πρώτη επαφή".

Στην οποία περίπτωση εμένα να με ξεχάσετε ως συγγραφέα :(, αλλά μπορεί να δοκιμάσω ως αναγνώστρια-ψηφοφόρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι σε άλλες πραγματικότητες μου κάνει. Και επίσης του πώς βλέπει ο ένας κόσμος, ή η μια διάσταση, τον κόσμο της άλλης. (Πώς βλέπουν οι κάτοικοι του Flatworld ένα τρισδιάστατο σώμα για παράδειγμα.)

 

Καλά αν πέσει κάτι τόσο εξεζητημένο και αποφασίσω να συμμετέχω θα γελάσει κάθε πικραμένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάμποσους συγγραφείς βλέπω, να δω τι καλούδια θα μου ετοιμάσετε. Αν γράψετε όλοι εδώ πιθανόν να είναι η πρώτη φορά που θα ζητήσει παράταση κάποιος αναγνώστης και όχι ένας συγγραφέας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μας πάει σε κάτι εξεζητημένο η Βάσω, απλά μας βάζει ψαγμένες εικόνες για να ψαρώσουμε :p

 

Έλα δε θέλω ηττοπάθειες ακόμα δεν ξεκινήσαμε! Όλοι να γράψουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζω για την μέρα που κάποιος διοργανωτής θα βάλει δέκα άκυρες μεταξύ τους  φωτογραφίες και σαν τελικό θέμα θα μας ανακοινώσει το τρολλάρισμα.

 

 Πίσω στα δικά μας τώρα, οι τελευταίες δύο φωτογραφίες με μπερδεύουν πάρα πολύ μιας και καταρρίπτουν το όλο κόνσεπτ έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου.

 

Oh well, κι αυτά μες στην ζωή είναι. Θα περιμένω μέχρι αύριο. Και στο Κιντάιτσι άλλωστε άμα δεν πεθάνουν πρώτα τρία άτομα η υπόθεση δεν λύνεται :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1. Ζω για την μέρα που κάποιος διοργανωτής θα βάλει δέκα άκυρες μεταξύ τους  φωτογραφίες και σαν τελικό θέμα θα μας ανακοινώσει το τρολλάρισμα.

 

 2. Πίσω στα δικά μας τώρα, οι τελευταίες δύο φωτογραφίες με μπερδεύουν πάρα πολύ μιας και καταρρίπτουν το όλο κόνσεπτ έτσι όπως το είχα στο μυαλό μου.

 

 

1. Μα, ναι! Το θέμα είναι "Τα Τρολλ στην ε.φ." :p

 

2. Κρατείστε ό,τι έχετε στο μυαλό σας. :Lighten: Κάτι μου λέει ότι μπορεί και να μην πάει χαμένο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σε «ζωή από άλλες διαστάσεις» ή «επαφή με άλλες διαστάσεις» μού κάνει όλο αυτό. Αν και νομίζω ότι αυτό είναι λίγο μακριά απ' το θέμα.

 

Σε άλλα, προσωπικά, θέματα, σήμερα με ενημέρωσαν ότι ο διάβολος έσπασε το ποδάρι του. Η μάνα πατρίδα με στέλνει για εκπαίδευση για ένα μήνα στην όμορφη Θεσσαλονίκη. Η συμμετοχή μου (ή η προσπάθεια συμμετοχής μου) εξαρτάται απ' το πού θα μείνω και κατά πόσο εύκολα θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή και ίντερνετ. Εκτός κι αν προλάβω να γράψω διήγημα μέσα σε τέσσερεις-πέντε μέρες, που είναι τόσο αδύνατο όσο ακούγεται  :p  Ελπίζω να καταφέρω να τη βολέψω την κατάσταση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν προλάβω να γράψω διήγημα μέσα σε τέσσερεις-πέντε μέρες, που είναι τόσο αδύνατο όσο ακούγεται :p Ελπίζω να καταφέρω να τη βολέψω την κατάσταση.

Αδυνατο; Σωπα καλε. Πιστευουμε σε σενα, μπορεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Βασανιστήριο Ένδειξη νούμερο #4.

 

post-1534-0-27821400-1483604274_thumb.png

 

 

post-1534-0-61653500-1483604284.jpg

 

 

Και για να μην νομίζετε ότι θα γράψουμε για τρολ, να προσφέρω μια μικρή βοήθεια:

Το θέμα α) δεν είναι μια λέξη και β) εμπεριέχει κάποια κατάσταση, οπότε δεν έχω τρόπο να το παρουσιάσω με ένα μόνο σετάκι από εικόνες. Άρα, μην προσπαθείτε να τα συνδυάσετε όλα μαζί.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I quit...

 

Θα το παλέψω να πάρω μέρος, αλλά για όνομα του Θεού δεν έχω ιδέα τι θέλει να πει η ποιήτρια

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ψυχική - νοητική επικοινωνία.

 

Αν κρατήσω ότι έχω στο μυαλό μου, αγαπητή διοργανώτρια, θα γράψω κανα διήγημα 10000 λέξεων πάλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι η βοήθειά μου δεν ήταν και πολύ... βοηθητική. :dazzled:

Θα προσπαθήσω να προσφέρω κάτι καλύτερο αύριο.

 

 

 Εκτός κι αν προλάβω να γράψω διήγημα μέσα σε τέσσερεις-πέντε μέρες, που είναι τόσο αδύνατο όσο ακούγεται  :p  Ελπίζω να καταφέρω να τη βολέψω την κατάσταση.

 

Άγγελε, σε θέλουμε! Και είμαστε σίγουροι ότι θα τα καταφέρεις! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε εγώ νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με το παράδοξο του Fermi και πως μπορεί να επηρεάσει την ανθρωπότητα μελλοντικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η επαφή με προηγμένα εξωγήινα όντα και ο ρόλος της βιοτεχνολογικής –γενετικής παρέμβασής  τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου όντος (και την επίτευξη της Μοναδικότητας;).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η επαφή με προηγμένα εξωγήινα όντα και ο ρόλος της βιοτεχνολογικής –γενετικής παρέμβασής  τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου όντος (και την επίτευξη της Μοναδικότητας;).

 

Αν αυτό είναι το θέμα, θα γράψει ιστορία η Βάσω, ο απόγονος του Αινστάιν και ο ΕΤ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι το θέμα, θα γράψει ιστορία η Βάσω, ο απόγονος του Αινστάιν και ο ΕΤ.

Κι ο ΕΤ δικό μας παιδί (aka συγγραφέας του φανταστικού) είναι; :p

Οκ, δεν έχω καταλάβει το θέμα, παίζει σε πολλά επίπεδα και μεγέθη, αλλά γενικά μυρίζομαι κάτι καλό.

Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα σας διαβάσω εγκαίρως, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βγούνε ωραία πράγματα, όμορφες ιστορίες κι ευχάριστες εκπλήξεις, ενώ κλασικά ο διαγωνισμός θα κλείσει με απαντήσεις στα θεμελιώδη ερωτήματα τύπου "Πώς να κρίνουμε μια ιστορία εφ και... μήλα με πορτοκάλια...;" και "Πώς γίνεται οι ιστορίες του βάθρου να έχουν λιγότερες από τρεις εκρήξεις η καθεμιά, χώρια τους πλανήτες που άφησαν ανέπαφους μέχρι το τέλος;" :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εικονική πραγματικότητα; Λέω τώρα εγώ....ταξίδια στον Άρη χωρίς να κουνηθείς από τον καναπέ σου και άλλες μετα-μοντέρνες ψυχαγωγίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εικονική πραγματικότητα; Λέω τώρα εγώ....ταξίδια στον Άρη χωρίς να κουνηθείς από τον καναπέ σου και άλλες μετα-μοντέρνες ψυχαγωγίες.

 

Εκ των πραγμάτων, δεν επιτρέπεται να απαντήσω. Αλλές μερικές μαντεψιές είναι τόσο καλές, που με βάζουν σε πειρασμό ν' αλλάξω το θέμα. :)

 

Κι εξακολουθώ να λέω ότι το θέμα θα επιτρέψει σε όλες τις απόψεις να εκφραστούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1B099FAEE4F1F510507C6B15C3A57699.jpg

 

“Μη γκρινιάζεις τώρα. Εσύ επέμενες για χωριστές διακοπές πέρυσι.”

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έτσι όπως μαζευτήκαμε να γράψουμε καλύτερα καμιά διδακτορική εργασία αντί για ιστορία;

Link to comment
Share on other sites

 

Αν αυτό είναι το θέμα, θα γράψει ιστορία η Βάσω, ο απόγονος του Αινστάιν και ο ΕΤ.

Κι ο ΕΤ δικό μας παιδί (aka συγγραφέας του φανταστικού) είναι; :p

Οκ, δεν έχω καταλάβει το θέμα, παίζει σε πολλά επίπεδα και μεγέθη, αλλά γενικά μυρίζομαι κάτι καλό.

Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα σας διαβάσω εγκαίρως, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βγούνε ωραία πράγματα, όμορφες ιστορίες κι ευχάριστες εκπλήξεις, ενώ κλασικά ο διαγωνισμός θα κλείσει με απαντήσεις στα θεμελιώδη ερωτήματα τύπου "Πώς να κρίνουμε μια ιστορία εφ και... μήλα με πορτοκάλια...;" και "Πώς γίνεται οι ιστορίες του βάθρου να έχουν λιγότερες από τρεις εκρήξεις η καθεμιά, χώρια τους πλανήτες που άφησαν ανέπαφους μέχρι το τέλος;" :p

 

 

Τον τελευταίο ενάμιση μήνα περνάω σχεδόν τη μισή μου ημέρα στα συνεργεία και έτσι λόγω έλλειψης ελεύθερου χρόνου δεν είχα σκοπό να συμμετάσχω στο διαγωνισμό.

 

Αν είναι όμως να μείνουν αναπάντητα αρχέγονα και υπαρξιακά ερωτήματα σε κάποιους τότε θα πρέπει να αλλάξω γνώμη. Άλλωστε, θα πρέπει να βοηθήσω και το  έργο των ψηφοφόρων παρέχοντάς τους μια ιστορία κατάλληλη για την τελευταία ή έστω προτελευταία (αν συμμετέχουν κι αυτοί στο διαγωνισμό) θέση της λίστας τους... :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε λυπήσω αλλά με την τελευταία θέση έχω πιάσει εγώ σχετικά, (εκτός και αν τιμήσω την παράδοση στους διαγωνισμούς εφ και μείνει το διήγημα έξω, πέρισυ λόγω ασθένειας, πρόπερισυ λόγω μεγέθους)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω καμία αγωνία για το επόμενο σετάκι. Αντιθέτως, παρατηρώ μια ομάδα εθελοντών να παλεύει για την τελευταία θέση.

Μάλλον δεν έχουν βοηθήσει καθόλου τα προηγούμενα, ε;

 

Ξέρω ότι με περιμένετε κάπως έτσι στη γωνία:

 

 

 

:boxing:    :death:  :mace:  :fire:

 

 

 

Αλλά, για να συνεχίσουμε την παράδοση του παιχνιδιού, η σημερινή εικόνα είναι:

 

post-1534-0-76896500-1483722904_thumb.jpg

 

Και άλλη μια: Μην προσπαθείτε να τα συνδυάσετε όλα μαζί. Κάτι άλλο θέλουν να πουν.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κυρία κυρία ξέρω ξέρω! Να πω;

 

 

Πόλτεργκαιστ :bag:

 

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..