Jump to content

Write off #88 (Silvertooth vs Sigma)


jjohn
 Share

Write-Off #88 (Silvertooth vs Sigma)  

5 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία από τις δύο σας άρεσε περισσότερο;

    • Ντραγκόμιροφ (Silvertooth)
      2
    • Όνομα (Sigma)
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ανοίγω νωρίτερα το θέμα, γιατί   ίσως να μην μπορέσω το απόγευμα.

 

Διαγωνίζονται η Μάγδα και ο Θοδωρής. Δύο καλοί φίλοι  που ετοιμάζονται να γίνουν οι χειρότεροι εχθροί  όπου ο ένας θα προσπαθήσει να κατασπαράξει αβυσσαλέα σάρκα του άλλου ή  απλώς να κερδίσει κάνα bragging right ξέρω 'γω...

 

Για κακή τους τύχη, τους έπεσα  εγώ, αλλά τέλος πάντων. Μου ζητήθηκε να τους γράψω  contemporary fantasy εισαγωγή. Παραλίγο να τους κάψω τους ανθρώπους, αφού νόμιζα ότι το contemporary αναφερόταν  στο κλασικότατο  φάντασι, αλλά  τελευταία στιγμή  αποφεύχθηκε το ρεζιλίκι.

 

Ορισμός 

Contemporary fantasy, also known as modern fantasy or indigenous fantasy, is a subgenre of fantasy, set in the present day or, more accurately, the time period of the maker. It is perhaps most popular for its subgenre, urban fantasy.

 

 

Αρκετά με αυτά  πάμε στην εισαγωγή ( 210 λέξεις)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Βρήκε την πόρτα του  διαμερίσματος του ανοιχτή.  Ενστικτωδώς τράβηξε το  υπηρεσιακό του πιστόλι κι ας ήξερε πως αν τον περίμενε κάποιος από εκείνους  θα  του ‘ταν  άχρηστο.  Ήλεγξε στα γρήγορα όλους τους χώρους του σπιτιού πλην  απ’ το υπνοδωμάτιο.   Ο  ξένος τα είχα είχε προσπεράσει, χωρίς να δώσει σημασία.  
Σκέφτηκε πως θα ήταν προτιμότερο να φύγει, αλλά  τα λόγια του πατέρα του τον κράτησαν εκεί. Ο γέρος  του ‘χε μάθει πως ήταν προτιμότερο να πεθάνει από το να παρατήσει τα πάντα και να φύγει σαν δειλός.  Η περηφάνια ήταν πιο σημαντική ακόμη κι από τον ίδιο τον κόσμο.  Άγγιξε το τατουάζ στην αριστερή παλάμη για να επικαλεστεί κάποιο από τα πνεύματα στο δωμάτιο, αλλά   είτε κανένα δεν τόλμησε να μιλήσει είτε  ήταν όλα τους νεκρά.
“Μα γιατί δεν μπαίνεις μέσα επιτέλους;” ακούστηκε απ’ το δωμάτιο μια φωνή με  βαριά προφορά.
“Ποιος είσαι;” έκανε
“Ηρέμησε, δεν ήρθα για να σε σκοτώσω. Κοίτα απάνω, αν δεν με πιστεύεις”  είπε
Στο ταβάνι υπήρχε μία μαγική παγίδα.  Αν ο ξένος ήθελε να τον σκοτώσει, θα το είχε κάνει ανά πάσα στιγμή.
“Και τι θες τότε;”
“Τίποτα το  ιδιαίτερο. Θέλω να μου πεις το  όνομα σου. Το κανονικό”
“Γιατί;”
“Μα γιατί  άλλο; Θέλω να βρεθώ με τον πατέρα σου. Θέλω πίσω αυτό που μου πήρε”
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
Παίζει να είναι αρκετά δύσκολη η εισαγωγή, ελπίζω, πραγματικά, να μην σας έκαψα.  Αν δείτε ότι δεν τραβάει, feel free to replace me.
 
Δεν παρεξηγώ, απλά, να,  θα ξαπλώσω σε μια μπανέρα και θα κλαίω μέχρι τα δάκρυα μου  να 'ναι αρκετά για να πνιγώ...
 
 
Για τα διαδικαστικά:
 
Όριο λέξεων: 4.500  +  210 της εισαγωγής.    Δεδομένου ότι η εισαγωγή είναι ζόρικη, ίσως, αν θέλετε, να το πάμε στις 5.000 καθαρές.
 
Έχετε μέχρι την άλλη Κυριακή 16/07/2017    στις  15:00 ώρα Ελλάδος
 
Καλή επιτυχία! Ο νικητής  κερδίζει skype call μαζί μου όπου του  κάνω μαθήματα φλάουτου
 
 
Edited by Ballerond
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Αστυνομικό θρίλερ με στοιχεία υπερφυσικού μου βρωμάει :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή σου μου αρέσει, αλλά είναι πολύ γενικές οι περιγραφές για τον υπόλοιπο τρόπο γραφής μου. Χωρίς να αλλάξουμε τίποτα από τα γεγονότα, μπορούμε να προσθέσουμε λεπτομέρειες στην εισαγωγή;

 

Παραδείγματος χάριν, θέλω να δώσω όνομα στον πρωταγωνιστή, θέλω να περιγράψω κάποια συναισθήματά του, τη μαγική παγίδα, τον ξένο, κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη παραμένει αυτούσια αλλά από εκεί και πέρα κάνεις ό,τι θέλεις. Την άφησα επίτηδες τόσο γενική για να μπορέσετε να γράψετε ιστορία από το Κωλοκοτρονίτσι μέχρι το Λος Άντζελες!

 

Σας χαιρετώ από αεροδρόμιο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έλα,  καλημέρα, πέρα από  κάνα κέρινο κουκλάκι για βουντού(ακόμα ζω, δεν έπιασε btw), κάμετε τίποτα άλλο; Ξεκινήσατε ή τουλάχιστον  έχετε  τίποτα ιδέες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς πάμε; Μπορώ να βοηθήσω σε κατι; Να  δώκω καμιά παρατασούλα; Να αλλάξω καμία πρόταση; Να πάω να πνιγώ;

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά που θες να πνιγείς στο ίδιο τόπικ... Η διοργάνωση write off Γγιάννη δείχνει να σου προκαλεί αυτοκτονικές τάσεις - θα στο απαγορέψουμε.

 

Εγώ ενημερώνω πώς άλλαξα από την εισαγωγή τα παρακάτω:

 

 

Ήλεγξε Έλεγξε στα γρήγορα όλους τους χώρους...

.

.

.

Ο  ξένος τα είχα είχε προσπεράσει, χωρίς να δώσει σημασία.

 

Κατά τα άλλα ζητάω - μιας που ρώτησες, δεν είχα φυσικά σκοπό να το ζητήσω έτσι κι αλλιώς - να παραδώσουμε Κυριακή βράδυ (23:59), κι όχι μεσημέρι...

 

Από γράψιμο δεν τα πάμε πολύ καλά, αλλά οψόμεθα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μωρέ, τσίλαρε.  Κάτι θα κάνουμε.

 

Για αρχή    πάμε στις  16/07/2017   στις 23:59:59  και επειδή λεπτά  υπάρχουν  το καθυστερούμε και άλλο!

 

Ο συνονόματος  Θοδωρής πώς πάει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε   κάτι λιγότερο από 9 ώρες.... :lolipop:

 Καθόλου αγχωτικός... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά, ο σκύλος μου έφαγε το διήγημα. 

 

Θα μπορούσαμε να έχουμε μια παράταση 2 ημερών;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ούτε η δική μου ιστορία είναι εύκολο να τελειώσει σήμερα...

Edited by Silvertooth
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί και αξιότιμοι παίχτες,

Ο καλός και σεβάσμιος διοργανωτής σας ακούει με στοργή και αγάπη ό,τι του λέτε.

Νέα Ημερομηνία Παράδοσης:
Τετάρτη 19/07/2017 στις 23:59

Με αγάπη,
Γγιάννης

Edited by jjohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κακό planning. Αν περάσει το όριο των 5000 θα μου κόψεις πολύ το κεφάλι, φανταστικότατε διοργανωτή;

Link to comment
Share on other sites

Ε πρέπει.

 

 

Αυτό δε το λέω επειδή το δικό μου τείνει προς το κούτσικο.  :whistling:

Edited by Silvertooth
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κακό planning. Αν περάσει το όριο των 5000 θα μου κόψεις πολύ το κεφάλι, φανταστικότατε διοργανωτή;

 

Λοιπόν, συνονόματε, για αρχή προσπάθησε να το πετσοκόψεις λίγο και βλέπουμε. Βγάλε περιγραφές και τέτοια. Δεν μ' αρέσουν έτσι και αλλιώς :lol:

 

Επίσης, σε  περίπτωση που δεν το είδες, στις λέξεις δεν  μετράμε  αυτές της εισαγωγής, άρα εάν τις μετράς κι αυτές, βγάλτες!

Ε πρέπει.

 

 

Αυτό δε το λέω επειδή το δικό μου τείνει προς το κούτσικο.  :whistling:

 

Ελπίζω, φίλη Μάγδα, να είναι αυτό που λέμε μικρό και δυνατό, "tiny but fierce"

 

Τέσπα! Έχετε 14 ώρες και 8 λεπτά...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ανυπομονείτε όλοι πάνω από τα πληκτρολόγια για το φανταστικότατό μου διήγημα (το οποίο παρεμπιπτόντως δεν είναι κούτσικο, αλλά κοντά στο όριο), ωστόσο...

 

Θα μπορούσα να το ανεβάσω κανά δίωρο (μαξ) εκπρόθεσμα πλις?

 

:rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χατήρια δεν χαλάω σε ωραιοτάτες δεσποσύνες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #88 (Silvertooth vs Sigma)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..