Jump to content

Mahou sensei negima


month
 Share

Recommended Posts

Και όποιος το παραληλίσει ξανά μετο Hary Potter, θα φάει μπούφλα!! Νισάφι πια!!

 

Η υπόθεση; Ο δεκάχρονος Negi Spriengfield, για να γίνει μάγιστρος, πρέπεο μα περάσει μια τελευταία αποστολή. Πια είναι αυτή; Μα απλά να διδάξει σε ένα λύκειο θυλέων στην Ιαπωνία!!! Ένα αριστούργημα, του Ken Akamatsu, του άνθρωπου που έδωσε manga και anime, όπως το love Hina, AI Love.

 

Ο συγγραφέας του θέματος δεν είναι προκατηλειμένος. Απλώς έχει διαβάσει κάθε τεύχος περι της δέκα φορές, και βάζει τους φίλους του να κατευάζουν επεισόδια για αυτό. Πρωτείνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε βγαίνει νέο επεισόδιο το κατεβάζω. Όμως δεν έχω δει πέρα από το 8. Από όσα είδα με άφησε ικανοποιημένο αλλά όχι ενθουσιασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μέχρι το 11 και μπορώ να σου πω ότι δεν έχεις δει τίποτα. Όσο δε το manga, είναι κάπου 150 φορές καλύτερο. Ρώτα τον Rasp, που ο κακόμοιρος (ναι καλά) δεν μπορεί να μιλήσει όταν αρχίζω να μιλάω για το Negi. Είναι φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω δει τα 26 πρώτα (ναι, στα Ιαπωνικά), και μπορώ να πω σε όσους διάβασαν το manga και έμειναν λίγο απογοητευμένοι από το Kyoto Arc ότι άξιζε τον κόπο η θυσία τριών τόμων του manga για να δουμε αυτό που είδαμε. Δεν θα πω τίποτα για τη Yue. Το έχω υποσχεθεί. Αλλά τα σπάει. :) :)

Link to comment
Share on other sites

Tsukasa, ετοιμάσου να πεθάνεις! Αργκχχ!!!! Θέλω να τα δώ και εγώ αυτά τα επεισόδια, είναι αδικία!!! Το Negi, είναι θεικό

 

(καμένος desu)

Link to comment
Share on other sites

Tsukasa, ετοιμάσου να πεθάνεις! Αργκχχ!!!! Θέλω να τα δώ και εγώ αυτά τα επεισόδια, είναι αδικία!!! Το Negi, είναι θεικό

 

(καμένος desu)

 

Ένας σαμουράϊ είναι πάντα έτοιμος να πεθάνει. Συνήθως ή από τα γέλια, ή από την πόρωση στην περίπτωσή μου, μ'αυτά που βλέπω...

 

Στο 24ο επεισόδειο δεν μπόρεσα να κοιμηθώ όλη νύχτα. Μπάβο ρε παιδιά. Περίμενα χρόνια για να δω τέτοια σκηνή σε άνιμε. Σπάνια πράγματα...

 

Αν θέλεις τόσο πάντως, να στα δώσω ρε ψυχή να τα δεις. Δεν είναι πρόβλημα.

 

Edit: Μιλώντας για Νέγκι, εδώ έχει manga για τα παιδιά που ενδιαφέρονται να το τσεκάρουν: http://stoptazmo.com/mahou_sensei_negima/. Good luck.

Edited by TsukasaGr
Link to comment
Share on other sites

Μahu sensei Negima e? Πρέπει να μου έλεγε ο Nihilio γι'αυτό. Αλλά αν εξαιρέσεις πως πρόκειται για ένα νεαρό μάγο δεν βλέπω άλλες ομοιότητες, από τις περιγραφές σας και μόνο, με το Χάρυ Πότερ (εκτός αν ο Χαρούλης ονειρεύεται ένα γυμνάσιο θηλέων δικό του πράγμα πολύ πιθανό!). :p Πέστε τίποτα περισσότερο για την υπόθεσις (ή κανένα λίνκιον). Οτι anime έχει μέσα τη λέξη "mahou" με ενδιαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση, είναι ότι ο δεκάχρονος Negi, ψάχνει να βρεί τον πατέρα του. Βαρετό θα μου πείς και θυμίζει φώσκολο... ναι αλλά ο Akamasou, έχει καταφέρει να δώσει μια ιστορία απίστευτη. Ο πατέρας του δεν είναι άλλος απο τον... Καλύτερα να τα βρείς μόνος σου, ότι και να πω υστερεί αισχρά. Δεν είμαι άτομο που πωρώνεται εύκολα, αλλά αυτό τα κατάφερε. Ζήτω το σωστό plotline, με καλό σχέδιο και διαλόγους, και ecchi ιδέες στο ενδιάμεσο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση, είναι ότι ο δεκάχρονος Negi, ψάχνει να βρεί τον πατέρα του. Βαρετό θα μου πείς και θυμίζει φώσκολο... ναι αλλά ο  Akamasou, έχει καταφέρει να δώσει μια ιστορία απίστευτη. Ο πατέρας του δεν είναι άλλος απο τον... Καλύτερα να τα βρείς μόνος σου, ότι και να πω υστερεί αισχρά. Δεν είμαι άτομο που πωρώνεται εύκολα, αλλά αυτό τα κατάφερε. Ζήτω το σωστό plotline, με καλό σχέδιο και διαλόγους, και ecchi ιδέες στο ενδιάμεσο!!!!!!

 

Ο Akamatsu-sensei ήταν πάντοτε ο θεός της μπάλας...I'm not worthy...

 

:worshippy: :worshippy: :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Me wants, ρε καθαρματάκια!! Ρε Μάινα, μας έχεις κάψει όλους εδωμέσα· θυμάμαι όταν μού 'δειχνες το manga... Παρανάλωμα όντας...

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει λίγο πιο τραγελαφικό αν σκεφτείς ότι η Buttercup είναι μελαχρινή, αλλά που κολάει αυτό τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να καίγεσαι, και να πέσει το rigor mortis, μην βλέπεις άνιμε, μην διαβάζεις μανγκα.

Link to comment
Share on other sites

Μάινα, εχω βαρεθει να συγκρινεις το manga με to anime. Κυρίως, γιατι το κάνεις στ'αυτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου κάνω!!!! Γιατί αν διαβάσεις το μάνγκα έστω και λίγω θα καταλάβεις τι με έχει κάψει με αυτό το πράγμα!!!! Παράδειγμα... η Asuna, μαθαίνει να χρησιμοποιεί την σπαθούμπα, και ο Negi, νικάει το Takamichi σε μονομαχία!!!! Και μπορεί να παλέψει η Eva, μέσα σε μαγιό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να παλέψει η Eva, μέσα σε μαγιό!!!!

 

Pls explain! :dazzled: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η Evangeline-san είναι ο αγαπημένος χαρακτήρας του... Ίσως καταλάβεις αργότερα στη σειρά, όταν την δεις. ;)

 

Miyazaki Nodoka-chan, a.k.a. Honya!! :air_kiss:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλώς δεν κατάλαβα τι σημαίνει "να παλέψει μέσα σε μαγιο". :dazzled: Και έχοντας δει διάφορα τρελά σε ανιμε, κυρίως με "τελειωμένα κοριτσάκια" (το -κια προφέρεται κι-α, όπως λέει φιλά-κι-α η Καλομοίρα :p), δεν τολμώ να φανταστώ τι μπορεί να σημαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Στο συγγεκριμένο σημείο της ιστορίας, έχει αρχίσει ένα τουρνουά με πολεμικές τέχνες. Η Evangeline, έβαλε ένα στοίχημα ότι θα παλέψει με μαγιό στον επόμενο αγώνα, αν χάσει μια άλλη χαρακτήρας (H Setsuna, απο την Asuna)

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα. Χεχεχεχεχ. Στα υπ΄'οψιν να το δω κι αυτό σύντομα.:)

 

(Πολύ χαίρομαι που το άνιμε/μανγκα υπο-φόρουμ έχει ξαναζωντανέψει τελευταία).

Link to comment
Share on other sites

Στο συγγεκριμένο σημείο της ιστορίας, έχει αρχίσει ένα τουρνουά με πολεμικές τέχνες. Η Evangeline, έβαλε ένα στοίχημα ότι θα παλέψει με μαγιό στον επόμενο αγώνα, αν χάσει μια άλλη χαρακτήρας (H Setsuna, απο την Asuna)

 

This I have to see...Τελευταία δεν έχω διαβάσει το κόμικ, μιας και συγκεντρώνομαι στο άνιμε, το οποίο, όπως έχουμε αναφέρει, τα πάει πολύ καλύτερα (από το Love Hina... :p ).

 

Αγαπημένος χαρακτήρας? Φαντάζομαι ή η Chisame ή η Yue. Chiu forever! :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..