Jump to content

Mahou sensei negima


month
 Share

Recommended Posts

Τελικά το anime το έκοψαν στα 26 επεισόδια από τα αρχικά 52 που έλεγαν ότι θα ήταν, ή θα υπάρξει και δεύτερη σαιζόν;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το anime το έκοψαν στα 26 επεισόδια από τα αρχικά 52 που έλεγαν ότι θα ήταν, ή θα υπάρξει και δεύτερη σαιζόν;

 

Καλέ μου φίλε, τελείωσε στα 26. Κρίμα, αλλά.... (sorry, no spoilers here!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tο τελείωσα τελικά το anime και με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα. Είχε προοπιτικές και καλές φάσεις, αλλά χρειαζόταν κι άλλο (και κυρίως να είχε κλείσει τις άπειρες τρύπες των 2 τελευταίων επεισοδίων.

 

 

αφού η Asuna υποτίθεται ότι νεκρώνει τη μαγεία, πώς ο Negi κάνει ξόρκια πάνω της; Πώς πετάνε στο 25 επεισόδιο πάνω στο ραβδί του; Πώς γίνεται companion του;

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ έχουμε το κλασικό πρόβλημα της έλλειψης χρόνου στις σειρές, αλλά φαντάσου πως έχει να κάνει με το τι είναι αρνητικό, τι θετικό, και το τί, στην τελική, αποδέχεσαι...

 

Με άλλα λόγια, η Asuna έχει την ικανότητα να σβήνει «επιθέσεις» που γίνονται εναντίον της και μόνο εναντίον της (τα ρούχα της παραμένουν ευάλωτα, ας πούμε), καθώς και να σπάει άμυνες αντιπάλων. Όταν, όμως, η μαγεία είναι ΠάΡΑ πολύ δυνατή (σπάνιο), ακόμα κι αυτό δεν είναι αρκετό (φαντάσου ότι είναι κάτι σαν πολύ ισχυρό Magick [όπως Damage] Reduction, όχι Nullification), ενώ από την άλλη, αν γίνει σύντροφος ενός μάγου (περίεργη υπόθεση), χαίρει κάποιων ιδιαίτερων συνθηκών, όπως ότι μπορεί να της βελτιώσει την απόδοση και τις ικανότητες, να της προσφέρει άμυνες, ακόμα και να της δώσει παραπάνω μαχητική ικανότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο 13ο επεισόδιο τώρα. Είναι όντως πολύ καλή σειρά, και σε κάποια σημεία ξέράθηκα στο γέλιο. Το manga φαίνεται να είναι λίγο πιο "adult" (με την πονηρή έννοια) από το ανιμε, αλλά και πάλι είναι από τις πιο διασκεδαστικές σειρές που έχω δει τελευταία.

Η Asuna είναι απίστευτη, ειδικά παρέα με τηνAyaka, όπως και η "μυξοπαρθένα" που δε θυμάμαι πως τη λένε τώρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Nodoka, αλλά όλοι την φωνάζουν Honya (παρεμπιπτόντως, είναι ο πιο γλυκός χαρακτήρας κατ' εμέ).

 

Όσον αφορά το ecchi, στο manga, η "Nin-nin!" είναι γυμνή όταν μπαίνει μέσα στο βαρέλι!

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο πιο γλυκός χαρακτήρας είναι η Sayo που εμφανίζεται αργότερα στη σειρά. Ειδικά επειδή είναι αυτό που είναι. (Όσοι έχουν δει τη σειρά ξέρουν τι εννοώ). :p

 

Επίσης έχω μια απορία. Συχνά οι κοπελιές αποκαλούν τον Νegi με τα γνωστά suffixes, -sensei, -san, -kun, αλλά μερικές τον αποκαλούν και -bozu. Τι θα πει αυτό το τελευταίο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, έχω καταλάβει ότι σημαίνει «παιδίσκε,» με την όποια ερμηνεία μπορεί να δεχθεί αυτό, αλλά και το «νιάνιαρο» ίσως είναι αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..