Jump to content

Write off #91 (MadnJim vs elgalla vs DinoHajiyorgi)


John Ernst
 Share

Write Off #91  

10 members have voted

  1. 1. H ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Μαύρο Αίμα του DinoHajiyorgi
    • Η Ντουναχάσα Φλέγεται του MadnJim
    • Tα Σκυλιά του Στάιερμαρκ της elgalla

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Τριάντα έξι ώρες ακόμα μένουν ως την λήξη της προθεσμίας και την αρχή της μονομαχίας. Οι διαγωνιζόμενοι είναι ήδη μέσα στην αρένα. Ο παλαίμαχος Ντίνος εξετάζει την χιλιοχτυπημένη αλλά αξιόπιστη πανοπλία του και τα πάντα αιχμηρά όπλα του. Σαν βετεράνος είναι ο πρώτος που ετοιμάστηκε. Λίγο πιο πέρα ο πάντα εύθυμος ΜadnJim έχει επίσης ετοιμαστεί και αραχτός στην σκιά σκέφτεται... Μα τον Τζέρι δεν ξέρω τι σκέφτεται αλλά το χαμόγελό του δεν προβλέπει τίποτα καλό για τους ήρωες της ιστορίας του. Μετά είναι οι δεσποσύνες της παρέας. Η Ιρμάντα σοβαρή και με αέρα πατρικίας κοιτάει τους άλλους μονομάχους σίγουρη ότι θα επικρατήσει. Η πυργοδέσποινα Ελγκάλα από την πλευρά της υφαίνει τα ξόρκια της σίγουρη για τη μαγεία των λέξεων. Την πιο δυνατή από όλες. Στη δική του θέση ο Μπαλεροντ με την αστραφτερή πανοπλία χαμογελάει για τον αιφνιδιασμό που πετυχε εισερχόμενος στην αρένα την τελευταία στιγμή. 

Το πλήθος τους χειροκροτεί, τους επευφημεί αναμένοντας το λαμπρό θέαμα όπως και στους προηγούμενος αγώνες. Στο υψηλό θεωρείο του, ο διοργανωτής παρακολουθεί ευχαριστημένος και ανυπομονεί να δει τι κάνανε στην εισαγωγή του... Κοντά σας σε λίγο με νεότερα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συμπαίκτες, θα κοκκινήσει η άμμος στην αρένα; Γράφετε; Περιμένω κι εγώ όπως και το αλαλάζων πλήθος στις κερκίδες, με άκρατη αγωνία κι ανυπομονησία, να διαβάσω τα όσα υπέροχα είμαι σίγουρος πως θα μας προσφέρετε να διαβάσουμε. Άρτος και θεάματα, στην περίπτωσή μας κάνα πιτόγυρο ίσως και μπυρίτσα -ή κάποιο άλλο σνακ πιο λάιτ για όσους πιστεύουν ότι τρώγοντας αδιάφορα και άνοστα πράγματα κάνουν καλό στην υγεία τους- και όμορφες ιστορίες, όλες με κοινή αρχή αλλά ποιος ξέρει πόσο εντελώς διαφορετικές τελικά μεταξύ τους. Λοιπόν, μα τον Μεγάλο Τζέρι που είπε και μια ψυχή αφήνοντας διακριτικά τον εαυτό του στην απ' έξω, γράφετε ή να ξαμολύσω τον Ν'Γκάρα κι όποιον πάρει ο Βάλιρ; :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο θα ξέρω αν θα είμαι στην αρένα. Της τελευταίας ανάσας θα είναι. Θα παίξω για να με σκίσετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω αλλά για να ανεβάσω πρέπει να βγει κάτι που να έχει νόημα.
Θα το παλέψω έως και το τελευταίο λεπτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι γράφω κι εγώ, ίσως καταφέρω και να τελειώσω πριν την προθεσμία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί τηζέριον, το μακελευτικόν. Δεν με βλέπω να τελειώνω έγκαιρα, βέβαια, οπότε μπορεί και να ανεβάσω εκτός συναγωνισμού.

 

 

Spoiler

 

Του είχαν πει πως στο Στάιερμαρκ, που στη δική του περιοχή το έλεγαν Στίρμπροκ, θα έβρισκε δουλειές με το τσουβάλι. Πλησιάζοντας τις πύλες της πόλης, όμως, δείλιασε και σκέφτηκε να γυρίσει πίσω. Είχε περάσει ατέλειωτες πεδιάδες καμένων σπαρτών με όρνια να κάνουν κύκλους πάνω απ’ το κεφάλι του σ’ όλον τον δρόμο ως το Στάιερμαρκ, αλλά τίποτα δεν θα μπορούσε να τον είχε προετοιμάσει για το θέαμα που αντίκρισε πλησιάζοντας τα τείχη. Μακελεμένα πτώματα κρέμονταν απ’ τις πολεμίστρες κι αίμα είχε ποτίσει τις πέτρες, έτσι που δεν φαίνονταν πια γκρίζες, μα μαυροκόκκινες. Στην κορφή του μεγάλου καθεδρικού, δεν ξεχώριζε πια σταυρός, μονάχα καρφωμένα κορμιά. Ο Ντομπρόμιλ ανατρίχιασε. Είχε πολεμήσει σε δυο πολέμους κι είχε σκοτώσει αμέτρητου λυκανθρώπους βαθιά στο Μαύρο Δάσος της Βοημίας. Είχε δει θάνατο κι είχε δει σφαγές, δεν ήταν κανένα αμούστακο παιδαρέλι. Τέτοια σφαγή, όμως, πρώτη φορά έβλεπε.

Η γέφυρα ήταν κατεβασμένη, η καταρρακτή θύρα ορθάνοιχτη και φρουρός δεν φαινόταν πουθενά. Ένας θαμπός, βρώμικος ήλιος κρεμόταν πάνω απ’ τις αιματοβαμμένες στέγες. Ο Ντομπρόμιλ τσίγκλησε το άλογό του να προχωρήσει.

«Είσαι σίγουρος, αφεντικό;» τον ρώτησε ο Ίμρε, που ακολουθούσε καβάλα στο μουλάρι του.

Η ανησυχία στη φωνή του υπηρέτη του ήταν έκδηλη. Μα τα λεφτά τέλειωναν κι οι δανειστές πίεζαν τον πατέρα του Ντομπρόμιλ όλο και περισσότερο, όλο και συχνότερα. Δεν είχε τα περιθώρια να γυρνάει την πλάτη του σε πιθανές δουλειές. Έτσι, αγνόησε την ερώτηση του Ίμρε και συνέχισε τον δρόμο του.

Περνώντας απ’ την πύλη, ένα μάτι προσγειώθηκε στο χώμα μπροστά του κι ένα κοράκι έκρωξε πάνω απ’ το κεφάλι του. Άκουσε τον Ίμρε πίσω του να μουρμουράει μια προσευχή. Ο βολβός έλιωσε μ’ έναν ανατριχιαστικό ήχο κάτω απ’ τις οπλές του αλόγου του κι ο Ντομπρόμιλ έσφιξε τις γροθιές του γύρω απ’ τα γκέμια.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ωραία! Θα με κάνετε να μην ασχοληθώ με τίποτα άλλο, όλη μέρα, μπας και τα καταφέρω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ιρμάντα said:

Ωραία, ωραία! Θα με κάνετε να μην ασχοληθώ με τίποτα άλλο, όλη μέρα, μπας και τα καταφέρω!

Δηλαδή έχεις πιο σημαντικά πράγματα από αυτό;! ?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, DinoHajiyorgi said:

Δηλαδή έχεις πιο σημαντικά πράγματα από αυτό;! ?

Κοκκινίζω από ντροπή, κατεβάζω το βλέμμα...?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Τηζεράκιον -μεζεδάκιον για να μην λέτε ότι σας εμπαίζω. Αν προφτάσω εντός συναγωνισμού, εάν όχι, εκτός.

Spoiler

Ο Θόρβαλντ σκαρφάλωσε στο δεύτερο άτι κι ακολούθησε τον αφέντη του. Ο Ιππότης ήταν καλός χριστιανός μα είχε και μια κρυφή αγάπη στις μαντικές τέχνες. Από βραδύς είχε έρθει να τον βρει στο κατάλυμά του κάποια γυναίκα, ντόπια, νεαρή. Μαζί με τον αφέντη του, είχαν λιώσει μολύβι και ερευνούσαν μετά το λιώμα στο πενιχρό φως της καντήλας τους που μάλλον ίσκιο έριχνε παρά φωτισμό. Προδοσία. Χρέος. Θάνατος. Αυτά είχε πει η άγνωστη γυναίκα, μιλώντας με την εξωτική προφορά της Κρήνης. Απλά πράγματα όσο και ένδοξα. Χρέος του Ιππότη, να εκδικηθεί τους προδότες και να πεθάνει. Τα μάτια του Ιππότη λάμψανε, στα λόγια της μάντισσας, γεμάτα από ηδονική απελπισία.

Ο Θόρβαλντ τον έβλεπε να θρηνεί, με πένθος ειλικρινές, για το χαμό της Μέλισσας. Η Μέλισσα, αν και ταγμένη σε μοναστήρι, ήταν θα ‘λεγες φτιαγμένη για να την αγαπούν οι ιππότες. Εύθραυστη σαν όνειρο, απόμακρη, σαν το καθρέφτισμα κάποιας ιδέας. Από τα δώδεκά της ζούσε με τις καλόγριες, μέχρι που ο Ιππότης είχε σταθεί για δυο μερόνυχτα στο μοναστήρι. Ένα βλέμμα πάνω από το χείλος της κούπας, ένα πετάρισμα των διάφανων βλεφάρων της και αυτό ήταν. Ο Ιππότης άφησε να του ξεφύγει βαθύς στεναγμός. Έφυγαν καλπάζοντας όταν ήρθε η ώρα κι εκείνη τους κοιτούσε από το θολωτό της παράθυρο. Ίσως κάποια δάκρυα της θάμπωναν το βλέμμα, ίσως ήταν η απόσταση. Ο Ιππότης ήταν πάντοτε εγκρατής στο ποτό, στα λόγια, στις διασκεδάσεις, μα μετά από κείνα τα σχεδόν δάκρυα η ζωή του, και μαζί με αυτή, η ζωή του υπηρέτη του, είχε γίνει ακόμη πιο ασκητική. Η Μέλισσα είχε γίνει ένας άγριος αγώνας, μα με άγνωστο έπαθλο. Ακόμη και τώρα, που εκείνη είχε πεθάνει και ο Ιππότης ξεκινούσε να εκδικηθεί το χαμό της ο Θόρβαλντ δεν ήξερε αν ετούτος ο έρωτας ήταν έρωτας ή μονάχα η γλυκόπικρη, μυστική χαρά του ανεκπλήρωτου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σας αγχώσω αλλά μας έμειναν 6 ώρες. 

ΥΓ είπα να κάνω κι εγώ ένα ποστ να δείξω ότι υπάρχω

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν προλαβαίνω εντός προθεσμίας, αλλά μ' αρέσει αυτό που γράφω, οπότε θα το ανεβάσω εκτός συναγωνισμού.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω τα βήματα της αγαπητής πυργοδέσποινας, από χθες την παλεύω πάλι μόνο με τα Beofenac και οι ώρες που μπορώ να γράψω μειώθηκαν δυστυχώς.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Ως ο anyone who might join πρέπει να ρωτήσω. Πως στήθηκε αυτό το Write-Off; Το ήθελε ο ένας από τα επίσημα 4 ονόματα και οι υπόλοιποι 3 κατατάχτηκαν εκβιαστικά; Και μόνο προς το τέλος είπαν "ας γράψω κι εγώ"; Δεν το καταλαβαίνω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά αλλιώς υπολογίζεις το χρόνο σου και αλλιώς έρχεται, αγαπητέ. Προσωπικά είμαι με αντιβίωση από προχτές βράδυ και προσπαθώ να ανταπεξέλθω. Γενικώς. Υποθέτω κάπως έτσι συνέβη και με τους υπόλοιπους. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την ιστορία μου αγαπητέ Ντίνο, εγώ γράφω σχετικά αργά για να γράψω τις 4800 λέξεις θέλω μια εβδομάδα αν πάει κάτι στραβά και δεν την έχω δεν προλαβαίνω. Θα μου πεις να μην συμμετέχεις τότε, ορθόν. Απλά υπολόγιζα ότι την είχα. Τι πήγε στραβά; Όπως μπορούν να καταθέσουν οι λίγοι που με έχουν γνωρίσει από κοντά, η δεσποσύνη Ιρμάντα ας πούμε, έχω ένα πρόβλημα από παλιό τραυματισμό και χωλαίνω. Όταν αυτό το τραύμα ξυπνάει χρειάζομαι φάρμακα και με καθηλώνει κιόλας κάτω οπότε δεν πρόλαβα σήμερα. Όχι τίποτα αλλά δεν είχα βρεθεί και ποτέ μαζί σου στην αρένα!

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάτησα like σε ένα post και βρέθηκα να συμμετέχω ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα τα του παρόντος WriteOff. Το τι συνέβη στην πορεία είναι κάτι που πιθανότατα να απασχολήσει τους επιστήμονες του μέλλοντος σε διάφορες ειδικότητες, όπως επίσης και το γεγονός ότι θα είναι -όπως όλα δείχνουν- το πρώτο WriteOff στο sff που θα παίξουν τελικά τετατέτ ο αρχικός υποκινητής με τον "AnyoneWhoMightJoin"! (Πραγματικά απορώ γιατί κάποιος mod δεν μπήκε στον κόπο να αλλάξει αυτό το "Anyone who might join" με το nick του Ντίνου. Αν μη τι άλλο τουλάχιστον από ευγένεια... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@MadnJim

Έχει πει κι ο Ballerond ότι γράφει. Οταν ληξει η διορία και δούμε ποιοι θα συμμετέχουν τελικά, θα αλλάξουμε και τον τίτλο. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, WILLIAM said:

Να σου πω την ιστορία μου αγαπητέ Ντίνο, εγώ γράφω σχετικά αργά για να γράψω τις 4800 λέξεις θέλω μια εβδομάδα αν πάει κάτι στραβά και δεν την έχω δεν προλαβαίνω. Θα μου πεις να μην συμμετέχεις τότε, ορθόν. Απλά υπολόγιζα ότι την είχα. Τι πήγε στραβά; Όπως μπορούν να καταθέσουν οι λίγοι που με έχουν γνωρίσει από κοντά, η δεσποσύνη Ιρμάντα ας πούμε, έχω ένα πρόβλημα από παλιό τραυματισμό και χωλαίνω. Όταν αυτό το τραύμα ξυπνάει χρειάζομαι φάρμακα και με καθηλώνει κιόλας κάτω οπότε δεν πρόλαβα σήμερα. Όχι τίποτα αλλά δεν είχα βρεθεί και ποτέ μαζί σου στην αρένα!

 

Αποδεκτές και κατανοητές οι εξηγήσεις. Και από τη στιγμή που κατέχετε τέτοια αυτογνωσία των δυνατοτήτων σας, θα έπρεπε αναλόγως να αποδέχεστε ή να αρνείστε τις προσκλήσεις. Ή να επεκτείνετε το χρονικό όριο γραψίματος. Και αγαπητέ William, οι 4800 λέξεις είναι το όριο. Υπάρχουν και ιστορίες με 1000 λέξεις. Ο τίτλος του Write-Off θα πρέπει να αλλάξει ώστε να περιλαμβάνει τα ονόματα όσων τα κατάφεραν.

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elgalla said:

@MadnJim

Έχει πει κι ο Ballerond ότι γράφει. Οταν ληξει η διορία και δούμε ποιοι θα συμμετέχουν τελικά, θα αλλάξουμε και τον τίτλο. 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, Αταλάντη, με όλο το θάρρος. Από τη στιγμή που δήλωσε συμμετοχή -πόσο μάλλον από τη στιγμή κιόλας που πρώτος ανέβασε τη συμμετοχή του- έπρεπε να έχει αλλαχτεί (το ίδιο φυσικά ισχύει και για τον Γιάννη μιας και δήλωσε επίσης συμμετοχή), όπως ακριβώς αναγράφονται πάντα οι συμμετέχοντες άσχετα με το αν τελικά καταφέρουν να ανταπεξέλθουν. Πέρα από την πορεία του στο site, όπως είπα αν μη τι άλλο από καθαρή ευγένεια. Anyway, I'm just saying. :) 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγγνώμη κιόλας που το λέω, αλλά δεν υπάρχει λόγος για όλο αυτό. Προσπαθήσαμε να γράψουμε και δεν τα καταφέραμε. Ε, δεν θα μας κάνετε shame κιόλας, δεν κλέψαμε το φαΐ από το πιάτο κανενός μωρού ούτε και στερήσαμε τίποτα από εσάς που γράψατε. Απλώς δεν προλάβαμε. 

Όσον αφορά τον τίτλο, θα αλλαχτεί μόλις λήξει η προθεσμία και φανεί ποιοι θα συμμετέχετε. Δεν θα αλλάζουμε τίτλο  δέκα φορές, ανάλογα ποιος συμμετέχει και ποιος αποσύρεται. 

Λυπάμαι αν προσβλήθηκε κάποιος με τις αποσύρσεις ή με τον τίτλο, δεν υπάρχει πρόθεση να θιχτεί κανείς, απλώς κι οι moderators δεν έχουμε άπειρο χρόνο και προφανώς το να αλλάξουμε κάτι μια και έξω είναι το πιο βολικό. 

  • Like 1
  • Haha 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε, γιατί τσακώνεστε; Για όνομα.

Δώστε μου μια παράταση ως τις 2 τη νύχτα και θα ανεβάσω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..