Jump to content

Write off #91 (MadnJim vs elgalla vs DinoHajiyorgi)


John Ernst
 Share

Write Off #91  

10 members have voted

  1. 1. H ιστορία που μου άρεσε περισσότερο ήταν:

    • Μαύρο Αίμα του DinoHajiyorgi
    • Η Ντουναχάσα Φλέγεται του MadnJim
    • Tα Σκυλιά του Στάιερμαρκ της elgalla

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

54 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Ως ο anyone who might join πρέπει να ρωτήσω. Πως στήθηκε αυτό το Write-Off; Το ήθελε ο ένας από τα επίσημα 4 ονόματα και οι υπόλοιποι 3 κατατάχτηκαν εκβιαστικά; Και μόνο προς το τέλος είπαν "ας γράψω κι εγώ"; Δεν το καταλαβαίνω.

Αρχικά ήταν πρόκληση ανάμεσα σε 2. Επειδή ξέρω πόσο δύσκολο είναι για κόσμο να συμμετέχει προκάλεσα πολλούς για να έχω 2 σίγουρους. Εντάξει όλα ανθρώπινα είναι, περιμένω και τους υπόλοιπους να καταθέσουν το δικό τους κομμάτι, το ποστ θα παραμείνει έτσι κι αλλιώς ανοιχτό, αλλά για το τυπικό της διαδικασίας και για να μην αδικήσω τους εμπρόθεσμους, θα συμμετέχουν στην ψηφοφορία μόνο όσοι έχουν παραδώσει ως σήμερα. Εγώ θα προσπαθήσω να σχολιάσω ακόμα κι όσους παραδώσουν από αύριο. 

ΥΓ για όποιον μας δώσει κείμενο μες στη νύχτα δεν ξέρω τι να κάνω

Edited by John Ernst
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ballerond said:

Ρε, γιατί τσακώνεστε; Για όνομα.

Δώστε μου μια παράταση ως τις 2 τη νύχτα και θα ανεβάσω

Για σένα τσακωνομαστε. Ολοι.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δώσει πόσες παρατάσεις για διαγωνισμούς, κολλάτε για ένα write off?

Αν δεν δέχεστε ιστορίες μετά τις 12 πείτε μου να ξέρω να μην παλεύω χωρίς λόγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι ωραία, τώρα αρχίζει να θυμίζει παλιές ωραίες μέρες. Βγήκαν τα σπαθιά, το αίμα ζεστό είναι έτοιμο να χυθεί στην αρένα επιτέλους. Αλαλάζουν οι θεατές καταευχαριστημένοι από το θέαμα για μια ακόμα φορά. :D 

Γιάννη φυσικά και θα σε δεχτούμε, φίλε, να παίξουμε είπαμε, δεν πάμε για κανένα πρωτάθλημα. :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ballerond said:

Έχουμε δώσει πόσες παρατάσεις για διαγωνισμούς, κολλάτε για ένα write off?

Αν δεν δέχεστε ιστορίες μετά τις 12 πείτε μου να ξέρω να μην παλεύω χωρίς λόγο

Ποιος αποφασίζει; Στο χέρι μας δεν είναι; Δεν είναι διαγωνισμός για το ποιος γράφει γρηγορότερα. Να συμμετάσχουν όλοι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνο πείτε μου πότε να πάω για ύπνο γιατί είμαι κουρασμένος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άμα δώσουμε μέχρι αύριο βράδυ θα ανεβάσω κι εγώ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, John Ernst said:

Μόνο πείτε μου πότε να πάω για ύπνο γιατί είμαι κουρασμένος

Κι αύριο μέρα είναι, από μένα κανένα πρόβλημα. Το πολύ πολύ να σκαρώσω και καμιά δεύτερη ιστορία, γιατί κάποιος σήμερα αναρωτήθηκε ενώ πίναμε καφέ (:whistling:) πώς θα ήταν δυνατόν να γυρίσω την εισαγωγή από τη μαυρίλα της σε funny και ως γνωστόν δεν κάνει να με τσιγκλάνε με τέτοια πράγματα, τσιμπάω αμέσως. :D 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, elgalla said:

Ωραία, άμα δώσουμε μέχρι αύριο βράδυ θα ανεβάσω κι εγώ. 

Οκ. Νέα παράταση ως αύριο βράδυ. @Ιρμάντα και @WILLIAM θα μπορέσετε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να τα καταφέρω. Ευχαριστούμε κιόλας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κείμενο που έγραψα δεν μου αρέσει, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το τελειώσω. Το λέω από τώρα, το προσπάθησα πολύ και νιώθω ότι γράφω κάτι που δεν με εμπνέει.
Αλλά αφού θα γράψουν κι οι δύο κυρίες, θα το παλέψω έως αύριο βράδυ.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις 3.000 λέξεις και νιώθω πολύ αισιόδοξη. Σίγουρα απολαμβάνω πολύ αυτό που έχω γράψει ως τώρα, θα τελειώσω γυρνώντας από δουλειά. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ήδη στη δουλειά και προσπαθώ και εδώ. Ο,τι γίνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να, ανέβασα κι εγώ. Λίγο βιαστικό, λίγο χωρίς διορθώσεις, αλλά το έγραψα, το απόλαυσα περισσότερο απ' όσο φανταζόμουν και, γενικά, με πήγε μόνο του.

 

Τα Σκυλιά του Στάιερμαρκ

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αν δεν υπάρχει άλλη συμμετοχή, λέω να το κλείσουμε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Και όλη νύχτα να γράφω δεν σας προφταίνω. Θα ανεβάσω διότι έχει ένα ενδιαφέρον νομίζω αυτό που γράφω αλλά εκτός συναγωνισμού. Λυπάμαι που δεν έπαιξα τα σπαθάκια με τον Σπύρο, που τον ξεσήκωσα κιόλας, but life happens.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω poll το βράδυ που θα είμαι στο pc. Αν στο μεταξύ κάποιος άλλος mod βρεθεί από αυτή τη μεριά του φόρουμ, ας το κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα. Από σήμερα ξεκινάει το διαγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού. Θα το κρατήσω μέχρι να μας κράξουνε οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού, αν και πιστεύω ότι το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας είναι καλή διορία. Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες,

 

ΥΓ Αταλάντη, πάντα τελευταία παραδίδεις γραπτό... την Τρίτη να έρθεις με τον κηδεμόνα σου. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2019 at 9:23 AM, John Ernst said:

Από σήμερα ξεκινάει το διαγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού. Θα το κρατήσω μέχρι να μας κράξουνε οι υπεύθυνοι του διαγωνισμού, αν και πιστεύω ότι το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας είναι καλή διορία. Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες. 

Δεν βλέπω να ψηφίζει κανείς. Κρίση και στα Write-Off; 😟

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρήσω στις κριτικές να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου «λογοτέχνη» και φοβάμαι ότι δεν μπορώ να φανώ χρήσιμος σε άλλους συγγραφείς σε τεχνικά σημεία του λόγου. Και όσον αφορά αυτό το να «βοηθήσω στο πώς να γίνει μια ιστορία καλύτερη» μπορώ μόνο να προσφέρω υποκειμενική άποψη, που πιθανό να είναι αταίριαστη στους σκοπούς του εκάστοτε συγγραφέα. Αντιδρώ στις γραπτές ιστορίες όπως και στις κινηματογραφικές ταινίες, αυθόρμητα, με την καρδιά. Και επειδή είμαι σκουριασμένος και στην ετικέτα και πρωτόκολλο, ζητώ συγνώμη από τους φορουμικούς φίλους αν εκφραστώ λίγο άγαρμπα. Και μία υπενθύμιση: η επαλήθευση ή διάψευση των προσμονών του αναγνώστη από έναν συγγραφέα είναι πολύπλοκη και ευαίσθητη διαδικασία. Εκστασιάζεται ο αναγνώστης αν επαληθευτεί αλλά μπορεί και να βρει το αποτέλεσμα «προβλέψιμο». Μπορεί μια έκπληξη να τον συναρπάσει ή να τον απογοητεύσει οικτρά. Η κριτική μου εστιάζεται στις επιλογές της αφήγησης, την πλοκή δηλαδή, υποκειμενικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DinoHajiyorgi said:

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου «λογοτέχνη» και φοβάμαι ότι δεν μπορώ να φανώ χρήσιμος σε άλλους συγγραφείς σε τεχνικά σημεία του λόγου. Και όσον αφορά αυτό το να «βοηθήσω στο πώς να γίνει μια ιστορία καλύτερη» μπορώ μόνο να προσφέρω υποκειμενική άποψη, που πιθανό να είναι αταίριαστη στους σκοπούς του εκάστοτε συγγραφέα.

εντάξει, αυτό που λες εξυπακούεται. Όλοι μας μαθαίνουμε και όλων η γνώμη είναι υποκειμενική. και μπορεί να ντύνουμε με ιδιαίτερα λόγια και με τεχνικούς όρους τις κριτικές μας, αλλά πάντα από την καρδιά μιλάμε. Επίσης, παιχνίδι παίζουμε, κανένας δεν έβαλε στοίχημα να γράψει καλύτερα από τον Τσέχοφ, οπότε είναι αναμενόμενο να γραφτεί και αρνητική κριτική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλη άποψη εκτός από υποκειμενική; Ούτε εγώ είμαι "λογοτέχνης", heck, ούτε καν συγγραφέας δεν είμαι κι αν καμιά φορά φάνηκε έτσι σε κανέναν δεν δέχομαι καμία ευθύνη γι' αυτό. Κάπως έτσι σχολιάζω κι εγώ, λέω αυτό που καταλαβαίνω όπως το καταλαβαίνω, απλώς προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι στοιχειωδώς ευγενής γιατί πιστεύω πως κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακούσει την άποψή μου, πόσο μάλλον αν προσπαθώ να την επιβάλω κι ακόμα χειρότερα αν είμαι αγενής.

Οπότε, Ντίνο, μη μασάς καθόλου, να παίξουμε είπαμε κάνοντας αυτό που αγαπάμε αλλά με καλή παρέα, όχι να "μάθουμε" ή να "διδάξουμε" κάτι. Κανείς δεν πρόκειται να παρεξηγήσει κανέναν. :) 

Τα δικά μου σχόλια, αγαπητοί συν-μονομάχοι, θα τα έχετε λίαν συντόμως, γιατί θέλω να διαβάσω και δεύτερη φορά τις ιστορίες σας προκειμένου να είμαι σίγουρος για τις εντυπώσεις μου πριν τις καταθέσω. Αν και όσον αφορά την ψήφο μου δεν νομίζω να αλλάξει κάτι την αρχική μου τάση. :) 

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2019 at 9:23 AM, John Ernst said:

ΥΓ Αταλάντη, πάντα τελευταία παραδίδεις γραπτό... την Τρίτη να έρθεις με τον κηδεμόνα σου. 

 

Αυτό που κάνει, να παραδίδει τελευταία και να έρχεται πρώτη είναι κάτι που ξεπερνάει. Έχει να κάνει με το γνωστό και οι έσχατοι έσονται πρώτοι;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..