Jump to content

ΣΑ #9 (Ο Έρωτας Μας Είναι Χρήσιμος)


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

image.png.d3c1622b7d957134e7cfd866c610dbb6.pngΣΑ #9. Λέγατε πως θα τη γλυτώνατε;

Αχεμ. Σιγά που θα.

Ο καιρός περνάει, σφίξαν οι ζέστες και θα έπρεπε να αφήσω τους αγαπητούς συμφορουμίτες- μαθητές- συμμαθητές και συνοδοιπόρους στην ησυχία τους….αλλά. Έλα που σας το είχα τάξει. Μία μικρή, πολύ μικρή, και ευκολάκι (σε σύγκριση με άλλα) ασκησούλα, σχετική με πολλά που συζητήθηκαν στο φόρουμ τελευταίως εδώ, και βέβαια και με την προηγούμενη άσκηση εδώ.

 

Θέλω λοιπόν:

Αφού χτυπήσω το κουδούνι, πλύνετε χεράκια και μαζευτείτε στην τάξη.

  • Να πάρετε μια κόλλα χαρτί και να μου γράψετε μία παράγραφο, μία σελίδα, όσο θέλετε, όπου να περιγράφεται μία ερωτική σκηνή. 

  • Επιτρέπονται κακά λογάκια. Με μέτρο. Όχι, όμως, για λόγους εντυπωσιασμού. Θα εξηγηθώ και παρακάτω σε αυτό.

  • Η ΟΓ θα παρακαλέσω να είναι του αντίθετου φύλου από το συγγραφέα. Θέλω να δω αν μπορούμε να εξερευνήσουμε αυτά τα αισθήματα από την πλευρά που μας είναι λιγότερο οικεία.

  • Η σκηνή πρέπει να είναι χρηστική, δηλαδή μέσα από το σεξ θα παρέχετε στον αναγνώστη κάποια πληροφορία. Άρα, θέλω να πειραματιστούμε με δύο πράγματα εδώ: πρώτον, πόσο καλά μπορούμε να εκφραστούμε για το σεξ και πόσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μία τόσο ιδιαίτερη στιγμή για να προωθήσουμε την πλοκή. Με ενδιαφέρει ό,τι γράφετε να έχει λόγο και αιτία ύπαρξης. Με ενδιαφέρει να μην δω ακραίες σκηνές με στόχο τον εντυπωσιασμό ή την πρόκληση. Ό,τι γράψετε να το χρησιμοποιείτε εσείς και να μην σας χρησιμοποιεί εκείνο. Τι λέτε, γίνεται;

 

Επιλογή ένα

Ανεβάζετε ένα κειμενάκι σας,που πιστεύετε ότι ανταποκρίνεται στις παραπάνω παραμέτρους, και το διαβάζουμε. Το γράφετε τώρα ή αν έχετε κάποιο που να πιστεύετε ότι ταιριάζει, κάποιο απόσπασμα ή κεφάλαιο μυθιστορήματος, ας πούμε (SummeWriMo πλησιάζει και όλοι μας ξεσκονίζουμε τα υπό κατασκευήν γραπτά μας) και το συζητάμε.

Επιλογή δύο

Δείτε τα θέματα που ακολουθούν και αντλήστε από αυτά την έμπνευσή σας. Τα θέματα μπορεί να είναι τόποι, καταστάσεις, αντικείμενα. Φτιάξτε μία ερωτική σκηνή όπου η δράση να προωθείται σε σχέση με κάποιο ή κάποια από τα θέματα που δίνονται. Ενώ κάνουν έρωτα, εκείνος/ εκείνη ανακαλύπτει ότι ο/η σύντροφός του/ της διαθέτει ένα Βιβλίο των Σκιών. Και άρα είναι μάγος/ μάγισσα. Ακολουθεί ενθουσιασμός, θυμός ή έκπληξη; Ή, του /της αποκαλύπτει ότι είναι άρρωστος/ άρρωστη, και αν δεν πιει το τάδε καταπότι από δάκρυ ερωτευμένου γίγαντα θα πεθάνει. Ή, ότι η οικογένειά του/της έχει ένα αλλόκοτο ηθικό χρέος που πρέπει να αποπληρωθεί. Σκεφτείτε το και αφήστε την φαντασία σας να καλπάσει.

Spoiler

1. Βιβλίο των Σκιών

2. Μαγικό χαλί/λυχνάρι/ κρυστάλλινο γοβάκι ή κάποιο τρομερά γνωστό αντικείμενο από πολύ γνωστό παραμύθι, όποιο θέλετε

3. Ταξίδι (οπουδήποτε και με οποιοδήποτε μέσο)

4. Παραισθησιογόνες ουσίες

5. Φόνος/ θάνατος/ απώλεια

6. Ασθένεια

7. Γάμος, δέσμευση, χρέος

8. Γρίφος, παζλ, αίνιγμα

9. Εργαλεία μαντείας (κάρτες, εκκρεμή, ζάρια)

10. Μήνυμα

11. Κλειστό κουτί- αναπάντεχο δώρο

 

  • Διαλέξτε ένα ή και περισσότερα
  • Εμπνευστείτε από ένα ή και περισσότερα
  • Συμμετέχετε όσες φορές θέλετε
  • Η μετάδοση της πληροφορίας που ζητώ μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε χαρακτήρα, όχι κατ' ανάγκην από αυτόν μέσα από τα μάτια του οποίου αφηγούμαστε
  • Επαναλαμβάνω πως προτιμάμε την ΟΓ που μας είναι λιγότερο οικεία
  • Η άσκηση θα διαρκέσει μέχρι και τέλος Ιουλίου (Αύγουστο λέω να σας αφήσω να πάτε διακοπές)

Επαναλαμβάνω: μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα παραπάνω θέματα αν και μόνο αν σας εμπνεύσουν. Η συμμετοχή μπορεί να είναι ένα ήδη υπάρχον κείμενο, ή κάτι που θα σκαρώσετε καθαρά βασισμένοι σε δικές σας ιδέες.  

Σχολιάζετε εδώ, κατά τα γνωστά.

 

Edited by Ιρμάντα
Διευκρινίσεις.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα pinned this topic

Πρέπει οπωσδήποτε να γράψουμε κάτι στα πλαίσια του φανταστικού; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, John Ernst said:

Πρέπει οπωσδήποτε να γράψουμε κάτι στα πλαίσια του φανταστικού; 

Όχι. Όπου σε πάει. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο, αλλά και πολύ ωραίο! Θα διαβάσω με πολύ ενδιαφέρον τις συμμετοχές! 

Ενθουσιάστηκα όταν είδα την καινούρια άσκηση και θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω, αλλά  κάποιος χωρίς ιδιαίτερη πείρα, όπως εγώ, μάλλον μπαστούνια θα τα βρει και μια τρύπα στο νερό θα κάνει... Άσε που ποτέ δεν έχω γράψει ερωτική-σεξουαλική σκηνή!

Τέλος πάντων, αν βρω τον χρόνο,  λέω να το προσπαθήσω.

Ευχαριστούμε Ιρμάντα, για τις ωραίες ασκήσεις που μας βάζεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθήστε το. Σκοπός είναι να γίνει κριτική και παρατηρήσεις σε όποιο λάθος κάνουμε. Δείτε το ως πρόκληση.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ η δασκάλα  μας μας πέταξε στα δύσκολα καλοκαιριάτικα. Το αισθηματικό μέρος είναι εύκολο, όλοι άνθρωποι είναι, άνδρες και γυναίκες, αλλά το αισθητηριακό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εκεί διαφέρουν όσο η μέρα με τη νύχτα.

(και κολάζετε και εμάς τους εργένηδες αγαπητή δεσποσύνη)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Χμμ η δασκάλα  μας μας πέταξε στα δύσκολα καλοκαιριάτικα. Το αισθηματικό μέρος είναι εύκολο, όλοι άνθρωποι είναι, άνδρες και γυναίκες, αλλά το αισθητηριακό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εκεί διαφέρουν όσο η μέρα με τη νύχτα.

(και κολάζετε και εμάς τους εργένηδες αγαπητή δεσποσύνη)

Μα εσείς λέγατε πως θέλατε να το εξερευνήσετε....για να βλέπω τα κεφάλια σκυμμένα στα θρανία!

Link to comment
Share on other sites

"Η δασκάλα Ιρμάντα καρφώνει με το βλέμμα τον πρίγκηπα Γουίλλιαμ. Εκείνος γαλαζοαίματος ή όχι τη δασκάλα τη σέβεται. Σκύβει το κεφάλι πάνω απο το γραπτό και αναρωτιέται. Και τώρα τι γράφουμε; Κοιτάζει κλεφτά τις συμμαθήτριες ελπίζοντας για μια βοήθεια αλλά κανείς δεν κινείται κάτω απο το άγρυπνο βλέμμα της αυστηρής τους δασκάλας..."

 

Και ενώ το κάνουν οι άνθρωποι πρέπει να λύσουν και το γόρδιο δεσμό;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, WILLIAM said:

"Η δασκάλα Ιρμάντα καρφώνει με το βλέμμα τον πρίγκηπα Γουίλλιαμ. Εκείνος γαλαζοαίματος ή όχι τη δασκάλα τη σέβεται. Σκύβει το κεφάλι πάνω απο το γραπτό και αναρωτιέται. Και τώρα τι γράφουμε; Κοιτάζει κλεφτά τις συμμαθήτριες ελπίζοντας για μια βοήθεια αλλά κανείς δεν κινείται κάτω απο το άγρυπνο βλέμμα της αυστηρής τους δασκάλας..."

 

Και ενώ το κάνουν οι άνθρωποι πρέπει να λύσουν και το γόρδιο δεσμό;

Έχω μια ιδέα. Γιατί δε βάζεις την τάξη να κάνει σεξ, να τελειώνεις; Σου βρήκα κ αιτιολογία. Κάνουν σεξ για να εμπεδώσουν την άσκηση 😜

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα καλό καλό. Δεν μου λύνει το βασικό πρόβλημα που έλεγα πιο πάνω.

Όσο για την τάξη η συνέχεια θα πήγαινε κάπως έτσι:

 

"Πφ... Ξενέρωτοι είστε όλοι εσείς με τους τίτλους; ρωτάει ψιθυριστά η Roubiliana και πετάει ένα μικρό χαρτάκι στον πρίγκηπα Γουίλλιαμ. Αλλά η δασκάλα αγρυπνεί. Επ! Τι κάνετε εκεί κάτω; Roubiliana, την κόλλα σου και στο πρώτο θρανίο.Πρίγκηπα μη σε ξαναδώ να σηκώσεις το βλέμμα γιατί θα σου πάρω το γραπτό!"

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@DinoHajiyorgi έκανα split στο νήμα των απαντήσεων. Καμάρια μου ξεμυαλισμένα! Λοιπόν Πρίγκιπα @WILLIAM κανόνισε. Περιμένω συμμετοχή, όπου θα πρωταγωνιστούν γαλαζοαίματοι. Ναι;

Link to comment
Share on other sites

ΧΜ... Για γαλαζοαίματους δεν ξέρω αλλά μάλλον κάτι θα γράψω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, WILLIAM said:

ΧΜ... Για γαλαζοαίματους δεν ξέρω αλλά μάλλον κάτι θα γράψω.

Πάντως πρίγκιπα άλλον γαλαζοαίματο δεν ξέρω αν έχουμε στην παρέα...!

Link to comment
Share on other sites

Εεεε... Σε κάποιους κύκλους είμαι γνωστή κι ως Βασίλισσα Έλσα... Μεγάλη ιστορία... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ζητάει και από εσένα ερωτικές ιστορίες με γαλαζοαίματους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Πάλι μιλάτε εσείς οι δύο; φωνάζει η δασκάλα Ιρμάντα. Τιμωρία αμέσως! Εσύ σε εκείνη στη γωνία, εσύ στην άλλη και αλίμονο αν δεν παραδώσετε γραπτό!"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι μια πατέντα στο sff: Φωνάζουν οι γυναίκες "να γράψουμε αυτό!" Τρέχουν τσακίζονται τα άμυαλα αρσενικά να ποστάρουν (άμυαλα με περικεφαλαία). Γυρνούν να δουν τις γυναικείες συμμετοχές και... "ήχοι γρύλων". 😛

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ώχου τα χρυσά μου. Μια στιγμή γύρισα την πλάτη μου, αμέσως σαΐτες ε;

Link to comment
Share on other sites

"Δεν ήταν σαΐτα κυρία, είναι η σπουδή μου στην αεροπλοΐα, λέει σκανταλιάρικα ο Γιάννης. Ο κύριος Χατζηγιώργης κουνάει το κεφάλι του αποδοκιμαστικά: Αυτή η νεολαία!. Η Ιρμάντα τον κοιτάζει και αυτή και μετά χτυπάει τη βέργα αυστηρά στην έδρα! Σιωπή, όποιος δεν παραδώσει γραπτό θα γράψει εκατό φορές την φράση: Δεν το' χω με τα αρωτικά. Όποιος ξαναμιλήσει θα το γράψει διακόσιες!"

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, WILLIAM said:

"Δεν ήταν σαΐτα κυρία, είναι η σπουδή μου στην αεροπλοΐα, λέει σκανταλιάρικα ο Γιάννης. Ο κύριος Χατζηγιώργης κουνάει το κεφάλι του αποδοκιμαστικά: Αυτή η νεολαία!. Η Ιρμάντα τον κοιτάζει και αυτή και μετά χτυπάει τη βέργα αυστηρά στην έδρα! Σιωπή, όποιος δεν παραδώσει γραπτό θα γράψει εκατό φορές την φράση: Δεν το' χω με τα αρωτικά. Όποιος ξαναμιλήσει θα το γράψει διακόσιες!"

τι είναι τα αρωτικά; Καινούριο θέμα για άσκηση; έχει σχέση με τα αρωματικά;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ανηψιός μου ο Λορέντζο όταν ήταν μικρός έλεγε τα ρομαντικά "αρωμαντικά". Κάτι τέτοιο είναι κι αυτό; :roflmao:

Πάντως θα 'χετε και γυναικείες συμμετοχές, τουλάχιστον μια, καθώς θα συμμετάσχω κι εγώ.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

"E..χμ... Κυρία άμα δώσω λευκή κόλλα πειράζει; Η Ιρμάντα κοιτάζει τον αναψοκοκκινισμένο Γουίλλιαμ. Για μια στιγμή τον λυπάται αλλά μετά επικρατεί ο επαγγελματικός προσανατολισμός της σαν σοφή δασκάλα και λέει αυστηρά: Δεν θα βγεις απο την τάξη αν δεν γράψεις! Γράφε!"

Λοιπόν, συντηρητικός δεν θα το έλεγα ακριβώς αλλά ότι είμαι της παλιάς σχολής είμαι. Πάει και με την ηλικία αλλά και με τα διαβάσματά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #9 (Ο Έρωτας Μας Είναι Χρήσιμος)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..