Jump to content

50 Βιβλία για το 2020


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Η γυναίκα του ονείρου. Σχόλιο εδώ: Γουίλκι Κόλινς (Wilkie Collins)

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι διάβασα ελάχιστα, αλλά φέτος έχω σκοπό να  δραστηριοποιηθώ λίγο περισσότερο. Ξεκινάμε με το παρακάτω:

1. The flying boat mystery-Franco Vailati (σελ 144)

Διάβασα το βιβλίο κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες,  καθώς  ταξίδευα κι εγώ  όπως οι χαρακτήρες του με ένα αεροπλάνο.  Η υπόθεση  -τοποθετημένη στην Ιταλία του '30κάτι- έχει να κάνει με την μυστηριώδη εξαφάνιση ενός μεγαλοτραπεζίτη από τη κλειδωμένη τουαλέτα ενός αεροπλάνου εν μέσω πτήσης. Αυτό είναι μόνο η αρχή, αφού συμβαίνουν και μερικά ακόμα ύποπτα περιστατικά. Ο Luigi Renzi θα δώσει τελικά τη λύση...

Το βιβλίο είναι ένα χαλαρό ανάγνωσμα, η γραφή είναι ευχάριστη,  αν και οι χαρακτήρες θέλανε περισσότερο βάθος.  Όσον αφορά τη λύση,  κατάλαβα από πολύ νωρίς το κόλπο της εξαφάνισης και αυτό με οδήγησε σε μία συγκεκριμένη θεωρία. Όταν η εν λόγω θεωρία προτάθηκε από το φίλο του Renzi,  αναθεώρησα τη θεωρία μου λίγο, αλλά πάλι έχασα πραγματάκια. Ωραίο το κόλπο όπως και να 'χει και μου άρεσε πολύ μία συγκεκριμένη πινελιά στη λύση, αν και -πάνω σε αυτό-   υπάρχει κάτι που μου φαίνεται αναληθοφανές. . Το how λοιπόν είναι ως επί το πλείστον πετυχημένο, αλλά το who για μένα  όχι και τόσο. Είναι λίγο πιο large απ'ό,τι θα περίμενα (εμπλέκονται και τραπεζικοί οπότε καταλαβαίνεις...), αλλά  οκ, δεκτό!

Ένα καλό ανάγνωσμα όπως και να έχει. Λογικά θα το είχα απολαύσει περισσότερο αν το διάβαζα σπίτι ήσυχος,  χωρίς ενοχλήσεις, αλλά και πάλι ήτανε καλή παρέα στο ταξίδι!

7/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος
01. Ο κόμης Μόντε Κρίστο - Αλέξανδρος Δουμάς (1284) 10/10

Το βιβλίο το είχα διαβάσει και παλιότερα φυσικά, και παρότι ήταν έκδοση με περικοπές, το είχα λατρέψει. Τώρα για πρώτη φορά το διάβασα σε έκδοση με πλήρες κείμενο και πρέπει να πω ότι το βρήκα ακόμα καλύτερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6. Ιστορίες αυτοχειριας - Guy de Maupassant (145)

Έχουμε να κάνουμε με οχτώ ιστορίες αυτοχειριας που δημοσιεύτηκαν, ανάμεσα στο 1880 και το 1890. Η αυτοκτονία απασχολούσε τον συγγραφέα πολύ πριν επιχειρήσει να βάλει και ο ίδιος τέλος στη ζωή του. Στις σύντομες αυτές ιστορίες θα συναντήσουμε ένα σύνολο ανθρώπων, απελπισμένων κυρίως από την ίδια τη ζωή, χωρίς δύναμη και ελπίδα. Βρίσκοντας σαν μόνη διέξοδο από αυτή την απελπιστική κατάσταση που βιώνουν, την αυτοχειρία.

Ιστορίες γεμάτες θάνατο, γραμμένες με μαεστρία. Ζωντανές περιγραφές και φιλοσοφική διάθεση. Με κράτησαν γιατί η αυτοχειρία είναι μια ρεαλιστική κατάσταση, όπως καί ο ίδιος ο θάνατος, που είναι η μεγαλύτερη αιτία καταστροφής κάθε μας χαράς στον κόσμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θάψτε τους νεκρούς. Σχόλιο εδώ: Θεατρικά έργα

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγχειρίδιον κοσμιότητος. Σχόλιο εδώ: Non-Fiction

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10
07. Πιερ Λουίς - "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (σελ. 108). 8/10

Link to comment
Share on other sites

2. "Το Αρχέγονο και άλλοι καιροί", Όλγκα Τορκάτσουκ.

(Αυτό το βιβλίο το είχα βάλει στο μάτι πριν κάνα-δυο χρόνια, όταν έψαχνα βιβλία που έχει μεταφράσει η Αλεξάνδρα Ιωαννίδου, που μου έκανε εξαιρετική εντύπωση μετά την ανάγνωση του "Η κοιλάδα του Ίσσα" Φέτος έμαθα ότι πήρε το Νόμπελ, οπότε είπα "ε, θα το διαβάσω, δεν γίνεται". )

Το Αρχέγονο αποτελείται από μικρές ιστορίες. Μου θύμισε πολύ ένα άλλο βιβλίο, το "Η Κοιλάδα του Ίσσα", του Τσέσλαβ Μίλος (επίσης μεταφρασμένο υποδειγματικά, από την ίδια μεταφράστρια). Όπως και σ' εκείνο το μυθιστόρημα, έτσι κι εδώ, πρωταγωνιστής είναι ο τόπος, ένα χωριό της Πολωνίας. Οι άνθρωποί του είναι περαστικοί, αγαπούν και ονειρεύονται, χάνονται και πεθαίνουν, ο χρόνος εκεί είναι ακίνητος, οι Πνιγμένοι θέλουν να χορέψουν με τις ψυχές των σκοτωμένων και οι φύλακες άγγελοι των φιδιών είναι οι δράκοι.
Αυτοί είναι κάποιοι από τους θησαυρούς που περίμενα και πράγματι βρήκα στο Αρχέγονο.
Υπάρχουν και κομμάτια που είναι βαρετά, που το βιβλίο με απογοήτευσε, αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, αφού έτσι κι αλλιώς δεν κατάφερα να καταλάβω τι, ακριβώς, μου έφταιξε σ' αυτά.

Ένα ενδιαφέρον, το λιγότερο, ανάγνωσμα. Κάπως πιο ξεπλυμένο από αντίστοιχα παλαιότερων συγγραφέων, όμως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. The Mageborn Traitor, Melanie Rawn (769)
2. The Song of Achilles, Madeline Miller (352)
3. Swordspoint, Ellen Kushner (329)  ❤️❤️❤️ 

4. The Privilege of the Sword, Ellen Kushner (378) ❤️❤️❤️❤️ 

Link to comment
Share on other sites

8. Ο άγνωστος του καμπαρέ - Georges Simenon (159)

Δύο νέοι που κάνουν άσωτη ζωή, συχνάζουν τις νύχτες σε ένα καμπαρέ. Εκεί θα βρεθούν μπλεγμένοι σε μια υπόθεση δολοφονίας. Πολλά τα αναπάντητα ερωτήματα, η τοπική αστυνομία βρίσκεται σε αδιέξοδο. Κάπου εκεί κάνει την εμφάνιση του ο Μαιγκρε, με το δικό του μοναδικό τρόπο στην επίλυση των γρίφων θα λύσει την υπόθεση. 

Link to comment
Share on other sites

Το περιστέρι. Τον Αύγουστο του 2011 διάβασα και απόλαυσα το καταπληκτικό "Το άρωμα", ένα ιδιαίτερο και ξεχωριστό μείγμα ιστορικού μυθιστορήματος και θρίλερ. Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια πολύ καλογραμμένη νουβέλα, που ναι μεν ποιοτικά δεν φτάνει το αριστούργημα του Ζίσκιντ, όμως χωρίς αμφιβολία έχει κάποια ωραία πραγματάκια να προσφέρει στους αναγνώστες, μέσα σε λιγότερες από εκατό σελίδες. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα υπαρξιακό δράμα του πρωταγωνιστή της ιστορίας, του μεσήλικα φύλακα τράπεζας Γιονατάν Νοέλ, η βαρετή και μονότονη ζωή του οποίου θα αναστατωθεί, μετά την απροσδόκητη εμφάνιση ενός... περιστεριού. Ναι, ένα τόσο απλό και ασήμαντο γεγονός θα αλλάξει την ψυχολογία του πρωταγωνιστή, θα τον βάλει σε σκέψεις για τη ζωή του, θα του χαλάσει τη ρουτίνα και θα τον κάνει να χάσει την ηρεμία του. Δεν ξέρω κατά πόσο η εμφάνιση ενός απλού περιστεριού μπορεί να είναι ικανή για να αναστατώσει τόσο πολύ τη ζωή του ανιαρού πρωταγωνιστή, όμως εγώ το είδα σαν ένα αλληγορικό εργαλείο με το οποίο ο συγγραφέας ήθελε να θίξει θέματα όπως η μοναξιά, η ρουτίνα της καθημερινότητας και η ανάγκη για κάποια αλλαγή στη ζωή του οποιουδήποτε ανθρώπου. Από κει και πέρα, η γραφή είναι πάρα πολύ καλή, οξυδερκής και εύστοχη στα μηνύματα και τις εικόνες που ήθελε να περάσει ο συγγραφέας, σίγουρα από τα δυνατά χαρτιά του μικρού αυτού βιβλίου. 

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10
07. Πιερ Λουίς - "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (σελ. 108). 8/10
08. Πάτρικ Ζίσκιντ - "Το περιστέρι" (σελ. 93). 8/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. The Mageborn Traitor, Melanie Rawn (769)
2. The Song of Achilles, Madeline Miller (352)
3. Swordspoint, Ellen Kushner (329)  ❤️❤️❤️ 
4. The Privilege of the Sword, Ellen Kushner (378) ❤️❤️❤️❤️ 

5. The Fall of the Kings, Ellen Kushner and Delia Sherman (510) ❤️❤️❤️❤️❤️ 

Ναι. Υπάρχει η τέλεια τριλογία. Τρεις ιστορίες διαφορετικές μεταξύ τους, αλλά με σαφή συσχετισμό. Με δεκαετίες ανάμεσά τους, αλλά η μία να είναι φυσική εξέλιξη της άλλης. 
Όλες οι καρδούλες, για τους πρατσετικούς χαρακτήρες αν μη τί άλλο. Ή τέλος πάντων για αυτό που εκτιμάω εγώ στους πρατσετικούς χαρακτήρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτελευταίο πολεμικό ψευδώνυμο. Σχόλιο εδώ: Διάφοροι συγγραφείς αστυνομικών νουάρ

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10
07. Πιερ Λουίς - "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (σελ. 108). 8/10
08. Πάτρικ Ζίσκιντ - "Το περιστέρι" (σελ. 93). 8/10
09. Ραούλ Αρχεμί - "Προτελευταίο πολεμικό ψευδώνυμο" (σελ. 132). 8/10

Link to comment
Share on other sites

3. Τσαρλς Μπωντλαίρ, "Απαγορευμένα Ποιήματα"

Έπεσε στα χέρια μου μία πολύ παλιά (και κακή) μετάφραση. Πιο πολύ απ' όλα, μου έμεινε ο υπέροχος στίχος "Γιατί ο τάφος πάντα θ' ακούει τον ποιητή". Περισσότερα, όταν θα πιάσω καμιά πιο σύγχρονη και καλή μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους. Τέταρτο βιβλίο του Μπορίς Βιαν που διαβάζω, μετά το παντελώς βλαμμένο "Θα φτύσω στους τάφους σας", το πραγματικά πολύ καλό και ιδιαίτερο "Φθινόπωρο στο Πεκίνο" και το συμπαθητικό αλλά μάλλον μέτριο "Όλα τα πτώματα έχουν το ίδιο χρώμα", και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Μάλλον τα βιβλία που έγραψε με το ψευδώνυμο Βέρνον Σάλιβαν δεν είναι (σχεδόν) καθόλου του γούστου μου, αν και τείνουν πολύ προς το παλπ και την παρωδία, κάτι που γενικά απολαμβάνω πολύ. Δεν ξέρω, κάτι στη γραφή και το όλο ύφος, κάτι στους χαρακτήρες και τις πλοκές των τριών παλπ βιβλίων δια χειρός... Σάλιβαν, δεν μου κάνει κλικ. Το ίδιο και εδώ, αν και οφείλω να παραδεχτώ ότι υπήρξαν στιγμές και σκηνές που μου άρεσαν, ενώ σίγουρα ο Βιαν ήταν αρκετά μπροστά και δεν κώλωνε να ξεφύγει από την πεπατημένη. Όμως το γενικό σύνολο μου φάνηκε ολίγον τι μέτριο, ενώ η ανάγνωση κράτησε αρκετά παραπάνω από τα συνηθισμένα μου στάνταρ με τέτοιου μεγέθους βιβλία, οπότε κάτι λέει και αυτό. Κάμποσες φορές έχανα το ενδιαφέρον μου για την όλη ιστορία, το άφηνα κάτω, χάζευα από δω και από κει, τέτοια πράγματα. Τέλος πάντων, δεν πέρασα και άσχημα εδώ που τα λέμε, όμως τέτοια βιβλία αν δεν τα απολαύσεις πραγματικά, τότε δεν "λένε". Πάντως έχω μέλλον με τον συγγραφέα, μιας και έχω προμηθευτεί κάμποσα βιβλία του, τα οποία έγραψε με το πραγματικό του όνομα, οπότε ίσως είναι διαφορετικού ύφους και διαφορετικής λογικής, και μπορεί να μου αρέσουν περισσότερο.

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10
07. Πιερ Λουίς - "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (σελ. 108). 8/10
08. Πάτρικ Ζίσκιντ - "Το περιστέρι" (σελ. 93). 8/10
09. Ραούλ Αρχεμί - "Προτελευταίο πολεμικό ψευδώνυμο" (σελ. 132). 8/10
10. Μπορίς Βιαν - "Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους" (σελ. 157). 6.5/10

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

9. Ο αιώνιος σύζυγος - Fyodor Dostoevsky (188)

Κουραστικό από τη μέση και μετά, αλλά κι πάλι με κράτησε μέχρι το τέλος. Ο σύζυγος και ο εραστής της γυναίκας του μπλέκουν σε ένα περίεργο παιχνίδι, υπαρξιακό κυρίως, αναλύοντας ο συγγραφέας την ψυχολογία του κάθε ήρωα.

Link to comment
Share on other sites

Η δηλητηριώδης ζώνη. Σχόλιο εδώ: Arthur Conan Doyle

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10
07. Πιερ Λουίς - "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (σελ. 108). 8/10
08. Πάτρικ Ζίσκιντ - "Το περιστέρι" (σελ. 93). 8/10
09. Ραούλ Αρχεμί - "Προτελευταίο πολεμικό ψευδώνυμο" (σελ. 132). 8/10
10. Μπορίς Βιαν - "Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους" (σελ. 157). 6.5/10
11. Άρθουρ Κόναν Ντόιλ - "Η δηλητηριώδης ζώνη" (σελ. 143). 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

1. The Mageborn Traitor, Melanie Rawn (769)
2. The Song of Achilles, Madeline Miller (352)
3. Swordspoint, Ellen Kushner (329)  ❤️❤️❤️ 
4. The Privilege of the Sword, Ellen Kushner (378) ❤️❤️❤️❤️ 
5. The Fall of the Kings, Ellen Kushner and Delia Sherman (510) ❤️❤️❤️❤️❤️ 

6. Frun på Kungsvalla, Sigge Stark (173)
Χάσιμο χρόνου και τίποτε άλλο.

7. The Prisoner of Zenda, Anthony Hope (140)
Ο μόνος λόγος που έκατσα και διάβασα αυτήν την απελπιστική (αν και ομολογουμένως ψιλοδιασκεδαστική αραιά και που) βικτωριανή μούμια, ήταν για να διαβάσω μετά το

8. The Henchmen of Zenda, K.J. Charles (232) ❤️❤️❤️ 
Χεχ, καρδούλες.

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

10. Ζήτημα εμπιστοσύνης - Γιάννης Μαρης (255)

Ένας τυχοδιώκτης αντικαθιστά έναν πλούσιο, εξυπηρετώντας τα συμφέροντα της οικογένειας. Σαν ιδέα, γενικά μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση είχε ενδιαφέρον. Ως εκεί όμως. Μέτρια κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Απόσταση ασφαλείας

Στα τέλη του 2018 οι εκδόσεις Πατάκη έκαναν την έκπληξη, φέρνοντας στην Ελλάδα την καταπληκτική συλλογή διηγημάτων "Όσα χάσαμε στις φλόγες", της Μαριάνα Ενρίκες, ένα βιβλίο που με συγκλόνισε και που, κατά κάποιο τρόπο, με αναστάτωσε. Ε, τώρα ξανακάνουν την έκπληξη, μεταφράζοντας ένα ακόμα βιβλίο γυναίκας συγγραφέως από την Αργεντινή, το οποίο με τη σειρά του ανήκει στην κατηγορία του τρόμου, αν και πιστεύω ότι και αυτό δύσκολα κατατάσσεται σε μια μονάχα κατηγορία.

Πρόκειται για μια καταπληκτικά γραμμένη νουβέλα, με καθηλωτική αφήγηση που σε κρατάει στην τσίτα από την πρώτη μέχρι την τελευταία σελίδα. Είναι μια νουβέλα που απαιτεί λίγο την προσοχή και την υπομονή σου, μιας και η συγγραφέας "παίζει" αρκετά με την αφήγηση και τον χρόνο, καθώς επίσης και με τα συναισθήματα και το μυαλό των αναγνωστών. Η πλοκή είναι ιδιαίτερα αινιγματική και μάλλον ιδιόρρυθμα δομημένη -με τα ερωτήματα που ανακύπτουν να είναι πολλά-, η ατμόσφαιρα φοβερή, κάπως ανατριχιαστική και σίγουρα περίεργη, ενώ το τέλος ανοικτό σε διαφορετικές ερμηνείες, ανάλογα με τη φαντασία και τον τρόπο σκέψης του κάθε αναγνώστη.

Η γραφή μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ, με τις περιγραφές και τους διαλόγους η συγγραφέας πραγματικά με καθήλωσε, αλλά και με άγχωσε. Και με έκανε να νιώσω παρόμοια συναισθήματα με αυτά που ένιωσα διαβάζοντας το "Όσα χάσαμε στις φλόγες" (γι'αυτό και η αναφορά στην αρχή της κριτικής). Βέβαια, οφείλω να παραδεχτώ ότι έμεινα λιγάκι με κάποιες απορίες για ένα-δυο σημεία, ενώ σίγουρα το βιβλίο δεν είναι για όλα τα αναγνωστικά γούστα. Ουσιαστικά για λεπτομέρειες δεν τσιμπάει και αυτό πέντε αστεράκια.

-Ιανουάριος

01. Μ. Καραγάτσης - "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν" (σελ. 270). 9/10
02. Νικολάι Γκόγκολ - "Ταράς Μπούλμπα" (σελ. 167). 8.5/10
03. Χ. Τζ. Γουέλς - "Οι πρώτοι άνθρωποι στο Φεγγάρι" (σελ. 292). 8.5/10
04. Τζ. Μπ. Πρίστλεϊ - "Νύχτα καταιγίδας" (σελ. 188). 8/10
05. Γουίλκι Κόλινς - "Η γυναίκα του ονείρου" (σελ. 194). 7.5/10
06. Ίρβιν Σόου - "Θάψτε τους νεκρούς" (σελ. 77). 7.5/10
07. Πιερ Λουίς - "Εγχειρίδιον κοσμιότητος" (σελ. 108). 8/10
08. Πάτρικ Ζίσκιντ - "Το περιστέρι" (σελ. 93). 8/10
09. Ραούλ Αρχεμί - "Προτελευταίο πολεμικό ψευδώνυμο" (σελ. 132). 8/10
10. Μπορίς Βιαν - "Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους" (σελ. 157). 6.5/10
11. Άρθουρ Κόναν Ντόιλ - "Η δηλητηριώδης ζώνη" (σελ. 143). 7.5/10
12. Σαμάντα Σβέμπλιν - "Απόσταση ασφαλείας" (σελ. 122). 8.5/10

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες από Εφιαλτικούς Κόσμους (σελ 308)

2) Theun Mares: Τολτέκοι- Η Επιστροφή των Πολεμιστών (σελ 249)

3) Theun Mares: Τολτέκοι- Η Κραυγή του Αετού (σελ 411)

Link to comment
Share on other sites

1. The Mageborn Traitor, Melanie Rawn (769)
2. The Song of Achilles, Madeline Miller (352)
3. Swordspoint, Ellen Kushner (329)  ❤️❤️❤️ 
4. The Privilege of the Sword, Ellen Kushner (378) ❤️❤️❤️❤️ 
5. The Fall of the Kings, Ellen Kushner and Delia Sherman (510) ❤️❤️❤️❤️❤️ 
6. Frun på Kungsvalla, Sigge Stark (173)
7. The Prisoner of Zenda, Anthony Hope (140)
8. The Henchmen of Zenda, K.J. Charles (232) ❤️❤️❤️ 

9. The Kindness of Enemies, Leila Aboulela (318)

Link to comment
Share on other sites

  • BladeRunner unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..