Jump to content

Συγγραφικοί στόχοι 2020


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Καλή (δίσεκτη) χρονιά αγαπημένοι μου. Ελπίζω το '20 να σας φέρει έμπνευση, ιδέες, χρόνο για να τις υλοποιήσετε και ευκαιρίες για εκδοτικές συνεργασίες. Για να σας δω να καταθέτετε στόχους...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • Ιρμάντα pinned this topic

Σε συνέχεια λοιπόν του προηγούμενου νήματος:

  • Dungeon Keeper είμαι στο 40% -> να το ολοκληρώσω και να το εκδώσω μέχρι τον Μάρτιο 2020.
  • Adventures - σειρά από διηγήματα πάνω στην κοσμοπλασία μου, τα οποία θα διατίθενται δωρεάν στους funs μου, μέσα από την ιστοσελίδα μου. Κοντεύω να τελειώσω το πρώτο μέρος, 6000 λέξεις.
  • Succubus 4 k 5  να τα τελειώσω και να εκδωθούν μέσα στο 2020
  • Undead Lord ή King ή Skeleton King -> 0%
  • Vampire Lord -> 0%
  • Demon Lord 2 -> 0%
  • Paladin -> Έχω κάνει outline κλπ, αλλά θα το προχωρήσω μόνο αν βρω συνεργάτη τελικά, να το προχωρήσουμε μαζί. Ίσως να γράψω το 1ο βιβλίο όμως μόνος μου.
  • Fire Knight -> μία σειρά διηγημάτων 3000 - 6000 λέξεις το καθένα. Στόχος να βγάλω 6-7 μέσα στο 2020.
  • Flesh Tree [Κωδικό όνομα] - Μία σειρά διηγημάτων (3 ιδανικά), τα οποία θα εκδοθούν σε ανθολογία, σε συνεργασία με άλλα μέλη του SFF. Σε αντίθεση με τα προηγούμενα που είναι στα αγγλικά μόνο, αυτό θα είναι και στα ελληνικά.
Edited by hidedora
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ολοκληρώσω το μυθιστόρημα. Όχι το Αερικό, το καινούριο, το άτιτλο.

Να γράψω 2-3 διηγήματα που έχω κατά νου. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

α) Πρώτος και κυριότερος στόχος, να διορθωθεί το ψευδοαραβικό μου. Με πολύ αισιοδοξία, το Πάσχα θα αποσταλεί στους alpha-readers. Ως τότε θέλω να έχω μιλήσει με κάποιους για πιθανή έκδοση.

β) όσο θα τους περιμένω, να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στο πρώτο από τα Ξέφτια της Πλέξης. Μεγάλο μαράζι αυτό, έχω πρόγραμμα, μένει να στρώσω τον πισινό μου, να το βγάλω πέρα.

γ) να γράψω ένα διήγημα για μια ανθολογία στην οποία με κάλεσαν. Φάνταζι θα είναι, πιστεύω :P γύρω στις 5-6 χιλιάδες λέξεις. Δεν έχω ιδέα ακόμα, αλλά πρέπει αν το έχω ως το τέλος του Γενάρη.

δ) υπάρχουν ένα σωρό ιδέες για μια μικρή σπονδυλωτή αφήγηση τρόμου, στον πραγματικό κόσμο, στην Ελλάδα ανά τους αιώνες, αλλά η κεντρική ιδέα, που θα ενώσει τις υπόλοιπες 6-7 που έχω σχεδόν έτοιμες είναι ακόμη κάπως σαθρή. Πρέπει να την στήσω γερά, για να μπορέσω μετά να προσαρμόσω τα επιμέρους μέρη της κατάλληλα.

ε) έναν Κόμπες ακόμα ή τους πρώτους τρεις από εκδότη, κανονικά και με τον νόμο.

στ) υπάρχουν πολλά ακόμα project που μείνανε στη μέση τα προηγούμενα χρόνια (μια συλλογή διηγημάτων σχετική με τα Πνεύματα, ένα τιτάνιο μυθιστόρημα στην Πικρή Στροφή ψευδοσμυρνέικο με φαγιά :P , μια ψευδοΔωδωναία νουβέλα), αλλά αυτά είναι πιο πολύ για όταν θα ζορίζομαι πολύ και θα θέλω να ξεφύγω από τους προηγούμενους πέντε στόχους μου.

 

Άντε και Καλή Χρονιά, παλικάρια μου.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε η δασκάλα και το άνοιξε. Έτσι θα το πάμε αγαπητή δασκάλα; Τις μονές χρονιές εγώ και τις ζυγές εσύ;

Λοιπόν τα σχέδιά μου για το 2020, κατευθείαν απ΄το ημερολόγιο συγγραφέα:

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο,
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά,
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία.
6. Ένα διήγημα φαντασίας.
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων.

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά, σφφ!

1. Να φτιάξω, σουλουπώσω, διορθώσω, στείλω κάπου το καινούργιο μου βιβλίο. Πολλή δουλειά, αλλά μέχρι το καλοκαίρι θέλω να την έχω βγάλει.

2. Να βάλω κάτω μια απ' όλες τις ιδέες μου και να ξεκινήσω κάτι καινούργιο. Το φθινόπωρο να έχω ξεκινήσει.

3. Να γράψω άλλα δύο, τουλάχιστον, διηγήματα. Μέσα στη χρονιά να είναι.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Να γράψω 1-2 διηγήματα.

Να τελειώσω ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ το μυθιστόρημα που προσπαθώ να γράψω εδώ κ χρόνια. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1. Να πάρω πράσσσσσινο φως για το επόμενο μυθιστόρημα
2. Να γράψω 4-5 διηγήματα δίχως φ 

3. Να γράψω 4-5 διηγήματα με φ

4. Να πάρω παραπάνω από 1 σεντ/λέξη για κάποιο από αυτά

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Solonor said:

1. Να πάρω πράσσσσσινο φως για το επόμενο μυθιστόρημα
2. Να γράψω 4-5 διηγήματα δίχως φ 

3. Να γράψω 4-5 διηγήματα με φ

4. Να πάρω παραπάνω από 1 σεντ/λέξη για κάποιο από αυτά

 

5. Ν' αρχίσει να διαβάζει ο κόσμος στην Ελλάδα, περισσότερο απ' ό,τι παραγγέλνει σουβλάκια. :lolipop:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ το πήγες μακριά, τα σουβλάκια είναι το εθνικό μας φαγητό. Μην ακούς για μουσακάδες και ιστορίες, τα σουβλάκια είναι!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Dungeon Keeper -> 50%
  • Adventures  6000 λέξεις. Θα μου βγει 8.000 τελικά το πρώτο διήγημα [dragon egg] -> 75%.
  • Succubus 4 k 5 -> 0%
  • Undead Lord ή King ή Skeleton King -> 0%
  • Vampire Lord -> 0%
  • Demon Lord 2 -> 0%
  • Paladin 1 -> 50% 
  • Paladin 2 -> 0%
  • Paladin 3 -> 0%
  • Fire Knight Διηγήματα:
    • Fire Knight -> Έγινε το outline
    • White Knight -> Έγινε το outline
    • Red Knight -> Έγινε το outline
    • Black Knight -> 0%
    • Golden Knight -> 0%
    • Bone Knight -> 0%
    • [FIRE KNIGHT FINAL] -> 0%
  • Flesh Tree -> 0%

Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 3% μέχρι στιγμής.

Edited by hidedora
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να στείλω για έκδοση το 2ο μυθιστόρημά μου και να λουστώ τις συνέπειες της επιτυχίας/αποτυχίας του

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Ernst said:

Να στείλω για έκδοση το 2ο μυθιστόρημά μου και να λουστώ τις συνέπειες της επιτυχίας/αποτυχίας του

Καλή τύχη! :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, hidedora said:
  • Dungeon Keeper -> 50%
  • Adventures  6000 λέξεις. Θα μου βγει 8.000 τελικά το πρώτο διήγημα [dragon egg] -> 75%.
  • Succubus 4 k 5 -> 0%
  • Undead Lord ή King ή Skeleton King -> 0%
  • Vampire Lord -> 0%
  • Demon Lord 2 -> 0%
  • Paladin 1 -> 50% 
  • Paladin 2 -> 0%
  • Paladin 3 -> 0%
  • Fire Knight Διηγήματα:
    • Fire Knight -> Έγινε το outline
    • White Knight -> Έγινε το outline
    • Red Knight -> Έγινε το outline
    • Black Knight -> 0%
    • Golden Knight -> 0%
    • Bone Knight -> 0%
    • [FIRE KNIGHT FINAL] -> 0%
  • Flesh Tree -> 0%

Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 3% μέχρι στιγμής.

Αναλυτικό πλάνο! Μόλις διάβασα και τα άρθρα σου στο Wattpad, ομολογώ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το εγχείρημα που κάνεις. Ελπίζω να τα καταφέρεις! Θα παρακολουθώ για updates.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ζaratoth μετέχεις και στο wattpad; Δεν το ήξερα!

Και έχει δίκιο ο Αλεξ ξέχασα να γράψω και το βαθμό ολοκλήρωσης των έργων στους στόχους:

 

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (25%)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (25%)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού (σχεδιάζεται)
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία.(30%)
6. Ένα διήγημα φαντασίας.(60%)
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (Ένα γράφηκε δύο είναι σε εξέλιξη)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (σχεδιάζεται)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον (5%)

10. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (1%)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά

 

Δεν πέρασε ακόμα μια εβδομάδα και αύξησα τους στόχους κατά 50% κάτι μου λέει ότι δεν πάω καλά!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Zaratoth said:

Αναλυτικό πλάνο! Μόλις διάβασα και τα άρθρα σου στο Wattpad, ομολογώ είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον το εγχείρημα που κάνεις. Ελπίζω να τα καταφέρεις! Θα παρακολουθώ για updates.

Thank you! 😄

Αν έχεις username, στείλε μου να σε προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Dungeon Keeper -> 50%
  • Adventures  6000 λέξεις. Callisto's Dragon Egg Θα μου βγει 8.000 τελικά το πρώτο διήγημα [dragon egg] -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 7.500 λέξεις.
  • Succubus 4 -> 0%
  • Succubus 5 -> 0%
  • Undead Lord ή King ή Skeleton King -> 0% [ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ]
  • Vampire Lord -> 0% (θέλω να το βγάλω αρχές Αυγούστου, τότε που θα κυκλοφορήσει και το mobius) 
  • Demon Lord 2 -> 0%
  • Paladin 1 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 18.000 λέξεις, αλλά μετά τo editing υπολογίζω να βγει 21.000 λέξεις
  • Paladin 2 -> 0%
  • Paladin 3 -> 0%
  • Fire Knight Διηγήματα:
    • Fire Knight -> Έγινε το outline
    • White Knight -> Έγινε το outline
    • Red Knight -> Έγινε το outline
    • Black Knight -> 0%
    • Golden Knight -> 0%
    • Bone Knight -> 0%
    • [FIRE KNIGHT FINAL] -> 0%
    • Flesh Tree -> 0%
  • Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 5% μέχρι στιγμής.

Άλλοι στόχοι σχετικοί με την συγγραφή:

  • Succubus 1 -> Έκλεισα συμβόλαιο για μετάφραση στην Ισπανική Γλώσσα μέσω της Tek Time, χωρίς κόστος για εμένα, θα παίρνω 15% με την κάθε πώληση.
  • Succubus 1, 1.5 & 2 -> Είμαι κοντά στο να επιλέξω narrator.
  • Demon Lord -> Είμαι σε φάση αναζήτησης για narrator.
Edited by hidedora
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2020 at 10:21 PM, hidedora said:
  • Succubus 1, 1.5 & 2 -> Είμαι κοντά στο να επιλέξω narrator.
  • Demon Lord -> Είμαι σε φάση αναζήτησης για narrator.

Τι εννοείς με αυτό; Επίσης δεν έχω username στο Wattpad, μπήκα και χάζεψα μέσω του λινκ του προφίλ σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Zaratoth said:

Τι εννοείς με αυτό; Επίσης δεν έχω username στο Wattpad, μπήκα και χάζεψα μέσω του λινκ του προφίλ σου.

Έχω βρει narrator για να κάνω το βιβλίο μου audio book και να το διαθέσω στα itunes, Audible, amazon κ.λπ. Είναι ανερχόμενη αγορά και θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτή την επιλογή.

Να σου πω την αλήθεια είχα ξεχάσει ότι το είχα βάλει link στο προφίλ μου εδώ 🤣

 

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε! Πολύ καλή προσπάθεια. Από περιέργεια, πόσο θα πάει το μαλλί;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Zaratoth said:

Έλα ρε! Πολύ καλή προσπάθεια. Από περιέργεια, πόσο θα πάει το μαλλί;

Βρήκα από τύχη έναν στα $220 για 100.000 λέξεις. Δεν είναι και ο καλύτερος, αλλά οι κριτικές fellow authors που έστειλα sample και έχουν εκδώσει audio books, του δίνουν ένα 4/5 στο narration, οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου 😛 

Από εκεί και πέρα, όλες οι άλλες τιμές που έχω λάβει προσφορά είναι $75 - $400/ ώρα. Για ένα βιβλίο 110.000 λέξεων όπως το δικό μου, το κόστος θα έβγαινε $900 - $4.800.

Θα πληρώσω και άλλα $200 για audio editing να βελτιώσω κάποια πράγματα, αλλά πάλι είναι εξαιρετική η τιμή που μου κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, hidedora said:

Βρήκα από τύχη έναν στα $220 για 100.000 λέξεις. Δεν είναι και ο καλύτερος, αλλά οι κριτικές fellow authors που έστειλα sample και έχουν εκδώσει audio books, του δίνουν ένα 4/5 στο narration, οπότε δεν το σκέφτομαι καθόλου 😛 

Από εκεί και πέρα, όλες οι άλλες τιμές που έχω λάβει προσφορά είναι $75 - $400/ ώρα. Για ένα βιβλίο 110.000 λέξεων όπως το δικό μου, το κόστος θα έβγαινε $900 - $4.800.

Θα πληρώσω και άλλα $200 για audio editing να βελτιώσω κάποια πράγματα, αλλά πάλι είναι εξαιρετική η τιμή που μου κάνει.

Btw, είδα στο blog σου να αναφέρεις μεταφράσεις σε Ισπανικά και Γερμανικά για Succubus. Σκέψου και τα Γαλλικά. Έχουν αρκετό φάνταζυ κοινό, αν λάβεις υπόψην σου και την πλούσια παράδοση σε comics κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Zaratoth said:

Btw, είδα στο blog σου να αναφέρεις μεταφράσεις σε Ισπανικά και Γερμανικά για Succubus. Σκέψου και τα Γαλλικά. Έχουν αρκετό φάνταζυ κοινό, αν λάβεις υπόψην σου και την πλούσια παράδοση σε comics κλπ.

Για όσους γράφουμε φάνταζυ, τα Γερμανικά και έπειτα με διαφορά τα Γαλλικά, είναι οι καλύτερες αγορές μετά το αγγλόφωνο κοινό. Ίσως να είναι και καλύτερο, μιας και είναι πιο περιορισμένα τα πράγματα (μεγάλη ζήτηση, λίγη προσφορά). Το ισπανόφωνο δεν ξέρω αν θα πάει καλά, έχω αμφιβολίες.

Σε όλες τις γλώσσες θα το μετέφραζα, το θέμα είναι αν θέλει ο μεταφραστής να κάνει την μετάφραση. Όπως εξήγησα σε άλλο μου νήμα εδώ, δεν πληρώνω κάτι για την μετάφραση. Κάποιος μεταφραστής από την Tek Time αναλαμβάνει την μετάφραση και έπειτα μοιράζεστε τα royalties. 

Στόχος μου είναι να πειραματιστώ στην σειρά succubus και έπειτα να δω στα άλλα βιβλία τι θα κάνω και τι πιάνει.

Edited by hidedora
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Ο πρώτος μήνας του έτους τελείωσε (μη στενοχωριέστε έχουμε άλλους 11!) καιρός να δούμε πως τα πήγαμε και τι κάναμε σε σχέση με τους συγγραφικούς μας στόχους.

 

Η δική μου κατάσταση έχει ως εξής:

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (25%)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (25%)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται)
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία.(45%)
6. Ένα διήγημα φαντασίας.(70%)
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν κάποια, ένα είναι σε εξέλιξη)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (σχεδιάζεται)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3 (10%)

10. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (1%)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (10%)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (10%)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών (15%)

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (10%)

 

Ναι, είναι αλήθεια αυξήθηκαν! Αλλά τι να κάνω; Να πω όχι σε μια ιδέα; Κρίμα δεν είναι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Dungeon Keeper -> 65%
  • Callisto's Dragon Egg  -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 7.500 λέξεις.
  • Succubus 4 -> 0%
  • Succubus 5 -> 0%
  • Vampire Mage -> ?% έχω γράψει περίπου 5.000 λέξεις. Το έκανα web series και μέχρι στιγμής έχω περίπου 5000 προβολές.
  • Demon Lord 2 -> 0%
  • Paladin 1 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], μετά το editing βγήκε 22.000 λέξεις
  • Paladin 2 -> 0% -> έγινε το outline
  • Paladin 3 -> 0%
  • Fire Knight Διηγήματα:
    • Fire Knight -> 6.000 λέξεις draft
    • White Knight -> 5.000 λέξεις draft
    • Red Knight -> Έγινε το outline
    • Black Knight -> 0% Έγινε το outline
    • Golden Knight -> 0% Έγινε το outline
    • Bone Knight -> 0% Έγινε το outline
    • [FIRE KNIGHT FINAL] -> 0% Έγινε το outline
    • Flesh Tree -> 0%
  • Insect Queen -> 0% Έγινε το outline

Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 6% μέχρι στιγμής.

Άλλοι στόχοι σχετικοί με την συγγραφή:

  • Succubus 1 -> Έκλεισα συμβόλαιο για μετάφραση στην Ισπανική και ιταλική Γλώσσα μέσω της Tek Time, χωρίς κόστος για εμένα, θα παίρνω 15% με την κάθε πώληση.
  • Succubus 1, 1.5 & 2 -> Επέλεξα narrator.
  • Demon Lord -> Είμαι σε φάση αναζήτησης για narrator.

 

Edited by hidedora
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..