Jump to content

Συγγραφικοί στόχοι 2020


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

Να αποκαλυφθώ κι εγώ.

Βασικός στόχος είναι να βρω εκδότη για το μυθιστόρημα μου. 

Δεύτερος στόχος να έχω ολοκληρώσει μέχρι το τέλος του χρόνου το δεύτερο μυθιστόρημα μου. Τουλάχιστον να έχει ολοκληρωθεί η πρώτη γραφή.

Τρίτος στόχος να γράψω μερικά διηγήματα. Με τρία τέσσερα, θα ήμουν ικανοποιημένος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Dungeon Keeper -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], κάνω διορθώσεις
  • Callisto's Dragon Egg Succubus 1.5 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 7.500 λέξεις, υπό έκδοση.
  • Succubus 4 -> 0%
  • Succubus 5 -> 0%
  • Vampire Mage -> ?% έχω γράψει περίπου 10.000 λέξεις.
  • Demon Lord  Mage 2 -> 0%
  • Paladin 1 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ]. Έχει εκδοθεί.
  • Paladin 2 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], γίνεται editing.
  •  Paladin 3 -> 0%
  • Fire Knight Διηγήματα:
    • Fire Knight -> 6.000 λέξεις [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ] και δημοσιεύτηκε
    • White Knight -> 6.000 λέξεις [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], υπό δημοσίευση
    • Red Knight -> Έγινε το outline
    • Black Knight -> 0% Έγινε το outline
    • Golden Knight -> 0% Έγινε το outline
    • Bone Knight -> 0% Έγινε το outline
    • [FIRE KNIGHT FINAL] -> 0% Έγινε το outline
    • Flesh Tree -> 0%
  • Insect Queen -> 0% Έγινε το outline

Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 9% μέχρι στιγμής.

Μεταφράσεις

  • Succubus 1 -> Προχωράει η μετάφραση στην Ισπανική και ιταλική Γλώσσα μέσω της Tek Time, χωρίς κόστος για εμένα, θα παίρνω 15% με την κάθε πώληση.

Μετατροπή σε ηχοβιβλία

Βρήκα άντρα αφηγητή για τα:

  • Succubus 1, 1.5, 2, 3, 4, 5
  • Paladin 1, 2, 3

Βρήκα γυναίκα αφηγητή για τα:

  • Demon Mage
  • Dungeon Keeper
  • Insect Queen

Μέχρι τον Μάϊο θα έχουν εκδοθεί οι περισσότερες ιστορίες, με εξαίρεση το succubus 5 & και αυτά που έχουν να κάνουν με την σειρά Fire Knight.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πρώτο τρίτο του έτους κοντεύει να ολοκληρωθεί και μιας και μένουμε μέσα περισσότερο τώρα αυτό βοηθάει τη συγγραφή αν μη τι άλλο. Πως τα πάτε με τους στόχους σας;

Οι δικοί μου έχουν ως εξής:

 

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (50%)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (50%)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας)
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα, ένα είναι σε εξέλιξη)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3 (40%)

10. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (1%)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (30%)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (30%)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (10%)

 

Αυτά από εμένα, πως τα πάτε εσείς;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Dungeon Keeper -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], στάλθηκε στον editor.
  • Succubus 1.5 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], 7.500 λέξεις, εκδόθηκε.
  • Succubus 4 -> 0%
  • Succubus 5 -> 0%
  • Vampire Mage -> ?% έχω γράψει περίπου 10.000 λέξεις -> σε Hiatus μέχρι να τελειώσω τα άλλα.
  • Demon Lord  Mage 2 -> 0%
  • Paladin 1 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ]. Έχει εκδοθεί.
  • Paladin 2 -> 100% [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ], Εκδόθηκε.
  •  Paladin 3 -> 0% -> Έγινε το outline
  • Fire Knight Διηγήματα:
    • Fire Knight -> 6.000 λέξεις [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ] και δημοσιεύτηκε
    • White Knight -> 6.000 λέξεις [ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ] και δημοσιεύτηκε
    • Red Knight -> Έγινε το πρώτο draft, 6.000 λέξεις
    • Black Knight -> 90% Έγινε το πρώτο draft 5.000 λέξεις
    • Golden Knight -> 0% Έγινε το outline
    • Bone Knight -> 0% Έγινε το outline
    • [FIRE KNIGHT FINAL] -> 0% Έγινε το outline
    • Flesh Tree -> 0%
  • Insect Queen -> 15% Έγινε το outline και το πρώτο κεφάλαιο

Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 23% μέχρι στιγμής.

Σε συνέχεια του προηγουμένου, αναλυτικά έσοδα & πωλήσεις συνολικά

image.png.36ea43ab2c78028465f895abc0fa4d3c.png

Έσοδα μήνα

image.png.d7cfd99e01e7cfe9821914ec36bb97b5.png

Πωλήσεις & KENP Μήνα

SALES.thumb.jpg.503453295145fc20c2237d2ed31846d3.jpg

Μεταφράσεις

  • Succubus 1 -> Η TEKTIME μετέφρασε το βιβλιο σε Ισπανικά και Ιταλικά και ανέλαβε την διάθεση του βιβλίου.
  • Fire Knight 1 -> Η TEKTIME μετέφρασε το βιβλιο σε Ισπανικά, Πορτογαλικά και Ιταλικά. Επίσης είναι υπό μετάφραση για τα Ρωσικά & Γερμανικά.

Μετατροπή σε ηχοβιβλία

Βρήκα άντρα αφηγητή για τα:

  • Succubus 1, 1.5, 2, 3, 4, 5 (πάγωσε επ' αόριστον λόγω κοροναϊου)
  • Paladin 1, 2, 3 (πάγωσε επ' αόριστον λόγω κοροναϊου)

Βρήκα γυναίκα αφηγητή για τα:

  • Demon Mage -> είναι υπό παραγωγή
  • Dungeon Keeper
  • Insect Queen

Μέχρι τον Μάϊο θα έχουν εκδοθεί οι περισσότερες ιστορίες, με εξαίρεση το succubus 5.

Αν καταφέρω να βγάλω τα ηχοβιβλία μέχρι το καλοκαίρι, θα καταφέρω ίσως να κάνω πενταπλάσιες πωλήσεις και να καταφέρω να πετύχω τον στοχο. Ο Κορονοϊός μας πήγε πιο πίσω και έριξε τις πωλήσεις δυστυχώς 😤

Πλέον έμαθα φωνητική πληκτρολόγηση και ανέβασα τον Μ.Ο. λέξεων στις 2.500 την ημέρα (σε αυτό είναι και οι ημέρες που δεν γράφω καθόλου). Συνήθως γράφω 5.000 λέξεις την μία ημέρα και την άλλη διορθώνω. Χρειάζομαι γύρω στις δύο ώρες για να γράψω το κείμενο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω.

Έχεις πρόγραμμα για να υπαγορεύεις και να γράφεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μάλιστα το καλύτερο κατά την άποψη μου για αγγλικά. 

Να τονίσω πως για ελληνικά δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το Google Docs. Για τα άρθρα μου στο wattpad χρησιμοποιώ google docs και πραγματικά γράφει με μεγάλη ακρίβεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2020 at 10:20 PM, Naroualis said:

α) Πρώτος και κυριότερος στόχος, να διορθωθεί το ψευδοαραβικό μου. Με πολύ αισιοδοξία, το Πάσχα θα αποσταλεί στους alpha-readers. Ως τότε θέλω να έχω μιλήσει με κάποιους για πιθανή έκδοση.

β) όσο θα τους περιμένω, να ολοκληρώσω τις διορθώσεις στο πρώτο από τα Ξέφτια της Πλέξης. Μεγάλο μαράζι αυτό, έχω πρόγραμμα, μένει να στρώσω τον πισινό μου, να το βγάλω πέρα.

γ) να γράψω ένα διήγημα για μια ανθολογία στην οποία με κάλεσαν. Φάνταζι θα είναι, πιστεύω :P γύρω στις 5-6 χιλιάδες λέξεις. Δεν έχω ιδέα ακόμα, αλλά πρέπει αν το έχω ως το τέλος του Γενάρη.

δ) υπάρχουν ένα σωρό ιδέες για μια μικρή σπονδυλωτή αφήγηση τρόμου, στον πραγματικό κόσμο, στην Ελλάδα ανά τους αιώνες, αλλά η κεντρική ιδέα, που θα ενώσει τις υπόλοιπες 6-7 που έχω σχεδόν έτοιμες είναι ακόμη κάπως σαθρή. Πρέπει να την στήσω γερά, για να μπορέσω μετά να προσαρμόσω τα επιμέρους μέρη της κατάλληλα.

ε) έναν Κόμπες ακόμα ή τους πρώτους τρεις από εκδότη, κανονικά και με τον νόμο.

στ) υπάρχουν πολλά ακόμα project που μείνανε στη μέση τα προηγούμενα χρόνια (μια συλλογή διηγημάτων σχετική με τα Πνεύματα, ένα τιτάνιο μυθιστόρημα στην Πικρή Στροφή ψευδοσμυρνέικο με φαγιά :P , μια ψευδοΔωδωναία νουβέλα), αλλά αυτά είναι πιο πολύ για όταν θα ζορίζομαι πολύ και θα θέλω να ξεφύγω από τους προηγούμενους πέντε στόχους μου.

 

Άντε και Καλή Χρονιά, παλικάρια μου.

Από αυτούς τους στόχους, κατάφερα ήδη τον γ)!  Αν και υποτίθεται ότι έπρεπε να έχω καταφέρει και τον μισό α), αλλά μπα, ούτε την εισαγωγή δεν έχω διορθώσει. Το καλό είναι ότι μάλλον θα το πατώσω εντός του Απριλίου, τώρα που έχω και τη δυνατότητα (δουλεύω από το σπίτι).

Βέβαια, στο μεταξύ έγραψα

α) ένα διήγημα για διαγωνισμό εντός Ελλάδος (2000 λέξεις),

β) διόρθωσα ένα για εκτός Ελλάδος (5500)

γ) και έγραψα και το Game Nostalgic (3300).

δ) Έχω στη μέση ένα ακόμη διήγημα για διαγωνισμό εκτός Ελλάδος, που θα φτάσει τις 6000 λέξεις.

 

Φαίνεται πως είναι η χρονιά των διηγημάτων για μένα το 2020... Όχι ότι χαλιέμαι, είχα χρόνια να γράψω κάτι μικρό, που να το γουστάρω κιόλας. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Άντε και εις ανώτερα!

Πρέπει να μου κάνεις ένα μάθημα στο πως να τα κρατώ μικρά! Ξεκίνησα να γράψω ένα διήγημα για ένα διαγωνισμό (όριο 5000 λέξεις) και το έφτασα 7500!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WILLIAM said:

Άντε και εις ανώτερα!

Πρέπει να μου κάνεις ένα μάθημα στο πως να τα κρατώ μικρά! Ξεκίνησα να γράψω ένα διήγημα για ένα διαγωνισμό (όριο 5000 λέξεις) και το έφτασα 7500!

Πρέπει να το 'χει η κούτρα σου... εμένα μου με βλέπεις, απαντούσα διαγώνισμα ιστορία στο γυμνάσιο με δώδεκα λέξεις. Κι η διπλανή μου ήθελε μισή σελίδα. :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Α στο σχολείο είχα το ρεκόρ, έξι ερωτήσεις, εννιά σειρές απάντηση και πήρα 20.

Στην ιστορία ήταν το κριτήριο για να διαλέξω ποιες θα απαντήσω, αυτές με την πιο σύντομη απάντηση! (ήταν και ο χρονικός περιορισμός)

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πιάνεται, αλλά ο συγγραφικός μου στόχος αυτής της περιόδου είναι να γράψω αρκετά άρθρα ώστε να βγάλω τη χρονιά στο μπλογκ μου. Θέλω 20 άρθρα σύνολο, εκ των οποίων έχω ολοκληρώσει τα 2 και γράφω ένα τρίτο. Άντε να δούμε πως θα πάει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι έχεις μπλογκ. δώσε λινκ.

Τι πραγματεύονται τα άρθρα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, WILLIAM said:

Δεν ήξερα ότι έχεις μπλογκ. δώσε λινκ.

Τι πραγματεύονται τα άρθρα;

https://indiegamepicks.wordpress.com/

Indie video games, τα οποία παίζω ούτως ή άλλως και καλό θα ήταν να τα προμοτάρει και κανείς. Το τρέχω αυτό το μπλογκ σχεδόν τρία χρόνια τώρα. Έγραφα άρθρα του και σε μια συνάντηση για συγγραφή το κάποτε. xD Που αν θυμάμαι καλά, τις χειρόγραφες σημειώσεις μου μπορείς να τις δεις και στην banner φώτο του Nanowrimo.

Link to comment
Share on other sites

Α εσύ είσαι εξ αριστερών, εκ δεξιών ποια δεσποσύνη είναι;

Θα σε επισκεφθώ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, WILLIAM said:

Α εσύ είσαι εξ αριστερών, εκ δεξιών ποια δεσποσύνη είναι;

Η Ευθυμία αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2020 at 2:32 PM, hidedora said:

Χρηματικός στόχος: Να βγάλω 5.000€ από τα βιβλία μου μέσα στο 2020 -> 23% μέχρι στιγμής.

Μπράβο, και σε ανώτερα. Ισπανικά, Ιταλικά και πορτογαλικά καλή επιλογή. Καλύπτεις έτσι όλη την Λατινική Αμερική.

Γερμανικά επίσης, έχεις γύρω στα 100.000.000  κόσμο και μαζί με τα άλλα, όλη σχεδόν την Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Βασίλης said:

Γερμανικά επίσης, έχεις γύρω στα 100.000.000  κόσμο και μαζί με τα άλλα, όλη σχεδόν την Ευρώπη.

Δεν περιμένω πολλά από άλλες γλώσσες εκτός από Γερμανικά & Γαλλικά. Ιδιαίτερα η γερμανική αγορά είναι "πεινασμένη" για το είδος που γράφω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 1/2/2020 at 8:55 AM, Cassandra Gotha said:

Καλή χρονιά, σφφ!

1. Να φτιάξω, σουλουπώσω, διορθώσω, στείλω κάπου το καινούργιο μου βιβλίο. Πολλή δουλειά, αλλά μέχρι το καλοκαίρι θέλω να την έχω βγάλει.

2. Να βάλω κάτω μια απ' όλες τις ιδέες μου και να ξεκινήσω κάτι καινούργιο. Το φθινόπωρο να έχω ξεκινήσει.

3. Να γράψω άλλα δύο, τουλάχιστον, διηγήματα. Μέσα στη χρονιά να είναι.

Μετά από έξι μήνες, έχω να πω τα εξής:

1. Χαχαχααα... :rofl: Μέχρι το καλοκαίρι είπα... Ποιανού έτους; :lol:

2. Μάλλον θα πάει για του χρόνου.

3. Έγραψα ένα διήγημα (για το Game Nostalgic) κι ένα που δεν το μετράω (το φλασάκι της καραντίνας). Θέλω να γράψω άλλο ένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 2:52 AM, Solonor said:

1. Να πάρω πράσσσσσινο φως για το επόμενο μυθιστόρημα
2. Να γράψω 4-5 διηγήματα δίχως φ 

3. Να γράψω 4-5 διηγήματα με φ

4. Να πάρω παραπάνω από 1 σεντ/λέξη για κάποιο από αυτά

 

1. Στην αναμονή.

2. Αυτό πήγε καλά, έχω ήδη γράψει δώδεκα.

3. Αυτό τσουλάει, είμαι στα δύο, αλλά περιμένω περισσότερα.

4. Προς το παρόν έχω πάρει τα @@ μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καβαλήσαμε τη μέση του έτους και πήραμε την κατηφόρα στην άλλη πλευρά. Τι γράψατε ως εδώ; Τι θα γράψετε; Πως τα πάτε με τους στόχους σας;

Οι δικοί μου έχουν ως εξής:

 

1. Πολικός Σταθμός 44, μια γρήγορη περιπέτεια στον πολικό κύκλο, (50%)
2. Polar Station 44, η μετάφραση του από πάνω στα Αγγλικά, (50%)
3. Ένα αστυνομικό σε συνέχειες με την σκέψη να γίνει μια σειρά, (υπάρχει μια σκέψη για φαντασίας αντί αυτού) θα γίνει και φαντασίας ή οποία θα προηγηθεί , το αστυνομικό μετά  (σχεδιάζεται το φαντασίας) 
4. Μετάφραση του τρία στα Αγγλικά για δοκιμή στο Άμαζον.(ως άνω)
5. Ένα ιστορικό δοκίμιο πάνω σε καμπές όπου θα μπορούσε να είχε αλλάξει η ιστορία. - ολοκληρώθηκε
6. Ένα διήγημα φαντασίας - ολοκληρώθηκε
7. Έναν αριθμό ποιητικών έργων (γράφηκαν περισσότερα από ότι υπολόγιζα)

8. Μια συνεργασία με άλλους συγγραφείς σε μια ανθολογία. (καταπώς φαίνεται ακυρώθηκε)

9. Μετατροπή καταλλήλως στο Δάκρυ για να πάει στο Άμαζον θα γίνει δύο βιβλία και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα και μετά το φαντασίας που αναφέρθηκε στο 3. Το πρώτο βιβλίο εκδόθηκε και μεταφράζεται στα Αγγλικά. Επιμελούμαι το δεύτερο.

10. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (25%)

11. Συγγραφή ενός σεναρίου με δικαστική υπόθεση (30%)

12. Μετάφραση αυτού στα Αγγλικά (30%)

13. Μια μελέτη πάνω στον τύπο των ιδιωτικών συμφωνητικών - ολοκληρώθηκε

14. Ένα αστυνομικό διήγημα (ολοκληρώθηκε)

15. Νέα Προσθήκη:Επιμελούμαι ένα δράσης για να εκδοθεί στο smashwords τώρα το καλοκαίρι, 

Αυτά από εμένα, πως τα πάτε εσείς;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

α) Το ψευδοαραβικό έπρεπε να 'ναι στους alpha-readers το Πάσχα. Χα. Ακόμα παλεύω το τρίτο από τα εννέα μέρη. Αλλάτουλάχιστον τσουλάει.

β) Οι διορθώσεις στα Ξέφτια της Πλέξης μένουν στην αναμονή, για άλλη μια φορά

γ) Η σπονδυλωτή αφήγηση τρόμου, στον πραγματικό κόσμο, στην Ελλάδα ανά τους αιώνες μπαίνει σε αναμονή, λόγω του ψευδοαραβικού.

δ) Έναν Κόμπες ακόμα ή τους πρώτους τρεις από εκδότη, κανονικά και με τον νόμο, μεγάλος καημός, δεν ξέρω αν θα τον δούμε τελικά.

ε) Δευτερεύοντα σε προτεραιότητα project μπαίνουν όχι σε αναμονή, αλλά σε πάγο κανονικό, λόγω του ψευδοαραβικού.

 

Εν τω μεταξύ, έγραψα:

α) ένα διήγημα για μια ανθολογία στην οποία με κάλεσαν. Αναμένουμε την ανακοίνωση της έκδοσης για να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες.

β) ένα διήγημα για το writing callenge της Nyctophilia. Τίτλος "Για Δέσιμο". Βγήκε το e-book, δωρεάν, κατεβάζετε από εδώ.

γ) ένα διήγημα τρόμου στα αγγλικά, τίτλος "Doctor's Orders". Δεν τα κατάφερε εκεί που το είχα στείλει.

δ) ένα δεύτερο διήγημα στα αγγλικά, αυτή τη φορά dark fantasy, με τίτλο "Through lichen-ridden boulders". Ούτε αυτό τα κατάφερε.

ε) και έγραψα και το Game Nostalgic.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχεδόν ολόκληρωσα όλους τους παραπάνω στόχους. Τελικά αποφάσισα όμως να μην κάνω το demon lord 2 και το undead king. 

Το vampire sorcerer το ολοκλήρωσα, καθώς επίσης και μία νουβέλα στην ίδια σειρά και τον άλλο μήνα θα έχω και το δεύτερο μέρος.

Το θετικό στην όλη υπόθεση είναι ότι έκλεισα συμβόλαιο με μεγάλο παραδοσιακό εκδοτικό οίκο ηχο βιβλίων και τους επόμενους μήνες θα κυκλοφορήσει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..