Jump to content

ΣΑ #10 (8x8 (+2))


Ιρμάντα
 Share

Recommended Posts

image.png.d3c1622b7d957134e7cfd866c610dbb6.png ΣΑ Αριθμός Δέκα.

Αισίως πλην ανοσίως, φτάσαμε.

Φήμες λένε πως τρέξανε και κάτι μαθήματα δημιουργικής γραφής και ξεμυαλιστήκατε. Κάτι τα κουραμπιεδάκια, κάτι οι Άγριες Μέλισσες, κάτι ο Βαλεντίνος που έρχεται, να δούμε πώς θα σας συμμαζέψω. 

Καλά μου παιδάκια!

Η νέα μας άσκηση λέγεται 8x8+2 για έναν πολύ καλό λόγο. 

Δείτε με όλη σας την προσοχή τις παρακάτω εικόνες:

HTB19teCRXXXXXbvXXXXq6xXFXXXL.jpg.2a76fa3cb6e3a92f3d25aa709297a9c3.jpgd8qo4z4-bf3cfda5-870c-444b-a341-91a817e4b31a.thumb.jpg.10af80be2ea5c8e2ecf5893716580aa2.jpg.ed376b3bdd5e38e96e1ec07042528dfd.jpg

Τι ζητάμε:

Να γραφτεί μία ιστορία που να αρχίζει σε μία βιβλιοθήκη και να τελειώνει σε ένα οπλοστάσιο ή το αντίστροφο, να αρχίζει σε ένα οπλοστάσιο και να τελειώνει σε μία βιβλιοθήκη. 

Στο μεταξύ των δύο εικόνων, στην ιστορία δηλαδή που θα γράψετε, θα συμπεριλάβετε ένα από τα παρακάτω πακέτα λέξεων:

Spoiler

Πακέτο λέξεων ένα

Γυρολόγος, ζάρια, φίλτρο, κεφαλοθραύστης, ιερέας, εξομολόγηση, βιαστής, δέντρο.

Πακέτο λέξεων δύο

Ταξίδι, πρότζεκτ, ψυχίατρος, διπρόσωπος, λαβύρινθος, καρπός, κόσμημα, σκάκι.

Πακέτο λέξεων τρία

Τάμα, νεκρός, προσωπογραφία, νησί, άρωμα, κουρέλι, ασέλγεια, ακτή.

Πακέτο λέξεων τέσσερα

Χορός, κόκκινο, κρασί, αστέρι, αποχωρητήριο, παραφυλάω, βιβλίο, χαρτοκόπτης.

Πακέτο λέξεων πέντε

Ιππότης, άρματα, μπεκρής, μαλλιά, γράμμα, μάγισσα, προφητεία, χυλός.

Πακέτο λέξεων έξι

Δισκοπότηρο, μάτια, κρεβάτι, δοχείο νυκτός, κάρτες ταρώ, σάτυρος, πέος, καρφίτσα.

Πακέτο λέξεων επτά

Θεραπευτής/τρια, χελώνα, κερί, βαγόνι, κιάλια, κουρδιστός άνθρωπος (αυτόματο), πυξίδα, σάκος.

Πακέτο λέξεων οκτώ

Πτήση, ρολόι, καφές, εμετός, διευθύντρια, δόση, παράθυρο, περίστροφο.

 

Όπως παρατηρήσατε, οκτώ πακέτα επί οκτώ λέξεις το κάθε ένα, συν δύο εικόνες.

Tips:

  • Οποιοδήποτε είδος φαντασίας επιτρέπεται.
  • Επιτρέπεται απλή αναφορά στις λέξεις ακόμη και αν δεν παίζουν ουσιαστικό ρόλο σαν έννοιες. Η γυναίκα μπορεί να είναι τρομακτική σαν μάγισσα σε περιβάλλον εφ, η δόση μπορεί να είναι δόση φαρμάκων ή εφορίας, το τάμα μπορεί να είναι θρησκευτικό ή ανίερο και ούτω καθ' εξής. Οτιδήποτε μας κάνει, οποιοσδήποτε και σε όποια εποχή.
  • Η βιβλιοθήκη μπορεί να είναι οποιουδήποτε είδους βιβλιοθήκη. Φυσική, ψηφιακή, σε σπίτι, σε βιβλιοπωλείο, η οπλοθήκη μπορεί να είναι του κάστρου, του μουσείου, του εκκεντρικού συλλέκτη, του κρυφού εργοστασίου παραγωγής όπλων στην πίσω πλευρά του φεγγαριού. Οτιδήποτε και οπουδήποτε, ξαναλέω.
  • Γράψτε την ιστορία σας, μικρή ή μεγάλη, ξεκινώντας από την μία εικόνα και καταλήγοντας στη δεύτερη.
  • Διαλέξτε μονάχα ένα πακέτο λέξεων για κάθε ιστορία (εκτός και θέλετε να γράψετε παραπάνω από μία ιστορία.)
  • Η άσκηση αρχίζει από σήμερα και τελειώνει Δευτέρα, 16 Μαρτίου.
  • Ανεβάζετε ιστορίες και σχολιασμούς για τις ιστορίες των υπολοίπων εδώ, κατά τα γνωστά. Να περάσετε καλά και καλή σας επιτυχία!
Edited by Ιρμάντα
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

-Κυρία, κυρία!

-Ναι Γουίλλιαμ, μη μου πεις ότι έχεις πάλι ενδοιασμούς για την άσκηση όπως την προηγούμενη.

-Κάθε άλλο κυρία, αλλά πριν ξαμοληθώ να μάθω ποιο είναι το όριο των λέξεων;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, WILLIAM said:

-Κυρία, κυρία!

-Ναι Γουίλλιαμ, μη μου πεις ότι έχεις πάλι ενδοιασμούς για την άσκηση όπως την προηγούμενη.

-Κάθε άλλο κυρία, αλλά πριν ξαμοληθώ να μάθω ποιο είναι το όριο των λέξεων;

Όσο μπορείς καμάρι μου. Όσο σου χρειάζεται. 

Edited by Ιρμάντα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έτσι για να μην ξεχνιέστε: σας περιμένω. Δυσκολεύεστε πσυχούλες μου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά πραγματικά εγώ δυσκολεύομαι. Πιο συγκεκριμένα, δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί fantasy αυτό που γράφω ή πρέπει να τ' αλλάξω τελείως (πράγμα που, υποθέτω, ως τις 10 του μηνός δεν προλαβαίνω). 

Spoiler

Αυτό που γράφω έχει να κάνει με ένα κέντρο ιστορίας και μελετών, το οποίο περιέχει απόκρυφη γνώση (αυτό είναι η βιβλιοθήκη). Κάποιοι υψηλά ιστάμενοι θέλουν όμως να εμποδίσουν τη διάχυση της γνώσης και κάνουν διάφορα πράγματα για να εμποδίσουν τη μελέτη: λιγότερη χρηματοδότηση,δεν γίνονται προσλήψεις, θέλουν να κλείσουν τη βιβλιοθήκη του κέντρου μελετών και υπάρχει φόβος να κλείσουν κι ολόκληρο το ινστιτούτο. Πρώτα στέλνουν τους υφιστάμενούς τους για να κλείσουν τη βιβλιοθήκη, αυτοί δεν τα καταφέρνουν, καθώς η πρωταγωνίστρια, η Σοφία, η οποία δουλεύει εκεί και ανήκει και στο τάγμα προστασίας της γνώσης, του εμποδίζει με μόνη τη δύναμη της θέλησης της. Στο τέλος, οι ισχυροί που θέλουν να εμποδίσουν τη γνώση και το τάγμα υπεράσπισής της έρχονται σε σύγκρουση μέσα σ'  ένα μυστικό οπλοστάσιο.

Μετράει για fantasy, γλυκιά μας δασκάλα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κυρία Ιρμάντα, κάνα δυο ημέρες ακόμη παράταση μπορούμε να έχουμε; Είμαι στη δακτυλογράφηση, αλλά δεν τα έχω τελειώσει και ανησυχώ γιατί τη Δευτέρα έχω πολλές εξωτερικές εργασίες και φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να γράψω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 6:08 PM, Νίκη said:

Κυρία Ιρμάντα, κάνα δυο ημέρες ακόμη παράταση μπορούμε να έχουμε; Είμαι στη δακτυλογράφηση, αλλά δεν τα έχω τελειώσει και ανησυχώ γιατί τη Δευτέρα έχω πολλές εξωτερικές εργασίες και φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να γράψω.

Εννοείται. Μέχρι την επόμενη Δευτέρα, 16/03. Έχω τον μικρό με ωτίτιδα και δεν προφταίνω και εγώ να σας δω όπως θέλω....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Ιρμάντα, καλή δασκάλα! Περαστικά στον μικρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να κλίνουμε τις λέξεις; πχ το παραφυλάω να πούμε για κάποιους ότι παραφυλούσαν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να κλίνετε, να αλλάζετε χρόνο, αριθμούς, εγκλίσεις κ.λπ. Όχι όμως να αντικαταστήσετε μία λέξη με το παράγωγό της. Όχι, ας πούμε, χαρτοβιομηχανία αντί για χαρτί (π.χ.).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό δεν είναι Συγγραφικές Ασκήσεις, πρέπει να λέγεται "Σκασιαρχείο".

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μην γκρινιάζετε. Επανέρχομαι δρυμίτερη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to ΣΑ #10 (8x8 (+2))

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..