Jump to content

50 Βιβλία για το 2022


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

-Ιανουαριος

01. Σήμα κινδύνου - Lee Child (σελ 441) --->  9,5/10

02. Μοιραία Έλξη - Sandra Brown (σελ 444) --->  8,5/10

03. Το Εξπρές του μεσονυχτίου - Billy Hayes,William Hoffer (σελ 325) --->  9/10

04. Γενεσις 1:26 - Lucas Marmaduke (σελ 124) --->  3/10

05. Η Μονάδα - Don Winslow (σελ 530) --->  9,5/10

06. Λιγότερο από μηδέν - Bret Easton Ellis (σελ 206) --->  8/10

07. Γράμματα σε μία νεαρή φίλη - Jiddu Krishnamurti (σελ 60) --->  5/10

08. Σταθμός Καραντίρου - Drauzio Varella (σελ 386) --->  8,5/10

-Φεβρουάριος

09. Φυγή - Harlan Coben (σελ 428) --->  9/10

10. Ελεύθερη πτώση - Phillip Margolin (σελ 411) --->  8,5/10

11. Η Αλική στη χώρα του LSD - Alice X. (σελ 195) --->  6/10

12. Το ημερολόγιο του χελιδονιού - Amelie Nothomb (σελ 99) --->  7/10

13. Red - Jack Ketchum (σελ 199) --->  8/10

14. Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον - Richard Bach (σελ 141) --->  8/10

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής φαντασίας 2 (σελ 224)

2) Alexandre Dumas: Το σιδηρούν προσωπείο (σελ 717)

3) William King: Ο εξολοθρευτής των τρολ (σελ 310)

4) William King: Ο εξολοθρευτής των σκέιβεν (σελ 333)

5) William King: Ο εξολοθρευτής των δαιμόνων (σελ 316)

Link to comment
Share on other sites

1. Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (509) 9,5/10
2. Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος - Ουίνστον Τσώρτσιλ (1696) 10/10

Το ενδιαφέρον σε αυτό το βιβλίο είναι ότι μπορούμε να παρακολουθήσουμε την ιστορία του Β΄.Π.Π. από την σκοπιά ενός από τους βασικότερους πρωταγωνιστές του πολέμου και έτσι δεν έχουμε μόνο μια απλή εξιστόρησή του αλλά βλέπουμε και τα παρασκήνια και τις αιτίες των σημαντικότερων αποφάσεων που έκριναν την ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων. Σκοπός του Τσώρτσιλ όπως μου φάνηκε δεν ήταν απλώς να καταγράψει την ιστορία του Β΄.Π.Π. αλλά και να εκθέσει την προσωπική του άποψη σχετικά με τις αιτίες που οδήγησαν στην έκρηξή του και να εξηγήσει τα κίνητρά του κατά την λήψη των αποφάσεών του.
Φυσικά από το 1956 που γράφτηκε το βιβλίο έχουν βγει ποιο αναλυτικά και ποιο αντικειμενικά βιβλία για τον Β΄.Π.Π. από ιστορικούς που είχαν πρόσβασή σε αρχεία από όλες τις εμπλεκόμενες  χώρες, αλλά ακόμα και έτσι το συγκεκριμένο είναι από τα απαραίτητα για κάποιον που θέλει να έχει μια σφαιρική άποψη για την παγκόσμια ιστορία.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vaggelis said:

1. Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (509) 9,5/10
2. Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος - Ουίνστον Τσώρτσιλ (1696) 10/10

Το ενδιαφέρον σε αυτό το βιβλίο είναι ότι μπορούμε να παρακολουθήσουμε την ιστορία του Β΄.Π.Π. από την σκοπιά ενός από τους βασικότερους πρωταγωνιστές του πολέμου και έτσι δεν έχουμε μόνο μια απλή εξιστόρησή του αλλά βλέπουμε και τα παρασκήνια και τις αιτίες των σημαντικότερων αποφάσεων που έκριναν την ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων. Σκοπός του Τσώρτσιλ όπως μου φάνηκε δεν ήταν απλώς να καταγράψει την ιστορία του Β΄.Π.Π. αλλά και να εκθέσει την προσωπική του άποψη σχετικά με τις αιτίες που οδήγησαν στην έκρηξή του και να εξηγήσει τα κίνητρά του κατά την λήψη των αποφάσεών του.
Φυσικά από το 1956 που γράφτηκε το βιβλίο έχουν βγει ποιο αναλυτικά και ποιο αντικειμενικά βιβλία για τον Β΄.Π.Π. από ιστορικούς που είχαν πρόσβασή σε αρχεία από όλες τις εμπλεκόμενες  χώρες, αλλά ακόμα και έτσι το συγκεκριμένο είναι από τα απαραίτητα για κάποιον που θέλει να έχει μια σφαιρική άποψη για την παγκόσμια ιστορία.  

Αυτό διάβασες; Δεν συμφωνούν οι σελίδες αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο, είναι το μόνο που βρήκα με τίτλο πρωτοτύπου ''The second world war''. Ρωτάω γιατί έχω το εξάτομο από την εφημερίδα Καθημερινή και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το πλήρες κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κιμ Τζιγιάνγκ, γεννημένη το 1982. Χμ, δεν ξετρελάθηκα. Η αλήθεια είναι ότι για κάποιο λόγο περίμενα κάτι στο ύφος και με την ποιότητα της καταπληκτικής ταινίας "Παράσιτα", δηλαδή μια καθηλωτική ιστορία που να αναδεικνύει κάποιες παθογένειες της Νοτιοκορεάτικης κοινωνίας -που στην περίπτωση του βιβλίου έχουν να κάνουν με τη θέση της γυναίκας στην οικογένεια και την εργασία-, όμως το βιβλίο μου φάνηκε μάλλον ρηχό και χωρίς ιδιαίτερο συγγραφικό στιλ, σε σημεία ένιωθα ότι διάβαζα άρθρο ή δημοσιογραφική έρευνα και όχι μυθιστόρημα. Φυσικά έμαθα πολλά πράγματα, αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει με ένα άρθρο σε περιοδικό ή με ένα ντοκιμαντέρ. Εγώ θα ήθελα ένα δυνατό, ίσως ωμό, ίσως κυνικό μυθιστόρημα, που μέσω της ιστορίας και της σκιαγράφησης της πρωταγωνίστριας, άνετα η συγγραφέας θα μπορούσε να πει τα ίδια πράγματα, θα μπορούσε να αναδείξει τα ίδια προβλήματα και τις ίδιες παθογένειες που αναδεικνύει με το συγκεκριμένο βιβλίο, με περισσότερη όμως φινέτσα, με πιο λογοτεχνικό και πιο προσωπικό ύφος και στιλ γραφής. Να, ας πούμε, ό,τι περίπου κατάφερε η Χαν Κανγκ με το "Η χορτοφάγος" που διάβασα πρόπερσι. Τέλος πάντων, καλούτσικο, χρήσιμο, γενικά ενδιαφέρον, αλλά απλοϊκά γραμμένο, χωρίς συναίσθημα και με αδιάφορους χαρακτήρες.

-Φεβρουάριος

13. Τζον Λε Καρέ - Σίλβερβιου (σελ. 252). 8/10
14. Αντελίν Ντιντονέ - Αληθινή ζωή (σελ. 270). 8/10
15. Νίκος βασιλειάδης - Ο συμβολαιογράφος (σελ. 52). 8/10
16. Πατρίσια Χάισμιθ - Κάρολ (σελ. 419). 8.5/10
17. Στίβεν Κινγκ - Κούτζο (σελ. 379). 8.5/10
18. Έλερι Κουίν - Φόνος στις 45 στροφές (σελ. 185). 7.5/10
19. Τζον Φόουλς - Η γυναίκα του Γάλλου υπολοχαγού (σελ. 448). 9/10
20. Πατρίσια ΜακΝτόναλντ - Χωρίς επιστροφή (σελ. 376). 6/10
21. Τσο Ναμ-Τζου - Κιμ Τζιγιάνγκ, γεννημένη το 1982 (σελ. 179). 6.5/10

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Δημήτρης said:

Αυτό διάβασες; Δεν συμφωνούν οι σελίδες αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο, είναι το μόνο που βρήκα με τίτλο πρωτοτύπου ''The second world war''. Ρωτάω γιατί έχω το εξάτομο από την εφημερίδα Καθημερινή και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι το πλήρες κείμενο.

Ναι αυτό είναι.  Το πήρα μαζί με την εφημερίδα "Το Βήμα"  που το είχε πρόσφατα σε προσφορά, σε τέσσερις τόμους όμως. Η διαφορά στις σελίδες ίσως έχει να κάνει με το μέγεθος των σελίδων. Το γραφεί  στην αρχή εξάλλου ότι είναι ανατύπωση από τις εκδόσεις "Γκοβόστης".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα κορίτσια. Σχόλιο εδώ: Διάφοροι συγγραφείς θρίλερ

-Φεβρουάριος

13. Τζον Λε Καρέ - Σίλβερβιου (σελ. 252). 8/10
14. Αντελίν Ντιντονέ - Αληθινή ζωή (σελ. 270). 8/10
15. Νίκος βασιλειάδης - Ο συμβολαιογράφος (σελ. 52). 8/10
16. Πατρίσια Χάισμιθ - Κάρολ (σελ. 419). 8.5/10
17. Στίβεν Κινγκ - Κούτζο (σελ. 379). 8.5/10
18. Έλερι Κουίν - Φόνος στις 45 στροφές (σελ. 185). 7.5/10
19. Τζον Φόουλς - Η γυναίκα του Γάλλου υπολοχαγού (σελ. 448). 9/10
20. Πατρίσια ΜακΝτόναλντ - Χωρίς επιστροφή (σελ. 376). 6/10
21. Τσο Ναμ-Τζου - Κιμ Τζιγιάνγκ, γεννημένη το 1982 (σελ. 179). 6.5/10
22. Κάριν Σλότερ - Όμορφα κορίτσια (σελ. 677). 9/10

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής φαντασίας 2 (σελ 224)

2) Alexandre Dumas: Το σιδηρούν προσωπείο (σελ 717)

3) William King: Ο εξολοθρευτής των τρολ (σελ 310)

4) William King: Ο εξολοθρευτής των σκέιβεν (σελ 333)

5) William King: Ο εξολοθρευτής των δαιμόνων (σελ 316)

6) William King: Ο εξολοθρευτής των δράκων (σελ 310)

Link to comment
Share on other sites

Τα αιμοβόρα σκαθάρια. Σχόλιο εδώ: Εκδοσεις σιμωσι βιβλια

-Φεβρουάριος

13. Τζον Λε Καρέ - Σίλβερβιου (σελ. 252). 8/10
14. Αντελίν Ντιντονέ - Αληθινή ζωή (σελ. 270). 8/10
15. Νίκος βασιλειάδης - Ο συμβολαιογράφος (σελ. 52). 8/10
16. Πατρίσια Χάισμιθ - Κάρολ (σελ. 419). 8.5/10
17. Στίβεν Κινγκ - Κούτζο (σελ. 379). 8.5/10
18. Έλερι Κουίν - Φόνος στις 45 στροφές (σελ. 185). 7.5/10
19. Τζον Φόουλς - Η γυναίκα του Γάλλου υπολοχαγού (σελ. 448). 9/10
20. Πατρίσια ΜακΝτόναλντ - Χωρίς επιστροφή (σελ. 376). 6/10
21. Τσο Ναμ-Τζου - Κιμ Τζιγιάνγκ, γεννημένη το 1982 (σελ. 179). 6.5/10
22. Κάριν Σλότερ - Όμορφα κορίτσια (σελ. 677). 9/10
23. Ρίτσαρντ Λιούις - Τα αιμοβόρα σκαθάρια (σελ. 246). 5.5/10

Link to comment
Share on other sites

14. Κυνηγοί κεφαλών - John King, σελ 341 (8/10)

Είναι το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας που ξεκινά με το " Εργοστάσιο ποδοσφαίρου ". Ο συγγραφέας γράφει για τις εργατικές τάξεις του Λονδίνου. Δίνει στους ήρωες της ιστορίας φωνή, μας αφήνει να ακούσουμε τους φόβους, τα προβλήματα και τις ελπίδες τους με πειστικό και αυθεντικό τρόπο.Ενα βιβλίο ουσίας και χιούμορ, καλύτερο γραμμένο και πιο ευχάριστο  από το πρώτο της τριλογίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Το τελευταίο Κρασί - Mary Renault(σελ. 455)  7,5/10
  2. Κλοιός Θανάτου - Lee Child (σελ 496)  8,5/10

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μισαλλόδοξος. Αυτό είναι το πρώτο βιβλίο του Πιτ Ντέξτερ που διαβάζω (στα ελληνικά κυκλοφορεί ακόμα ένα, το "Ο τύπος του Τύπου" aka The Paperboy, το οποίο ανήκει στη συλλογή μου), και δηλώνω εξαιρετικά ικανοποιημένος, τόσο από την ιστορία, όσο κυρίως από τη γραφή και την ατμόσφαιρα. Ο συγγραφέας με την απλή αλλά συνάμα δυνατή ιστορία του, μας δίνει μια εικόνα από μια μικρή πόλη του Αμερικάνικου Νότου κατά τη δεκαετία του '50, με όλες τις παθογένειες της κοινωνίας της μικρής αυτής πόλης, όπως ο ρατσισμός, η υποκρισία, η βία, και άλλα πολλά. Η γραφή του Ντέξτερ είναι εξαιρετική, λιτή και λακωνική αλλά παράλληλα με βάθος σε εικόνες και νοήματα, σίγουρα σαν συγγραφέας έχει την οξυδέρκεια και την απαραίτητη παρατηρητικότητα για να περιγράψει μια ολόκληρη κοινωνία και να πιάσει την ουσία των ηθών, των εθίμων και των χαρακτήρων του Νότου, χωρίς να πλατειάζει και να περιττολογεί. Πραγματικά πολύ δυνατό, ενδιαφέρον και καλογραμμένο μυθιστόρημα, με έναν κεντρικό κακό της ιστορίας που σίγουρα σε ορισμένα σημεία σε κάνει να ανατριχιάζεις. Πολύ ευχαρίστως θα έβλεπα και την κινηματογραφική μεταφορά του 1991, με τον φοβερό ρόλο του Πάρις Τράουτ να τον υποδύεται ο Ντένις Χόπερ (ιδανική επιλογή θαρρώ!).

-Φεβρουάριος

13. Τζον Λε Καρέ - Σίλβερβιου (σελ. 252). 8/10
14. Αντελίν Ντιντονέ - Αληθινή ζωή (σελ. 270). 8/10
15. Νίκος βασιλειάδης - Ο συμβολαιογράφος (σελ. 52). 8/10
16. Πατρίσια Χάισμιθ - Κάρολ (σελ. 419). 8.5/10
17. Στίβεν Κινγκ - Κούτζο (σελ. 379). 8.5/10
18. Έλερι Κουίν - Φόνος στις 45 στροφές (σελ. 185). 7.5/10
19. Τζον Φόουλς - Η γυναίκα του Γάλλου υπολοχαγού (σελ. 448). 9/10
20. Πατρίσια ΜακΝτόναλντ - Χωρίς επιστροφή (σελ. 376). 6/10
21. Τσο Ναμ-Τζου - Κιμ Τζιγιάνγκ, γεννημένη το 1982 (σελ. 179). 6.5/10
22. Κάριν Σλότερ - Όμορφα κορίτσια (σελ. 677). 9/10
23. Ρίτσαρντ Λιούις - Τα αιμοβόρα σκαθάρια (σελ. 246). 5.5/10
24. Πιτ Ντέξτερ - Ο μισαλλόδοξος (σελ. 408). 9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15. Η Νανά πόρνη, παντρεμένη και καλόγρια - Pietro Aretino, σελ 192 (7/10)

Ο περίφημος Αρετινος γεννήθηκε στη Τοσκάνη το 1492. Το ανήσυχο πνεύμα του τον οδηγεί στη συγγραφή. Πέθανε το 1556 αναγνωρισμένος από τους συγχρόνους του.

Με μία πρώτη ανάγνωση ο Αρετινος είναι πορνογραφος, εξετάζοντας με μία δεύτερη ματιά το έργο του θα δούμε ότι κρατά μία θαυμαστή ισορροπία ανάμεσα στο χυδαίο και το ποιητικό, τις άσεμνες περιγραφές και τις λυρικές εξάρσεις. Όλα αυτά μας περιγράφουν την κουλτούρα και τις λαϊκές συμπεριφορές της εποχής.

Η Νανά πόρνη, παντρεμένη και καλόγρια δεν είναι τίποτα άλλο παρά η δολιοφθορά και η διάβρωση των αξιών που δημοσίως περιφρουρουσε και ιδιωτικός παραβίαζε η κοινωνία της εποχής. Η διαφθορά της εκκλησίας, το προσωπείο του καλού οικογενειάρχη και η εθελοτυφλία μπροστά στις ερωτικές απολαύσεις είναι για τον Αρετινο το αγαπημένο πεδίο για κριτική σάτιρα και ειρωνεία. Συνδυάζοντας ταυτόχρονα τη μυθιστορηματική γραφή και την αμεσότητα της καθημερινότητας.

Edited by yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Ιανουαριος

01. Σήμα κινδύνου - Lee Child (σελ 441) --->  9,5/10

02. Μοιραία Έλξη - Sandra Brown (σελ 444) --->  8,5/10

03. Το Εξπρές του μεσονυχτίου - Billy Hayes,William Hoffer (σελ 325) --->  9/10

04. Γενεσις 1:26 - Lucas Marmaduke (σελ 124) --->  3/10

05. Η Μονάδα - Don Winslow (σελ 530) --->  9,5/10

06. Λιγότερο από μηδέν - Bret Easton Ellis (σελ 206) --->  8/10

07. Γράμματα σε μία νεαρή φίλη - Jiddu Krishnamurti (σελ 60) --->  5/10

08. Σταθμός Καραντίρου - Drauzio Varella (σελ 386) --->  8,5/10

-Φεβρουάριος

09. Φυγή - Harlan Coben (σελ 428) --->  9/10

10. Ελεύθερη πτώση - Phillip Margolin (σελ 411) --->  8,5/10

11. Η Αλική στη χώρα του LSD - Alice X. (σελ 195) --->  6/10

12. Το ημερολόγιο του χελιδονιού - Amelie Nothomb (σελ 99) --->  7/10

13. Red - Jack Ketchum (σελ 199) --->  8/10

14. Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον - Richard Bach (σελ 141) --->  8/10

-Μάρτιος

15. Το κουαρτέτο του Χάρλεμ - James Baldwin (σελ 757) --->  8,5/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής φαντασίας 2 (σελ 224)

2) Alexandre Dumas: Το σιδηρούν προσωπείο (σελ 717)

3) William King: Ο εξολοθρευτής των τρολ (σελ 310)

4) William King: Ο εξολοθρευτής των σκέιβεν (σελ 333)

5) William King: Ο εξολοθρευτής των δαιμόνων (σελ 316)

6) William King: Ο εξολοθρευτής των δράκων (σελ 310)

7) William King: Ο εξολοθρευτής των τεράτων (σελ 301)

Link to comment
Share on other sites

1. Ντάντε Αλιγκιέρι - Η Θεία Κωμωδία, Κόλαση, Ζαχαραόπουλος (236)
2. Γιώργος Γιώτσας - Το Μακρύ Σοκάκι, Λυκόφως (100) 10/10
3. H.P.Lovecraft - Όνειρα στο Σπίτι της Μάγισσας, Αίολος (170) 8/10
4. H.P.Lovecraft - Η Σκιά Πέρα Από τον Χρόνο, Αίολος (173) 8/10
5. H.P.Lovecraft - Το Ασημένιο Κλειδί, Αίολος (215) 8/10
6. H.P.Lovecraft - Ο Τρόμος του Ντάνγουιτς, Αίολος (169) 10/10

 

O τόμος Ασημένιο Κλειδί κινείται κυρίως στο Dream Cycle, που δεν είναι και το αγαπημένο μου. Ωστόσο η ιστορία με τον Κάρτερ πολύ δυνατή. Ξεχωρίζει και το The Thing on the Doorstep.

Ο Τρόμος στο Ντάνγουιτς ίσως είναι και ο πιο "δυνατός" του Αίολου, Περιέχει το ομότιτλο καθώς και το Call of Cthulhu, τα οποία είναι εξαιρετικά

Edited by Βακχος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Η Ηρωική Πορεία της Ανεξάρτητης Μεραρχίας στη Μικρά Ασία· Άυγουστος 1922 (103)

2. Το Ιππικό Στον Ελληνικό Στρατό (61)

3. Ο Ελληνικός Στρατός Κατά Τους Βαλκανικούς Πολέμους (434)

4. Ανεξάρτητος Μεραρχία, Η Κάθοδος Των Νεωτέρων Μυρίων 16-31 Αυγούστου 1922 (321)

5. Η Ηχώ Του Κακού (510)  (κριτική εδώ: https://community.sff.gr/topic/16245-richard-montanari/#comment-332735 )

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός φίλος. Εδώ και χρόνια έχω και τα τρία βιβλία της Ντόνα Ταρτ, τώρα αποφάσισα να διαβάσω επιτέλους κάποιο δικό της γιατί είχα όρεξη για ένα μεγάλο, παχύ βιβλίο, και έτσι έπιασα το "Ο μικρός φίλος", που είναι το δεύτερό της βιβλίο και μάλλον το πιο αδύναμο με βάση τις κριτικές που υπάρχουν αριστερά και δεξιά. Ε, λοιπόν, εγώ το βιβλίο αυτό το κατευχαριστήθηκα! Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ μια φορά πέρασα εξαιρετικά την ώρα μου, σίγουρα τις έξι μέρες που κράτησε η ανάγνωσή του μου κράτησε πολύ καλή παρέα, και μπορώ να πω ότι τώρα που το τελείωσα (χθες το βράδυ δηλαδή) θα μου λείψει ο μικρόκοσμος του βιβλίου, θα μου λείψουν ορισμένοι χαρακτήρες του και οπωσδήποτε θα μου λείψει η όλη ατμόσφαιρα. Αντικειμενικά, σαν βιβλίο έχει πολλά θεματάκια, όπως για παράδειγμα η ταυτότητά του: Είναι ιστορία μυστηρίου; Είναι κοινωνικό δράμα; Είναι ιστορία ενηλικίωσης; Είναι λίγο all over the place που λένε και στο χωριό μου, έχει λίγο απ' όλα, και σίγουρα η συγγραφέας πολυλογεί εδώ κι εκεί, το τόσο το κάνει τόοοσο, όμως προσωπικά ευχαριστήθηκα και απόλαυσα την κάθε σελίδα, γιατί πολύ απλά μου άρεσε πάρα, μα πάρα πολύ ο τρόπος γραφής της, η ατμόσφαιρα της μικρής πόλης της Πολιτείας του Μισισιπή, αλλά και η μικρή πρωταγωνίστρια, η Χάριετ, την οποία και συμπάθησα παρά τις φανερές ατέλειες που έχει σαν χαρακτήρας. Ναι, πιστεύω ότι σαν βιβλίο δεν είναι καθόλου για όλα τα γούστα, μπορώ να κατανοήσω τόσο αυτούς που το λάτρεψαν (π.χ. η αφεντιά μου) όσο και αυτούς που το έθαψαν ή που το παράτησαν στη μέση (ή και πριν από τη μέση). Προσωπικά, όταν η γραφή μου κάνει κλικ (και εδώ μου έκανε πολύ έντονα κλικ), όταν υπάρχουν έντονες σκηνές και εικόνες, όταν απολαμβάνω την ατμόσφαιρα και τους χαρακτήρες, τότε μπορώ να παραβλέψω τις όποιες ατέλειες στην πλοκή ή την κοσμοπλασία. Άλλωστε, δεν είμαι και κανένα στριμμένο άντερο! Ουσιαστικά το μόνο αρνητικό που βρήκα στο βιβλίο είναι το κάααπως απότομο τέλος, αν και μάλλον όποιο τέλος κι αν είχε το ίδιο απότομο θα μου φαινόταν, γιατί δέθηκα τόσο πολύ με την ιστορία και τους χαρακτήρες, που δεν ήθελα να τελειώσει. Τώρα οι προσδοκίες μου για τα άλλα δυο βιβλία της Ταρτ που με περιμένουν, είναι σαφώς υψηλότερες!

-Μάρτιος

25. Ντόνα Ταρτ - Ο μικρός φίλος (σελ. 967). 9/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (509) 9,5/10
2. Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος - Ουίνστον Τσώρτσιλ (1696) 10/10
3. Η καταγωγή των ειδών - Κάρολος Δαρβίνος (557) 10/10

Εν πρώτοις να ανακοινώσω  ότι το συγκεκριμένο βιβλίο δεν είχα εξαρχής καμία πρόθεση να το αγοράσω και πάνω απ' όλα να το διαβάσω. Και πριν οποιοσδήποτε  αρχίσει να αναφωνεί: "πάει αυτός παλάβωσε, το χάνουμε το παλικάρι", εξηγούμε.  
Το βιβλίο αυτό το είχε προσφέρει η εφημερίδα "Το Βήμα" πριν από δεκαπέντε χρόνια περίπου και από τότε απλώς κάθονταν στην βιβλιοθήκη μου και μάζευε σκόνη, μέχρι που πριν λίγο καιρό άρχισα να σκέφτομαι: "πόσο δύσκολη είναι τελικά η ανάγνωσή του, για κάποιον που δεν είναι βιολόγος για παράδειγμα";
Με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα ότι με μια μικρή προσήλωση, για να καταλάβεις κάποιες δύσκολες έννοιες, διαβάζεται αρκετά άνετα. Ο λόγος είναι ότι ενώ "Η καταγωγή των ειδών" θεμελίωσε την Βιολογία και άλλες παρεμφερείς επιστήμες, γράφτηκε πριν καθιερωθεί η σύγχρονη επιστημονική γλώσσα, που κάνει κάπως δύσκολη την ανάγνωση επιστημονικών βιβλίων, οπότε το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησε ο Δαρβίνος στο βιβλίο είναι αρκετά απλό, ενώ και τα πολλά παραδείγματα για το πως λειτουργεί στην πράξη η Φυσική Επιλογή το κάνουν πολύ κατανοητό, ακόμα και για κάποιον που δεν έχει γνώσεις βιολογίας. 
Δεν είναι φυσικά βιβλίο εκλαϊκευμένης επιστήμης, αλλά για όποιον έχει όρεξη και περιέργεια για το πως λειτουργεί ο φυσικός κόσμος συστήνεται.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, vaggelis said:

1. Ο τελευταίος των Μοϊκανών - Τζέιμς Φένιμορ Κούπερ (509) 9,5/10
2. Β΄ Παγκόσμιος Πόλεμος - Ουίνστον Τσώρτσιλ (1696) 10/10
3. Η καταγωγή των ειδών - Κάρολος Δαρβίνος (557) 10/10

Εν πρώτοις να ανακοινώσω  ότι το συγκεκριμένο βιβλίο δεν είχα εξαρχής καμία πρόθεση να το αγοράσω και πάνω απ' όλα να το διαβάσω. Και πριν οποιοσδήποτε  αρχίσει να αναφωνεί: "πάει αυτός παλάβωσε, το χάνουμε το παλικάρι", εξηγούμε.  
Το βιβλίο αυτό το είχε προσφέρει η εφημερίδα "Το Βήμα" πριν από δεκαπέντε χρόνια περίπου και από τότε απλώς κάθονταν στην βιβλιοθήκη μου και μάζευε σκόνη, μέχρι που πριν λίγο καιρό άρχισα να σκέφτομαι: "πόσο δύσκολη είναι τελικά η ανάγνωσή του, για κάποιον που δεν είναι βιολόγος για παράδειγμα";
Με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα ότι με μια μικρή προσήλωση, για να καταλάβεις κάποιες δύσκολες έννοιες, διαβάζεται αρκετά άνετα. Ο λόγος είναι ότι ενώ "Η καταγωγή των ειδών" θεμελίωσε την Βιολογία και άλλες παρεμφερείς επιστήμες, γράφτηκε πριν καθιερωθεί η σύγχρονη επιστημονική γλώσσα, που κάνει κάπως δύσκολη την ανάγνωση επιστημονικών βιβλίων, οπότε το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησε ο Δαρβίνος στο βιβλίο είναι αρκετά απλό, ενώ και τα πολλά παραδείγματα για το πως λειτουργεί στην πράξη η Φυσική Επιλογή το κάνουν πολύ κατανοητό, ακόμα και για κάποιον που δεν έχει γνώσεις βιολογίας. 
Δεν είναι φυσικά βιβλίο εκλαϊκευμένης επιστήμης, αλλά για όποιον έχει όρεξη και περιέργεια για το πως λειτουργεί ο φυσικός κόσμος συστήνεται.  

Το έχω και εγώ να σκονίζεται. Αν δεν κάνω λάθος, επίσης από ''Το Βήμα'' σε μία σειρά hardcover βιβλίων που είχαν βγει πριν από αρκετά χρόνια. Όλο λέω ότι θα διαβάσω και όλο δεν το κάνω! Αν και δεν βρίσκεται πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου όπως άλλα non fiction, σαφώς και θέλω κάποια στιγμή να δω περί τίνος πρόκειται. 

Και σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, δεν ξέρω αν γνωρίζεις το ''Ταξιδεύοντας με το Μπιγκλ- Στη Γη του Πυρός και τα νησιά Γκαλαπάγκος''. Πρόκειται απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω, για επιστημονικό- ερευνητικό ταξίδι που πραγματοποίησε πριν γράψει την μελέτη που ταρακούνησε τον κόσμο. Κυκλοφορεί στα Ελληνικά στη καλαίσθητη ταξιδιωτική σειρά των εκδόσεων Στοχαστής. Και ναι, ούτε αυτό το έχω διαβάσει ακόμη :)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Το τελευταίο Κρασί - Mary Renault(σελ. 455)  7,5/10
  2. Κλοιός Θανάτου - Lee Child (σελ 496)  8,5/10
  3. Ζωντανός Θρύλος - Matheson Richard (σελ 178)  7/10

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  1. Quantum of nightmares, Charles Stross (357)
  2. Ένα σκοτεινό δωμάτιο, Α. Παπαχελάς (630)
  3. Escape from Yokailand, Chales Stross (83)
Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα: Ιστορίες Ελληνικής φαντασίας 2 (σελ 224)

2) Alexandre Dumas: Το σιδηρούν προσωπείο (σελ 717)

3) William King: Ο εξολοθρευτής των τρολ (σελ 310)

4) William King: Ο εξολοθρευτής των σκέιβεν (σελ 333)

5) William King: Ο εξολοθρευτής των δαιμόνων (σελ 316)

6) William King: Ο εξολοθρευτής των δράκων (σελ 310)

7) William King: Ο εξολοθρευτής των τεράτων (σελ 301)

8) Ωρόρα: Ιστορίες σε παράξενες θάλασσες (σελ 239)

Link to comment
Share on other sites

Mason & Dixon. Σχόλιο εδώ: Thomas Pynchon

-Μάρτιος

25. Ντόνα Ταρτ - Ο μικρός φίλος (σελ. 967). 9/10
26. Τόμας Πίντσον - Mason & Dixon (σελ. 847). 9/10

Link to comment
Share on other sites

  • BladeRunner unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..