Jump to content

Διάφοροι συγγραφείς θρίλερ

Recommended Posts

BladeRunner

Τζον Γκρίσαμ - Κωδικό Όνομα Πελεκάνος (The Pelican Brief, 1992)

Τρίτο βιβλίο του Τζον Γκρίσαμ που διαβάζω, μετά το "Το Νησί Καμίνο" και το "Οι άνεμοι του Καμίνο", και ήταν και αυτό με τη σειρά του εξαιρετικά ψυχαγωγικό, ευκολοδιάβαστο και ενδιαφέρον, έστω και αν δεν μπορώ να πω ότι με συγκλόνισε ή ότι με ταρακούνησε στον απόλυτο βαθμό. Είναι ένα εθιστικό πολιτικό θρίλερ με γρήγορους ρυθμούς στην πλοκή, με λίγη αγωνία και ένταση, που όμως νομίζω ότι του λείπει τρόπον τινά το στοιχείο της έκπληξης, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια ανατροπή, κάποια φοβερή αποκάλυψη, κάτι το αναπάντεχο τέλος πάντων, που να ξαφνιάσει τον αναγνώστη. Όμως δεν το συζητάω, διαθέτει σασπένς και λίγο νεύρο, έχει κάμποσες δυνατές σκηνές, αλλά και εξαιρετική ατμόσφαιρα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τρία βιβλία του Γκρίσαμ που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, με έχουν πείσει ότι αν μη τι άλλο είναι ένας συγγραφέας θρίλερ που ψυχαγωγεί, που έχει ωραία πραγματάκια να προσφέρει στους λάτρεις του είδους.

8/10

• Like 3
  • 3 weeks later...
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• BladeRunner

106

• Δημήτρης

9

• Mictantecutli

5

• gregor1

3

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ουν-σου Κιμ - Οι μηχανορράφοι (The Plotters, 2010) Μάλλον μια από τις ευχάριστες εκδοτικές εκπλήξεις της χρονιάς, όσον αφορά το είδος των θρίλερ. Και αυτό το γράφω γιατί η (πικρή) αλήθεια είναι ό

Έντουαρντ Κόνλον - Αίμα στο αίμα (Red on Red, 2011) Το τούβλο αυτό κυκλοφόρησε στα ελληνικά το 2013, αλλά δεν το αγόρασα άμεσα επειδή τότε δεν με είχαν πείσει οι κριτικές, όμως το πέτυχα σε σχετι

Ντον Γουίνσλοου - Η Μονάδα (The Force, 2017) Εντάξει, έχω μείνει με το στόμα ανοικτό. Ήμουν σχετικά προετοιμασμένος με αυτά που με περίμεναν στο βιβλίο αυτό, αλλά ειλικρινά δεν περίμενα ότι θα με

Posted Images

BladeRunner

Σκοτ Τάροου - Αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου (Presumed Innocent, 1987)

Επιτέλους πήρα την απόφαση να διαβάσω το πολυδιαβασμένο αυτό θρίλερ, από τη μια γιατί είναι από τα πιο καλά και πλέον κλασικά δικαστικά θρίλερ που κυκλοφορούν εκεί έξω και από την άλλη γιατί κάποια στιγμή θα ήθελα να δω και την ομότιτλη ταινία του Άλαν Τζ. Πάκουλα, που είναι ένας από τους σκηνοθέτες που εκτιμώ πολύ. Και, βέβαια, πολύ απλά γιατί ήθελα να διαβάσω ένα θρίλερ με μυστήριο, νομικά κόλπα και όλα αυτά τα ωραία. Λοιπόν, ναι, πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον, καλογραμμένο και εθιστικό δικαστικό θρίλερ, με όλα τα καλούδια του είδους αλλά και της σχολής και της εποχής του, κατάφερε να με κρατήσει από την αρχή μέχρι το τέλος. Γενικά, δεν συγκλονίστηκα κιόλας -κάποια πραγματάκια τα έβλεπα να έρχονται-, αλλά μου άρεσαν κάποιες εκπλήξεις εδώ κι εκεί στην πλοκή, λάτρεψα την όλη ατμόσφαιρα, ενώ σίγουρα μου άρεσε και το στιλ γραφής του Τάροου. Γενικά, είναι ένα αρκετά ποιοτικό, ψυχαγωγικό και εθιστικό θρίλερ που αν μη τι άλλο θα σας κρατήσει καλή συντροφιά για λίγες ώρες.

8.5/10

• Like 2
  • 2 weeks later...
BladeRunner

567744623_.jpg.e01f805d9eab11c3364ed7385e6101f8.jpg

Σ. Τζ. Τιούντορ - Φλεγόμενα κορίτσια (The Burning Girls, 2021)

Από το 2018 η Τιούντορ έχει δημιουργήσει μια παράδοση, να γράφει και να εκδίδει ένα βιβλίο κάθε χρόνο, το ίδιο και οι εκδόσεις Κλειδάριθμος που φέρνουν στην Ελλάδα τα βιβλία την ίδια χρονιά που εκδίδονται στο εξωτερικό, το ίδιο κι εγώ, που από το 2018 έχω διαβάσει πλέον όλα της τα βιβλία, ένα κάθε χρόνο, με τη σειρά που κυκλοφόρησαν σε εξωτερικό και Ελλάδα. Ελπίζω το ίδιο να συμβεί και του χρόνου, γιατί αν μη τι άλλο η Τιούντορ μου αρέσει σαν συγγραφέας, και τούτο το βιβλίο μπορεί να μην με εντυπωσίασε και τόσο πολύ, πάντως οπωσδήποτε με κράτησε στην τσίτα από την αρχή μέχρι το τέλος και μου χάρισε κάμποσες ψυχαγωγικές ώρες. Πιστεύω ότι όσοι λάτρεψαν ή έστω ικανοποιήθηκαν από τα προηγούμενα βιβλία της συγγραφέως, θα περάσουν πολύ καλά διαβάζοντας και αυτό, έστω και αν αντικειμενικά η πλοκή κινείται με σχετικά αργούς ρυθμούς στο μεγαλύτερο κομμάτι της ιστορίας, με ορισμένες εξάρσεις εδώ κι εκεί, χτίζοντας την ατμόσφαιρα μέχρι να έρθει το δυνατό φινάλε, που κρύβει κάποιες ενδιαφέρουσες εκπλήξεις (αν και μερικά πράγματα μάλλον τα ψυχανεμίστηκα). Η γραφή παραμένει στο ίδιο πολύ καλό επίπεδο ποιότητας για θρίλερ, σίγουρα ευκολοδιάβαστη και εθιστική, με γλαφυρές περιγραφές και ζωντανούς διαλόγους. Και είναι περιττό να πω ότι η Τιούντορ ξέρει να δημιουργεί σκοτεινά σκηνικά και, σε πολλά σημεία, ανατριχιαστική ατμόσφαιρα. Άντε, και του χρόνου!

8/10

• Like 2
  • 2 weeks later...
WILLIAM

58804640_.thumb.jpg.aba999aabce17dee9cad9deb21684615.jpg

Τζον Γκρίσαμ ο Μεσάζων

Ο Τζόελ Μπάκμαν ήταν ένας ισχυρός λομπίστας στην πολιτική σκηνή της Ουάσιγκτον ως που η ανάμειξή του στην πώληση ενός προγράμματος υψηλής τεχνολογίας – και επικινδυνότητας – έφερε την πτώση του και την καταδίκη του σε εικοσαετή κάθειρξη. Σε τέσσερα χρόνια όμως λαμβάνει χάρη από τον πρόεδρο κατόπιν αίτησης της CIA. Τώρα είναι σαν έχει έναν τεράστιο στόχο στην πλάτη του καθώς υπάρχουν παραπάνω από μια πλευρές που τον θέλουν νεκρό.
    Έχει ακόμα ένα τελευταίο χαρτί να παίξει και πρέπει να το κάνει καλά αν θέλει να ζήσει ελεύθερος και ασφαλής.
    Μια ωραία περιπέτεια από τον Γκρίσαμ που είναι λίγο έξω από τα συνηθισμένα νομικά του θρίλερ αλλά πετυχημένο και ευκολοδιάβαστο.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 1
WILLIAM

Ευχαριστώ Φάντασμα, αυτά τα κόλπα είναι λίγο πέρα από τις δυνάμεις μου. Ακριβώς αυτό το εξώφυλλο έχει!

Τζον Γκρίσαμ  Η Έφεση

Για χρόνια η εταιρία Κρέην μόλυνε ατιμώρητη τον υδροφόρο ορίζοντα της μικρής πόλης του Μπάουμορ και δεν τιμωρήθηκε ακόμα και όταν παρουσιάστηκαν οι πρώτες αρρώστιες. Τώρα όμως η ώρα της καταδίκης έφτασε. Ωστόσο ο Καρλ Τρυντό, ιδιοκτήτης της εταιρίας δεν είναι διατιθέμενος να καταθέσει τα όπλα και να πληρώσει τα πρόστιμα και τις αποζημιώσεις. Θα υποβάλλει έφεση και θα κάνει τα πάντα για να την κερδίσει, ακόμα και να ανακατευτεί στις δικαστικές εκλογές.
   Ένα δικαστικό θρίλερ από τον μαιτρ του είδους Τζον Γκρίσαμ που σίγουρα θα απολαύσουν οι λάτρεις του είδους.