Jump to content

Διάφοροι συγγραφείς θρίλερ


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Όπως έφτιαξα ένα τόπικ για λιγότερο γνωστούς και παραμελημένους στην Ελλάδα συγγραφείς αστυνομικών νουάρ, έτσι είπα να φτιάξω και ένα αντίστοιχο για συγγραφείς θρίλερ (κατασκοπείας, περιπέτειας κλπ). 

 

Συγγραφείς όπως οι Νταν Μπράουν, Μάικλ Κόνελι, Γιο Νέσμπο, Λι Τσάιλντ, Φρέντερικ Φορσάιθ, Τζον Λε Καρέ, Τζακ Χίγκινς, Ρόμπερτ Λάντλαμ κλπ δεν θα συμπεριλαμβάνονται εδώ, γιατί έχει ο καθένας τους από ένα ξεχωριστό τόπικ (ή θ'αποκτήσει στο μέλλον) και έτσι κι αλλιώς είναι γνωστοί και πολυδιαβασμένοι και δεν πρέπει να μπαίνουν στον σωρό. :p

 

Σκέφτομαι τους παρακάτω συγγραφείς για το παρόν τόπικ:

 

-Άντριου Κάπλαν

-Σάιμον Κέρνικ

-Ρόμπερτ Ντάλεϊ

-Κόλιν Φορμπς

-Κάμπελ Άρμστρονγκ

-Στιβ Σάγκαν

-Ρικ Μόφινα

-Στίβεν Λίδερ

-Μπραντ Θορ

-Κρεγκ Τόμας

-Σκοτ Σμιθ

-Ράιν Ντάγκλας Πίρσον

-Γουίλιαμ Χέφερναν

-Τρεβάνιαν

-Ντάνκαν Κάιλ

-Τζόζεφ Γκάρμπερ

-Γουόρεν Μέρφι/Μόλι Κόχραν

-Α. Τζ. Κουίνελ

-Μαρκ Όλντεν

-Στίβεν Σολομίτα

-Άντριου Κλάβαν

-Γουίλιαμ Γκόλντμαν

 

(υπάρχουν και άλλοι φυσικά)

 

Δεν είναι και λίγοι και όσο να'ναι καλύτερα να βρίσκονται κάπου μαζεμένα σχόλια για τέτοιου είδους βιβλία (πόσοι διαβάζετε τέτοια δεν ξέρω :p), παρά πεταμένα εδώ και κει. Απ'όσο βλέπω τα περισσότερα βιβλία των παραπάνω έχουν κυκλοφορήσει από εκδόσεις τσέπης.

 

Σε επόμενο ποστ links που οδηγούν σε σχόλια για αρκετά θρίλερ τέτοιων συγγραφέων που έχω διαβάσει.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*Τρεβάνιαν - Σιμπούμι

*Τζόζεφ Γκάρμπερ - Κάθετη απόδραση

*Πολ ΜακΓιούεν - Έλικα θανάτου

*Γουίλιαμ Γκόλντμαν - Ο μαραθωνοδρόμος

*Αντρέ Καρόφ - Κυνηγητό στην έρημο

*Λάρι Τζονς - Το νησί της φρίκης

*Ντάνκαν Κάιλ - Στην φρίκη των πάγων

*Λέοναρντ Ρόζεν - Όλα κραυγάζουν χάος

*Κέβιν Γκιλφόιλ - Οι Χίλιοι

*Μπιλ Γκρέιντζερ - Όσο υπάρχουν κατάσκοποι

*Πολ Ρόμπερτς - Και οι άγγελοι πεθαίνουν

*Ράιν Ντάγκλας Πίρσον - Κωδικός Μέρκιουρυ

*Τζ. Κεντ Μέσαμ - Δόλωμα

*Γκάβιν Λάιαλ - Μεσάνυχτα κι ένα λεπτό

*Σκοτ Σμιθ - Ένα απλό σχέδιο

*Πόλα Γκόσλινγκ - Ριψοκίνδυνο παιχνίδι

*Γουίλιαμ Χέφερναν - Η θυσία

*Μαρκ Φροστ - Η λίστα των 7

*Άντι Τουομάινεν - Ο θεραπευτής

*Σάιμον Κέρνικ - Οι έμποροι του θανάτου

*Ίθαν Κρος - Ο ποιμένας

 

Άντριου Κάπλαν - Ο Σκορπιός (Scorpion, 1985)

 

Κλασικό ψυχροπολεμικό θρίλερ της δεκαετίας του '80 με όλα τα καλούδια του είδους. Στο Παρίσι απάγεται η κόρη ενός πολυεκατομμυριούχου Αμερικανού γερουσιαστή, η οποία στέλνεται πακέτο στην Σαουδική Αραβία για το χαρέμι ενός πρίγκιπα με παράξενα γούστα. Ο Σκορπιός, ένας μισθοφόρος της CIA που μεγάλωσε στην έρημο σε μια κοινωνία Βεδουίνων, στέλνεται στην χώρα με σκοπό να βρει και να φέρει πίσω την όμορφη νεαρή Αμερικανίδα. Όμως τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται και ο πρωταγωνιστής μας θα καταλάβει ότι διάφορα παιχνίδια παίζονται στην παγκόσμια σκακιέρα με επίκεντρο την υπόθεση που ανέλαβε. Διεθνής κατασκοπεία, πετρέλαιο, γεωπολιτικά και οικονομικά συμφέροντα τεράστιων μεγεθών είναι μερικά από τα στοιχεία που συνθέτουν την ιστορία στην οποία θα μπλεχτεί ο Σκορπιός. Όμως, αλίμονο, είναι μαθημένος σε κάτι τέτοια και θα βγάλει μια άκρη... Στο Goodreads όλες κι όλες είκοσι αξιολογήσεις έχει μέχρι τώρα (μαζί με την δική μου), κάτι που σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο γνωστό. Εντάξει, δεν ξετρελάθηκα κιόλας, έχω διαβάσει καλύτερα θρίλερ, όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι είχε μπόλικη δράση, περίπλοκη ιστορία, εκπλήξεις και ανατροπές στο τέλος, που σίγουρα θα ικανοποιήσουν τους φαν των ψυχροπολεμικών ιστοριών, οπότε πιστεύω ότι άξιζε να είναι πιο γνωστό. Και, επίσης, θα χορτάσετε έρημο, Άραβες, κατασκοπευτικά παιχνίδια στην Μέση Ανατολή κλπ, πράγματα που με ιντριγκάρουν όσο να'ναι. Η γραφή δεν ξεχωρίζει, πάντως μου φάνηκε ικανοποιητική και ευκολοδιάβαστη, πράγμα πολύ χρήσιμο, ενώ οι χαρακτήρες απλώς έκαναν την δουλειά τους. Γενικά πρόσημο θετικό, το μόνο σίγουρο είναι ότι πέρασα καλά!

 

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στιβ Μόσμπι - Ο δολοφόνος 50/50 (The 50/50 Killer, 2007)

Αυτό είναι το γνωστότερο θρίλερ του νεαρού Άγγλου συγγραφέα Στιβ Μόσμπι, είναι μέχρι στιγμής και το μοναδικό που έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Κατά την γνώμη μου πρόκειται για ένα πολύ ενδιαφέρον και ξεχωριστό ψυχολογικό θρίλερ, που όμως ίσως δεν είναι για όλα τα γούστα. Η όλη ιστορία διαδραματίζεται λίγο-πολύ μέσα σ'ένα 24ωρο, μέσα στο οποίο ο Δολοφόνος 50/50 παίζει ένα παιχνίδι με τα θύματά του. Ο Μαρκ Νέλσον, το νεότερο μέλος της ομάδας του Τζον Μέρσερ, ενός ανθρώπου-θρύλου στον τομέα της επίλυσης σκοτεινών υποθέσεων, καλείται την πρώτη του μέρα στην νέα του δουλειά να εξιχνιάσει μαζί με άλλους την πιο επικίνδυνη υπόθεση της υπηρεσίας του. Ο Δολοφόνος 50/50 είναι ένας αγνώστου ταυτότητας διεστραμμένος τύπος που βασανίζει ζευγάρια, παίζοντας μαζί τους. Παράλληλα όμως παίζει και με την ειδική ομάδα του Τζον Μέρσερ, με τον οποίο θα έλεγε κανείς ότι έχει μια προσωπική διαφορά. Αυτά που θα γίνουν μέσα στο 24ωρο είναι πραγματικά πάρα πολλά και θα οδηγήσουν σε μια δυνατή κατάληξη... Το βιβλίο έχει τα πάντα: Μυστήριο, λίγη δράση, κάποιες δυνατές σκηνές, ανατροπές και αρκετές εκπλήξεις, όπως και ενδιαφέρουσα ψυχολογική εκβάθυνση σε κάποιους από τους χαρακτήρες και μια φιλοσοφική διάθεση απέναντι στις ανθρώπινες σχέσεις. Κατά βάση βέβαια είναι ένα δυνατό θρίλερ που θα κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή μέχρι το τέλος, παρά τα κάποια βαρετά ή κουραστικά κομμάτια. Η γραφή επίσης είναι πολύ καλή, έχει την δική της φωνή, ούτε αδιάφορη είναι ούτε άχρωμη, ενώ η ατμόσφαιρα θα έλεγα ότι είναι αρκετά σκοτεινή. Γενικά πρόκειται για ένα θρίλερ που μου κράτησε καλή παρέα για κάμποσες ώρες και το ευχαριστήθηκα σε πολύ μεγάλο βαθμό.

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κένεθ Γκόνταρντ - Πανικός στο Λος Άντζελες (Balefire, 1983)

Απολαυστική για τους φαν του είδους αστυνομική περιπέτεια της δεκαετίας του '80 που φέρνει πολύ σε Φονικό όπλο και Πολύ σκληρό για να πεθάνει, με δράση από την αρχή μέχρι το εκρηκτικό φινάλε. Η όλη ιστορία διαδραματίζεται λίγες μέρες πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Άντζελες και συγκεκριμένα στο Χάντινγκτον Μπιτς, μια μικρή πόλη κοντά στο Λος Άντζελες, γεμάτη πετρελαιοπηγές και με σχετικά μικρή αλλά ισχυρή αστυνομική δύναμη. Ένας τρομοκράτης, επαγγελματίας στο είδος του, θα προσπαθήσει και θα πετύχει σε μεγάλο βαθμό να κάνει άνω-κάτω την αστυνομία της μικρής αυτής πόλης, χτυπώντας θανάσιμα αστυνομικούς, στρέφοντας τους πολίτες εναντίον της και δείχνοντας ότι και ένας άνθρωπος μόνο αρκεί και μπορεί να κάνει σμπαράλια μια μικρή πόλη. Βέβαια δουλεύει για μια οργάνωση, την Επιτροπή, που σαν στόχο έχει να καταστρέψει την διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων και να πλήξει ανεπανόρθωτα την αίσθηση ασφάλειας στο εσωτερικό των Ηνωμένων Πολιτειών. Εντάξει, η πλοκή δεν κρύβει ιδιαίτερες εκπλήξεις και καταλαβαίνεις λίγο-πολύ που και πως θα καταλήξει, όμως έτσι όπως είναι γραμμένη και με την δράση που έχει πραγματικά την απόλαυσα. Ο συγγραφέας φαίνεται να ξέρει αρκετά πράγματα γύρω από την τρομοκρατία και τις διαδικασίες που ακολουθούνται από την αστυνομία για την επίλυση κρίσιμων καταστάσεων και πως αντιδρούν οι αστυνομικοί όταν νιώθουν ότι είναι στόχοι, όπως και διάφορα γύρω από την τότε τεχνολογία στις επικοινωνίες και τα διάφορα όπλα. Σαν καλή περιπέτεια έχει τα πάντα, πυροβολισμούς, ξύλο, μπόλικες εκρήξεις, ανθρωποκυνηγητά, τρακαρίσματα, ένταση, σασπένς και πάει λέγοντας. Η γραφή είναι σίγουρα καλή για το είδος της, με δυναμικές περιγραφές των σκηνών δράσης και των τοπίων και με πειστικούς διαλόγους. Έχουν μεταφραστεί άλλα δυο βιβλία του Γκόνταρντ, το Ο Αλχημιστής (εκδ. Bell) και ένα βιβλίο της σειράς CSI. Το δεύτερο το έχω ενώ το πρώτο ελπίζω κάποια στιγμή να το βρω γιατί φαίνεται το ίδιο ενδιαφέρον και δυνατό με αυτό που μόλις διάβασα.

ΥΓ. Ειλικρινά απορώ πως και δεν έγινε ταινία!

8.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σκιά του εκδικητή - Vince Flynn

 

Ήθελα εδώ και καιρό να διαβάσω ένα βιβλίο με κατασκόπους και μπόλικη δράση. Νομίζω ότι όλα αυτά τα βρήκα στο βιβλίο του Vince Flynn. Αν και πολλά στοιχεία του βιβλίου αποτελούν κλισέ για ένα βιβλίο του είδους (πιστεύω ότι έχουν γραφτεί τα πάντα για το είδος της κατασκοπικής περιπέτειας) εν τούτης τα γεγονότα έχουν μια αληθοφάνεια μιας και στηρίζονται σε υπαρκτά δεδομένα.

 

Ο Μίτς Ράπ είναι ένας πρώην αθλητής του Λακρός στην Αμερική. Όταν συμβαίνει μια τρομοκρατική ενέργεια στο αεροπλάνο το οποίο βρίσκεται επιβιβασμένη η φίλη του και γυναίκα της ζωής του, τότε αποφασίζει να παρεισφρήσει στον μυστικό κόσμο των κατασκόπων με σκοπό την εκδίκηση. Το κοφτερό του μυαλό και το αθλητικό του σώμα θα είναι το διαβατήριο για αυτόν τον κόσμο αλλά οι κίνδυνοι είναι πολλοί περισσότεροι...

 

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η διαδικασία της εκπαίδευσης του στα άδυτα της CIA και ο τρόπος εκτέλεσης των αποστολών που αυτή η κυβερνητική οργάνωση οργανώνει. Μπορώ να πω ότι διαβάζεται πολύ γρήγορα μιας και έχει μπόλικη (αν και θα ήθελα περισσότερη) δράση με αρκετή λεπτομέρεια στις περιγραφές και σαφές μήνυμα ότι αν σε βάλουν στο μάτι οι Αμερικανοί πράκτορες δεν ξεφεύγεις εύκολα...Ένα βιβλίο που σίγουρα θα το δούμε στον κινηματογράφο αν κρίνω από την ανεπάρκεια ανάλογων σεναρίων...

 

Στα μείον, το (γνωστό) γεγονός ότι όλοι θέλουν το κακό των Αμερικανών και αυτοί είναι πάντα τα θύματα...γεγονός που τους οδηγεί πάντα σε αντίποινα και τους "μπερδεύει" παντού στον κόσμο...

 

Καλή φάση αν σας αρέσουν τα στοιχεία μιας κατασκοπικής περιπέτειας. Σίγουρα θέλω να διαβάσω και άλλη περιπέτεια με τον Μίτς Ραπ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jack Higgins. Αξίζει;

 

Για τον Τζακ Χίγκινς σκέφτομαι να φτιάξω ξεχωριστό τόπικ κάποια στιγμή, μιας και είναι γενικά γνωστός και έχουν μεταφραστεί πολλά βιβλία του. Έχω διαβάσει Λάκυ Λουτσιάνο ο Σικελός, Προσευχή για το μελλοθάνατο και Στο μάτι του κυκλώνα. Στην βιβλιοθήκη μου έχω καμιά εικοσαριά ακόμα βιβλία του και λίαν συντόμως θα διαβάσω κάποιο από αυτά. Το πρώτο που διάβασα δεν μου άρεσε και τόσο, τ'άλλα δυο όμως μου φάνηκαν πολύ καλά. Δείχνουν τα χρονάκια τους πάντως.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ντάνκαν Κάιλ - Στη ζούγκλα του Βόρνεο (Green River High, 1979)

Τον Ντάνκαν Κάιλ τον γνώρισα με το πολύ καλό Στη φρίκη των πάγων, ένα περιπετειώδες θρίλερ στα παγωμένη εδάφη της Βόρειας Γροιλανδίας, που διάβασα το 2012. Εδώ το κλίμα είναι σαφώς θερμότερο, μιας και η ιστορία διαδραματίζεται κυρίως στις ζούγκλες του Βόρνεο. Ο πρωταγωνιστής και αφηγητής της ιστορίας, πρώην στρατιωτικός και νυν εργαζόμενος σε τράπεζα στην Αγγλία, αφού γίνεται ήρωας βγάζοντας εκτός κάποιους επίδοξους ληστές, μαθαίνει το σημείο στο οποίο σκοτώθηκε ο πατέρας του είκοσι χρόνια πριν, όταν το αεροπλάνο του κατέπεσε στη ζούγκλα του Βόρνεο. Μαθαίνει επίσης ότι στο αεροπλάνο βρισκόταν και μια ολόκληρη περιουσία σε ρουμπίνια! Το πρώτο το μαθαίνει από μια εξηντάχρονη συνταξιούχο νοσοκόμα-ιεραπόστολο, η οποία προσπάθησε να σώσει τον πατέρα του τότε, και το δεύτερο το μαθαίνει από έναν περίεργο και μάλλον απατεώνα μεσήλικα τύπο που δούλεψε με τον πατέρα του σ'εκείνα τα μέρη. Και οι τρεις θα ριχτούν στο κυνήγι του θησαυρού. Μόνο που, όπως καταλαβαίνετε, τέτοιες υποθέσεις ποτέ δεν πάνε καλά: Από την μια οι πολεμικές συρράξεις και η ζούγκλα και από την άλλη η ανθρώπινη απληστία... Μου φάνηκε σαφώς κατώτερο από το προηγούμενο βιβλίο του Κάιλ που διάβασα, πρέπει να πω ότι του έλειπε το νεύρο και το μυστήριο που θυμάμαι ότι είχα συναντήσει σ'εκείνο το βιβλίο, όμως όπως και να'χει πέρασα καλά. Ήταν ένα ευχάριστα γραμμένο περιπετειώδες μυθιστόρημα με δράση και κάποιες δυνατές σκηνές, ιδανικό για να περάσει γρήγορα και ψυχαγωγικά η ώρα. Φυσικά εγώ είμαι φαν της βρετανικής σχολής θρίλερ των δεκαετιών του '60, του '70 και του '80, οπότε σχετικά είναι όλα...

7/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

b199608.jpg

Dan T. Sehlberg - Μόνα (Mona, 2014)

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε στα ελληνικά το Μόνα του Νταν Τ. Σέλμπεργκ και τόσο η περίληψη όσο και το εξώφυλλο ήταν δυο από τους σημαντικότερους λόγους που αγόρασα δίχως δεύτερη σκέψη το βιβλίο, το οποίο και άρχισα άμεσα. Μιλάμε για ένα ενδιαφέρον και σχετικά πρωτότυπο τεχνολογικό θρίλερ που αγγίζει την επιστημονική φαντασία και με τις σχεδόν πεντακόσιες σελίδες του, γεμάτες δράση και σασπένς, θα αφήσει, πιστεύω, τους φαν του συγκεκριμένου λογοτεχνικού είδους, χορτασμένους. Το θέμα είναι ότι δεν θα κρατήσει και πολύ, μιας και είναι απίστευτα εθιστικό και ευκολοδιάβαστο.

Πως έχει η ιστορία: Ένας προηγμένος ιός υπολογιστών, ο Μόνα, χτυπάει τα συστήματα του Ισραήλ και είναι ικανός να καταστρέψει ανεπανόρθωτα την οικονομία της χώρας. Δημιουργός αυτού του ιού είναι ο Σαμίρ Μουστάφ, Λιβανέζος και απόφοιτος του MIT, που είδε την κόρη και την γυναίκα του να σκοτώνονται από βόμβα διασποράς των Ισραηλινών. Η Χεζμπολάχ εκμεταλλεύεται την οργή του Σαμίρ για την χαμένη του οικογένεια, δίνοντας του την ευκαιρία να εκδικηθεί. Την ίδια στιγμή, στην Σουηδία, ο Έρικ Σέντερκβιστ, ερευνητής και καθηγητής στο Βασιλικό Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Στοκχόλμης, τελειοποίησε την πρόσφατη δημιουργία του, το Mind Surf, ένα πρόγραμμα που επιτρέπει στον χρήστη να σερφάρει σε ένα τρισδιάστατο διαδίκτυο με την δύναμη της σκέψης. Η Χάνα, υπεύθυνος ασφαλείας δεδομένων της Ισραηλινής τράπεζας TBI και γυναίκα του Έρικ, δοκιμάζει το Mind Surf και δεν αργεί να αρρωστήσει και να πέσει σε κώμα. Είναι δυνατόν να έχει μολυνθεί από έναν ψηφιακό ιό; Ο Έρικ αυτό πιστεύει και θα μπλέξει σε μια περίπλοκη και άκρως επικίνδυνη περιπέτεια και θα βρεθεί αντιμέτωπος με φονταμελιστές τρομοκράτες, πράκτορες της Μοσάντ και το FBI, με σκοπό να βρει τον δημιουργό του ιού και να σώσει την γυναίκα του, πριν να είναι αργά.

Αρκετά ιντριγκαδόρικο δεν φαίνεται το σενάριο; Σίγουρα και λίγο μη ρεαλιστικό και κάπως τραβηγμένο, αλλά έτσι είναι τα περισσότερα θρίλερ που συνδυάζουν τις νέες τεχνολογικές και επιστημονικές ανακαλύψεις με την διεθνή τρομοκρατία και τις πολιτικές ίντριγκες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την δράση του, το σασπένς και τις ιδέες του θα κρατήσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη στο μάξιμουμ, από την αρχή μέχρι το τέλος. Όσον αφορά την γραφή, είναι σίγουρα πολύ καλή, ευκολοδιάβαστη και άκρως εθιστική. Οι χαρακτήρες είναι αρκετά ενδιαφέροντες στην πλειοψηφία τους και η ατμόσφαιρα αγωνιώδης.

Αυτά τα ολίγα. Ποιοτικά δεν φτάνει το άριστο, όμως από την άλλη πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ψυχαγωγικό θρίλερ που θα κρατήσει καλή παρέα στον αναγνώστη που λατρεύει τα τεχνολογικά και κατασκοπευτικά θρίλερ. Απ'όσο βλέπω, μέσα στα επόμενα δυο-τρία χρόνια, θα γίνει και ταινία. Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον και ελπίζω να προχωρήσει το πρότζεκτ.

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

9789603648482-200-1100173.jpg

M. J. Arlidge - Α μπε μπα μπλομ (Eeny Meeny)

Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε στην Ελλάδα από τις εκδόσεις Διόπτρα και δεν άργησα στιγμή να το αγοράσω και να το διαβάσω. Είναι το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα, ο οποίος μας συστήνει την δική του ηρωίδα, την επιθεωρήτρια της αστυνομίας του Σάουθαμπτον, Έλεν Γκρέις. Ουσιαστικά μια μέρα κράτησε η ανάγνωση του, μιας και το βρήκα αρκετά εθιστικό και ενδιαφέρον.

Όσον αφορά την ιστορία του βιβλίου, έχουμε να κάνουμε με μια ξεχωριστή σειρά εγκλημάτων, όπου κάποιος άγνωστος απαγάγει δυο άτομα (π.χ. δυο συναδέλφους, δυο φίλους, δυο εραστές) και τους κλείνει σε απομονωμένα κτίρια χωρίς καμία διέξοδο διαφυγής και χωρίς φαγητό και νερό. Γιατί; Παίζει μαζί τους. Τους αφήνει να λιμοκτονήσουν και να τρελαθούν, μέχρι ένας από τους δυο φυλακισμένους να το πάρει απόφαση και να σκοτώσει τον άλλο για να ελευθερωθεί. Η επιθεωρήτρια Έλεν Γκρέις, που έχει ένα κάρο προσωπικά προβλήματα, καλείται με τους συναδέλφους της να βάλει ένα τέλος στην παράνοια αυτή. Στην πορεία των ερευνών θα μάθουμε πολλά πράγματα για την ταυτότητά του παρανοϊκού εγκληματία και την πιθανή σχέση του με την Γκρέις...

Όπως είπα, μου φάνηκε τόσο εθιστικό, που δύσκολα το άφηνα από τα χέρια μου. Σ'αυτό, φυσικά, βοήθησαν τα δεκάδες μικρά κεφάλαια, οι κινηματογραφικοί ρυθμοί της πλοκής και η ιδιαίτερα ευκολοδιάβαστη γραφή. Βέβαια κάποια πράγματα πήγαιναν υπερβολικά γρήγορα και δεν υπήρξε χρόνος και χώρος για καλύτερη εκβάθυνση στους χαρακτήρες, πέρα ίσως από κάποιες βιαστικές σκέψεις και προσωπικές στιγμές, όμως ήθελα να διαβάσω μια ιντριγκαδόρικη αστυνομική ιστορία και έτσι έγινε. Επίσης ίσως φανεί κάπως υπερβολική η ευκολία του εγκληματία στο να κάνει σωστά την δουλειά του και να παίζει έτσι εύκολα με την αστυνομία, ούτε αυτό με ενόχλησε ιδιαίτερα όμως.

Γενικά, πρόκειται για ένα θρίλερ που θα ικανοποιήσει τους λάτρεις του είδους, μιας και έχει δράση, μυστήριο, ανατροπές στην πλοκή και αγωνία για την συνέχεια, οι ρυθμοί είναι έντονοι και ικανοί να σε καθηλώσουν στην θέση σου μέχρι το τέλος και η γραφή ιδιαίτερα ευκολοδιάβαστη και ξεκούραστη, ό,τι πρέπει για μια χαλαρή ανάγνωση. Αν μεταφραστεί και κάποιο από τα επόμενα βιβλία της σειράς (έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό άλλα δυο), σίγουρα θα το τιμήσω.

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα καλά λόγια για τον Baldacci και τσίμπησα 2 βιβλία του. Έχει ασχοληθεί κανείς να πει μία ποιο εμπεριστατωμένη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα καλά λόγια για τον Baldacci και τσίμπησα 2 βιβλία του. Έχει ασχοληθεί κανείς να πει μία ποιο εμπεριστατωμένη άποψη;

 

Καλός συγγραφέας είναι και από τους πιο πολυδιαβασμένους του είδους. Έχω διαβάσει δυο βιβλία του, το "Απόλυτη δύναμη" (που έγινε ταινία με πρωταγωνιστή τον Κλιντ Ίστγουντ) και το "Οι συλλέκτες". Και τα δυο μου άρεσαν, ειδικά το πρώτο. Όμως δεν θυμάμαι και πολλά, γιατί τα διάβασα όταν πήγαινα Λύκειο ακόμα! Θα φτιάξω και τόπικ κάποια στιγμή, έτσι να υπάρχει. Και θα πιάσω κάποιο άλλο βιβλίο του επιτέλους!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κλίφορντ Ίρβινγκ/Χέρμπερτ Μπούρκχολζ - Παιχνίδια θανάτου (The Death Freak, 1979)

Το αγόρασα χθες σχεδόν τυχαία από το Μοναστηράκι με 1 ευρώ και το διάβασα σε μια μέρα, έτσι μικρό και ψυχαγωγικό που ήταν. Πολύ ωραία πέρασα όση ώρα κράτησε, όμως η κεντρική ιδέα της ιστορίας μου φάνηκε κάπως τραβηγμένη και μερικά κομμάτια της πλοκής όχι και τόσο ρεαλιστικά.

Πως έχει η ιστορία: Από την μια μεριά έχουμε τον Έντι Μανκούζο που δουλεύει για έναν ειδικό τομέα της CIA και από την άλλη τον Βασίλι Μπορνιέφ που δουλεύει στον αντίστοιχο τομέα της KGB. Και οι δυο είναι ειδικοί στο να φτιάχνουν πατέντες και φονικά δηλητήρια. Όλως τυχαίως θα αποφασίσουν την ίδια στιγμή ότι ήρθε καιρός να αποσυρθούν, κάτι που όμως δεν θα δέχονταν με τίποτα οι Υπηρεσίες τους. Έτσι και οι δυο αποφάσισαν να στραφούν εναντίον των λιγοστών ανωτέρων τους που γνώριζαν την δουλειά που έκαναν. Οι δυο τους θα γνωριστούν και θα συνεργαστούν για καλύτερα αποτελέσματα. Θα τύχει όμως να γνωρίσουν την ίδια γυναίκα. Η συνέχεια εκρηκτική...

Η ιστορία βασίζεται σε κάποιες συμπτώσεις και αυτό πρέπει να το δεχτεί ο αναγνώστης, για να απολαύσει το βιβλίο. Προσωπικά είμαι λάτρης των κατασκοπευτικών θρίλερ των δεκαετιών του '70 και του '80 και το βιβλίο αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό δείγμα της εποχής και του είδους. Έχει άφθονη δράση, τρελά σκηνικά και διάφορα φονικά gadgets, όπως και τραβηγμένη απ'τ'αυτιά πλοκή (όχι σε ακραίο σημείο πάντως) και όχι τόσο καλά σκιαγραφημένους χαρακτήρες. Η γραφή μου φάνηκε αρκετά καλή και ευχάριστη, με χιούμορ εδώ και 'κει.

Γενικά, πρόκειται για ένα θριλεράκι με μπόλικη δράση και τρέλα, που όμως δεν είναι για όλα τα γούστα. Ούτε Τζον Λε Καρέ είναι, για παράδειγμα, ούτε Φρέντερικ Φορσάιθ. Άνετα θα το χαρακτήριζα σαν παλπ κατασκοπευτικό θρίλερ, ίσως με μια σατιρική διάθεση απέναντι στο είδος. Έπειτα από σκέψη, θα πάρει τελικά 4 αστεράκια στο Goodreads.

7.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τζον Γκάρντνερ - Ο εκτελεστής επιστρέφει (The Liquidator, 1964)

Ο Τζον Γκάρντνερ ήταν Άγγλος συγγραφέας θρίλερ, γνωστός για τις συνέχειες των περιπετειών του Τζέιμς Μποντ, ύστερα από συμφωνία με τους υπεύθυνους δικαιωμάτων των βιβλίων του Ίαν Φλέμινγκ. Έγραψε όμως και πολλά άλλα βιβλία με εντελώς δικούς του ήρωες και αυτό που μόλις τελείωσα είναι το πρώτο με ήρωα τον Μπόισι Όακς. Το 2011 θυμάμαι ότι είχα διαβάσει ένα άλλο βιβλίο του συγγραφέα, το "Φλαμίνγκο", που σε γενικές γραμμές μου είχε αρέσει.

Στα του βιβλίου τώρα: Ο Μπόισι Όακς δουλεύει σαν εκτελεστής της Ειδικής Υπηρεσίας της Αυτής Μεγαλειότης, έχει όμως κάποια περίεργα κουσούρια. Δεν αντέχει τα ταξίδια με το αεροπλάνο (αν και υποχρεώνεται πολλές φορές να τα χρησιμοποιεί) και δεν μπορεί καθόλου το αίμα και την πολλή βία, κάτι τέρμα αντιφατικό με την δουλειά που κάνει. Τώρα θα μπλέξει με την όμορφη κοκκινομάλλα γραμματέα του αφεντικού του, με την οποία ταξίδεψε μυστικά στην Κυανή Ακτή, για ένα καυτό σαββατοκύριακο. Που να ήξερε όμως ότι έτσι θα έμπλεκε σε μια ιστορία με αντίπαλους πράκτορες, ένα διαβολικό σχέδιο και τις παραξενιές του αφεντικού του...

Είμαι φανατικός των αστυνομικών και κατασκοπευτικών θρίλερ των δεκαετιών του '70 και του '80, και αυτό είναι ένα πολύ καλό και χαρακτηριστικό δείγμα. Δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από τις ιστορίες με ήρωα τον Τζέιμς Μποντ, μιας και διαθέτει μπόλικη δράση, ανατροπές στην πλοκή, αρκετό χιούμορ και ωραία ατμόσφαιρα. Ο Μπόισι Όακς είναι ένας ωραίος και σίγουρα συμπαθητικός ήρωας, αδέξιος και συνάμα θρασύς και ντόμπρος. Η γραφή είναι πάρα πολύ καλή και ευκολοδιάβαστη, με τις σωστές δόσεις πλάκας και σοβαρότητας. 

Γενικά είναι ένα βιβλίο που απευθύνεται, κατά κύριο λόγο, σε φανατικούς του είδους, που έχουν μεγαλώσει διαβάζοντας Λεν Ντέιτον, Άλιστερ Μακλίν, Ίαν Φλέμινγκ και πάει λέγοντας. Προσωπικά πέρασα πάρα πολύ καλά τις λίγες ώρες που κράτησε. Στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί και τα επόμενα δυο βιβλία με ήρωα τον Μπόισι Όακς, τα οποία ευτυχώς έχω. Το βιβλίο έγινε και ταινία το 1965, σε σκηνοθεσία Jack Cardiff.

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α. Τζ. Κουίνελ - Δια πυρός και σιδήρου (Man On Fire, 1980)

Η ομότιτλη ταινία σε σκηνοθεσία Τόνι Σκοτ και με πρωταγωνιστή τον Ντένζελ Ουάσινγκτον, μια από τις καλύτερες ταινίες δράσης που έχουν γυριστεί, βασίζεται στο βιβλίο του Α. Τζ. Κουίνελ. Όλως περιέργως την ταινία δεν την έχω δει ακόμα, αν και ανήκει στην ταινιοθήκη μου, γι'αυτό αποφάσισα να διαβάσω το βιβλίο πρώτα, για να την δω και αυτήν επιτέλους. Λοιπόν, το βιβλίο τα σπάει! Είναι από τα κλασικότερα βιβλία του είδους και οι λάτρεις των περιπετειών με πρωταγωνιστή έναν σκληρό εκδικητή, σίγουρα θα το απολαύσουν.

Πρωταγωνιστής είναι ο Κρίζι, ένας Αμερικάνος πρώην μισθοφόρος που τα τελευταία χρόνια παραπαίει, χωρίς να περιμένει τίποτα από την ζωή. Μετά από διάφορες συγκυρίες, θα γίνει σωματοφύλακας ενός εντεκάχρονου κοριτσιού, μιας και οι πλούσιοι Ιταλοί γονείς του τρομοκρατούνται από ένα κύμα απαγωγών παιδιών. Ο Κρίζι δεν είναι και ιδιαίτερα κοινωνικός και ειδικά με τα παιδιά δεν είχε ποτέ κάποια επαφή. Γι'αυτό στην αρχή το κορίτσι τον εκνευρίζει, μετά από καιρό όμως το συνηθίζει. Κάτι αρχίζει να αλλάζει πάνω του, κάτι μέσα του μαλακώνει, το κορίτσι δίνει ένα νόημα στην ζωή του. Μέχρι την μέρα που θα απαγάγουν το κορίτσι και ο ίδιος θα τραυματιστεί σοβαρά. Θα επανέλθει όμως, γεμάτος μίσος απέναντι σε όσους ευθύνονται για την απαγωγή. Όλη η στρατιωτική του εμπειρία θα χρησιμοποιηθεί για να εκδικηθεί... και ποιος τον είδε και δεν φοβήθηκε!

Πραγματικά πολύ δυνατό μυθιστόρημα, με το δράμα να συνδυάζεται αριστοτεχνικά με την δράση. Ο χαρακτήρας του Κρίζι έχει πολύ βάθος, δεν είναι απλά ένας τύπος με μπράτσα που σκοτώνει, αλλά ένας άνδρας που έπιασε πάτο, μέχρι που βρήκε ένα νόημα στην ζωή του. Όσο να'ναι ο αναγνώστης θα δεθεί με τον αγώνα του για εκδίκηση. Γενικά, πάντως, πλην των κακών ίσως, όλοι οι βασικοί χαρακτήρες έχουν ένα βάθος και μου άρεσε πως ο συγγραφέας σκιαγράφησε τις σχέσεις μεταξύ τους. Η γραφή είναι πολύ καλή, στρωτή και σίγουρη, με ωραίες περιγραφές ανθρώπων και γεγονότων. Η ατμόσφαιρα, φυσικά, εξαιρετική.

Γενικά πρόκειται για ένα βιβλίο, που ναι μεν έχει δράση και δυνατές σκηνές, όμως σε λογικές ποσότητες, χωρίς να είναι αυτοσκοπός του συγγραφέα να μας προσφέρει απλά βία. Βασικό προτέρημα του βιβλίου είναι ο χαρακτήρας του Κρίζι και η εξέλιξη του από την στιγμή που τον γνωρίζουμε για πρώτη φορά. Προσωπικά λάτρεψα και την παραμικρή λεπτομέρεια της ιστορίας, τόσο το κοινωνικό κομμάτι όσο, φυσικά, και την δράση. Λίαν συντόμως θα δω και την ταινία.

9.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κένεθ Ρόις - Σκοτεινό παρελθόν (The Crypto Man, 1984)

Τυχαία έπεσε στα χέρια μου το βιβλιαράκι αυτό, μπορώ να πω ότι πέρασα αρκετά καλά, και να μην το διάβαζα όμως δεν θα έχανα κάτι συγκλονιστικό. Είναι από τα σχετικά μέτρια θρίλερ της δεκαετίας του '80, που ως ένα βαθμό έχουν την πλάκα τους. Ο συγγραφέας δεν είναι και ιδιαίτερα γνωστός απ'όσο βλέπω, παρά τα όσα γράφονται στην ελληνική έκδοση. 

Ο μυστηριώδης θάνατος ενός καταδίκου μέσα στις φυλακές, θα οδηγήσει τον επιθεωρητή της Αστυνομίας του Λονδίνου, Μπάλμαν, σε μια ιστορία όπου φτάνει μέχρι σαράντα χρόνια πριν, στην κατεχόμενη Γαλλία, και στην οποία εμπλέκονται κάποιοι επικίνδυνοι εχθρικοί πράκτορες, καθώς και ένας Βρετανός πολιτικός με ένα ιδιαίτερα λαμπρό μέλλον. Μιας και οι ανώτεροί του πιστεύουν ότι ο φυλακισμένος αυτοκτόνησε, ο Μπάλμαν θα ζητήσει εξωτερική βοήθεια, όπου θα την βρει στο πρόσωπο ενός πρώην διαρρήκτη, του Σκοτ, που κατά το παρελθόν βοήθησε την χώρα.

Μου φάνηκε αρκετά καλογραμμένο για να μου κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, τίποτα παραπάνω όμως. Οι απαιτήσεις μου δεν ήταν υψηλές, δεν περίμενα και πολλά πράγματα δηλαδή, μιας και τον συγγραφέα δεν τον ήξερα, οπότε πέρασα αρκετά καλά, με το μυστήριο και την δράση που είχε η πλοκή. Απ'όσο κατάλαβα ανήκει σε μια σειρά αυτοτελών μυθιστορημάτων με ήρωα τον Σκοτ, και αυτό δεν είναι το πρώτο βιβλίο.

7/10 

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

23927155.jpg

Κρίστοφερ Κάρλσον - Ο αόρατος άνθρωπος από το Σάλεμ 

Αρκετά ενδιαφέρον και καλογραμμένο αστυνομικό θρίλερ εκ Σουηδίας, από τα πολλά που έχουν κυκλοφορήσει στην χώρα μας. Δεν μπορώ να πω ότι το αστυνομικό κομμάτι με εξέπληξε ιδιαίτερα, δηλαδή η υπόθεση του φόνου και η επίλυση της. Θα έλεγα ότι μεγαλύτερο προσόν του βιβλίου είναι οι αναφορές σ'ένα κομμάτι της σουηδικής κοινωνίας, οι περιγραφές του κόσμου του εγκλήματος, καθώς και οι περιγραφές των νεανικών χρόνων του αφηγητή της ιστορίας, Λέο Γιούνκερ.

Μια γυναίκα βρίσκεται δολοφονημένη σ'ένα κέντρο φιλοξενίας για απόκληρους της κοινωνίας σε μια πολυκατοικία της Στοκχόλμης, στην ίδια πολυκατοικία που διαμένει ο προβληματικός αστυνομικός Λέο Γιούνκερ, που βρίσκεται σε διαθεσιμότητα λόγω μιας αποτυχημένης αστυνομικής επιχείρησης. Άμεσα θα ξεκινήσει η έρευνα ανεύρεσης του δολοφόνου και ο Γιούνκερ θα βρεθεί στο κέντρο της υπόθεσης. Θα καταλάβουμε ότι σημαντικό ρόλο στην υπόθεση παίζουν τα νεανικά χρόνια του Γιούνκερ στην συνοικία του Σάλεμ...

Όπως είπα, δεν ενθουσιάστηκα και τόσο με το μυστήριο. Δεν υπήρξαν ανατροπές ή εκπλήξεις στην πλοκή, ικανές να με αφήσουν άναυδο. Όμως ευχαριστήθηκα τα μπρος-πίσω στον χρόνο και ειδικά τα κομμάτια από τα δύσκολα νεανικά χρόνια του Γιούνκερ και των γεγονότων που έζησε στο Σάλεμ. Η γραφή μου άρεσε αρκετά, αν και ήταν κάπως βαριά σε σημεία, ο κεντρικός χαρακτήρας μου φάνηκε ενδιαφέρων, και η ατμόσφαιρα ήταν αρκούντως σκοτεινή. Τρία αστεράκια θα του βάλω στο Goodreads, πάντως προτείνεται υπό προϋποθέσεις. Πέρασα καλά.

7/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

b203025.jpg

Μπέρνχαρντ Άιχνερ - Η κυρία θάνατος (Totenfrau, 2014)

Διαβάζοντας το ξεχωριστό αυτό θρίλερ, στο μυαλό μου ήρθαν σκηνές από την απίστευτη σειρά Dexter και τις δυο τρομερές ταινίες Kill Bill. Άλλωστε στο βιβλίο υπάρχει σαφής αναφορά στην εκπληκτική σειρά με πρωταγωνιστή τον αγαπημένο μας κατά συρροή δολοφόνο και η αίσθηση που σου αφήνει στο τέλος ο όλος αγώνας της ψυχοπαθούς αλλά συμπαθητικής πρωταγωνίστριας, είναι παρόμοια με αυτήν που σου αφήνουν τα έργα που ανέφερα.

Η πλοκή είναι απλή, έχουμε την Μπλουμ, μια γυναίκα που ανέλαβε το γραφείο τελετών των γονιών της, αφού έζησε στο πετσί της από μικρό παιδί την τρέλα που απαιτείται για την συγκεκριμένη δουλειά, όπου βλέπει τον άντρα της, έναν αστυνομικό της δίωξης εγκλήματος, να σκοτώνεται μπροστά στα μάτια της. Κάποιος τον χτύπησε μ'ένα τζιπ και τον παράτησε. Αυτοκινητιστικό δυστύχημα, με εγκατάλειψη, σωστά; Λάθος. Η Μπλουμ ανακαλύπτει ότι κάποιος σκότωσε τον άντρα της, γιατί αυτός ερευνούσε μια τρομακτική υπόθεση. Η Μπλουμ αρχικά θα τον κλάψει, μετά όμως θα ψάξει να βρει τους δολοφόνους του άντρα της. Με σκοπό να τους σκοτώσει...

Η Μπλουμ δεν είναι μια συνηθισμένη γυναίκα. Αυτό δεν το καταλαβαίνει κανείς μόνο από το επάγγελμα που κάνει, αλλά από τον πρόλογο και, φυσικά, από την τρομακτική συνέχεια. Σ'ένα τεστ ψυχοπάθειας θα πάρει άριστα. Όμως προσωπικά την συμπάθησα, άλλωστε ό,τι έκανε το έκανε για τον χαμένο σύζυγό της, για τα παιδιά της, για το γαμώτο. Από κει και πέρα, η πλοκή έχει τα θεματάκια της, συνάντησα πολλές ευκολίες και ευνοϊκές συγκυρίες, πρέπει σαν αναγνώστης να μην σκέφτεσαι κατά πόσο κάποια πράγματα είναι αληθοφανή ή ρεαλιστικά. Μπορεί και να είναι, εδώ που τα λέμε, δεν ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις. Η γραφή είναι κάπως περίεργη, έχει κάποια θεματάκια, όπως μερικοί αδύναμοι διάλογοι, σίγουρα είναι θέμα γούστου αν θα αρέσει σε κάποιον. 

Σε γενικές γραμμές πρόκειται για ένα ενδιαφέρον και λιγάκι ασυνήθιστο θρίλερ, με σκοτεινή ατμόσφαιρα και αρκετές gore σκηνές, που με τον τρόπο που είναι γραμμένο, είναι σαν να βλέπεις μια ταινία σκηνοθετημένη από έναν "φτιαγμένο" Ταραντίνο. Ή περίπου. Δεν είναι για όλα τα γούστα, έχει διάφορα θέματα σε πλοκή και γραφή που μπορεί να ενοχλήσουν πολλούς, προσωπικά όμως μου άφησε πολύ καλή αίσθηση και με ψυχαγώγησε σε μεγάλο βαθμό.

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με Patricia Cornwell έχει ασχοληθεί κανένας; Βρήκα 7 βιβλία της με 35 ευρώ. Αξίζει ή θα κλαίω τα λεφτά μου; :p

Edited by Mictantecutli
Link to comment
Share on other sites

Με Patricia Cornwell έχει ασχοληθεί κανένας; Βρήκα 7 βιβλία της με 35 ευρώ. Αξίζει ή θα κλαίω τα λεφτά μου; :p

 

Δεν έχω διαβάσει ακόμα, αλλά είναι μεγάλο όνομα του είδους. Ε, πάρε ένα για αρχή και αν σου αρέσει προχωράς. Καλή επιλογή είναι το "Postmortem" (εκδόσεις Μεταίχμιο), που είναι με διαφορά το πιο γνωστό της και πρώτο της σειράς με ηρωίδα την Kay Scarpetta. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γουίλιαμ Νιούτον - Δεν κερδίζεις πάντα (It Never Comes Easy, 1981)

Άγνωστος μεταξύ αγνώστων ο Γουίλιαμ Νιούτον, μιας και δεν τον γνώριζα καθόλου μέχρι να τον διαβάσω και στοιχεία στο ίντερνετ για τα έργα του είναι ελάχιστα και για το άτομο του ανύπαρκτα. Οπότε το βιβλιαράκι αυτό το τσίμπησα εντελώς στην τύχη, με το μηδενικό κόστος να βοηθάει στην απόφασή μου να το αγοράσω. Τελικά αποδείχτηκε ένα πολύ ενδιαφέρον και περιπετειώδες θρίλερ, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.

Ο Γουίντσεκ αποφυλακίζεται και περιμένει υπομονετικά μερικές βδομάδες μέχρι να αποφυλακιστεί και ο νεαρός Άλαν Μπέιλι, με τον οποίο μοιραζόταν το ίδιο κελί, έτσι ώστε οι δυο τους να κάνουν πράξη το σχέδιο που οργάνωσαν στην φυλακή, να βρουν δηλαδή κάποιες πλάκες για πλαστά χαρτονομίσματα ενός ιδιοφυή παραχαράκτη που βρισκόταν στην ίδια φυλακή και με τα κατάλληλα μέσα να γεμίσουν χρήμα. Όμως όλα θα πάνε εντελώς κατά διαόλου, όταν θα μπλέξουν και άλλα άτομα και όταν ο καθένας κοιτάξει την πάρτη του... Δυνατή ιστορία, γεμάτη δράση, βία, προδοσίες και ένταση, με υπερβολικά γρήγορη εξέλιξη και τέλος-δυναμίτη. Φυσικά ούτε λόγος για ανάπτυξη χαρακτήρων, βαθύτερα νοήματα και τα τοιαύτα. Παλπ μυθιστόρημα με εγκλήματα είναι. Η γραφή μου φάνηκε αρκετά καλή και σίγουρα ευκολοδιάβαστη, μέχρι εκεί όμως.

Γενικά, χωρίς να έχω υψηλές προσδοκίες, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Η ιστορία μου κράτησε το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος και απόλαυσα εγκλήματα, βία και δράση. Φυσικά είμαι λάτρης των παλπ αστυνομικών μυθιστορημάτων, και αυτό είναι από τα άγνωστα του είδους, οπότε το προτείνω μόνο σε όσους έχουν λόξα με τέτοιες ιστορίες εγκλήματος. Η μετάφραση μου φάνηκε αρκετά ικανοποιητική για τα χρόνια της.

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάτι Ρόνκα - Ο άνθρωπος που έμοιαζε με δολοφόνο (Tappajan näköinen mies, 2002)

Το πέτυχα σε σούπερ προσφορά στο Public πριν από τρεις μέρες και είπα να το αγοράσω, μιας και έτσι και αλλιώς το είχα στα υπόψιν από την στιγμή που κυκλοφόρησε στα ελληνικά. Στο Goodreads έχει μια αρκετά μέτρια βαθμολογία, κάτι λογικό έως ένα σημείο μιας και συνάντησα αρκετά προβληματάκια, όμως δεν μου φάνηκε και τόσο κακό τελικά. Στο βιβλίο αυτό γνωρίζουμε για πρώτη φορά τον ιδιωτικό ντετέκτιβ Βίκτορ Κάρπα, πρώην Σοβιετικό αθλητή και κατάσκοπο, που τώρα κάνει διάφορες δουλειές στα όρια της νομιμότητας για να τα βγάζει πέρα. Μια μέρα ένας παλαιοβιβλιοπώλης μπαίνει στο γραφείο του και του ζητάει να βρει την εξαφανισμένη γυναίκα του. Κλασική υπόθεση έρευνας εξαφανισμένου προσώπου. Ο Κάρπα όμως θα βρεθεί μπλεγμένος σε δουλειές Εσθονών λαθρεμπόρων και Ρώσων κατασκόπων και θα καταλάβει ότι τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται... Απλή και όχι ιδιαίτερα πρωτότυπη ιστορία, με λίγη δράση, λίγο μυστήριο και δυο-τρεις αποκαλύψεις. Όλα γίνονται γρήγορα και δεν υπάρχει βάθος στους χαρακτήρες. Η γραφή σίγουρα ευκολοδιάβαστη και οι περιγραφές του Φιλανδικού/Εσθονικού υποκόσμου ενδιαφέρουσες. Γενικά, ένα μέτριο προς καλούτσικο αστυνομικό μυθιστόρημα, που διαβάζεται ευχάριστα για ένα τρίωρο και μετά ξεχνιέται εύκολα. Πέρασα αρκετά καλά, μέχρι εκεί όμως.

6.5/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τζέραλντ Σέιμουρ - Το συμβόλαιο (The Contract, 1980)

Ο Τζέραλντ Σέιμουρ είναι ένας σχετικά γνωστός Βρετανός συγγραφέας κατασκοπευτικών θρίλερ, με το πιο πολυδιαβασμένο έργο του να είναι το Harry's Game, που έγινε και τηλεοπτική μίνι σειρά. Στα ελληνικά έχουν μεταφραστεί σίγουρα τρία μυθιστορήματα του (The Contract, The Glory Boys, Red Fox), τα οποία ανήκουν στην συλλογή μου. Το "Συμβόλαιο" είναι το πρώτο μυθιστόρημα του συγγραφέα που διαβάζω και σίγουρα με άφησε ευχαριστημένο.

Οι Βρετανοί θέλουν στα χέρια τους έναν κορυφαίο επιστήμονα που εργάζεται στα πυραυλικά συστήματα των Σοβιετικών και η τέλεια ευκαιρία είναι τον μήνα όπου ο επιστήμονας αυτός θα κάνει διακοπές με την κόρη του στο Μαγδεμβούργο, που είναι κοντά στα σύνορα. Έτσι, θα σταλεί στα επικίνδυνα εδάφη της Λαοκρατικής Δημοκρατίας της Γερμανίας ένας Βρετανός στρατιωτικός, για να φέρει εις πέρας την αποστολή αυτή. Όμως πολλά πράγματα δεν θα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο... Η κεντρική ιδέα δεν είναι πρωτότυπη, μιας και πολλές ιστορίες έχουν γραφεί με τέτοιο θέμα, όμως έτσι όπως είναι γραμμένο το βιβλίο, με την εξαιρετικά ρεαλιστική εξέλιξη της πλοκής και τις ωραίες περιγραφές, το κάνουν αρκετά ξεχωριστό στο συγκεκριμένο είδος. Μου άρεσε πολύ ο τρόπος αφήγησης, οι περιγραφές των κινήσεων σε πολιτικό και επιχειρησιακό επίπεδο, καθώς και η δράση, που ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Επίσης οι χαρακτήρες μου φάνηκαν αρκετά ικανοποιητικοί, ενώ ενδιαφέρον είχαν και κάποιες σκέψεις τους για τα πολιτικά τεκταινόμενα. Τέλος, η γραφή πολύ καλή και ιδιαίτερα ευκολοδιάβαστη ενώ η ατμόσφαιρα εξαιρετική. 

Γενικά, ένα πολύ καλό κατασκοπευτικό-ψυχροπολεμικό θρίλερ, με όλα τα καλούδια του είδους. Και, μάλιστα, χωρίς χάπι εντ. Σίγουρα είναι ένα βιβλίο που προτείνω σε όλους όσους θέλουν τέτοιου είδους ιστορίες, μιας και εγγυημένα θα περάσουν κάποιες ευχάριστες ώρες. Ελπίζω μόνο να ευχαριστηθώ εξίσου το ίδιο και τα άλλα δυο βιβλία του που έχω στην βιβλιοθήκη μου. Η μετάφραση μου φάνηκε αρκετά καλή και προσεγμένη για τα χρόνια της.

8/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λόρενς Ο'Μπράιαν - Απόρρητος Φάκελος Κωνσταντινούπολη (The Istanbul Puzzle, 2012)

Μέσα στον μήνα το πέτυχα σε πολύ καλή προσφορά στο Public και το παρήγγειλα, διαφορετικά μάλλον δεν θα το αγόραζα, αν και θρίλερ. Δεν έχει και τόσο καλή βαθμολογία στο Goodreads, και καταλαβαίνω λιγάκι τον λόγο, μιας και είχε διάφορα θεματάκια σε πλοκή, χαρακτήρες και γραφή. Σίγουρα πέρασα καλά όση ώρα κράτησε η ανάγνωσή του, διαβαζόταν ευχάριστα και είχε γρήγορο ρυθμό, όμως στο τέλος έμεινα λιγάκι απαθής. Περίληψη της ιστορίας δεν γράφω, την βρίσκει κανείς πολύ εύκολα.

Η αφήγηση χωρίζεται σε μεγάλα κεφάλαια όπου αφηγείται ο πρωταγωνιστής Σον Ράιαν και σε πολύ μικρά κεφάλαια όπου παρακολουθούμε κάποιες από τις κινήσεις των κακών της υπόθεσης. Μου άρεσε αρκετά αυτό το στιλ. Όμως δεν δέθηκα ιδιαίτερα με τον πρωταγωνιστή, μου φάνηκε λιγάκι άοσμος, χωρίς ενδιαφέρον. Και οι υπόλοιποι χαρακτήρες μια από τα ίδια. Και δεν πείστηκα καθόλου από τις προθέσεις των κακών, δεν τους δόθηκε ιδιαίτερη σημασία, απλώς ήταν εκεί για να κάνουν κακό. Επίσης κάποιες μικρές εκπλήξεις και ανατροπές στην πλοκή δεν με εξέπληξαν και τόσο. Η γραφή μου φάνηκε καλούτσικη και σίγουρα ευκολοδιάβαστη, αλλά σε γενικές γραμμές μάλλον αδιάφορη. 

Πάντως μου άρεσε που η ιστορία διαδραματίστηκε στην Κωνσταντινούπολη και οι περιγραφές του συγγραφέα ήταν αρκετά καλές. Επίσης η δράση ήταν σε φυσιολογικά και ρεαλιστικά επίπεδα, κάτι που πλέον το εκλαμβάνω ως θετικό. Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για ένα καλούτσικο θρίλερ, που όμως δεν ξεφεύγει και πολύ από τον μέσο όρο, ούτε πρωτοτυπεί. Πάντως σε περίπτωση που μεταφραστεί άλλο βιβλίο της "σειράς" θρίλερ του συγγραφέα (π.χ. The Jerusalem Puzzle), θα το έχω στα υπόψιν.

7/10

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τζον Μπίνγκαμ - Σχέδιο δολοφονίας 6 (Murder Plan six, 1958)

 

Ο Τζον Μπίνγκαμ ήταν μέντορας του Τζον Λε Καρέ στην MI5 και κατά τα φαινόμενα πηγή έμπνευσης για τον χαρακτήρα Τζορτζ Σμάιλι, που πρωταγωνιστεί σε πολλά βιβλία του Λε Καρέ. Οπότε, όσο να'ναι, είχα περιέργεια για τις συγγραφικές ικανότητες του τύπου αυτού. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, όμως διάβασα κάτι αρκετά ιδιαίτερο και ευκολοδιάβαστο.

 

Ένας εκδότης και ένας συγγραφέας ακούνε τις μαγνητοφωνήσεις κάποιου Μάικλ Μπάρλοου, συγγραφέα αστυνομικών μυθιστορημάτων, που αφηγείται πως οδηγήθηκε στην δολοφονία της γυναίκας του λίγα χρόνια πριν και πως θα οδηγηθεί στην δολοφονία ενός πλούσιου άντρα, για τα μάτια μιας νέας και όμορφης γυναίκας. Το θέμα είναι το εξής: Πρόκειται για ένα συγγραφικό πείραμα και μελλοντικό μυθιστόρημα ή για αληθινά γεγονότα;

 

Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα η κεντρική ιδέα και η εκτέλεση δεν ήταν άσχημη. Απλώς κάποια κομμάτια της αφήγησης δεν με έπεισαν και μερικά σημεία μου φάνηκαν κάπως μελοδραματικά για τα γούστα μου. Και δεν υπήρξε πολύς χώρος για ανάπτυξη χαρακτήρων και εκβάθυνση σε συναισθήματα και σκέψεις. Όμως ήθελα να δω που θα καταλήξει η ιστορία και μερικές εκπλήξεις είχαν ενδιαφέρον. Η γραφή θα έλεγα ότι ήταν καλούτσικη, σίγουρα ευκολοδιάβαστη.

 

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα αρκετά ενδιαφέρον και ξεχωριστό αστυνομικό δράμα, που διαβάστηκε γρήγορα και ευχάριστα, χωρίς όμως να καταφέρει να με ξετρελάνει. Σίγουρα πέρασα καλά, μέχρι εκεί όμως. Προτείνεται υπό προϋποθέσεις. Στα ελληνικά κυκλοφορεί και το "Πέντε σταυροδρόμια μέχρι τον παράδεισο" (εκδ. Λιβάνη), που βρήκα με 2 ευρώ πέρυσι.

 

7/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..