Jump to content

Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov)


Ποια βιβλία του Isaac Asimov από τις Ελληνικές εκδόσεις έχετε διαβάσει και σας άρεσαν περισσότερο;  

2 members have voted

  1. 1. Από τις Ελληνικές εκδόσεις μου άρεσε/αν περισσότερο το/τα:

    • Επιχείρηση Αφροδίτη (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Πλανήτες (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 4 (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Εγώ, το Ρομπότ (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Ρομπότ και Αυτοκρατορία (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 6 (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 5 (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Νέμεση (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Σήμερα, αύριο και… (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Σκόνη από αστέρια (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Ακόμα και οι θεοί (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Έρχονται τα ρομπότ (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Ο γυμνός ήλιος (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Τα ρομπότ της Αυγής (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Σπηλιές από ατσάλι (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Θεμέλιο (Εκδόσεις: Anubis)
    • Δεύτερο Θεμέλιο (Εκδόσεις: Anubis)
    • Θεμέλιο και Αυτοκρατορία (Εκδόσεις: Anubis)
    • Το χρονικό του κόσμου (Εκδόσεις: Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης)
    • Το χρονικό των επιστημονικών ανακαλύψεων (Εκδόσεις: Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης)
    • Η Γέννηση και ο Θάνατος των Άστρων (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Γη Το Σπίτι Μας (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Πώς γεννήθηκε το Σύμπαν (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Η Σελήνη της Γης (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Οι αστεροειδείς (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Κβάζαρς, Πούλζαρς και Μαύρες Τρύπες (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0


Recommended Posts

laugh.gif

 

To εύχομαι! Γιατί στις πρώτες σελίδες εντοπίζω μια γραφικότητα από τον συγγραφέα.

 

Δηλαδή,οκ, 15 εκατομμύρια πλανήτες του Γαλαξία κατοικημένοι, 40 δις ο πληθυσμός στον πλανήτη-πρωτεύουσα, ο οποίος είναι όλος μια πόλη, κτήρια μέχρι τα σύννεφα,οκ-οκ-οκ... Πολύ σχηματικός και απλοϊκός τρόπος για να δείξει την πρόοδο και να προβλέψει το μέλλον του ανθρώπου, πολύ γραμμικός και εύκολος, αν θες.

 

Ούτε 20 σελίδες δεν έχω διαβάσει βέβαια, για όνομα! Απλά εκφράζω τι εισπράττω μέχρι τώρα.

 

Αυτό είναι πάντοτε το πρόβλημα όταν διαβάζει κανείς "παλιά" ε.φ.

Θυμάμαι ότι κι εμένα μου είχε κακοφανεί η πόλη-πλανήτης, αλλά η ιστορία αξίζει για την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    20

  • heiron

    12

  • nikosal

    18

  • Stanley

    18

Δηλαδή,οκ, 15 εκατομμύρια πλανήτες του Γαλαξία κατοικημένοι, 40 δις ο πληθυσμός στον πλανήτη-πρωτεύουσα, ο οποίος είναι όλος μια πόλη, κτήρια μέχρι τα σύννεφα,οκ-οκ-οκ... Πολύ σχηματικός και απλοϊκός τρόπος για να δείξει την πρόοδο και να προβλέψει το μέλλον του ανθρώπου, πολύ γραμμικός και εύκολος, αν θες.

Αυτη η εντυπωση σου δημιουργειται γιατι πλεον κατι τετοιο θεωρειται κλισε ξερω γω.Ειναι σα να λες οτι ο Τολκιν εγραψε απλοικα για φυλες ξωτικων και ορκ που πολεμανε για πολυτιμα υπερφυσικα αντικειμενα.Το γεγονος και μονο οτι αντιγραφονται οι ιδεες του αλλα και το οτι πριν απο αυτον αυτες οι "απλες και αναμενομενες" ιδεες δεν ειχαν διατυπωθει απο κανεναν ουσιαστικα τις δινει πολυ μεγαλη αξια.Σε καθε περιπτωση το σεττινγκ απο μονο του δεν λεει και πολλα για ενα βιβλιο.Συμβαινουν πολλα στη Γαλαξιακη αυτοκρατορια...

Link to comment
Share on other sites

laugh.gif

 

To εύχομαι! Γιατί στις πρώτες σελίδες εντοπίζω μια γραφικότητα από τον συγγραφέα.

 

Δηλαδή,οκ, 15 εκατομμύρια πλανήτες του Γαλαξία κατοικημένοι, 40 δις ο πληθυσμός στον πλανήτη-πρωτεύουσα, ο οποίος είναι όλος μια πόλη, κτήρια μέχρι τα σύννεφα,οκ-οκ-οκ... Πολύ σχηματικός και απλοϊκός τρόπος για να δείξει την πρόοδο και να προβλέψει το μέλλον του ανθρώπου, πολύ γραμμικός και εύκολος, αν θες.

 

Ούτε 20 σελίδες δεν έχω διαβάσει βέβαια, για όνομα! Απλά εκφράζω τι εισπράττω μέχρι τώρα.

 

Αυτό είναι πάντοτε το πρόβλημα όταν διαβάζει κανείς "παλιά" ε.φ.

Θυμάμαι ότι κι εμένα μου είχε κακοφανεί η πόλη-πλανήτης, αλλά η ιστορία αξίζει για την ιδέα.

 

Αν σκεφτείται ότι μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο η διαδικασία της αστικοποίησης έχει αυξηθεί τόσο πολύ ώστε πλέον η πλειοψηφεία του πληθυσμού της γης να ζει σε πόλεις, τότε παύει να είναι περίεργη και γραφική ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς είναι γραφική: επειδή κάνει υπερχρήση της επαγωγής και της αναλογίας. Με άλλα λόγια: είπαμε στην γριά να χέσει και ξεκωλιάστηκε.

 

Αλλά τέλος πάντων, είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Stanley, η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία γράφτηκε εξαρχής ως τριλογία. Μη σταματήσεις στο πρώτο βιβλίο, το οποίο είναι απλώς καλό. Προχώρα οπωσδήποτε στο δεύτερο και στο τρίτο όπου πραγματικά απογειώνεται.

Η αρχή ποτέ δεν είναι καλή στιγμή για συμπεράσματα. Και παρεμπιπτόντως, λάτρεψα τον Τράντορ.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβώς είναι γραφική: επειδή κάνει υπερχρήση της επαγωγής και της αναλογίας. Με άλλα λόγια: είπαμε στην γριά να χέσει και ξεκωλιάστηκε.

 

Στην πραγματικοτητα η κυρια προβλεψη σχετικα με τις πολεις τοτε ηταν οτι θα παψει να τρεχει ο κοσμος στις πολεις και θα ζει στε χωρια που θα συνδεονται με υπερδρομους και υπερτρενα με τα αστικα κεντρα.Ο Ασιμοφ πηγε μαλλον κοντρα σε αυτο το κλιμα παρα ακολουθησε (ποσο μαλλον να μεγενθυνε) την κλασικη θεωρια.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

"Foundation" είναι το κανονικό όνομα της τριλογίας στο πρωτότυπο. "Γαλαξιακή Αυτοκρατορία" είναι ο τίτλος που επέλεξε ο Κάκτος.

Γ.Α. 1 = Foundation (αυτό που διαβάζεις τώρα)

Γ.Α. 2 = Foundation and Empire

Γ.Α. 3 = Second Foundation

Εδώ τελειώνει η αρχική τριλογία που έγραψε νέος.

Τα 4 και 5 τα έγραψε καμμιά 40αριά χρόνια μετά. Καλά βιβλία αλλά όχι "υποχρεωτικά".

Γ.Α. 4 = Foundation's Edge

Γ.Α. 5 = Foundation and Earth

Γ.Α. 6 = Prelude to Foundation

Εδώ γελάνε: Το 6, όπως λέει και το όνομά του, αποτελεί προοίμιο στο 1, αλλά φυσικά, έτσι όπως είχε φροντίσει να τα ονομάσει ο Κάκτος ήταν κάπως δύσκολο να το τιτλοφορήσει Γ.Α.... 0, οπότε αγνόησε τη σειρά του συγγραφέα και το ονόμασε "κανονικά" 6. Πάντως δεν θα έχεις πρόβλημα να το διαβάσεις αργότερα (=δεν χάνεις τίποτα). Συστήνω να διαβάσεις τα αρχικά γραμμένα 1, 2 και 3, και μόνο αν θέλεις να συνεχίσεις και με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στη σελίδα με τα στοιχεία της έκδοσης: Τι τίτλο πρωτότυπου έχει;

Link to comment
Share on other sites

A,καλά!Ό,τι να ΄ναι!laugh.gif

 

Ναι,Foundation λέγεται κι αυτό που έχω εγώ,απλά διάβασα κάπου στο wiki για μια σειρά Galactic Empire και θορυβήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα σε webcomic: http://www.jonathondalton.com/?p=12

 

(μήπως να βάλω και στην κατηγορία art?)

 

 

 

 

Οπωσδήποτε!:thmbup:

Επίσης, θα μπορούσες να δημιουργήσεις μια νέα θεματική ενότητα με τίτλο "Μεταφορά βιβλίων & ταινιών στην Ένατη Τέχνη".

Link to comment
Share on other sites

Οκ,στις 100 σελίδες είναι καλούλι...Αλλά,ρε παιδιά,είναι τόσες χιλιάδες χρόνια μπροστά,δισεκατομμύρια άνθρωποι,τεχνολογία και εκατομμύρια πλανήτες,και είναι τόοοοοσα πολλά που ούτε τα ακουμπάει!Δηλαδή,εντάξει, βάζεις τον άνθρωπο σε τέτοιο περιβάλλον και το μόνο που σε νοιάζει είναι να πεις την ιστοριούλα σου;Ούτε για την κοινωνία,ούτε για τον άνθρωπο ως ψυχολογική οντότητα(παρά μόνο σαν βιολογική,και ούτε),ούτε για τον Θεό,ούτε για την καθημερινότητα,τίποτα!Τεράστιο μείον αυτό για μένα και έχω να πω ότι ο αντίκτυπος που μου είχαν κάνει στον ίδιο αριθμό σελίδων οι Επικυρίαρχοι,ήταν ασύγκριτα μεγαλύτερος.

 

Επιφυλάσσομαι,βέβαια,για την συνέχεια...Αν τα αφήσει όλα αυτά άκλαφτα....

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι ξεκίνησες την ανάγνωση λίγο προκατειλημμένος.

Ο Asimov ήταν ένας πολύ καλός συγγραφέας ΕΦ και, όπως όλοι, έχει τα δυνατά και τα αδύνατά του σημεία.

Αν σου αρέσουν οι ιδέες και το παιχνίδι τους, η απλή και λιτή περιγραφή και η επικέντρωση στη λογική ο Asimov είναι καταπληκτικός συγγραφέας.

Αν σου αρέσουν οι λεπτομερείς αναλύσεις, η περιγραφή ενός πλήρους κόσμου, η κοινωνιολογία, μάλλον άλλους συγγραφείς ψάχνεις.

Πάντως κάποια από τα ζητήματα που λες, τα θίγει ο Asimov λίγο αργότερα.

 

[...]και έχω να πω ότι ο αντίκτυπος που μου είχαν κάνει στον ίδιο αριθμό σελίδων οι Επικυρίαρχοι,ήταν ασύγκριτα μεγαλύτερος.

 

Είναι άδικο όμως να κρίνεις κάποιον με βάση τον αντίκτυπο που έκανε σε εσένα.

Μην ξεχνάς ότι αυτό το επιχείρημα αντιστρέφεται κι όλας. (O Asimov δεν είναι αρκετά ικανός συγγραφέας για σένα <-> Εσύ δεν είσαι αρκετά ικανός αναγνώστης για τον Asimov.)

 

Θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις, να "ανοίξεις" και να πάρεις ό,τι έχει να σου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που σε νοιάζει είναι να πεις την ιστοριούλα σου;Ούτε για την κοινωνία,ούτε για τον άνθρωπο ως ψυχολογική οντότητα(παρά μόνο σαν βιολογική,και ούτε),ούτε για τον Θεό,ούτε για την καθημερινότητα,τίποτα!

 

Πες μου μερικα βιβλια που να εχουνε εξισου καλη ιστοριουλα και ιδεες με το Foundation series και να λενε και για την κοινωνία,για τον άνθρωπο ως ψυχολογική οντότητα,για τον Θεό,για την καθημερινότητα.Μυθιστορημα ετσι,οχι καποιο βαρετο φιλοσοφικο δοκιμιο καμουφλαρισμενο η οχι.

 

Επισης μου κανει εντυπωση γιατι διαβαζεις βιβλια με αρνητικη προδιαθεση και τα θαβεις απο την αρχη.Νομιζω οτι τοθεμα ειναι να διαλεγουμε βιβλια που μας κανουν κλικ και βγαινουμε και σχολιαζουμε αυτα που μας αρεσαν.Το να παρω να διαβασω κατι απλα για να το θαψω μου φαινεται...καπως.Γουστα ειναι βεβαια αυτα,οπως τη βρισκει καθενας.:book:

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Και οι horrorολάγνοι του φόρουμ ρίχνουν ματιές εδώ και γελάνε και τα μουστάκια τους.

 

Horror fan (δίνει τον Stanley στον ΕΦ φαν) "TAG, you're it." (runs away...)

 

 

Ποοόσο πονάει, οτάν ο Stanley ρωτάει... πόσο πονάαααει... devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά ο Asimov κατηγορείται γιατί δεν έγραψε πράγματα που δεν τον ενδιέφεραν να γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζω προκατειλημμένα,βρε παιδιά.Για ποιο λόγο; Απλά,έχω ψιλοαπογοητευτεί μετά από όλα όσα έχω ακούσει για τον Ασίμωφ. Γράφει πολύ καλύτερα από τον Κλαρκ,αλλά αυτά που λέει δεν με αφορούν. Εμένα προσωπικά. Για μένα μιλάω,αλλοίμονο. Μέχρι στιγμής,αυτό που έχω δει είναι ένα πολιτικό αλισβερίσι στο τρελά μακρινό μέλλον, με πολλές υπερβολές και γραφικότητες. Στην πορεία τα βλέπω αυτά, δεν είναι ότι τα ήξερα εκ των προτέρων για να γνωρίζω αν θα πάρω το βιβλίο!

 

Η δε ψυχοιστορία μου φαίνεται εξόφθαλμα σαθρή!Έχει καμία επιστημονική βάση αυτό το πράγμα; Η πρόβλεψη ενεργειών σε ορίζοντα 500 χρόνων,ενεργειών ενός ολόκληρου Γαλαξία; Πες,βρε αδερφέ,ότι πάθαινε καρδιά ένας ή ότι τον πατούσε αεροκίνητο...Τα είχε προβλέψει όλα πια;

 

Χείρων,για τον Κλαρκ δεν έχεις δει τι έχω πει;Τα θέματά του τα έχω λατρέψει. Γιατί εκεί δεν ήμουν προκατειλημμένος,με έχει μισθώσει;Απλά δεν μου αρέσει το βιβλίο, σταράτα πράγματα.Δεν καταλαβαίνω γιατί σκαλώνετε.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Αφου για τον Ασιμοφ λεμε εδω,τι σχεση εχει τι λες για τον Κλαρκ;:huh:

Αλλα μιας και τον ανεφερες...Αντικειμενικα για το Ραντεβου με το Ραμα(η insert τυχαιο βιβλιο) πχ θα μπορουσε κανεις να πει:

το μόνο που σε νοιάζει είναι να πεις την ιστοριούλα σου;Ούτε για την κοινωνία,ούτε για τον άνθρωπο ως ψυχολογική οντότητα(παρά μόνο σαν βιολογική,και ούτε),ούτε για τον Θεό,ούτε για την καθημερινότητα,τίποτα!Τεράστιο μείον αυτό για μένα

 

Αλλο το να πεις "παιδια,αρχισα τη Γαλαξιακη αυτοκρατορια αλλα δεν μου πολυαρεσε γιατι προτιμω κοινωνικοψυχολογικοτετοια(που βασικα εχει αργοτερα) ξερω γω".Αλλα το να λες "α,εχει απλα μια ιστορια στο μακρινο μελλον με μια καινουργια επιστημη που προβλεπει το μελλον και εναν μεσαιωνα και τη δημιουργια κοινοτητας για τη διαφυλαξη της γνωσης κτλ...δε λεει για τα παντα ολα οπως οφειλε να κανει αρα ειναι μαπα" παραειναι τραβηγμενο.Σημειωτεον οτι δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου βιβλια ΕΦ(οποτε καταλαβαινω γιατι σε καποιους δεν πολυαρεσει),απλα με τραβηξε η υπερβολη στο σχολιο σου,μια υπερβολη που την εχω ξαναδει και ημουν περιεργος να δω απο που πηγαζει.Ισως απλα πιανεις κλασικα βιβλια χωρις να τα ψαξεις και η απογοητευση σου οταν δεν σου αρεσουν σε κανει να υπερβαλλεις καπως.Και σε μενα τυχαινει αυτο κατα καποιο τροπο.

Εδω στο φορουμ μπορουν να σε βοηθησουν τα παιδια να μαθαινεις 2 πραγματα για καθε βιβλιο κτλ ωστε να μην την πατας.

Link to comment
Share on other sites

Τον Ράμα δεν τον ξέρω,τι να σου πω...

 

Κοίτα,εκφράζομαι υπερβολικά ως αντίδραση:όταν ακούω για κάτι διθυράμβους και δεν με ικανοποιεί, είναι σαν να θέλω να αντισταθμίσω την θετική υπερβολή με μια αρνητική. Μου φαίνεται,απλώς,ότι θα μπορούσε να πει τόσα,μα τόσα πολλά, σε αυτό το πλαίσιο που έχει χτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Foundation και θα το πω:είμαι οικτρά απογοητευμένος. Όπως έχει συμβεί σε πολλά βιβλία όπου περίμενα το τέλος να σώσει την κατάσταση( ακόμα και να μην μου αρέσει ένα βιβλίο, οι τελευταίες 50 σελίδες μπορούν να κάνουν θαύματα), έτσι κι εδώ ήλπιζα. Αλλά τίποτα, ντιπ. Ένιωθα να παρακολουθώ κάθε φορά την ίδια ιστορία, με άλλα ονόματα και άλλη χρονολογία, μια αδιάφορη παράθεση διχογνωμιών και πολιτικών αντιπαραθέσεων που δεν μου είπε απολύτως τίποτα. Ξέρω ότι θα με βρείτε υπερβολικό, αλλά έτσι ακριβώς το είδα. Μια πεταμένη ευκαιρία το είδα. Δηλαδή, ο άνθρωπος είχε βάλει τον κόσμο στο 500 τρισεκατομμύρια μ.Χ, είχε αποικήσει ολόκληρο τον Γαλαξία, for God's sake, και δεν έθιξε απολύτως τίποτα σχετικά με το είδος μας(οκ, κάτι αλληγορίες για την θρησκεία και τον καπιταλισμό, big deal) αλλά παρουσίασε μια κοινωνία απολύτως ίδια με την σημερινή(ίδιες αντιλήψεις, ίδια έθιμα, ίδιος τρόπος ζωής, ακόμα και οι συσκευές του σπιτιού, θέματα που αλλάζουν σε δεκαετίες, όχι σε αιώνες). Δεν ξέρω τι κάνει στα επόμενα, αλλά δεν μου δημιούργησε καμία διάθεση να τα συνεχίσω. Το βιβλίο τέλειωσε και δεν πήρα χαμπάρι! Πραγματικά, είμαι περίεργος να μου πει κάποιος τι το σπουδαίο υπάρχει, μήπως βρω τι μου διαφεύγει. Έγινε τίποτα συγκλονιστικό στο τέλος και δεν το κατάλαβα;

 

Επαναλαμβάνω ότι, όπως παραδέχτηκα το μεγαλείο του Κλαρκ σε όσα έχω διαβάσει, έτσι κι εδώ εκφράζω την γνώμη μου. Δεν έχω κανέναν λόγο να υποστηρίξω τον έναν ή τον άλλον, κάτι μήνες είναι που ξέρω τα ονόματά τους και κρίνω όσο πιο αμερόληπτα γίνεται, σε αντίθεση με κάποιον υποθετικό χρόνιο φαν του ενός ή του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, είμαι περίεργος να μου πει κάποιος τι το σπουδαίο υπάρχει, μήπως βρω τι μου διαφεύγει.

 

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στη λογοτεχνία. Αν δεν σου άρεσε, δεν χωράνε λόγια τρίτων. Συνέχισε με κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Foundation και θα το πω:είμαι οικτρά απογοητευμένος. Όπως έχει συμβεί σε πολλά βιβλία όπου περίμενα το τέλος να σώσει την κατάσταση( ακόμα και να μην μου αρέσει ένα βιβλίο, οι τελευταίες 50 σελίδες μπορούν να κάνουν θαύματα), έτσι κι εδώ ήλπιζα. Αλλά τίποτα, ντιπ. Ένιωθα να παρακολουθώ κάθε φορά την ίδια ιστορία, με άλλα ονόματα και άλλη χρονολογία, μια αδιάφορη παράθεση διχογνωμιών και πολιτικών αντιπαραθέσεων που δεν μου είπε απολύτως τίποτα. Ξέρω ότι θα με βρείτε υπερβολικό, αλλά έτσι ακριβώς το είδα. Μια πεταμένη ευκαιρία το είδα. Δηλαδή, ο άνθρωπος είχε βάλει τον κόσμο στο 500 τρισεκατομμύρια μ.Χ, είχε αποικήσει ολόκληρο τον Γαλαξία, for God's sake, και δεν έθιξε απολύτως τίποτα σχετικά με το είδος μας(οκ, κάτι αλληγορίες για την θρησκεία και τον καπιταλισμό, big deal) αλλά παρουσίασε μια κοινωνία απολύτως ίδια με την σημερινή(ίδιες αντιλήψεις, ίδια έθιμα, ίδιος τρόπος ζωής, ακόμα και οι συσκευές του σπιτιού, θέματα που αλλάζουν σε δεκαετίες, όχι σε αιώνες). Δεν ξέρω τι κάνει στα επόμενα, αλλά δεν μου δημιούργησε καμία διάθεση να τα συνεχίσω. Το βιβλίο τέλειωσε και δεν πήρα χαμπάρι! Πραγματικά, είμαι περίεργος να μου πει κάποιος τι το σπουδαίο υπάρχει, μήπως βρω τι μου διαφεύγει. Έγινε τίποτα συγκλονιστικό στο τέλος και δεν το κατάλαβα;

 

Επαναλαμβάνω ότι, όπως παραδέχτηκα το μεγαλείο του Κλαρκ σε όσα έχω διαβάσει, έτσι κι εδώ εκφράζω την γνώμη μου. Δεν έχω κανέναν λόγο να υποστηρίξω τον έναν ή τον άλλον, κάτι μήνες είναι που ξέρω τα ονόματά τους και κρίνω όσο πιο αμερόληπτα γίνεται, σε αντίθεση με κάποιον υποθετικό χρόνιο φαν του ενός ή του άλλου.

 

 

I'm afraid you missed the point αλλά ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος μπορεί να στο υποδείξει όσο και αν προσπαθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο και το τρίτο βιβλίο είναι (πολύ) καλύτερα απ' το πρώτο, αλλά μην τα διαβάσεις. Προφανώς το Foundation απέχει πολύ από το να είναι του γούστου σου. Η ζωή είναι μικρή και τα βιβλία άπειρα. Πιάσε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το βλέπετε έτσι...Κρίμα,δεν θα απολαύσω ένα τέτοιο έργο. Κανένα άλλο του Ασίμωφ που να μου αρέσει;

 

Από το wiki:

 

On July 28, 2008 it was announced that producers Bob Shaye and Michael Lynne would adapt Foundation for the big screen with their newly founded Company Unique Features.[1] In January 2009, the rights were sold by auction to Columbia Pictures, who attached Roland Emmerich to the project as director.[2] In February 2010 it was announced that the movie will be produced in 3D.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..