Jump to content

Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov)


Ποια βιβλία του Isaac Asimov από τις Ελληνικές εκδόσεις έχετε διαβάσει και σας άρεσαν περισσότερο;  

2 members have voted

  1. 1. Από τις Ελληνικές εκδόσεις μου άρεσε/αν περισσότερο το/τα:

    • Επιχείρηση Αφροδίτη (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Πλανήτες (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 4 (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Εγώ, το Ρομπότ (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Ρομπότ και Αυτοκρατορία (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 6 (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 5 (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Νέμεση (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Σήμερα, αύριο και… (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Σκόνη από αστέρια (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Ακόμα και οι θεοί (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Έρχονται τα ρομπότ (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Ο γυμνός ήλιος (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Τα ρομπότ της Αυγής (Εκδόσεις: Κάκτος)
    • Σπηλιές από ατσάλι (Εκδόσεις: Κάκτος)
      0
    • Θεμέλιο (Εκδόσεις: Anubis)
    • Δεύτερο Θεμέλιο (Εκδόσεις: Anubis)
    • Θεμέλιο και Αυτοκρατορία (Εκδόσεις: Anubis)
    • Το χρονικό του κόσμου (Εκδόσεις: Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης)
    • Το χρονικό των επιστημονικών ανακαλύψεων (Εκδόσεις: Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης)
    • Η Γέννηση και ο Θάνατος των Άστρων (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Γη Το Σπίτι Μας (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Πώς γεννήθηκε το Σύμπαν (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Η Σελήνη της Γης (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Οι αστεροειδείς (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0
    • Κβάζαρς, Πούλζαρς και Μαύρες Τρύπες (Εκδόσεις: Κέδρος)
      0


Recommended Posts

To Second Foundation είναι μάλλον το καλύτερο των τριών. Θα το ευχαριστηθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Replies 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    20

  • trillian

    12

  • nikosal

    18

  • Stanley

    18

Μόλις τελείωσα το ''Ακόμα και οι Θεοί'', είναι ο πρώτος Ασίμωφ που διαβάζω. Είχα διαβάσει και κάποιες υπέροχες ιστορίες του, αλλά μυθιστόρημα όχι. Ελπίζω οι tetartos, karatasiospa, Oberon, Darkchilde και λοιποί fans του συγγραφέα να μην πέσετε να με ''λυντσάρετε'' :lol: αλλά δεν μου άρεσε. Τουλάχιστον όχι όσο περίμενα.

 

Η πρώτη ιστορία ήταν πολύ καλή. Μου αρέσουν διηγήματα αυτού του στυλ, όταν κάποιος

προσπαθεί να βάλει στη θέση του έναν ξεροκέφαλο άνθρωπο που δεν θέλει να παραδεχθεί ότι έχει άδικο.

Κορυφαίο σημείο ο διάλογος των δύο φίλων όπου προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον ότι

η άλλη πλευρά είναι πιο έξυπνη από εμάς. Για να λάβει απάντηση ότι όλο κι' όλο αυτό που κατάφερε ήταν να αποδείξει ότι έχουν απλώς πιο ανεπτυγμένη τεχνολογία από εμάς. Τι σχέση όμως έχει αυτό άραγε με την ευφυϊα;

Καλό έτσι; Μου αρέσουν πολύ τέτοιοι διάλογοι. Η δεύτερη ιστορία δεν μου άρεσε. Το καταλαβαίνω ότι ήταν απαραίτητη για να δοθεί μία καλή αίσθηση και της άλλης πλευράς. Όντας όμως άπειρος ακόμη στην ε.φ. δεν έχω συνηθίσει ακόμη σ' αυτό το ύφος. Γι' αυτό βεβαίως υπεύθυνος είμαι εγώ και όχι ο συγγραφέας, αλλά και από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και να διαβάζει κανείς ;-) Η τρίτη ήταν καλούτσικη και τίποτα παραπάνω.

 

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το βιβλίο έτεινε λίγο προς σκληρή ε.φ; Αν ναι τότε έπαιξε και αυτό το ρόλο του, μιας και είναι ότι απεχθάνομαι περισσότερο. Θα πω λοιπόν ότι το βιβλίο ήταν καλό αλλά όχι του γούστου μου. Μ' όλα αυτά που άκουγα κατά καιρούς σαφώς και το περίμενα καλύτερο. Ωστόσο αυτό ισχύει μονάχα για το συγκεκριμένο, δεν απογοητεύομαι με τον Ασίμωφ γενικά. Ξέρω ότι υπάρχει πολύ δικό του υλικό εκεί πέρα έξω που με περιμένει. Από Κάκτο δυστυχώς. Πάντως η trillian - της οποίας διαβάζοντας το topic από την αρχή, είδα το πρώτο post στο forum χεχε- πριν από λίγο καιρό άφησε ένα υπέροχο υπονοούμενο πάνω σ΄αυτό το πονεμένο θέμα. Ας μην την ρωτήσω όμως τι εννοεί για να μην το γρουσουζέψω. Μπορεί να πιάσω κάποια στιγμή το ''Σήμερα, Αύριο Και..'' το οποίο επειδή είναι non- fiction παίζει και να μην το έχουν σακατέψει :D

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Aχ αχ... Το Ακόμα και οι Θεοί μου θυμίζει υπέροχα χρόνια. Ήμουν στην Ικαρία το 1982 περίπου και το διάβασα πρώτη φορά με μια παρέα φίλων από την Αθήνα και την Αυστραλία. Κάναμε (ή μάλλον κάνανε, γιατί εκείνοι γνώριζαν καλά αγγλικά, όχι εγώ τότε) μια ώρα κουβέντα μια μέρα, αν είναι σωστή η μετάφραση του τίτλου (ήταν). Μου είχε φανεί τότε υπέροχο βιβλίο και όταν το διάβασα πριν κανά-δυο χρόνια ξανά, το βρήξα πάλι υπέροχο και του έβαλα ένα στρογγυλό δέκα, ένα από τα έξι βιβλία που έχω βάλει άριστα (αλήθεια, είναι καλή ιδέα να υπενθυμίσω στο σχετικό τόπικ τα δεκάρια καθενός από εμάς).

 

Είναι μια φανταστική ιστορία, οι δε εξωγήινοι είναι τόσο καλά δοσμένοι για τόσο διαφορετικοί, που ίσως ήταν το ανώτατο σημείο της φαντασίας του Ασίμοφ. Δεν έχω κάθε τι που έχει γράψει στο μυαλό μου φυσικά, αλλά αμφιβάλλω αν έγραψε ποτέ κάτι καλύτερο από τη «μεσαία» ιστορία.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν... δικαιούσαι να έχεις άλλη άποψη, εννοείται. Απλά, εμένα είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ nikosal για την άμεση απάντηση, θα το αξιολογήσω σύντομα και στο αντίστοιχο topic. Ναι το βιβλίο είναι όντως καλό, όχι όμως και για 'μενα. Δεν μπορώ δηλαδή επ' ουδενί να πω ότι διάβασα ένα κακό βιβλίο. Ένα και το αυτό για την δεύτερη ιστορία. Ίσως αν είχα λίγο περισσότερη εμπειρία από ε.φ. να μου είχε αρέσει. Τώρα όμως ήταν ''βαριά''. Σαν να ζητάς κάτι light για να ξεκινήσεις να διαβάζεις επικό και να σου προτείνω τον Κόναν ένα πράμα, δεν νομίζω να σου άρεζε. Αναρωτιέμαι αν το έχεις στην έκδοση του Α. Τερζοπούλου που το έχω και εγώ. Και μια και που το έφερε η συζήτηση να πω ότι η μετάφραση ήταν πολύ καλή, ούτε μία στιγμή δεν ένιωσα ότι αυτά που διάβαζα δεν έβγαζαν νόημα. Για να μην λέμε μόνο τα άσχημα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αυτή την έκδοση αναφέρομαι, μοντέρνα για την εποχή της, ε; Βλέπω 1979 κυκλοφόρησε. Το καλοκαίρι που λέω θα ήταν 1981 ή 1982. Τη δεύτερη φορά, πρόσφατα, το διάβασα στο πρωτότυπο. Και είναι από τα λίγα βιβλία που θέλω να διαβάσω και τρίτη φορά.

 

Αξιολόγησέ το χωρίς να επηρεάζεσαι από αυτά που έγραψα, εννοείται. Δεν σου άρεσε; Δεν σου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε αυτή την έκδοση αναφέρομαι, μοντέρνα για την εποχή της, ε; Βλέπω 1979 κυκλοφόρησε. Το καλοκαίρι που λέω θα ήταν 1981 ή 1982. Τη δεύτερη φορά, πρόσφατα, το διάβασα στο πρωτότυπο. Και είναι από τα λίγα βιβλία που θέλω να διαβάσω και τρίτη φορά.

 

Αξιολόγησέ το χωρίς να επηρεάζεσαι από αυτά που έγραψα, εννοείται. Δεν σου άρεσε; Δεν σου άρεσε.

 

Ναι ωραία έκδοση είναι, αυτή με τον αστεροειδή (ή ότι άλλο είναι) στο εξώφυλλο. Εγώ όταν έκανες την κουβέντα με τους φίλους σου δεν.. είχα γεννηθεί ακόμη :lol: Εννοείται ότι η αξιολόγηση μου θα είναι ειλικρινής, αυτό στην αρχή για πλάκα το είπα αφού ξέρω ότι δεν θα σας ενοχλούσε.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έκανες την κουβέντα με τους φίλους σου δεν.. είχα γεννηθεί ακόμη

 

χεχε όπως και πολλοί άλλοι εδώ. Εντάξει, και εγώ μικρός ήμουν. Φίλος της εφ από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν 81 η 82;Να ξερουμε ποιοι ειχαν γεννηθει και ποιοι οχι.

Εμενα το αγαπημενο μου ειναι Το τελος της Αιωνιοτητας αλλα συμφωνω οτι το Ακομα και οι θεοι ειναι πολυ ξεχωριστο εργο,κλασικο.

Χμ,χρονια εχω να διαβασω βιβλιο του Ασιμοφ τωρα που το σκεφτομαι.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το αγαπημένο μου είναι πάντα το Foundation ( η αρχική τριλογία).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το ''Ακόμα και οι Θεοί'', είναι ο πρώτος Ασίμωφ που διαβάζω. Είχα διαβάσει και κάποιες υπέροχες ιστορίες του, αλλά μυθιστόρημα όχι. Ελπίζω οι tetartos, karatasiospa, Oberon, Darkchilde και λοιποί fans του συγγραφέα να μην πέσετε να με ''λυντσάρετε'' :lol: αλλά δεν μου άρεσε. Τουλάχιστον όχι όσο περίμενα.

 

Η πρώτη ιστορία ήταν πολύ καλή. Μου αρέσουν διηγήματα αυτού του στυλ, όταν κάποιος

προσπαθεί να βάλει στη θέση του έναν ξεροκέφαλο άνθρωπο που δεν θέλει να παραδεχθεί ότι έχει άδικο.

Κορυφαίο σημείο ο διάλογος των δύο φίλων όπου προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον ότι

η άλλη πλευρά είναι πιο έξυπνη από εμάς. Για να λάβει απάντηση ότι όλο κι' όλο αυτό που κατάφερε ήταν να αποδείξει ότι έχουν απλώς πιο ανεπτυγμένη τεχνολογία από εμάς. Τι σχέση όμως έχει αυτό άραγε με την ευφυϊα;

Καλό έτσι; Μου αρέσουν πολύ τέτοιοι διάλογοι. Η δεύτερη ιστορία δεν μου άρεσε. Το καταλαβαίνω ότι ήταν απαραίτητη για να δοθεί μία καλή αίσθηση και της άλλης πλευράς. Όντας όμως άπειρος ακόμη στην ε.φ. δεν έχω συνηθίσει ακόμη σ' αυτό το ύφος. Γι' αυτό βεβαίως υπεύθυνος είμαι εγώ και όχι ο συγγραφέας, αλλά και από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και να διαβάζει κανείς ;-) Η τρίτη ήταν καλούτσικη και τίποτα παραπάνω.

 

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το βιβλίο έτεινε λίγο προς σκληρή ε.φ; Αν ναι τότε έπαιξε και αυτό το ρόλο του, μιας και είναι ότι απεχθάνομαι περισσότερο. Θα πω λοιπόν ότι το βιβλίο ήταν καλό αλλά όχι του γούστου μου. Μ' όλα αυτά που άκουγα κατά καιρούς σαφώς και το περίμενα καλύτερο. Ωστόσο αυτό ισχύει μονάχα για το συγκεκριμένο, δεν απογοητεύομαι με τον Ασίμωφ γενικά. Ξέρω ότι υπάρχει πολύ δικό του υλικό εκεί πέρα έξω που με περιμένει. Από Κάκτο δυστυχώς. Πάντως η trillian - της οποίας διαβάζοντας το topic από την αρχή, είδα το πρώτο post στο forum χεχε- πριν από λίγο καιρό άφησε ένα υπέροχο υπονοούμενο πάνω σ΄αυτό το πονεμένο θέμα. Ας μην την ρωτήσω όμως τι εννοεί για να μην το γρουσουζέψω. Μπορεί να πιάσω κάποια στιγμή το ''Σήμερα, Αύριο Και..'' το οποίο επειδή είναι non- fiction παίζει και να μην το έχουν σακατέψει :D

 

Eίναι από τα πιο ασυνήθιστα βιβλία του μεγάλου Ασίμωφ και σίγουρα "βαρύ" ειδικά για την εποχή του. Ο Άσιμοφ γενικά δεν έγραφε ιστορίες με εξωγήινα όντα αλλά πραγματικά οι εξωγήινοί του σ'αυτό το βιβλίο είναι από τους πιο πρωτότυπους γενικά. Δεν είναι ούτε εμένα από τα πιο αγαπημένα μου του Ασίμωφ (αν και αυτό δεν λέει και πολλά γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του που να ΜΗΝ μου άρεσε). Σίγουρα πάντως δεν είναι το βιβλίο που θα πρότεινα σε κάποιον για να ξεκινήσει να διαβάζει Ασίμωφ. Θα έλεγα πως το "Ακόμα κα οι Θεοί" είναι το μόνο δικό του που "Κλαρκίζει" ιδιαίτερα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Άσιμοφ γενικά δεν έγραφε ιστορίες με εξωγήινα όντα

 

Μα δεν θυμάμαι, έγραψε έστω και ένα μυθιστόρημα που στο σύμπαν μας να υπήρχαν εξωγήινοι; Γιατί οι εξωγήινοι του Ακόμα... βρίσκονται σε άλλο σύμπαν. Εδώ έγραψε τόσα βιβλία της Γαλαξιακής, όπου ο άνθρωπος έχει επισκεφτεί (και αποικίσει) εκατομμύρια πλανήτες και δεν έχει συναντήσει ένα εξωγήινο!

 

Τώρα που το σκέφτομαι, στο Λάκι Σταρ έχει εξωγήινους. Αλλά ο Λάκι ήταν πρώιμος και γραμμένος για παιδιά, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ο Άσιμοφ γενικά δεν έγραφε ιστορίες με εξωγήινα όντα

 

Μα δεν θυμάμαι, έγραψε έστω και ένα μυθιστόρημα που στο σύμπαν μας να υπήρχαν εξωγήινοι; Γιατί οι εξωγήινοι του Ακόμα... βρίσκονται σε άλλο σύμπαν. Εδώ έγραψε τόσα βιβλία της Γαλαξιακής, όπου ο άνθρωπος έχει επισκεφτεί (και αποικίσει) εκατομμύρια πλανήτες και δεν έχει συναντήσει ένα εξωγήινο!

 

Τώρα που το σκέφτομαι, στο Λάκι Σταρ έχει εξωγήινους. Αλλά ο Λάκι ήταν πρώιμος και γραμμένος για παιδιά, ε;

 

Ναι, στο σύνολο του έργου του Asimov αυτά που σκεφτόμουν ήταν τα Lucky Starr που είναι όντως πρώιμα, και τον Azazel από τις "fantasy" ιστορίες του που συλλέχθηκαν στο Magic: The Final Fantasy Collection. O Azazel είναι μεν "δαίμονας" αλλά υπάρχουν πάμπολλες υπόνοιες πως στην πραγματικότητα είναι εξωγήινο ή, έστω, εξωδιαστατικό ον και καθόλου μεταφυσικό. ;-) Oι τελευταίες βέβαια είναι διηγήματα και όχι μυθιστορήματα. Το μόνο μυθιστόρημα με e.t.'s είναι το Ακόμα και οι Θεοί.

 

 

'Εχω την αμυδρή εντύπωση ωστόσο να έχω διαβάσει κάποια από τις πιο παλιές ιστορίες του που είχε κάποιο ή κάποια εξωγήινα όντα, αλλά μου είναι αδύνατον να θυμηθώ ποια...

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Μα ποιο άλλο; Αυτό που σκέφτεσαι είναι πιθανότατα ο Λάκι Σταρ στους Ωκεανούς της Αφροδίτης, που αν θυμάμαι καλά έχει κάτι εξωγήινα όντα που ελέγχουν τους ανθρώπους. Δεν έχω διαβάσει άλλα Σταρ, μήπως είχε και σε άλλα εξωγήινους.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιο άλλο; Αυτό που σκέφτεσαι είναι πιθανότατα ο Λάκι Σταρ στους Ωκεανούς της Αφροδίτης, που αν θυμάμαι καλά έχει κάτι εξωγήινα όντα που ελέγχουν τους ανθρώπους. Δεν έχω διαβάσει άλλα Σταρ, μήπως είχε και σε άλλα εξωγήινους.

 

Oι Sirians πρωτοεμφανίζονται στο Lucky Starr and the Pirates of the Asteroids το οποίο έχω διαβάσει όπως και τους Ωκεανούς της Αφροδίτης. Δεν έχω διαβάσει άλλα Lucky Starr (ακόμα) και δεν νομίζω να εμφανίζονται άλλου είδους εξωγήινοι εκτός των Sirians.

 

 

Aναφερόμουν όμως σε διήγημα όταν έλεγα πως σαν να θυμάμαι κάτι ακόμα όπου έγραφε για εξωγήινους και από τα πολύ παλιά του μάλιστα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eίναι από τα πιο ασυνήθιστα βιβλία του μεγάλου Ασίμωφ και σίγουρα "βαρύ" ειδικά για την εποχή του. Ο Άσιμοφ γενικά δεν έγραφε ιστορίες με εξωγήινα όντα αλλά πραγματικά οι εξωγήινοί του σ'αυτό το βιβλίο είναι από τους πιο πρωτότυπους γενικά. Δεν είναι ούτε εμένα από τα πιο αγαπημένα μου του Ασίμωφ (αν και αυτό δεν λέει και πολλά γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του που να ΜΗΝ μου άρεσε). Σίγουρα πάντως δεν είναι το βιβλίο που θα πρότεινα σε κάποιον για να ξεκινήσει να διαβάζει Ασίμωφ. Θα έλεγα πως το "Ακόμα κα οι Θεοί" είναι το μόνο δικό του που "Κλαρκίζει" ιδιαίτερα.

 

 

Μάλιστα. Λοιπόν Oberon ήθελα να την κάνω αυτή την δουλειά. Να πω δηλαδή ποια βιβλία του έχω και από ποιο μου προτείνετε να ξεκινήσω, αλλά το ξέχασα. Συνήθως τα θυμάμαι κάτι τέτοια αλλά εδώ μου ξέφυγε. Τες πάντων όμως μικρό το κακό, αφού δεν απογοητεύομαι και θα συνεχίσω. Και ναι, η δεύτερη ιστορία αν και δεν μου άρεσε, είχε ωστόσο τρομερή αληθοφάνεια.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν θέλει πολύ σκέψη για την «περίπτωσή» σου: Θα διαβάσεις τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία. Αυτή είναι η δική μου πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν θέλει πολύ σκέψη για την «περίπτωσή» σου: Θα διαβάσεις τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία. Αυτή είναι η δική μου πρόταση.

 

Χεχε nikosal αυτό είναι δεδομένο, και μου άρεσε που το έθεσες έτσι :good: Εκτός από την Γαλαξιακή Αυτοκρατορία έχω επίσης και αυτά: Σήμερα, Αύριο Και.., Μαύρες Τρύπες στο Διάστημα, Τα Ρομπότ της Αυγής, Πλανήτες. Και τα: Σπηλιές από Ατσάλι, Τα Μυστήρια του Κόσμου και Διάστημα 1999 είναι Ασίμωφ ή Κλαρκ; Δεν τα έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου και δεν είμαι σίγουρος. Αυτά θα διαβαστούν σίγουρα και αν μου αρέσουν μετά συνεχίζω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν θέλει πολύ σκέψη για την «περίπτωσή» σου: Θα διαβάσεις τη Γαλαξιακή Αυτοκρατορία. Αυτή είναι η δική μου πρόταση.

 

Χεχε nikosal αυτό είναι δεδομένο, και μου άρεσε που το έθεσες έτσι :good: Εκτός από την Γαλαξιακή Αυτοκρατορία έχω επίσης και αυτά: Σήμερα, Αύριο Και.., Μαύρες Τρύπες στο Διάστημα, Τα Ρομπότ της Αυγής, Πλανήτες. Και τα: Σπηλιές από Ατσάλι, Τα Μυστήρια του Κόσμου και Διάστημα 1999 είναι Ασίμωφ ή Κλαρκ; Δεν τα έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου και δεν είμαι σίγουρος. Αυτά θα διαβαστούν σίγουρα και αν μου αρέσουν μετά συνεχίζω.

 

Kαι η δική μου θα ήταν η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία. Ωστόσο τα: Πλανήτες, Σπηλιές από Ατσάλι και Ρομπότ της Αυγής συμβαίνουν στο ίδιο "σύμπαν" με τη Γ.Α. αλλά στο μακρινό παρελθόν της, οπότε θα μπορούσες να αρχίσεις και από αυτά. Τα άλλα που αναφέρεις είναι βιβλία με άρθρα κλπ. Όσο για το Διάστημα 1999 δεν νομίζω να έχει καμμια σχέση με Ασίμωφ ή Κλαρκ εκτός αν έγραψαν κανένα adaptation επεισοδίου της τηλεοπτικής σειράς.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Το Διάστημα 1999 πρέπει να είναι ελληνική μετάφραση τίτλου έργου του Χενλάιν, αν και δεν παίρνω όρκο. Κάτι τέτοιο μου θυμίζει.

 

Η αλήθεια είναι ότι μπορείς εξίσου καλά να ξεκινήσεις από τις Σπηλιές από Ατσάλι, που είναι επίσης εξαιρετικό (και βατό) έργο. Να προσθέσω ότι δεν μπορείς να διαβάσεις τα Ρομπότ της Αυγής έτσι στο άσχετο, ουσιαστικά δεν στέκει μόνο του, δεν θα το κατανοήσεις καλά. Προηγούνται άλλα, με πρώτο τις Σπηλιές...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά βιβλίο του Heinlein είναι. Από Κάκτο, χρονιά έκδοσης το 1977. Nikosal δεν θα διαβασω τα ''Ρομπότ της Αυγής'' έτσι στο ξεκάρφωτο, το αναφέρουν αυτό και άλλα μέλη σε κάποια εξαιρετικά posts που προηγήθηκαν. Θα κάνω υπομονή πρώτα να βρω και τα άλλα βιβλία που μου λείπουν.''Σπηλιές από Ατσάλι'' λοιπόν όταν ξανάρθει η σειρά του Ασίμωφ, σας ευχαριστώ και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τον πρωτότυπο τίτλο του Χενλάιν, από το Διάστημα 1999. Έτσι, από περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, πρώτο ποστ στο φόρουμ, και πρώτη μου αγάπη και παντοτινή ο Ασίμοφ... Θυμάμαι ακόμα την αίσθηση όταν διάβαζα τα βιβλία του για πρώτη φορά, μια αίσθηση που λίγα βιβλία μου την έχουν προσφέρει έκτοτε (αν και ίσως δεν φταίνε τα βιβλία, αλλά εγώ που μεγάλωσα).

 

Το ΑΚόμα και οι Θεοί είναι ίσως το πιο βαρύ του, όντως... Ακόμα και η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία ίσως ξενίσει κάποιον μη μαθημένο, αφού δεν έχει έναν κεντρικό χαρακτήρα (πλην το πανταχού παρόν πνεύμα του Σέλντον δηλ). Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα Σπηλιές από Ατσάλι, Γυμνός Ήλιος και Ρομπότ της Αυγής. Αλλά στα αγγλικά! Ανήκουν στις περιπτώσεις όπου ο Κάκτος έδωσε ρέστα...

Ε, και μια και μου δίνετε την αφορμή, να μοιραστώ μαζί σας ότι μέσα στο 2012 (αν δεν καταστραφεί ο κόσμος δηλαδή) θα δούμε νέες μεταφράσεις του Foundation Trilogy :yahoo:

 

(E, μετά απ' αυτό δε λέει να καταστραφεί ο κόσμος, δεν το θέλει κι ο Θεός δηλαδή :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και τον πρωτότυπο τίτλο του Χενλάιν, από το Διάστημα 1999. Έτσι, από περιέργεια.

 

The Green Hills of Earth...

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, πρώτο ποστ στο φόρουμ, και πρώτη μου αγάπη και παντοτινή ο Ασίμοφ... Θυμάμαι ακόμα την αίσθηση όταν διάβαζα τα βιβλία του για πρώτη φορά, μια αίσθηση που λίγα βιβλία μου την έχουν προσφέρει έκτοτε (αν και ίσως δεν φταίνε τα βιβλία, αλλά εγώ που μεγάλωσα).

 

Το ΑΚόμα και οι Θεοί είναι ίσως το πιο βαρύ του, όντως... Ακόμα και η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία ίσως ξενίσει κάποιον μη μαθημένο, αφού δεν έχει έναν κεντρικό χαρακτήρα (πλην το πανταχού παρόν πνεύμα του Σέλντον δηλ). Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα Σπηλιές από Ατσάλι, Γυμνός Ήλιος και Ρομπότ της Αυγής. Αλλά στα αγγλικά! Ανήκουν στις περιπτώσεις όπου ο Κάκτος έδωσε ρέστα...

Ε, και μια και μου δίνετε την αφορμή, να μοιραστώ μαζί σας ότι μέσα στο 2012 (αν δεν καταστραφεί ο κόσμος δηλαδή) θα δούμε νέες μεταφράσεις του Foundation Trilogy :yahoo:

 

(E, μετά απ' αυτό δε λέει να καταστραφεί ο κόσμος, δεν το θέλει κι ο Θεός δηλαδή :lol: )

 

Άντε, μακάρι!! Και δεν πρέπει να καταστραφεί ο κόσμος προτού εκδοθεί όλη η σειρά, την οποία θα αγοράσω βέβαια κι ας την έχω και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. Έτσι, γιατί το να αγοράσω πάλι Άσιμωφ στα Ελληνικά, και δη σε καλή μετάφραση, είναι σχεδόν θρησκευτική πράξη για μένα! :p

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου πώς νιώθω εγώ :yahoo: Θα έλεγα ότι κάθε σωστή πρόταση σε σύγκριση με του Κάκτου θα είναι αναγνωστική ευδαιμονία, αλλά θα πάθαινα overdose από την πρώτη σελίδα :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..