Jump to content

Βιβλιοπωλεία με ξενόγλωσσα βιβλία


Mort13
 Share

Recommended Posts

Κάτι οι χαμηλοτέρες τιμές σε σχέση με τα μεταφρασμένα, κάτι η αίσθηση του να διαβάζεις ένα βιβλίο στη γλώσσα του συγγραφέα, με έχουν ωθήσει να στρέψω το ενδιαφέρον μου σχεδόν αποκλειστικά στις original εκδόσεις.

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι απλή: Ποιά βιβλιοπωλεία ξέρετε/συστήνετε στην Αθήνα με μεγάλη ποικιλία σε ξενόγλωσσα fantasy και SF; Ήδη ξέρω τον Ελευθερουδάκη αλλά δεν θα με πείραζε να έχω περισσότερες επιλογές.

 

ΥΓ. Ξέρω ότι όλοι θα προτείνουν το internet αλλά δεν το χρησιμοποιώ (ακόμα) για αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο Ζάμπος στην πλατεία Ζωοδόχου Πηγής

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Ζάμπο βολεύομαι, μιας και εκεί δουλεύει ο θείος μου οπότε μου έρχονται σε καλή τιμή τα βιβλιαράκια.

 

Βέβαια υπάρχει και ο Ελευθερουδάκης (είναι τόσο αχανές, αλλά με κακές κατά τη γνώμη μου παραγγελίες και προσωπικό που δεν ξέρει τόσο πολλά από τα βιβλία που φέρνει) και η Πρωτοπορία (εκεί το προσωπικό είναι άψογο αλλά, δυστυχώς, έχει περισσότερο ελληνικά βιβλία).

Link to comment
Share on other sites

Ξενόγλωσσα βιβλία ε.φ. μπορεί κανείς να βρει επίσης στη Φωλιά του Βιβλίου (μέσα στη στοά της Πλατείας Κλαυθμώνος), στο Σολάρις (Μπόταση 6, Κάνιγκος), στο Compendium (Νίκης 28 Σύνταγμα), σε διάφορα βιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι (μεταχειρισμένα βιβλία βέβαια), στο Bookstall (Χαρ.Τρικούπη κοντά στην Πανεπιστημίου) και φυσικά στην Άγνωστη Καντάθ στη Θεσσαλονίκη.

Υπάρχουν και αλλού αρκετά ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία που πιθανά να φέρνουν και κάποια ε.φ/φάντασυ βιβλία, αλλά τα παραπάνω έχουν νομίζω την μεγαλύτερη ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ξέρω ότι όλοι θα προτείνουν το internet αλλά δεν το χρησιμοποιώ (ακόμα) για αγορές.

 

Νομίζω πως το έχω αναφέρει ξανά κάπου.

 

Πολύ πρόσφατα, πέρισυ συγκεκριμένα, ανακάλυψα την παρακάτω καβάντζα με τον Ελευθερουδάκη. Ο λόγος ήταν η αλλαγή της υπαλλήλου στα ξενόγλωσσα βιβλία, στον ημιόροφο του κτηρίου. Η προηγούμενη, κάθε φορά που τη ρωτούσα αν μπορεί να κάνει παραγγελίες (πχ βιβλία του Ζελαζνύ ή του Harlan Ellison) με κοιτούσε σαν να είχα μόλις βιάσει τη γιαγιά της και μου απαντούσε ξερά "έχουμε ότι βλέπεις στα ράφια".

 

Τέλος πάντων η διαδικασία είναι η εξής (μου την εξήγησε η καινούρια υπάλληλος στο βιβλιοπωλείο):

- Βρίσκεις ΗΥ με internet.

- Μπαίνεις στο Amazon και ψάχνεις το βιβλίο που σε ενδιαφέρει.

- Σημειώνεις το ISBN του βιβλίου.

- Πας στο τμήμα παραγγελιών του Ελευθερουδάκη. Δε θυμάμαι διεύθυνση, είναι κάπου στην αρχή της Ερμού, στο Σύνταγμα. Πάρε ένα τηλέφωνο τον Ε. να σου πουν.

- Μετά από ένα μήνα το βιβλίο σου έχει έρθει!!! :dancing4dh:

 

Από εκεί (δεν υπάρχει περίπτωση να τα έβρισκα αλλού στην Ελλάδα) πήρα φέτος το Greay Book Of Amber (Zelazny), το Myst Reader (3 βιβλία) και μια τριλογία, συνέχεια του Babylon 5 (Legions of Fire).

 

H άλλη λύση που δεν τη συνιστώ, γιατί συνήθως δεν έχει αποτέλεσμα, είναι να τριγυρνάς σε όλα τα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία της Αθήνας και να ρωτάς. Παρεπιπτόντως, αν βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει εκεί, θα το πληρώσεις χρυσό!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί διαφορές στα βιβλία κυρίως στις hardback εκδόσεις. Στα hardbacks τα βιβλιοπωλεία στην Ελλάδα είναι αρκετά πιο ακριβά. Σε κάποιο βιβλίο βρήκα 10 ευρώ διαφορά σε σχέση με το Amazon μαζί με τα ταχυδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ... μήπως ξέρετε και πού έχει στην Θεσσαλονίκη; Γιατί είμαι κοντά και έχω απελπισμένη ανάγκη για βιβλία... Αν ξέρετε και διεύθυνση καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν κάποια βιβλιοπωλεία που φέρνουν ξενόγλωσσα βιβλία αλλά κανένα δεν είναι σαν την Άγνωστη Καντάθ, που έχει αποκλειστικά βιβλία φαντασίας.

Δεν έχω πρόχειρη τη διεύθυνση (αν και είναι απέναντι απο τη Ροτόντα). Αν κάποιος Θεσσαλονικιός φόρουμερ έχει πρόχειρη τη διέυθυνση ας σου την γράψει εδώ, αλλιώς θα ψάξω να τη βρω να στην πω.

Η Καντάθ στέλνει και με το ταχυδρομείο βιβλία σε όλη την Ελλάδα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Η Αγνωστη Κανταθ ειναι σε μια καθετο της Ναυαρινου-της πλατειας που ξεκιναει απο την Καμαρα-λιγο πριν την τσιμισκη και μετα τις κρεπερι-οπως κατεβαινεις τη Ναυαρινου αριστερα. Δε θυμαμαι ακριβως τη διευθυνση, δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

"Η Αγνωστη Κανταθ"

Αιμ.Γρεβενων 6

Θεσσαλονικη

τηλ. 2310 229 060

Ειναι οπως τα ειπε η Τριλλιαν.Ο Νταιην θυμοταν την παλια διευθυνση μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. 1ο μου ποστ, αν και σκέφτομαι να ανοίξω ένα παρόμοιο τόπικ αμέσως μετά.

 

Έχω ασχοληθεί με το θέμα και ιδού οι απαντήσεις μου. Αφορούν βιβλιοπωλεία για Αγγλικά βιβλία στην Αθήνα.

 

- Παπασωτηρίου: www.papasotiriou.gr το προτείνω και προτείνω το κατάστημά τους στην πλατεία Κοραή, στην οδό Πανεπιστημίου, κοντά στο μετρό Πανεπιστήμιο. Δεν έχουν πολλά ΕΦ/Φ βιβλία, αλλά έχουν πολλά-αα Αγγλικά βιβλία και μπορούν να σου φέρουν πολλά βιβλία από εξωτερικό με λογική (εχμ!) επιβάρυνση σε διάστημα από 1 εβδομάδα εώς και 2 μήνες. Δείτε και το σάιτ τους για πράγματα που είναι πιθανότερο να έχουν ή μπορούν να φέρουν. Παραγγέλνεις χωρίς προκαταβολή.

 

- Ελευθερουδάκης: www.books.gr το προτείνω και για Αγγλικά βιβλία γενικά και για ΕΦ/Φ, που και για τις δύο περιπτώσεις έχουν μεγάλη επιλογή. αναφέρομαι στο κατάστημά τους στην οδό Πανεπιστημίου. Για να παραγγείλεις πλέον πρέπει να πληρώνεις και ένα ποσοστό (που δεν το θυμάμαι) προκαταβολή, και νομίζω το κάνεις μόνο από το κατάστημά τους στην οδό Νίκης (δείτε στο σάιτ τους σχετικά). Όπως και στο Παπασωτηρίου πιο χαμηλά στην Πανεπιστημίου, μπορείτε να βρείτε από τις πρώτες μέρες τις μεγάλες διεθνείς κυκλοφορίες (πχ Harry Potter) χωρίς να πρέπει να μπείτε στον μπελά του Amazon

 

- Ζάμπος: στην πλατεία της Ζωοδόχου Πηγής. έχω να πάω κάποια χρόνια, αλλά θυμάμαι με λύπη πως όταν έψαχνα τότε για το πρωτότυπο Dune, διεπίστωσα πως για ΕΦ/Φ διέθεταν δυστυχώς μικρό χώρο. ελπίζω να κάνω λάθος ή να άλλαξαν τα πράγματα από τότε.

 

- Compendium: παλιότερα βρισκόταν στην οδό Νίκης, την κάθετο της Ερμού, αλλά από τότε μετακόμισαν μερικούς δρόμους προς τα πάνω προς Ακρόπολη μεριά. Δεν θυμάμαι να είχαν ιδιαίτερη επιλογή ΕΦ/Φ, και τελευταία φορά που πήγα μου έκαναν εντύπωση πως ασχολούνταν κυρίως με φροντιστηριακά βιβλία ξένων γλωσσών, τουριστικούς οδηγούς, coffee table books με φωτογραφίες.

 

- Leader books: έχω χρησιμοποιήσει για παραγγελίες το κατάστημα που βρίσκεται στην Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών στου Ζωγράφου, όπως και ένα άλλο που έχουν στο κέντρο της Αθήνας, σε μία οδό κάθετο της οδού Σίνα, κοντά στις αφετηρίες λεωφορείων της οδού Ακαδημίας. Όχι τπτ ιδιαίτερο ως προς τιμές και διάστημα χρόνου αναμονής.

 

- Best Book Hunters: ψηλά στην οδό Σόλωνος, ενώ την κατεβαίνεις, στο αριστερό σου χέρι. Υποτίθεται πως ειδικεύονται στο να φέρνουν δυσεύρετα βιβλία, αλλά δεν ξέρω αν και που στηρίζεται αυτό. Περισσότερο σαν σύγχρονο mainstream-τρεντό βιβλιοπωλείο μου φάνηκε. Δεν το λέω για κακό, αλλά δεν νομίζω να είναι και οι Βαν Χέλσινγκ της βιβλιοαναζήτησης.

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις, το αποτέλεσμα οπουδήποτε ήταν το ίδιο. Αν δεν το έχουν εκείνη τη στιγμή, θα τους πας τίτλο, συγγραφέα και ISBN (το βλέπεις από το Amazon) και στο φέρνουν μετά από 1-2 μήνες σε λογικές (εώς κάπως αυξημένες) τιμές. Ξέρω πως στον Ελευθερουδάκη πρέπει να πληρώνεις πλέον και προκαταβολή.

 

Ειδικά για ΕΦ/Φ στα Αγγλικά, η καλύτερη λύση είναι Ελευθερουδάκης και Παπασωτηρίου. Νομίζω. Για Γαλλικά βιβλία υπάρχει και ο Κάουφμαν, στην οδό Σταδίου, απέναντι από τα σινεμά Απόλλων/Αττικόν - αν και δεν ξέρω Γαλλικά οπότε δεν τους έχω τιμήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχω αναφέρει ξανά κάπου.

 

 

H άλλη λύση που δεν τη συνιστώ, γιατί συνήθως δεν έχει αποτέλεσμα, είναι να τριγυρνάς σε όλα τα ξενόγλωσσα βιβλιοπωλεία της Αθήνας και να ρωτάς. Παρεπιπτόντως, αν βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει εκεί, θα το πληρώσεις χρυσό!

 

Το ίδιο βιβλίο ο Ελευθερουδάκης το έφερνε παραγγελία 23 ευρώ, η Καντάθ 33. Γενικά ο Ελευθερουδάκης τείνει να έχει ποιό χαμηλές τιμές. Από την άλλη δεν έιναι λές και έχει καμμία ιδιαίτερη ποικιλία, μια γωνία είναι όλη κι όλη στο κατάστημα της Πανεπιστημίου και έχει ανακατεμένα Φαντασία, Τρόμο και ΕΦ σε τρόπο που προσωπικά μου δίνει στα νεύρα. Τουλάχιστον στην Καντάθ ξέρεις ότι ο ένας τοίχος είναι ΕΦ και ο άλλος φαντασία.

 

Καθώς πρόσφατα μετακινήθηκα Αθήνα κανένα Αθηναϊκο αντίστοιχο της Καντάθ δεν υπάρχει; Το Solaris πολύ λίγη ΕΦ δείχνει να έχει...

Edited by Mors Planch
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για ΕΦ/Φ στα Αγγλικά, η καλύτερη λύση είναι Ελευθερουδάκης και Παπασωτηρίου. Νομίζω. Για Γαλλικά βιβλία υπάρχει και ο Κάουφμαν, στην οδό Σταδίου, απέναντι από τα σινεμά Απόλλων/Αττικόν - αν και δεν ξέρω Γαλλικά οπότε δεν τους έχω τιμήσει ποτέ.

 

 

Και αν κρίνουμε από το Public της Θεσσαλονίκης όταν το Δεκέμβρη ανοίξει αυτό στο Σύνταγμα θα είναι μια τρίτη εναλλακτική επιλογή...

Edited by Mors Planch
Link to comment
Share on other sites

καλό βιβλιοπωλείο για Αγγλικά βιβλία στην Αθήνα είναι και ο Τσιγαρίδας, στην Ιπποκράτους, ανάμεσα στο ύψος των Ακαδημίας και της Σόλωνος.

 

Πολλά βιβλία από κλασσική λογοτεχνία στα Αγγλικά μεν, αλλά δυστυχώς ελάχιστα από ΕΦ/Φ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Πω, πω, έχω κάτι χρόνια να γράψω εδώ... Τέλος των πάντων, μιας και αναφέρθηκε το public είπα να δώσω το παρών. Δουλεύω εκεί και συγκεκριμένα στο τμήμα comics/fantasy και μπορώ να βεβαιώσω ότι αγγλικούς τίτλους έχουμε πολλούς, σε ποσότητα και καλές επιλογές. Μάλιστα, κόβοντας την κίνηση θα μπορώ να εμπλουτίσω την ποικιλία στους τίτλους, όταν με το καλό ανοίξουμε. Οπότε, περνάτε, μου λέτε και το κανονίζουμε. Από 4/12 κι έπειτα!!!

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς στο Σύνταγμα είστε? Ρωτάω και ως αναγνώστης και ως ...

 

... μήπως ψάχνετε προσωπικό? Αν ναι, θα βόλευε να περάσω να αφήσω βιογραφικό πριν ή μετά τα εγκαίνιά σας?

(Συγγνώμη που βγήκα offtopic κι αν έγινα ενοχλητικός)

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα απ'τα macdonalds είναι το μαγαζί, αποκλείεται να το χάσεις! Τώρα για το άλλο θέμα, τι να σου πω;;; Υπάλληλος είμαι, δεν κάνω προσληψεις ούτε ξέρω τι συμβαίνει με το προσωπικό... Πήγαινε στο site τους και δες.

Link to comment
Share on other sites

Στο The Mall υπάρχει το παράρτημα της αλυσίδας FNAC. ;Eχει πολύ καλές τιμες, bonus για τα μέλη (10%) και την δυνατότητα να παραγγείλεις όποιοδ'ηποτε βιβλίο θές, χωρίς να χρεωθείς μεταφορικα. Πληροφοριακά, πήρα όλη την σειρα του G.R.R.Martin σε απίστευτη τιμή, μέχρι και 50% κάτω απο προαναφμένα βιβλιοπωλεία.

Είναι ακριβότερα απο τα fnac στην Γαλλία αλλα εξακολουθούν να είναι πιό φτηνα

απ'οσα ελληνικά έχω επισκευτεί.

Επίσης έχουν απίστευτες προσφορές στις ταινίες. Πήρα 2 ταινίες του Kitano την 1η με 1.5 euro και την 2η με 5.5.

Link to comment
Share on other sites

"Γούστα, είπε ο πίθικος και έφαγε το σαπούνι..."

Σίγουρα μου αρέσει περισσότερο να πηγαίνω στο cube και να πιάνω κουβεντούλα με την Λια αλλα όταν τίθεται θέμα τιμής προτιμώ να πάρω παραπάνω βιβλία στα ίδια χρήματα.

Και δέν το βρίσκω κακό το σούπερ μαρκετ βιβλίων... βρίσκεις αυτό που θέλεις και όχι αυτό που θέλουν να πλασάρουν οι εκδοτικοί οίκοι.

Link to comment
Share on other sites

Στο fnac όποτε και αν έχω πάει δεν έχω βρεί κάτι το διαφορετικό. Προτιμώ να πάω λίγο πιο πέρα στου Παπασωτηρίου με τις ξύλινες βιβλιοθήκες, ή να πληρώσω το έξτρα στο Cube παρά στην Fnac. Δεν με εμπνέει σαν μέρος. Βιβλία δεν έχω αγοράσει από την Fnac... Τα Σούπερ Μάρκετ είναι καλά για τρόφιμα αλλά όχι για βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..