Jump to content

Βιβλιοπωλεία με ξενόγλωσσα βιβλία


Mort13
 Share

Recommended Posts

Μου θυμίζει λίγο συζήτηση Linux vs Windows...

Στα fnac θα βρείς τα ίδια βιβλία (σε επίσης ξύλινες βιβλιοθήκες) αλλα σε δραματικά χαμηλότερες τιμές τώρα αν προτιμάς αλλα καταστήματα, δεκτό αλλα δέν σημαίνει οτι πρέπει να υποτιμάς τα fnac για αυτο που προσφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ξεθαύω αυτό το θέμα(και αυτό το θέμα),και θα ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω φτηνά ξενόγλωσσα βιβλία,όχι μεταχειρισμένα φυσικά,και χωρίς να περιμένω 2 μήνες να μου τα φέρουν;Ποιό βιβλιοπωλείο στην Αθήνα έχει τη μεγαλύτερη ποικιλία βιβλίων αλλά και τα φτηνότερα;Επίσης.Έχει κάνει κανείς παραγγελία βιβλίων απο το amazon.Αν ναι,πόσο κόστισαν τα μεταφορικά,ποιές ήταν οι τιμές των βιβλίων,η ποιότητά τους και πόσες μέρες έκαναν να τα πάρουν;

Link to comment
Share on other sites

BladeRunner νομίζω ότι οι επιλογές είναι συγκεκριμένες:

- www.bookdepository.com

- www.play.com

Πολύ καλές τιμές, σχετικά σύντομη παραλαβή (δεν έχει χρειαστεί να περιμένω παραπάνω από 15 μέρες ποτέ) και δωρεάν μεταφορικά (περιλαμβάνονται στην τιμή που βλέπεις, όχι σαν τον Amazon που φτάνεις στο τέλος για να μάθεις το κόστος).

Link to comment
Share on other sites

www.bookdepository.co.uk

και από εμένα. Δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα και σύντομη παραλαβή. Έχω παραγγείλει πάρα πολλά σε πολύ καλύτερες τιμές από το amazon που έπαιρνα πριν και είμαι happy.

Link to comment
Share on other sites

BladeRunner νομίζω ότι οι επιλογές είναι συγκεκριμένες:

- www.bookdepository.com

- www.play.com

Πολύ καλές τιμές, σχετικά σύντομη παραλαβή (δεν έχει χρειαστεί να περιμένω παραπάνω από 15 μέρες ποτέ) και δωρεάν μεταφορικά (περιλαμβάνονται στην τιμή που βλέπεις, όχι σαν τον Amazon που φτάνεις στο τέλος για να μάθεις το κόστος).

 

Μπήκα στο πρώτο,και είδα βιβλία του tom clancy που με ενδιαφέρουν,με 8 και 9 ευρώ με 500 και 600 σελίδες,και είναι μια χαρά.Ναι,και τα μεταφορικά είναι τζάμπα.Πολύ καλό αυτό.Βέβαια δεν ξέρω τη ποιότητά τους,και δεύτερον δεν θέλω να κάνω παραγγελίες με πιστωτική κάρτα μέσω ίντερνετ.Βέβαια υπάρχει και η επιλογή paypall.Αλλά πρόσεξα ότι έχει ποικιλία.Μέχρι και το forever war του Χάλντεμαν βρήκα με 7.63 ευρώ απο τη σειρά sf masterworks.Και πρόσεξα ότι το έχει και το Παπασωτηρίου(αν και είναι μη διαθέσιμο...)με 11.25 ευρώ!Τι συμφέρει άραγε;tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο πρώτο,και είδα βιβλία του tom clancy που με ενδιαφέρουν,με 8 και 9 ευρώ με 500 και 600 σελίδες,και είναι μια χαρά.Ναι,και τα μεταφορικά είναι τζάμπα.Πολύ καλό αυτό.Βέβαια δεν ξέρω τη ποιότητά τους,και δεύτερον δεν θέλω να κάνω παραγγελίες με πιστωτική κάρτα μέσω ίντερνετ.Βέβαια υπάρχει και η επιλογή paypall.Αλλά πρόσεξα ότι έχει ποικιλία.Μέχρι και το forever war του Χάλντεμαν βρήκα με 7.63 ευρώ απο τη σειρά sf masterworks.Και πρόσεξα ότι το έχει και το Παπασωτηρίου(αν και είναι μη διαθέσιμο...)με 11.25 ευρώ!Τι συμφέρει άραγε;tease.gif

 

Ίσως είμαστε λίγο off-topic (όμως έχει να κάνει με το βιβλιοπωλείο):

έχω παραγγείλει επανειλημμένα από το bookdepository και είναι secure. Γενικότερα, παραγγέλνω από το internet περίπου 10 χρόνια (και 1 μήνα για την ακρίβεια) με πιστωτική και δεν είχα ποτέ πρόβλημα κλοπής. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να είναι πολύ ασφαλές (άλλωστε και στο paypal με πιστωτική πληρώνεις).

 

ΥΓ: Εκτός βέβαια αν έχεις trojan στο pc σου. Τότε ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι ασφαλές :)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είμαστε λίγο off-topic (όμως έχει να κάνει με το βιβλιοπωλείο):

έχω παραγγείλει επανειλημμένα από το bookdepository και είναι secure. Γενικότερα, παραγγέλνω από το internet περίπου 10 χρόνια (και 1 μήνα για την ακρίβεια) με πιστωτική και δεν είχα ποτέ πρόβλημα κλοπής. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να είναι πολύ ασφαλές (άλλωστε και στο paypal με πιστωτική πληρώνεις).

 

ΥΓ: Εκτός βέβαια αν έχεις trojan στο pc σου. Τότε ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι ασφαλές smile.gif

 

 

Εντάξει,μπορεί να χρησιμοποιήσω τη κάρτα με συγκεκριμένο ποσό κλπ.Α,και όσον αφορά τη ποιότητα των βιβλίων.Ήταν καλή;Εννοώ τίποτα τσαλακωμένα βιβλία,σκισμένα ίσως,μουντζουρωμένα κλπ;

 

ΥΓ.Τρόγιαν δεν έχω,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πίσω on topic, αν παραγγείλεις ΒΙΒΛΙΑ δε θα έχεις πρόβλημα λογικά. Φίλοι μου, μου έχουν πει ότι με λεπτά μεμονωμένα περιοδικά, κόμικ κτλ, ήρθαν τσαλακωμένα, αλλά μερικές φορές τα επέστρεψαν, άλλες δεν τους πείραζε. Εμένα σε μια μόνο παραγγελία ενός softcover, είχαν γυρίσει οι κάτω αριστερά άκρες ("μυτούλες") των πρώτων 20 σελίδων... αλλά δε με ενδιέφερε να ζητήσω αλλαγή για κάτι τόσο απειροελάχιστο...

Link to comment
Share on other sites

Το play είναι κάπως πιο αργό και μπορεί να σου χάσουν και καμιά παραγγελία... το amazon είναι πιο σίγουρο σε αυτές τις περιπτώσεις, αν πχ θέλεις να στείλεις κάποιο βιβλίο δώρο, θα είσαι σίγουρος ότι θα φτάσει και στην ώρα του. Αλλά όντως οι τιμές του Amazon είναι πιο τσιμπημένες. Εκεί συμφέρει να κάνεις πολλές παραγγελίες μαζί, να παραγγείλεις 4-5 βιβλία μαζί γιατί έχει ένα μεταφορικό κόστος που το πληρώνεις ανά αντικείμενο, έτσι αν παραγγείλεις 5 βιβλία ξεχωριστά μέσα σε 5 μήνες πχ θα σου έρθει αρκετά ακριβότερα από ότι αν τα παραγγείλεις όλα μαζί. Πρόσφατα έκανα μια ομαδική παραγγελία για ένα φίλο με 5 βιβλία Dune και 1 Discworld και βγήκε συνολικά 53 Ευρώ με τα μεταφορικά, δηλαδή λίγο κάτω από 9 το βιβλίο (έχει πέσει και η λίρα...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..